Dyskusyjny Klub Książki 2

 

Termin: 17.05.2007 – 2. spotkanie

Książka: Andrzej Stasiuk „Fado”

Liczba obecnych: 4 osoby

Miejsce: Filia nr 13To drugie spotkanie DKK przy Filii 13 już z profesjonalnym wsparciem promocyjnym Instytutu Książki w postaci plakatów, ulotek i najważniejsze są wreszcie książki (na pierwsze spotkanie były pożyczane z biblioteki i własne).Pogoda nie dopisała, małe oberwanie chmury przed 16 i obawy, czy ktoś w ogóle przyjdzie, ale nie jest źle, stałe pewne grono. Stasiuk podobno ma przyjechać na jesień do Grudziądza, ale to nie sprawdzona informacja, więc czekamy i dyskutujemy.

Kto czytał „Jadąc do Babadag” to nic nowego w „Fado” nie znajdzie, to powtórka z rozrywki. Książka w formie krótkich opowiadań i esejów zawiera refleksje pana Andrzeja z jego podróży po Europie środkowej i południowo-wschodniej.

A co my o tej Europie wiemy? Mało kto czyta Bulatovića, Ciorana czy Eliadego. Znamy Kertesza, bo dostał Nobla. Dzięki Stasiukowi przypomnieliśmy sobie o tym, że istniały Austro-Węgry, Jugosławia - wielonarodowe federacje, które poniosły klęskę, a i koniec był krwawy. Co będzie z naszą próbą stworzenia jednego super państwa dla wszystkich europejskich nacji? Czy możliwa jest pokojowa egzystencja świata islamu i chrześcijaństwa na jednym kontynencie, czy w przeszłości wrogie sobie narody mogą  tworzyć szczęśliwą przyszłość? Takie pytania nurtowały klubowiczów po przeczytaniu „Fado”, szukaliśmy wspólnie odpowiedzi wyrażając swój niepokój, ale i nadzieje na lepszą przyszłość Europy.