Dyskusyjny Klub Książki – Filia nr 14

 

Termin: 20.11.2007 – 4. spotkanie

Książka: Maria Nurowska „Imię twoje”; „Powrót do Lwowa”; „Dwie miłości”

Liczba obecnych: 6 osób

 

 

Tematem naszej dyskusji była trylogia ukraińska – „Imię twoje...” – „Powrót do Lwowa” – „Dwie miłości” Marii Nurowskiej, wspaniałej autorki powieści psychologicznych, przeplatanych polityką i historią najnowszą. Pisarka przedstawia nam historię Amerykanki – Elizabeth Connery (historyk sztuki), która dopiero na Ukrainie odkrywa miłość swojego życia

Pasjonująca lektura, która wprowadza nas w różne tajniki gry politycznej rozgrywającej się na Ukrainie. Na tle wydarzeń ukazane są tragiczne losy bohaterów, którzy pragną zmienić życie rodaków i swoje (często więzionych, szykanowanych) na lepsze. Główna bohaterka Elizabeth podejmuje się bardzo trudnego zadania – postanawia odszukać zaginionego męża, właśnie na Ukrainie. Zadanie jest tym trudniejsze i niebezpieczne, ponieważ w tym kraju walczą o wolność, o zmianę rządu, który jest skorumpowany, odbywa się „Pomarańczowa Rewolucja”.

Odwaga, poświęcenie i wiara w miłość bardzo poruszyły nasze klubowiczki, czytał te książki z zapartym tchem i wiarą, że wszystko skończy się dobrze. Poza tym autorka poruszyła wiele innych wątków, które przybliżyły nam sytuację panującą na Ukrainie i pozwoliły zrozumieć te wydarzenia.

Ogólna ocena książki – 5,8.