Dyskusyjny Klub Książki – Filia nr 14

 

Termin: 19.02.2008 – 6. spotkanie

Książka: Jerzy Pilch „Pod mocnym aniołem”

Liczba obecnych: 7 osób

 

 

Tematem dyskusji była książka Jerzego Pilcha „Pod mocnym aniołem”. Autor w tej książce opowiedział nam historię dotykającą go w najgłębszy sposób – a mianowicie alkohol – choroba, z której bardzo trudno się wyleczyć. Trzeba naprawdę silnej woli, a może bodźca, który spowoduje to, że odbijamy się od dna i powracamy do – w miarę normalnego życia.

Autor aż 18 razy leżał na oddziale deliryków i jako alkoholik obiecywał sobie, że nie wypije ani jednego kieliszka, ale nie sprostał rzecz jasna i wiele razy ... „szpony nałogu zaciskały się wokół spragnionych gardeł...”, mówił, że „zastygł w butelce jak owad w bursztynie i pierwsze kroki skierował do gospody.” Przebywając na oddziale deliryków spisywał opowiadania alkoholików, określał się jako „sekretarz ich umysłów”. Jego humor i wirtuozeria pióra pomogła wielu czytelnikom zrozumieć co czuje, jak się zachowuje i jak próbuje się ratować alkoholik z tego nałogu. Autor jak twierdzi wyszedł z tej choroby nie dla siebie, lecz dla miłości do pięknej kobiety. Klubowiczki oceniły książkę dosyć wysoko – 4+.

Podobało się to, że nie używał wulgarnych słów, aby przekazać czytelnikowi, co odczuwa alkoholik. Panie z własnych obserwacji opowiedziały, jakie sytuacje się wydarzyły wśród znajomych, często rodzina alkoholika się rozpadała, dzieci staczały się, ponieważ nie miały skąd czerpać pozytywnych wartości, a sam alkoholik nie przyjmował żadnej pomocy. W takiej rodzinie tak faktycznie wszyscy potrzebowali pomocy i wsparcia od rodziny, przyjaciół czy osób fachowych.