Dyskusyjny Klub Książki Mówionej

 

Termin: 21.04.2009 – 10. spotkanie

Książka: Paolo Coelho „Alchemik”

Liczba obecnych: 9 osób

 

 

W dyskusji przewodził motyw poszukiwania odpowiedzi na pytanie „Czy los jest człowiekowi przeznaczony z góry?”

Jeśli tak to nie róbmy nic, jeśli jest nam przeznaczony to i tak się spełni, ale jeśli nie to niestety musimy podjąć wysiłek poszukiwania swojego szczęścia i swojego prawdziwego „ja”.

Powieść „Alchemik” jest to baśniowa przypowieść o andaluzyjskim pasterzu, który wyrusza w wędrówkę, chcąc urzeczywistnić powracający sen. Rezygnuje ze stada swoich owiec i podejmuje wędrówkę w poszukiwaniu skarbu, ponieważ pragnie poznać świat. Główny bohater Santiago spotyka na swej drodze kolejnych mędrców i zgłębia tajemnice prawdy o innych i o sobie samym. W czasie wędrówki zostaje okradziony, ale nie poddaje się i znajduje pracę u Sprzedawcy kryształów. Praca ta dzięki jego zaangażowaniu i pomysłowości przynosi duże zyski zarówno jemu jak i właścicielowi. Po roku wyrusza w karawanie przez pustynię, aby potrzeć do Piramid, gdzie ma odnaleźć skarb. W pustynnej oazie spotyka miłość swego życia Fatimę i poznaje tytułowego Alchemika. Wcześniej poznaje Cygankę, starego króla-czarodzieja oraz Anglika, poszukującego Kamienia Filozoficznego. Każda z tych osób pomaga mu iść drogą jego Własnej Legendy. Po drodze odkrywa sens znaków i mowę wiatru, a u kresu wędrówki znajduje to czego szuka - SKARB.

Jego prawdziwym skarbem było odnalezienie samego siebie, choć Santiago odkrywa również materialny skarb-kufer drogocennych kosztowności.

Paulo Coelho pokazuje w tej książce, że życie jest warte zachodów i przytrafiających się nieszczęść, gdyż w końcu znajdziemy miłość i radość istnienia. Trzeba być sobą i szukać szczęścia w sobie samym. Odnalezienie SIEBIE wymaga poświęceń, możliwe że na drodze spotkamy zarówno mistrza jak i zwykłego złodzieja. Podstawowe pytanie, które stawia powieść to jak żyć, by przeżyć życie godnie? Autor wydaje się mówić: „czytaj świat sercem i wiarą w siebie”.

Książka podobała się tak bardzo, że na spotkanie w czerwcu czytelnicy wybrali kolejną książkę Coelho „Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam”. „Alchemika” oceniono bardzo dobrze /5 pkt./. W maju natomiast omówimy książkę Grażyny Plebanek „Dziewczyny z Portofino” ok. 20-go maja.