Dyskusyjny Klub Książki Mówionej

 

Termin: 19.01.2010 – 17. spotkanie

Książka: Jacek Dehnel „Lala”

Liczba obecnych: 7 osób

 

 

            „Lala” jest to saga rodzinna podana w formie anegdotycznej, to książka o wielu sprawach – o miłości, chorobie, odchodzeniu, o wielkich wojnach, o małym dworku, lecz nade wszystko o bliskości. Autor w piękny sposób opisuje życie swojej Babci Heleny Bienieckiej, z powodu zachwycającej urody zwaną właśnie „Lalą”. Jacek Dehnel, wnuk tytułowej „Lali” urodzonej w 1919 roku w Kielcach, opowiada nam historię tej wspaniałej kobiety splecioną z losami jej krewnych, znajomych i przyjaciół. Życie Babki przeplata się tu z biografią autora, który od wczesnego dzieciństwa wsłuchiwał się w opowiadane przez nią mity greckie, w wieku wczesnoszkolnym dyskutowali natomiast o Flaubercie i Stendhalu, słuchali muzyki klasycznej. Opowieści rodzinne rozgrywają się na tle historii – Rewolucja Październikowa, jak i II wojna światowa, która wpływa na życie bohaterów i na ich wybory. Poznajemy również perypetie miłosne „Lali”, jest to historia kobiety, która wbrew temu co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia...

            Powieść zapewne wzięła się z bezgranicznej miłości Jacusia do Babci, z podziwu dla jej mądrości i dobroci. Młody autor wykazuje się w tej powieści dojrzałością stylu i kulturą literacką, książka napisana piękną polszczyzną.

            W ostatniej części utworu jesteśmy świadkami starczego bezwładu, zdziecinnienia i powolnego zapadania w letarg, ale jednocześnie pięknej troski i opieki, jaką ukochaną Babcię obdarza jej wnuk.

            Dodatkowym walorem książki jest świetna interpretacja autora.

            Powieść oceniono na bardzo mocne 4.