Dyskusyjny Klub Książki Mówionej

 

Termin: 19.11.2009 – 15. spotkanie

Książka: Piotr Jędrosz „Opiekun”

Liczba obecnych: 6 osób

 

 

            19-go listopada omówiono książkę Piotra Jędrosza „Opiekun”, którą oceniono na 4.

            Główny bohater powieści to Werner Werner tytułowy „Opiekun”. Bezrobotny Werner znajduje ogłoszenie w prasie, na które odpowiada i ku swojemu zaskoczeniu zostaje opiekunem niesfornego nastolatka. Książka Jędrosza jest opowieścią o przyjaźni 13-letniego Edwarda z dorosłym Wernerem. Jest to powieść dla szerokiego grona czytelników, napisana lekkim językiem. Autor pozwala na dobrą zabawę podczas lektury, jak również próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie o rolę rodziny we współczesnym świecie. Ewa, matka Edwarda, jako właścicielka biura nieruchomości, jest bardzo zapracowana i nie poświęca synowi wiele czasu, dlatego właśnie opiekun staje się dla chłopca kimś znaczącym, ale nie tylko dla chłopca, również dla jego matki.

            Matka, syn i Werner znajdują między sobą specyficzną nić porozumienia i stają się dla siebie partnerami. Obecność Wernera powoduje, że Ewa i Edward Shuetz zaczynają patrzeć na świat inaczej – bardziej dojrzale, poznając smak prawdziwego życia.

            Werner Werner to wspaniały człowiek i jednocześnie nieudolny mężczyzna, nonszalancki lekkoduch, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dziecka i zmusza do zadumy jego matkę...