Dyskusyjny Klub Książki Mówionej

 

Termin: 22.09.2009 – 13. spotkanie

Książka: Marek Krajewski „Dżuma w Breslau

Liczba obecnych: 7 osób

 

 

            22.09.2009 r. odbyło się spotkanie uczestników DKK. Omówiono książkę Marka Krajewskiego „Dżuma w Breslau”. W spotkaniu wzięło udział 7 osób, książkę oceniono na 4.

Bohaterem powieści jest nadwachmistrz Eberhard Mock z policyjnej obyczajówki. Akcja powieści rozgrywa się we Wrocławiu w latach dwudziestych XX w.

            Nasz bohater po mocno zakrapianym wieczorze budzi się w lesie okryty jedynie starą kapotą, jego ubranie ginie w dziwny sposób. Po dotarciu do miasta nadwachmistrz dowiaduje się o morderstwie dwóch prostytutek, a ponieważ był dość zaprzyjaźniony z tym środowiskiem zostaje poproszony o ich identyfikację. Gdy po przesłuchaniu wszystkich alfonsów z miasta Mockowi udaje się ustalić tożsamość zamordowanych okazuje się, że na narzędziu zbrodni są jego odciski palców. Nadwachmistrz zostaje oskarżony o popełnienie zbrodni i zostaje umieszczony w celi z dwoma sadystami. Zagrożony Mock skręca kark jednemu z nich i zostaje „nietykalnym” wśród współwięźniów. Podczas transportu na proces Mock zostaje uwolniony przez ludzi w maskach zakończonych ptasim dziobem. Okazuje się, że są to członkowie zgromadzenia mizantropów, którzy likwidując menty społeczne chcą oczyścić kraj ze współczesnej dżumy. Nadwachmistrz za swoje złe czyny otrzymuje propozycję wstąpienia do sprzysiężenia. Moralnie jednak Mock pozostaje policjantem i doprowadza do uwięzienia wszystkich członków zbrodniczego związku.

            Nadwachmistrz Eberhard Mock zostaje oczyszczony z zarzutów popełnienia przestępstwa i zostaje przywrócony do pracy w policji oraz dostaje awans, o którym zawsze marzył. Zostaje również w uznaniu zasług przyjęty do loży masońskiej. Pomimo swojego gwałtownego charakteru jest to postać bardzo pozytywna...