Dyskusyjny Klub Książki Mówionej

Termin: 9.11.2010 – 25. spotkanie

Książka: Ian McEwan „Pokuta” (CD)

Liczba obecnych: 7 osób

 

 

            „Pokuta” jest książką wielowątkową i złożoną, poznajemy szereg osób, ale głównych bohaterów moim zdaniem jest troje. Briony Tallis, jej siostra Cecilli – pochodzące z zamożnej rodziny oraz Robbi Turner – przyjaciel z dzieciństwa i syn sprzątaczki.

            Powieść podzielona jest na kilka części, z których każda dotyczy innej rzeczywistości. W części pierwszej poznajemy rodzinę Tallisów, ich krewnych i znajomych, którzy w pięknej wiejskiej scenerii spędzają upalne lato 1935 r. Briony ma 13 lat i jest początkującą pisarką, Cecilii i Robbi mają po 19 lat i właśnie odkrywają swoje gorące uczucia wobec siebie.

Pewnego dnia Briony z okna swojego pokoju widzi scenę pomiędzy siostrą a Robbim, którą nieopatrznie rozumie. Wieczorem ponownie nachodzi ich w bibliotece i jest przekonana, że Robbi to zwyrodnialec. W konsekwencji różnych sytuacji oskarża Robbiego o czyn, którego nie popełnił, a jednak niewinny trafia do więzienia. Cała rodzina Tallisów odsuwa się od niego poza Cecilią, która zrywa wszelkie więzi ze swoją rodziną i wierzy w uczciwość ukochanego.

            Druga część to już rok 1940 i II wojna światowa oraz poplątane losy bohaterów. W tej części bliżej poznajemy postać Robbiego, który jako szeregowiec w brytyjskiej piechocie przemierza w okropnych warunkach Francję, by powrócić do ukochanej. Czytelnik poznaje tutaj straszne losy ludzi podczas wojny, ich walkę o przetrwanie z perspektywy Robbiego jako żołnierza oraz Cecilii pracującej obecnie w szpitalu.

            W kolejnej części bliżej poznajemy już 18-letnią Briony, która ma świadomość tego iż bardzo skrzywdziła Robbiego, jak również swoją siostrę. Być może poprzez ciężką pracę w szpitalu (jak jej siostra) chce odpokutować swoją straszną winę. Na odpokutowanie jest za późno, ponieważ siostra i jej ukochany nie potrafią wybaczyć wyrządzonej im krzywdy...

            Klubowicze ocenili „Pokutę” na 3+, ale ja tę książkę osobiście oceniam na 5 i szczerze polecam:)