Dyskusyjny Klub Książki Mówionej

 

Termin: 24.03.2009 – 9. spotkanie

Książka: Jerzy Pilch „Marsz Polonia”

Liczba obecnych: 8 osób

 

 

Określając tę powieść gatunkowo należy zacytować bohatera, który twierdzi, że jest to poemat metafizyczno-polityczno-teologiczno-sensacyjno-satyryczny i coś w tym oczywiście jest.

Metafizyczne postaci toczą szalony spór o Polskę. Istotnym problemem poruszonym w książce jest temat patriotyzmu oraz religii, kwestia wiary i jej utraty. Jest to książka o naszych paranojach, o dzisiejszej emigracji, obyczajach, prezentuje wady i zalety Polaków. W powieści, jak to u Pilcha bywa, mamy panienki, mamy wódkę, mamy szaroburą polską ulicę oraz bohatera, który szuka prawdziwej miłości swego życia.

Nasz Bohater-narrator w dniu swoich 52 urodzin otrzymał zaproszenie na całodzienny, z wolna przeradzający się w orgię, raut. Zapraszał ekscentryk, swawolnik nad swawolnikami, rozpustnik nad rozpustnikami, powszechnie znany jako Beniamin Bezetzny. Mowa o byłym rzeczniku komunizmu, a obecnie magnacie medialnym, o człowieku, który radził sobie ze wszystkim. Po upadku komunizmu poradził sobie w ten sposób, że założył własną gazetę. Inteligentnie redagowany, jadowicie antyrządowy tygodnik zyskał zawrotny nakład i przyniósł mu krocie. Bezetzny był zabezpieczony do końca życia, nabył posiadłość z szeregiem luksusów i do tej też posiadłości został zaproszony nasz jubilat-prozaik. Na balu świat żywych miesza się ze światem zmarłych. Czytelnik zmuszony jest do uważnej lektury, nie można jej przeczytać bez chwili zastanowienia, chwili refleksji. Nie wszystkim jednak przypadła do gustu interpretacja autora.

Książkę oceniono na słabe 4.