Dyskusyjny Klub Książki Mówionej

 

Termin: 23.03.2010 – 19. spotkanie

Książka: Anna Tymko „Kobieta roku”

Liczba obecnych: 6 osób

 

 

            23-go marca odbyło sie spotkanie DKK, na którym omówiono książkę „Kobieta roku” Anny Tymko (CD). W dyskusji wzięło udział 6 osób i książkę oceniono na mocne 5.

            W naszej dyskusji uczestniczyły same kobiety i książką Anny Tymko „Kobieta roku” były zachwycone. Jest to zabawna powieść głównie dla pań w interpretacji Adrianny Janoty. Bohaterką powieści jest 34-letnia Justyna, samotna matka z dwójką dzieci.

            Na wstępie poznajemy Justynę jako seksowną sekretarkę w amerykańskiej firmie medycznej, która żyje dosyć rozrzutnie kupując bez opamiętania stroje, bywając w najdroższych salonach fryzjerskich, wydając tysiące na kremy i perfumy, jednym słowem kobieta światowa.

            Nie zawsze tak było, ponieważ w trakcie lektury dowiadujemy się, że Justyna wyszła z domu pełnego biedy. Pierwszego męża Pawła, z którym ma syna, zostawia dla Wiktora, który nie chce zalegalizować z nią związku, mimo że mają córcię Julcię, którą Wiktor bardzo kocha i dba o nią. Justynie wydaje się, że Wiktor jest mężczyzną jej życia, on jednak żyje na dwa fronty – i z Mariką, i z Justyną.

            Wszystko było fajnie, aż do momentu, gdy nieoczekiwanie, głównie „dzięki” koleżankom z dnia na dzień Justyna traci pracę, jej życie zmienia się diametralnie. Nadal mieszka w mieszkaniu Wiktora, ale zaczyna brakować na opłacenie rachunków, nie wspominając o drogich kremach, z których niestety musiała zrezygnować. Szukając pracy dowiaduje się, że w wieku 34 lat jest „za stara” dla niektórych pracodawców. Pewnego dnia trafia na ogłoszenie w prasie, gdzie ogłaszano konkurs na suknię wieczorową. Justyna nocami robi rysunki sukni i wygrywa konkurs. Zaczyna odbijać się od dna, ponownie staje na nogi, dostaje zlecenia, awansuje...

            Niestety jej ukochany Wiktor ujawnia swe prawdziwe oblicze. Książka prosto z życia, dobrze się słuchało, ale czy nasza bohaterka wyniosła jakąś lekcję z tego bezrobocia... POLECAMY!