Dyskusyjny Klub Książki Mówionej

 

Termin: 20.04.2010 – 20. spotkanie

Książka: William Wharton „Szrapnel”

Liczba obecnych: 9 osób

 

 

            20 kwietnia odbyło się spotkanie DKK, na którym omówiono książkę Williama Whartona pt. „Szrapnel” (kasety). W spotkaniu uczestniczyło 9 osób, książkę oceniono na bardzo mocne 4.

            „Szrapnel” to zbiór osobistych opowieści autora z czasów II wojny światowej, wojny widzianej oczami 18-letniego żołnierza. To swego rodzaju spowiedź autora, dla którego druga wojna światowa jest pasmem udręk, wojna, w której nie ma miejsca na bohaterstwo.

            Osiemnastolatek wysłany na wojnę tak do końca nie wie, co się wokół niego dzieje, czasami trafia do szpitala polowego, gdzie chciałby doczekać końca wojny, niestety ciągle powraca do swego oddziału. Wharton na tej wojnie przeżywa przeróżne historie, czasami śmieszne, czasami tragiczne.

            Siedzi w okopach wypatrując wroga, widzi jak na jego oczach giną ludzie, lecz sam nie chce zabijać, nie chce zostać bohaterem. „Szrapnel” to kolejna książka o tym jak bezsensowna jest wojna.

            Klubowicze ocenili książkę wysoko również za to, że autor przyznał się do własnych win oraz za jego odwagę i otwartość, za to, że był człowiekiem...