Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz
 Rysunki piórem Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza
2019-09-03

Od 2 września w Czytelni Czasopism można oglądać wystawę reprodukcji rysunków z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa.

"Rysunki Piórem" to teka 15 plansz z reprodukcjami rysunków Stanisława Bohusz Siestrzeńcewicza (1869-1927) - malarza, rysownika, ilustratora, wykładowcy na Wydziale Plastycznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Kształcił się w Szkole Rysunku w Wilnie, ASP w Petersburgu, Académie Julian w Paryżu i Monachium, gdzie zetknął się z Józefem Brandtem. Tworzył sceny rodzajowe z litewskich miasteczek i wsi, ukazujące targi, zaprzęgi końskie, pracę w polu, postacie chłopów, Żydów,  szlachty zaściankowej.

Wydany pierwotnie w Wilnie w 1912 r. i wznowiony w 1928 r.  album z reprodukcjami rysunków oddaje jego styl i mistrzostwo ukazaniu dynamiki życia polskich kresów wschodnich.

Teka jest pozostałością po Bibliotece Towarzystwa Czytelni Ludowych, która działała w okresie międzywojennym w gmachu przy ul. Lipowej 28 obecnie Legionów. Nieliczne ocalałe z wojennej pożogi eksponaty stanowią nasze lokalne dziedzictwo kulturowe.

Album z reprodukcjami został przekazany do zbiorów Towarzystwa Czytelni Ludowej przez Fundusz Kultury Narodowej, który został utworzony z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w 1928 roku. Jego ideą było wspieranie polskiej kultury i nauki. Fundusz w styczniu 1930 r. zakupił za kwotę 9000 zł od krewnego artysty 300 egzemplarzy "Rysunków Piórem", które następnie przekazano do instytucji kultury m.in. do Biblioteki TCL w Grudziądzu. Egzemplarz ze zbiorów Działu Naukowego Biblioteki Głównej jest sygnowany numerem 279, posiada pieczęć FKN i TCL. W katalogu Biblioteki TCL "Rysunki" sygnowane są numerem 7219.


Wstecz

Internet Grudziądz
Odsłon: 1446464