Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2019-05-17  Magdalena Witkiewicz w Grudziądzu
17 maja w Bibliotece Miejskiej gościliśmy Magdalenę Witkiewicz, promującą swoją najnowszą książkę "Jeszcze się kiedyś spotkamy". Jest to wzruszająca historia o różnych obliczach miłości wykradzionych wojnie, życiowych wyborach i rodzinnych tajemnicach, które mają większy wpływ niż nam się wydaje. Fabuła książki osadzona jest w przedwojennym Grudziądzu. Opowieść zainspirowana jest rodzinną historią pisarki.
Patronat honorowy nad książką objął Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Magdalena Witkiewicz - polska autorka, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów i studiów MBA. Z zawodu analityk marketingowy, specjalista od modeli ekonometrycznych, z pasji pisarka. Uwielbiana przez kobiety, od lat wzrusza i motywuje swoje czytelniczki, nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jej książki czytają kobiety na trzech kontynentach. W swych powieściach porusza trudne tematy samotności, poszukiwania sensu życia, dokonywania niełatwych wyborów, miłości. Nazywana specjalistką od szczęśliwych zakończeń, opowiada o poważnych sprawach w lekkim stylu. Pisze dla dzieci i dla dorosłych.
W 2014 roku Magdalena Witkiewicz reprezentowała Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Literatury Europejskiej w Hanoi. Jej powieść "Szkoła żon" wkrótce zostanie zekranizowana.
W maju 2017 roku jej powieść "Czereśnie zawsze muszą być dwie" była festiwalową premierą Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof. Została też Najlepszą Książką Roku 2017 portalu Lubimyczytac.pl.
     

2019-03-13  Spotkanie z poezją Rafała Mroza
13 marca br. w Filii nr 13 odbyło się spotkanie z poezją Rafała Mroza, który promował debiutancki tomik pt. "Krzyk". Autor pisze głównie o emocjach targających życiem człowieka w sposób prosty i przystępny, nie bojąc się języka, który uchodzi za wulgarny. Wojownik w walce z imperatywem kategorycznym - jak mówi o sobie.

Rafał Mróz
- literat urodzony 22 listopada 1979 roku w Grudziądzu. Zaczął pisać w szkole podstawowej, zafascynowany poezją Wojaczka, Bukowskiego i Jesienina, za arcymistrza mając jednak Herberta. Kiedyś wagabunda, zjeździł autostopem prawie całą Polskę. Spędził ponad dekadę na emigracji, by ponownie osiąść w rodzinnym mieście. Jest członkiem Grudziądzkiej Grupy Literackiej "Kwadryga".
Więcej informacji oraz prezentacja utworów na stronie autora: www.rafalmroz.pl .
     

2019-03-11  Spotkanie autorskie z Karoliną Kowalską
11 marca w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska odbyło się spotkanie autorskie z Karoliną Kowalską, autorką książki "Córka kwiaciarza".

Karolina Kowalska
ma 18 lat. Pierwszą książkę wydała dwa lata temu. Jest uczennicą brodnickiego liceum o profilu medialno-dziennikarskim, a swoją przyszłość wiąże z pisarstwem. Interesuje się literaturą, muzyką i rysunkiem.
Autorka o powstaniu powieści:
"Chęć napisania książki przyszła do mnie po lekturze "Doliny szkieletów". Jest to książka o zupełnie odmiennej tematyce, ale właśnie ona natchnęła mnie do pisania. Początkowo pisałam wiersze, ale to mi nie wystarczało. Przyszedł moment, kiedy powiedziałam "chcę napisać książkę". Jednego wieczoru napisałam krótkie opowiadanie, następnego dnia, dopisałam kolejne strony i tak się zaczęło. Moja powieść początkowo miała być romansem, w trakcie pisania przerodziła się w przygodę, a następnie w pełen szaleńczego tempa kryminał."
     

2019-02-28  Spotkanie z Krystyną Borucińską
28 lutego w Filii nr 3 na Strzemięcinie odbyło się spotkanie autorskie z Krystyną Borucińską. Pisarka zaprezentowała utwory z "Grudziądzkich szkiców poetyckich" m.in.: "Powrót do Macierzy", "Ballada o Mikołaju z Ryńska". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 15.
     
2019-02-22  Promocja książki oraz wystawa malarstwa
22 lutego w Filii nr 8 na Rządzu odbyła się promocja książki Wiesława Hawełko-Wizo "Grudziądz, jakim go widzę" oraz wystawa malarstwa Michała Hawełko. Ekspozycję można było oglądać do 14 marca.

Wiesław Hawełko-Wizo – współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych. Od 2012 r. prowadzi stronę "Wizo-czyta". Jest autorem tomików poezji: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie", "Słowa myślą kreślone", "To było wczoraj", "Po przedwieczny czas", "Cela". Jego wiersze ukazały się również w almanachach m.in.: "Almanach Członków Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej ŚWIT", "Myśli malowane podczerwienią", "Fraszki i słowne igraszki".

Michał Hawełko – przygodę z malarstwem rozpoczął w 1998 roku. Maluje głównie martwą naturę i pejzaże techniką olejną oraz pastelami. Swoje prace prezentował na wielu przeglądach twórczości artystycznej m.in.: Triennale Jednego Dzieła, Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych w Grudziądzu, Międzynarodowym Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, a także na wystawach indywidualnych.
     

2019-02-21  Wieczór poezji Barbary Stajkowskiej
21 lutego w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbył się wieczór poezji Barbary Stajkowskiej, podczas którego autorka promowała najnowszy tomik "Drzewa życia mego owoce".

Barbara Stajkowska
jest rodowitą grudziądzanką, autorką wierszy. Jej utwory prezentowane były na antenie Radia PIK, a także publikowane w prasie, almanachach. Wydała dwa zbiory poezji: "Odrodzone niebo" (2018) i "Drzewa życia mego owoce" (2019). Była członkiem Klubu Literackiego przy Grudziądzkim Towarzystwie Kultury, a także członkiem Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka" i Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT". Lubi dobre kino, ambitną prozę, ogrody. Interesuje się nauką o społeczeństwie i psychologią. Kocha poezję i rodzinne miasto Grudziądz.
     

2019-02-15  Spotkanie autorskie z Moniką Wiśniewską
15 lutego w Filii nr 13 gościła Monika Wiśniewska, autorka książki "Polska dziewczyna. W pogoni za angielskim snem".

Monika Wiśniewska
urodziła się w Grudziądzu w 1979 r. Po kilku latach przeprowadziła się z rodziną do Chełmży. Jest nauczycielką języka angielskiego z tytułem magistra. Wyjechała do Anglii w roku 2004, krótko po tym, jak Polska weszła do Unii Europejskiej i zaczęła pracować od podstaw kariery zawodowej, aby w końcu zostać odnoszącą sukcesy specjalistką w dziedzinie rozwoju biznesu i marketingu. W roku 2018 napisała i wydała swoją pierwszą książkę "Polska dziewczyna. W pogoni za angielskim snem". W swoich wspomnieniach odważnie ujawniła trudną rzeczywistość, z którą miała do czynienia, gdy przybyła do Anglii jako emigrantka. Podzieliła się także niezliczoną ilością refleksji na temat życia, miłości i związków. Opisała w niej swoją podróż do samopoznania, wykorzystując przykłady z własnych doświadczeń życiowych, pokazując tym samym, że każdy może poczuć bezwarunkową miłość do siebie oraz cieszyć się spokojem ducha i szczęściem. Obecnie mieszka koło Windsoru w Wielkiej Brytanii.
Strona autorki:
https://monikawisniewskaauthor.com/
     

2019-01-24  Promocja książki Wiesława Hawełko
W czwartek 24 stycznia w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów 28 odbyło się spotkanie autorskie z Wiesławem Hawełko i promocja książki "Grudziądz, jakim go widzę". Książka to zbiór osiemnastu esejów, które przedstawiają głębokie przemyślenia i refleksje autora na temat małej Ojczyzny - Grudziądza.  

Wiesław Hawełko-Wizo - współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", twórca Galerii "Wizo-Art", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych, członek Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury i Koła Miłośników Dziejów Grudziądza. Na portalu społecznościowym prowadzi stronę "Wizo-czyta", której celem jest propagowanie czytelnictwa i korzystania z dóbr kultury. Wiersze publikował w prasie lokalnej i krajowej oraz w almanachach. Dotychczas wydał drukiem m.in.: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie" (2003), "Słowa myślą kreślone" (2015), "To było wczoraj" (2017), "Po przedwieczny czas" (2017), "Grudziądzka Spółka Literacka Trynka. Remanent 84,85" (2018), "Cela" (2018).
     

2019-01-18  Wieczór autorski Sary Damaziak
18 stycznia w Filii nr 1 na Lotnisku gościła Sara Damaziak, rodowita grudziądzanka, obecnie mieszkająca w Trójmieście. Jest absolwentką filologii germańskiej. Jej największą pasją są języki obce i muzyka. Na co dzień pracuje w dziale finansowym jednej z gdańskich firm transportowych. W wolnym czasie dużo czyta i pisze własne historie.
Wieczór autorski zorganizowany w bibliotece był pierwszym spotkaniem autorki z czytelnikami. Sara Damaziak promowała swoją debiutancką powieść "Na pięciolinii słów", wydaną dzięki współpracy z Wydawnictwem Novae Res z Gdyni. Rozmowę z autorką poprowadziła Hanna Czerlińska, kierownik filii.
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1401692