Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2020-02-18  "Kresowianie w Grudziądzu"
18 lutego w Filii nr 13 gościła Krystyna Borucińska, promująca książkę "Kresowianie w Grudziądzu". Autorka opowiedziała o pracy nad publikacją, a także podzieliła się swoją historią. Książka ukazała się w październiku 2019 roku. Autorka zebrała w niej wspomnienia grudziądzan, przybyłych do naszego miasta z Kresów. Praca nad nią zajęła jej kilka lat.
W rozdziale "Kresy historyczne i sentymentalne", po krótkiej historii wschodnich terenów Rzeczypospolitej w ujęciu chronologicznym, przedstawiam tygiel kultur i religii, który otwiera szerokie możliwości wnikania i dalszego pogłębiania wiedzy z zakresu literatury, architektury, folkloru i wielu innych aspektów życia Polaków, Ukraińców, Białorusinów, Litwinów, Żydów, Karaimów, wspólnie zamieszkujących tamte tereny. [...]
Dwa następne rozdziały - "Sami o sobie" oraz "Głosy potomków i bliskich" - stanowią najistotniejszą część publikacji. Autorzy opowiadań i wywiadów wprowadzają nas na konkretne tereny w sensie geograficznym. Razem z nimi jesteśmy na Wileńszczyźnie, Wołyniu, Podolu, Bukowinie, Pokuciu, Grodzieńszczyźnie [...]. Poznajemy korzenie i losy tych, którzy jeszcze żyją i tych, którzy odeszli, ale pozostali w pamięci najbliższych - dzieci, wnuków czy żon.
Dalsze rozdziały zawierają informacje o związanych z Grudziądzem Kresowianach, zawartych w lokalnych publikacjach, a także krótkie biogramy Kresowian - patronów grudziądzkich ulic i instytucji.
(na podstawie: Krystyna Borucińska "Kresowianie w Grudziądzu. Korzenie. Losy. Dziedzictwo". Słowo wstępne)
     

2020-02-11  Poezja Marianny Chróścińskiej
11 lutego w Filii nr 13 odbyła się promocja kolejnego tomiku poetyckiego Marianny Chróścińskiej, pensjonariuszki Domu Dziennego Pobytu.
Pani Marianna Chróścińska wydała kilka tomików wierszy, które ukazały się pod tym samym tytułem "Sercem pisane...". Tematyka jej utworów jest bardzo różnorodna. Pisze o ojczyźnie, Bogu, przyrodzie i seniorach.
Głównym organizatorem promocji był Dom Dziennego Pobytu przy ul. Piłsudskiego 111.
      

2020-01-23  Promocja książki Wiesława Hawełko
23 stycznia w Filii nr 1 na osiedlu Lotnisko odbyła się promocja książki Wiesława Hawełko-Wizo "Hawełczyzna". Książka składa się z 21 tekstów osnutych wokół losów rodziny, jednych z wielu tysięcy kresowian, którzy przeżyli to, co im zgotował los. Publikację zilustrowała Jadwiga Biedzińska. Okładkę zaprojektował Grzegorz Piotrowski, grafikę na okładce - Michał Hawełko.
     

2020-01-16  Promocja książki Zdzisława Brałkowskiego
16 stycznia w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyła się promocja książki Zdzisława Brałkowskiego "Czas dorosłości". Jest to kolejna książka z cyklu "Zza zasłony czasu". Zbiór opowiadań, na kanwie wspomnień z lat 70. i początku 80. XX wieku.
Autor w ciekawy sposób przybliża czytelnikom czasy własnej młodości, dzieląc się wspomnieniami dotyczącymi swojego życia zawodowego i rodzinnego. Spisując własne historie doskonale ukazuje również mechanizmy rządzące gospodarką tego okresu, wskazuje na czynniki ekonomiczne i polityczne, które kształtowały ówczesną rzeczywistość. To opowieść o rozterkach, przemyśleniach, nowych wyzwaniach młodego mężczyzny, który wkracza właśnie w dorosłość i musi temu podołać. Praca, treningi, spotkania, rodzina - najpierw rodzice i rodzeństwo, a później nowa rola - męża i głowy rodziny. Czytając niektóre historie, nie sposób się nie uśmiechnąć. Młodsi czytelnicy mogą porównać ówczesne lata z ich dzisiejszym życiem, a starsi przywołać własne wspomnienia.
     Internet Grudziądz
Odsłon: 1691007