Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2017-11-16  Spotkanie z Leszkiem Leliwą
16 listopada w Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej 1 odbyło się spotkanie z poezją Leszka Leliwy, organizowane w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".

Leszek Leliwa
pierwsze próby literackie podejmował w czasie służby wojskowej. Zainteresował się teatrami poezji i startował w konkursach recytatorskich. W kolejnych latach studiował na Politechnice Warszawskiej i UMK oraz pracował. Do pisania wrócił po przejściu na emeryturę. W 2016 roku wydał dwa tomiki wierszy: "Czarna Inez" i "Zrozumieć kobiety". W Turnieju Jednego Wiersza organizowanym w ramach Grudziądzkiej Jesieni Poezji 2016 zdobył pierwszą nagrodę za wiersz "Spóźniona miłość".
     

2017-11-07  Spotkanie z Barbarą Włodarczyk
7 listopada w Bibliotece Miejskiej gościła dziennikarka Barbara Włodarczyk. Autorka promowała zbiór reportaży "Nie ma jednej Rosji". Przybliżyła kulisy pracy reportera i korespondenta zagranicznego. Swoje opowieści przeplatała wieloma anegdotami i dowcipami.

Barbara Włodarczyk jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1985 pracuje jako dziennikarka w redakcji publicystyki międzynarodowej w TVP. Zajmuje się tematyką krajów byłego ZSRR. Od grudnia 2004 do grudnia 2009 r. była korespondentką TVP w Moskwie. W latach 2000-2004 i 2010 do 2012 tworzyła autorski cykl reportaży pt. "Szerokie tory". Od września 2013 jest autorką programu "Sąsiedzi" na antenie TVP Info.
     

ORGANIZATORZY: 
                           


SPONSOR :


2017-10-05  Wieczór poezji
5 października w Filii nr 14 w Mniszku odbył się wieczór poezji Dariusza Dłużyńskiego. Autor zaprezentował swoje wiersze m.in. z tomiku "Schody życia" przy akompaniamencie przyjaciela Mariusza Florkiewicza. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".

Dariusz Dłużyński tworzy od ponad 20 lat. Swoje utwory publikuje na portalu społecznościowym Facebook. Jego poezja jest różnorodna - od poważnej, mrocznej przez miłosną do fraszek, krótkich zabawnych i często pisanych pod wpływem chwili (np. jakieś wydarzenie polityczne lub społeczne). W 2017 roku wydał tomik poetycki "Schody życia".
   

2017-09-26  "Tamta rzeczywistość. Zsyłka do Kazachstanu"
26 września w Filii nr 14 w Mniszku miało miejsce spotkanie z Krystyną Borucińską, autorką książki "Zsyłka do Kazachstanu 1940-1946. Tamta rzeczywistość". Zgromadzeni goście wysłuchali wspomnień K. Borucińskiej z pobytu na zesłaniu w sowchozie nad rzeką Irtysz.

Krystyna Borucińska jest emerytowaną nauczycielką II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu. Jest znaną pasjonatką i popularyzatorką biografii Fryderyka Chopina. W 2003 r. wydała "Grudziądzkie Szkice Poetyckie".
     

2017-09-13  Spotkanie z Szymonem Hołownią
13 września w Bibliotece Miejskiej gościł dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia. Spotkanie poprowadził Szymon Gurbin, pracownik Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.

Szymon Hołownia - dyrektor programowy kanału Religia.tv (2007-2012), felietonista "Newsweeka" i "Tygodnika Powszechnego", współpracuje z telewizją TVN. Dwukrotny laureat nagrody "Grand Press" - w kategorii wywiadu oraz w kategorii dziennikarstwa specjalistycznego. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. ks. bpa Jana Chrapka, otrzymał ją w 2007 roku. Znany jako prowadzący programy "Mam talent" oraz "Ludzie na walizkach". Autor książek takich jak: "Kościół dla średnio zaawansowanych", "Tabletki z krzyżykiem", "Ludzie na walizkach", "Monopol na zbawienie", "Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie" czy "Święci codziennego użytku".
Podczas spotkania czytelnicy mieli możliwość nabycia książek Szymona Hołowni. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest dla podopiecznych Fundacji Dobra Fabryka m.in. w ośrodku dożywiania w Ntamugendze w Kongo, wiosce trędowatych w Togo czy hospicjum w Rwandzie.
     

ORGANIZATORZY
:                                          SPONSOR:
                 
   
WSPÓŁORGANIZATOR:
            
                                      
PATRONAT MEDIALNY
   
      
2017-05-24  "Tamta rzeczywistość. Zsyłka 1940-1946"
24 maja w Filii nr 8 gościła Krystyna Borucińska. Autorka opowiedziała zgromadzonym gościom o zesłaniu do sowchozu w Kazachstanie. Odczytała kilka wierszy opublikowanych wraz z Jej wspomnieniami w książce pt. "Zsyłka do Kazachstanu 1940-1946. Tamta rzeczywistość".

Krystyna Borucińska jest emerytowaną nauczycielką II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu. Jest znaną pasjonatką i popularyzatorką biografii Fryderyka Chopina. W 2003 r. wydała "Grudziądzkie Szkice Poetyckie".
     

2017-03-22  "O rodzinie Fryderyka Chopina"
22 marca w Filii nr 8 na Rządzu odbyło się spotkanie z Krystyną Borucińską, pasjonatką i popularyzatorką biografii Fryderyka Chopina, autorką tomiku wierszy "Fryderyk Chopin. Życie jak muzyka". Wydała cykl edukacyjny "Bliżej Chopina", będący rezultatem kilkunastoletniej pracy. Na spotkaniu opowiedziała o rodzinie znakomitego kompozytora i pianisty.
     

2017-03-17  "Stacja kolejowa Grudziądz"
17 marca w Filii nr 8 przy ul. Łęgi 2 odbyło się spotkanie z Maciejem Wiśniewskim, autorem książki "Stacja kolejowa Grudziądz". W swojej książce, wydanej w 2017 roku, zawarł nie tylko historię stacji, ale także stacje węzła grudziądzkiego, bocznice kolejowe oraz ciekawostki z nimi związane. Zaprezentował również krótki przekrój historyczny taboru kolejowego jaki pracował i pracuje w naszym mieście. Materiały do publikacji gromadził przez ostatnie 15 lat. Podczas spotkania autor przedstawił proces powstawania książki oraz jej zawartość. Prelekcję wzbogacił pokazem slajdów.
     

2017-02-21  Wieczór poezji oraz wystawa płaskorzeźb w Filii nr 8
21 lutego w bibliotece na osiedlu Rządz odbyło się spotkanie z poezją Dariusza Dłużyńskiego oraz wystawa płaskorzeźb Mariusza Florkiewicza. Poeta zaprezentował swoje wiersze przy akompaniamencie przyjaciela M. Florkiewicza.

Dariusz Dłużyński
pisze od ponad 20 lat. Swoje utwory publikuje na portalu społecznościowym Facebook. Jego poezja jest różnorodna - od poważnej, mrocznej przez miłosną do fraszek, krótkich zabawnych i często pisanych pod wpływem chwili (np. jakieś wydarzenie polityczne lub społeczne). Był członkiem Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT".
Mariusz Florkiewicz urodził się w Grudziądzu. Jest pasjonatem historii i autorem tekstów muzycznych. Od ponad trzech lat pasjonuje się rzeźbiarstwem. Tworzy płaskorzeźby z motywami heraldycznymi.
     

2017-02-02  Wieczór autorski Leszka Leliwy
2 lutego w Filii nr 13 zorganizowano wieczór autorski Leszka Leliwy, który prowadziła Izabela Wasilewska. Zgromadzeni goście wysłuchali wybranych wierszy poety w wykonaniu: Beaty Kucharskiej-Kociemby, Mirosławy Kowalskiej i Urszuli Adachowskiej.

Leszek Leliwa - ur. 30 grudnia 1947 r. w Grudziądzu. Ukończył Technikum Chemiczne i Elektryczne (wydział radiowy). W czasie służby wojskowej podejmował pierwsze próby literackie, zainteresował się teatrami poezji i startował w konkursach recytatorskich. W kolejnych latach studiował na Politechnice Warszawskiej i UMK oraz pracował. Do pisania wrócił po przejściu na emeryturę, traktując tę czynność jako rehabilitację umysłu, jednak utwory trafiały "do szuflady". Przypadek zdecydował, że ujawnił swoje wiersze. W 2016 r. wydał dwa tomiki wierszy: "Czarna Inez" i "Zrozumieć kobiety". W Turnieju Jednego Wiersza wieńczącym Grudziądzką Jesień Poezji 2016 zdobył pierwszą nagrodę za wiersz "Spóźniona miłość".
     

2017-02-01  "Grudziądzkie szkice poetyckie"
1 lutego w Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej odbyło się spotkanie z Krystyną Borucińską na temat Jej debiutanckiego tomiku "Grudziądzkie szkice poetyckie". Autorka jest znaną pasjonatką i popularyzatorką biografii Fryderyka Chopina. Najgłębszą pasją jej życia jest twórczość literacka. Jest autorką m.in. wspomnień "Tamta rzeczywistość. Zsyłka 1940-46", tomiku wierszy "Fryderyk Chopin. Życie jak muzyka" oraz cyklu edukacyjnego "Bliżej Chopina".
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1171750