Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2017-12-07  "Worek Świętego Mikołaja"
W okresie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia Dział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował zajęcia literackie pt. "Worek Świętego Mikołaja". Worek to nieodłączny atrybut każdego Mikołaja. W nim bowiem znajdują się prezenty, na które czekają wszystkie dzieci. A co by było gdyby nie było worka i jego zawartości? Na pewno byłoby trochę smutno. Trzeba jednak wybaczyć Św. Mikołajowi, który też czasami bywa roztargniony i zdarza się, że rozpruwa worek, gubi prezenty, gubi na nie zamówienia. Miejmy nadzieję, że nikt nie pozostanie nieobdarowany. Dzieci słuchając opowieści i oglądając inscenizacje o gapowatych Mikołajach, wiedzą, że to tylko bajki. Jednak żeby nie dopuścić do katastrofy, bardzo chętnie brały udział w łataniu worka Świętego Mikołaja i szukaniu pogubionych prezentów. Chociaż każde dziecko czeka na wymarzony podarunek, to i tak zgodnie przyznały, że to nie one są najważniejsze, ale rodzinna atmosfera i to, że wszyscy są razem.
     

2017-11-20  "Do serca przytul misia"
W dniach 20-30 listopada Dział dla Dzieci i Młodzieży świętował jak co roku Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci z grudziądzkich przedszkoli i szkół podstawowych uczestniczyły w tym radosnym święcie razem ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi. Do wspólnej zabawy nie trzeba było nikogo namawiać. Misie jak zawsze wspaniale prezentowały się na wybiegu, tańczyły  razem ze swoimi opiekunami. Największym marzeniem misiów jest to, aby były jak najczęściej przytulane, więc właściciele nie szczędzili im czułości. Uczestnicy wcielając się w role misiów wykonywali polecenia, a pluszaki były bacznymi obserwatorami. Dzieciom i misiom było bardzo miło ,kiedy z uśmiechem oglądały inscenizację o misiu, który był chory z powodu braku miodu. Święto takie jak to, chciałoby się obchodzić codziennie, bo przecież "dzieci lubią misie, misie lubią dzieci".
     
     

2017-11-03  "Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek"
W piątek 3 listopada Dział dla Dzieci i Młodzieży zamienił się w bajkową krainę. Dzieci z pobliskich przedszkoli wzięły udział w zajęciach pt. "Witajcie w naszej bajce". Miały okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi bohaterami, a to za sprawą obchodzonego Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Przedszkolaki gimnastykowały się z żywym Kubusiem Puchatkiem. Pozwoliły się zaczarować przez sympatyczną czarownicę. Lis Witalis bawił się z najmłodszymi w "Chodzi lisek koło drogi...", a żółw Franklin tańczył i jeździł pociągiem. Dzieci z wielkim entuzjazmem przyjmowały kolejnych gości-zmieniające się postaci, a znajomość bajek i bohaterów świadczy o tym, że do czytania nie trzeba ich szczególnie namawiać.
     

2017-10-25  "Bajka o drzewie"
Drzewa odgrywają wielką rolę na ziemi. Wytwarzają tlen, oczyszczają powietrze, dają schronienie wielu gatunkom zwierząt. Wygląd drzew zmienia się w ciągu roku, a jesienią wyglądają szczególnie pięknie i kolorowo. Stało się to inspiracją do zorganizowania zajęć w Dziale dla Dzieci i Młodzieży. Inscenizacja "Bajki o drzewie" Elizy Piotrowskiej opowiada o przeobrażeniach, jakie przechodzi drzewo w czasie czterech pór roku. Natura zatacza koło, ale drzewu z każdym rokiem przybywa lat i słoi. Dzieci ubierały drzewa w jesienne, kolorowe liście, rozpoznawały ich nazwy, szukały żołędzi schowanych przez sójkę, karmiły wiewiórkę, naśladowały szum drzew, rozpoznawały wiek drzew po liczbie słoi. Na zakończenie wszystkie zgodnie przyznały, że należy dbać o drzewa, żeby żyło nam się zdrowiej i przyjemniej. Najmłodsi mają świadomość, że drzewa wszystkim są potrzebne i nie można ich niszczyć.
     

2017-10-02  "Abecadło w rymy wpadło"
W piątek 29 września w ramach XVII Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie pt. "Abecadło w rymy wpadło". Gośćmi spotkania były dzieci z pobliskiego przedszkola, które m.in. wysłuchały wierszy: Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek; obejrzały inscenizację "Abecadła" Juliana Tuwima; układały alfabet z palców; ćwiczyły wymowę powtarzając trudne sekwencje.
     

2017-09-27  "Posprzątajmy nasze lasy"
W Filii nr 14 w Mniszku odbył się konkurs ekologiczny pt. "Posprzątajmy nasze lasy". Dzieci odpowiadały na pytania: jak chronić lasy, co to jest ekologia, recykling, smog, dziura ozonowa oraz jak być eko? Rozmawiały również o pomnikach przyrody, roślinach i zwierzętach chronionych.
 

2017-09-21  "Aby nieść dzieciom radość…"
21 września obchodzony jest Światowy Dzień Orderu Uśmiechu. To doskonała okazja do zorganizowania zajęć o Wandzie Chotomskiej w bibliotece. Pani Wanda to autorka wielu wierszy, opowiadań, teksów piosenek dla dzieci oraz pierwszej dobranocki pt. "Jacek i Agatka". Była również inspiracją do utworzenia jedynego odznaczenia, nadawanego dorosłym przez dzieci – Orderu Uśmiechu.
"Aby nieść dzieciom radość…" to nie tylko tytuł zajęć w bibliotece, ale również przesłanie dla wszystkich, którzy pracują z najmłodszymi. Podczas spotkań uczniowie szkół podstawowych zapoznali się twórczością Wandy Chotomskiej. Utwory tej autorki są po części znane i lubiane, bo występują w podręcznikach szkolnych. Dzieci z entuzjazmem reagowały oglądając inscenizację "Wierszy pod psem". Uczestniczyły w zabawach zainspirowanych literaturą Chotomskiej takich jak: "literkowe pranie", "taniec węża". Układały z puzzli Order Uśmiechu. Na koniec otrzymały pamiątkową naklejkę z wizerunkiem tego zaszczytnego odznaczenia. Widok dziecięcych, uśmiechniętych buź świadczył o tym, że tytułowe przesłanie zostało osiągnięte.
     

2017-09-09  10. urodziny Klubu Przyjaciół Franklina
W sobotę 9 września w Dziale dla Dzieci i Młodzieży świętowano 10-lecie Klubu Przyjaciół Franklina. W programie było: głośne czytanie opowieści o sympatycznym żółwiu, liczne konkursy z nagrodami m.in. plastyczny i wiedzy o przygodach Franklina, zabawy ruchowe oraz wiele niespodzianek. Przybyłych gości poczęstowano pysznym tortem i innymi łakociami. Wielką atrakcją dla maluchów było spotkanie z żółwiem Franklinem oraz wykonanie wspólnego zdjęcia.
     
     

ORGANIZATORZY: 
                            

SPONSORZY:      
          

       
2017-08-31  Wakacje w bibliotece
Przez całe wakacje dzieci uczestniczyły w zajęciach wakacyjnych organizowanych w placówkach Biblioteki Miejskiej.

Dział dla Dzieci i Młodzieży ul. Legionów 28

godz. 11.00
26.06 – "O sowie, mądrości, czytaniu i radości" – zajęcia literacko-plastyczne        
     
03.07 – "Arabska noc jak arabski dzień" – zajęcia literacko-plastyczne
     
10.07 – "Las wita nas" – zajęcia literacko-plastyczne
     
17.07 – "Papierowo i kwiatowo" – zajęcia plastyczne
     
24.07 – "Pac, pac, pac…" – zajęcia literacko-plastyczne          
       
31.07 – "Kurtyna w bok" – zajęcia literacko-plastyczne
     
07.08 – "Kawałek do kawałka" – zajęcia plastyczne
     
14.08 – "W kraju kwitnącej wiśni" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
   
21.08 – "Przyjaciele z wiklinowej doliny" – zajęcia literacko-plastyczne
     

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
godz. 12.00
26, 27, 28.06 oraz 28, 29, 30.08 – zajęcia literacko-plastyczne oraz gry i zabawy pod hasłem "Z książką na wakacyjnym szlaku"
30.08 zajęcia odwołane z powodu remontu!
   
                                                                                         
Filia nr 3 ul. Korczaka 23
godz. 11.00
04.07 – "Andersenada" – zabawa czytelnicza, rysowanie z zamkniętymi oczami, gry i zabawy stolikowe
18.07 – "Gry planszowe" – pokaz gier planszowych poprowadzony przez instruktora ze Stowarzyszenia "Grajmy"
08.08 – "Andersenada" – zabawa czytelnicza, rysowanie z zamkniętymi oczami, gry i zabawy stolikowe
22.08 – "Gry planszowe" – pokaz gier planszowych poprowadzony przez instruktora ze Stowarzyszenia "Grajmy"
   

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1                                                           
godz. 12.00
26-30.06; 24.07-18.08 – w każdy dzień tygodnia zajęcia wakacyjne: gry edukacyjne, zajęcia plastyczne i zabawy ruchowe
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33
godz. 12.00
21-25.08 – głośne czytanie, zajęcia literackie, plastyczne, edukacyjne, zabawy związane z książką
     
 
Filia nr 8 ul. Łęgi 2
godz. 12.00
W każdy czwartek wakacji: zajęcia edukacyjne, rozwiązywanie krzyżówek, głośne czytanie literatury dziecięcej
       
     

Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
godz. 10.00
28.06, 30.06, 4.07, 6.07 – zajęcia literacko-plastyczne
     
     
     
 
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
godz. 11.00
31.07-04.08 – zajęcia literacko-plastyczne oraz czytanie literatury dziecięcej
     

W godzinach pracy bibliotek czytelnicy mogą korzystać z księgozbioru, komputerów, internetu oraz dostępnych gier.
2017-07-15  Lato na Starym Mieście
W sobotę 15 lipca w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie z autorem, publicystą i podróżnikiem Krzysztofem Petkiem. Autor w ciekawy sposób opowiedział zgromadzonym gościom o wyprawach krajoznawczych i prawdziwie survivalowych m.in. do Rumunii, Brazylii, nad Amazonkę czy na Syberię. Dzięki  podróżom autor opowiada w książkach o autentycznym świecie, bez powielania stereotypów i stosowania uproszczeń.
W ogrodzie biblioteki Krzysztof Petek przeprowadził z uczestnikami zajęcia dotyczące sztuki przetrwania w trudnych warunkach. Dzieci tworzyły małe obozowisko, rozkładały namioty, a także poznały techniki samoobrony. Warsztaty survivalowe miały na celu pokazanie dzieciom aktywnego i twórczego sposobu spędzenia wolnego czasu.
Spotkanie odbyło się w ramach "Lata na Starym Mieście".
     
     

2017-05-31  "Nadwiślańskie pejzaże"
31 maja w Filii nr 3 na Strzemięcinie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Nadwiślańskie pejzaże", zorganizowanego z okazji Roku Rzeki Wisły. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z Grudziądza. Zadaniem uczestników było przedstawienie najładniejszych zakątków rzeki Wisły w naszym mieście. Na konkurs wpłynęło 21 prac z 5 szkół. Dwuosobowa komisja, składająca się z Gabrieli Murach-Pyszory (przewodnicząca) oraz Lilianny Majewskiej, dokonała oceny prac i przyznała nagrody następującym osobom:
I nagroda (ex aequo) – Kacper Fajkowski (SP 3, kl. IV) i Dominika Słupkowska (SP 7, kl. V)
II nagroda – Paweł Poliński (SP 7, kl. IV)
III nagroda – Wiktoria Sołtysiak (Zespół Szkół Specjalnych, kl. V)
wyróżnienia – Karolina Kowalska (SP 7, kl. IV) oraz Julia Świeciak (SP 12, kl. V).
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.
     
Do pobrania:
Regulamin
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2

2017-05-25  Zajęcia z okazji Dnia Matki
W bibliotece na Rządzu odbyły się zajęcia z okazji zbliżającego się święta wszystkich mam. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 przeczytali wiersze na Dzień Matki oraz wykonali laurki-serca dla mam. Na zakończenie dwoje uczestników odegrało krótki skecz przedstawiający rozmowę matki z dzieckiem na temat zakupu nowej konsoli.
    

2017-05-24  "Laurka dla Mamy"
W Filii nr 14 w Mniszku zorganizowano zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonały karty dla swoich mam. Ozdobiły je różnymi kwiatami i serduszkami oraz wypisały piękne życzenia np. "Mamo droga, słuchaj, proszę. Dziś życzenia Ci przynoszę…", "Kochana Mamusiu! W dniu twojego święta bądź zawsze uśmiechnięta!".
   

2017-05-16  "Majówka z kulturą i sztuką"
Biblioteka przy ul. Mikołaja z Ryńska po raz kolejny przyłączyła się do projektu "Majówka z kulturą i sztuką", którego celem jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnością bezpłatnego skorzystania z oferty przygotowanej przez instytucje kulturalne regionu. 16 maja w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych odbyły się warsztaty integracyjne pod hasłem "Rozśpiewana Biblioteka". Spotkanie zorganizowano przy współpracy Warsztatów Terapii Zajęciowej "TO-MY" oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 i nr 12 w Grudziądzu.
Szczegółowy program "Majówki z kulturą i sztuką" dostępny na stronie:
http://niepelnosprawni.kujawsko-pomorskie.pl/600/majowka-z-kultura-i-sztuka-2017
     

2017-05-12  Spotkanie ze strażakami
Filia nr 4 przy ul. Tytoniowej zorganizowała spotkanie ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu. Dzieci z Przedszkola Niepublicznego "Kubuś" oraz  Szkoły Podstawowej nr 2 miały okazję obejrzeć wóz strażacki i poznać jego wyposażenie. Wielką atrakcją dla dzieci była możliwość wypróbowania węża strażackiego.
     

2017-05-11  "Z kulturą na co dzień"
W Filii nr 14 w Mniszku odbyły się zajęcia edukacyjne, podczas których dzieci poznały wiele wyrazów związanych z kulturą np. savoir-vivre, bon-ton, konwenanse, kurtuazja, etykieta, maniery i netykieta. Poruszane były tematy m.in. dobre maniery na co dzień, mały słownik uprzejmości, w przyjaźni z prawdą, strój to moja wizytówka, tolerancja itp. Na zakończenie dzieci czytały różne powiedzenia związane z kulturą np. "Witaj wszystkich do woli, bo grzeczność nie boli", "Gdy wyrażasz żal za błędy - zyskasz sobie innych względy", "Obycie umila życie".
   

2017-05-09  Spotkania autorskie z Agnieszką Frączek
W Dziale dla Dzieci i Młodzieży oraz Filii nr 7 odbyły się spotkania autorskie z Agnieszką Frączek, autorką książek dla najmłodszych, popularyzujących wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach ("Kanapka i innych wierszy kapka"), homofonach ("Jedna literka, a zmiana wielka"), frazeologizmach ("Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom") i przysłowiach ("Gdy przy słowie jest przysłowie"). Autorka czytała fragmenty swoich utworów. Rozmawiała z dziećmi o błędach językowych, specyfice języka polskiego. Utwory A. Frączek są znane uczniom grudziądzkich szkół podstawowych m.in. z podręczników szkolnych. W ramach podziękowania dzieci wyrecytowały wiersze autorki.

Dział dla Dzieci i Młodzieży
     

Filia nr 7
     

2017-05-05  "Płynie Wisła, płynie..."
Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej zorganizował zajęcia z okazji obchodów Roku Rzeki Wisły. Uczestnicy mogli się przekonać, jak wielką rolę odgrywa Wisła. Jest ona nie tylko najdłuższą rzeką przepływającą przez nasz kraj, ale także jest dla nas Polaków symbolem, obserwatorką wielu wydarzeń na przestrzeni wieków. Dzieci grając w grę planszową miały okazję dowiedzieć się, że żeglowanie nie jest łatwe i nie każdy zawsze dociera do celu. Bawiły się we flisaków i spławiały zboże do Gdańska. Były też tropicielami przyrody nadwiślańskiej: szukały ptaków i łowiły ryby. Część literacką zajęć wypełniały utwory: "Warkocz królewny Wisły", "Płynie Wisła, płynie…" oraz  "Wisła".
     

2017-04-28  "Lecą pszczoły - będzie miód"
Uczestnikom kolejnego spotkania zorganizowanego przez Filię nr 13 udzielił się bardzo wiosenny nastrój. Przedszkolaki z Przedszkola Puchatek poznały tym razem wiersze i opowiadanie o bardzo pracowitych owadach, dzięki którym mamy różne rodzaje miodu. Były też konkurencje: rzucania nektaru do ula, odróżniania jednej pszczoły od drugiej, układania plastrów miodu, które przedszkolaki wykonały z wielką radością. Spotkanie było doskonałym przykładem połączenia dobrej zabawy z literaturą. 
     

2015-04-25  Wizyta przedszkolaków w Filii nr 1
Czterolatki z Przedszkola Miejskiego "Lotnisko" odwiedziły Filię nr 1. Dzieci wysłuchały bajeczki Anity Głowińskiej "Kicia Kocia zostaje policjantką" oraz kilku wierszy Danuty Wawiłow. Przedszkolaki wykazały się nie tylko dużą uwagą w słuchaniu, ale również dużą aktywnością w rozwiązywaniu zagadek zaczerpniętych z książki Zbigniewa Dmitroci pt. "Księga zagadek na wszelki wypadek".
     

2017-04-24  "Płynie Wisła, płynie"
2017 rok został nazwany Rokiem Rzeki Wisły. Z tej okazji Filia nr 13 przyłączyła się do działań promujących tę Królową Polskich Rzek. Uczniowie klasy trzeciej SP 12 zapoznali się z legendą o powstawaniu rzeki. Razem z falą, ćwiczyli równowagę, tak ważną podczas podróży po Wiśle. W tej podróży od źródła do ujścia nie zabrakło ciekawych bohaterów: smoka wawelskiego, który przeszedł na dietę oraz bardzo odważną warszawską syrenkę. Na zakończenie spotkania, wszyscy stwierdzili zgodnie, że Wisła jest piękną rzeką, którą warto poznawać, podziwiać i chronić.
     

2017-04-03  Spotkanie z Leszkiem Leliwą
Jak co roku, w pierwszych dniach kwietnia w Filii nr 13 spotykają się dzieci, aby rozmawiać o książkach dla dzieci i pomysłach na tworzenie książek. W poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie z SP 5 i SP 12 wzięli udział w spotkaniu autorskim z grudziądzkim poetą. Pan Leszek Leliwa zaprezentował cztery utwory adresowane do dzieci. Opowiedział o swoich inspiracjach i wenie, którą znajduje często na leśnych spacerach. Nie brakowało przy tym pytań o wyobraźnię oraz wielu zabawnych zadań związanych z bohaterami utworów pana Leszka. Spotkanie odbyło się w ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.
     

2017-03-30  Wielkanocny zajączek
30 marca dzieci z Zespołu Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych w Grudziądzu odwiedziły bibliotekę na Lotnisku. Tematem przewodnim zajęć był wielkanocny zajączek. Uczniowie wysłuchali opowiadania na temat wielkanocnego zajączka, rozwiązywali zagadki o Świętach Wielkanocnych oraz wykonywali zajączka z papieru. Dodatkową atrakcją było oglądanie wystawy rękodzieła, na której prezentowane są: kolorowe pisanki, szydełkowe kurczaczki, wielkanocne koszyczki oraz wiele ozdób robionych różnymi technikami.
     

2017-03-30  "Zwiastuny wiosny"
30 marca w Filii nr 14 odbył się konkurs recytatorski i rysunkowy pt. "Zwiastuny wiosny". Dzieci z Przedszkola "Mniszek" wykonały rysunki oraz recytowały wiersze o wiośnie, której zwiastunami są m.in. topienie marzanny, kwitnące przebiśniegi, krokusy, hiacynty, żonkile oraz przylatujące ptaki: szpaki, żurawie, bociany. Przedszkolaki otrzymały nagrody książkowe i różne gadżety.
   

2017-03-24  "Wiosenna łąka, tu żuczek, tam biedronka"
Do Działu dla Dzieci i Młodzieży zawitała wiosna, a wraz z nią żuczki i biedronki. "Wiosenna łąka, tu żuczek, tam biedronka" to propozycja zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzieci podczas spotkania mają okazję porozmawiać o pierwszych oznakach wiosny, o roślinach, zwierzętach, ale też o przyjaźni. Literacką stronę zajęć wypełnia wiersz  Jana Brzechwy "Biedronka i żuk" oraz rymowana opowieść o Żuczku Samouczku. Wspólne czytanie wierszy, dopasowywanie kropek, szukanie pod listkami biedronek i żuczków to tylko niektóre z zabaw przygotowanych dla najmłodszych.
     

2017-03-21  "O Tove Jansson, co malowała"
W bibliotece ponownie zagościła twórczość Tove Jansson. Tym razem w Filii nr 13 uczniowie z SP nr 2 poznały twórczość fińskiej malarki, ilustratorki i twórczyni książek o Muminkach. Podczas spotkania, strzelały pioruny, krążyły czarne chmury, a litery F wkradały się do tytułów książek, w których mieszkają trolle. Dzięki takim atrakcjom, dzieci świetnie się bawiły, poznając przy tym historię małej Tove, która wykradała smakołyki ze spiżarni, a potem stworzyła Muminka i jego przyjaciół.
     

2017-03-13  Grudziądzkie Dni Kopernikowskie 2017
Biblioteka Miejska włączyła się w obchody 45. Grudziądzkich Dni Kopernikowskich.
9 marca w Dziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Legionów 28 odbyły się zajęcia edukacyjne pt. "Bajka o słońcu", w których udział wzięły przedszkolaki z Owczarek oraz uczniowie szkół podstawowych. Uczestnicy zajęć obejrzeli inscenizację na podstawie książki Elizy Piotrowskiej "Bajka o słońcu". Poprzez radosne zabawy edukacyjne dzieci przekonały się, że bez słońca nie byłoby życia na ziemi. Na początek musiały poruszyć ziemię, czyli zbić ją piłką z centrum wszechświata. Potem bawiły się w planety, krążąc wokół słońca, malowały świat, ładowały baterie słoneczne i udawały tęczę. Na koniec uciekały przed parzącym słońcem i szukały litery D, którą oznaczona jest witamina – bardzo ważna dla dzieci, aby zdrowo rosły.
Propozycja jest aktualna w kolejnych miesiącach dla zainteresowanych grup.
Kontakt: Dział dla Dzieci i Młodzieży ul. Legionów 28, tel. 56 46 202 01
     

Filia nr 3 na Strzemięcinie zorganizowała dla uczniów z pobliskiej szkoły spotkanie z pracownikiem Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. 13 marca Grzegorz Rycyk wygłosił w bibliotece prelekcję zatytułowaną "Dzieciństwo i młodość Mikołaja Kopernika".
     

2017-02-23  "Seniorzy dzieciom"
W ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom" 23 lutego w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się głośne czytanie pod hasłem "Seniorzy dzieciom". W spotkaniu wezmą udział grupy przedszkolne z zaprzyjaźnionych placówek. Zabawne historyjki z książki "Wścibscy" Doroty Gellner przeczytają dzieciom członkowie Grudziądzkiej Rady Seniorów: Lidia Chmielewska i Krzysztof Rotnicki oraz podopieczni Domu Dziennego Pobytu z ul. Piłsudskiego.
     

2017-02-14  "Franciszek po uszy zakochany"
Dział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował zajęcia walentynkowe dla najmłodszych. Po wysłuchaniu interpretacji utworu o tym samym tytule dzieci chętnie uczestniczyły w radosnych zabawach, wzbudzających wiele emocji.
Walentynki to święto lubiane przez wszystkich, a jego ideą jest okazywanie uczuć osobom, które cenimy. Nawet maluchy zdają sobie sprawę z tego, że każdy ma swoją drugą połowę. Poprzez zabawę, dzieciom przypomniały się zakochane pary, które znają z bajek. Bawiły się także w Amora strzelającego strzałami w serce.
14 lutego to dzień wzajemnych podarunków i w związku z tym dzieci dostały walentynkowe zakładki do książek, a przedszkolaki odwzajemniły się ofiarując bibliotekarkom torcik w kształcie serca.
     

2017-02-10  "Białe Wakacje w bibliotece"
W okresie ferii zimowych Biblioteka Miejska oraz jej filie następujące zajęcia:

01.02, godz. 12.00 - Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska
Przestawienie "Królowa Śniegu" - wystąpi Teatr "Zaczarowany Świat" z Torunia
     

Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej ul. Legionów 28 
godz. 11.00

30.01 – "Opowieści z mchu i paproci" – zajęcia literacko-plastyczne
     
31.01 – "Skoczkowie – zimowi bohaterowie" – zajęcia literacko-plastyczne
01.02 – "Opowieści z kopca" – zajęcia literacko-plastyczne
02.02 – "Odpoczywanie i leniuchowanie" – zajęcia literacko-plastyczne
     
03.02 – "W to ze mną zagraj" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
06.02 – "Sweet foczki" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
07.02 – "Papierozoo" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
08.02 – "Ha, ha, ale psikus" – zajęcia literacko-plastyczne
09.02 – "Papierowa wiklina" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
10.02 – "Coś miłego na Świętego Walentego" – zajęcia literacko-plastyczne
   

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
godz. 12.00
Zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci w każdy poniedziałek, wtorek, środę ferii zimowych.
     

Filia nr 3 ul. Korczaka 23
godz. 11.00                        
31.01 – "50 prac plastycznych na zimę – ozdoby z makaronu" – zajęcia plastyczne
03.02 – "Spotkanie ze Śnieżką" – czytanie baśni Andersena, zagadki, rebusy, zgaduj-zgadula
07.02 – "50 prac plastycznych na zimę – przyciski do papieru" – zajęcia plastyczne
10.02 – "Spotkanie z Disneyem" – czytanie bajek
     
     

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
godz. 12.00
Zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci w każdy poniedziałek, wtorek, środę ferii zimowych.
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33
godz. 12.00
Zajęcia plastyczne, gry i zabawy edukacyjne dla dzieci w pierwszym tygodniu ferii od 30 stycznia do 3 lutego.
     

Filia nr 8 ul. Łęgi 2
godz. 12.00
Zajęcia plastyczne oraz głośne czytanie literatury dziecięcej będą się odbywać w czwartki: 2 i 9 lutego.
     

Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
godz. 14.30
Zajęcia plastyczne będą się odbywać w środy: 1 i 8 lutego.

Filia nr 14 ul. Mazurska 2
godz. 11.00
30.01 – "To już zima" – zajęcia plastyczne
01.02 – "Ukryte obrazki" – zgaduj-zgadula
02.02 – "Ale draka rysuję zwierzaka" – zajęcia rysunkowe
03.02 – "Litery znam, więc czytam sam" – głośne czytanie
06.02 – "Ćwiczenia z myślenia" – rebusy, krzyżówki, zagadki
07.02 – "Zimowe obrazki" – zajęcia plastyczne
   
   

2017-01-25  "Bezpieczne ferie"
W Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej zorganizowano spotkanie z policjantem Sławomirem Zielińskim, który wygłosił pogadankę na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Wysłuchali jej uczniowie klas I-III Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4.
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1171581