Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2020-11-19  Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke ON-LINE
19 listopada (czwartek) o godz. 17:00 odbyło się spotkanie on-line z Grzegorzem Kasdepke. Było to czwarte spotkanie w ramach projektu "Spotkanie na żądanie - odsłona druga" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozmowę z autorem poprowadziła Małgorzata Santysiak.

Grzegorz Kasdepke - najchętniej czytany polski autor książek dla dzieci. Niemal wszystkie z jego kilkudziesięciu tytułów uzyskały status bestsellera (m. in. "Kacperiada…"  czy  "Horror, czyli skąd się biorą dzieci"). Kawaler Orderu Uśmiechu, Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Sympatię czytelników łączy z uznaniem krytyków, czego dowodem są najważniejsze nagrody, jakie zdobył za swoją twórczość dla najmłodszych (w tym: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotnie nagrodę Edukacja XXI, Nagrodę BETA, Nagrodę im. Kallimacha, Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i inne). Jego książki weszły na listę lektur szkolnych, a Fundacja "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom" uznała "Detektywa Pozytywkę" za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci minionej dekady.

Źródło: https://nk.com.pl/grzegorz-kasdepke/87/pisarz.html

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach
objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych"Organizatorzy:
   


Partnerzy medialni:
     
         
            

2020-10-09  Warsztaty artystyczne
9 października w Filii nr 14 przy ul. Mazurskiej odbyły się warsztaty malowania toreb, które poprowadziły panie Monika i Grażyna z Artystycznej Piwnicy. Uczestnicy zajęć malowali na bawełnianych workach obrazki z szablonów lub przenosili na tkaninę własne pomysły. Powstały oryginalne i kolorowe torby.
Warsztaty zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie miękkie nr 3/2020 "Aktywizacja mieszkańców Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).
     

2020-10-09  Warsztaty decoupage
W piątek 9 października w Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej odbyły się warsztaty decoupage, które poprowadziła pani Magda Kalbarczyk z grudziądzkiego Muzeum. Dzieci zapoznały się z techniką zdobniczą polegającą na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Powstały pięknie ozdobione słoje i butelki.
     

2020-08-31  "Mój ulubiony bohater literacki"
W ramach realizacji projektu "Spotkanie na żądanie - odsłona druga" zorganizowaliśmy konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży do 15 roku życia. Zadaniem uczestników było wykonanie jednej pracy plastycznej w formacie A4, przedstawiającej ulubionego bohatera literackiego z książek polskich autorów. Prace mogły być wykonane dowolną techniką (farby, kredki, wycinanki, wydzieranki, wyklejanki itd.).
31 sierpnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom. W konkursie udział wzięły 23 osoby. Nagrody w postaci bonów podarunkowych oraz wejściówek na spotkanie autorskie otrzymali:

W kategorii wiekowej do 9 lat:
I nagroda – Weronika Siwiec
II nagroda – Aniela Grubińska
III nagroda – Maria Piernik oraz Bartosz Sobolewski

W kategorii wiekowej od 10 do 15 lat:
I nagroda – Wiktoria Śliwińska
II nagroda – Jagoda Pawelec
III nagroda – Laura Zakierska

Wyróżnienia: Maria Liedtka oraz Alicja Sobolewska.
     

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach
objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych"Organizatorzy:
   


Partnerzy medialni:
     
         
            

2020-08-29  "Kreatywnie i patriotycznie – spotkania w Letniej Czytelni"
Grudziądzka książnica uzyskała dofinansowanie w wysokości 8.000 zł ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2020". Projekt "Kreatywnie i patriotycznie – spotkania w Letniej Czytelni" to propozycja ciekawych zajęć warsztatowych dla dzieci łączących zabawę z nauką i kulturą, które miały wzmocnić więzi lokalne i międzypokoleniowe, a także pomóc w wyjaśnieniu znaczenia tożsamości narodowej. Działania przeprowadziliśmy w Letniej Czytelni - atrakcyjnym miejscu znajdującym się w ogrodzie Biblioteki, przygotowanym z myślą o organizacji działań edukacyjno-kulturalnych na świeżym powietrzu.
 
W ramach zadania zorganizowano pięć bezpłatnych kreatywnych warsztatów o różnej tematyce, w tym patriotycznej:
 
  • 09.07 warsztaty z rysowania długopisem 3D – uczestnicy warsztatów zamienili się w przestrzennych kreatorów i za pomocą specjalnych długopisów 3D oraz kartki papieru, pod okiem doświadczonych instruktorów, stworzyli trójwymiarowe, oryginalne przedmioty.
     
  • 16.07 warsztaty malowania ekotorby – warsztaty ekologiczne, podczas których dzieci zapoznały się z różnymi technikami malowania na tkaninie. Na zajęciach dzieci nanosiły na torby to, co kojarzy im się ze słowem Polska, Ojczyzna, niepodległość.  
     
  • 22.07 warsztaty gier podwórkowych – skierowane do dzieci, ich rodziców i opiekunów. Podczas warsztatów zostały na nowo odkryte stare gry i zabawy podwórkowe, w które bawiły się dzieci 15, 20, a nawet 30 lat temu. Rodzice przypomnieli sobie zabawy ze swojego dzieciństwa, a dzieci poznały świat zabaw rodziców.
     
  • 06.08 warsztaty kreatywne PlayMais – edukacyjna zabawa, podczas której dzieci łączyły chrupki PlayMais za pomocą odrobiny wody w dowolne kształty tworząc z nich rozmaite obrazki lub trójwymiarowe figury przestrzenne. Wykonali m.in. charakterystyczne dla Grudziądza budowle.
     
  • 13.08 warsztaty komiksowe – wprowadziły dzieci do świata sztuki komiksu. W trakcie warsztatów uczestnicy poznali historię tego gatunku literatury. Efektem końcowym warsztatów było stworzenie krótkiej historii komiksowej o Grudziądzu.
     
Początek zajęć godz. 11:00.

Liczba uczestników była ograniczona. Obowiązywały zapisy pod nr tel. 56 4620201.

Na zakończenie projektu 29 sierpnia (sobota)  o godz. 12:00 odbył się interaktywny spektakl przygodowy dla dzieci w wieku 4-12 lat zatytułowany "Franek Włóczęga i legend księga". Spektakl tematyką sięgał do korzeni polskiej tradycji zawartych w legendach, w przystępny dla młodego widza sposób przedstawiając historie będące jednym ze źródeł naszej tożsamości. Ponadto spektakl stanowił swoistą promocję czytelnictwa wśród najmłodszych, starając się zwrócić ich uwagę na wartości i wiedzę płynącą z czytania książek. Wystąpili aktorzy Teatru w Ruchu.
     

Wydarzenia odbyły się zgodnie z obowiązującymi zasadami reżimu sanitarnego.
Organizatorzy:
   


Partnerzy medialni:
     
         
            

2020-07-08  Spektakl w ramach GBO
Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Bajkolandia obejrzały spektakl pt. "Być dorosłą bardzo chciała i na miotle odleciała" w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska". Organizatorem wydarzenia była Filia nr 1 na Lotnisku.
Przedstawienie opowiada o Karolince-małej czarodziejce, która ma już dosyć słuchania rodziców. Przypadkiem natrafia w starej księdze na eliksir, dzięki któremu mogłaby się już stać dorosła, ale brakuje jednego składnika, żeby go pozyskać udaje się samotnie do miasta na swojej miotle. Tylko czy jej wiedza dotycząca bezpieczeństwa wystarczy, aby szczęśliwie przebyć drogę tam i z powrotem? Czy przygody jakie przeżyje nasza bohaterka wraz z dziećmi pomogą jej wyciągnąć właściwe wnioski? Aktorzy w przystępny i zabawny sposób pokazali młodym widzom odpowiednie wzorce zachowań. Spektakl pomaga zrozumieć, dlaczego należy uważać na nieznajomych, jak bezpiecznie poruszać się po drogach lub jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w wolnym czasie.  
Przedstawienie zaprezentowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie miękkie nr 3/2020 "Aktywizacja mieszkańców Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).
     

2020-02-21  Dzień Harcerza
21 lutego w Filii nr 13 odbyło się spotkanie z grudziądzkimi harcerzami z 2. Grudziądzkiej Artystycznej Drużyny Harcerskiej "Gryf", 2. Grudziądzkiej Gromady Zuchowej "Wiercipięty", 2. Grudziądzkiej Drużyny Wędrowniczej "Adventure". Druhowie w niezwykle zajmujący sposób opowiedzieli o idei harcerstwa oraz o tym, co to znaczy być harcerzem. Uczniowie SP8 poznali historie skautingu i harcerstwa na świecie oraz w Grudziądzu. Zaśpiewali kilka piosenek harcerskich przy akompaniamencie gitary, na której zagrał Piotr Jezierski z Zarządu Okręgowego ZHP i zastępu "Wiercipięty".
     

2020-02-20  Dni Kopernikowskie
Biblioteka Miejska po raz kolejny włączyła się w obchody Grudziądzkich Dni Kopernikowskich.
20 lutego w Dziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Legionów 28 odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów "Na tropie kosmicznego olbrzyma". Uczestnicy zamienili się w astronautów, podróżujących po Kosmosie. Podczas tej wyprawy szukali olbrzyma, którym okazał się Jowisz. Poprzez różnego rodzaju zabawy mieli okazję poznać specyfikę tej niespokojnej planety. W rzeczywistości przebywanie na Jowiszu nie byłoby możliwe, ponieważ to planeta gazowa, pokryta dużą ilością kolorowych chmur. Poza tym panują tam niesprzyjające warunki w postaci silnych wiatrów, huraganów, burz, cyklonów. Występuje również wiele nietypowych zjawisk jak np. deszcz diamentów. Nasi młodzi astronauci otrzymali zadanie poszukania tych błyszczących kryształków. Mogli również przekonać się, ile ważyliby na Ziemi i na Jowiszu. Brali udział w wielkim huraganie. Dzięki zajęciom uczniowie SP 18 otrzymali pewną dawkę wiedzy, jak i dobrej zabawy.
     
25 lutego w Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej 1 zorganizowano zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym pt. "Nasza planeta Ziemia". Podczas zajęć trzecioklasiści z SP2 poznali planety Układu Słonecznego. Poszukiwali w labiryncie właściwej drogi astronauty do rakiety. Rozwiązywali "kosmiczną" krzyżówkę oraz grali w "międzyplanetarną" grę.
     

2020-01-27  Ferie zimowe w Bibliotece
Od 27 stycznia do 7 lutego w Bibliotece Miejskiej i jej filiach przeprowadzono szereg zajęć dla dzieci: literackich, plastycznych, edukacyjnych.

Dział dla Dzieci i Młodzieży ul. Legionów 28
Zajęcia literacko-plastyczne oraz edukacyjno-plastyczne w godz. 11:00-13:00
27.01 – "Dino, dino dinozaury"
     
28.01 – "Francja elegancja"
     
29.01 – "Wlazł psotek na płotek"
     
30.01 – "Pocztówka z tulipanem" 
     
31.01 – "Ośmiornica - czym zachwyca?"
     
03.02 – "Photony, Ozoboty i inne roboty po raz pierwszy" – ZAPISY!
         
04.02 – "A wąż? Wąż wije się wciąż"
      
06.02 – "Sowa wie wszystko" 
     
07.02 – "Photony, Ozoboty i inne roboty po raz drugi" – ZAPISY!
     

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
27-31.01, godz. 12:00-13:30
"Ferie z grami i puzzlami" – cykl imprez mających na celu popularyzację gier planszowych wśród dzieci oraz zachęcenie do uczestnictwa w spotkaniach Klubu Gier Planszowych Juniora, który działa przy bibliotece
     

Filia nr 3 ul. Korczaka 23
27.01, 29.01, 03.02, 05.02, godz. 15:00-16:30 – "W świecie puzzli"
28.01, godz. 11:00-13:00 – "Roztańczona balerina" - zajęcia literacko-plastyczne
     
31.01, godz. 11:00-13:00"Wspólne granie" - planszówkowo, puzzlowo...
04.02, godz. 11:00-13:00
"Przygody Tappiego" - zajęcia literacko-plastyczne i ekranizacja bajki
     
07.02, godz. 11:00-13:00 – "Wspólne granie" - planszówkowo, puzzlowo...

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
27-31.01, godz. 12:00-14:00
Zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym m.in. zajęcia plastyczne, gry i zabawy stolikowe, konkursy, zajęcia manualne z origami oraz głośne czytanie.
     
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33
27-30.01, godz. 12:00-13:30
Zajęcia dla dzieci: gry i zabawy, zajęcia plastyczne, zagadki, krzyżówki, rebusy.
     
31.01, godz. 16:00 - Klub Przyjaciół Książki dla dzieci

Filia nr 8 ul. Łęgi 2
30.01, godz. 12:00-13:00
Poczytajmy, porozmawiajmy i pomalujmy – zajęcia plastyczno-literackie
    

Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
Zajęcia w godz. 11:00-13:00 (przeznaczone dla dzieci w wieku 5+)
28.01 – "Poznaj Maszę i Niedźwiedzia!" – zajęcia literacko-plastyczne prowadzone przez Maszę
     
30.01 – "Pani Klaun zaprasza!!!" – zajęcia literacko-plastyczne prowadzone przez Panią Klaun
     
04.02 – "W świecie baśni Andersena" – zajęcia literacko-plastyczne
     
06.02 – "Teatr od kuchni" – zwiedzanie Centrum Kultury Teatr – ZAPISY!
     

Filia nr 14 ul. Mazurska 2
Zajęcia w godz. 11:30-13:00
29.01 – "Kreatywne bałwanki z papieru i szmatki" – zajęcia plastyczne
     
04.02 – "Kolorowy świat z patyczków" – zajęcia plastyczne
     
07.02 – "Walentynkowe zabawy plastyczne" – zajęcia plastyczne
     
W godzinach otwarcia bibliotek zapraszamy także do korzystania z bogatego księgozbioru, dostępnych gier planszowych oraz stanowisk komputerowych.
Dzieci w wieku przedszkolnym zapraszamy z opiekunem!

2020-01-13  Walentynkowy konkurs poetycki
Filia nr 13 zorganizowała konkurs poetycki "Miłość zaklęta w wierszu". Zadaniem uczestników konkursu było napisanie wiersza o dowolnej budowie na temat pierwszej miłości widzianej z perspektywy młodego człowieka. Utwory należało dostarczyć do biblioteki przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 do dnia 7 lutego.
Uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się 17 lutego. Na konkurs zgłoszono 9 wierszy, które jurorzy nagrodzili w trzech kategoriach:
- "Z miłości do Ciebie" - nagrodzono Lenę Bajor, Igora Bączkowskiego, Wiktora Melkowskiego,
- "Inspirowane Mickiewiczem" - nagrodzono Nataniela Ślusarczyka, Annę Borkowską,
- "Miłość otacza świat" - nagrodzono Martę Mosiołek, Melanię Maciejewską, Cecylię Czubaszek, Oskara Brdaka.
W wydarzeniu wziął udział współzałożyciel Grudziądzkiej Grupy Literackiej "Kwadryga" Dariusz Dłużyński, który zachęcał młodych twórców do udziału w spotkaniu grupy. Wiersze uczestników zinterpretował i odczytał lektor, honorowy członek grupy literackiej Marek Wachonin. 
     

2020-01-10  "Wyprawy Ozobotów i Photonów do zoo"
Za nami pierwsze zajęcia z robotyki w Dziale dla Dzieci i Młodzieży. W piątek 10 stycznia dzieci z Przedszkola Miejskiego "Tarpno" uczyły się kodowania wizualnego podczas "Wyprawy Ozobotów i Photonów do zoo". Młodzi uczestnicy rozwijali nie tylko jedną z najbardziej pożądanych umiejętności XXI wieku jaką jest programowanie, ale także doskonalili kompetencje artystyczne oraz przyrodnicze. Zaciekawienie robotami, jak również ich możliwościami zainspirowało dzieci do stworzenia makiety wymarzonego zoo i zachęciło do udawania egzotycznych zwierzątek. Przedszkolaki starały się pokierować Ozobotami i Photonami tak, aby wyprawa po ogrodzie zoologicznym stała się jak najatrakcyjniejsza.      
     


Internet Grudziądz
Odsłon: 1719526