Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2020-01-30  Wystawa prac Kingi Frankowskiej
30 stycznia w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy prac Kingi Frankowskiej. Wystawa była prezentowana do końca lutego.

Kinga Frankowska- absolwentka grudziądzkiego Liceum Plastycznego oraz była podopieczna Marianny Gitner-Sawistowskiej, u której rozpoczęła się jej przygoda ze sztuką.
Prezentowana wystawa to zbiór prac, głównie ilustracji, wykonanych różnymi technikami, na różnego rodzaju papierze, podkładzie oraz formacie, które powstały na przestrzeni kilku lat. W kolekcji nie zabrakło grafik jeszcze z czasów szkolnych. Część z nich to szkice z podróży, ze spontanicznych spacerów w parku lub stworzone w wolnej chwili. Młoda artystka prezentuje również prace, mające dla niej duże znaczenie. Są to wspomnienia z Rzymu, który pokochała od pierwszego wejrzenia.
     

2020-01-29  Wystawa malarstwa Heleny Rydellek
Od 29 stycznia do 19 lutego w Filii nr 8 na Rządzu prezentowano wystawę malarstwa Heleny Rydellek. Autorka jest emerytowaną nauczycielką przedszkolną. Przygodę z malarstwem rozpoczęła w szkole średniej, a malowanie stało się jej wielką pasją. Jest samoukiem. Przedmiotem prac są kwiaty, krajobrazy, jednak autorka najbardziej lubi malować portrety.
     

2020-01-23  "100-lecie Powrotu do Macierzy"
23 stycznia 2020 roku obchodziliśmy 100. rocznicę powrotu Grudziądza w granice Rzeczpospolitej. Z tej okazji w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej prezentowano wystawę "100-lecie Powrotu do Macierzy".

Wyeksponowano fotogramy przedstawiające najważniejsze momenty wydarzeń ze stycznia 1920: wymarsz wycofywanych wojsk niemieckich, uroczyste przyjęcie przybyłych wojsk polskich pod dowództwem gen. Stanisława Pruszyńskiego na Rynku, przywitanie gen. Józefa Hallera na dworcu kolejowym przez Józefa Włodka i Wiktora Kulerskiego.

W okresie międzywojennym upamiętniano rocznice powrotu wydając okolicznościowe publikacje. Na wystawie wyłożono m.in.: "Księgę pamiątkową dziesięciolecia Pomorza", "Grudziądz 23 stycznia 1920 r.: wspomnienie: Życie Pomorza: Królewskie miasto Grudziądz"  oraz "Grudziądz (w cyfrach) wczoraj! dzisiaj! jutro?...: z okazji święta 15-lecia Zarządu Polskiego m. Grudziądza: 1920, 23/I. 1935".

Czasopisma z roku 1920 na wystawie reprezentowała wydawana przez Wydział Kulturalno-Oświatowy Dowództwa Okręgu Generalnego Pomorze w Grudziądzu "Straż nad Wisłą".   
Internet Grudziądz
Odsłon: 1701784