Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2017-11-02  Życie i działalność św. Brata Alberta
2 listopada w Dziale dla Dzieci i Młodzieży otwarto wystawę poświęconą życiu i działalności św. Brata Alberta Chmielowskiego. Materiały przedstawione na ekspozycji pochodziły z kolekcji grudziądzanina Mariana Sołobodowskiego. Opracowania dokonała Katarzyna Lipska-Ziębińska, artysta plastyk, menedżer kultury.
Wystawę, zorganizowaną w ramach Roku św. Brata Alberta, można było oglądać do połowy listopada w gmachu Biblioteki Miejskiej.
     
2017-09-01  "Daniel Chodowiecki - Reprodukcje"
Po raz pierwszy w Bibliotece Miejskiej zaprezentowano reprodukcje malarza i rysownika Daniela Chodowieckiego, które pochodzą z albumu wydanego przez wydawnictwo "Sztuka" w 1953 roku. Album zawiera 64 reprodukcje, które pozwalają poznać postawę i zmysł spostrzegawczy artysty: co dostrzegał, co go ciekawiło, co budziło w nim pogodny sentyment, czy uśmiech zgryźliwej ironii, wreszcie co go wzruszało. Grafik nie był w swej sztuce jednolity. Obok alegorii, ckliwych scen religijnych, czy pompatycznych i teatralnych scen historycznych pojawiają się prace bardzo realistyczne powstałe z wnikliwej obserwacji otaczającej rzeczywistości. Jako swobodny obserwator Daniel Chodowiecki był twórcą prawdziwych obrazów swego środowiska i swoich czasów.
Ekspozycję można było oglądać w Czytelni Czasopism od września do połowy listopada.
   

2017-08-10  Wystawa malarstwa Michała Hawełko
Od 10 sierpnia do 10 września w Filii nr 13 prezentowano malarstwo Michała Hawełko.
Przygodę z malarstwem Michał Hawełko rozpoczął w 1998 roku. Maluje głównie techniką olejną obrazy o tematyce martwej natury i pejzaży. Z czasem oprócz techniki olejnej włączył również pastel. Swoje prace wystawiał na wielu przeglądach twórczości artystycznej m.in.: Triennale Jednego Dzieła, Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych w Grudziądzu, Bibliotece Miejskiej im. W. Kulerskiego w Grudziądzu oraz na Międzynarodowym Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.
Obrazy przedstawiające chatki, widoki mazurskie z motywami łodzi, pomostów, młyny nad potokami, wiosenne łąki są pogodne i radosne. Inspiracje i wenę czerpie ze spacerów oraz zdjęć wykonanych przez siebie, znajomych. Malowanie jest jego pasją.
Na stronie http://www.obrazy.grudziadz.com.pl/  oraz na kanale  YouToube https://www.youtube.com/channel/UC9W-JpkAm3T6S49xJ_j2lrw można obejrzeć prace i filmiki z ostatnich wystaw Michała Hawełko.
     

2017-07-24  Obrazy Cecylii Szymańskiej
W Filii nr 8 na osiedlu Rządz dostepna była ekspozycja obrazów Cecylii Szymańskiej, emerytowanej nauczycielki plastyki.
Autorka ukończyła Liceum Pedagogiczne w Grudziądzu w klasie o profilu plastycznym. Dalszą edukację kontynuowała w Studium Nauczycielskim w Bydgoszczy oraz na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące i Łobdowie. Tematyka jej prac jest bardzo różnorodna m.in. kwiaty, pejzaże oraz martwa natura. W jej dorobku artystycznym znajdują się obrazy olejne, akwarele i rysunki. Swoje prace wystawiała m.in. w Wąbrzeskim Domu Kultury i Muzeum.
Obrazy prezentowano do 14 sierpnia w godzinach otwarcia biblioteki.
     

2017-06-26  Obrazy Teresy Głowackiej
Od 26 czerwca do 14 lipca w Filii nr 8 na Rządzu prezentowano obrazy Teresy Głowackiej, mieszkanki osiedla. Autorka prac jest artystką samoukiem. Tworzy od 7 lat. W bibliotece zaprezentowała obrazy namalowane na płótnie farbami akrylowymi o tematyce głównie przyrodniczej.
   
2017-06-22  "Grudziądz piktorialnie"
22 czerwca w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy fotografii Izabeli Fijałkowskiej. Fotografie prezentowane na wystawie stanowiły cykl oparty na zasadach modern piktorializmu, odbiegając od tradycyjnej fotografii w kierunku indywidualnej inwencji twórczej. Przedstawiały one widoki Grudziądza, jego zabytkowej części, ukazując piękno i malowniczość miejsc.

Autorka jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, kierunków konserwatorstwo i muzealnictwo oraz Bydgoskiej Akademii Fotografii przy Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Prace można było oglądać do 9 sierpnia.
     
2017-06-08  Wystawa florystyczna
8 czerwca w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy kompozycji florystycznych z kwiatów żywych. Swoje prace zaprezentowały słuchaczki Akademii III Wieku z TEB Edukacji (kierunek florystyka i bukieciarstwo 50+). Kompozycje wykonane z żywych kwiatów zdobiły bibliotekę tylko do 9 czerwca.
     
2017-05-15  Wystawa fotografii
15 maja w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy fotografii "Kulturalne foto-rozmowy". Na wystawie zaprezentowano prace uczestników cyklicznych warsztatów fotograficznych, organizowanych przez Grudziądzkie Towarzystwo Kultury. Pani Małgorzata Ambrosius-Okońska, prezes GTK, podziękowała wszystkim uczestnikom, instytucjom współpracującym, a w szczególności osobom prowadzącym warsztaty czyli Joannie Zasadzie, Bartłomiejowi Zadrażyńskiemu oraz Remigiuszowi Ratajczakowi.
Podczas otwarcia ekspozycji biblioteka była udekorowana kompozycjami z kwiatów ciętych, wykonanymi przez słuchaczki II roku Policealnej Szkoły Centrum Nauki i Biznesu "ŻAK" w Grudziądzu (kierunek florysta).
Fotografie prezentowano do 21 czerwca.
     

2017-04-28  "Grudziądz w 35-leciu PRL"
Od maja do końca sierpnia w Czytelni Czasopism prezentowano materiał zdjęciowy, pochodzący z albumu fotograficznego "Grudziądz w 35-leciu PRL". Celem wystawy było przeniesienie w mentalną podróż, w "tamtą rzeczywistość", która jeszcze 28 lat temu wydawała się jedyną i niezmienną. Szczęśliwie stało się inaczej i obecnie z pewnej już perspektywy i co tu ukrywać z lekkim przymrużeniem oka, a może raczej z pewną dozą przestrogi prezentujemy oryginalną zawartość tego albumu. Na ekspozycji znalazły się plansze ze zdjęciami oraz "karta tytułowa" albumu, będąca zarazem tablicą tytułową ekspozycji (pomimo jej mocno nieestetycznego wyglądu). Album był prawdopodobnie "dziełem" bibliotekarzy, choć dziś  nie do końca wiadomo z czyjej inspiracji powstał. Możliwe, że był zadaniem zleconym przez Komitet Miejski PZPR, a może po prostu był naturalną konsekwencją funkcjonowania instytucji w tamtym okresie, wszak Biblioteka od czasów powojennych była swojego rodzaju "agendą" propagandową socjalistycznego systemu. Organizowane wystawy, prelekcje, a nawet gromadzony księgozbiór miały służyć kształtowaniu postaw socjalistycznych.
Zawarty w albumie materiał zdjęciowy przedstawia polityczno-społeczne wydarzenia miejskie, których inicjatorami, scenarzystami i głównymi bohaterami "jedynie" słusznych działań byli przedstawiciele ówczesnej grudziądzkiej władzy. Materiał choć mocno niekompletny, oddaje klimat PRL-u i Grudziądza lat 70. XX wieku.  Pod pozornym okresem "spokoju i radości" ewidentnie widoczny był już kryzys polityczny i gospodarczy, który próbowano przykrywać mocno rozpowszechnioną propagandą sukcesu.                    
                    
2017-04-27  Wystawa plastyczna
27 kwietnia w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych uczniów z  Bursztynowa i Lisnowa. Prace powstały podczas warsztatów prowadzonych przez artystę plastyka Macieja Józefowicza. Wystawę można było oglądać do 12 maja.
     

2017-03-30  Kiermasze świąteczne
W bibliotece przy ul. Nauczycielskiej 19 wyeksponowano dekoracje świąteczne przygotowane przez panie należące do Klubu Kobiet Aktywnych "Lotniczanki".
     

W bibliotece na Rządzu na kiermaszu można obejrzeć ozdoby wielkanocne przygotowane przez czytelniczki filii.
     

W Filii nr 13 wystawione są oryginalne i barwne ozdoby wykonane przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu z ul. Piłsudskiego oraz mieszkańców naszego miasta.
     

2017-03-16  Wystawa decoupage
Od 16 marca do 18 kwietnia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 można było oglądać wystawę decoupage autorstwa Ewy Kurdyn.

Ewa Kurdyn jest mieszkanką powiatu grudziądzkiego (Białobłoty, gm. Świecie n/Osą). Przygoda z decoupagem zbiegła się z trudnym okresem w życiu autorki, aż w końcu stała się Jej pasją. Pierwsze ozdoby były eksperymentalne i  niedoskonałe. W swoich pracach stawia na użytkowość.
Swoją pierwszą indywidualną wystawę dedykuje Liliannie Lewandowskiej, której zawdzięcza zainteresowanie tą formą sztuki. 
Decoupage to technika zdobienia polegająca na przyklejaniu na dowolnym przedmiocie np. z drewna czy szkła motywów z papieru.
      
2017-03-01  "Grudziądz 1945 roku"
Od 1 marca do końca kwietnia w Czytelni Czasopism dostępna była ekspozycja zdjęć ukazujących zniszczenia miasta powstałe podczas działań wojennych. Grudziądz 1945 roku był miastem zamienionym w wielkie gruzowisko. Wysadzone w powietrze mosty i wiadukty, zniszczone wodociągi, gazownia i elektrownia, zrujnowana sieć urządzeń komunalnych przedstawiały obraz tragiczny. Grudziądz obok Warszawy, Wrocławia i Gdańska należał do najbardziej zniszczonych miast w Polsce. Zniszczenia obejmowały ponad  60% miejskiej zabudowy.
Przedstawiony materiał zdjęciowy pochodził ze zbiorów Biblioteki (trafił tu przekazywany w różnym czasie przez instytucje, organizacje i osoby prywatne) i prezentowany był po raz pierwszy.
   
2017-02-17  Wystawa florystyczna
17 lutego w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy prac florystycznych słuchaczek Policealnej Szkoły "Żak" w Grudziądzu. Prace zostały przygotowane przez słuchaczki I i II semestru kierunku florysta podczas zajęć dydaktycznych w ramach przedmiotu "wykonywanie kompozycji florystycznych", w bloku tzw. przedmiotów kształcenia zawodowego praktycznego. Są to efekty 85-godzinnej pracy w pracowni florystycznej, a tym samym w zdobywaniu umiejętności zawodowych.
Na wystawie zaprezentowano różnego rodzaju kompozycje florystyczne okolicznościowe m.in.: wiązanki pogrzebowe, bukiety ślubne oraz dekoracje florystyczne będące oryginalnym elementem wystroju wnętrz: stroiki świąteczne, stroiki na stoły, wianki, florystyczne dekoracje ścienne czy elementy florystyczne wystroju sal okolicznościowych. Kompozycje kwiatowe można było oglądać do 3 marca br.
     
2017-01-24  Wystawa fotografii i malarstwa
24 stycznia w Filii nr 8 przy ul. Łęgi 2 odbyło się otwarcie wystawy fotografii Eweliny Kaliszczak i malarstwa Michała Hawełko. Prace artystów można było podziwiać do 15 lutego 2017 r.

Ewelina Kaliszczak
mieszka w Wąbrzeźnie. Fascynacja fotografią zaczęła się już w liceum. Brała udział w różnych warsztatach. Ukończyła szkołę w kierunku fototechnik. Zdobyła doświadczenie w zakładzie fotograficznym. Fotografowanie przyrody, roślinności sprawia jej największą satysfakcję. Na wystawie w bibliotece zaprezentuje wybrane zdjęcia z okresu kilku lat.
Michał Hawełko pochodzi z Grudziądza. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczął w 1998 r. Maluje techniką olejną oraz pastelami. Obecnie maluje miniatury - pejzaże przedstawiające m.in. wiejskie chaty. Inspirację czerpie ze zdjęć swoich, jak i znajomych. Swoje prace prezentował na wielu przeglądach twórczości artystycznej i wystawach m.in. na Triennale Jednego Dzieła w Grudziądzu, Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych w Grudziądzu, Międzynarodowym Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, w grudziądzkich instytucjach - Bibliotece Miejskiej oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego.
     

2017-01-05  "2017 - Rok Józefa Piłsudskiego"
Od początku stycznia do końca lutego w Czytelni Czasopism prezentowano reprodukcje historycznych zdjęć oraz wydawnictwa z lat 20. i 30. XX wieku, dokumentujące pobyt Józefa Piłsudskiego w Grudziądzu.
Rok 2017 został ogłoszony jako rok Józefa Piłsudskiego. Była to doskonała okazja, by przypomnieć tę historyczną, wyjątkową postać, a szczególnie związki Marszałka z naszym miastem. Józef Piłsudski odwiedził Grudziądz wprawdzie tylko jeden raz w 1921 roku, ale echa tej wizyty pobrzmiewały w mieście jeszcze przez długi czas. Marszałkowi stawiano pomniki, wmurowano pamiątkową tablicę, a ówczesna prasa i wydawnictwa wielokrotnie wracały do tych odwiedzin.      
       
Internet Grudziądz
Odsłon: 1171744