Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2018-11-12  Wystawa jubileuszowa Macieja Józefowicza
12 listopada w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy jubileuszowej artysty Macieja Józefowicza, grudziądzanina z urodzenia i wyboru. Tworzy grafikę głównie wklęsłodrukową: akwaforty, akwatinty, czasem suchą igłę czy miękki werniks. Od 1995 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków okręg toruński. Przez prawie trzydzieści lat był instruktorem grafiki w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.
Natura jako podstawowy punkt odniesienia dla człowieka, od zawsze była ważną inspiracją dla wielu artystów.  I w tej małości swojego istnienia człowiek podziwia piękne widoki, zachwyca się bogactwem form przyrody i świata, ale także czerpie inspiracje. W twórczości Macieja Józefowicza możemy znaleźć wiele prac przedstawiających fragmenty architektury, pejzaży i detali przyrody. W pracach interesujące jest również to, że tematyczny realizm podąża delikatnie w stronę abstrakcji, nie gubiąc uroku i uczuć drzemiących w "portretowanym" otoczeniu. Można by powiedzieć, że widać w tych pracach pasję i serce artysty, dla którego plastyka jest sposobem na życie. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. Wielokrotnie bywał za swoją twórczość nagradzany.
Wystawa była czynna do 23 listopada.
     
2018-10-22  Wystawa plastyczna
22 października w bibliotece przy ulicy Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie debiutanckiej wystawy prac Karoliny Niedzielskiej. Rysunek, malarstwo oraz maski weneckie młodej artystki były eksponowane do 9 listopada.

Karolina Niedzielska jest grudziądzanką, uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu, a przede wszystkim uczestniczką zajęć w Pracowni Autorskiej "SMALTA 5" Klary Stolp, artystki malarki należącej do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Toruńskiego.

Karolina – wrażliwa i bystra obserwatorka otaczającego świata. Dostrzega, to co inni mijają w pośpiechu. Estetka w świecie sztuki i mody. Jest zafascynowana malarstwem baroku, a szczególnie dziełami Caravaggia. Podejmujące próby artystyczne, najchętniej posługuje się ołówkiem, kredkami i farbą akrylową. Od kilku lat tworzy też oryginalne maski weneckie. Karolinę, oprócz talentu, cechuje pracowitość i rzadko już dziś spotykana cierpliwość podczas wykonywania zadań. Z uporem i pokorą dąży do osiągnięcia swoich wymarzonych celów artystycznych. Znajduje się na początku tej drogi, ale Jej pasja i systematyczność mogą być gwarancją sukcesów.
                                                                                                   /Katarzyna Bartos/
     

2018-09-03  "Zjazdy Kawalerzystów II RP w Grudziądzu 1989-2009"
Od 3 września do 19 października w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska prezentowano wystawę fotografii "Zjazdy Kawalerzystów II RP w Grudziądzu 1989-2009". Wyeksponowano fotografie autorstwa Piotra Bilskiego, Michała Bilskiego, Gerarda Szukaya. Zdjęcia pochodziły ze zbiorów Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej.

2018-09-03  Przewodniki turystyczne, mapy i plany Grudziądza
Od 3 września do 10 października w Czytelni Czasopism czynna była wystawa prezentująca historyczne i współczesne przewodniki turystyczne, mapy i plany Grudziądza.
W zbiorach regionalnych Biblioteki Miejskiej istotną część stanowią wydawnictwa ukazujące walory turystyczne Grudziądza. Przewodniki turystyczne popularyzują wiedzę o mieście zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Prezentują najciekawsze zabytki, informacje o znanych ludziach oraz wydarzeniach z historii miasta, nie brakuje też informacji o współczesności. Przewodniki zawierają propozycje tras, fotografie, mapy i plany, spisy ulic czy niezbędne informacje praktyczne. Wystawiono zarówno wydawnictwa historyczne z przełomu XIX i XX wieku, okresu międzywojennego, tzw. Polski Ludowej oraz współczesne.
Najstarszym przewodnikiem po Grudziądzu jest wydany 1893 r. "Führer durch Graudenz und Umgebung" napisany przez historyka i archiwistę Xaverego Froelicha, autora wiekopomnej dwutomowej historycznej monografii powiatu grudziądzkiego. Natomiast pierwszy polski przewodnik został wydany przez Wikora Kulerskiego w 1913 r.
Zbiory kartograficzne biblioteki zaprezentowane na wystawie to oryginalne plany miasta z początku XX wieku, wydane jako załączniki do przewodników F. Fischera i I. Żnińskiego. Z okresu II RP przedstawiono, wykonany w pracowni litograficznej Otto Heringa przy ulicy Wybickiego, plan miasta z oznaczonym miejscem Pierwszej Pomorskiej Wystawy Rolniczo-Przemysłowej odbywającej się w lipcu 1925 r. Szczególnie ciekawy wydaje się być najnowszy nabytek biblioteki - niemiecka mapa z końca roku 1944 z zaznaczonym mostem wojennym.
Warto wspomnieć o dwóch atlasach historycznych wydanych w 1997 i 2017 przez UMK i Muzeum Miejskie, których reprodukcje map często udostępniamy czytelnikom biblioteki. Z atlasów pokazano dwie mapy z końca XVIII wieku oraz mapy współczesne z końca XX i początku XXI wieku, ukazujące duże zmiany w układzie przestrzennym miasta.

2018-06-27  Wystawa w Filii nr 13
Od 27 czerwca do 31 lipca w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska prezentowano wystawę prac pacjentów Dziennego Oddziału Psychiatrycznego, mieszczącego się w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej. Ekspozycja stanowiła przeplatankę różnych technik:
- quilling - technika zdobienia polegająca na zwijaniu wąskich pasków papieru i komponowaniu z nich rozmaitych ozdób,
- decoupage - technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego papieru lub serwetki papierowej,
- collage - wycinanie, wyklejanie, wydzieranie z papieru i tworzenie pracy łączonej różnymi technikami,
- szydełkowanie i robienie na drutach,
- szycie ręczne i maszynowe,
- haft krzyżykowy,
- wyklejanie wełną,
- technika wstążeczkowa,
- malowanie farbami akrylowymi, lakierami,
- rysowanie kredkami ołówkowymi, ołówkiem, węglem,
- papieroplastyka: origami, wiklina papierowa,
- ozdoby z różnych materiałów.
     
2018-06-20  Wystawa fotografii
20 czerwca w Filii nr 13 otwarto wystawę "Dziewięć spojrzeń na fotografię", na której wyeksponowano prace uczniów i nauczycieli szkoły Teb Edukacja Oddział w Grudziądzu.

Kolekcja ukazywała różne podejście do fotografii, zarówno jej treści, jak i samej formy. W prezentowanej kolekcji  ujrzeć można było klasyczne podejście do wykonywanych zdjęć, jak również zupełnie nowatorskie wykonanie prac. Projekt przeplata młodość i doświadczenie, teraźniejszość i przeszłość, biel, czerń i kolor, klasyczne techniki fotograficzne i cyfrową rzeczywistość otaczającego nas świata. Zestawienie prac uczniów i nauczycieli to doskonała okazja do pokazania nieprzemijającego trwania fotografii jako dziedziny sztuki oraz jako rejestracji i interpretacji otaczającego nas świata. Kolekcja to dla widza doskonała okazja do zobaczenia i odpowiedzenia sobie na pytanie, dokąd zmierza dzisiejsza fotografia. Na wystawie dziewięciu autorów zaprezentowano zupełnie odmienne podejście do budowania obrazu fotograficznego. 

Autorzy prac:
Magdalena Jeziorska
Klaudia Jędrzejczak
Maciej Kastner
Paweł Piórkowski
Katarzyna Przekopowicz
Kuba Stajchrzak
Iga Stankiewicz
Natalia Szczepańska
Kinga Wajer
     

2018-06-14  Wystawa prac Magdaleny Kamińskiej
14 czerwca w Bibliotece Miejskiej odbyło się otwarcie wystawy prac Magdaleny Kamińskiej, uczennicy Liceum Plastycznego.
Magdalena Kamińska, uczennica III klasy Liceum Plastycznego, wielokrotnie kwalifikowała się na wystawy pokonkursowe, które organizowały Licea Plastyczne pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej. W 2018 r. zakwalifikowała się na wystawę Ogólnopolskiego Konkursu Projektowego KALENDARZ AUTORSKI - "DOM", organizowanego przez Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu i Centrum Edukacji Artystycznej. Konkurs ten na stałe wpisany jest do Kalendarza Ogólnopolskich Imprez Szkolnictwa Artystycznego.
Otrzymała też nagrodę w konkursie organizowanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Grudziądzu, nagrodę w Konkursie Plastycznym "Obrona Cywilna Wokół Nas", a w szkole podstawowej w Międzynarodowym Konkursie "Zawsze zielono zawsze niebiesko ", organizowanym przez Galerię i Ośrodek Twórczości Dziecka w Toruniu.
Największym jej osiągnięciem jest zdobycie III nagrody w Ogólnopolskim Przeglądzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w makroregionie północno-zachodnim, czym zakwalifikowała się do walki o indeks na wyższą uczelnię. Właśnie uczestniczy w III etapie konkursu w Dłużewie wśród 29 uczniów klas III, najlepszych ze wszystkich Liceów Plastycznych w Polsce. Jest to ogromne wyróżnienie zarówno dla uczennicy, jak i szkoły.
Wystawa była czynna do końca sierpnia.
     
2018-05-28  Wystawa fotografii
28 maja w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych odbyło się otwarcie wystawy fotografii "Kulturalne foto-rozmowy. Pomówmy o Grudziądzu obrazami". Na wystawie zaprezentowano prace uczestników cyklicznych warsztatów fotograficznych, organizowanych przez Grudziądzkie Towarzystwo Kultury. Fotografie można było oglądać w godzinach otwarcia biblioteki do 15 czerwca.
Wystawa zorganizowana w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".
     

2018-04-28  "Groch z kapustą"
26 kwietnia w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy prac grupy artystycznej "Chleb Kompozytowy". Grudziądzka grupa twórców w składzie: Sara Pankowska, Nikodem Lazurek, Zuzanna Zamyślewska i Zuzanna Szumiłowska zaprezentowała w Filii nr 13 swoje wytwory wizualne. Młodzi artyści z II Liceum Ogólnokształcącego wyeksponowali fotografie, grafiki, malarstwo oraz kolaże. Wystawę można było podziwiać do 25 maja.
     

2018-04-19  "Przechodniem byłem między Wami..."
19 kwietnia w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbył się wernisaż wystawy fotografii Lesława Domowicza. "Przechodniem byłem między Wami..." jest to cykl portretów przedstawiających ludzi w żaden sposób nie związanych ze sobą, obcych, napotkanych podczas wędrówek autora z aparatem. Zaprezentowano zdjęcia ludzi wykluczonych, artystów, inżynierów, emerytowanych lekarzy i prawników oraz ludzi, którzy codzienną ciężką pracą fizyczną zarabiają na życie. Każdy z nich opowiedział swoją historię życiową, czasem smutną, czasem tragiczną, czasem zabawną. Był to cały repertuar często pogmatwanych ludzkich ścieżek życia. Zawsze na koniec rozmowy zdjęcie, bez zaskoczenia, pozowane. Fotograf starał się pokazać ich uczucia i pragnienia, odsłonić najskrytsze zakamarki duszy. Czy osiągnął cel, czy te twarze przedstawiają swoistą mapę życia każdego z portretowanych? Fotografie można było podziwiać do 15 maja.
Lesław Domowicz - grudziądzki artysta i fotografik, uczestnik licznych warsztatów i plenerów fotograficznych, wystaw poplenerowych i przeglądów twórczości SPiFA. Autor albumów: "Cytadela Grudziądzka" (2006), "Grudziądz - Barwy Miasta" (2009).
     

2018-03-15  "Przywołaj wyobraźnię"
Od 15 marca do 24 kwietnia w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska można było oglądać fotografie Wojciecha Chróścińskiego.
Wojciech Chróściński to rodowity grudziądzanin. Jedną z jego pasji jest fotografia, którą zajmuje się wyłącznie amatorsko. W marcu 2015 roku zaprezentował swoje prace na wystawie autorskiej w kawiarni Staromiejskiej w Grudziądzu. W tym samym roku jedna z jego fotografii została wykorzystana jako ilustracja tomiku poezji Marianny Chróścińskiej "…sercem pisane IV…". W roku 2017 inna fotografia znalazła się na okładce kolejnego tomiku poezji w/w autorki "…sercem pisane V…". W konkursie fotograficznym Grudziądz Foto 2017, organizowanym przez Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, otrzymał jedno z wyróżnień. Kilka z jego prac było prezentowanych na wystawie pokonkursowej w Galerii Akcent. W październiku 2017 roku jego prace zostały zaprezentowane podczas wernisażu twórców zaproszonych przez Dariusza Dłużyńskiego. Wernisaż odbył się w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Grudziądzu. Dzięki zaproszeniu do realizacji projektu i współpracy ze znaną poetką Agnieszką Piórkowską kilka jego fotografii znalazło się w tomiku "Grudziądz tęczą malowany". Wojciech Chróściński niektóre z fotografii prezentuje na swoim koncie w fotograficznym serwisie społecznościowym – Instagram, czasem na Facebooku.    
     

2018-03-05  Wystawy wielkanocne
Od 5 marca w Filii nr 1 na Lotnisku czynna była ekspozycja, na której swoje dekoracje zaprezentowali czytelnicy filii.
     
Od 12 marca w Filii nr 8 na Rządzu można było podziwiać prace świąteczne Grażyny Adrych, Anny Treichel, Barbary Grzelak i Aleksandry Kurzawiak.
     
14 marca w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy ozdób wielkanocnych, przygotowanych przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu oraz czytelników biblioteki.
     
Ekspozycje były dostępne do Świąt Wielkanocnych.
2018-03-01  "Miejskie Wariacje"
1 marca w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy fotografii "Miejskie Wariacje". Zaprezentowano prace pokonkursowe dzieci z Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego. Placówka, rozwijając talenty i wrażliwość dzieci, zachęca je do udziału w różnych przedsięwzięciach, dzięki którym mogą poszerzać swoje zainteresowania i pasje. Udział w konkursie brały dzieci z CPDiPR oraz dzieci z Placówek Wsparcia Dziennego w Grudziądzu. Podczas otwarcia wystawy zgromadzeni goście mieli okazję posłuchać występu zespołu "Iryski". Fotografie można było podziwiać do 14 marca 2018 r.
     
2018-02-07  Malarstwo autorskie i reprodukcje
16 lutego w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Henryka Sternickiego. Obrazy można było oglądać do końca lutego.

Henryk Sternicki – rodowity grudziądzanin. Jego pasje to malarstwo i muzyka. Jest dekoratorem-plastykiem. Maluje pejzaże, akty, kompozycje współczesne, a także reprodukcje. Zamiłowanie do muzyki sprawiło, że posiada w domu szafy pełne płyt: od klasyków rocka po najnowsze trendy. Jest licencjonowanym prezenterem, prowadzi imprezy taneczne dla ludzi w różnym wieku. Zaczynał w popularnym "Kaloszu". Pracował także w klubie "Arabeska". Jego credo życiowe: szanuj gusta innych.
     

2018-02-01  Ekspozycja z okazji Dni Kopernikowskich
Od 1 lutego do 17 kwietnia w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej prezentowano cykl gwaszy Jana Marcina Szancera "Mikołaj Kopernik". Album powstał w 1953 roku, który był Rokiem Kopernika, ogłoszonym przez Światową Radę Pokoju. W tym czasie w Polsce i na świecie powstało wiele prac artystycznych, wydawnictw i filmów, których tematem był Mikołaj Kopernik i Jego Dzieło. Z okazji 400. rocznicy śmierci Kopernika i wydania Jego Dzieła, J. M. Szancer przygotował album, składający się z 15 plansz graficznych, które razem tworzą barwną opowieść o ważniejszych wydarzeniach z życia Astronoma. Ta ilustrowana historia powstała z myślą o młodym odbiorcy, który odnajdzie w grafikach drogę dwunastoletniego chłopca, wiodącą przez kolejne ważne etapy jego życia oraz determinację młodego człowieka, a potem uczonego w dążenie do wiedzy, która w konsekwencji doprowadziła do rewolucyjnej zmiany myślenia  o wszechświecie. W całej opowieści uwagę zwraca plansza XII z akcentem grudziądzkim, bo to w naszym mieście Mikołaj Kopernik  w 1522 r. wygłosił rozprawę "O poprawie monety".

Jan Marcin Szancer (1902-1973) - jeden z najwybitniejszych polskich rysowników XX w., nazywany "Królem ilustratorów" i "malarzem dziecięcych marzeń". Malarz, aktor, felietonista i satyryk, znawca teatru, muzyki, literatury, scenograf teatralny, filmowy, telewizyjny, pierwszy szef artystyczny Telewizji, profesor warszawskiej ASP.
     
2018-01-29  Wystawa kolaży Zbigniewa Smolińskiego
29 stycznia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy kolaży Zbigniewa Smolińskiego.

Zbigniew Smoliński - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Studia ukończył z dyplomem z malarstwa i grafiki. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastel suchy, pastel olejny, collage, grafikę warsztatową, grafikę użytkową oraz fotografię. Wziął udział w ponad 70 wystawach, w tym w 28 indywidualnych, m. in.: Spadkobiercy Rembrandta - 30 artystów z Holandii, Niemiec i Polski. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Watykańskiego, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i Muzeum Miejskiego im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, a także w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1323980