Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2019-04-23  Ekspozycja "Tłocznie polskie XVI stulecia"
Od 23 kwietnia do 15 maja w Czytelni Czasopism prezentowano ekspozycję "Tłocznie polskie XVI stulecia: monografie i podobizny zasobów drukarskich". Reprodukcje drzeworytów drukarni Floriana Unglera zostały wydane nakładem Ossolineum w cyklu "Polonia Typographica Saeculi Sedecimi".
Działalność wydawnicza tej krakowskiej oficyny ma dla polskiej kultury i książki znaczenie szczególnie. W 1513 r. Florian Ungler wydał pierwszą książkę drukowaną w języku polskim "Raj duszy". Z jego pras drukarskich wyszło w sumie 168 pozycji, w tym kilka autorstwa związanego z Grudziądzem Jana Dantyszka. Warsztat typograficzny Unglera na ekspozycji w bibliotece reprezentują drzeworyty ilustrujące druki tłoczone w latach 1510-1516. Grafiki w większości przedstawią motywy chrystologiczne, a także heraldyczne i astronomiczne.
Prezentowane tablice pochodziły ze zbiorów Działu Naukowego Biblioteki Miejskiej.
       
2019-03-25  Wystawy wielkanocne
25 marca w Filii nr 1 na Lotnisku wyeksponowano dekoracje wielkanocne przygotowane przez czytelników biblioteki.
        

27 marca odbyło się otwarcie wystawy świątecznej w Filii nr 13. Większość ozdób, wystawionych w bibliotece, wykonali pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu z ul. Piłsudskiego i z Lotniska, ale były także ozdoby przygotowane przez czytelników filii oraz utalentowanych mieszkańców Grudziądza.
     

Od 3 kwietnia w Filii nr 8 na Rządzu dostępna była wystawa wielkanocna, na której zaprezentowano prace Grażyny Adrych, Teresy Głowackiej oraz Anny Treichel.
   
Wystawy można było oglądać w godzinach pracy bibliotek do 19 kwietnia.
2019-03-11  "Pomorski szlak kopernikowski"
Od 11 marca do 19 kwietnia w Czytelni Czasopism prezentowano cykl akwafort Cecylii Wiśniewskiej. Grafiki przedstawiały obiekty architektoniczne miast związanych z życiem i działalnością  Mikołaja Kopernika m.in. Toruń, Chełmno, Grudziądz, Malbork, Elbląg, Gdańsk. Akwaforty pochodziły z teki "Pomorski szlak kopernikowski", wydanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Grudziądzu z okazji obchodów 500. urodzin Mikołaja Kopernika oraz 450. rocznicy pobytu astronoma w Grudziądzu. Ekspozycja została przygotowana z okazji Dni Kopernikowskich.

Cecylia Wiśniewska (1928 - 1999)
Urodziła się 14.09.1928 r. w Grudziądzu. Tam spędziła dzieciństwo i młodość oraz ukończyła Liceum Humanistyczne. W latach 1948-53 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie osiadła na stałe po ukończeniu studiów. Kierowała Gabinetem Sztuki Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Swoje prace graficzne zamykała w cyklach tematycznych, m.in.: "Pomorze", "Grudziądz", "Toruń", "Pomorski szlak kopernikowski". W latach 1960-61 brała udział w rejsach po Morzu Śródziemnym i do Afryki Zachodniej, co zaowocowało serią grafik z Turcji, Egiptu, Libii, Tunisu, Grecji, Włoch. Artystka stosowała metalowe techniki trawione - akwafortę i akwatintę, suchą igłę, eksperymentowała z metodą tzw. odprysku i obróbką kliszy metalowej.
Tworzyła także grafikę użytkową - ilustracje, okładki do książek dziecięcych, plakaty. Wielokrotnie wystawiała w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się w wielu zbiorach polskich i zagranicznych m.in.: Ossolineum we Wrocławiu, Biblioteki PAN w Kórniku, British Museum w Londynie i Bibliotheque Nationale w Paryżu.
          

2019-03-19  Ekspozycja malarstwa Teresy Głowackiej
Od 19 marca w Filii nr 8 na osiedlu Rządz czynna była ekspozycja malarstwa Teresy Głowackiej. Obrazy można było podziwiać do 15 kwietnia.

Teresa Głowacka jest samoukiem, swoje prace maluje farbami akrylowymi. Jest mieszkanką osiedla Rządz. Tematyką malarstwa jest martwa natura, przyroda.
   

2019-02-07  "Sekretne życie prac z szuflady"
7 lutego w Bibliotece Miejskiej odbył się wernisaż VIII edycji wystawy z cyklu "Prezentacje", organizowanej we współpracy z Liceum Plastycznym im. Józefa Czapskiego w Grudziądzu.
Na ekspozycji prezentowano prace:
- Sandry Kulisz,
- Bartosza Błędowskiego,
- Lady Razdolskiej,
- Dominiki Iwickiej,
- Katarzyny Lidke,
- Magdaleny Małkowskiej,
- Zuzanny Spychalskiej,
- Oliwii Kot,
- Julii Nowackiej,
- Marty Żuchowskiej,
- Marii Domżalskiej.
Fotografie, szkice i rysunki uczniów można było podziwiać do 8 marca w godzinach otwarcia biblioteki.
     

2019-01-14  Wystawa malarstwa Piotra Lewandowskiego
W poniedziałek 14 stycznia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Piotra Lewandowskiego.
Piotr Lewandowski – rodowity grudziądzanin, od najmłodszych lat interesował się rysunkiem i malarstwem. Pierwszy obraz wykonał dla rodziców w wieku 7 lat. Od tego czasu kształcił swój warsztat malarski pod okiem lokalnych mistrzów malarstwa i rysunku. Tworzy w kilku technikach, jednak ulubioną jest malarstwo olejne. Tworzy zarówno martwą naturę, jak i abstrakcję, pejzaże, sceny rodzajowe i portrety.
     
12 lutego odbył się finisaż, podczas którego można było po raz ostatni obejrzeć obrazy malarza.
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1401675