Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2020-01-30  Wystawa prac Kingi Frankowskiej
30 stycznia w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy prac Kingi Frankowskiej. Zaprezentowano zbiór prac, głównie ilustracji, wykonanych różnymi technikami, na różnego rodzaju papierze, podkładzie oraz formacie, które powstały na przestrzeni kilku lat. W kolekcji nie zabrakło grafik jeszcze z czasów szkolnych. Część z nich to szkice z podróży, ze spontanicznych spacerów w parku lub stworzone w wolnej chwili. Młoda artystka prezentuje również prace, mające dla niej duże znaczenie. Są to wspomnienia z Rzymu, który pokochała od pierwszego wejrzenia. Wystawa była eksponowana do końca lutego.

Kinga Frankowska - absolwentka grudziądzkiego Liceum Plastycznego oraz była podopieczna Marianny Gitner-Sawistowskiej, u której rozpoczęła się jej przygoda ze sztuką.
     

2020-01-29  Wystawa malarstwa Heleny Rydellek
Od 29 stycznia do 19 lutego w Filii nr 8 na Rządzu prezentowano wystawę malarstwa Heleny Rydellek. Autorka jest emerytowaną nauczycielką przedszkolną. Przygodę z malarstwem rozpoczęła w szkole średniej, a malowanie stało się jej wielką pasją. Jest samoukiem. Przedmiotem prac są kwiaty, krajobrazy, jednak autorka najbardziej lubi malować portrety.
     

2020-01-23  "100-lecie Powrotu do Macierzy"
23 stycznia 2020 roku obchodziliśmy 100. rocznicę powrotu Grudziądza w granice Rzeczpospolitej. Z tej okazji w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej prezentowano wystawę "100-lecie Powrotu do Macierzy".

Wyeksponowano fotogramy przedstawiające najważniejsze momenty wydarzeń ze stycznia 1920: wymarsz wycofywanych wojsk niemieckich, uroczyste przyjęcie przybyłych wojsk polskich pod dowództwem gen. Stanisława Pruszyńskiego na Rynku, przywitanie gen. Józefa Hallera na dworcu kolejowym przez Józefa Włodka i Wiktora Kulerskiego.

W okresie międzywojennym upamiętniano rocznice powrotu wydając okolicznościowe publikacje. Na wystawie wyłożono m.in.: "Księgę pamiątkową dziesięciolecia Pomorza", "Grudziądz 23 stycznia 1920 r.: wspomnienie: Życie Pomorza: Królewskie miasto Grudziądz"  oraz "Grudziądz (w cyfrach) wczoraj! dzisiaj! jutro?...: z okazji święta 15-lecia Zarządu Polskiego m. Grudziądza: 1920, 23/I. 1935".

Czasopisma z roku 1920 na wystawie reprezentowała wydawana przez Wydział Kulturalno-Oświatowy Dowództwa Okręgu Generalnego Pomorze w Grudziądzu "Straż nad Wisłą".   
Internet Grudziądz
Odsłon: 1719531