Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2017-12-08  Warsztaty filozoficzne
8 grudnia w Czytelni Głównej Biblioteki Miejskiej odbyły się drugie warsztaty filozoficzne, zorganizowane przez Fundację na rzecz rozwoju świadomości ATARAXIA i Ogród Artium Liberalium. Głównym celem warsztatów jest dążenie do rozwoju samoświadomości, osiągnięcia spokoju umysłu i szczęścia poprzez poznanie samych siebie oraz prawdy o świecie.
Warsztaty poprowadzili:
Dr Michał Nowicki - historyk i pedagog, pracownik UAM i absolwent I LO w Grudziądzu
mgr Joanna Markowska - pedagog
Lic. Remigiusz Stępak - politolog i (prawie) pedagog
Lic. Piotr Goździewicz - pedagog i (prawie) filolog ang.

Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/526716887663152/

Kontakt:
www.facebook.com/FundacjaATARAXIA/
fundacja.ataraxia@gmail.com

2017-11-23  Spotkanie "Już niewielu pamięta"
Ośrodek KARTA oraz Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu zaprosili mieszkańców na spotkanie "Już niewielu pamięta" – historie lokalne w wymiarze uniwersalnym, które odbyło się 22 listopada w siedzibie Biblioteki przy ul. Legionów 28. Było to ostatnie w tym roku spotkanie w ramach akcji promocyjnej wydawnictwa.
Celem akcji było uświadomienie, jak ważne są historie jednostek, pojedyncze wspomnienia, dla stworzenia szerokiej panoramy historycznej. W takim ujęciu historie lokalne przestają być istotne tylko dla miejscowej społeczności, ale nabierają uniwersalności.
W ramach spotkań w różnych polskich miastach czytane są fragmenty publikacji wydawnictwa Ośrodka KARTA, dotyczące zdarzeń z danego regionu; prezentowane są książki oparte wyłącznie na tekstach źródłowych, odbywają się rozmowy z uczestnikami i zaproszonymi gośćmi oraz przywoływane są  prace nagrodzone w ogólnopolskim konkursie historycznym dla młodzieży "Historia Bliska". W tym roku Ośrodek odwiedził już Starachowice, Gorzów Wielkopolski, Legnicę i Łowicz. Jednym z elementów akcji było zapraszanie na spotkania artystów, bezpośrednio związanych z danym regionem, którzy odczytywali  fragmenty książek.

Podczas spotkania 22 listopada w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego, miały miejsce:
•    prezentacja książki "Wasserpolacken. Relacja Polaka w służbie Wehrmachtu" Joachima Cerafickiego. Fragmenty tej publikacji czytał Zbigniew Kulwicki, reżyser i aktor grudziądzkiego Centrum Kultury Teatr;
•    rozmowa o innych wydawnictwach historycznych Ośrodka KARTA;
•    przekazanie pakietu publikacji bibliotece.

Spotkanie poprowadziła dyrektor wydawniczy Ośrodka KARTA — Aleksandra Janiszewska.

Akcja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


ORGANIZATORZY: 
              
     

2017-11-17  Filia nr 13 po modernizacji
17 listopada odbyło się uroczyste otwarcie Filii nr 13 i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych po realizacji projektu w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Dziękujemy mieszkańcom za oddane głosy. Od 20 listopada placówka została otwarta dla czytelników.
W ramach realizacji projektu "Wyposażenie Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej w sprzęty do realizacji przedsięwzięć kulturalno-oświatowych", którego wnioskodawcą był Tadeusz Rauchfleisz, zakupiono wyposażenie 3 działów biblioteki w nowoczesne urządzenia, niezbędne do organizacji i przeprowadzania różnorodnych wydarzeń kulturalnych, integracyjnych oraz oświatowych.
Oddział dla Dzieci wyposażono w projektor multimedialny, ekran, komputer przenośny z oprogramowaniem, urządzenie wielofunkcyjne i  20 nowych, kolorowych krzeseł składanych.
Dział dla Dorosłych wzbogacił się o 22 sztalugi wystawowe, 20 ram wystawowych, 30 składanych krzeseł, sprzęt nagłaśniający i aparat fotograficzny do dokumentacji wszystkich przedsięwzięć wykonywanych w tej placówce.
Dla Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych, działającego w bibliotece, zakupiono komputer stacjonarny z programem czytania tekstów dla czytelników z wadą wzroku, 30 krzeseł biurowo-konferencyjnych oraz 4 stoły kwadratowe.
Zamontowano również nowe oświetlenie oraz zaciemniające rolety na oknach.
     

2017-11-17  Warsztaty filozoficzne
17 listopada w Czytelni Głównej Biblioteki Miejskiej odbyły się warsztaty filozoficzne, organizowane przez Fundację na rzecz rozwoju świadomości Ataraxia i Ogród Artium Liberalium. Organizatorzy pragną stworzyć przestrzeń do swobodnej wymiany myśli i zaspokajania naturalnej każdemu człowiekowi ciekawości poznawczej. Poszukują ludzi chcących dzielić się swymi wyobrażeniami, doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat otaczającej nas rzeczywistości, wierzymy bowiem, iż perspektywa każdego człowieka jest unikatowa i warta poznania. W ramach warsztatów oferujemy:
- przyjazne, bezpieczne i swobodne środowisko wymiany myśli,
- cykl zajęć skupiających się na różnych dylematach filozoficznych,
- materiały i treści o tematyce filozoficznej takie jak filmy, wyselekcjonowane fragmenty dzieł filozoficznych,
- wspólne wyjazdy, które mogą zostać wykorzystane na poznawanie siebie, przyjaciół, natury albo na medytację,
- dobrą zabawę w miłej atmosferze.
Głównym celem warsztatów jest dążenie do rozwoju samoświadomości, osiągnięcia spokoju umysłu i szczęścia poprzez poznanie samych siebie oraz prawdy o świecie.
   
Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/125028378180542/
   
Warsztaty prowadzili:
Dr Michał Nowicki - historyk i pedagog, pracownik UAM i absolwent I LO w Grudziądzu
Lic. Remigiusz Stępak - politolog i (prawie) pedagog
Lic. Piotr Goździewicz - pedagog i (prawie) filolog ang.

Kontakt:
www.facebook.com/FundacjaATARAXIA/
fundacja.ataraxia@gmail.com

2017-10-01  Akcja "Przerwa na wspólne czytanie"
Ideą akcji było popularyzowanie idei wspólnego czytania dorosłych i dzieci. Biblioteki z największą liczbą głosów obdarowane zostaną zestawami książek i wygodnymi pufami.
Do akcji zostaliśmy zgłoszeni przez jednego z czytelników za co serdecznie dziękujemy. Wspólnie możemy wygrać 250 książek dla biblioteki.
Aby zagłosować należało wejść na stronę: https://www.wspolneczytanie.pl/biblioteki, zarejestrować się, zalogować, wybrać województwo, wpisać miejscowość lub nazwę biblioteki i zagłosować. Głosować można było codziennie od 2 do 31 października.
Nagrody dla bibliotek to:
- dla 20 zwycięskich bibliotek, które otrzymają największą liczbę głosów przewidziane są zestawy 250 książek z kolekcji Kinder Mlecznej Kanapki i 2 pufy do wspólnego czytania,
- dla kolejnych 100 bibliotek zestawy 50 książek z kolekcji Kinder Mlecznej Kanapki.
Niestety nie znaleźliśmy się w gronie zwycięskich bibliotek.
Dziękujemy za każdy oddany głos!

2017-10-19  "Bliskie spotkania z poezją... Zbigniewa Herberta"
19 października w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbył się wieczór poetycki poświęcony twórczości Zbigniewa Herberta, twórcy słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito". Zgromadzeni goście wysłuchali utworów poety w interpretacji Krzysztofa Rotnickiego, reżysera Teatru Rodzinnego w Grudziądzu.

Zbigniew Herbert
(1924-1998) – poeta, eseista, autor utworów dramatycznych i słuchowisk, kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków.
      

2017-10-16  Konkurs fotograficzny
16 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Zaczytani są wśród nas", którego organizatorem była Wypożyczalnia Główna. Konkurs adresowany był do osób powyżej 15 roku życia. Aby wziąć w nim udział należało wykonać zdjęcie osobie czytającej. Liczyła się pomysłowość uczestników, którzy w ciekawy sposób udowodnią, że czytanie jest pasją niezależnie od miejsca i czasu.
Na konkurs wpłynęło 21 prac. Komisja w składzie: Aleksandra Ciżnicka, Ewa Grzeszczuk, Arkadiusz Kikulski oraz Małgorzata Kochańska dokonała oceny prac i przyznała nagrody następującym osobom:
I miejsce - Anna Jaskulska
II miejsce - Lilia Maksimowa
III miejsce - Jonasz Krajewski
wyróżnienie - Robert Tomaszewski
     
Regulamin konkursu

ORGANIZATORZY: 
                           


SPONSOR NAGRODY GŁÓWNEJ:S
PONSORZY:
     
       
            

2017-09-15  Grudziądzka Jesień Poezji - XXII Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
15 września w Bibliotece Miejskiej rozpoczęła się kolejna Grudziądzka Jesień Poezji, a wraz z nią XXII Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie, które prowadzili współorganizator wydarzenia Stanisław Raginiak oraz Wojciech Kass, poeta, eseista, kierownik Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Po uroczystym otwarciu w programie było: spotkanie z Wojciechem Kassem w II Liceum Ogólnokształcącym w Grudziądzu, a po południu - pierwsza tura warsztatów w Bibliotece.
Wieczorem w Czytelni Czasopism odbyła się promocja najnowszej książki Stanisława Raginiaka "Wiktoria". Książkę zrecenzował Wojciech Kass. Jest to 41 opowiastek o relacjach z ukochaną wnuczką autora. Podczas promocji zgromadzeni goście chętnie kupowali książkę, by następnie ustawić się w kolejce po autograf Stanisława Raginiaka oraz głównej bohaterki książki.
     
     
Drugi dzień Grudziądzkiej Jesieni Poezji to dalszy ciąg zajęć literackich z poetami oraz wieczór autorski. O godz. 18.00 rozpoczęło się spotkanie z Wojciechem Kassem "Pamięć. Światło. Życie duchowe". Autor zaprezentował wiersze z kilku tomików: "Czterdzieści jeden. Wiersze. Głosy", "Przestwór. Godziny", "Pocałuj światło. 89 wierszy". Na zakończenie wpisywał dedykacje do książek.
     
W niedzielę 17 września odbyła się ostatnia część warsztatów poetyckich. W południe rozpoczął się Turniej Jednego Wiersza. Poziom konkursu był bardzo wysoki, więc jury w składzie Stanisław Raginiak i Wojciech Kass postanowiło przyznać następujące nagrody:
GRAND PRIX - Jarosław Westermark za wiersz Mężczyzna
I nagroda - Marcin Lewiński za wiersz pogrążenia (z Herberta i innych mitów)
II nagroda - Klaudia Chudowolska za wiersz Schowek na trupki
III nagroda ex aequo - Joanna Chachuła za wiersz umarł wróbel
                               Barbara Kasica-Kołomyjska za wiersz kobieta z sąsiedztwa
wyróżnienie - Magdalena Koehna za wiersz Chłopiec z kamienicy
     

ORGANIZATORZY                                        
             LITERAT STANISŁAW RAGINIAK
                                        
PATRONAT OGÓLNOPOLSKI
    
 

PATRONAT LOKALNY
        

2017-09-14  Spotkanie z przedstawicielem mniejszości wyznaniowej
W Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyła się odbyła się kolejna prezentacja mniejszości wyznaniowej w Grudziądzu. Tym razem uczniowie z Gimnazjum nr 9 spotkali się z ks. Karolem Niedobą, wikariuszem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Kościół Ewangelicko-Augsburski jest najstarszym i największym Kościołem ewangelickim (protestanckim) w Polsce i obecnie jedynym Kościołem luterańskim w Rzeczypospolitej Polskiej. W Grudziądzu jest kilkudziesięciu wyznawców. Nabożeństwa odbywają się w Kościele św. Jana przy ul. Szkolnej 10.
Spotkanie zorganizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
     

2017-09-02  Narodowe Czytanie
Grudziądzka książnica po raz czwarty przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, odbywającej się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W sobotę 2 września w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyło się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Wybrane fragmenty dramatu Wyspiańskiego czytali:
- wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora,
- radni Rady Miejskiej Grudziądza: Krystyna Nowak, Edyta Ogonowska, Małgorzata Ossowska-Neumann, Wojciech Chyła, Marek Czepek, Michał Czepek, Maciej Glamowski, Szymon Gurbin, Piotr Rohde,
- reżyser Krzysztof Rotnicki.
Na skrzypcach zagrała Paulina Jezierska.
Podczas Narodowego Czytania można było uzyskać okolicznościowy stempel we własnym egzemplarzu "Wesela".
     
     

2017-07-28  Książki dla biblioteki w szpitalu
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu w ramach ogólnopolskiej kampanii "Zaczytani" pozyskał książki dla pacjentów z oddziałów pediatrycznych. Książki przekazane zostały do działającej na terenie szpitala Filii Nr 11 Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu.
     

2017-08-05  Lato na Starym Mieście
W sobotę 5 sierpnia w Bibliotece Miejskiej odbył się wykład ks. Karola Niedoby (z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Jana) pt. "500 lat Reformacji - historia i podstawowe zasady wiary" oraz koncert zespołu Kolegium Muzyki Ewangelickiej z Krakowa. Uczestnicy mieli okazję wysłuchania muzyki dawnej w wykonaniu: Blanki Dembosz - sopran, Łukasza Laxy - wiolonczela, Dominika Matczaka - skrzypce.
Spotkanie odbyło się w ramach "Lata na Starym Mieście".
     

2017-06-28  Spektakl w Filii nr 13
W środę 28 czerwca w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 wystawiono spektakl "Szkoła przetrwania dla mężczyzn i kobiet, czyli jak sobie radzić z płcią przeciwną i nie zwariować". Komediowe przedstawienie Krzysztofa Rotnickiego o relacjach damsko-męskich i odwiecznej walce płci zaprezentował grudziądzki Teatr Rodzinny.
     

2017-06-16  Kiermasz wydawnictw grudziądzkich
W piątek 16 czerwca w Bibliotece Miejskiej odbył się kiermasz wydawnictw grudziądzkich, zorganizowany z okazji Dni Grudziądza.
Najnowszą publikacją oferowaną na kiermaszu był tomik Agnieszki Piórkowskiej "Ósmy kolor tęczy". Do nabycia były także albumy, "Kalendarze" i "Roczniki Grudziądzkie", widokówki oraz wydawnictwa o tematyce militarnej m.in. o forcie Wielka Księża Góra oraz Cytedeli.
     

2017-06-03  Noc Bibliotek 2017
Biblioteka Miejska po raz drugi przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom". Przygotowany przez nas program adresowany był do starszych i młodszych grudziądzan.

CZYTELNIA CZASOPISM

18.00  Uroczyste rozpoczęcie - Najaktywniejsi Czytelnicy
18.30  Prapremiera monodramu Kazimierza Trybulskiego "Ślepiec" w wykonaniu Janusza Kamińskiego 
     
OGRÓD BIBLIOTEKI / CZYTELNIA CZASOPISM
19.30  Koncert zespołu wokalnego "Wrzosy"  
             
WYPOŻYCZALNIA GŁÓWNA                                                             
18.00-21.30  Akcja "Przygarnij książkę – na tropie książki"
Każdy uczestnik otrzyma wskazówki, które pomogą mu odnaleźć książkę na półce. Będzie mógł zabrać ją do domu lub wymienić na inną.
19.00-20.00  "Ubierz się w książkę" – Sleeveface
Zabawa, która polega na pozowaniu do zdjęć z wybraną książką. Będzie można zrobić sobie zdjęcie z zasłoniętą przez okładkę częścią ciała. Najciekawsze zdjęcia umieścimy na stronie internetowej za zgodą Czytelnika (na życzenie prześlemy zdjęcia na skrzynkę mailową).  
18.00-22.00  
* Wypożyczanie książek
* Akcja bookcrossingowa
* "Odstresuj się, pokoloruj Bibliotekę" - osoby odwiedzające Książnicę otrzymają kolorowanki z ekslibrisem biblioteki i innym motywem na odwrocie
     

DZIAŁ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 "Nocą w lesie wieść się  niesie…"                                
18.00  Zabawy inauguracyjne - gra biblioteczna "Na tropie"
19.00  Przedstawienie Teatrzyku Lalek "Miszmasz" Renaty Boguskiej pt. "Czerwony Kapturek"
19.30-21.00  Gry, zabawy, konkurs plastyczny, głośne czytanie, oglądanie bajek
      
       

CZYTELNIA NAUKOWA

18.00-22.00 
* Wystawa współczesnych i międzywojennych publikacji o Grudziądzu
* Grajmy razem! Gry planszowe oraz przeprowadzenie eliminacji do mistrzostw Polski w grę Domek
     
ORGANIZATORZY: 
                           

SPONSORZY:      
                                        

2017-05-27  "Majówka na trawie"
26 i 27 maja w ramach "Majówki na trawie" zorganizowaliśmy akcję bookcrossing, polegającą na nieodpłatnym przekazywaniu książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych oraz miejscach celowo utworzonych, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Tym razem miejscem, w którym można było "uwolnić" książkę i wziąć następną, był Rynek Główny, zamieniony w zieloną wyspę.
     

2017-05-11  Ogłoszenie wyników w ramach GBO
11 maja br. ogłoszono zadania, które wygrały w tegorocznej edycji Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Projekty, które uzyskały dofinansowanie:
- "Wyposażenie Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej w sprzęty do realizacji przedsięwzięć kulturalno-oświatowych" w okręgu nr 2 Kuntersztyn - Tuszewo
Wnioskodawca: Tadeusz Rauchfleisz
- Projekt okręgowy "Biblioteka dla każdego - modernizacja pomieszczeń Filii nr 1 Biblioteki Miejskiej im. W. Kulerskiego w Grudziądzu" w okręgu nr 7 Lotnisko - Węgrowo - Kobylanka
Wnioskodawca: Łukasz Kowarowski
- Projekt okręgowy "Dokończenie budowy kompleksu rekreacyjno-kulturalnego mieszkańców osiedla Chełmińskie" w okręgu nr 5 Kopernika - Chełmińskie
Wnioskodawca: Artur Dorau

Projekt ogólnomiejski "Renowacja klatki schodowej w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu oraz zakup ekspozytorów" niestety nie uzyskał odpowiedniej liczby głosów, a tym samym dofinansowania. Zdobyliśmy poparcie 737 grudziądzan i zajęliśmy trzecie miejsce. Do szczęścia zabrakło nam około 130 głosów.
Dziękujemy za wszystkie oddane przez Państwa głosy!

2017-05-25  "Czytelnia Wiślana"
Z okazji Roku Wisły 25 maja przy Flisaku na Błoniach Nadwiślańskich odbył się happening czytelniczy pod hasłem "Czytelnia Wiślana". Mole książkowi z miasta i okolic po raz szósty mieli okazję do wyboru książek i poczytania w pięknym zakątku Grudziądza.  Organizatorem przedsięwzięcia była Filia nr 13.
     

2017-05-22  Spotkanie poświęcone edukacji alternatywnej
22 maja w Czytelni Głównej Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie z cyklu poświęconego edukacji alternatywnej i samorozwojowi. Spotkanie prowadzili:
- Remigiusz Stępak – współtwórca Fundacji na rzecz rozwoju świadomości Ataraxia oraz Kolektywu Edukacyjnego. Współzałożyciel i mentor w przedszkolu domowo-leśnym i wolnej szkole Na Bosaka, współpracownik szkoły Otwarte Drzwi w Poznaniu wspierającej m.in. edukację domową i szkoły alternatywne.
- dr Michał Nowicki – pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pedagog, historyk wychowania. Zajmuje się badaniem dziejów filozofii edukacji, zwłaszcza celów i metod nauczania oraz historią szkolnictwa staropolskiego. Prowadzi warsztaty dla młodych pedagogów z zakresu samokształcenia, rozpoznawania celu wychowania i dostosowywania metod do indywidualnych potrzeb ucznia.
Organizatorzy: Fundacja na rzecz rozwoju świadomości ATARAXIA oraz Stowarzyszenie Kolektyw Edukacyjny.

2017-05-18  "Bliskie spotkania z poezją... Bolesława Leśmiana"
18 maja w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie poetyckie poświęcone twórczości Bolesława Leśmiana, jednego z najważniejszych i najbardziej oryginalnych poetów pierwszej połowy XX w. Zgromadzeni goście wysłuchali wybranych utworów poety w interpretacji Krzysztofa Rotnickiego, reżysera Teatru Rodzinnego w Grudziądzu. Zaprezentowano m.in. "Balladę chłopską", "Dwoje ludzieńków", "Urszulę Kochanowską", "Dziewczynę" oraz erotyki, w tym jeden z najbardziej znanych "W malinowym chruśniaku".
      

2017-05-11  "Bliskie spotkania z poezją... Juliana Tuwima"
11 maja w Filii nr 8 przy ul. Łęgi 2 odbyło się spotkanie poświęcone twórczości Juliana Tuwima, znakomitego poety, autora skeczy i tekstów piosenek. Wybrane utwory Tuwima zaprezentował reżyser Krzysztof Rotnicki. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom", realizowanego we współpracy z Grudziądzką Radą Seniorów.
 

2017-05-06  "Odjazdowy Bibliotekarz"
6 maja po raz szósty zorganizowaliśmy rajd rowerowy w ramach ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy Bibliotekarz". Tym razem punktem docelowym była plaża nad Jeziorem Dużym w Grucie. Trasa 28-kilometrowego rajdu wiodła m. in. przez Wielkie i Małe Lniska, Nicwałd, Annowo. W Grucie odbył się piknik, pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz akcja bookcrossing. Z powodu deszczu nie przeprowadzono konkursów. Nagrody przyznano poprzez losowy wybór numerów uczestników. Na zakończenie dyrektor biblioteki Aleksandra Ciżnicka podziękowała współorganizatorom i sponsorom.
       
     
Regulamin i trasa rajdu
 

ORGANIZATORZY
:                                                                                                                 
 
                
   
PATRONAT:                                                                                                           Halina Kowalkowska
  Wójt Gminy Gruta                                                               


SPONSORZY LOKALNI:

            
         ul. Rapackiego 19                      ul. Pańska 4           ul. Chełmińska 121

PARTNER
   

2017-04-26  "Rehabilitacja słuchu w XXI wieku"
Biblioteka Miejska we współpracy z firmą Amplifon zorganizowała dla seniorów cykl spotkań na temat rehabilitacji słuchu. Uczestnicy wysłuchali prelekcji dyplomowanego protetyka słuchu Agnieszki Kopeć oraz skorzystali z bezpłatnego przesiewowego badania słuchu i porad specjalisty.
Spotkania odbyły się:
* 23 marca o godz. 15.00 w Filii nr 7 przy ul. Chopina 33
* 4 kwietnia o godz. 11.00 w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
* 19 kwietnia o godz. 12.00 w Filii nr 8 przy ul. Łęgi 2
* 26 kwietnia o godz. 16.00 w Filii nr 14 przy ul. Mazurskiej 2.
     

2017-04-20  Spektakl w Bibliotece Miejskiej
20 kwietnia w Czytelni Czasopism grudziądzki Teatr Rodzinny zaprezentował spektakl "Szkoła przetrwania dla mężczyzn i kobiet, czyli jak sobie radzić z płcią przeciwną i nie zwariować". Komediowe przedstawienie o relacjach damsko-męskich i odwiecznej walce płci wyreżyserował Krzysztof Rotnicki.
     

2017-04-18   "Głosowanie w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego"
Od 29 marca do 16 kwietnia zachęcaliśmy grudziądzan do głosowania na projekty dotyczące bibliotek.

1) PROJEKT OGÓLNOMIEJSKI "Renowacja klatki schodowej w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu oraz zakup ekspozytorów"
Wnioskodawca: Karola Skowrońska

Projekt zakłada wykonanie prac konserwatorsko-restauratorskich w gmachu głównym Biblioteki Miejskiej w celu przywrócenia wysokich wartości zabytkowych i artystycznej wnętrzom (wiatrołapu, reprezentacyjnego holu i klatki schodowej). Odtworzona zostanie pierwotna forma i kolorystyka oraz odkryta dawna sztukateria i polichromia. Ponadto w ramach zadania przeprowadzone będą prace: demontaż boazerii ściennej, położenie gładzi oraz malowanie sufitów i ścian, przeprowadzenie renowacji kutych balustrad, przeprowadzenie prac konserwatorsko-restauratorskich stolarki drzwiowej. Niezbędny będzie również zakup: ekspozytorów do plakatów, wywieszanych dotychczas w holu Biblioteki na boazerii ściennej, szafy przeszklonej do ekspozycji wydawnictw grudziądzkich i regału bookcrossingowego.
     
2) Projekt okręgowy "Wyposażenie Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej w sprzęty do realizacji przedsięwzięć kulturalno-oświatowych" w okręgu nr 2 Kuntersztyn - Tuszewo
Wnioskodawca: Tadeusz Rauchfleisz

Planowany jest zakup profesjonalnych urządzeń i sprzętów niezbędnych do organizacji oraz przeprowadzania wydarzeń kulturalnych, integracyjnych i oświatowych w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu. Efektem tego ma być dalszy rozwój dotychczasowych działań biblioteki tj. wystaw, prelekcji, pogadanek, odczytów, spotkań integrujących środowiska osób starszych i niepełnosprawnych, zajęć plastycznych i literackich dla dzieci, współpracy z przedszkolami i szkołami oraz inicjowanie nowych działań w pomieszczeniach biblioteki wyposażonej w nowe urządzenia.

3) Projekt okręgowy "Biblioteka dla każdego - modernizacja pomieszczeń Filii nr 1 Biblioteki Miejskiej im. W. Kulerskiego w Grudziądzu" w okręgu nr 7 Lotnisko - Węgrowo - Kobylanka
Wnioskodawca: Łukasz Kowarowski

Projekt zakłada remont i zmianę aranżacji pomieszczeń bibliotecznych. Placówka zostanie
Wyposażona w funkcjonalne regały przesuwne i stacjonarne oraz nowe meble modułowe: szafy, biurka, stoliki i  krzesła. Ponadto wymieniona zostanie stara instalacja C.O., okno  i drzwi wejściowe oraz przeprowadzone będą inne drobne prace budowlane niezbędne w realizacji przedsięwzięcia.

4) Projekt okręgowy "Dokończenie budowy kompleksu rekreacyjno-kulturalnego mieszkańców osiedla Chełmińskie" w okręgu nr 5 Kopernika - Chełmińskie
Wnioskodawca: Artur Dorau

W ramach realizacji zadania planuje się wykonanie: naprawy i malowania elewacji Filii nr 4 Biblioteki Miejskiej przy ul. Tytoniowej 1, rozbudowę siłowni plenerowej o 4 urządzenia i stół do tenisa stołowego wraz z wykonaniem podłoża z trawy syntetycznej pod powierzchnią siłowni, wyposażenie siłowni w 3 ławki parkowe i 3 kosze na śmieci, demontaż starego i montaż nowego płotu wraz z bramą przy siłowni plenerowej i filii Biblioteki wzdłuż ulicy Tytoniowej, budowę trybuny 3-rzędowej o długości 15 metrów oraz łącznika chodnikowego o długości 7 metrów.

Głosowanie odbywało się przez Internet na stronie haszgru.pl oraz w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie całego miasta.

2017-04-06  "Kolorowa Wielkanoc"
6 kwietnia Filia nr 3 na Strzemięcinie zorganizowała dla seniorów warsztaty plastyczne, podczas których wykonywano ozdoby świąteczne. Lilianna Majewska, kierownik placówki, opowiedziała o księgozbiorze i działalności filii. Następnie seniorzy zajęli się tworzeniem koszyków wielkanocnych z kolorowych pasków papieru. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".
     

2017-03-30  "Warsztat świątecznej kartki"
30 marca w Filii nr 1 na Lotnisku zorganizowano warsztaty, podczas których uczestnicy tworzyli ozdobne kartki wielkanocne. Zajęcia prowadzone były przez panie należące do Klubu Kobiet Aktywnych "Lotniczanki".
     

2017-03-10  Porozmawiajmy... o Seniorach
10 marca w Filii nr 13 odbyło się spotkanie z senatorem RP Mieczysławem Augustynem, wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Pro-Senior. Na spotkanie zaprosili: poseł na Sejm RP Tomasz Szymański, Doradca Senatora RP Krzysztof Stasiak oraz Paweł Napolski, radny Rady Miejskiej Grudziądza.
     

2017-03-09  "Sławne Polki"
9 marca w Filii nr 1 przy ulicy Nauczycielskiej 19 Krystyna Borucińska wygłosiła prelekcję zatytułowaną "Sławne Polki". Prelegentka opowiedziała o życiu dwóch kobiet: matce Fryderyka Chopina - Tekli Justynie Chopin z domu Krzyżanowskiej oraz działaczce oświatowej, siłaczce Stefana Żeromskiego - Faustynie Morzyckiej.

2017-03-07  "Bliskie spotkania z poezją miłosną"
7 marca w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych zorganizowano spotkanie poetyckie. Reżyser Krzysztof Rotnicki zaprezentował utwory miłosne poetów polskich oraz europejskich m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Aleksandra Fredry, Charlesa Baudelaire'a i Francoisa Villona.
     

2017-03-02  "Grajmy razem"
W ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom" w Filii nr 1 odbyło się spotkanie pod hasłem "Grajmy razem". Spotkanie prowadziła Agnieszka Pączek ze Stowarzyszenia GRAJMY! Jego celem jest popularyzacja różnego rodzaju "zabaw stolikowych", łamigłówek i gier bez prądu. Prezentując różnego typu nowoczesne gry planszowe i karciane zachęcają do ćwiczenia szarych komórek i integracji. Dysponują własnym zbiorem kilkudziesięciu tytułów, o których więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej projektgrajmy.blogspot.com.
Podczas spotkania seniorzy poznali gry takie jak: Dixit, Tres, Qwirkle, Duuuszki, Pędzące żółwie czy Kamelot. Zaprezentowano również gry utrzymane w klimacie PRL-u.
Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom", realizowanego we współpracy z Grudziądzką Radą Seniorów.
     

2017-02-16  "Bliskie spotkania z poezją... Juliana Tuwima"
16 lutego w Bibliotece Miejskiej odbył się wieczór poświęcony twórczości Juliana Tuwima, jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zgromadzeni goście wysłuchali wybranych utworów Juliana Tuwima w interpretacji Krzysztofa Rotnickiego. Spośród znakomitych wierszy Tuwima, odznaczających się specyficznym humorem, ironią i mistrzowskim warsztatem, usłyszeliśmy m.in.: fragmenty "Kwiatów polskich", "Pogrzeb Słowackiego", "Piotr Płaksin", "Sen złotowłosej dziewczynki" czy "Chrystus miasta".
     

2017-01-27  "Arabeska"
27 stycznia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska odbyło się spotkanie wspomnieniowe o klubo-kawiarni "Arabeska", która mieściła się w pomieszczeniach obecnie zajmowanych przez bibliotekę. W spotkaniu uczestniczyły osoby związane z kawiarnią m.in. Jerzy Rębisz, Zenon Kufel, Andrzej Urban oraz Janusz Chojnowski. W gablocie wyeksponowano fotografie i artykuły związane z "Arabeską".
     

2017-01-26  "Rehabilitacja słuchu w XXI wieku"
26 stycznia w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyła się prelekcja dyplomowanego protetyka słuchu Agnieszki Kopeć pt. "Rehabilitacja słuchu w XXI wieku". Uczestnicy spotkania skorzystali z możliwości przesiewowego badania słuchu oraz porad specjalisty.
Spotkanie zorganizowano we współpracy z firmą Amplifon.
     

2017-01-23  Jasełka w Filii nr 13
23 stycznia w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 wystawiono spektakl Krzysztofa Rotnickiego zatytułowany "Jasełka na nowo opowiedziane". Aktorzy Teatru Rodzinnego w Grudziądzu zaprezentowali przedstawienie, które zdecydowanie odbiega od tradycyjnego ujęcia jasełek.
      

2017-01-19  "Gdzie się podziały tamte prywatki"
19 stycznia w Filii nr 7 przy ul. Chopina 33 odbył się występ dzieci z Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego. Dzieci zaprezentowały przeboje z lat 60. i 70. XX wieku. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom", realizowanego we współpracy z Grudziądzką Radą Seniorów.
     

2017-01-12  "Jasełka na nowo opowiedziane"
12 stycznia Czytelnia Czasopism Biblioteki Miejskiej zamieniła się w małą scenę teatralną. Teatr Rodzinny zaprezentował autorski spektakl Krzysztofa Rotnickiego "Jasełka na nowo opowiedziane", o której twórca mówi tak: To zupełnie inna bajka niż tradycyjne jasełka. Mocno zwariowana. Gwarantujemy dobrą zabawę.
Teatr Rodzinny w Grudziądzu istnieje od ponad roku. Jego inicjatorem jest reżyser Krzysztof Rotnicki. Obecnie zespół teatralny liczy prawie 20 osób. Większość aktorów to osoby w wieku dojrzałym, ale jest też kilkoro dzieci. 
     

Internet Grudziądz
Odsłon: 1171799