Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz



2020-06-24  Warsztaty decoupage
W środę, 24 czerwca w Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej odbyły się warsztaty decoupage, które poprowadziła pani Magda Kalbarczyk z Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Uczestnicy zapoznali się z techniką zdobniczą polegającą na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Powstały pięknie ozdobione słoje i butelki.
Warsztaty zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie miękkie nr 3/2020 "Aktywizacja mieszkańców Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).
     

2020-05-25  Głosowanie w ramach GBO
Od 25 maja do 14 czerwca 2020 roku można było oddawać głosy na projekty w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Zachęcaliśmy do głosowania na trzy projekty dotyczące bibliotek.
Z powodu pandemii koronawirusa głosowanie odbyło się wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą systemu do obsługi GBO https://gbo.grudziadz.pl.

Zadanie ogólnomiejskie nr 1/2021
Biblioteka przyjazna dzieciom – aranżacja wnętrz Działu dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej 
Projekt zakłada wymianę starych, nieestetycznych mebli na nowe. Zakupione zostaną funkcjonalne regały stacjonarne i mobilne oraz meble ułatwiające zagospodarowanie przestrzeni, np. składane stoły na kółkach, krzesła. Ponadto Dział zostanie wyposażony w nowe biurka, ladę, fotele, pufy, a także stoliki z krzesłami dla najmłodszych czytelników oraz inne meble i akcesoria ułatwiające pracę. Renowacji będą poddane drzwi wewnętrzne. Zakupiony zostanie także "Magiczny dywan" oraz doposażona zostanie pracownia robotyki w cztery zestawy "Lego WeDo 2.0" (klocki do zajęć z robotyki).
Wnioskodawca: Piotr Rohde

Zadanie ogólnomiejskie nr 2/2021
Poprawa bezpieczeństwa na ścieżce rowerowej przy ul. Chełmińskiej, remont chodnika i zakup książek z dużym drukiem dla wszystkich filii Biblioteki Miejskiej
W ramach inwestycji przewiduje się modernizację chodnika ul. Chełmińskiej. Obniżony krawężnik umożliwi parkowanie pojazdów na poboczu. Do tej pory kierowcy parkowali na ulicy, co powodowało zwężenie jezdni. Dodatkowo na osiedlu chełmińskim zostaną ustawione kosze na śmieci oraz na psie odchody. Projekt zakłada również zakup książek z dużą czcionką dla gmachu głównego i ośmiu filii Biblioteki Miejskiej.
Wnioskodawca: Magdalena Rohde

Zadanie miękkie nr 4/2021
Wszystkie strony kultury – imprezy kulturalno-edukacyjne w grudziądzkich bibliotekach

W ramach zadania zostaną zorganizowane różnego rodzaju imprezy kulturalno-edukacyjne w placówkach bibliotecznych, np. spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, koncert, spektakl teatralny oraz Integracyjny Festyn Rodzinny na osiedlu Chełmińskim, przy Filii nr 4.
Wnioskodawca: Piotr Rohde

2020-04-19  Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile
19 kwietnia przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję Żonkile. Zachęcaliśmy grudziądzan do wirtualnego przyłączenia się do akcji.

Jak dołączyć?
🌼 Pobierz szablon żonkila ze strony www.polin.pl/pl/zonkile, wydrukuj go i złóż (według instrukcji wideo). Zrób zdjęcie z żonkilem i opublikuj je w swoich mediach społecznościowych. Oznacz je koniecznie hashtagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.
🌼 Dodaj nakładkę na swoje zdjęcie profilowe na Facebooku: bit.ly/akcjaZonkile_nakladka
🌼 Udostępnij specjalną żonkilową grafikę, która pojawi się 19 kwietnia na profilu Muzeum POLIN.

Organizatorzy zachęcali także do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z 1943 r. W programie m.in.:
🌼 wykład prof. Jacka Leociaka o doświadczeniach cywilnych podczas powstania w getcie warszawskim,
🌼 wirtualny spacer Beaty Chomątowskiej "Tu było getto",
🌼 fragmenty "Zdążyć przed Panem Bogiem" H. Krall czytane przez Andrzeja Seweryna, Ambasadora tegorocznej akcji Żonkile.
Wydarzenia udostępniano na żywo na facebookowej stronie Muzeum POLIN. 

Więcej informacji: polin.pl/pl/zonkile-2020-online

2020-03-11  "Dobranocka dla Dorosłych"
11 marca w Filii nr 13 odbył się wieczór pod hasłem "Dobranocka dla Dorosłych", skierowany do widzów 18+. Podczas spotkania zgromadzeni goście wysłuchali prelekcji pracowników grudziądzkiego Muzeum:
- "O erotyce bez hipokryzji" Mariusza Żebrowskiego,
- "Ludowe love 18+" Łukasza Ciemińskiego.
Zaprezentowany został teatrzyk drewnianej łyżki, wzorowany na XIX-wiecznych teatrzykach ulicznych "Piękna Szynkareczka i jej konkurenci" autorstwa Tatiany Żebrowskiej. Wyeksponowano również rysunki Mariusza Żebrowskiego.

2020-03-05  "Kobieta i muzyczne impresje"
5 marca w bibliotece przy ulicy Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się spotkanie organizowane z okazji Dnia Kobiet, podczas którego otwarto wystawę malarstwa Henryka Sternickiego.
"Kobieta i muzyczne impresje" to spotkanie łączące sztukę i muzykę. Zaprezentowano obrazy Henryka Sternickiego, który jest dekoratorem-plastykiem. Artysta maluje pejzaże, akty, kompozycje współczesne, a także reprodukcje. Poza malarstwem pasjonuje się również muzyką. Jest licencjonowanym prezenterem, prowadzi imprezy taneczne dla ludzi w różnym wieku. Pracował w popularnym "Kaloszu" oraz klubie "Arabeska".
Podczas spotkania Henryk Sternicki zapewnił oprawę muzyczną.
       

2020-03-02  Międzynarodowy Tydzień E-książki
Międzynarodowy Tydzień E-książki (ang. Read an E-Book Week) został zainicjowany w 2004 roku przez Ritę Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci. Święto ma na celu promocję i popularyzację e-czytania i w tym roku obchodzimy go w dniach 2-8 marca. Grudziądzka biblioteka oferuje dostęp do 3 wirtualnych czytelni: Legimi, IBUK Libra oraz Academica.

Legimi to platforma, na której czytelnicy mogą znaleźć ponad 60 000 książek w formie cyfrowej, głównie z literatury popularnej (kryminały, fantastyka, powieści obyczajowe, romanse) – do czytania na tablecie, smartfonie, komputerze lub czytniku z systemem Android.
Aby uzyskać dostęp do serwisu wystarczy:
- być zarejestrowanym czytelnikiem Biblioteki Miejskiej,
- zgłosić się po kod dostępu do gmachu głównego Biblioteki Miejskiej lub dowolnej filii,
- wejść na stronę www.legimi.pl/wimbp_b i założyć darmowe konto,
- wpisać unikatowy kod otrzymany w bibliotece,
- pobrać bezpłatną aplikację Legimi,
- zalogować się do aplikacji i rozpocząć przygodę czytelniczą.

IBUK Libra to wirtualna czytelnia Wydawnictwa Naukowego PWN z całodobowym dostępem do elektronicznych publikacji z dowolnego miejsca, za pomocą komputera, laptopa, tabletu lub smartfona. Wśród e-książek znajdują się publikacje naukowe z różnych dziedzin wiedzy, książki z zakresu literatury faktu, literatury pięknej oraz poradniki i słowniki. Dzięki tej usłudze czytelnicy mają możliwość korzystania z darmowego dostępu do ponad 1900 e-booków.
Aby skorzystać z elektronicznego zasobu, wystarczy:
- być zarejestrowanym czytelnikiem Biblioteki Miejskiej,
- zgłosić się po kod PIN, niezbędny do założenia konta na platformie, do gmachu głównego Biblioteki Miejskiej lub dowolnej filii,
- wejść na stronę www.libra.ibuk.pl i założyć darmowe konto,
- wpisać kod PIN otrzymany w bibliotece,
- znaleźć książkę, czytać na dowolnym nośniku.

Academica to bezpłatny dostęp do pełnotekstowych publikacji ze zbiorów Biblioteki Narodowej - monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz czasopism.
Korzystając z systemu elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych Academica użytkownicy Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu mają dostęp do publikacji, których nie ma w zasobach bibliotecznych w Grudziądzu, a ich sprowadzenie łączy się z kosztami i dwutygodniowym oczekiwaniem.
Ogólne warunki korzystania z systemu Academica:
- dostęp do systemu Academica możliwy jest na wydzielonym terminalu w Czytelni Głównej Biblioteki Miejskiej przy ul. Legionów 28 (II piętro),
- z systemu mogą korzystać osoby zarejestrowane (bezpłatnej rejestracji dokonuje na miejscu bibliotekarz Czytelni Głównej),
- po zarejestrowaniu użytkownik otrzymuje: login (numer karty bibliotecznej) i hasło, dzięki którym zaloguje się na terminalu w czytelni,
- rezerwacji wybranych publikacji można też dokonać w dogodnym czasie na domowym komputerze,
- na terminalu systemu Academica, nie ma możliwości pobierania i drukowania publikacji chronionych prawem autorskim lub licencjonowanych.

2020-01-30  100. rocznica powrotu Grudziądza do Macierzy
30 stycznia w Filii nr 7 przy ul. Chopina 33 odbyła się prelekcja przewodniczki Jolanty Szulc z okazji 100. rocznicy powrotu Grudziądza do Polski.
Po 148 latach zaborów, 23 stycznia 1920 r. mieszkańcy Grudziądza świętowali przyłączenie naszego miasta do Polski. Na Rynku zgromadziły się tłumy mieszkańców. Przejęcia władzy z rąk Niemców dokonał oddział "Błękitnej Armii" pod dowództwem gen. Stanisława Pruszyńskiego. Pani J. Szulc przedstawiła ciekawostki związane z tym radosnym wydarzeniem.
     

2020-01-11  Koncert świąteczny
W sobotę 11 stycznia o godz. 15:30 w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbył się koncert świąteczny. Zgromadzeni goście wysłuchali kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Tendo oraz Orkiestry Dętej z Grudziądza.
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1691002