Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2018-11-22  "Z pamiętnika podróżnika"
22 listopada w Filii nr 1 odbyło się spotkanie z podróżniczką Jolantą Kufel, pochodzącą ze Świecia. Rowerową przygodę rozpoczęła od kilku wypraw na Bałkany. Potem przyszła kolej na bardziej odległe szlaki. Pełnię egzotyki rowerowej odkrywała w Gruzji, Turcji, Sri Lance, Tajlandii, Kambodży, Meksyku, Wietnamie, Japonii i wielu innych krajach. W 2018 wyprawiła się na czerwoną wyspę - Madagaskar. Uśmiech i szacunek wobec spotykanych na szlakach ludzi sprawiają, iż wielki świat staje się bliski i przyjazny. Spotkania i rozmowy z mieszkańcami odwiedzonych krajów uświadamiają, że choć wygląd i styl życia nas różnią, to radości i smutki są podobne pod każdą szerokością geograficzną. Okazuje się, że wystarczy marzenie o swobodzie, zgoda na niewygody i trudy pedałowania na rowerze, a los pozwoli odkryć urodę życia. 
     

2018-11-15  Poezja Zbigniewa Herberta
15 listopada w bibliotece przy ul. Chopina 33 zorganizowano spotkanie poetyckie poświęcone twórczości Zbigniewa Herberta. Wybitny poeta, eseista, dramaturg pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką. Pisał o współczesnym człowieku, świecie, cywilizacji. Ważnym tematem jego wierszy jest wspomnienie wojny, konspiracji, poległych żołnierzy. Autor często odwołuje się do historii, tradycji, literatury, religii. Jego twórczość charakteryzuje: dystans, umiar, humor, ale też gorzka ironia.
Reżyser Krzysztof Rotnicki zaprezentował wybrane utwory poety m.in.: "Sprawozdanie z raju", "17 IX", "U wrót doliny", "Guziki", "Siódmy anioł", "Pan Cogito o cnocie", "Kura", "Mysz kościelna" i "Niedźwiedzie". Przeczytano również fragment eseju z tomu "Barbarzyńca w ogrodzie". Spotkanie odbyło się w ramach Roku Zbigniewa Herberta.
     

2018-09-21  Europejskie Dni Dziedzictwa
21 września w Dziale dla Dzieci i Młodzieży gościł przedstawiciel kościoła prawosławnego pop Mikołaj Hajduczenia. W spotkaniu, organizowanym w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 9.
     

2018-09-20  "Grudziądzkie tradycje kawaleryjskie"
20 września w Filii nr 1 na Lotnisku odbyła się prelekcja Karoli Skowrońskiej na temat tradycji kawaleryjskich w naszym mieście.

Karola Skowrońska – była dyrektor grudziądzkiej Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu, długoletnia prezes Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury, przewodnicząca zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Fundacja nawiązuje do tradycji przedwojennego Centrum Wyszkolenia Kawalerii i organizuje doroczne Zjazdy Kawalerzystów II RP. Z inicjatywy Karoli Skowrońskiej w grudziądzkim Muzeum powstały Sale Tradycji Jazdy Polskiej. Pod jej redakcją ukazały się także wspomnienia Zygmunta Podhorskiego, generała brygady Wojska Polskiego, ułana, pisane przez niego od marca do października 1939 roku. Za swe zasługi w pielęgnowaniu historii jazdy polskiej K. Skowrońska otrzymała honorowe członkostwo dziewięciu pułków kawalerii II RP i jako jedyna kobieta – tytuł Honorowego Rotmistrza.
   

2018-09-18  "Ozdabiamy domy kwiatami"
18 września w Filii nr 13 odbyło się podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu kwiatowego, organizowanego przez Grudziądzkie Towarzystwo Kultury.
     

2018-09-16  Grudziądzka Jesień Poezji - XXIII Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
Wspólnie ze Stanisławem Raginiakiem zorganizowaliśmy XXIII Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie w ramach Grudziądzkiej Jesieni Poezji. Zajęcia prowadzone były przez dr. Radosława Siomę z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Stanisława Raginiaka. Uczstniczyła w nich zarówno młodzież, jak i dorośli.
W piątek wieczorem (14.09) odbyła się promocja dwóch książek: debiutanckiego tomiku wierszy Jacka Jaszczyka "Tańczą w nas życia geniusze" oraz zbioru opowiadań Stanisława Raginiaka "Różne światy" . Zgromadzeni goście wysłuchali kilku wierszy z tomiku oraz fragmentu jednego z opowiadań. Na zakończenie spotkania autorzy wpisywali dedykacje do książek.
     
     
15 września to kolejny dzień zajęć literackich. W ramach obchodów Roku Zbigniewa Herberta zorganizowano wieczór poświęcony życiu i twórczości wybitnego poety, twórcy cyklu "Pan Cogito". Postać i dorobek Herberta przybliżył dr hab. Radosław Sioma.
     
Ostatni dzień jest podsumowaniem warsztatów, podczas którego trwają indywidualne rozmowy uczestników na temat własnej twórczości z poetami, refleksje o poezji. Na zakończenie odbył się Turniej Jednego Wiersza. Jury w składzie Radosław Sioma i Stanisław Raginiak, po zapoznaniu się z utworami, podjęło następującą decyzję:
I nagroda - nie przyznano
II nagroda (dwie równorzędne) - Magdalena Koehna i Jadwiga Seroczyńska z Grudziądza
III nagroda - Julia Zasadowska z Radzynia Chełmińskiego
wyróżnienia - Natalia Gołębicka z Grudziądza; Anita Siebert, grudziądzanka (mieszka w Londynie); Dariusz Wiśniewski z Domu Pomocy Społecznej z ul. Nadgórnej w Grudziądzu.    
     

ORGANIZATORZY                                        
            
LITERAT STANISŁAW RAGINIAK
                                        

PATRONAT LOKALNY
        

2018-09-08  Narodowe Czytanie
Grudziądzka książnica po raz piąty przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, odbywającej się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem akcja odbyła się w drugą sobotę września. Goście zgromadzeni w Czytelni Czasopism wysłuchali wybranych fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w wykonaniu:
- absolwentek II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu,
- reżysera Krzysztofa Rotnickiego,
- Marka Wachonina,
- bibliotekarzy.
Podczas Narodowego Czytania można było uzyskać okolicznościowy stempel we własnym egzemplarzu "Przedwiośnia".
     

2018-09-03  Narodowe Czytanie "Przedwiośnia"
3 września w Filii nr 8 na Rządzu odbyło się Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom". Zgromadzeni goście czytali wybrane przez siebie fragmenty lektury, rozmawiali o literaturze oraz sprawach seniorów.
     

2018-08-31  Odwiedź "Zakątek Kulerskiego"
W okresie letnim zapraszaliśmy Czytelników do odwiedzania "Zakątka Kulerskiego" w ogrodzie Biblioteki Miejskiej. Do tego zacisznego miejsca mógł przyjść każdy, by przysiąść, odpocząć, poczytać. "Zakątek" czynny był w godzinach otwarcia Biblioteki.
Czytelnicy mieli możliwość wypożyczenia prasy z Czytelni Czasopism. Jednorazowo można było wypożyczyć dwa tytuły: jeden lokalny oraz inny wybrany. Można również oddać się lekturze wybranej przez siebie książki.
2018-06-26  "O finansach w bibliotece"
Nasza biblioteka zorganizowała cykl bezpłatnych spotkań edukacyjnych "O finansach w bibliotece", składający się z pięciu 3-godzinnych szkoleń poświęconych wybranym usługom finansowym. Uczestnikami szkoleń były osoby po 50. roku życia.
Celem projektu było zwiększenie u osób dorosłych mieszkających na terenach wiejskich i w miastach do 100 tysięcy mieszkańców umiejętności korzystania z usług finansowych, w tym bankowości elektronicznej. W rezultacie uczestnicy takich zajęć:
•    nauczyli się, jak korzystać z bankowości elektronicznej,
•    przekonali się, w jaki sposób racjonalnie planować swoje domowe wydatki i jak inwestować zaoszczędzone pieniądze,
•    zdobyły nowe umiejętności związane z korzystaniem z komputerów i Internetu.

Harmonogram spotkań:

28.05.2018 (poniedziałek)  12:00-14:00    Spotkanie organizacyjne

05.06.2018 (wtorek)  10:00-13:00
    I spotkanie edukacyjne
Moduł 1: Jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym?

11.06.2018 (poniedziałek)  10:00-13:00    II spotkanie edukacyjne
Moduł 2: Bank przez Internet

19.06.2018 (wtorek)  10:00-13:00    III spotkanie edukacyjne
Moduł 3: Lokaty, kredyty i karty – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?

25.06.2018 (poniedziałek)  10:00-13:00    IV spotkanie edukacyjne
Moduł 4: Ubezpieczenia

26.06.2018 (wtorek)  10:00-13:00    V spotkanie edukacyjne
Moduł 5: Bank centralny a inne banki

Spotkania odbywały się w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy ulicy Curie-Skłodowskiej 22/24.

Informacji na temat kursu udzielały:
Barbara Labocha-Zielińska, tel. 56 46 202 01 wew. 33, email: bibl.inst@grudziadz.pl
Małgorzata Kochańska, tel. 56 46 202 01 wew. 28, email: bibl.wypoz@grudziadz.pl

Projekt "O finansach w bibliotece" jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a jego założenia są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek.
     

2018-06-18  Kiermasz wydawnictw grudziądzkich
14 i 15 czerwca w Bibliotece Miejskiej odbył się kiermasz wydawnictw grudziądzkich organizowany z okazji Dni Grudziądza. 14 czerwca w godzinach od 10:00 do 12:00 Kazimierz Trybulski podpisywał swoją najnowszą książkę "Chrystian".  

Na kiermaszu dostępne były m.in. albumy "Grudziądz na bursztynowym szlaku", "Grudziądz - panorama miasta", "Grudziądz na starej karcie pocztowej", "Cymelia grudziądzkiej fotografii". Do nabycia były tytuły takie jak: "Zamki krzyżackie powiatu grudziądzkiego", "Tajemnice klasztoru benedyktynek", "Od klasztoru do więzienia. Historia Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu", "Kalendarze Grudziądzkie", "Roczniki Grudziądzkie" (zarówno najnowsze, jak i starsze), a także książki o twierdzy Grudziądz, poezja i proza lokalnych autorów oraz wiele innych.
   

2018-06-09  "Noc w bibliotece"
9 czerwca (sobota) w godz. 19:00-22:00 w Filii nr 3 przy ul. Korczaka 23 zorganizowano dla dzieci w wieku 6-10 lat "Noc w bibliotece" w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. W programie:
- projekcja bajki,
- konkurs rysunkowy z nagrodami,
- wizyta niespodziewanego gościa (czytanie bajki, quiz z nagrodami oraz pamiątkowe zdjęcia),
- układanie puzzli,
- zabawy ruchowe,
- gry planszowe.
     

2018-06-08  Noc Bibliotek 2018 w Bibliotece Miejskiej
Grudziądzka biblioteka po raz trzeci dołączyła do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. W piątek 8 czerwca książnica była czynna dla odwiedzających w godz. 18:00-22:00. Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta" - w wyjątkowym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości.

Program Nocy Bibliotek

CZYTELNIA CZASOPISM
18:30-20:00  Spotkanie autorskie z Robertem MAŁECKIM
20:30-21:30  Spektakl Teatru Rodzinnego "Bunt czarownic w krainie bajek"
   
      

WYPOŻYCZALNIA GŁÓWNA  
- wypożyczanie książek "w ciemno"
- "Czytamy polską literaturę" - czytelnik wybiera z listy dowolny numer, pod którym ukrywa się książka polskiego autora i następnie ją wypożycza
- rozsypanka  książkowa - uczestnik otrzyma kopertę, na której będzie napisane nazwisko polskiego pisarza. Zadanie będzie polegało na ułożeniu jednowyrazowego tytułu jego książki z pojedynczych liter
- literacka para - łączenie w pary autora książki i odpowiedniego tytułu
     
                                                 
DZIAŁ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
18:00-21:00
"Jesteśmy Polką i Polakiem, fajną dziewczynką i chłopakiem" - wieczór z grami i konkursami dla dzieci o tematyce patriotycznej
W programie:
- gra biblioteczna pt. "Polsko, gdzie jesteś?",
- konkurs plastyczny,
- zabawy,
- niespodzianki.
     
     

CZYTELNIA GŁÓWNA
18:00  Uroczyste rozpoczęcie - Najaktywniejsi czytelnicy
Wystawa "Józef Piłsudski Architekt Polskiej Państwowości w 1918 roku"
Na wystawie znajdą się portrety i wydawnictwa poświęcone J. Piłsudskiemu, pochodzące ze zbiorów Biblioteki. Ekspozycję uzupełni mapa Polski z 1918 roku.
   

2018-06-06  Warsztaty prac ręcznych
W Filii nr 4 zorganizowano warsztaty prac ręcznych w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom". Uczestniczki dowiedziały się m.in. co można "wyczarować" z włóczki. Zajęcia prowadziły: nasza koleżanka Anna Uziałło i czytelniczka Ewa Leliwa.
     

2018-05-08  "Majówka z kulturą i sztuką"
Filia nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska po raz kolejny przyłączyła się do projektu "Majówka z kulturą i sztuką", którego celem jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnością bezpłatnego skorzystania z oferty przygotowanej przez instytucje kulturalne regionu. W ramach projektu "Majówka z kulturą i sztuką 2018" biblioteka zorganizuje:

08.05, godz. 11:00
Majowe spotkanie z poezją Agnieszki Piórkowskiej – promocja tomiku wierszy "Grudziądz tęczą malowany"
     

23.05, godz. 10:00
Spotkanie integracyjne: przedstawienie teatralne "Uśmiechnij się" w wykonaniu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych "TO-MY" oraz  uczniowie SP nr  12  i  SP nr 5
     

24.05, godz. 15:00
Happening czytelniczy "…., czyli książka uliczna"
     

25-26.05
Bookcrossing – akcja biblioteczna w ramach „Majówki na trawie” – Rynek Główny w Grudziądzu

Więcej informacji o projekcie "Majówka z kulturą i sztuką" na stronie: http://niepelnosprawni.kujawsko-pomorskie.pl/226820/kultura-i-sztuka-nie-ma-barier-2
2018-05-18  Warsztaty filozoficzne
18 maja w Bibliotece Miejskiej odbyło się piąte spotkanie z cyklu warsztatów filozoficznych. Tematem przewodnim było powstawanie namysłu filozoficznego, związanego z problemem cierpienia człowieka w świecie, szukaniem jego przyczyn i możliwości przezwyciężenia. Za przykład i punkt wyjścia do dyskusji posłużyło jedno z najwspanialszych dzieł filozoficznej literatury indyjskiej - "Asztawakragita", stanowiąca rozwinięcie myśli filozoficznej jogi. W pierwszej części spotkania dr Michał Nowicki, pracownik Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wygłosił referat wprowadzający. Zostały w nim ukazane podstawowe problemy, przedstawione w tym dziele, jak np. niewiedza, namiętności, strach. Zasadniczą częścią spotkania była swobodna dyskusja nad zagadnieniami, które poruszono w referacie.
Wydarzenie zorganizowane przez Fundację na rzecz rozwoju świadomości ATARAXIA oraz Stowarzyszenie Kolektyw Edukacyjny.
   

2018-05-07  Tydzień Bibliotek 2018
W ramach TYGODNIA BIBLIOTEK (8-15 maja), odbywającego się w tym roku pod hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA, zorganizowaliśmy dla młodszych i starszych grudziądzan cykl wydarzeń.

07.05, godz. 13:30   
Zajęcia plastyczne dla dzieci "Motyle – ozdoba łąk"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2

07.05, godz. 18:00   
"Biblioteka od kuchni" – zwiedzanie biblioteki z Panią Karolą Skowrońską
Biblioteka Miejska ul. Legionów 28
     

09.05
Spotkanie autorskie i warsztaty literackie z JOANNĄ WACHOWIAK
godz. 9:00   Biblioteka Miejska ul. Legionów 28
     
godz. 11:30  Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
     

11.05, godz. 16:00   
Spotkanie Klubu Przyjaciół Franklina
Biblioteka Miejska ul. Legionów 28
     

12.05, godz. 10:00
VII Rajd "Odjazdowy Bibliotekarz" – kierunek: Dragacz
Start: Biblioteka Miejska ul. Legionów
     

15.05, godz. 11:00   
Prelekcja Krystyny Borucińskiej z okazji Dnia Matki
Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
     

15.05, godz. 17:00    
Majowe spotkanie z poezją Agnieszki Piórkowskiej – promocja tomiku wierszy "Grudziądz tęczą malowany"
Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
     

2018-05-12  "Odjazdowy Bibliotekarz"
12 maja o godz. 10 po raz siódmy wyruszył rajd rowerowy w ramach ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy Bibliotekarz", organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Rowerowy Grudziądz. W tym roku naszym celem była Gminna Biblioteka Publiczna w Dragaczu. Trasa 30-kilometrowego rajdu wiodła m. in. przez Michale, Krusze, Wielki Lubień. W drodze do celu posililiśmy się drożdżówkami. Uczestnicy obejrzeli bibliotekę zlokalizowaną w mennonickiej chacie oraz wzięli udział w konkursach takich jak: test o bibliotece, najwolniejsza jazda na rowerze czy przejście dystansu z książką na głowie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku!
     
     

Regulamin rajdu


ORGANIZATORZY:                                                                                                                  
                     
                                                 
SPONSORZY LOKALNI:
            
         ul. Rapackiego 19                      ul. Pańska 4         

PARTNERZY
:

  
2018-04-19  GBO 2018 - wyniki
19 kwietnia ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Z radością informujemy, że dzięki Państwa głosom wszystkie nasze projekty uzyskały dofinansowanie!
Na zadanie ogólnomiejskie nr 3/2018 "Renowacja klatki schodowej w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu oraz zakup ekspozytorów" (wnioskodawca: Karola Skowrońska) głosowało 1214 grudziądzan.
Zadanie ogólnomiejskie nr 2/2018 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza" (wnioskodawca: Piotr Rohde) uzyskało 1180 głosów.
Zadanie okręgowe nr 7/2018 "Biblioteka w nowym wymiarze - modernizacja pomieszczeń w Filii nr 3 Biblioteki Miejskiej"  w okręgu nr 8 Strzemięcin (wnioskodawca: Jacek Bartoszewski) zdobyło 349 głosów.
Serdecznie dziękujemy za wszystkie oddane przez Państwa głosy!
2018-04-25  "Bunt czarownic w krainie bajek"
25 kwietnia w Filii nr 13 grudziądzki Teatr Rodzinny wystąpił z nowym autorskim spektaklem Krzysztofa Rotnickiego. "Bunt czarownic w krainie bajek" opowiada o zbuntowanych czarownicach, które postanawiają zepsuć szczęśliwe zakończenia kilku znanych powszechnie bajek. Przedstawienie wbrew pozorom nie jest skierowane do małych dzieci, lecz do widzów obojga płci powyżej 12. roku życia.
     

2018-04-19  "Biblioteka dla seniora"
19 kwietnia Biblioteka Miejska zorganizowała dla seniorów spotkanie pod hasłem "Biblioteka dla seniora". Pracownik Świata Książki zaprezentował ofertę sklepu. Następnym punktem programu była wycieczka po gmachu głównym. Pani dyrektor Aleksandra Ciżnicka przybliżyła historię książnicy oraz pokazała bibliotekę "od kuchni": działy biblioteki, magazyny książek i czasopism, strych. Po zwiedzaniu zachęcano seniorów do zabawy Sleeveface czyli "Ubierz się w książkę". Sleeveface to akcja polegająca na zrobieniu fotografii osobie z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem. Zdjęcia z książkami wykonywał fotograf Piotr Bilski.
Dodatkową atrakcją była akcja bookcrossing, polegająca na "uwalnianiu" książek. Biblioteka wystawiła książki, spośród których uczestnicy wydarzenia mogli wyszukać interesującą dla siebie pozycję.
     

2018-04-11  "Przedwojenne kawiarnie Grudziądza"
10 kwietnia w Filii nr 13 odbyła się prelekcja pt. "Przedwojenne kawiarnie Grudziądza", którą wygłosił Dawid Schoenwald, pracownik grudziądzkiego Muzeum. Oprawę muzyczną prelekcji zapewniła Agnieszka Seweryniak.
Prelekcja odbyła się w ramach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.
     

2018-04-06  Warsztaty filozoficzne
6 kwietnia w Bibliotece Miejskiej odbyło się czwarte spotkanie z cyklu warsztatów filozoficznych organizowane przez Fundację na rzecz rozwoju świadomości Ataraxia oraz Stowarzyszenie Kolektyw Edukacyjny. Tematem przewodnim spotkania był epikurejski model szczęścia, znany powszechnie z nazwy, ale często błędnie łączony z hedonizmem. W pierwszej części spotkania dr Michał Nowicki, pracownik Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wygłosił referat wprowadzający. Ukazane w nim zostały podstawy teorii Epikura z Samos, zwłaszcza zagadnienia takie jak: cel życia ludzkiego i możliwość jego realizacji czy potrzeby poznawcze człowieka i skutki ich zaspokojenia.
Przedstawiony referat był wstępem do zasadniczej części spotkania, czyli dyskusji nad zagadnieniami szczęścia i jego związku z edukacją, niekoniecznie związaną ze szkołą. Bardziej tą, która wypływa z naturalnej ciekawości człowieka i która prowadzi do zrozumienia otaczającego nas świata.
   

2018-03-12  Głosowanie w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego
Od 12 marca do 2 kwietnia zachęcaliśmy grudziądzan do głosowania na projekty dotyczące bibliotek. Głosowanie odbywało się przez internet na stronie gbo.grudziadz.pl oraz w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie całego miasta.

Zadanie ogólnomiejskie nr 3/2018 "Renowacja klatki schodowej w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu oraz zakup ekspozytorów"

Wnioskodawca: Karola Skowrońska

Projekt zakłada wykonanie prac konserwatorsko-restauratorskich w gmachu głównym Biblioteki Miejskiej w celu przywrócenia wysokich wartości zabytkowych i artystycznych wnętrzom (wiatrołapu, reprezentacyjnego holu i klatki schodowej). Odtworzona zostanie pierwotna forma i kolorystyka oraz odkryta dawna sztukateria i polichromia. Ponadto w ramach zadania przeprowadzone zostaną prace: demontaż boazerii ściennej, położenie gładzi, malowanie sufitów i ścian, przeprowadzenie renowacji kutych balustrad, przeprowadzenie prac konserwatorsko-restauratorskich stolarki drzwiowej. Niezbędny będzie również zakup: ekspozytorów do plakatów, szafy przeszklonej do ekspozycji wydawnictw grudziądzkich, regału bookcrossingowego, tablicy informacyjnej na hol, tabliczek na drzwi poszczególnych działów.
     
Zadanie ogólnomiejskie nr 2/2018 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza"
Wnioskodawca: Piotr Rohde

Projekt skierowany jest do mieszkańców Grudziądza. Jego celem jest uatrakcyjnienie oferty proponowanej przez grudziądzkie biblioteki. Składa się z dwóch grup zadań. Pierwsza obejmuje zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego. Druga grupa prac związana jest z działaniami kulturalno-edukacyjnymi. Środki z GBO planuje się rozdzielić następująco:
Grupa 1: zakup sprzętu komputerowego dla Filii nr 3, 7, 8, 14; zakup sprzętu multimedialnego dla Filii nr 1; wymianę ogrodzenia w Filii nr 4.
Grupa 2: zakup kartonowych plansz z obrazkami i tekstem odpowiadającym założeniom tzw. teatru obrazkowego dla Filii nr 1; przeprowadzenie dwóch spotkań autorskich w Filii nr 13; zorganizowanie spektaklu teatralnego dla pacjentów przebywających na Oddziale Dziecięcym w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. Wł. Biegańskiego (Filia nr 11).


Projekt okręgowy nr 7/2018 „Biblioteka w nowym wymiarze - modernizacja pomieszczeń w Filii nr 3 Biblioteki Miejskiej”  w okręgu nr 8 Strzemięcin

Wnioskodawca: Jacek Bartoszewski

Projekt zakłada zmianę aranżacji pomieszczeń bibliotecznych. Placówka zostanie wyposażona w funkcjonalne regały przesuwne i stacjonarne, meble systemowe: szafy, biurka, stoliki, krzesła i siedziska. W ramach zadania przebudowany zostanie wiatrołap, wymieniona będzie stara podłoga, drzwi do zaplecza i toalety oraz przeprowadzone będą inne drobne prace budowlane niezbędne w realizacji przedsięwzięcia.

2018-03-03  "Jak z dyslektyka zrobić czytelnika?"
W sobotę 3 marca w Dziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej odbyła się prelekcja "Jak z dyslektyka zrobić czytelnika?", która była adresowana głównie do nauczycieli oraz rodziców dzieci, które mają problemy z czytaniem.
Spotkanie prowadziła Dorota Werner, magister filologii angielskiej. Prelegentka ukończyła studia podyplomowe w dziedzinie terapii pedagogicznej. Od 25 lat prowadzi własne kursy językowe, na których szczególną uwagę zwraca na dzieci dyslektyczne. Zajmuje się szkoleniem lektorów oraz wspieraniem rodziców, nauczycieli i wszystkich, chcących pomóc dzieciom, którym czytanie i nauka języków nie przychodzą z łatwością.
     

2018-03-02  Warsztaty filozoficzne
2 marca o godz. 16:30 w Dziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej rozpoczęły się kolejne warsztaty filozoficzne, organizowane przez Fundację Ataraxia. "Poznaj samego siebie, o idei samokształcenia" to temat przewodni spotkania. Starożytne wezwanie, maksyma "poznaj samego siebie" wyryte na świątyni Apolińskiej w Delfach stanowi fundamentalne wyzwanie dla ludzkości. Słowa te są wielką pochwałą dla człowieka, istoty obdarzonej rozumem, wyobraźnią, samoświadomością. Składowe te są narzędziami do samopoznania, tworzą możliwości samokształcenia.
Uczestnicy rozmawiali o idei wolnej edukacji, idei samokształcenia jako świadomego procesu poznania własnych możliwości, potrzeb, myśli czy emocji.
Na spotkaniu wygłoszony został referat Remigiusza Stępaka, współtwórcy jednego z pierwszych w Polsce leśnych przedszkoli i wolnej demokratycznej szkoły, o którym można przeczytać na stronie: http://ladnebebe.pl/jesien-lesnych-ludzi/
   

2018-02-08  Walentynkowy maraton
8 lutego Filia nr 11, mieszcząca się w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym , zorganizowała dla seniorów zajęcia plastyczne. Podczas zajęć uczestnicy wykonywali ozdoby walentynkowe z papieru metodą origami.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".
     

2018-01-18  Koncert "Chcemy być sobą"
W czwartek 18 stycznia w Filii nr 7 przy ul. Chopina 33 odbył się koncert pt. "Chcemy być sobą" w wykonaniu dzieci z Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu. Tematem przewodnim była muzyka lat 80. XX wieku. Był to drugi koncert młodych artystów w bibliotece. W ubiegłym roku dzieci wykonały utwory z lat 60. i 70.
Koncert zorganizowano w ramach akcji "Biblioteka przyjazna seniorom".
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1323988