Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2019-05-22  Haft Temari - warsztaty
22 maja w Filii nr 8 na Rządzu gościliśmy Panie z Fabryki Nici "Ariadna" z Łodzi. Uczestniczki wzięły udział w warsztatach, podczas których poznały nową technikę ozdabiania - haft Temari. Sztuka wykonywania i dekorowania Temari pochodzi z Chin.
Zorganizowaniem warsztatów zajęła się Monika Sternik, kierownik działu sprzedaży i marketingu w Fabryce Nici "Ariadna", która z pomocą Anny Baranowicz instruowała uczestniczki, w jaki sposób wykonać haft Temari.
     

2019-05-15  Dzień Niezapominajki - zajęcia odwołane
Z przykrością informujemy, że warsztaty plastyczne dla seniorów z okazji Dnia Niezapominajki, które miały się odbyć 15 maja o godz. 11:00 w Filii nr 14 w Mniszku, zostały odwołane.

2019-05-13 "Odjazdowy Bibliotekarz"
11 maja odbył się ósmy rajd rowerowy, zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy Bibliotekarz". W tym roku wyruszyliśmy do Okonina.
Wystartowaliśmy o godz. 10:00 sprzed gmachu głównego Biblioteki Miejskiej przy ul. Legionów 28. Około 33-kilometrowa trasa wiodła m.in. przez Linarczyk, Skarszewy, Plemięta do Okonina. Odwiedziliśmy bibliotekę, odbył się piknik, pieczenie kiełbasek oraz mecz koszykówki z lokalną drużyną.
       
         
ORGANIZATORZY:                                                                                                                  
                                                                
    
SPONSORZY LOKALNI:
            
 ul. Rapackiego 19                                    ul. Pańska 4         

Naszą rowerową imprezę wsparli również: Gminna Biblioteka Publiczna w Grucie, Sołectwo Okonin, Sołectwo Gruta, Masarnia Jana Neumanna z Gruty.

PARTNERZY:
  

2019-05-07  "Majówka z kulturą i sztuką"
Filia nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska po raz kolejny przyłączyła się do projektu "Majówka z kulturą i sztuką", którego celem jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnością bezpłatnego skorzystania z oferty przygotowanej przez instytucje kulturalne regionu. 7 maja biblioteka zorganizowała imprezę integracyjną, podczas której odbyły się:
- warsztaty z filcowania, prowadzone przez uczniów Zespołu Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych (uczestnicy wykonali broszki na Dzień Matki);
- warsztaty z papieroplastyki - scrapbooking, które poprowadzi Pracownia Papieroplastyczno-Dekoratorska z Warsztatu Terapii Zajęciowej "TO-MY" (uczestnicy wykonali kartki z życzeniami na Dzień Matki).
Słodki poczęstunek dla wszystkich przygotowała Pracownia Kulinarno-Kelnerska z Warsztatu Terapii Zajęciowej "TO-MY". Oprawę muzyczną zapewnił zespół "TENDO" (uczniowie III LO).
     

2019-04-25  GBO 2019 - wyniki
25 kwietnia ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Z radością informujemy, że projekt "Biblioteka dla każdego" został wybrany do realizacji! Serdecznie dziękujemy za oddane przez Państwa głosy!
Dzięki dofinansowaniu z GBO zorganizujemy dla mieszkańców spotkania autorskie i przedstawienia teatralne; zakupimy nowości wydawnicze oraz sprzęt niezbędny do realizacji działań kulturalno-edukacyjnych. Wnioskodawcą zadania był Piotr Rohde.
2019-04-19  Konkurs "Wiosenna krzyżówka dla Seniora"
Od 18 marca do 19 kwietnia grudziądzanie 60+ uczestniczyli w zabawie szaradziarskiej "Wiosenna krzyżówka dla Seniora". 23 kwietnia w Światowy Dzień Książki rozstrzygnięto konkurs.
W Wypożyczalni Głównej na ul. Legionów 28 dostępna była krzyżówka, którą należało wypełnić i podać prawidłowe hasło, a także odpowiedzieć na pytanie otwarte. Spośród wielu odpowiedzi wybraliśmy trzy najciekawsze. Laureatkami tej edycji zostały Panie:
1. Bożena Majchrowska,
2. Maria Woźniak,
3. Wanda Baczyńska.
Gratulujemy wygranej i zapraszamy po odbiór nagród, które ufundował Poseł na Sejm RP, pan Tomasz Szymański.
Zabawę zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka Przyjazna Seniorom".
Regulamin konkursu
   

2019-04-11  Prelekcja Mariusza Żebrowskiego
11 kwietnia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 po raz kolejny odbyła się prelekcja grudziądzkiego historyka Mariusza Żebrowskiego pt. "Duchy i upiory Słowiańszczyzny". Po raz pierwszy prelekcja została wygłoszona w bibliotece 5 marca. Na życzenie czytelników zorganizowano ją po raz kolejny, tym razem w godzinach popołudniowych.
  

2019-04-09  "Biblioteka Przyjazna Seniorom"
9 kwietnia w Filii nr 13 odbyło się spotkanie dla aktywnych seniorów, podczas którego została przedstawiona działalność Grudziądzkiej Rady Seniorów. O inicjatywach Rady opowiedziała Danuta Strzechowska-Micorek.
Zgromadzeni seniorzy wysłuchali prelekcji Krystyny Borucińskiej "Kazimiera Iłłakowiczówna - poetka, działaczka, sekretarka Piłsudskiego". Prelegentka zaprezentowała również swoje publikacje oraz prace zwane "borutkami".
Czytelniczka filii Krystyna Murawska wyrecytowała kilka wierszy z autorskiego tomiku "Pamiętnik zapisany w pamięci".
     

2019-03-25  Głosowanie w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego
Od 25 marca do 7 kwietnia zachęcamy grudziądzan do głosowania na zadanie ogólnomiejskie nr 2/2019 "Biblioteka dla każdego". Głosowanie odbywa się przez Internet na stronie gbo.grudziadz.pl oraz w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie miasta.
Projekt składa się z 3 grup zadań. Pierwsza obejmuje organizację różnego rodzaju imprez, np. spotkań autorskich, koncertów czy przedstawień teatralnych. Druga grupa zadań to zakup nowości wydawniczych dla poszczególnych placówek. Trzecia grupa to zakup sprzętu potrzebnego do działalności kulturalno-edukacyjnej, np. multimedialnego, drukarek oraz zakup krzeseł, stojaka do krzeseł i wózka bibliotecznego w Filii nr 4. Środki z GBO planuje się rozdzielić następująco:
Grupa 1:
- spotkania autorskie w Dziale dla Dzieci Biblioteki Miejskiej i Filii nr 11
- przedstawienia teatralne w Filii nr 3, 8 i 13
- koncert w Filii nr 13
Grupa 2:
- zakup książek dla Filii nr 1, 7, 8 oraz książek medycznych dla Filii nr 11
Grupa 3:
- rzutnik i drukarka ze skanerem dla Filii nr 3
- drukarka ze skanerem dla Filii nr 8
- sprzęt multimedialny (ekran + rzutnik) dla Filii nr 14
- gry planszowe dla Filii nr 14
- krzesła, stojak do krzeseł i wózek biblioteczny dla Filii nr 4.
Działania w ramach grupy 1 uatrakcyjnią ofertę kulturalno-edukacyjną grudziądzkich bibliotek, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych czytelników. Zorganizowanie spotkań autorskich i spektakli teatralnych ma za zadanie ukazanie biblioteki jako szeroko pojętej instytucji kultury, w której można nie tylko wypożyczyć książkę, ale także spotkać ciekawych ludzi czy wziąć udział w przedstawieniu. Celem drugiej grupy zadań jest wzbogacenie księgozbioru placówek bibliotecznych w większą liczbę nowości wydawniczych. W efekcie wzrośnie liczba wypożyczanych książek oraz liczba czytelników. Zakup sprzętu pozwoli na uatrakcyjnienie zajęć kulturalno-edukacyjnych oraz da możliwość wprowadzenia nowych usług, np. skanowanie materiałów bibliotecznych. Gry planszowe dla dzieci i dorosłych dla Filii nr 14 urozmaicą jej ofertę, co pozwoli na przyciągnięcie nowych użytkowników.
Wnioskodawca: Piotr Rohde
2019-03-22  Spektakl w bibliotece
22 marca w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej został wystawiony spektakl "Bunt czarownic w krainie bajek" w wykonaniu Teatru Rodzinnego w Grudziądzu. Przedstawienie opowiada o zbuntowanych czarownicach, które postanawiają zepsuć szczęśliwe zakończenia kilku znanych powszechnie bajek. Spektakl wbrew pozorom nie jest skierowany do małych dzieci, lecz do widzów obojga płci powyżej 12. roku życia. Autorem i reżyserem przedstawienia jest Krzysztof Rotnicki.
     

2019-03-07  Poezja miłosna z okazji Dnia Kobiet
7 marca w Filii nr 7 przy ulicy Chopina 33 zorganizowano spotkanie poetyckie. Reżyser Krzysztof Rotnicki zaprezentował utwory miłosne poetów polskich oraz europejskich.
Było to pierwsze w tym roku spotkanie w ramach projektu "Biblioteka Przyjazna Seniorom".
     

2019-03-05  Prelekcja Mariusza Żebrowskiego
5 marca w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyła się prelekcja grudziądzkiego historyka Mariusza Żebrowskiego pt. "Duchy i upiory Słowiańszczyzny".
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1401686