Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta GrudzišdzArchiwum wydarzeń 2005

2005-12-15  Spotkanie świąteczne
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Odbyło się spotkanie świąteczne czytelników Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych z p. Karolą Skowrońską - dyrektorem biblioteki oraz pracownikami Filii nr 13.
 

2005-12-15  Promocja "Kalendarza Grudziądzkiego 2006"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
O godz. 17.00 rozpoczęło się spotkanie promocyjne X edycji "Kalendarza Grudziądzkiego". Gościem honorowym spotkania był prof. Czesław Szachnitowski.
X edycja "Kalendarza Grudziądzkiego", oprócz kalendarium na 2006 rok, zawiera ciekawe artykuły na temat historii naszego miasta. Dodatkiem towarzyszącym tej edycji jest kalendarz ścienny z widokami Grudziądza o różnych porach roku.  
    

2005-12-01  "Na anielską nutę"
Filia nr 7 ul. Chopina 33
1 grudnia 2005 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac pani Marleny Panter. Na ekspozycji prezentowane były wyroby z masy solnej (anioły, gwiazdki, ozdoby choinkowe itp.), witraże oraz malarstwo na szkle. Była to druga wystawa autorska pani Panter, ale pierwsza wyrobów z masy solnej. Prace artystki można było oglądać do końca grudnia 2005 r.
 

2005-11-29  Kiermasz bożonarodzeniowy
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
29 listopada 2005 r. odbyło się uroczyste otwarcie kiermaszu ozdób świątecznych. Tradycyjnie, jak co roku, na kiermaszu można było nabyć oryginalne ozdoby świąteczne wykonane przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu z ul. Piłsudskiego oraz członków Polskiego Związku Niewidomych (Oddział w Grudziądzu). Kiermasz był czynny do końca grudnia 2005 roku.
 

2005-11-28  "Zima i Święta"
Oddział dla Dzieci Filii nr 3 ul. Śniadeckich 6
28 listopada 2005 r. ogłoszono konkurs plastyczny, który był adresowany do uczniów szkół podstawowych. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 15 grudnia 2005 r. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych:

W GRUPIE UCZNIÓW KLAS I-II
I miejsce - Marta Kitłowska
II miejsce - Karolina Sobocińska
III miejsce - Monika Frankiewicz
WYRÓŻNIENIA: Ewa Toppmayer, Laura Zembrzuska, Adam Wikliński

W GRUPIE UCZNIÓW KLAS III-VI
I miejsce - Katarzyna Lesiak
II miejsce - Patryk Lasota
III miejsce - Aleksandra Skalij
WYRÓŻNIENIA: Aleksandra Makówka, Marta Budzińska, Natalia Zegan .
   

2005-11-25  Ozdoby świąteczne
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały ozdoby choinkowe. Aby pięknie przyozdobić zielone drzewko zrobiły wiele kolorowych gwiazdek. 
   

2005-11-17  "Obrazy malowane włóczką"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Uroczyste otwarcie wystawy prac p. Marii Polakowskiej i Danieli Szatkowskiej odbyło się 17 listopada 2005 r. Panie, posługując się haftem krzyżykowym, tworzą reprodukcje obrazów znanych twórców, a także swoje własne projekty. Wymaga to wiele kunsztu i precyzji oraz doświadczenia w doborze materiałów.   
 

2005-11-17  Spotkanie z poezją sakralną
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Uczestnicy spotkania wysłuchali poezji sakralnej w wykonaniu pana Janusza Kamińskiego, który jest członkiem "Teatru Życia" im. ks. Biskupa Jana Chrapka. Pan Kamiński recytował własne wiersze oraz strofy innych twórców m. in. Jana Pawła II.
 

2005-10-15  "Kasztanowe stworki"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Uczestnicy zajęć plastycznych wykonywali różnego rodzaju ludziki z jesiennych atrybutów. Wykazali się dużą pomysłowością i fantazją przy tworzeniu stworków z kasztanów i żołędzi.   
 

2005-10-13  "Mój kochany Grudziądz"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
13 października 2005 r. o godz. 17.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotografii pana Henryka Szczepańskiego. Na ekspozycji znalazły się zarówno znane zakątki Grudziądza, jak również mniej rozpoznawalne miejsca naszego miasta.
 

2005-10-12  "Dary jesieni"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Odbył się konkurs plastyczny tematycznie związany z jesienią. W konkursie uczestniczyło 14 dzieci. Prace zostały wyeksponowane w holu Biblioteki Głównej na I piętrze.
    

2005-10-10  "Jak poznałem Harry'ego Pottera?"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Uroczyste rozstrzygnięcie miejskiego konkursu literackiego odbyło się 2 grudnia 2005 r. Był to konkurs skierowany do uczniów klas V-VI szkół podstawowych i uczniów klas I-II gimnazjów. Konkurs został ogłoszony 10.10.2005 r.
Nagrody w postaci książek oraz zakładek ufundowało Wydawnictwo "Media Rodzina", które jest wydawcą książek o przygodach Harry'ego Pottera na polskim rynku. Nagrody książkowe przekazała również p. Jolanta Kozłowska - kierownik księgarni "Matras" w Grudziądzu.
 

2005-10-01  Dni Przebaczenia
Biblioteka Główna oraz filie biblioteczne na terenie miasta
1-31 października 2005 r. trwała akcja pod nazwą "Dni Przebaczenia". W październiku wszyscy czytelnicy, którzy zapomnieli o terminowym zwrocie wypożyczonych książek, mogli je zwrócić bez żadnych konsekwencji finansowych.      

2005-10-01  III Miejski Integracyjny Konkurs Plastyczny
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
1 października 2005 r. ogłoszono konkurs, na który wpłynęło ok. 100 prac z 10 szkół podstawowych oraz z ośrodków szkolnictwa specjalnego z terenu Grudziądza. 10 listopada 2005 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Wyniki przedstawiają się następująco:

W KATEGORII KLAS I-III
I miejsce - Michał Talkowski (SP nr 21)
II miejsce - Roksana Jabłońska (SP nr 5)
III miejsce - Karolina Parzęcka (SP nr 21)
WYRÓŻNIENIA: Paweł Pawski (SP nr 5), Anna Ziętarska (SP nr 21), Aleksandra Hołda (SP nr 5)

W KATEGORII KLAS IV-VI I GIMNAZJUM
I miejsce - Agnieszka Rzanna (SP nr 16)
II miejsce - Marta Zielińska (SP nr 12)
III miejsce - Justyna Czajka (SP nr 20)
WYRÓŻNIENIA: Przemek Nowicki (Gimn. nr 10), Patryk Żak (SP nr 5), Paweł Szczęsny (Gimn. nr 11)


2005-09-29  "Numizmatyka w grudziądzkim Muzeum"
Filia nr 7 ul. Chopina 33
W ramach programu "Z ekonomią na ty" odbyło się spotkanie z panią Bożeną Michalską-Kaczor, która jest Kierownikiem Działu Numizmatycznego Muzeum w Grudziądzu.
Uczniowie poznali historię zbiorów numizmatycznych grudziądzkiego Muzeum, podstawowe pojęcia z tej dziedziny oraz wiele ciekawostek. Mogli również zobaczyć na zdjęciach najciekawsze okazy.   
   

2005-09-27  "Prawa młodego konsumenta"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
W programie "Z ekonomią na ty" przewidziano spotkanie z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów - p. Marią Gizicką. Młodzież dowiedziała się, na co należy zwracać szczególną uwagę przy zakupie towarów, jakie są oznakowania produktów i co one oznaczają. Pani Gizicka przedstawiła prawa konsumenta oraz obowiązki sprzedawcy. Wszyscy uczniowie otrzymali broszury informacyjne od Miejskiego Rzecznika.  
   

2005-09-27  "Działalność firmy w gospodarce rynkowej"
Bursa Szkolna ul. Hallera 37
O tym, jakie formalności związane z założeniem własnej firmy trzeba załatwić w Urzędzie Miejskim, opowiedziała przedstawicielka Wydziału Uprawnień i Ewidencji. Prelegenci z Powiatowego Urzędu Pracy podpowiedzieli, w jaki sposób uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności. Następnie zaprezentowały się grudziądzkie firmy: Wytwórnia Octu i Majonezu "Ocetix" oraz Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Melioracyjnych "Melbud". Na zakończenie spotkania zainteresowani otrzymali materiały dotyczące rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu "Z ekonomią na ty" i dofinansowane ze środków Narodowego Banku Polskiego.  
   

2005-09-23  "Polska moneta euro"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. "Polska moneta euro". Zadaniem uczestników było wykonanie projektu narodowego rewersu monety 1 euro. Komisja miała trudny orzech do zgryzienia, gdyż dostarczone prace były bardzo oryginalne i ciekawe. W końcu dokonano wyboru i wyniki przedstawiają się następująco:
I MIEJSCE: Emilia Wiśniewska - kl. V c (SP nr 5)
II MIEJSCE: Klaudia Piórkowska - kl. V a (SP nr 5), Krzysztof Wilczyński - Zespół Szkół Specjalnych
III MIEJSCE: Sylwia Peplau - Zespół Szkół Specjalnych
Patryk Żak - kl. V a (SP nr 5)
WYRÓŻNIENIA:
1. Kamila Bojarska - kl. V b (SP nr 16)
2. Kacper Jasiński - kl. II a (SP nr 5)
3. Dagmara Goryńska - kl. V b (SP nr 5)
4. Rafał Karasiński - Zespół Szkół Specjalnych
5. Martyna Kuszyńska - kl. III h - Gimnzjum nr 7
Wszystkie prace były zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych.
Konkurs zorganizowany w ramach programu "Z ekonomią na ty" i dofinansowany przez Narodowy Bank Polski.
   

2005-09-22  Wycieczka do PKO BP S.A.
Bank PKO BP S.A. Oddział 1 ul. Piłsudskiego 15/17
Bibliotekarze Oddziału Dziecięcego zorganizowali dla grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 wycieczkę do PKO BP S.A. Dzieci miały okazję zwiedzić bank i poznać bliżej jego działalność. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu "Z ekonomią na ty".
    

2005-09-19  "Pieniądz w krajach Unii Europejskiej"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Na otwarciu wystawy młodzież mogła podziwiać w gablotach monety wybranych krajów Unii Europejskiej m. in. Danii, Finlandii czy Włoch. W antyramach zaprezentowano banknoty i monety euro oraz ich zabezpieczenia.
Pan Łukasz Kaczorek z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Toruniu opowiedział młodzieży, jakie wizerunki przedstawiają rewersy monet euro (różne w poszczególnych krajach). Rozdał zgromadzonym zadania na przeliczanie walut.
Następnie wystąpił pan Grzegorz Hinz z Oddziału NBP w Bydgoszczy, który wręczył młodzieży ulotki dotyczące serii monet kolekcjonerskich z wizerunkami miast polskich. Wszyscy uczniowie otrzymali broszury pt. "Euro coraz bliżej" i płyty CD-ROM z dziedziny ekonomii.
Wystawa zorganizowana w ramach programu "Z ekonomią na ty" i dofinansowana przez Narodowy Bank Polski.
   

2005-09-18  "Wiktor Kulerski 1865-1935"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
18 września 2005 r. przypadła 70-ta rocznica śmierci Wiktora Kulerskiego - patrona grudziądzkiej książnicy. Z tej okazji przygotowano wystawę w Czytelni Czasopism. Na ekspozycji zaprezentowano fotografie, wybrane numery "Gazety Grudziądzkiej", śpiewniki, obrazy olejne, na podstwie których drukowano dodatki do "Gazety Grudziądzkiej", a także osobiste pamiątki przekazane przez rodzinę Kulerskich.
 

2005-09-14  "Mikołaj Kopernik - ekonomista"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Pan Krzysztof Lisowski zaprezentował młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego monety-grosze z czasów Mikołaja Kopernika. Dr Grażyna Leśniewska wygłosiła prelekcję na temat ekonomicznej działalności wielkiego astronoma. Dawne monety cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
Na zakończenie wszyscy otrzymali płyty CD-ROM o tematyce ekonomicznej. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu "Z ekonomią na ty".
   

2005-09-08  "W czwartki poznaję grudziądzkie banki"
Czytelnia Naukowa Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Cykl spotkań z przedstawicielami banków został zrealizowany w ramach projektu "Z ekonomią na ty" i przedstawiał się następująco:
1) 8 września - zaprezentował się Bank PeKaO S.A.
2) 15 września młodzi ludzie poznali działalność i ofertę Banku Gospodarki Żywnościowej S.A.
3) 22 września odbyła się prezentacja PKO Banku Polskiego S.A.
Jako podsumowanie cyklu przeprowadzono wśród młodzieży quiz, którego wyniki przedstawiamy poniżej:
I MIEJSCE: Mateusz Łącz
II MIEJSCE: Daniel Cyrzan, Radosław Rutkowski, Michał Rynkiewicz
III MIEJSCE: Michał Czyżo, Magdalena Zalech.
Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz gadżety PKO BP S.A. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy, płyty CD-ROM oraz publikacje o tematyce ekonomicznej.
   

2005-08-26  "25 lat Solidarności w Grudziądzu"
Muzeum im. ks. dr. Wł. Łęgi w Grudziądzu ul. Wodna3/5
Wystawa zorganizowana przez Bibliotekę Miejską im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu. Duża grupa eksponatów pochodziła ze zbiorów Biblioteki. Na wystawie znalazły się również unikatowe dokumenty i bezcenne pamiątki ówczesnych działaczy "Solidarności".
 

2005-08-08  "Ekonomia - publikacje"
Filia nr 7 ul. Chopina 33
Na wystawie zaprezentowano wydawnictwa i broszury ekonomiczne. Odwiedzający mogli bezpłatnie otrzymać publikacje dotyczące m.in. zabezpieczeń polskich banknotów czy podjęcia własnej działalności gospodarczej. Dostępne były również płyty CD-ROM Portalu wiedzy ekonomicznej NBPortal.
Wystawa zrealizowana w ramach programu "Ekonomia - moim nowym hobby".   
 

2005-07-01  Prezentacje multimedialne i gry
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
W ramach programu "Z ekonomią na ty" przez całe wakacje młodzi czytelnicy mogli korzystać z gier ekonomicznych oferowanych przez Portal Wiedzy Ekonomicznej NBPortal. Odbywały się również projekcje multimedialne oraz prezentacje NBPortalu, gdzie można znaleźć wiele ciekawostek ekonomicznych.      

2005-06-24  "Super książka"
Filia nr 8 ul. Łęgi 2
Przez całe wakacje Filia nr 8 trwał plebiscyt na najpopularniejszy tytuł lata 2005.      

2005-06-24  "Wakacyjna mania czytania"
Filia nr 8 ul. Łęgi 2
Zamiast się nudzić w domu - PRZYJDŹ DO BIBLIOTEKI!!! W ten sposób Filia nr 8 zapraszała czytelników do uczestnictwa w organizowanych zajęciach m.in. wspólne czytanie książek, rozwiązywanie szarad, krzyżówek itp.

2005-06-23  "Szukam pracy"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Młodzież miała okazję spotkać się z doradcą zawodowym p. Anną Laskowską z Powiatowego Urzędu Pracy. Pani Laskowska wygłosiła prelekcję na temat wyboru przyszłego zawodu i aktywnych sposobów poszukiwania pracy. Młodzież dowiedziała się również w jaki sposób zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jakie mogą paść pytania ze strony pracodawcy oraz jak należy się ubrać na takie spotkanie.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Ekonomia - moim nowym hobby".
 

2005-06-23  "Grudziądz w malarstwie Józefa Mrotka"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Na uroczystym otwarciu wystawy prac pana Józefa Mrotka zjawiło się wielu grudziądzan. Artysta zaprezentował najpiękniejsze widoki naszego miasta.
Cykl dwunastu obrazów w pięknych złoconych ramach można było podziwiać do końca sierpnia 2005 r. 
   

2005-06-22  "Ekonomia na co dzień"
Zespół Szkół Ekonomicznych ul. Konarskiego 39
Konkurs był skierowany do uczniów grudziądzkich szkół ponadgimnazjalnych. Do rywalizacji przystąpili uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych, Zespołu Szkół Technicznych.
W pierwszym etapie uczestnicy mieli za zadanie rozwiązanie testu. Do kolejnego etapu przeszło 10 osób, które uzyskały największą ilość punktów. W drugim etapie uczestnicy rywalizowali pomiędzy sobą na zasadzie turnieju "1 z 10". Do ścisłego finału dostały się trzy osoby.
Zwyciężczynią konkursu została Emilia Palińska, której wręczono radiomagnetofon CD. Drugie miejsce zajął Jerzy Jasiński, który otrzymał namiot. Na trzecim miejscu ulokowała się Karolina Matuszewska, którą nagrodzono śpiworem.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki. Konkurs dofinansowany przez Narodowy Bank Polski w ramach programu "Z ekonomią na ty".  
   

2005-06-21  "Papież Jan Paweł II na monetach oraz inne numizmaty"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Wystawa monet kolekcjonerskich została zrealizowana dzięki udostępnieniu zbiorów przez p. Zbigniewa Zawadzkiego i Janusza Meggiera.
W gablotach zaprezentowano monety kolekcjonerskie z wizerunkiem Jana Pawła II oraz inne ciekawe numizmaty m. in. różne kształty monet, monety z bursztynem, monety przedstawiające zwierzęta świata czy herby 16 województw.
Panowie Zawadzki i Meggier opowiadali o swoich kolekcjach. Na zakończenie przeprowadzili quiz, w którym nagrodami były monety, mające zachęcić do zbierania numizmatów. Biblioteka ufundowała drobne upominki książkowe.
Impreza dofinansowana ze środków Narodowego Banku Polskiego w ramach programu "Z ekonomią na ty".    
   

2005-06-21  "Historia gospodarki"
Bursa Szkolna "Caritas" Diecezji Toruńskiej ul. Chełmińska 97
Spotkanie - zorganizowane w ramach programu "Z ekonomią na ty" - rozpoczęło się od występu Teatru Szkolnego Zespołu Szkół Ekonomicznych. Uczniowie wystawili zabawną scenkę pt. "Handel przez wieki".
Następnie pani dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych dr Grażyna Leśniewska wygłosiła prelekcję na temat gospodarki, podając wiele faktów i ciekawostek gospodarczych.
 

2005-06-16  "Moje książki"
Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
Czwarty (finałowy) etap konkursu czytelniczego, który wyłonił Superczytelnika roku 2005. 

2005-06-02  "Książka jest największym dobrem człowieka"
Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
Trzeci etap konkursu czytelniczego, który miał wyłonić najlepszego czytelnika roku.      

2005-06-02  "Minął rok..."
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych podopiecznych pani Klary Stolp, członka Związku Polskich Artystów Plastyków.
Autorzy prac: Bartos Michał, Bielicki Maciej, Cichocka Eliza, Dondelewski Oskar, Dulka Joanna, Konieczka Alicja, Tepper Natalia, Wesołowski Amadeusz, Wieczorek Iwo, Wruk Karolina.
Goście specjalni:
Chmielewski Artur - student (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski Olsztyn, kierunek: architektura krajobrazu)
Dulka Filip - student (Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń, kierunek: konserwacja zabytków)
Topolewski Rafał - student (Politechnika Wrocławska, kierunek: architektura).
   

2005-05-24  "Kwiatek dla Mamy"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
Konkurs plastyczny dla dzieci na wykonanie najpiękniejszej laurki dla swojej mamy. O godz. 14.00 odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom.   
 

2005-05-24  "Twórczość Jana Brzechwy"
Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
Konkurs literacki przygotowany w oparciu o dorobek pisarza. Konkurs zorganizowany we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 w Grudziądzu.
 

2005-05-21  50. Międzynarodowe Targi Książki - Warszawa
Grupa bibliotekarzy z Grudziądza wybrała się na Targi Książki do Warszawy. Spotkali tam wielu znanych i lubianych pisarzy m. in. Katarzynę Grocholę, Kena Folleta, Matthew Pearl'a, Amosa Oza oraz wielu, wielu innych, lecz nie sposób tu wszystkich wymienić. Na kolejnych zdjęciach nasi bibliotekarze z: Bogusławem Wołoszańskim, Sławomirem Mrożkiem, Beatą Pawlikowską.    
   

2005-05-19  "Moje lektury"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
Konkurs literacki przygotowany na podstawie lektury Czesława Janczarskiego pt. "Jak Wojtek został strażakiem". W konkursie udział wzięli uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 11 (osiedle Mniszek). Wielką atrakcją dla dzieci było spotkanie ze strażakiem - panem Piotrem Kołtackim. Dzieci miały okazję obejrzeć wóz strażacki, a nawet mogły wsiąść do niego. Pan Kołtacki odpowiadał również na pytania uczniów dotyczące pracy w Straży Pożarnej. Na spotkanie przybyła też dyrektor Biblioteki - Karola Skowrońska.    
 

2005-05-19  Wystawa malarstwa Mieczysława Adamczyka
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
O godz. 17.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa pana Mieczysława Adamczyka. Wystawa została zorganizowana z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Twórcy.
 

2005-05-19  Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
O godz. 11.00 rozpoczęło się spotkanie z Wiesławem Drabikiem - autorem wielu książek dla najmłodszych czytelników. W spotkaniu uczestniczyły przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III. Pan Drabik opowiadał dzieciom bajeczki oraz zadawał zagadki; za prawidłową odpowiedź dzieci otrzymywały upominek. Na zakończenie pan Drabik odpowiadał na pytania dzieci dotyczące jego pracy (i nie tylko). Zainteresowani mogli nabyć książeczki autora i otrzymać jego autograf.


2005-05-18  "Jan Paweł II - wspomnienia"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
Odbyło się spotkanie z osobami uczestniczącymi w pogrzebie Jana Pawła II w Rzymie. Po wysłuchaniu pielgrzymów przeprowadzono pogadankę; pielgrzymi odpowiadali na pytania.
 

2005-05-17  "Instytut Władysława Sikorskiego w Londynie"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Prelekcja pani dyrektor Karoli Skowrońskiej dla czytelników niewidomych i niedowidzących. Odbył się pokaz filmu o w/w Instytucie z komentarzem w języku polskim.

2005-05-16  Kiermasz wydawnictw o Grudziądzu
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
Od godziny 9.00 czynny był kiermasz wydawnictw dotyczących naszego miasta. Dostępne były pocztówki, fotografie, plany miasta, informatory czy "Kalendarze Grudziądzkie" z lat ubiegłych po niezwykle atrakcyjnej cenie. Kiermasz trwał do godz. 18.00.
Jak co roku kiermasz przyciągnął miłośników książek i Grudziądza.  
 

2005-05-15  "Biblioteka dla Ciebie"
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
Niedziela - 15 maja - była dniem otwartym dla wszystkich czytelników. W poszczególnych działach zaprezentowano ciekawe ekspozycje (zbiory specjalne, fotografie jednej z bibliotekarek, dziecięce prace pokonkursowe). Czytelnicy mogli wejść nawet do magazynów, do których na co dzień nie mają wstępu.
Zwiedzający mogli w tym dniu za darmo przeglądać strony internetowe Biblioteki Miejskiej oraz skorzystać z katalogu on-line we wszystkich działach Biblioteki.
Biblioteka była czynna od godz. 10.00-14.00.
   

2005-05-15  Spotkanie z czytelnikami
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
Podziękowaliśmy naszym najaktywniejszym czytelnikom. Pani dyrektor Karola Skowrońska uhonorowała każdego z czytelników upominkiem książkowym. Spotkanie z dziećmi odbyło się w Oddziale Dziecięcym o godz. 11.00, natomiast dorosłych zaproszono do Czytelni Czasopism na godz. 12.00. Zarówno dla czytelników młodszych, jak i starszych pani Skowrońska wygłosiła prelekcję na temat starodruków oraz zaprezentowała najstarsze zbiory biblioteczne.   
   

2005-05-14  Piknik bibliotekarzy
Jednostka Wojskowa 1109
W sobotę - 14 maja - odbył się piknik bibliotekarzy, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Uczestnicy pikniku mogli zjeść wojskową grochówkę, pożywić się kiełbaską z grilla i spędzić miło czas.
   

2005-05-13  "Moja książka"
Filia nr 7 ul. Chopina 33
Konkurs plastyczny przeznaczony dla dzieci, które miały za zadanie wykonać historyjkę obrazkową lub zaprojektować okładkę ulubionej książki.  
 

2005-05-12  "Moja biblioteka"
Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
Drugi etap konkursu czytelniczego, który miał wyłonić najlepszego czytelnika roku. Konkurs przeznaczony dla dzieci do lat 10 (Szkoła Podstawowa nr 21).  
  

2005-05-10  "Kraina baśni Andersena"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
O godz. 11.00 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego z udziałem laureatów i zaproszonych gości. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy i wyróżnieni - atrakcyjne nagrody książkowe. Podczas uroczystości odbył się występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Grudziądzu.
Prace wyeksponowane były w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Głównej oraz w holu na I piętrze.
   

2005-05-09  Wystawa prac plastycznych osób niepełnosprawnych
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Śniadeckich 6 w Grudziądzu. Można było podziwiać rysunki, obrazy oraz rękodzieła artystyczne. Chętni mogli zakupić ciekawe eksponaty.   
   

2005-05-05  Dzień Bibliotekarza 2005
Czytelnia Naukowa Biblioteki Głównej, Kwidzyn
O godz. 12.30 odbyło się uroczyste spotkanie wszystkich pracowników z panią dyrektor Karolą Skowrońską oraz z prezydentem Grudziądza panem Andrzejem Wiśniewskim. Pan prezydent złożył na ręce pani dyrektor kwiaty oraz życzenia dla wszystkich pracowników.
Następnie bibliotekarze pojechali autokarem do Kwidzyna, gdzie zwiedzali tamtejszy zamek.    
 

2005-05-01  Dni Przebaczenia
Biblioteka Główna oraz filie biblioteczne na terenie miasta
Tradycyjnie, jak co roku, maj ogłoszono miesiącem przebaczenia. W maju wszelkie kary pieniężne za przetrzymanie książek zostały darowane, a czytelnicy nadal mogą korzystać z księgozbioru.     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1719854