Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta GrudzišdzArchiwum wydarzeń 2007

2007-12-07  Zimowe piątki
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
W oddziale dziecięcym Filii nr 13 odbywały się piątkowe zajęcia plastyczne w godz. 15.00 - 17.00. W ramach zajęć wykonywano m.in. ozdoby choinkowe, świąteczne origami itp.
 

2007-12-06  Książki na "czytaka"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych posiada w swych zbiorach książkę mówioną na kasetach i płytach CD. Od listopada biblioteka poszerzyła swoja ofertę o książkę w formacie "czytak". Z dotacji Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Grudziądzu zakupiono 12 książek na "czytaka" oraz sprzęt komputerowy pozwalający na obsługę nowego formatu książki mówionej. Czytelnicy by móc korzystać z nowych książek powinni się zaopatrzyć w urządzenie CZYTAK NPN.
"Czytak" jest w pełni przystosowany do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące. Odtwarza książki, słuchowiska, muzykę zapisaną w formacie mp3. Jest niewielki i prosty w obsłudze. Przy słuchaniu można korzystać z wbudowanego głośnika lub słuchawek, można także podłączyć urządzenie do zestawu typu wieża hi-fi. Jest zasilany z sieci lub akumulatorów dzięki czemu można słuchać książek np. w podróży. Książki zapisywane są na kartach elektronicznych Compact Flash. Karta o pojemności 1 GB, mieści do 70 godzin nagrania. Można więc na jednej karcie mieć kilka książek. Kartę można wielokrotnie zapełniać nowymi nagraniami. Jednocześnie tą samą książkę może wypożyczyć kilku czytelników. Lektury "Krzyżacy" w formacie "czytak" nigdy więc nie zabraknie. Płyta "matka" zawsze będzie w bibliotece, a z niej kopiuje się pliki na kartę Flash urządzenia. "Czytak" działa podobnie jak magnetofon, odtwarza więc książkę, zatrzymuje ją w dowolnym momencie i od niego zaczyna. Można przewijać nagranie, a także przechodzić do kolejnego rozdziału.
Tytuły dostępne w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska:
1. HENRYK SIENKIEWICZ - POTOP
2. HENRYK SIENKIEWICZ - KRZYŻACY
3. HENRYK SIENKIEWICZ - OGNIEM I MIECZEM
4. HENRYK SIENKIEWICZ - PAN WOŁODYJOWSKI
5. HENRYK SIENKIEWICZ - QUO VADIS
6. MIRA JAWORCZAKOWA - OTO JEST KASIA
7. ROMAN PISARSKI - O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ
8. MARIA KRÜGER - KAROLCIA
9. JAN BRZECHWA - AKADEMIA PANA KLEKSA
10. FIODOR DOSTOJEWSKI - ZBRODNIA I KARA
11. KAMIL DURCZOK - WYGRAĆ ŻYCIE
12. JAN TWARDOWSKI ELEMENTARZ KSIĘDZA TWARDOWSKIEGO DLA NAJMŁODSZEGO, ŚREDNIEGO...


2007-12-05   Spotkanie wigilijne
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
5 grudnia 2007 r. odbyło się spotkanie wigilijne dla czytelników Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych. Oprawę artystyczną przygotowała Szkoła Podstawowa z Plemiąt.
   

2007-12-05  "Grudziądzkie impresje”
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
5 grudnia 2007 r. w Bibliotece Głównej odbyła się promocja albumu Teresy Mazurkiewicz "Grudziądzkie impresje". Oprawę muzyczną zapewnił zespół saksofonowy w składzie: Mateusz Dobosz, Paweł Szewczyk, Marcin Otłowski, Rafał Gasin, który zagrał utwory Mozarta, Lango i Dervaux. Album "Grudziądzkie impresje" zawiera kolorowe i czarnobiałe zdjęcia Grudziądza autorstwa Teresy Mazurkiewicz. Zdjęcia pogrupowane są w tematyczne rozdziały: Spichrze; Ratusz; Grudziądzkie świątynie; Góra zamkowa; Nad Wisłą; Ponad dachami; Mury miejskie; Zaułki, Bramy, Ulice; Biblioteka Miejska; Parki i skwery. Album otwiera wstęp o historii miasta.
Książkę można było nabyć w cenie 45 zł w Bibliotece Miejskiej im. W. Kulerskiego przy ul. Legionów 28 i Miejskim Punkcie Informacji Turystycznej w Grudziądzu ul. M. Curie-Skłodowskiej 19.
   

2007-11-30  Andrzejki
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Biblioteka przy ul. Mikołaja z Ryńska zorganizowała w dniu 30 listopada 2007 r. andrzejkowe wróżby.
 

2007-11-28  Kiermasz bożonarodzeniowy
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
W 28 listopada 2007 r. w Filii nr 13 odbyło się uroczyste otwarcie kiermaszu świątecznego. Z programem artystycznym wystąpiły dzieci z przedszkola Tarpno, pensjonariuszki Domu Dziennego Pobytu z chóru "Jarzębina". Oprawę muzyczną podczas występów zapewnił Karol Kosik. W otwarciu kiermaszu uczestniczyło ponad 50 osób.
Na kiermaszu bożonarodzeniowym można było kupić ciekawe i niedrogie ozdoby świąteczne. Prace zostały przygotowane przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu z ul. Piłsudskiego 111.    
   

2007-11-26  "Mój pluszowy miś"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Z okazji Światowego Dnia Misia Pluszowego Filia nr 13 zorganizowała 26 listopada 2007 r. imprezę integracyjną dla dzieci i rodziców pt. "Mój pluszowy miś".
Miś pluszowy ma już ponad sto lat. Jest bohaterem niezliczonej ilości bajek i książek dla najmłodszych. Najpopularniejszymi misiami są Kubuś Puchatek, Miś Coralgol i Miś Uszatek, który obchodzi w tym roku swoje 50-te urodziny.
W Polsce za sprawą czasopisma dla najmłodszych "Miś" rok 2007 został dodatkowo ogłoszony "Rokiem Misia".
   

2007-11-16  "Książka i biblioteka w życiu człowieka"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
16 listopada 2007 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu literackiego pt. "Książka i biblioteka w życiu człowieka". Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych (do 19 lat). Ogółem na konkurs wpłynęło 107 wierszy. Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH – KLASY IV-VI
I miejsce – Żaklin ASENSKY – SP nr 16, kl. VI c
II miejsce – Przemysław URBAŃSKI – SP nr 9, kl. VI a
III miejsce – Karolina SURMA – SP nr 15, kl. VI b
WYRÓŻNIENIA: Dawid CIEŚLA – SP nr 18, kl. V c, Mikołaj ŻÓŁCIŃSKI – SP nr 5, kl. VI c

W KATEGORII GIMNAZJUM
I miejsce – Anna JANOWICZ – Gimnazjum nr 4, kl. I c
WYRÓŻNIENIA: Kinga SZOŁCZYŃSKA – Gimnazjum nr 4, kl. III c, Agnieszka FRASZKIEWICZ – Gimnazjum nr 5, kl. III c

W KATEGORII SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
I miejsce – Katarzyna ŻAK – I LO, kl. III F
WYRÓŻNIENIA: Anna PRYBA – Zespół Szkół Rolniczych, kl. I TA, Angelika GORNOWICZ – Zespół Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych, kl. II b TH.
Oprawę muzyczną uroczystości oficjalnego rozstrzygnięcia konkursu zapewniły Monika Wata i Aleksandra Łęgowska, uczennice grudziądzkiej Szkoły Muzycznej, które zagrały na skrzypcach.
   

2007-11-15  Poetyckie Zaduszki
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
15 listopada 2007 r. w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z Panem Januszem Kamińskim, który recytował poezje własne oraz innych poetów. Janusz Kamiński, niewidomy grudziądzki poeta i recytator, pasją jego życia jest poezja. Regularnie bierze udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych organizowanym w Grudziądzu, jak również w wielu innych konkursach. Janusz Kamiński spotkanie rozpoczął od utworu "Miłość" autorstwa ks. Janusza Pasierba. Wyrecytował wiersz: Jana Lechonia pt. "Mochnacki"; własne dzieło "Apokalipsa" stworzone według fragmentów "Wyprzęgniętego tramwaju Europy" Jerzego Harasymowicza oraz monodram własnego autorstwa "Spowiedź Piłata".
Janusz Kamiński zaskoczył wszystkich uczestników spotkania dynamiką i ekspresją recytowanych utworów. W spotkaniu uczestniczyło 48 osób. 
   

2007-11-08  Fantazje kwiatowe
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
8 listopada 2007 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie V Miejskiego Integracyjnego Konkursu Plastycznego dla uczniów szkół podstawowych i szkół specjalnych. W tym roku hasłem przewodnim były "Fantazje kwiatowe". Organizatorem konkursu jest Violetta Majewicz i Filia nr 13. Na konkurs wpłynęło 151 prac. Nagrody przyznano:

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH – KLASY I-III
I miejsce – Sandra CHOJNACKA – SP nr 5, kl. II a
II miejsce – Wiktoria MIKUTOWICZ – SP nr 5, kl. II a
III miejsce – Julia KUSZEWSKA – SP nr 5, kl. I a

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH – KLASY IV-VI
I miejsce – Marika SZYMCZYK – SP nr 16, kl. VI a
II miejsce – Aneta UMIŃSKA – SP nr 16, kl. IV c
III miejsce – Angelika SZYMCZAK – SP nr 3, kl. V a
WYRÓŻNIENIA: Patrycja PIASECKA – SP nr 20, kl. IV c, Magda BORUCKA – SP nr 3, kl. V a, Paweł SKOWROŃSKI – SP nr 21, kl. V d, Nikoleta HOPPE – SP nr 3, kl. IV a

W KATEGORII GIMNAZJUM
WYRÓŻNIENIA: Daria MURASZEWSKA – Gimnazjum nr 10, kl. III zet, Iwona OSSADNIK – Gimnazjum nr 10, kl. IIIa, Anna CUKROWSKA – Gimnazjum nr 10, kl. III zet

NAGRODA SPECJALNA:
Anna DEPNER – Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2
Patronat: Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.
     
 

2007-11-05  "Ilustracje legend polskich"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej zorganizował konkurs plastyczny "Ilustracje legend polskich". Uczestnicy mieli za zadanie wykonać ilustracje do tekstu wybranej legendy. Prace mogły być wykonane dowolną techniką i w dowolnym formacie. Prace należało składać do 19.10.2007 r. Na konkurs wpłynęło 207 prac ze szkół podstawowych i gimnazjów. Przyznano nagrody w 3 kategoriach wiekowych:

- uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej:
I nagroda dla Szymona Ograbka SP 5 (O Lechu, Przerwany hejnał, Syrenka)
II nagroda dla Pawła Klimka SP 5 (O smoku wawelskim)
III nagroda dla Michała Suszyńskiego SP 3 (O białym orle)

- uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej:
I nagroda dla Agnieszki Kozłowskiej SP 20 (Wars i Sawa)
II nagroda dla Łukasza Całki SP 18 (Toruńskie pierniki)
III nagroda dla Macieja Żmijewskiego SP 3 (O Lechu, Czechu i Rusie)

- uczniowie klas 1-3 gimnazjum:
I nagroda dla Aleksandry Miąsko Gim. nr 1 (O smoku wawelskim)
II nagroda dla Natalii Połubiak Gim. nr 9 (Wars i Sawa)
III nagroda dla Agaty Chodziutko Gim. nr 7 (Co widział orzeł)
Wyróżnienia przyznano dla: Mateusza Kędziory SP 18 (O smoku wawelskim), Grzegorza Ciastka SP 11 (O smoku wawelskim), Patrycji Kierzękowskiej (Góra czarownic).
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 5 listopada 2007 r. Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.
   

2007-10-26  Promocja Czytelnictwa
Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego
W 2007 r. Biblioteka Miejska w Grudziądzu pozyskała środki w ramach Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa". Otrzymaliśmy kwotę 66.596 zł, za którą zakupiono 4.107 woluminów, w tym:
- 3.883 książki za 63.112,13 zł
- 112 kaset z książką mówioną za 1.038,79 zł
- 112 płyt CD za 2.445,08 zł.
Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" priorytet 1: "Rozwój księgozbiorów bibliotek" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


2007-10-25  Spotkanie z Markiem Badtke
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
Biblioteka Miejska i Towarzystwo dla Upamiętnienia Ryszarda Milczewskiego-Bruna i Edwarda Stachury zorganizowały wystawę "Edward Stachura - w 70. rocznicę urodzin" oraz spotkanie z Markiem Badtke, autorem książki "Stachura alias Sted". Marek Badtke to publicysta, redaktor, literat i animator kultury, przyjaciel Edwarda Stachury i promotor Jego twórczości. Książka jest zbiorem refleksji na temat życia, twórczości, a przede wszystkim regionalnych inspiracji w twórczości Edwarda Stachury. Spotkanie z Markiem Badtke odbyło się 25 października 2007 r. Poprowadziła je Regina M. Potęga-Magdziarz. W bibliotece tego dnia można było nabyć książkę po bardzo atrakcyjnej cenie i uzyskać autograf autora.
   

2007-10-24  Spotkanie z Edwardem Redlińskim
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
W bibliotece gościł Edward Redliński, znakomity prozaik, dramaturg, scenarzysta, reporter. Spotkanie rozpoczęło się nieco później niż zaplanowano, a wszystko z powodu spóźnienia pociągu oraz korków na drodze. Zgromadzeni czytelnicy cierpliwie czekali na przybycie pisarza i z pewnością tego nie żałowali, gdyż Pan Redliński niezwykle zajmująco opowiadał o swoich powieściach i swoim życiu. Na zakończenie wiele osób zdobyło autograf zaproszonego gościa.

Edward Redliński
ukończył Politechnikę Warszawską oraz Studium Dziennikarskie. Pracował w "Gazecie Białostockiej" oraz Rozgłośni Polskiego Radia w Białymstoku. Zadebiutował w 1967 r. zbiorem opowiadań "Listy z rabarbaru". Uznanie przyniosły mu powieści wydane w 1973 r. – "Konopielka" i "Awans". Przez kilka lat przebywał w Nowym Jorku. Doświadczenia emigracyjne opisał w powieściach "Dolorado" oraz "Szczuropolacy". W jego dorobku są: reportaże – "Ja w nerwowej sprawie", "Zgrzyt", proza - "Krfotok", "Transformejszen", "Telefrenia" i "Bumtarara", sztuki – "Pustaki", "Wcześniak", "Jubileusz", "Cud na Greenpoincie", "Grzeszny żywot Matki Polski w grzesznych czasach". Na podstawie jego scenariuszy zrealizowano także kilka filmów, m.in. "150 na godzinę", "Awans", "Szczęśliwego Nowego Jorku" oraz "Requiem".
Jest laureatem wielu nagród, m.in. Fundacji Kościelskich, trzykrotnie Nagrody im. Piętaka i Nagrody im. Iwaszkiewicza.
(na podstawie www.wrotapodlasia.pl oraz www.pl.wikipedia.org)
   

2007-10-18  "Życie i praca dr Ludwika Rydygiera"
Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Prelekcję o Ludwiku Rydygierze wygłosił Stanisław Leśniewski. W prelekcji uczestniczyło 25 osób.
 

2007-10-11  "Igłą malowane"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
11 października 2007 r. o godz. 17.00 odbyło się otwarcie wystawy "Igłą malowane" autorstwa Teresy Nowak. Prace wykonano haftem krzyżykowym. Tematyka jest różnorodna. Warte zaznaczenia jest to, że na wystawie znalazły się haftowane karty pocztowe.
   

2007-10-09  Skarby jesieni
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Biblioteka zorganizowała dzieciom i młodzieży jesienne popołudnia. W godzinach  15.00-17.00 odbyły się ciekawe zajęcia plastyczne i edukacyjne:
- 9 października - "BARWY JESIENI" (malowanie i wycinanie liści z papieru)
- 12 października - "KWIATY Z LIŚCI"
- 15 października - "KASZTANOWE LUDZIKI, ŻOŁĘDZIOWE ŻOŁNIERZYKI"
- 19 października - "DARY NATURY" (korale z jarzębiny, pestek dyni, słonecznika itp.)
- 23 października - "JESIENNE UROKI DRZEW" (malowanie, wyklejanie drzew)
- 26 października - "POZNAJEMY DRZEWA I KRZEWY" (wykonywanie zielników, zajęcia plastyczne i edukacyjne, praca z atlasami i przewodnikami do oznaczania drzew i krzewów)
- 29 października - "JESIENNE WIERSZE I ZAGADKI" (głośne czytanie wierszy, bajek i opowiadań).
   

2007-10-04  "Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej" t. 3
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
W czwartek 4 października o godz. 17.00 odbyła się promocja trzeciego tomu albumu "Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej". W tym tomie znalazły się dawne pocztówki prezentujące fragmenty ulic, godne uwagi budowle i gmachy, panoramy miasta.
   

2007-09-20  Spotkanie autorskie z Łukaszem Gołębiewskim
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
20 września o godz. 17.00 w Czytelni Czasopism odbyło się spotkanie z Łukaszem Gołębiewskim, autorem książki pt. "Xenna moja Miłość". Prowadziła je Katarzyna Zielaskowska.

Łukasz Gołębiewski
- dziennikarz, krytyk literacki, przez ponad dziesięć lat związany z "Rzeczpospolitą". Redaktor i wydawca m.in. "Magazynu Literackiego Książki" i "Biblioteki Analiz", autor monografii "Rynek książki w Polsce", która do 2006 roku miała dziewięć wydań oraz tłumaczenia na niemiecki i angielski. "Od zawsze" związany ze sceną punk, uczestnik punk-rockowych zlotów i festiwali w wielu krajach. W punkowym środowisku znany pod ksywką "Disorder". "Xenna" to debiut powieściowy autora, wcześniej publikował w prasie literackiej i w zbiorach opowiadań, wydawanych zazwyczaj pod różnymi pseudonimami. Tytuł powieści pochodzi od nazwy działającej w latach 1981-1987 legendarnej warszawskiej grupy punk-rockowej TZN Xenna. Obecnie pracuje nad książką poświęconą Meksykowi, który w ostatnich latach kilkakrotnie odwiedzał, przejeżdżając kilkanaście tysięcy kilometrów.
(informacje o autorze zaczerpnięto z książki "Xenna moja Miłość").
   

2007-09-20  "Dzieje Grudziądza"
Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
"Dzieje Grudziądza" to tytuł prelekcji pani Anny Wajler, kierownika działu historii grudziądzkiego Muzeum. Prelekcja odbyła się w Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych.
 

2007-09-13  Wystawa akwarel Czesława Szachnitowskiego
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
13 września odbyło się otwarcie wystawy prac Pana Prof. Czesława Szachnitowskiego, Honorowego Obywatela Grudziądza.
Na wystawie zaprezentowano akwarele, które powstały w przeciągu trzech ostatnich lat. Ich tematem był Grudziądz, jego architektura i przyroda, krajobrazy Beskidu Żywieckiego oraz kształty i kompozycje chmur, które fascynują autora od wielu już lat. Fotografuje je z pasją, a potem ich niebywałe wzory przenosi na papier. Twórca swoją uwagę skupia na miejscach, które posiadają swoistą magię i urok, odkrywa je dla siebie i innych, wprowadzając oglądających w swój świat barw i kolorów. Pan Czesław Szachnitowski zajmuje się działalnością artystyczną praktycznie całe swoje życie. Brał udział w wielu plenerach, wystawach i licznych konkursach. Jest laureatem nagród i wyróżnień.
   

2007-09-06  "Moje góry i górki"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Od 6 września do 5 października 2007 r. w Filii nr 13 czynna była wystawa fotografii Teresy Mazurkiewicz zatytułowana "Moje góry i górki".

Teresa Mazurkiewicz
- bibliotekarz, pracuje w Wypożyczalni Głównej. Fotografuje "od zawsze". Jej prace publikowane są w licznych wydawnictwach m.in. krakowski miesięcznik "List", "Kalendarz Grudziądzki". Jej prace pokazywano już na kilku wystawach. Jej pasją są wędrówki z aparatem po Polsce i świecie.
   

2007-08-09  Prezentacja albumu "Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej"
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
9 sierpnia 2007 r. o godz. 17.00 odbyła się prezentacja III tomu albumu "Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej".     

2007-08-01  Wystawa prac plastycznych
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Przez cały sierpień dostępna była ekspozycja prac plastycznych uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Grudziądzu.     

2007-08-01  "Wakacje z książką" w sierpniu
Biblioteka Główna oraz filie biblioteczne
2 SIERPNIA
"Ulubione postacie bajkowe" – zajęcia plastyczne - wyklejanki (Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej)
3 SIERPNIA
"Wesołe wakacje" - zajęcia plastyczne (Filia nr 13)
7 SIERPNIA
"Wakacyjne podróże po Europie" - zajęcia edukacyjne z książką, przewodnikami, atlasami oraz zajęcia plastyczne (Filia nr 13)
9 SIERPNIA
"Dzieci dzieciom" – dzieci głośno czytają bajki, baśnie i wierszyki (Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej)
10 SIERPNIA
"Malujemy flagi państw" - zajęcia plastyczne i edukacyjne (Filia nr 13)
13 SIERPNIA
"Warsztaty komputerowe" - gry edukacyjne dla dzieci (Filia nr 13)
14 SIERPNIA
Spotkanie z KRZYSZTOFEM PETKIEM (Ogrody Biblioteki Miejskiej)
Spotkanie odbyło się dzięki dotacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego, otrzymanej z Urzędu Marszałkowskiego.
"Krzyżówkowy zawrót głowy" - zgadywanki, rebusy, quizy, praca z książką (Filia nr 13)
16 SIERPNIA
"Nasze origami" – zajęcia plastyczne (Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej)
21 SIERPNIA
"Moja zakładka do książki" - zajęcia plastyczne (Filia nr 13)
23 SIERPNIA
"Czy znam Grudziądz" – turniej znajomości miasta (Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej)
28 SIERPNIA
"Ulubione bajki dzieci" - głośne czytanie oraz zajęcia plastyczne (Filia nr 13)
29 SIERPNIA
"Tajniki strażaka" - wycieczka do Straży Pożarnej (Filia nr 13)
31 SIERPNIA
"Wspomnienia z wakacji" - pogadanka oraz zajęcia plastyczne (Filia nr 13)
Filia nr 4 (ul. Tytoniowa 1) codziennie zajęcia plastyczne. 28 sierpnia o godz. 15.00 w Filii nr 4 odbyło się podsumowanie wakacji.
W Filii nr 8 (ul. Łęgi 2) - "Wakacyjna mania czytania" czyli różnego rodzaju zajęcia dla dzieci oraz "Z ekslibrisem i przysłowiem..." – konkurs skierowany do czytelników dorosłych. W wybranych tytułach zamieszczone zostały przysłowia i ekslibrisy. Czytelnik, który odnalazł, zebrał i zgłosił się w bibliotece (od marca do września) z największą liczbą w/w otrzymał nagrodę książkową.
Filia nr 14 (ul. Mazurska 2) zorganizowała w SIERPNIU: gry, rebusy, zagadki oraz konkurs rysunkowy "Pocztówka z wakacji".  
   

2007-07-03  Wystawa prac plastycznych
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Od 3 do 31 lipca 2007 r. czynna była wystawa prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Parkowej.
   

2007-07-01  "Wakacje z książką"
Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu
W ramach programu "Wakacje z książką", dofinansowanego z Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Biblioteka Miejska zorganizowała:
- 17 lipca wycieczkę dla dzieci do Biblioteki Multimedialnej "Abecadło" w Olsztynie,
- 14 sierpnia spotkanie w ogrodach Biblioteki z Krzysztofem Petkiem, autorem książek sensacyjno-przygodowych.   
   

2007-06-27  "Wakacje z książką" w lipcu
Biblioteka Główna oraz filie biblioteczne
5 LIPCA
Zajęcia plastyczne – rysujemy i malujemy "Wakacje moich marzeń" (Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej)
"My dzieci z Bullerbyn" – konkurs czytelniczy (Oddział Dziecięcy Filii nr 3)
12 LIPCA
"Co warto przeczytać" – zajęcia o literaturze dla dzieci (Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej)
17 LIPCA
Wycieczka dla dzieci do Biblioteki Multimedialnej "Abecadło" w Olsztynie
Wycieczkę zorganizowano w ramach dotacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego, otrzymanej z Urzędu Marszałkowskiego.
19 LIPCA
"Ciekawi świata" – turniej wiedzy przyrodniczo-geograficznej (Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej)
26 LIPCA
"Dziecięce karaoke" – śpiewać każdy może (Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej)
W Filii nr 1 (ul. Nauczycielska 19) przeprowadzono cykl imprez pod hasłem "Spotkania z książką". Zajęcia plastyczno-literackie odbywały się w środy w następujących terminach: 27 CZERWCA; 4, 11, 18, 25 LIPCA o godz. 12.00.
Filia nr 4 (ul. Tytoniowa 1) codziennie na gry i zabawy planszowe.
W Filii nr 8 (ul. Łęgi 2) - "Wakacyjna mania czytania" czyli różnego rodzaju zajęcia dla dzieci oraz "Z ekslibrisem i przysłowiem..." – konkurs skierowany do czytelników dorosłych. W wybranych tytułach zamieszczone zostały przysłowia i ekslibrisy. Czytelnik, który odnalazł, zebrał i zgłosił się w bibliotece (od marca do września) z największą liczbą w/w otrzymał nagrodę książkową.
W Filii nr 13 (ul. Mikołaja z Ryńska 1-7) dzieci miały do dyspozycji dwa stanowiska multimedialne, gry planszowe, puzzle i inne zabawki.
Filia nr 14 (ul. Mazurska 2) codziennie głośne czytanie bajek, gry planszowe lub krzyżówki. 
   

2007-06-18  "Grudziądz miastem polskiej kawalerii"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Dokładnie w dniu urodzin Grudziądza - 18 czerwca - pani KAROLA SKOWROŃSKA wygłosiła prelekcję pt. "Grudziądz miastem polskiej kawalerii".     
 

2007-06-16  "3 x Grudziądz"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Biblioteka Miejska włączając się w obchody Dni Grudziądza zorganizowała wystawę fotograficzną "3 x Grudziądz". Na ekspozycji znalazło się kilkadziesiąt zdjęć przedstawiających współczesny Grudziądz. Jej otwarcie odbyło się 16 czerwca o godz. 14.00.
Swoje prace zaprezentowali:
RAFAŁ BOCIEK - operator kamery w TV SM,
ARKADIUSZ KROPIDŁOWSKI - pracownik Foto Centrum,
JACEK KWIATKOWSKI - pracownik Foto Centrum,
TERESA MAZURKIEWICZ - pracownik Biblioteki Miejskiej.
Fotografie można było oglądać do końca sierpnia 2007 r.
   

2007-06-15  "Zamki Pomorza, Warmii i Mazur"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Od 15 czerwca do końca lipca 2007 r. w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska można było podziwiać akwarele Zbigniewa Szczepanka.
Wystawa jego obrazów została przygotowana w ramach Dni Grudziądza.  
   

2007-06-04  Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke
Filia nr 7 ul. Chopina 33, Biblioteka Główna ul. Legionów 28
W ramach projektu LITERATURA NA KÓŁKACH Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu zorganizowała w maju i czerwcu cykl spotkań z czołowymi przedstawicielami literatury dla dzieci i młodzieży. W całym regionie odbyły się 32 spotkania autorskie z następującymi autorami: Pawłem Beręsewiczem, Kaliną Jerzykowską, Wandą Chotomską, Joanną Olech, Grzegorzem Kasdepke, Marcinem Pałaszem, Izabellą Klebańską i Barbarą Gawryluk.
W Grudziądzu gościł GRZEGORZ KASDEPKE. Spotkania z autorem odbyły się w dwóch miejscach: w Filii nr 7 oraz w Bibliotece Głównej. Autor opowiadał o swoich książkach - jak powstały, o kim lub o czym mówią, dlaczego warto je przeczytać. Dzieci miały okazję zabawić się w dziennikarzy i zadawać pisarzowi pytania, niekiedy bardzo trudne np. ile ma włosów na głowie? Było bardzo wesoło. Na koniec Grzegorz Kasdepke rozdawał autografy.     
   

2007-05-28  Pasowanie na czytelnika
Oddział dla Dzieci Filii nr 3 ul. Śniadeckich 6
28 maja 2007 r. o godz. 15.30 odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika. Na początek dzieci bawiły się - tańczyły, rozwiązywały rebusy, zgaduj-zgadule. Następnie "nowi" czytelnicy złożyli przysięgę, a na koniec każdy otrzymał upominek w postaci książeczki.    

2007-05-24  Spotkanie z czytelnikami
Oddział dla Dorosłych Filii nr 3 ul. Korczaka 23
24 maja 2007 r. o godz. 14.00 odbyło się spotkanie z najaktywniejszymi czytelnikami Filii nr 3 - Oddziału dla Dorosłych. Pani dyrektor Aleksandra Ciżnicka wręczyła czytelnikom upominki. Spotkanie umilili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu - duet akordeonowy.
 

2007-05-16  Kiermasz wydawnictw o Grudziądzu
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
Na kiermaszu wystawiliśmy około 50 tytułów książek oraz innych publikacji dotyczących Grudziądza i okolic. Wśród nich można było znaleźć: "Kalendarze Grudziądzkie", "Roczniki Grudziądzkie", tomiki poezji grudziądzkich twórców, plany miasta i okolic. Dostępne były widokówki Grudziądza z przełomu XIX i XX wieku, a także pocztówki prezentujące współczesny wizerunek miasta. Do nabycia były również piękne fotografie pani Teresy Mazurkiewicz, przedstawiające Grudziądz o różnych porach roku.
Najnowszym wydawnictwem na kiermaszu był album "Grudziądz 1945 - wspomnienia", wydany przez pana Janusza Kalamarskiego.
Imprezą towarzyszącą była wystawa prac pana Grzegorza Rygielskiego, przygotowana we współpracy z Grudziądzkim Towarzystwem Kultury. Wyeksponowano rysunki pana Rygielskiego prezentowane w 11 edycjach "Kalendarza Grudziądzkiego".
   

2007-05-11  "Oni"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
11 maja 2007 r. odbyło się uroczyste otwarcie wernisażu prac wykonanych w pracowni autorskiej "Smalta 5" prowadzanej przez Klarę Stolp.
Goście specjalni:
Maciej Bielicki - Politechnika Gdańska, kierunek: informatyka
prezentuje rysunki
Artur Chmielewski - Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, kierunek: architektura krajobrazu
prezentuje koncepcje zagospodarowania terenów zielonych
Filip Dulka - Uniwersytet Mikołaja Kopernika, kierunek: konserwacja zabytków
prezentuje malarstwo olejne
Rafał Topolewski - Politechnika Wrocławska, kierunek: architektura
prezentuje malarstwo olejne
Uczestnicy wernisażu: Michał Bartos, Anna Borowska, Eliza Cichocka, Oskar Dondelewski, Joanna Dulka, Amelia Knoff, Patrycja Królikiewicz, Karolina Kwiatkowska, Mateusz Prusakowski, Wanda Rogoziewicz, Marek Sołtys, Alicja Strzyżyńska, Aleksandra Śliwińska, Dorota Wierzbicka, Karolina Wruk, Magdalena Ziółkowska.
W czasie wernisażu zaprezentowano mini tomik "Przemyślenia" Katarzyny Grabińskiej z ilustracjami Patrycji Królikiewicz.     
   

2007-05-01  Dni Przebaczenia
Biblioteka Główna oraz filie na terenie miasta
Tradycyjnie, jak co roku, Biblioteka Miejska zorganizowała w maju akcję pod hasłem "Dni Przebaczenia", skierowaną do czytelników, którzy nie oddali książek w terminie.
W maju nie pobieramy kar pieniężnych za przetrzymanie książek, a czytelnicy nadal mogą korzystać z księgozbioru. 

2007-04-20  "Czy znasz zabytki swojego miasta?"
Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
20 kwietnia 2007 r. został przeprowadzony konkurs wiedzy o zabytkach Grudziądza, który zorganizowano w ramach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. W konkursie uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Gimnazjum nr 3.
Wszyscy otrzymali na pamiątkę drobne upominki z logo Grudziądza.   
 

2007-04-20  Spotkanie z Dariuszem Rekoszem
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
20 kwietnia 2007 r. w Filii nr 13 gościł autor książek dla dzieci i młodzieży - Dariusz Rekosz. Opowiadał o tym, jak wygląda praca pisarza - jak powstają jego książki, ile trudu trzeba włożyć w ich wydanie. Przedstawił bohaterów serii "Mors, Pinky i..." oraz krótko przybliżył ich przygody, nie zdradzając wszystkich szczegółów, tak by zachęcić dzieci do przeczytania książek. Autor opowiadał także o sobie - o rodzinie, zainteresowaniach, podróżach. Pod koniec spotkania dzieci mogły kupić pierwszy tom cyklu, a także uzyskać autograf pisarza.

Dariusz Rekosz
urodził się w 1970 roku w Sosnowcu. Z wykształcenia jest informatykiem, ekonomistą oraz specjalistą ds. turystyki krajowej i zagranicznej. Interesuje się m. in. historią i geografią. Jest także autorem serii książek przygodowo-detektywistycznych dla dzieci i młodzieży "Mors, Pinky i...". Seria ta jest jego literackim debiutem. Pierwsza część tego cyklu, zatytułowana "Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera", już niedługo będzie dostępna w bibliotekach.
   

2007-04-19  "O czym śpiewali The Beatles"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
19 kwietnia 2007 r. odbyło się spotkanie z muzyką i tekstem "The Beatles". Prelekcję połączoną z prezentacją muzyki przygotował pan Zbigniew Ebłowski – czytelnik Filii nr 13 i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych.
Nie wszystkie utwory "chłopców z Liverpoolu" to banalne piosenki o miłości. Wiele z nich niesie głębsze przesłanie egzystencjalne. Prelegent przedstawił ten właśnie, refleksyjny nurt w twórczości "The Beatles", prezentację oryginalnych utworów przeplatając własnymi tłumaczeniami ich tekstów.


2007-04-12  Wystawa prac Ewy Rohn
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
12 kwietnia 2007 r. odbyło się otwarcie wystawy prac pani Ewy Rohn, której pasją życiową jest malarstwo. Życie zawodowe związała z ciepłownictwem. Pracowała w firmie OPEC GRUDZIĄDZ. Po przejściu na emeryturę całkowicie oddała się swojemu hobby. Jej ulubione techniki to pastel i akwarela. Maluje pejzaże, portrety i martwe natury. Szczególnie bliskim tematem jej prac jest Grudziądz, dlatego m.in. jest członkiem grudziądzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Akwarele pani Rohn ilustrowały firmowe kalendarze OPEC GRUDZIĄDZ w latach 2001, 2003 i 2007.
 

2007-03-29  "Superwychowawca"
Oddział dla Dzieci Filii nr 3 ul. Śniadeckich 6
W Oddziale dla Dzieci Filii nr 3 odbył się konkurs na superwychowawcę. Wzięli w nim udział nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5. Rywalizacja polegała na wykonywaniu różnych zadań przez poszczególne grupy, składające się z jednego nauczyciela i trzech uczniów. Wśród zadań dla nauczycieli było m. in. śpiewanie, wcielenie się w rolę sprawozdawcy sportowego, naśladowanie ruchów karate czy też dmuchanie balonów. Grupa, która zdobyła najwięcej punktów, uzyskała miano supergrupy, a nauczyciel miano superwychowawcy.     
 

2007-03-28  "Jan Paweł II"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Od 28 marca do końca kwietnia 2007 r. czynna była ekspozycja o Janie Pawle II. Zaprezentowano na niej portrety, pocztówki, znaczki i wydawnictwa, które pochodzą ze zbiorów biblioteki i pani Elżbiety Szczepaniak.
Ekspozycja została przygotowana z okazji II rocznicy śmierci Papieża. 
  

2007-03-21  Spotkanie z Januszem Frankiewiczem
Klub "Centrum" Spółdzielni Mieszkaniowej ul. Moniuszki 13
Do Grudziądza zawitał pan Janusz Frankiewicz. Promował powieść "Gorejące ognie", która została wydana w 2006 roku. Spotkanie odbyło się pod patronatem: Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury, Koła Miłośników Dziejów Grudziądza i Biblioteki Miejskiej.
"Gorejące ognie" jest to dramat wojenny głównie jednej rodziny. Treść tego dramatu oparto na prawdziwych wydarzeniach. Zmieniono jedynie nazwiska bohaterów. Wydarzenia i losy głównych postaci przedstawione zostały w dwóch płaszczyznach. W jednej jest mowa o losowym fatum rodziny, które kolejno uderza w jej członków. Druga pokazuje ich poczucie patriotyzmu i obowiązku wobec ojczyzny. [...] Patriotyzm to skuteczny oręż, niezbędny tak podczas wojny, jak i pokoju. To wartość, której nie dziedziczy się z mlekiem matki, lecz jest ona efektem długiej drogi edukacyjnej. Miłości do ojczyzny trzeba się bowiem uczyć i w tym duchu należy wychowywać młode pokolenia. Rezultatem tego jest zdolność człowieka do poświęcania się w imię dobra innych." (Janusz Frankiewicz)
Warto wiedzieć, że losy osób opisanych w książce oparte są na losach rodziny Kaube i rodziny Koprowskich, które przed wojną mieszkały w Grudziądzu.   
 

2007-03-19  "Na ratunek ziemi"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Oddział Dziecięcy zorganizował konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Prace mogły być wykonane dowolną techniką i w dowolnym formacie. Należało je składać do 6 kwietnia 2007 roku. W sumie na konkurs wpłynęło 89 prac z 10 szkół. Komisja oceniła je w trzech kategoriach wiekowych:

- w grupie uczniów klas I-III
I nagroda: Krzysztof Wesołowski - uczeń SP nr 3
III nagroda: Aleksandra Hołda - uczennica SP nr 5,
Agata Sosnowska - uczennica SP nr 5
wyróżnienie: Natalia Osinska - uczennica SP nr 21

- w grupie uczniów klas IV i V
I nagroda: Justyna Czajka - uczennica ZSO Nr 2 SP nr 20
II nagroda: Weronika Zygmunt - uczennica SP nr 4
III nagroda: Oktawia Michałowska - uczennica SP nr 7
- w grupie uczniów klas gimnazjalnych przyznano 2 wyróżnienia: Katarzynie Grelewicz i Paulinie Wiśniewskiej - uczennicom Gimnazjum Nr 5.
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 8 maja 2007 r. Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.
   

2007-03-07  Kiermasz wielkanocny
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Podczas uroczystego otwarcia kiermaszu świątecznego wystąpiły panie z Koła Teatralnego Domu Dziennego Pobytu oraz dzieci z Przedszkola Miejskiego "Tarpno".
Prace zostały przygotowane przez podopiecznych Domu Dziennego Pobytu, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mniszku oraz Polskiego Związku Niewidomych w Grudziądzu. Do nabycia były kolorowe i wesołe ozdoby takie jak: kurczaki, zajączki, koszyczki, jajka, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
   

2007-03-01  Konkurs na komiks
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
W konkursie mogły wziąć udział dzieci, młodzież i dorośli, a więc skierowany był do możliwie szerokiego grona twórców. Nie ograniczono też zasięgu terytorialnego - prace mogły pochodzić spoza Grudziądza. Przedmiotem konkursu było stworzenie komiksu w dowolnej tematyce, formie, technice graficznej i formacie. Miały to być prace amatorskie, nieprezentowane i nienagradzane w innych konkursach. Należało je składać do 15 kwietnia 2007 r. Były one oceniane pod względem: oryginalności artystycznej, atrakcyjności wizualnej i wieku uczestnika.
Ogółem na konkurs wpłynęło 15 prac, zgłoszonych przez 13 twórców. Przyznano 4 wyróżnienia:
- w kategorii twórczość dziecięca:
Bartłomiejowi Makowskiemu za komiks "Gordia"
Magdalenie Mielcarskiej za komiks  "O kartofelku i marchewce"
- w kategorii twórczość dorosła:
Karolowi Gardjan za komiks "Bo życie jest nudne"
Magdalenie Szram za komiks  "...była cicha, mroźna noc..."
Uroczyste zakończenie konkursu odbyło się 27 kwietnia 2007 roku.
   

2007-03-01  Wystawa prac plastycznych
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
W Filii nr 13 wyeksponowano prace plastyczne uczniów szkół podstawowych z Linowa i Lisnowa. Prace zostały wykonane pod kierunkiem Elżbiety John-Józefowicz i Macieja Józefowicza. Ekspozycję można było oglądać w godzinach otwarcia biblioteki.
Autorem  przedstawionych zdjęć jest pan Piotr Bilski.    
   

2007-03-01  Promocja Czytelnictwa
Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego
W ramach Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego biblioteka otrzymała w ubiegłym roku dotację w wysokości 84.100 złotych.                                                   
Za pozyskane pieniądze zakupiono 4.953 woluminy, w tym:   
4.399 książek za 80.671,56 zł
477 kaset z książką mówioną za 2.547,36 zł
77 CDROM-ów za 881,08 zł.
Książki zakupione z dotacji Ministerstwa Kultury zostały dostarczone do wszystkich placówek bibliotecznych. W 2007 r. biblioteka również przystąpiła do programu.   

2007-03-01  Wystawa prac plastycznych o Koperniku
Filia nr 7 ul. Chopina 33
Od początku do końca marca czynna była wystawa prac plastycznych na temat Mikołaja Kopernika. Prace wykonały dzieci z Przedszkola Miejskiego "Kopernik". Ekspozycja została przygotowana w ramach XXXV Dni Kopernikowskich i Heweliuszowskich.      
 

2007-02-28  "Czy znasz baśnie Andersena"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
W bibliotece w Mniszku odbył się konkurs literacki oraz konkurs rysunkowy związany ze słynnym bajkopisarzem. W każdym konkursie uczestniczyło 33 dzieci. Była to impreza integracyjna dla maluchów z "zerówki" i uczniów klas trzecich szkoły podstawowej.  
  

2007-02-27  Konkursy o Koperniku
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
W ramach XXXV Dni Kopernikowskich oraz Dni Heweliuszowskich w Grudziądzu biblioteka w Mniszku przygotowała konkurs rysunkowy "Mikołaj Kopernik i jego dzieło" oraz konkurs literacki pod hasłem "Co wiem o Koperniku?". Oba konkursy były skierowane do członków Koła Przyjaciół Biblioteki. Łącznie uczestniczyło w nich 24 dzieci.    
 

2007-02-26  "Zimowe dzieła dziadka Mroza"
Oddział dla Dzieci Filii nr 3 ul. Śniadeckich 6
W dziale dziecięcym Filii nr 3 na Strzemięcinie odbył się konkurs plastyczny związany tematycznie z zimą. Konkurs adresowany był do uczniów szkoły podstawowej.  

2007-01-22  Białe Wakacje 2007
Oddziały dziecięce Biblioteki Miejskiej
15 STYCZNIA (PONIEDZIAŁEK)
Origami z kółek - zajęcia plastyczne - Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej
"Bez nudy" - zajęcia komputerowe, zabawy i gry integracyjne - Filia nr 13
16 STYCZNIA (WTOREK)
"Czy znam książki Joanne K. Rowling" - turniej wiedzy o Harrym Potterze - Filia nr 13
"Krzyżówkomania" - Oddział dla Dzieci Filii nr 3
"Pani Zima w krajobrazach" - konkurs rysunkowy - Filia nr 14
17 STYCZNIA (ŚRODA)
Głośne czytanie - Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej
Zajęcia plastyczno-literackie - Filia nr 1
"Dbajmy o zdrowie" - zgaduj-zgadula - Filia nr 4
Zajęcia plastyczne "Zabawy z papierem - moje origami" - Filia nr 13
"Zgaduj-zgadula - krzyżówki, rebusy, zagadki" - Filia nr 14
18 STYCZNIA (CZWARTEK)
Zajęcia komputerowe "Okno na świat" - turniej wiedzy geograficznej, gry i zabawy planszowe - Filia nr 13
19 STYCZNIA (PIĄTEK)
Projekcja bajek - Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej
Gry, zabawy i kalambury - Filia nr 1
"Karnawał z Babcią i Dziadkiem" - Oddział dla Dzieci Filii nr 3
Konkurs plastyczny "Moje ulubione bajki i ich bohaterowie" - Filia nr 4
Zajęcia plastyczne "Zimowe obrazki" - malujemy zimę - Filia nr 13     
22 STYCZNIA (PONIEDZIAŁEK)
Zajęcia plastyczne (wylepianka) - Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej
"Bez nudy" - zajęcia komputerowe, zabawy i gry integracyjne - Filia nr 13
23 STYCZNIA (WTOREK)
Dziecięce karaoke "Śpiewać każdy może" - Filia nr 13
24 STYCZNIA (ŚRODA)
Głośne czytanie - Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej
Zajęcia plastyczno-literackie - Filia nr 1
Zajęcia komputerowe "Biblioteka w internecie" oraz gry i zabawy planszowe - Filia nr 13
"Z baśnią przez świat" - głośne czytanie bajek - Filia nr 14
25 STYCZNIA (CZWARTEK)
Konkurs plastyczny "Smocze portrety" - Oddział dla Dzieci Filii nr 3
26 STYCZNIA (PIĄTEK)
Projekcja bajek - Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej
Gry, zabawy i kalambury - Filia nr 1
"Bal nad bale" - spektakl teatru "Zaczarowany Świat" - Filia nr 13
"Zabawa dla najmłodszych" - Filia nr 14
W filiach nr 7 i 8 odbywały się codziennie: gry, zabawy, zajęcia plastyczne, rebusy i krzyżówki. W filiach nr 4 i 14 zorganizowano dla dzieci gry i zabawy planszowe.     
         
Internet Grudziądz
Odsłon: 1690960