Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta GrudzišdzArchiwum wydarzeń 2009

2009-12-21  "Baju, baju Mikołaju"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
21 grudnia 2009 r. odbyły się zajęcia literackie dla dzieci. Najmłodsi czytelnicy obejrzeli 4 inscenizacje opowiadań o Świętym Mikołaju przygotowane na podstawie następujących książek: "Wielka zadyma z Mikołajem" Wiesława Drabika, "W noc wigilijną" Clementa Moore'a, "Prezent dla Świętego Mikołaja" Ewy Stadtmuller oraz "Drogi Mikołaju".
   

2009-12-03  Spotkanie z Henrykiem Kamińskim
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
3 grudnia 2009 r. w Czytelni Czasopism Biblioteki Głównej odbyło się spotkanie z Henrykiem Kamińskim. Promowano książkę "Polskie ostatki, czyli Kubuś w fabryce gumek (zbiór opowiadań z humorem i nie tylko)". Podczas spotkania przeczytano opowiadanie zatytułowane "Inteligencja", które jest jednym z nagrodzonych w V Konkursie Literackim Uniwersytetu Gdańskiego w 2006 roku.

Henryk Kamiński rozpoczął pisać w 1995 r. na łamach "Gazety Pomorskiej". Do 1998 r. publikował tam m.in. cykle "Okolice znane i nieznane" oraz "Wypiski teatralne". W tym samym roku rozpoczął współpracę z "Gazetą Grudziądzką". Współpraca trwała do 1999 i zaowocowała dużą liczbą artykułów o tematyce historycznej. W latach 1996-2001 pisał dla miesięcznika ogólnopolskiego "Spotkania z Zabytkami". W roku 1996 nawiązał współpracę z miesięcznikiem "Poznaj swój kraj". Współpraca trwa do chwili obecnej. W 2001 r. zaczął pisać dla "Nowości Grudziądzkich". Spod jego pióra wyszły cykle "Zapomniany Grudziądz" oraz "Ulice, uliczki i alejki Grudziądza". W 2004 r. ponownie znalazł się w "Gazecie Pomorskiej". Napisał tam teksty do kolekcji "Moje miasto na starych pocztówkach" oraz prowadził do 2006 r. "Album grudziądzki". Henryk Kamiński jest współautorem wydanej w 1997 r. monografii "Z dziejów teatru w Grudziądzu". Otrzymał wiele wyróżnień i nagród za swoje teksty m.in. w 2006 zdobył I miejsce w V Konkursie Literackim Uniwersytetu Gdańskiego na prozę za pięć opowiadań, mianowicie "Anioł Stróż", "Inteligencja", "Po ryju", "Wczorajsza Lala" i "Śmierć Einsteina". Opowiadania te znalazły się w promowanej książce.     
   

2009-12-02  Zajęcia świąteczne dla najmłodszych czytelników
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28 oraz Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Filia nr 13 zorganizowała dla dzieci zajęcia plastyczne i czytelnicze w poniedziałki i piątki od godz. 15.30 do 17.00.
7.12 - "Moja świąteczna pocztówka", "List do św. Mikołaja"
11.12 - "Ozdabiamy bibliotekę" (gwiazdy, choinki, śnieżki z papieru, origami)
14.12 - "Świąteczna wierszyki, bajki i opowiadania oraz ilustracje do wybranego tekstu"
18.12 - "Kolorowe, fantazyjne choinki-obrazki"
21.12 - pogadanka "Czy znam tradycje świąteczne" i "Papierowe ozdoby na choinkę"

W Oddziale Dziecięcym Biblioteki Głównej w dniach 22, 23 grudnia 2009 r. w godz. 15.00 do 17.00 odbyły się zajęcia plastyczne "Świąteczne ozdoby". W programie zajęć było wykonanie szopki bożonarodzeniowej i ozdób świątecznych.    
   

2009-11-26  Spotkanie z Anną Koprowską-Głowacką
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
26 listopada 2009 r. odbyło się spotkanie z Anną Koprowską-Głowacką oraz promocja książki pt. "Legendy i podania Ziemi Chełmińskiej". Pan Jarosław Ellwart, właściciel wydawnictwa REGION, przedstawił autorkę i krótko scharakteryzował działalność wydawnictwa. Następnie uczennice z Gimnazjum nr 8 w Grudziądzu przeczytały jedną z legend Ziemi Grudziądzkiej zatytułowaną "Studnia zamkowa". Anna Koprowska-Głowacka opowiadała o powstaniu książki, początkach swojej twórczości, planach na przyszłość. Na zakończenie czytelnicy wysłuchali kolejnej legendy grudziądzkiej. Osoby zainteresowane mogły nabyć promowaną książkę oraz inne wydawnictwa regionalne, a także zdobyć autograf autorki.

Anna Koprowska-Głowacka – urodzona 15 maja 1975 roku w Chełmnie. Absolwentka 5-letnich studiów magisterskich z zakresu historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Podyplomowego Studium Polityki i Edukacji Regionalnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (2001-2002). Laureatka II Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno-Literackiego "Strachy na Lachy" w Głogowie za opowiadanie "Południca". Obecnie pracuje nad książką o procesach czarownic na Pomorzu oraz nad powieścią fantastyczną z elementami mitologii osadzoną w pomorskim grodzie.
      

2009-11-25  "Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci..."
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
"Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci..." to tytuł zajęć edukacyjno-literackich z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Zajęcia odbyły się 25 listopada br.
Na spotkanie dzieci przybyły ze swoimi ulubionymi pluszowymi misiami. W czasie zajęć mogły zobaczyć prezentację multimedialną o historii pluszowego misa i życiu niedźwiedzi oraz inscenizacje wierszy o misiach "Uciekł niedźwiedź", "Naprawimy misia", "Misio i Plastuś". Dzieci odpowiadały na misiowe zagadki, a na koniec obejrzały bajkę o Misiu Uszatku.
   

2009-11-24  Kiermasz świąteczny
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Od 24 listopada do końca 2009 roku czynny był kiermasz świąteczny. Jak co roku cały asortyment świąteczny przygotowali pensjonariusze Dziennego Domu Pobytu z ul. Piłsudskiego 111 w Grudziądzu, a także członkowie Polskiego Związku Niewidomych – Oddział w Grudziądzu z ul. Kalinkowej 78. Na kiermaszu można było kupić wszystko to, co kojarzy nam się ze świętami bożonarodzeniowymi, czyli: choinki, mikołaje, anioły, ozdoby choinkowe, piękne stroiki i wiele innych. 
   

2009-11-18  "Mniejszości narodowe i wyznaniowe w Grudziądzu w okresie międzywojennym"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
18 listopada 2009 r. prof. Zofia Waszkiewicz wygłosiła wykład "Mniejszości narodowe i wyznaniowe w Grudziądzu w okresie międzywojennym". Zainteresowana tematem grupa grudziądzan dyskutowała z panią profesor. Czytelnicy mieli okazję zdobyć autograf pani Zofii Waszkiewicz, a także osobiście z nią porozmawiać.

dr hab. prof. UMK Zofia Waszkiewicz – urodzona w 1944 r., pracownik naukowy Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka m.in. monografii "Żydzi Dobrzynia i Golubia. Opowieść o świecie nieistniejącym", "Polityka Watykanu wobec Polski w latach 1939-1945", "Duszpasterstwo w siłach zbrojnych II Rzeczypospolitej (1918-1939)". Wielokrotnie pisała o Grudziądzu. W 2009 r. ukazała się monografia "Grudziądz w latach 1920-1939", z innych publikacji: "Żydzi w Grudziądzu: (1920-1939)", "Parafia Polskiego Kościoła Katolickiego w Grudziądzu", "Działalność Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Grudziądzu", "Mozaika wyznaniowa Grudziądza w latach 1920-1939". Zainteresowania badawcze prof. Waszkiewicz to: polityka Watykanu wobec Polski i krajów Europy Środkowowschodniej w okresie 20-lecia międzywojennego, historia powszechna 1918-1945, dzieje związków religijnych na Pomorzu w latach 1918-1945, historia regionalna Pomorza, Kujaw Wschodnich i ziemi dobrzyńskiej w latach 1918-1945.
      

2009-11-18  "Deszczowe wierszowanie"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2 
W bibliotece osiedlowej w Mniszku odbył się konkurs recytatorski pt. "Deszczowe wierszowanie". Uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkola Miejskiego "Mniszek" pod opieką wychowawcy Krystyny Baranek. Dzieci recytowały wiersze o tematyce jesiennej. Nagrody otrzymali: Kacper Surmacz, Paweł Surmacz, Fabian Czerwiński, Jan Majorkiewicz, Szymon Puchowski, Maciej Wydrzyński, Wiktor Folmer, Franciszek Baniak.
      

2009-11-17  "Ulubiona postać literacka"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
17 listopada 2009 r. odbyło się rozstrzygnięcie VII Miejskiego Integracyjnego Konkursu Plastycznego pt. "Ulubiona postać literacka", zorganizowanego przez Violettę Majewicz oraz Filię nr 13. Nagrody i wyróżnienia przyznano następującym osobom:

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY I-III
I miejsce - Natalia Majkowska - SP nr 5 kl. III b
II miejsce - Nikola Izakiewicz - SP nr 15 kl. II c; Marta Gralak - SP nr 5 kl. III a
III miejsce - Zuzanna Sałacka - SP nr 3 kl. II a
Wyróżnienia: Wiktor Bancerz - SP nr 21 kl. I d; Paulina Netkowska - SP nr 3 kl. III c.

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY IV-VI i GIMNAZJA SPECJALNE
I miejsce - Kacper Ossowski - SP nr 16 kl. V d
II miejsce - Weronika Wiśniewska - SP nr 21 kl. IV e; Natalia Jasińska - Gimnazjum nr 10 kl. I c
III miejsce - Krzysztof Dudek - SOSW nr 2 kl. I c; Agnieszka Boguszewska - Gimnazjum nr 10 kl. I b
Wyróżnienia: Marta Szymczyk - SOSW nr 2 kl. III b; Paulina Rąbalska - SP nr 4 kl. VI; Monika Napierska - SP nr 21 kl. IV e; Ewelina Lewandowska - Gimnazjum nr 10 kl. III d.
Prace wyeksponowane na wystawie pokonkursowej można było oglądać do 11 stycznia 2010 r. Patronat nad imprezą objął Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego, który także dofinansował konkurs.
   

2009-11-09  Wieczór słowno-muzyczny poświęcony Fryderykowi Chopinowi
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
9 listopada 2009 r. odbył się wieczór słowno-muzyczny poświęcony Fryderykowi Chopinowi. Pani Urszula Szopa przedstawiła najistotniejsze wydarzenia z życia słynnego kompozytora. Informacje przeplatane były fragmentami utworów Chopina, które prezentowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu. Pani Krystyna Borucińska recytowała swoje wiersze ze zbioru "Fryderyk Chopin: życie jak muzyka".
      

2009-10-26  "Skrzydlate podróże po literaturze"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
W 80. rocznicę urodzin Wandy Chotomskiej zorganizowano ciekawe zajęcia literacko-edukacyjne pod hasłem "Skrzydlate podróże po literaturze". Dzieci obejrzały inscenizację inspirowaną tomikiem pisarki "Wiersze pod psem". Następnie wyświetlono im prezentację multimedialną o życiu i twórczości Wandy Chotomskiej. Na zakończenie zajęć bibliotekarze zaprezentowali scenę z wykorzystaniem pacynek Jacka i Agatki z popularnej polskiej dobranocki, która swoją premierę w Telewizji Polskiej miała 2 października 1962 r. Autorką dobranocki była Wanda Chotomska.
      

2009-10-13  "Historia Grudziądza" cz. III
Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
13 października 2009 r. odbyła się prelekcja z cyklu "Historia Grudziądza" (XIX i XX w.). Była to trzecia i ostatnia prelekcja z tego cyklu. Wygłosiła ją pani Anna Wajler, kierownik działu historii grudziądzkiego Muzeum.


2009-10-08  Wystawa prac Danuty Tabasz
Filia nr 8 ul. Łęgi 2
Od 8 do 30 października 2009 r. w bibliotece na Rządzu czynna była wystawa prac Danuty Tabasz. Pani Danuta maluje na papierze, płótnie, sklejce. Głównym tematem jej prac jest natura - krajobrazy, kwiaty, drzewa.
    

2009-10-01  "Oczarowani tajemnicą"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
1 października br. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej "Oczarowani tajemnicą". Wystawa składała się z dwóch części - pierwsza jest efektem pracy uczestników Koła Fotograficznego (Dariusz Olkowski, Marcin Pokorski, Klaudia Wata) prowadzonego przez Joannę Zasadę w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2, natomiast druga to malarstwo na tkaninach z pleneru plastycznego w Skłudzewie, w którym brało udział 13 uczniów. Prace te były próbą indywidualnej interpretacji otaczającej przestrzeni.
      

2009-09-29  "Bajkowo na sportowo"
Filia nr 13 oraz Szkoła Podstawowa nr 5
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Grudziądzu zorganizowało imprezę integracyjną pt. "Bajkowo na sportowo". Uczestniczyli w niej pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu z ulicy Piłsudskiego oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5.
29 września odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Co nowego w starych bajkach" na podstawie 2 bajek - "Czerwony Kapturek" oraz "Jaś i Małgosia". Po wręczeniu nagród i wyróżnień odbyło się przedstawienie teatralne pt. "Czerwony Kapturek szuka księcia". Wykonała je grupa teatralna "TREMA" z Gimnazjum nr 7 pod opieką pani Beaty Grodowskiej. Była to wersja współczesna Czerwonego Kapturka. Następnie seniorki z Domu Dziennego Pobytu czytały dzieciom bajki.
30 września odbyły się zajęcia sportowe oraz zabawy integracyjne w Szkole Podstawowej Nr 5.
Imprezy dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.
      

2009-09-29  "Ekologia i ja"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
29 września 2009 odbyła się pogadanka, konkurs plastyczny i konkurs zagadek przyrodniczych pt. "Ekologia i ja". Uczestnikami byli uczniowie klasy III a SP nr 11 w Mniszku pod opieką wychowawcy Teresy Czekały. Uczniowie wypowiadali się na temat ochrony środowiska oraz zachowań ekologicznych. Laureatami konkursu zagadek przyrodniczych zostali:
I nagroda - Oliwia Kawalec,
II nagroda - Emilia Koss,
III nagroda - Daria Karasek.
Wyróżnienie otrzymał Jonasz Wierzbanowski.
W konkursie plastycznym zwyciężyła Oliwia Kawalec, następne w kolejności były: Daria Karasek (II nagroda) i Klaudia Neuman (III nagroda). Wyróżnienia otrzymali: Marta Paterska oraz Paweł Burek.
Dzieci otrzymały ciekawe książki o tematyce przyrodniczo-ekologicznej.
     

2009-09-25  Wystawa prac plastycznych Karoliny Zigowskiej
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
25 września odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych Karoliny Zigowskiej, na której zaprezentowano: obrazy olejne, pastele, grafiki i batiki. Technika batiku polega na uzyskiwaniu wzorów na tkaninie przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Szczególnej urody nabierają batiki widziane pod światło. Ekspozycja była czynna do 25 października.

Karolina Zigowska
ma 17 lat. Jest członkiem Polskiego Związku Niewidomych Oddziału w Grudziądzu. Maluje, rzeźbi, rysuje. Jej artystyczna droga rozpoczęła się pod koniec szkoły podstawowej - zapisała się do Centrum Działań Plastycznych "Akademia" w Świeciu. Brała udział w licznych konkursach i była wielokrotnie nagradzana. Bez egzaminów wstępnych dostała się do wymarzonej szkoły - Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Choroba przyszła niespodziewanie. W kwietniu 2009 r. Karolina nagle przestała widzieć, lecz nie przestała malować. Jeden z obrazów dokończyła po omacku.
   

2009-09-24  "Żyłem z wami"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Pierwsze słowa utworu "Testament mój" Juliusza Słowackiego były hasłem przewodnim wieczoru poetyckiego z okazji 200. rocznicy urodzin poety. Rok 2009 został uchwalony przez Sejm Rokiem Juliusza Słowackiego. Biblioteka Miejska, chcąc uczcić jednego z najwybitniejszych w polskich dziejach poetę, zorganizowała wieczór poezji Juliusza Słowackiego.
Spotkanie z poezją wieszcza było okazją do przypomnienia twórczości i postaci jednego z najwybitniejszych twórców okresu romantyzmu. Utwory Słowackiego recytowali uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Plastycznych. Pomiędzy poszczególnymi wierszami zgromadzeni goście mogli usłyszeć fragmenty utworów muzycznych innego wielkiego romantyka - Fryderyka Chopina.
   

2009-09-22  "Mniejszości wyznaniowe w Grudziądzu - przeszłość i teraźniejszość"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
22 września 2009 r. uczniowie z gimnazjum obejrzeli prezentacją multimedialną pt. "Mniejszości wyznaniowe w Grudziądzu – przeszłość i teraźniejszość". Przedstawione zostały wyznania takie jak: Zielonoświątkowcy, Świadkowie Jehowy, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny. Następnie wystąpił pastor Andrzej Hara ze "Społeczności Chrześcijańskiej" w Grudziądzu.
Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
 

2009-09-15  Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
15 września 2009 r. odbyło się spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim, autorem książek dla dzieci i dorosłych. Na początku pan Marek Jurowski, który prowadził spotkanie, zadał autorowi serię krótkich pytań np. co lubi, jakie cechy ceni w kobiecie, jakich słów używa najczęściej itp. Autor swobodnie opowiadał o swojej twórczości, planach na przyszłość. Czytelnicy mieli okazję zadać pytania, kupić książkę i zdobyć autograf. W spotkaniu uczestniczyło 40 osób.

Zygmunt Miłoszewski (ur. 1976) - prozaik, dziennikarz. Debiutował w 2004 r. na łamach "Polityki" opowiadaniem "Historia portfela", potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy "Domofon" (W.A.B. 2005) i baśń dla dzieci "Góry Żmijowe" (W.A.B. 2006). Na zamówienie Juliusza Machulskiego napisał scenariusz filmowy według "Domofonu". Książkę przetłumaczono na niemiecki, wkrótce ukaże się przekład niderlandzki. Powieść "Uwikłanie" (W.A.B. 2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru na 5. Festiwalu Kryminału, a prawa do niej nabyły wydawnictwa z Niemiec, Rosji i Wielkiej Brytanii. W przygotowaniu również adaptacja filmowa. Powieść "Zsyłka" jest kontynuacją "Uwikłania".
(źródło: http://www.wab.com.pl)  
   

2009-09-14  "Kim był Mikołaj z Ryńska?"
Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
14 września 2009 r. odbyła się prelekcja p. Tadeusza Rauchfleisza pt. "Kim był Mikołaj z Ryńska?". Prelekcja została zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Uczestniczyły w niej 34 osoby.
 

2009-08-06  "Starsi uczą młodych – grudziądzkie rękodzieło"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
6 sierpnia 2009 r. odbyły się warsztaty artystyczno-manualne pt. "Starsi uczą młodych – grudziądzkie rękodzieło". Warsztaty prowadzili pracownicy wraz z pensjonariuszami Domu Dziennego Pobytu z ul. Piłsudskiego. Tematem przewodnim były anioły. Dzieci uczestniczące w zajęciach zostały podzielone na kilkuosobowe grupy i przydzielone do poszczególnych zadań. Było 5 stolików i na każdym z nich wykonywano aniołki inną metodą:
I - z makaronu,
II - z papieru,
III - ze sklejki,
IV - z masy solnej,
V - techniką decoupage'u.
Z pomocą pracowników i pensjonariuszy DDP dzieci stworzyły bardzo oryginalne, "anielskie" prace. Warsztaty odbyły się w ramach projektu pn. "Książka łączy pokolenia", który był dofinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
   

2009-07-15  Wycieczka do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie
Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego
15 lipca 2009 r. spod gmachu biblioteki wyruszyła wycieczka do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie koło Torunia. Uczestnicy wycieczki historię muzeum, które mieści się w średniowiecznym, poewangelickim kościele w Grębocinie. Następnie cała grupa została podzielona na trzy mniejsze i każda z nich przeszła do konkretnego działu. W dziale piśmienniczym poznano historię powstawania papieru i pergaminu, techniki pisania i iluminowania inkunabułów. Uczestnicy uczyli się pisać gęsim piórem. W kolejnym dziale - części drukarskiej - omówiono historię i techniki druku oraz sprzęt drukarski. Na koniec zajęć każdy z uczestników własnoręcznie drukował na XIX-wiecznej prasie drukarskiej certyfikat pobytu w Muzeum. W dziale papierniczym poznano zagadnienia z historii papiernictwa europejskiego i azjatyckiego. W tym dziale uczestnicy warsztatów mieli okazję własnoręcznie wyczerpać swoją kartkę papieru metodą tradycyjną. Wycieczka odbyła się w ramach projektu pn. "Książka łączy pokolenia", który był dofinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
   

2009-07-01  "Młodzi uczą starszych – Komputer bez tajemnic"
Centrum Kształcenia Ustawicznego ul. Legionów 2
1-2 lipca 2009 r. odbyły się warsztaty z obsługi komputera i korzystania z Internetu dla osób powyżej 50. roku życia pt. "Młodzi uczą starszych – Komputer bez tajemnic". Zajęcia odbywały się w pracowni komputerowej Centrum Kształcenia Ustawicznego w Grudziądzu. Prowadziła je pani Renata Panowicz. W pierwszym dniu zajęć uczestnicy zdobyli podstawowe umiejętności posługiwania się edytorem tekstu na przykładzie Microsoft Word 2003. Dzień drugi to nauka posługiwania się pocztą elektroniczną i wyszukiwania informacji w Internecie, a także poznanie portali ogólnopolskich na przykładzie www.onet.pl. Warsztaty odbyły się w ramach projektu pn. "Książka łączy pokolenia", który był dofinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
   

2009-06-23  Wakacje w bibliotece
Biblioteka Główna oraz filie biblioteczne
ODDZIAŁ DZIECIĘCY BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ ul. Legionów 28
29.06 - "Letnie zabawy z papierem" – zajęcia plastyczne
06.07 - "Co warto przeczytać?" - spotkanie z literaturą
13.07 - "Jak powstaje papier?" - zajęcia edukacyjne
20.07 - "Spotkanie z grafiką" - zajęcia plastyczne
27.07 - "Wesołe żelki" - zabawy plastyczne
03.08 - "Wakacyjne malowanie i rysowanie" – zajęcia plastyczne
10.08 - "Zabawy z myszką"- zajęcia komputerowe
17.08 - "Jak powstaje książka?" – zajęcia edukacyjne
24.08 - "Cuda i cudaki" - robimy ozdoby i zabawki
Zajęcia odbywały się w godz. 10.00-13.00. Czytelnicy mogli korzystać z bogatego księgozbioru, czasopism, Internetu, gier i programów komputerowych oraz oglądać bajki.

FILIA NR 1 ul. Nauczycielska 19
Codziennie od godz. 12.00 cykl zajęć dla dzieci - konkursy, gry i zabawy, rozwiązywanie rebusów i krzyżówek, zajęcia plastyczne i literackie. Całości towarzyszyło popularyzowanie literatury dla dzieci poprzez głośne czytanie i dyskusje nad książką.

FILIA NR 3 ul. Korczaka 23
15.07 - "Magiczne prostokąty i kółeczka" - zajęcia plastyczne, godz. 11.30
18.08 - "Mój pomysł na wazon" - zajęcia plastyczne, godz. 11.30
Codziennie w godzinach otwarcia biblioteki dzieci mogły skorzystać ze stanowiska komputerowego, gier planszowych, rysować i lepić z plasteliny.

FILIA NR 4 ul. Tytoniowa 1
17.07 - Baśnie , bajki, bajeczki – konkurs pięknego czytania, godz. 12.00
12.08 - W świecie bajkowych puzzli – ćwiczenia w układaniu puzzli, godz. 12.00
Od 1 lipca do 28 sierpnia w godz. od 12.00 do 15.00 odbywały się zajęcia dla dzieci - konkursy, quizy, rebusy.

FILIA NR 7 ul. Chopina 33
Codziennie dzieci mogły skorzystać z księgozbioru, stanowiska komputerowego oraz dostępnych gier planszowych.

FILIA NR 8 ul. Łęgi 2
07.07 – "Wakacyjne przygody" - wydzieranka z kolorowych kartek
21.07 – "Rysunkowe spotkanie z bajką" (rysowanie ilustracji do bajek)
04.08 – "Zaczarowane kredki" (rysowanie domków dla zwierząt)
18.08 – "Bajkowe postacie z plasteliny"
Zajęcia odbywały się w godz. 10.00-12.00 (w zależności od zainteresowania dzieci). Dzieci codziennie mogły korzystać z gier planszowych, ze stanowiska komputerowego oraz z bogatego księgozbioru.

FILIA NR 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
29.06 - "Gry i zabawy stolikowe" - gry z kartką i długopisem, gry planszowe, łamigłówki, puzzle itp.
30.06 - "W Dolinie Muminków" - głośne czytanie bajek z serii o Muminkach, pytania, zagadki itp.
01.07 - "Wakacyjne obrazki - wydzieranki" - zajęcia plastyczne
02.07 - "Zabawy ze słownikami" - zajęcia edukacyjne
03.07 - "Quiz edukacyjny" - pytania z różnych dziedzin, bajek, znajomości tytułów książek itp.
06.07 - "Obrazki przestrzenne" - zajęcia plastyczne
07.07 - "Gry i zabawy integracyjne" - zabawy słowne, skojarzenia, zagadki, rebusy
08.07 - "Kosmiczne ciekawostki" - zajęcia edukacyjne, konkurs plastyczny
09.07 - "Zabawy z Brzechwą" - głośne czytanie utworów Jana Brzechwy, pytania, zabawy w grupach, zajęcia plastyczne
10.07 - "Papierowe naszyjniki i bransoletki" - zajęcia plastyczne
Zajęcia odbywały się w godz. 11.00-13.00. Codziennie można było korzystać z komputerów oraz dostępnych zabawek i gier.

FILIA NR 14 ul. Mazurska 2
"Letnia galeria obrazów" - konkurs rysunkowy - lipiec
"Bajeczne chwile w bibliotece" - czytanie bajek - lipiec, sierpień
Gry planszowe, puzzle - lipiec, sierpień
Wystawa skarbów wakacyjnych - muszelki, kamyki itp. - sierpień
Zajęcia odbywały się od godz. 12.00. W godzinach otwarcia biblioteki można było korzystać z gier planszowych, puzzli oraz komputera.
   

2009-06-18  Dni Grudziądza
Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego
W ramach Dni Grudziądza w Bibliotece odbyły się:
18 CZERWCA
godz. 10.00 Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Grudziądz – moja mała ojczyzna” w Filii nr 1 przy ul. Nauczycielskiej 19
godz. 9.00-14.00 Kiermasz wydawnictw o Grudziądzu – Biblioteka Główna

19 CZERWCA
godz. 9.00-18.00 Kiermasz wydawnictw o Grudziądzu – Biblioteka Główna
godz. 17.00 Otwarcie wystawy pt. „Stary Grudziądz i jego mieszkańcy" - Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej
Na wystawie zaprezentowano fotografie z kolekcji pana Zbigniewa Zawadzkiego. Wystawa przygotowana we współpracy z Grudziądzkim Towarzystwem Kultury.
   

2009-06-18  "Grudziądz - moja mała ojczyzna"
Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
18 czerwca 2009 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Grudziądz – moja mała ojczyzna". Komisja w składzie: Klara Stolp (przewodnicząca) oraz Teresa Mazurkiewicz i Barbara Labocha-Zielińska oceniała prace w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VI. Ogółem wpłynęły 142 prace z 9 grudziądzkich szkół podstawowych. Wyniki są następujące:

W pierwszej kategorii – uczniów klas I – III
I nagroda – Oliwia Gawron (SP nr 5 kl. II b)
II nagroda – Szymon Ograbek (SP nr 5 kl. III a)
III nagroda – Kacper Brokowski (SP nr 5 kl. II b)
Wyróżnienia: Małgorzata Maliszewska (SP nr 5 kl. III a), Kamil Reichel (SP nr 5 kl. III a), Daria Karasek (SP nr 11 kl. II a)

W drugiej kategorii – uczniów klas IV – VI
I nagroda – Inga Owczarek (SP nr 16)
II nagroda – Zuzanna Watkowska (SP nr 16)
III nagroda – Katarzyna Jankowiak (SP nr 15 kl. VI c)
Wyróżnienia: Michał Kraschewski (SP nr 9 kl. V), Marcin Baranowski (SP nr 16 kl VI d), Agnieszka Felska i Maria Antoszczyszyn (SP nr 20 kl. VI b).

Dwie prace wykorzystano do plakatu: Aleksandra Mioduszewska (SP nr 12 kl. VI), Daria Żyła (SP nr 16 kl. V).
   

2009-06-17  "Stare książki – jak je chronić?"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
17 czerwca 2009 r. w bibliotece odbył się cykl wykładów o starodrukach, które poprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Program wykładów był następujący:
godz. 10.00 - 11.30
dr hab. Elżbieta Jabłońska, Czynniki niszczące zbiory biblioteczne.
godz. 11.45 - 13.15
dr Joanna Karbowska-Berent, Grzyby, owady i bakterie-biologiczne szkodniki książek.
godz. 13.30 - 15.00
dr Małgorzata Pronobis-Gajdzis, Rękodzieło introligatorskie. Znaczenie wykonania książki dla stanu jej zachowania.
godz. 15.15 - 16.00
Pokaz zniszczeń starodruków ze zbiorów biblioteki - referowały w/w osoby.
Wykłady odbyły się w ramach projektu pn. "Książka łączy pokolenia", który był dofinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
   

2009-06-16  "Grudziądz stolicą kawalerii"
Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
16 czerwca 2009 r. pani Karola Skowrońska - przewodnicząca zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej - wygłosiła prelekcję pt. "Grudziądz stolicą kawalerii". W prelekcji uczestniczyło 29 osób.
 

2009-05-30  Dzień Dziecka
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7 oraz Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Z okazji Dnia Dziecka w bibliotekach odbyły się:
30 maja 2009 r. o godz. 17.00 w Filii nr 13 - przedstawienie teatralne pt. "Bajka o szczęściu", w którym wystąpili dzieci i dorośli. Autorem spektaklu jest Izabela Degórska.
Reżyseria - Anna Rabanowska.
Scenografia - Krzysztof Rabanowski.
Kostiumy - Małgorzata Dondelewska.
Muzyka - Karol Kosik.

1 czerwca 2009 r. w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Głównej odbyło się spotkanie z literaturą dla najmłodszych czytelników. Najpierw dzieci zwiedziły gmach biblioteki, następnie obejrzały prezentację multimedialną na temat historii Biblioteki Miejskiej, następnie odbyły się zajęcia czytelnicze. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały słodycze.
   

2009-05-26  Spotkanie z Anną Onichimowską
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
26 maja 2009 r. w grudziądzkiej książnicy gościła Anna Onichimowska, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przybyli na spotkanie czytelnicy mieli okazję bliżej poznać autorkę. Pani Onichimowska opowiadała o pracy zawodowej, swoich książkach, podróżach. Potem nadszedł czas zadawania pytań, na które pisarka chętnie udzielała odpowiedzi. Na zakończenie rozdawała autografy. Spotkanie odbyło się w ramach projektu pn. "Książka łączy pokolenia", który był dofinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Anna Onichimowska ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W twórczości literackiej Onichimowska debiutowała w 1976 wierszami dla dorosłych, zamieszczonymi na łamach "Sztandaru Młodych", a następnie "Kultury". Współpracuje z Polskim Radiem, jest autorką wielu słuchowisk dla Teatru Radiowego, pracuje jako redaktor. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach literackich. Dla dzieci wydała m.in: "Daleko czy blisko", "Gdzie jesteś tatusiu?", "O kangurku, który został listonoszem", "Sen który odszedł". Dla młodzieży ukazały się powieści takie jak np.: "Dziesięć stron świata", "Hera, moja miłość" czy "Lot Komety", a w tym roku wyszła pierwsza powieść Anny Onichimowskiej dla dorosłych "Trzecie oko".
   

2009-05-25  "Książka łączy pokolenia"
Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu pozyskała środki z Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego na realizację projektu pt. "Książka łączy pokolenia", który został przygotowany w ramach otwartego konkursu ofert pn. Organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 3.000 zł. W ramach projektu odbyło się wiele ciekawych przedsięwzięć:
26.05 - spotkanie z Anną Onichimowską, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych
17.06 - wykład o starodrukach oraz prezentacja metod konserwacji „Stare książki – jak je chronić?”
1-2.07 - warsztaty z obsługi komputera i korzystania z Internetu dla osób powyżej 50. roku życia „Młodzi uczą starszych – Komputer bez tajemnic” (liczba miejsc ograniczona).
15.07 - wycieczka do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie (liczba miejsc ograniczona)
6.08 - warsztaty artystyczno-manualne „Starsi uczą młodych – grudziądzkie rękodzieło” (dla dzieci i młodzieży).
 

2009-05-21  "Światło i cień"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
21 maja 2009 r. odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej "Światło i cień". Swoje prace zaprezentowali podopieczni pani Klary Stolp: Michał Bartos, Eliza Cichocka, Aleksandra Głuchowska, Amelia Knoff, Patrycja Królikiewicz, Natalia Kucharska, Dominik Łukaszewski, Katarzyna Radtke, Aleksandra Śliwińska, Dorota Wierzbicka, Karolina Wruk oraz goście specjalni - Jakub Kozak, Martyna Lubiszewska, Mateusz Prusakowski, Alicja Strzyżyńska, Paulina Woźniak.
Katarzyna Grabińska przygotowała prezentację poetycką, do której ilustracje wykonała Aleksandra Śliwińska.
Wystawa była czynna do 22 czerwca.
   

2009-05-13  Tydzień Bibliotek 2009
Filia nr 4 oraz Biblioteka Główna
Z okazji Tygodnia Bibliotek, który trwał od 8 do 15 maja, w Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej 1 zorganizowano lekcję biblioteczną pt. "Poznajemy budowę książki" połączoną z quizem tematycznym, w którym uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2.
14 maja w Bibliotece Głównej przy ul. Legionów 28 odbyło się spotkanie z najaktywniejszymi czytelnikami - dorosłymi i dziećmi. Pani dyrektor Aleksandra Ciżnicka podziękowała wyróżnionym czytelnikom wręczając każdemu z nich książkę. Podczas spotkania dyskutowano o bibliotece, jej funkcjonowaniu, organizowaniu imprez, zakupach książek. W tle wyświetlany był pokaz slajdów z Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT zorganizowanego w ramach Festiwalu 4 Pory Książki.
   

2009-05-12  "Historia Grudziądza" cz. II
Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
12 maja 2009 r. odbyła się druga prelekcja z cyklu "Historia Grudziądza", którą wygłosiła p. Anna Wajler z Muzeum w Grudziądzu. Tym razem czytelnicy usłyszeli o dziejach naszego miasta w okresie XVI-XVIII wieku.
 

2009-05-01  Majowa abolicja
Biblioteka Główna i filie biblioteczne
Przez cały maj czytelnicy, którzy zapomnieli o terminowym zwrocie książek, mogli je zwrócić bez uiszczania kar pieniężnych. Wszelkie kary za przetrzymanie książek były darowane, a czytelnicy nadal będą mogli korzystać z księgozbioru.


2009-04-30  Spotkanie z numerologią
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
30 kwietnia 2009 r. o godz. 18.00 rozpoczęło się spotkanie z panią Lidią Zakrzewską, zajmującą się numerologią od 10 lat. Pani Lidia Zakrzewska przedstawiła numerologię jako narzędzie do poznania własnej osobowości i innych, poznania drogi życia, okresów korzystnych na różnego rodzaju przedsięwzięcia. Dzięki numerologii można było poznać wibracje roku 2009 oraz naszego miasta Grudziądza. Pani Lidia Zakrzewska doradza osobom prywatnym oraz firmom.    
 

2009-04-25  Festiwal 4 Pory Książki - POPLIT - "Jak powstaje książka"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
W Oddziale Dziecięcym odbyło się spotkanie z Agnieszką Żelewską, ilustratorką książek dla dzieci. W warsztatach pt. „Jak powstaje książka” uczestniczyli uczniowie grudziądzkich szkół podstawowych. Dzieci dowiedziały się, jaką drogę pokonuje książka od zamysłu autora do znalezienia się na półce w bibliotece. Poznały techniki pracy i warsztatu ilustratora. W czasie zajęć uczestnicy mieli okazję spróbować własnych sił twórczych rysując postaci krasnali i olbrzyma. Efekt pracy młodych plastyków został wystawiony w holu biblioteki.
Organizatorzy: Biblioteka Miejska w Grudziądzu, Instytut Książki w Krakowie. 
     

2009-04-24  Festiwal 4 Pory Książki - POPLIT - "Skąd się biorą opowieści"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
W Filii nr 13 odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Kołyszko połączone z warsztatami plastycznymi, które poprowadził sam autor. Młodzi czytelnicy poznali serie książek, tworzonych przez pana Kołyszko. Pierwsza z nich to edukacyjna seria bajek o uczuciach, a druga nosi tytuł „Leo, Leo i…” np. „Leo, Leo i lwy”, gdzie zaprezentowany jest lew pod różnymi postaciami – z ognistą grzywą, połączony z innym zwierzęciem. Dzieci dostały zadanie narysowania swoich inicjałów, w taki sposób, aby oddawały one ich charakter, temperament.
Wojciech Kołyszko przeczytał fragmenty jednej ze swoich książek, stworzonej we współpracy z Jovanką Tomaszewską, zatytułowanej „Co zbroiła Zbrojowania”. Uczestnicy warsztatów otrzymali kolejne zadanie – stworzenie historyjki obrazkowej. Dzieci podzieliły się na małe grupki i z dużym zaangażowaniem zabrały się do pracy. Wykazały się dużą wyobraźnią i pomysłowością. Przez cały czas ilustrator był do dyspozycji dzieci – podpowiadał i pomagał małym twórcom. Podczas warsztatów powstały bardzo interesujące prace.
Organizatorzy: Biblioteka Miejska w Grudziądzu, Instytut Książki w Krakowie.
   

2009-04-24  Festiwal 4 Pory Książki - POPLIT - "O Zawrociu w Grudziądzu"
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
O godz. 17 rozpoczęło się spotkanie z Hanną Kowalewską, poetką, prozatorką, autorką dramatów, słuchowisk i widowisk. Spotkanie poprowadziła Joanna Hencel. Zgromadzeni czytelnicy dowiedzieli się, jak powstał cykl powieści o Zawrociu i jej spadkobierczyni Matyldzie. Prawdopodobnie ukaże się kolejna część cyklu. Autorka nie zdradziła, jakie będzie zakończenie losów głównej bohaterki, ale zaznaczyła, że jest ono w jej głowie. Podczas spotkania Hanna Kowalewska opowiadała, czym zajmowała się zanim stała się zawodową pisarką m.in. była nauczycielką języka polskiego w liceum, przez pewien czas bibliotekarką. Mówiła o swoich pierwszych publikacjach: tomiku wierszy "Winoroślinność" oraz zbiorze opowiadań "Kapelusz z zielonymi jaszczurkami". Autorka opowiadała o bohaterach swoich powieści, a także przeczytała fragment jednej z nich – „Maski Arlekina”. Na zakończenie autorka podpisywała książki.
Organizatorzy: Biblioteka Miejska w Grudziądzu, Instytut Książki w Krakowie.
   

2009-04-23  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
Jak co roku obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim; ustanowione w 1995 roku przez UNESCO. W ramach tego święta w dniach 23 i 24 kwietnia każdy czytelnik mógł za darmo wybrać dla siebie książkę.
 

2009-04-23  Festiwal 4 Pory Książki - POPLIT - "Babskie gadanie"
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
23 kwietnia wraz z obchodami Światowego Dnia Książki grudziądzka biblioteka zainaugurowała Festiwal Literatury Popularnej POPLIT. Pierwsze spotkanie w ramach POPLITu upłynęło pod hasłem "Babskie gadanie". Gościliśmy Joannę Bator, publicystkę, pisarkę, nauczycielkę akademicką. W dyskusji brały udział dyrektorki grudziądzkich instytucji kultury: Anna Janosz (Centrum Kultury Teatr) i Małgorzata Kurzyńska (Muzeum im. W. Łęgi), a całość poprowadziła Aleksandra Ciżnicka, dyrektor Biblioteki Miejskiej im. W. Kulerskiego. Zgromadzeni czytelnicy mieli okazję poznać bliżej kulturę japońską, o której opowiadała Joanna Bator. Autorka spędziła w Japonii dwa lata, pracując na jednej z tamtejszych uczelni. Każdego dnia przelewała swoje doświadczenia, obserwacje na papier. Z tych zapisków powstała książka „Japoński wachlarz”. Dyskusja toczyła się również wokół tematu kobiety m.in. jaki jest wizerunek kobiety w reklamie telewizyjnej czy debacie publicznej, o czym również pisała pani Bator w swoich pracach, powstałych w ramach współpracy z Instytutem Spraw Publicznych.
Organizatorzy: Biblioteka Miejska w Grudziądzu, Instytut Książki w Krakowie.
   

2009-04-18  Festiwal 4 Pory Książki - POPLIT
Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego
Festiwal 4 Pory Książki po raz drugi zawitał w Grudziądzu, a to za sprawą grudziądzkiej książnicy. Biblioteka Miejska złożyła ofertę z programem Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT i uzyskała akceptację Instytutu Książki w Krakowie. Na organizację imprezy otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 5.000 zł.
Festiwal 4 Pory Książki jest ogólnopolską imprezą literacką mającą na celu promocję czytelnictwa oraz współczesnej literatury. Imprezy festiwalowe odbywają się równocześnie w kilku miastach Polski i organizowane są we współpracy z partnerami lokalnymi – bibliotekami, księgarniami, centrami kultury i innymi organizacjami. Festiwal realizowany jest przez cały rok w czterech odsłonach: Pora Poezji (przełom lutego i marca), Festiwal Literatury Popularnej POPLIT (kwiecień), Pora Prozy (październik), Festiwal Kryminału (listopad).
    

2009-04-17  Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
17 kwietnia 2009 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w bibliotece zorganizowano dla uczniów Gimnazjum Nr 9:
- zajęcia edukacyjne pt. "Z książką przez wieki" oraz
- wystawę starodruków, na której wyeksponowano m.in. "Tomus Primus Omnium Operum Reverendi" czyli pierwszy tom dzieł wszystkich Marcina Lutra wydanie wiedeńskie z 1564 r. czy "Biblia hebraica" z 1716 r. - wydanie Starego Testamentu opracowane przez protestanckich teologów.
   

2009-04-14  Wystawa prac plastycznych
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Od 14 kwietnia do 20 maja 2009 r. czynna była wystawa prac uczniów szkół podstawowych z Linowa i Lisnowa oraz młodzieży z Warsztatów Graficznych "Bursa". Prace zostały wykonane pod kierunkiem Elżbiety John-Józefowicz i Macieja Józefowicza.
   

2009-04-07  Wielkanocne ozdoby
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
7 kwietnia 2009 r. odbyły się zajęcia plastyczne pt. "Wielkanocne ozdoby". Uczestniczyło w nich 15 dzieci w wieku od 5-12 lat. Podczas zajęć powstało wiele ciekawych ozdób świątecznych: koszyczki z papieru (origami przestrzenne), zajączki z papierowych rolek i kurczaki z kolorowego brystolu.
 

2009-03-24  Zajęcia edukacyjne o Koperniku
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
W ramach obchodów XXXVII Grudziądzkich Dni Kopernikowskich zorganizowano zajęcia edukacyjne o Mikołaju Koperniku oraz wystawę o tematyce astronomicznej. Młodzież gimnazjalna obejrzała prezentację multimedialną o słynnym astronomie. Po tym pokazie mieli okazję zobaczyć ciekawe dzieła zaprezentowane na wystawie m.in. fascimilowe wydanie rękopisu dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach" oraz traktat astronomiczny Johanna Leonarda Rosta "Atlas Portatilis Coelestis..." z roku 1723. Wyeksponowano również plansze z wizerunkami Mikołaja Kopernika opowiadające o wydarzeniach z jego życia jak np. Kopernik przeprowadzający obserwacje astronomiczne podczas studiów czy przygotowujący plan obrony Olsztyna przed najazdem Krzyżaków w 1521 roku.
   

2009-03-23  Powitanie wiosny
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
W poniedziałek 23 marca br. w godz. 15-17 odbyły się zajęcia pod hasłem: "Powitanie wiosny". Przeprowadzono pogadankę o zwyczajach związanych z pierwszym dniem wiosny oraz zajęcia plastyczne: mini Marzanny i wiosenne kwiaty z papieru.
 

2009-03-16  Kiermasz wielkanocny
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Od 16 marca do 10 kwietnia 2009 r. czynny był kiermasz z ozdobami wielkanocnymi. Można tam było znaleźć ciekawe i oryginalne dekoracje świąteczne m.in. zajączki, kurczaki, jajeczka, baranki i wiele innych. Podobnie, jak w latach ubiegłych, zostały one przygotowane przez podopiecznych Domu Dziennego Pobytu z ul. Piłsudskiego.
 

2009-03-12  Wystawa Krystyn
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
12 marca 2009 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "imieninowej" Krystyny Mańkowskiej i Krystyny Rygielskiej.

Krystyna Mańkowska jest absolwentką Instytutu Kształcenia Nauczycieli (kierunek plastyka) w Bydgoszczy. Ukończyła 3-letnie studium rysunek i technika w Bydgoszczy. 35 lat uczyła plastyki w Szkole Podstawowe nr 5 w Grudziądzu. Obecnie jest na emeryturze. Maluje od dziecka. Jej ulubiona tematyka to kwiaty, szczególnie kwiaty łąk i pól. Stosuje techniki takie jak: akwarela, tempera, farby olejne. Od momentu przejścia na emeryturę maluje także "igłą i nitką". Tematem tych prac są kwiaty, zwierzęta, pejzaże i portrety. Jest to pierwsza wystawa pani Mańkowskiej.

Krystyna Rygielska jest absolwentką Instytutu Kształcenia Nauczycieli (kierunek plastyka) w Warszawie. Jest emerytowaną nauczycielką. Uczyła w Szkole Podstawowej nr 9 i 16 w Grudziądzu. Uprawia malarstwo sztalugowe. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych, poplenerowych i pokonkursowych na ogólnopolskich przeglądach plastyki nauczycieli w wielu miastach Polski. W 1968 r. w Warszawie otrzymała nagrodę za plakat w ogólnopolskim konkursie nauczycieli. Jej prace są w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
   

2009-03-05  Spotkanie z dr. Markiem Krzysztofem Kolasińskim
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
5 marca 2009 r. odbyło się spotkanie z dr. Markiem Krzysztofem Kolasińskim, wykładowcą prawa europejskiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Dr Kolasiński promował książkę "Nowa Europa", która łączy obserwacje z wypraw do państw azjatyckich (m.in. Laosu, Nepalu, Kambodży, Syrii, Timoru Wschodniego) z wiedzą akademicką. Goście spotkania mieli okazję zobaczyć slajdy z podróży doktora, a także otrzymali książkę w prezencie.

dr Marek Krzysztof Kolasiński jest specjalistą w zakresie wspólnotowego i amerykańskiego prawa antymonopolowego, autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych. Przygotowywał ekspertyzy prawne dla parlamentarzystów i Krajowej Rady Notarialnej. Pełni funkcję prezesa Fundacji Kopernikańskiej. Jest również miłośnikiem podróży i sportów walki (kick-boxing, escrima doce pares).
   

2009-02-26  Wystawa prac Renaty Kuszajewskiej
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Od 26 lutego do 11 marca 2009 r. czynna była wystawa prac Renaty Kuszajewskiej. Na ekspozycji znalazło się wiele prac wykonanych haftem krzyżykowym np. znaki zodiaku, kwiaty, krajobrazy. Można było zobaczyć ozdoby z kolorowych włóczek, serwetki oraz karty okolicznościowe.
   

2009-02-17  "Rośliny lecznicze w ekslibrisie"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Od 17 lutego do połowy marca 2009 r. czynna była wystawa małej grafiki pt. "Rośliny lecznicze w ekslibrisie". Autor, Krzysztof Kmieć, z zawodu farmaceuta stworzył całą kolekcję znaków ekslibrisowych, które przedstawiają rośliny, mające właściwości lecznicze. Kolekcja została przekazana do zbiorów Biblioteki przez grudziądzkiego kolekcjonera Henryka Stopikowskiego.

2009-02-16  Ferie zimowe
Biblioteka Główna oraz filie bibliotczne
ODDZIAŁ DZIECIĘCY BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ ul. Legionów 28
16.02 – "Zabawy papierem" – zajęcia plastyczne
17.02 – "Nic się nie zmarnuje" – zajęcia artystyczne
18.02 – "Tajemnice średniowiecznych zamków" – zajęcia literacko-edukacyjne
19.02 – "Zimowe rysowanie" – zajęcia plastyczne
20.02 – "Papierowy collage" – zajęcia plastyczne
23.02 – "Malujemy na szkle i porcelanie" – zajęcia plastyczne
24.02 – "Tkaninowe wyklejanki" – zajęcia plastyczne
25.02 – "Co warto przeczytać" – zajęcia literackie, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży z książką "Góry Żmijowe" Zygmunta Miłoszewskiego
26.02 – "Zimowe malowanie" – zajęcia plastyczne
27.02 – "Poznaj swoje miasto" – zajęcia edukacyjne

FILIA NR 3 ul. Korczaka 23
18.02 – "Guzikowe cuda" – zajęcia plastyczne
25.02 – "Miss i Mister Bajkolandii" – konkurs
27.02 – "Spotkanie w krainie Muminków" – konkurs czytelniczy
W pozostałe dni można było korzystać z gier planszowych, puzzli, komputerowych programów edukacyjnych i gier.

FILIA NR 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
16.02 – "Zabawy na dobry początek" – integracja w grupie
18.02 – "Kalambury" – zagadki, skojarzenia, zabawy słowne
20.02 – "Spotkanie z pracownikami Straży Miejskiej" – ciekawostki, pokaz sprzętu
"Mój gazetowy świat" – zajęcia plastyczne
23.02 – "Zabawy na dobry humor" – wcielanie się w różne postacie, quiz z wiedzy ogólnej zabawy na spostrzegawczość
25.02 – "Harcerski patrol ratowniczy" – pokaz udzielania pierwszej pomocy
"Bajkowy świat" – wspólnie wymyślamy i układamy bajkę, zagadki z bajek i znajomości tytułów książek
27.02 – "Licho w worku" - przedstawienie teatralne.
W pozostałe dni można było korzystać z gier planszowych, puzzli, Internetu, komputerowych programów edukacyjnych i gier.

FILIA NR 1 ul. Nauczycielska 19, FILIA NR 4 ul. Tytoniowa 1, FILIA NR 7 ul. Chopina 33, FILIA NR 8 ul. Łęgi 2, FILIA NR 14 ul. Mazurska 2
Zajęcia dla dzieci m.in. zajęcia plastyczne, literackie, głośne czytanie, gry i zabawy planszowe, rozrywki umysłowe.
  

2009-02-12  Spotkanie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
W ramach Dyskusyjnych Klubów Książki odbyło się spotkanie z pisarzem Hubertem Klimko-Dobrzanieckim. Autor opowiadał o latach spędzonych w Islandii, o tym, jak wygląda tam sprzedaż książek, spotkania autorskie, praca w domu starców. Wiele doświadczeń opisał w swoich książkach. Podczas spotkania czytelnicy mieli okazję wysłuchać opowiadania, które autor napisał "na zamówienie" Czasu Kultury (nr 6/2008). Po spotkaniu z autorem można było nabyć jego książki i uzyskać dedykację.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki - urodzony 1967 r. w Bielawie na Dolnym Śląsku. Studiował filozofię, teologię i filologię islandzką. Wydał dwa tomiki wierszy po islandzku, publikował opowiadania w "Studium", "Czasie Kultury" i "Portrecie". W 2003 roku opublikował zbiór opowiadań "Stacja Bielawa Zachodnia". Rozgłos przyniosła mu quasi-powieść, składająca się z dwóch odrębnych nowel: "Dom Róży. Krýsuvík", która otrzymała nominację do Nagrody Literackiej NIKE. W 2007 roku opublikował dwie powieści: "Kołysanka dla wisielca" i "Raz. Dwa. Trzy.". W Islandii spędził dziesięć lat swojego życia. Imał się różnych zajęć m.in. był skubaczem drobiu, mimem.
   

2009-01-30  "Pan Samochodzik i..."
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Z okazji 80. rocznicy urodzin Zbigniewa Nienackiego Dział Dziecięcy zorganizował zajęcia literackie. Największą sławę przyniosła Nienackiemu seria powieści dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika, muzealnika - detektywa. I to było głównym motywem zajęć. Zaczęło się od prezentacji multimedialnej o autorze. Potem dzieci wspólnie rozwiązywały zadania, a na koniec obejrzały film o Panu Samochodziku.
 

2009-01-27  "Historia Grudziądza" cz. I
Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
27 stycznia 2009 r. o godz. 11.00 odbyła się pierwsza prelekcja z cyklu "Historia Grudziądza", którą wygłosiła pani Anna Wajler, kierownik działu historii grudziądzkiego Muzeum.
Zaplanowano 4 prelekcje z tego cyklu. Prelekcje będą odbywały się cyklicznie - jedna na kwartał.
 

2009-01-22  Wystawa malarstwa Benedykta Angowskiego
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Od 22 stycznia do 18 lutego 2009 r. w Filii nr 13 czynna  była wystawa malarstwa Benedykta Angowskiego. Tematyką jego obrazów są pejzaże i kwiaty, które tworzy od 2 lat.
   

2009-01-09  Lekcja biblioteczna oraz konkurs recytatorski
Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
W Filii nr 4 odbyła się lekcja biblioteczna na temat ogólnych zasad korzystania z biblioteki oraz jej księgozbioru. Uczestniczyło w niej 38 uczniów z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 2.
Następnie dzieci brały udział w konkursie recytatorskim wierszy Jana Brzechwy. Pięć osób, które najpiękniej wygłaszały utwory Brzechwy, otrzymało nagrody książkowe.
 
Internet Grudziądz
Odsłon: 1719807