Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta GrudzišdzArchiwum wydarzeń 2010
2010-12-20  Dotacja z Biblioteki Narodowej
W ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" Biblioteka Miejska w Grudziądzu zakupiła 549 woluminów o wartości 10.647 zł dla Biblioteki Głównej i 10 filii.

"Zrealizowano ze środków Biblioteki Narodowej".

2010-12-20  "Zwierzęta małe i duże okolic Grudziądza"
Filia nr 8 ul. Łęgi 2
W Filii nr 8 na Rządzu dostępna była wystawa zdjęć Andrzeja Kilińskiego, pasjonata fotografii. Ekspozycja zatytułowana "Zwierzęta małe i duże okolic Grudziądza" to ponad 20 zdjęć przedstawiających zwierzęta oraz środowisko, w jakim żyją.
     

2010-12-17  Promocja książek Krystyny Borucińskiej
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Autorka promowała 3 książki z edukacyjnego cyklu zatytułowanego "Bliżej Chopina":
- "Wakacje Chopina na Ziemi Dobrzyńskiej. Szafarnia 1824-1825"
- "Kobiety w życiu Fryderyka Chopina"
- "Szkolni przyjaciele Fryderyka Chopina".
Pani Borucińska opowiadała o poszczególnych częściach cyklu oraz o zamiarach napisania kolejnych tytułów.

Krystyna Borucińska jest znaną pasjonatką i popularyzatorką biografii Fryderyka Chopina, autorką tomiku wierszy "Fryderyk Chopin. Życie jak muzyka" wydanych w 2005 r. z okazji XV Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina. Autorka wydała edukacyjny cykl zatytułowany "Bliżej Chopina", będący rezultatem kilkunastoletniej pracy. Dotychczas ukazały się 2 tytuły: "Schyłek życia i śmierć F. Chopina" oraz "Rodzina Fryderyka Chopina. Fakty i domniemania".
     

2010-12-14  Spotkanie wigilijne
Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
14 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyli czytelnicy, dyrektor biblioteki, prezes Polskiego Związku Niewidomych - Oddziału w Grudziądzu Krystyna Kaczorowska oraz przedstawiciele Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego. Wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Plemiętach. Zgromadzeni goście złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem, potem był słodki poczęstunek.
     

2010-12-08  "Czy znasz tę bajkę?"
Filia nr 3 ul. Korczaka 23
W bibliotece na Strzemięcinie odbył się konkurs literacki i plastyczny. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 zostali podzieleni na dwie grupy, z których jedna dostała zadanie wykonania ilustracji do "zimowej" bajki, a druga po wysłuchaniu opowieści odpowiadała na pytania zadane przez bibliotekarza. Podczas oceniania prac i liczenia punktów uczniowie wykonywali choinkę z kolorowego papieru. W konkursie plastycznym najwyżej oceniono prace trzech uczniów: Damiana Rozmusa, Martyny Milewskiej oraz Kaliny Trzcińskiej, natomiast w konkursie literackim najtrafniejszych odpowiedzi udzielali: Julia Wozinska, Adam Mioduszewski i Zuzanna Beściak. Wręczono im dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali gadżety z napisem "Grudziądz".
     

2010-11-30  Kiermasz świąteczny
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
W 2010 roku uroczyste otwarcie wystawy i kiermaszu miało charakter trochę inny niż w latach poprzednich. Było poświęcone twórczości Henryka Izbrandta, temu który najwięcej pomagał przy tworzeniu wszystkich świątecznych prac. W bibliotece wyeksponowano Jego dzieła. Z okazji przypadających w tym dniu Andrzejek pensjonariuszki Domu Dziennego Pobytu oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 przygotowali wróżby. Oprawę muzyczną przygotował Karol Kosik.
Ozdoby świąteczne na kiermasz takie jak: choinki, mikołaje, stroiki, aniołki przygotowali pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu i członkowie Polskiego Związku Niewidomych - Oddział Grudziądz. Kiermasz miał trwać do końca roku, ale wszystkie ozdoby sprzedano już w pierwszej połowie grudnia.
     

2010-11-25  "Kobieta"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
25 listopada 2010 w Bibliotece Głównej miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy fotografii Joanny Zasady. Na wystawie zaprezentowano 20 portretów kobiecych. Zdjęcia wyeksponowano w Czytelni Czasopism oraz w holu na parterze. Można je było podziwiać do 2 marca 2011 r.
Organizatorzy wystawy: Grudziądzkie Towarzystwo Kultury i Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego.
     

2010-11-25  "Paddington - miś z walizką pełną przygód"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia odbyły się zajęcia, podczas których dzieci poznały bohatera książek Michaela Bonda. Zobaczyły inscenizację przygód Paddingtona, odcinek serialu animowanego, rozwiązywały krzyżówki i zagadki. Mogły poczuć się jak prawdziwy Paddington jedząc kanapkę z marmoladą.
     

2010-11-24  Promocja książki Andrzeja Antoniego Kaczmarka
Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
24 listopada odbyło się spotkanie z grudziądzkim literatem Andrzejem Antonim Kaczmarkiem, który promował swoją nową książkę zatytułowaną "O żebrakach, ułanach i młodzieńcach". Autor opowiadał o planach na przyszłość, na zakończenie rozdawał autografy. Na spotkanie licznie przybyli czytelnicy filii.

Andrzej Antoni Kaczmarek, rocznik 1949, grudziądzanin. Dotychczas opublikował 3 tomiki poezjo-prozy: "Wiersze nieuczesane", "Wiersze czesane", "Wiersze uczesane". Wydał także książkę biograficzno-wspomnieniową: "Żyć krótko intensywnie: rzecz o Januszu Leppku i...". Dla dzieci napisał 2 książeczki: "Historyjki i bajeczki nie tylko do poduszeczki" oraz "Przygody Sary".
       

2010-11-17  "Świat czarów i magii"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
17 listopada poznaliśmy laureatów VIII Miejskiego Integracyjnego Konkursu Plastycznego. Konkurs organizowany jest przez Violettę Majewicz - nauczyciela Zespołu Szkół Specjalnych oraz Filię nr 13. W 2010 roku tematem przewodnim był "Świat czarów i magii". Na konkurs wpłynęły 233 prace.
W kategorii szkół podstawowych - klasy I-III - nagrody przyznano następującym osobom: Aida August - SP nr 15, Sandra Berg - SP nr 7, Dawid Karbowski - SP nr 7, Aleksandra Kozicka - SP nr 7, Magdalena Moritz - SP nr 5, Damian Płotkowski - SP nr 18.
Wyróżnienia
w tej kategorii otrzymały: Julia Cybulska - SP nr 15, Katarzyna Glinowiecka - SP nr 15, Alicja Lewandowska - SP nr 7, Oliwia Rogaczewska - SP nr 5, Kinga Sadzińska - SP nr 7.
W kategorii szkół podstawowych - klasy IV-VI i gimnazjum -
nagrody wręczono następującym osobom: Natalia Jasińska - Gimnazjum nr 10, Magdalena Kamińska - SP nr 9, Marta Kitłowska - SP nr 7, Weronika Łożyńska - SP nr 16, Anna Starkowska - SP nr 16, Adrian Zwolicki - SP nr 16.
W tej kategorii wyróżniono 6 dziewcząt: Agnieszkę Boguszewską - Gimnazjum nr 10, Martikę Górską - SP nr 16, Martę Jabłońską - SP nr 7, Paulinę Reszczyńską - SP nr 16, Martę Szczygieł - SP nr 16 oraz Aleksandrę Wójcik - SP nr 16.
Wystawę pokonkursową można było oglądać od 29 listopada 2010 do połowy stycznia 2011 r.
     

2010-11-16  Monodram poetycki Janusza Kamińskiego
Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
16 listopada zgromadzeni w Ośrodku goście wysłuchali monodramu Janusza Kamińskiego, zwycięzcy OPTAN-u w kategorii teatralnej. Pan Janusz przygotował monodram z fragmentów "Pana Tadeusza" oraz "Historii starego człowieka". W tle grała przepiękna muzyka.

Janusz Kamiński, niewidomy grudziądzki poeta i recytator, pasją jego życia jest poezja. Regularnie bierze udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych organizowanym w Grudziądzu, jak również w wielu innych konkursach.
     

2010-11-09  "Zaczarowany ołówek"
Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
"Zaczarowany ołówek" to tytuł wystawy grafik Bartosza Czarneckiego, którą zaprezentowano w Filii nr 1 na Lotnisku.
Autor prac o sobie:
"Na imię mam Bartek i właśnie kilka dni temu skończyłem 20 lat. Tak jak wielu młodych ludzi, wychowanych przez betonową dżunglę, marzę, aby w czymś się wyróżnić. Moją odskocznią od codziennego zgiełku jest rysowanie oraz zajęcia na siłowni z trenerem. Myślę, że każdy z nas ma w sobie duszę artysty, tylko różnie się to przejawia. Ja już od dziecka lubiłem uwieczniać otaczający mnie świat na kartkach bloku rysunkowego w taki sposób, jakim go widziałem. Było to dla mnie niczym krótka notka tego, co w danym momencie czułem, czy też myślałem… Początki nie były łatwe i właściwie do dziś nie jest. W moich zmaganiach pomagało mi wiele osób. Najwięcej zawdzięczam pani Skrockiej, dzięki której tak naprawdę nauczyłem się rysować. Mam nadzieję, że będzie się podobało to, co stworzyłem."
     

2010-10-28  Wystawa malarstwa
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
28 października odbyło się otwarcie wystawy prac grupy malującej przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Mniszku i ich opiekuna Józefa Mrotka. Wystawa była czynna do 26 listopada. Można było obejrzeć na niej prace autorstwa: Andrzeja Cieślaka, Anny Cukrowskiej, Joanny Czerwińskiej, Mireli Dziedziech, Hanny Kowalskiej oraz Józefa Mrotka.

2010-10-18  Warsztaty z ilustratorką
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28; Filia nr 7 ul. Chopina 33
18 października gościła u nas ilustratorka i projektantka książek Ola Cieślak. "Kto ubiera książki" to tytuł warsztatów, które pani Ola prowadziła do południa w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Głównej, a po południu w Filii nr 7. W zajęciach uczestniczyły dzieci ze Szkół Podstawowych nr 3 i 18 oraz z Ogniska Pracy Pozaszkolnej.  Dzieci wysłuchały opowieści o "książkowych oprawcach, o wykrawaniu liter  oraz łamaniu tekstu". W drugiej części odbył się "przyspieszony kurs projektowania okładek", w którym dzieci pod okiem Oli Cieślak wykonywały własną okładkę książki. Prace będą wyeksponowane w bibliotekach.

Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej
     
Filia nr 7
     

Ola Cieślak - urodzona w 1981 r. w Częstochowie. Grafik, projektant, ilustrator. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Staatliche Akademie der Bildenden Kuenste w Stuttgarcie. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Centrum Komunikacji Kultur w Kłajpedzie (2010), "Projekt Próżna", Warszawa (2010)  w Galerii WizyTUjącej, Galerii Olympia w Krakowie (2008). Jest autorką i ilustratorką książek "Love story" i "Od 1 do 10".

2010-10-12  "Fortyfikacje grudziądzkie" cz. III
Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
12 października odbyła się prelekcja Mariusza Żebrowskiego, pracownika Muzeum w Grudziądzu. Była to trzecia i ostatnia prelekcja z cyklu "Fortyfikacje grudziądzkie".
     

2010-10-07  Promocja książki Krystyny Borucińskiej
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
7 października w Bibliotece Głównej promowano nową książkę Krystyny Borucińskiej "Rodzina Fryderyka Chopina. Fakty i domniemania". Zgromadzeni goście wysłuchali utworów słynnego kompozytora w wykonaniu Arkadiusza Godzińskiego, jednego z uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu. Promocję wydawnictwa zorganizowano we współpracy z Grudziądzkim Towarzystwem Kultury.

Krystyna Borucińska urodziła się we Lwowie. W 1959 r. ukończyła studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu uzyskując stopień magistra w zakresie filologii rosyjskiej. W 1967 r. zdobyła tytuł magistra geografii ekonomicznej na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jest emerytowaną nauczycielką II LO w Grudziądzu. Do Grudziądza przeprowadziła się ze Świdnicy w 1964 r. Najgłębszą pasją jej życia jest twórczość literacka.
     

2010-10-04  "Dlaczego liście się rumienią"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
W Filii nr 14 odbył się konkurs literacki i rysunkowy o tematyce jesiennej.  W konkursie brało udział 18 dzieci z pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 11.
     

2010-10-04  "Mały Frycek"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Z okazji Roku Chopinowskiego odbyły się zajęcia edukacyjne o Fryderyku Chopinie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 zobaczyli m.in. inscenizację na podstawie książki Michała Rusinka "Mały Chopin", dowiedzieli się, co to jest rondo, mazurek, polonez i jak z małego Frycka wyrósł wielki kompozytor. Stworzyli żywy fortepian i zagrali na nim etiudę.
     

2010-10-01  Spotkanie autorskie z Antonim Liberą
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
1 października gościł u nas znakomity pisarz, tłumacz, reżyser teatralny Antoni Libera. Zgromadzeni czytelnicy dowiedzieli się m.in. jaka jest geneza powieści "Madame", kim jest dla autora Samuel Beckett oraz w jaki sposób dokonuje się tłumaczenia dzieła. Antoni Libera czytał przekładane przez siebie fragmenty utworów Becketta.
 
Antoni Libera ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, doktoryzował się w Polskiej Akademii Nauk. Przełożył i wydał wszystkie dzieła dramatyczne Becketta, część jego utworów prozą oraz eseje i  wiersze. Sztukami Becketta zajmuje się również jako reżyser, wystawiając je w Polsce i za granicą. Dotychczas zrealizował blisko trzydzieści spektakli. Tłumaczył również Oskara Wilde'a i tragedie Sofoklesa (m.in. "Antygonę") oraz dokonał nowego przekładu "Makbeta" Szekspira i kanonu poezji Friedricha Hölderlina. Przekłada też libretta operowe (m.in. "Śmierć w Wenecji" Benjamina Brittena, "Czarną maskę" i "Króla Ubu" Krzysztofa Pendereckiego).
W 1998 jego pierwsza powieść, "Madame", wygrała konkurs ogłoszony przez Wydawnictwo Znak, po czym stała się jednym z większych bestsellerów ostatniej dekady. W 1999 była nominowana do nagrody Nike i wyróżniona została Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego, a w 2002 znalazła się w ścisłym finale (7 książek spośród 123) irlandzkiej IMPAC Dublin Literary Award.
W latach 1988-1993 Libera współredagował czasopismo "Puls", a w latach 1996-2001 był kierownikiem literackim w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
Jest członkiem PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz amerykańskiego Samuel Beckett Society.
(źródło: http://www.antoni-libera.pl/)
     

2010-09-30  Wystawa malarstwa Krzysztofa Szelągowskiego
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
30 września odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Krzysztofa Szelągowskiego. Jego obrazy można było podziwiać do 27 października.
Krzysztof Szelągowski urodził się 16 października 1962 roku w Grudziądzu. Jest pasjonatem olejnego malarstwa realistycznego. Jego obrazy przypominają o zapomnianym pięknie otaczającego nas świata. Prezentowane na wernisażu prace pozwoliły zatrzymać się na chwilę i zadumać...
     

2010-09-29  Wieczór tańca orientalnego
Filia nr 8 ul. Łęgi 2
29 września odbył się wieczór tańca orientalnego, podczas którego wystąpiły Milena Toczek oraz Aldona Pawluszak.
         

2010-09-28  "Czy anioły i wróżki są wśród nas?"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7; Szkoła Podstawowa nr 5 ul. Sienkiewicza 24
28 i 29 września Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Grudziądzu zorganizowało imprezy w ramach integracji pokoleniowej pod hasłem "Czy anioły i wróżki są wśród nas?". Współorganizatorami przedsięwzięć były następujące instytucje: Dom Dziennego Pobytu z ulicy Piłsudskiego, Szkoła Podstawowa nr 5 i Biblioteka Miejska.
28 września w Filii nr 13 odbyło się spotkanie autorskie z pisarką książek dla dzieci wróżką Wiolettą Piasecką, która jest autorką ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii m.in. Hansa Chrystiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, czterech sztuk teatralnych, wielu słuchowisk radiowych. Pani Wioletta opowiadała dzieciom o Hansie Christianie Andersenie. Zadawała uczniom ciekawe zadania m.in. ćwiczenie języka oraz wymowa trudnych zwrotów i powiedzonek. Przy użyciu kukiełek przedstawiła krótką historię o królewnie. Dzieci, które aktywnie udzielały się w czasie spotkania, losowały wróżbę z koszyka i odczytywały przepowiednię dla siebie. Na zakończenie spotkania Wiceprezydent Grudziądza Mariola Sokołowska zachęcała dzieci do czytania książek.
      
29 września w Domu Dziennego Pobytu miały miejsce warsztaty manualne, w których  brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5. Uczestnicy warsztatów,  pod okiem pensjonariuszy i instruktorów DDP, wykonywali anioły z gipsu, makaronu, masy solnej.  Część uczniów przygotowywała "anielską" etiudę, którą zaprezentowali na zakończenie warsztatów. Następnie były wspólne tańce i śpiewy.
Imprezy dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.
     

2010-09-23  75-lecie I. Grudziądzkiej Wystawy Filatelistycznej
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
23 września w Bibliotece Głównej odbyła się uroczystość 75-lecia Grudziądzkiej Wystawy Filatelistycznej, której organizatorem był Polski Związek Filatelistów Koło Miejskie w Grudziądzu. Pierwsza Grudziądzka Wystawa Filatelistyczna pod patronatem Józefa Włodka, prezydenta m. Grudziądza, miała miejsce w salach Muzeum Miejskiego w dniach 29.09-13.10.1935 r. Po okolicznościowych przemówieniach nastąpiło wręczenie odznaczeń Polskiego Związku Filatelistów. Odznaczenia otrzymali działacze PZF z Grudziądza i regionu, prezydent Grudziądza Robert Malinowski oraz dyrektor biblioteki Aleksandra Ciżnicka. Zgromadzeni goście wysłuchali wystąpień na następujące tematy: I. Grudziądzka Wystawa Filatelistyczna, 60-lecie Polskiego Związku Filatelistów, 150-lecie pierwszego polskiego znaczka pocztowego, a także obejrzeli pokazy multimedialne "Rarytasy poczt świata" oraz "Wielka sztuka na małym formacie". W bibliotece znajdowało się stoisko Poczty Polskiej, na którym filateliści mogli nabyć całe serie znaczków oraz pojedyncze egzemplarze, a z okazji 75-lecia Grudziądzkiej Wystawy Filatelistycznej znaczek spersonalizowany z napisem I Gr. W. F., kartkę beznominałową z wizerunkiem Bramy Wodnej oraz otrzymać okolicznościowy stempel.
     
     

2010-09-21  Spotkanie autorskie z Heleną Dobaczewską-Skonieczką
Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
21 września odbyło się spotkanie z poetką Heleną Dobaczewską-Skonieczką. Autorka sama recytowała swoje wiersze zarówno w języku polskim, jak i w Esperanto. W związku z obchodzonym w 2010 Rokiem Chopinowskim zgromadzeni mieli okazję posłuchać muzyki Fryderyka Chopina i wysłuchać utworów związanych z kompozytorem.

Helena Dobaczewska-Skonieczka urodziła się w Gorzowie Wielkopolskim. Wychowała się na Pałukach, mieszkając 20 lat w Żninie, później związała się z Bydgoszczą. Od 1997 r. jest członkiem Polskiego Związku Niewidomych. Aktywnie włącza się w prace PZN Okręgu Kujawsko-Pomorskiego. W latach 2003-2008 była koordynatorem ds. kultury w Okręgu Kujawsko-Pomorskim PZN. Jest współtwórczynią Okręgowego Biuletynu Informacyjnego kwartalnika "OKO", który redaguje od roku 2002. Zainicjowała też współpracę z esperantystami organizując Klub "Esperanta Amiko", który działa od 2004 r.
W 2006 otrzymała odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla kultury polskiej". W 2007 zainicjowała powstanie Okręgowego Klubu Aktywności Twórczej i Kulturalnej "OKATiK" przy PZN w Bydgoszczy. Jest organizatorką wielu imprez kulturalnych i integracyjnych.
W marcu 2007 roku  Helena Skonieczka została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Wiosna u poetów" organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie "Artmode". Jesienią 2007 r. wydała debiutancki tomik "Czułe spojrzenia", który został przetłumaczony przez przyjaciół esperantystów na język Esperanto i wydany w 2009  jako "Teneraj rigardoj" z okazji Międzynarodowego Kongresu Esperanto w Polsce. W 2008 r. Okręg Kujawsko-Pomorski PZN wydał jej wspomnienia z działalności kulturalnej "Od konkursu do wystawy".
     

2010-09-21  Spotkanie z pastorem
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
21 września odbyło się spotkanie z przedstawicielem Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego pastorem ks. Waldemarem Dąbrowskim. Zgromadzona młodzież obejrzała film na temat Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Spotkanie z pastorem Dąbrowskim jest III. spotkaniem z przedstawicielem mniejszości wyznaniowych w Grudziądzu. Pierwsze spotkanie miało miejsce 22 września 2008 r. i odbyło się w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Wówczas gościł u nas wikariusz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Jana w Grudziądzu.
     

2010-09-11  "Nie zapominajmy o "Stomilu"!"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się prelekcja Macieja Drzewoszewskiego na temat grudziądzkiego przemysłu gumowego. Prelekcję zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Historii Grudziądzkiego Przemysłu Gumowego oraz Filia nr 13.
     

2010-08-31  "Moja morska przygoda"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Ostatniego sierpnia zorganizowano uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moja morska przygoda", który adresowany był do wszystkich czytelników, którzy w okresie wakacyjnym odwiedzili filię (dzieci, młodzież, dorośli). Zadaniem uczestników było wykonanie dowolnej ilości prac w dowolnej technice. Zgłoszone do konkursu prace zostały ocenione przez komisję w składzie: Marianna Gitner-Sawistowska - artysta-plastyk (przewodnicząca), Sylwia Borkowska - prezes Fundacji "Ostatni Rejs" oraz Aleksandra Szymczyk - kierownik Filii nr 13. Na konkurs wpłynęło 40 prac. Nagrody przyznano następującym osobom:

GRAND PRIX - Paulina Woźniak

oraz 5 nagród równorzędnych:
- Karol Hoogesteger,
- Magdalena Rogowska,
- Wanessa Świątkowska,
- Michalina Tobolska,
- Oliwia Zaremba.
Wszystkie prace wykonane w ramach konkursu zostały przekazane Fundacji „Ostatni Rejs”. Prace będą wyeksponowane w siedzibie Fundacji na wyspie Wolin. Fundacja ta pomaga rodzinom marynarzy, którzy nie powrócili z morza do domu.
      

2010-06-23  Wakacje w bibliotece
Biblioteka Główna oraz filie biblioteczne

Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej
28.06 – „Letnie zabawy z papierem” – zajęcia plastyczne, orgiami formy płaskie
05.07 – „Podróże z książką” – zajęcia literackie cz. 1
12.07 – „Chodzą własnymi drogami…” – spotkanie z kotem
19.07 – „Biblioteka jakiej nie znacie” – zajęcia edukacyjne
26.07 – „Plastusiowo” – zajęcia artystyczne
02.08 – „Wakacyjne obrazki” – zajęcia plastyczne
09.08 – „Wyprawa w przeszłość” – zajęcia edukacyjne
16.08 – „Letnie zabawy z papierem” – zajęcia plastyczne, orgiami formy przestrzenne
23.08 – „Podróże z książką” – zajęcia literackie cz. 2
Zajęcia odbywały się w godz. 11.00-13.00.
     
   

Filia nr 1 – w godz. 12.00-14.00 cykl zajęć dla dzieci pod hasłem „Wakacje w bibliotece”:
poniedziałki – gry, zabawy, rozwiązywanie zagadek i rebusów;
wtorki – różnorodne zajęcia plastyczne ;
środy – „Poznajemy swoje miasto z książek i pocztówek” – popularyzacja wiedzy o Grudziądzu.
Zajęcia przeplatane były głośnym czytaniem baśni Hansa Christiana Andersena i zakończone konkursami.
       

Filia nr 3
14.07.2010, godz. 12.00 – „Mój ulubiony sport” – konkurs plastyczny
11.08.2010, godz. 12.00 – „Budowle z patyków” – zajęcia plastyczne

Filia nr 4
Zajęcia dla dzieci (plastyczne, konkursy, gry i rebusy) odbywały się w poniedziałki, środy i piątki w godz. 12.00-14.00.
Od 19.07-21.07 – „Poznajemy zasady korzystania z Internetu” – zajęcia komputerowe
26.07 – „Bajkowe poranki” – głośne czytani bajek
30.07 – „Poznajemy prace w bibliotece” – lekcja biblioteczna
04.08 – „Morskie przygody” – konkurs plastyczny związany z morzem, tradycjami i obyczajami
10.08 – „Tu mieszkam – poznajemy swoją miejscowość”
20.08 – „Światełko czerwone – bezpieczne w drodze do szkoły” – wystawa książek oraz quiz tematyczny
   
     

Filia nr 7
04.08 – „Brzechwa dzieciom” – głośne czytanie popularnych wierszy autora oraz wykonanie ilustracji do wybranego utworu w formie origami płaskiego
11.08 – gry i zabawy szaradziarskie, rozrywki umysłowe
18.08 – „Mój ulubiony bohater literacki” – zajęcia rysunkowe
25.08 – „Wakacyjne podróże” – zajęcia plastyczne polegające na przedstawieniu ciekawego miejsca, które dzieci odwiedziły podczas wakacji.
Zajęcia od godz. 12.00.

Filia nr 8
09.07 – „Biblioteczny detektyw – czy są duchy  bibliotece?” – szukanie książek o tematyce związanej z duchami oraz czytanie fragmentów z wyszukanych książek np. „Wakacje z duchami”
16.07 – Podróże po Polsce – „Z przewodnikiem po Polsce” – wystawa przewodników w bibliotece
23.07 – „Czy to kamień?” – rysowanie i malowanie kamieni
06.08 – „Ze sztuką na Ty” – gry, rebusy, kolorowanki
13.08 – „Jestem artystą” – zajęcia plastyczne
20.08 – „Rysunkowe spotkanie z bajką” – zajęcia plastyczne
Zajęcia od godz. 12.00.

Filia nr 14
LIPIEC
1) „BĄDŹ OSTROŻNY NA DRODZE” – pogadanka, quiz (6.07.2010)
2) „WESOŁE CHWILE W BIBLIOTECE” – czytanie bajek
3) Gry, rebusy, krzyżówki.                                     
                                                                                       
SIERPIEŃ
1) „WAKACYJNA PRZYGODA” – zajęcia plastyczne (17.08.2010)
2) Puzzle, gry planszowe, rozrywki umysłowe.
Zajęcia od godz. 12.00. 
     

2010-06-23 "Jak Grudziądz miastem się staje"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
21 i 23 czerwca 2010 r. z okazji 719. urodzin miasta w Oddziale Dziecięcym odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci.
     

2010-06-21  II spotkanie z Andrzejem Antonim Kaczmarkiem
Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 po raz kolejny spotkały się z Andrzejem Antonim Kaczmarkiem. Na poprzednim spotkaniu z autorem dzieci zapoznały się z opowiadaniem zatytułowanym "Niesforna żabka" i otrzymały zadanie wykonania do niego ilustracji. Najlepsze prace zostały nagrodzone.
     

2010-06-19  "Nie zapominajmy o "Stomilu"!"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Filia nr 13 i Stowarzyszenie na Rzecz Historii Grudziądzkiego Przemysłu Gumowego zorganizowały wystawę fotografii przedstawiających "Stomil" od początku jego działalności (1923 r.) aż do likwidacji. Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem zaproszonych gości odbyło się w sobotę 19 czerwca 2010 r. o godz. 13.00 w ramach obchodów DNI GRUDZIĄDZA. Na wystawie zaprezentowano zdjęcia ze zbiorów:
- Zbigniewa Licy,
- Floriana Łodygi,
- Henryka Szczepańskiego,
- Stanisława Kawy,
- Jadwigi Achcińskiej
oraz ze zbiorów Stowarzyszenia na Rzecz Historii Grudziądzkiego Przemysłu Gumowego. Kuratorem wystawy była Aleksandra Szymczyk. Fotografie można było oglądać do 20 września.
     

2010-06-18  Kiermasz wydawnictw o Grudziądzu
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
W dniach 17 i 18 czerwca 2010 r. z okazji Dni Grudziądza przed Biblioteką Główną odbył się kiermasz wydawnictw grudziądzkich. Na kiermaszu dostępne były publikacje dotyczące Grudziądza i okolic m.in.: "Żurawiejki" (wstęp i redakcja Anna Wajler), "Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej" Tom V, "18 Pułk Ułanów Pomorskich" rotmistrza Włodzimierza Sokulskiego, "Grudziądz - kawaleryjska stolica" Jerzego Krzysia, "Kalendarz Grudziądzki 2010", "Roczniki Grudziądzkie" Tom XVIII, "Sezon kulturalny w Sodomie" Pawła Zaremby oraz wiele innych.
     

2010-06-10  "Biblioteka moich marzeń"
Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
W bibliotece na osiedlu Lotnisko odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "Biblioteka moich marzeń". Konkurs podzielony był na dwie kategorie:
- konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III,
- konkurs literacki dla uczniów klas IV – VI.
Ogółem do biblioteki wpłynęło 77 prac. Prace plastyczne oceniła Joanna Zasada i Hanna Czerlińska, a prace  literackie oceniło jury w składzie: Stanisław Raginiak i Hanna Czerlińska. Przyznano nagrody następującym osobom:
KONKURS PLASTYCZNY
I miejsce – Ewelina Bakaluk (kl. II a, SP nr 21)
II miejsce – Kacper Mochalski (kl. II, SP nr 2)
III miejsce – ex aequo Marta Ciesielska (kl. III c, SP nr 15) i Oliwia Kuźmińska (kl. II a, SP nr 21)
Wyróżnienia – Zosia Strzyżewska (kl. II, SP nr 2), Wiktoria Kościecha (kl. II d, SP nr 7), Chrystian Santysiak (kl. II c, SP nr 21)

KONKURS LITERACKI
proza
I miejsce – Szymon Ograbek (kl. IV a, SP nr 5)
II miejsce – ex aequo Zuzanna Giecewicz  (kl. IV c, SP nr 15) i Julia Ciesielska (kl. IV c, SP nr 15)
Wyróżnienia – Sara Pankowska (kl. IV c, SP nr 15), Julia Kwiatkowska (kl. IV c, SP nr 15), Katarzyna Gajewska (kl. V c, SP nr 7)

poezja
I miejsce – ex aequo Roksana Jakubowska (kl. V c, SP nr 7) i Martyna Nasieniewska (kl. V c, SP nr 7)
II miejsce – Aleksandra Wrzesińska (kl. VI e, SP nr 21).
     

2010-05-27  "Refleksje"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
27 maja odbyło się spotkanie poetyckie zatytułowane "Refleksje". Było to spotkanie z poezją Urszuli Ziemer, pensjonariuszki Domu Dziennego Pobytu z ul. Piłsudskiego. Pani Urszula jest rodowitą grudziądzanką. Wiersze zaczęła tworzyć w latach szkolnych, kiedy wpisywała się koleżankom do pamiętników. Potem pisała kolejne utwory, ale trafiały one do szuflady, a część z nich została wyrzucona. Z inicjatywy Anny Rabanowskiej, instruktorki DDP, udało się opublikować 2 egzemplarze wierszy Urszuli  Ziemer zebranych w tomiku pt. "Refleksje". Jeden egzemplarz trafił do rąk autorki, co było dla niej wielką niespodzianką. Wiersze pani Urszuli odczytała  pani Maria, również pensjonariuszka DDP. Oprawę muzyczną przygotował Karol Kosik.
     

2010-05-24  "Baśnie Andersena"
Filia nr 7 ul. Chopina 33
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Baśnie Andersena" zorganizowany z okazji przypadającej w 2010 r. 205. rocznicy urodzin i 135. rocznicy śmierci duńskiego autora. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie ilustracji do jednej z wybranych baśni Hansa Christiana Andersena. Zgłoszone do konkursu prace zostały ocenione przez komisję w składzie: Klara Stolp (przewodnicząca), Krystyna Janowska oraz Teresa Mućka. Na konkurs wpłynęło 49 prac. Przyznano nagrody następującym osobom:

I kategoria – klasa I
I miejsce – Amelia Kędzior (SP nr 2)
II miejsce – Wiktoria Żołądź (SP nr 2)
III miejsce – Martyna Ślizga (SP nr 2)

II kategoria – klasa II
I miejsce – Aleksandra Schoenwald (SP nr 21)
II miejsce – Wiktoria Dąbrowska  (SP nr 21)
III miejsce – Zuzanna Kwiatkowska (SP nr 21)
Wyróżnienie – Alicja Elwertowska (SP nr 21)

III kategoria – klasa III
I miejsce – Beata Galewska (SP nr 5)
II miejsce – Wiktoria Dłużyńska (SP nr 5)
III miejsce – Viktor Verstappen (SP nr 5)
Wyróżnienie – Karolina Niedzielska (SP nr 21)

Wszystkie prace zaprezentowano na wystawie pokonkursowej. Oprócz prac plastycznych można było obejrzeć w bibliotece wystawkę poświęconą Andersenowi.
     

2010-05-20  "Fascynacje"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
20 maja odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac podopiecznych pani Klary Stolp, obecnie studentów renomowanych uczelni w Polsce:
Filipa Dulki - Uniwersytet Mikołaja Kopernika (kierunek: Konserwacja Zabytków),
Jakuba Kozaka - Politechnika Gdańska (kierunek: Architektura i Urbanistyka),
Mateusza Prusakowskiego - Politechnika Gdańska (kierunek: Architektura i Urbanistyka),
Alicji Strzyżyńskiej - Politechnika Koszalińska (kierunek: Architektura Wnętrz Wzornictwo Przemysłowe),
Pauliny Woźniak - Politechnika Poznańska (kierunek: Architektura i Urbanistyka).

Podczas wernisażu zaprezentowano młodych poetów:
Katarzynę Grabińską - wiersze - Uniwersytet Warszawski (kierunek: Kulturoznawstwo),
Aleksandrę Śliwińską - ozdobniki - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (kierunek: Architektura Krajobrazu),
Jakuba Kozaka - wiersze (debiut) - Politechnika Gdańska (kierunek: Architektura i Urbanistyka).
Zebrani goście mogli „poczęstować” się utworami młodych twórców.
Opiekę literacką sprawowała Ewa Grabińska, a opiekę artystyczną nad całością Klara Stolp.
     

2010-05-18  Wydarzenie kulturalne w Szpitalu Miejskim
Filia nr 11 ul. Rydygiera 15/17
Przedsięwzięcie zorganizowali pracownicy Filii nr 11 wraz ze Stanisławem Raginiakiem. Podczas jednego spotkania uczestnicy zetknęli się z kilkoma dziedzinami sztuki: literaturą, muzyką, fotografią, malarstwem. Z poezją śpiewaną wystąpił Adam Zdrojewski, który wykonał m.in. utwory Leonarda Cohena. Grudziądzki literat Stanisław Raginiak przeczytał swoje wiersze ze zbioru "Skroplone smutki". Na zakończenie spotkania wystąpił ponownie Adam Zdrojewski. Ostatni utwór "Szpetni czterdziestoletni" pan Zdrojewski wykonał wspólnie z Anną Łozińską.
Na sali wystawiono obrazy namalowane przez Zbyszka Smolińskiego oraz fotografie autorstwa Macieja Kastnera. Zainteresowane osoby mogły porozmawiać z panem Smolińskim.
     

2010-05-18  "Przyroda obrazem i poezją malowana"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
18 maja odbyło się spotkanie z twórcami albumu "Przyrodnicze perły powiatu grudziądzkiego". Michał Kosowicz, jeden z autorów fotografii do albumu, prezentował swoje zdjęcia i opowiadał o przepięknej przyrodzie naszego powiatu. Janina Tarnawska, autorka poezji do wspomnianego albumu, czytała wybrane wiersze tematycznie związane z motywami przedstawianymi na fotografiach pana Kosowicza.
     

2010-05-11  "Fortyfikacje grudziądzkie" cz. II
Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
11 maja pracownik grudziądzkiego Muzeum Mariusz Żebrowski wygłosił prelekcję na temat fortyfikacji grudziądzkich. Była to druga prelekcja z cyklu "Fortyfikacje grudziądzkie". 

2010-05-04  Wieczór poezji Pawła Kowalczyka
Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
4 maja odbył się wieczorek poetycki młodego amatora poezji Pawła Kowalczyka. Podczas spotkania prowadzono dyskusje na temat poezji i literatury.

Paweł Kowalczyk, lat 18, brał udział w konkursie otwartej prezentacji własnej twórczości poetyckiej w ramach "Festiwalu 4 Pory Książki – Pora Poezji" zorganizowanego przez Bibliotekę Miejską i Instytut Książki oraz w warsztatach poetyckich przygotowanych przez grudziądzkiego literata Stanisława Raginiaka. Paweł tworzy poezję raczej smutną i refleksyjną, rzadziej wesołą. Na co dzień jest uczniem drugiej klasy o profilu humanistycznym I LO. Marzy mu się bycie aktorem, do czego dąży uczęszczając na warsztaty teatralne w Ognisku Pracy Pozaszkolnej oraz działając aktywnie w teatrze amatorskim "Kostiumeria". Interesuje się literaturą, teatrem, filmem.
     

2010-04-30  "Majowe święta państwowe"
Filia nr 3 ul. Korczaka 23
30 kwietnia odbył się quiz dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 7. Był to quiz na temat świąt państwowych przypadających w pierwszych dniach maja. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące państwowości, układały z "papierowych puzzli" godło Polski, rozwiązywały krzyżówkę, miały za zadanie ułożyć z poszczególnych wersów  "Mazurka Dąbrowskiego". Najlepsza drużyna otrzymała nagrody książkowe z Biblioteki Miejskiej, a pozostałym grupom wręczono upominki ufundowane przez Wydział Kultury, Sportu i Turystyki UM w Grudziądzu.
       

2010-04-29  Wystawa prac podopiecznych Pracowni Plastycznej w Ognisku Pracy Pozaszkolnej
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
29 kwietnia odbyło się otwarcie wystawy prac z Pracowni Plastycznej w Ognisku Pracy Pozaszkolnej. Prace zostały wykonane pod kierunkiem instruktorki Teresy Skrockiej. Autorzy prac otrzymali drobne upominki. Wystawa była czynna do 18 maja.
     

2010-04-23  Spotkanie z najaktywniejszymi czytelnikami Biblioteki Miejskiej
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki dyrektor biblioteki Aleksandra Ciżnicka spotkała się z najaktywniejszymi czytelnikami wyróżnionymi z poszczególnych placówek bibliotecznych. Zaproszeni goście wysłuchali mini-koncertu w wykonaniu uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu. Następnie pani dyrektor wręczyła każdemu czytelnikowi książkę wraz z podziękowaniem za aktywne czytelnictwo. W tym dniu czytelnicy mieli okazję zobaczyć, jak funkcjonuje pracownia digitalizacyjna Biblioteki Miejskiej.
     

2010-04-23  Spotkanie z Andrzejem Antonim Kaczmarkiem
Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
W Filii nr 4 gościł Andrzej Antoni Kaczmarek. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Pan Andrzej opowiadał o swojej twórczości dla dzieci. Następnie uczniowie recytowali wybrane wiersze autora.
Przed spotkaniem dzieci otrzymały zadanie zilustrowania utworów Andrzeja Kaczmarka. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody książkowe z rąk pani dyrektor Aleksandry Ciżnickiej, a pozostałym uczniom wręczono zakładki biblioteczne. Na kolejne spotkanie dzieci otrzymały zadanie wykonania ilustracji do opowiadania "Niesforna żabka". Następnie pan Andrzej zaproponował dzieciom głośne czytanie jego wierszy ze zbiorku "Przygody Sary". Chętne osoby po przeczytaniu utworów otrzymały książeczkę od autora. Spotkanie odbyło się w ramach Światowego Dnia Książki.

Andrzej Kaczmarek urodził się 10 kwietnia 1949 r. w Grudziądzu. Przez 10 lat pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Jabłonowie Pomorskim i w Grudziądzu. W 2006 r. zadebiutował wierszykami dla dzieci "Historyjki i bajeczki nie tylko do poduszeczki". W tym samym roku wydał "Wiersze nieuczesane", a następnie - "Wiersze czesane" i "Wiersze uczesane". Andrzej Kaczmarek jest również autorem książki "Żyć krótko intensywnie: rzecz o Januszu Leppku i...".
     

2010-03-30  Pisanki w Filii nr 8
Filia nr 8 ul. Łęgi 2
W bibliotece na Rządzu wyeksponowano pisanki wykonane przez czytelników. Jajka ozdobiono wykorzystując różne techniki. Były jaja malowane, jaja wyklejane skorupkami, jaja zdobione wstążkami i włóczką. Można je było oglądać do połowy kwietnia 2010 r.
     
2010-03-27  "Baju, baju o jaju"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
"Baju, baju o jaju" to tytuł zajęć literackich o tradycji wielkanocnej związanej z jajkiem. Młodzi czytelnicy obejrzeli m.in. inscenizację utworu Jana Brzechwy "Dwa koguty", prezentację o ozdabianiu jajek oraz wysłuchali recytacji wierszy: "Kaczka dziwaczka", "Kwoka", "Kokoszka-smakoszka" i "Jajko".
     
2010-03-17  Światowy Dzień Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych
Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
15 marca 2010 r. obchodzono Światowy Dzień Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych. Przypada on zawsze na trzecią niedzielę marca. W Polsce dzień ten dotyczy przede wszystkim emerytów i rencistów.
W grudziądzkim Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych  świętowano 17 marca. Dzieci z Plemiąt przygotowały przedstawienie i śpiewały piosenki, natomiast pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu wystąpili z krótkim kabaretowym przedstawieniem. 
   
2010-03-16  "Mikołaj Kopernik i jego dzieło"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
Z okazji Dni Kopernikowskich odbył się konkurs wiedzy o astronomie i konkurs rysunkowy. W obu konkursach uczestniczyło 21 uczniów z klasy V Szkoły Podstawowej nr 11. Największą wiedzą o Koperniku wykazali się: Michał Meller, Emilia Suchocka oraz Kamil Kazanowski. W konkursie rysunkowym najlepszą pracę wykonali dwaj chłopcy: Michał Łucki i Kamil Onyszko. Drugą nagrodę za wspólny rysunek otrzymały Marta Firyn i Emilia Suchocka, a trzecią - Angelika Przybyłowicz.
 
2010-03-12  Spotkanie z Marzeną Filipczak
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
12 marca w grudziądzkiej bibliotece gościła Marzena Filipczak, promująca swoją książkę pt. "Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet". Autorka opowiadała o tym, co przeżyła podczas półrocznej podróży po Azji Południowo-Wschodniej oraz jak sobie tam sama radziła. Pani Marzena Filipczak wyświetlała zdjęcia z krajów azjatyckich, pokazując tamtejszych ludzi, zwierzęta, przyrodę, architekturę, transport. Czytelnicy mogli nabyć przewodnik oraz zdobyć dedykację autorki.

Marzena Filipczak – dziennikarka i redaktorka. Przez 13 lat pracowała w "Gazecie Wyborczej" i "Metrze", w tym drugim tytule także jako redaktor naczelna. W 2008 r. wyjechała sama na pół roku do Azji. Wynikiem tej podróży jest książka "Jadę sobie..." składająca się z dwóch części. Pierwsza powstała na bazie blogu, który autorka pisała z Indii, Malezji, Tajlandii, Kambodży, Wietnamu (o ile był prąd). Druga, bardziej praktyczna, odpowiada na pytania związane z bezpieczeństwem samotnej kobiety (i nie tylko) w podróży.
     

2010-03-03  Kiermasz wielkanocny
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Od 3 marca do 2 kwietnia 2010 r. czynny był kiermasz wielkanocny, na którym można było kupić ciekawe i oryginalne dekoracje świąteczne m.in. zajączki, kurczaki, jajeczka, baranki i wiele innych. Podobnie, jak w latach ubiegłych, zostały one przygotowane przez podopiecznych Domu Dziennego Pobytu z ul. Piłsudskiego oraz członków Polskiego Związku Niewidomych w Grudziądzu.
     

2010-02-26  "Żywa Biblioteka"
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
Wspólnie ze Stowarzyszeniem "Pracownia Różnorodności" zorganizowaliśmy po raz pierwszy w Grudziądzu "Żywą Bibliotekę" czyli akcję, podczas której udostępnia się społeczności lokalnej "żywy księgozbiór" – osoby ze środowisk i grup społecznych, które obarczone są stereotypami i na co dzień spotykają się z dyskryminacją. W ramach "Żywych Bibliotek" odwiedzającym je ludziom umożliwia się bezpośredni kontakt z osobami reprezentującymi różne grupy społeczne, w tym m.in. mniejszości religijne, kulturowe, narodowe – podobnie jak z książkami w tradycyjnej bibliotece.
W grudziądzkiej książnicy można było porozmawiać z osobą niepełnosprawną, ortodoksyjnie katolicką, niewierzącą,  biseksualną, osobą starszą, protestantką, wegetarianką, gejem, lesbijką. "Żywe książki" dzieliły się z osobami odwiedzającymi "Żywą Bibliotekę" swoimi przeżyciami, tym, jak są odbierane przez otoczenie. Spotkanie z "Żywymi książkami" odbywało się zazwyczaj na zasadzie "jeden na jeden", choć zdarzało się, że do jednej "książki" podchodziły dwie, a nawet więcej  osób. Dla odwiedzających była to znakomita szansa na zmierzenie się ze swoimi uprzedzeniami i stereotypami, szansa do zweryfikowania wyobrażeń o świecie. Z "Żywej Biblioteki" skorzystali głównie uczniowie grudziądzkich szkół ponadgimnazjalnych, którzy grupami przychodzili do biblioteki, ale nie zabrakło także osób indywidualnych.
     
     

2010-02-22  "Pan Astronom"
Oddział Dziecięcy Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
W dniach 22 lutego oraz 1, 3, 4, 5 i 11 marca 2010 r. odbyły się zajęcia edukacyjno-literackie pt. "Pan Astronom". Scenariusz zajęć oparty był na książce Wandy Chotomskiej "Dzieci Pana Astronoma". Dzieci bawiły się w planety, postawiły Kopernikowi pomnik oraz wysłuchały opowieści o Słońcu, planetach, Księżycu, gwiazdach i znakach zodiaku.
Okazją do zorganizowania takich zajęć była rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, przypadająca 19 lutego.
     
   
   

2010-02-18  Wystawa prac plastycznych
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
18 lutego odbyło się otwarcie wystawy prac uczestników zajęć plastycznych w Centrum Kultury Teatr. Uroczyste otwarcie wystawy rozpoczęło się kilka minut po 17. Zaprezentowano prace kilkunastu podopiecznych pani Marianny Gitner-Sawistowskiej, która prowadzi zajęcia w CK Teatr. Dyrektorki instytucji kultury - pani Anna Janosz oraz pani Aleksandra Ciżnicka - podziękowały autorom prac wręczając im drobne upominki. Wystawa była czynna do 26 kwietnia.
     

2010-01-26  "Fortyfikacje grudziądzkie"
Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
26 stycznia odbyła się pierwsza prelekcja Mariusza Żebrowskiego z cyklu "Fortyfikacje grudziądzkie". Spotkania z pracownikiem grudziądzkiego Muzeum będą odbywać się raz na kwartał w Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych.

2010-01-23  "Grudziądz 1920"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
23 stycznia obchodziliśmy 90. rocznicę powrotu Grudziądza w granice polskiej państwowości. Z tej okazji w Czytelni Czasopism Biblioteki Głównej przygotowano interesującą ekspozycję fotogramów "Grudziądz 1920", które przedstawiają pamiętne wydarzenia mroźnego, styczniowego dnia 1920 roku: wymarsz z miasta wojsk niemieckich poprzedzony pożegnaniem na Rynku oraz uroczyste powitanie Polskiej Armii wprowadzanej do miasta przez gen. Stanisława Pruszyńskiego.
Ekspozycja była czynna do końca lutego 2010 r.
        

2010-01-22  "Grudziądz. Przyroda najbliższej okolicy"
Filia nr 8 ul. Łęgi 2
W bibliotece na Rządzu wyeksponowano fotografie autorstwa Andrzeja Kilińskiego. Ekspozycję zatytułowaną "Grudziądz. Przyroda najbliższej okolicy" można było oglądać do 22 lutego 2010 r. w godzinach pracy biblioteki. 
     

2010-01-18  Ferie zimowe w bibliotece
Biblioteka Główna oraz filie biblioteczne
W okresie ferii zimowych od 18 do 29 stycznia 2010 r. odbyły się następujące zajęcia:

ODDZIAŁ DZIECIĘCY BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ ul. Legionów 28
18.01 – "Upominek dla babci i dziadka" – zajęcia plastyczne
19.01 – "Nie tyko dla urwisów…" – zajęcia literackie
20.01 – "Spotkanie z magią" – pokaz iluzjonistyczny prowadzony przez Panią Annę Chełstowską
21.01 – "Zimowe podróże" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
22.01 – "Bajkowe witrażyki" – zajęcia plastyczne
25.01 – "Zabawy z origami" – zajęcia plastyczne
26.01 – "Nie tylko dla urwisów…" – zajęcia literackie
27.01 – "Nasi milusińscy" – zajęcia edukacyjno-literackie
28.01 – "Moje Walentynki" – zajęcia plastyczne
29.01 – godz. 10.00 "Przyjaciel dziatwy" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
Zajęcia odbywały się będą w godz. 11.00-13.00.
     
     

FILIA NR 3 ul. Korczaka 23
19.01 – "Domaluj co chcesz" – zajęcia plastyczne
22.01 – "Solą malowane" – zajęcia plastyczne
26.01 – "Batikowe co nieco" – zajęcia plastyczne
29.01 – "Franklin naszym przyjacielem" – konkurs czytelniczy
Rozpoczęcie zajęć godz. 11.30.

FILIA NR 4 ul. Tytoniowa 1
19.01 – Głośne czytanie baśni Andersena
20.01 – Zajęcia plastyczne – robimy laurki dla babci
22.01 – Państwa, miasta – quiz tematyczny
25.01 – Zajęcia plastyczne – kolorowanki – malowanki
27.01 – Czy znasz baśnie Hansa Christiana Andersena – konkurs literacki
Zajęcia odbywały się będą codziennie oprócz czwartku w godz. 12.00-15.00.
     

FILIA NR 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
18.01 – Gry i zabawy integracyjne, serca z masy solnej dla babci i dziadka z okazji ich święta
20.01 – Laurka dla babci i dziadka oraz ozdabianie wcześniej wykonanych serc z masy solnej
22.01 – "Nieznane przygody Mikołajka" – zabawne historyjki o małym urwisie autorstwa R. Gościnnego i J.-J. Sempe (zajęcia czytelnicze i plastyczne: pytania do tekstu i ilustracje)
25.01 – Turniej zagadek (krzyżówki, rebusy, łamigłówki, praca w grupach oraz ciąg dalszy "Nieznanych przygód Mikołajka" (zajęcia czytelnicze)
27.01 – Bajkowy turniej na podstawie znanych bajek (zajęcia czytelnicze, pytania z bajek, układanie bajkowych puzzli, praca w grupach) oraz "Dziadek do orzechów" – baśń Hoffmanna, zajęcia czytelnicze
Zajęcia odbywały się będą w godz. 11.00-13.00. Przez całe ferie będzie trwała akcja "Czytanie na żądanie" (pracownik działu dziecięcego czyta ulubione książki wskazane przez dzieci).
29.01 o godz. 12.00 odbyło się przedstawienie "DZIADEK DO ORZECHÓW", które wystawił Teatr "Zaczarowany Świat" z Torunia.
     

FILIA NR 14 ul. Mazurska 2
18.01 – "Zima w moim mieście" – konkurs rysunkowy
19.01 – "Guzikowe cuda" – konkurs plastyczny
20.01 – "Kalambury" – skojarzenia, zabawy słowne
26.01 – "Znawca bajek" – quiz
27.01 – Gry planszowe, puzzle
Zajęcia odbywały się będą w godz. 11.00-13.00.

FILIA NR 1 ul. Nauczycielska 19
Cykl zajęć dla dzieci – gry i zabawy, rozwiązywanie rebusów i krzyżówek, zajęcia plastyczne i literackie.
Zajęcia odbywały się będą codziennie od godz. 12.00-14.00.
     
     

FILIA NR 7 ul. Chopina 33
Zajęcia dla najmłodszych czytelników – zajęcia plastyczne, turnieje wiedzy, szarady, rebusy, głośne czytanie w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom".
Zajęcia odbywały się w pierwszym tygodniu ferii codziennie (18 – 22 stycznia 2010) od godz. 12.00.
   
W pozostałe dni podczas trwania ferii w godzinach otwarcia w/w placówek można było korzystać z dostępnych gier planszowych, puzzli, Internetu, komputerowych programów edukacyjnych i gier.

2010-01-12  Wystawa prac plastycznych
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
12 stycznia odbyło się otwarcie wystawy prac dzieci uczestniczących w zajęciach plastycznych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłonowie Pomorskim. Prace powstały pod kierunkiem grudziądzkich artystów-plastyków Macieja i Elżbiety Józefowiczów. Ekspozycja była czynna do 12 lutego.
     

Kalendarz Biblioteki Miejskiej na 2010
Biblioteka Miejska w Grudziądzu wydała kalendarz ścienny na 2010 rok, w którym zamieszczone są zdjęcia autorstwa Teresy Mazurkiewicz. Fotografie przedstawiają wnętrza gmachu głównego Biblioteki Miejskiej, miejsca nieodwiedzane na co dzień przez czytelników takie jak magazyny.

Kalendarz w postaci pliku graficznego DjVu
Oprogramowanie:
 
Internet Grudziądz
Odsłon: 1690961