Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta GrudzišdzArchiwum wydarzeń 2012

2012-12-13  Dotacja finansowa z Biblioteki Narodowej
W ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" zakupiliśmy 1067 woluminów o wartości 20.680 zł. Ze środków finansowych zobowiązani byliśmy przeznaczyć 1/3 kwoty na zakup nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży. W związku z powyższym nabyliśmy 534 woluminy za kwotę 7.568,06 zł.
Pierwszy zakup z literaturą beletrystyczną dla dorosłych dotarł do Wypożyczalni Głównej i filii bibliotecznych już w połowie listopada. Kolejne zakupione tytuły literatury dla dzieci i młodzieży oraz literatury naukowej i popularno-naukowej trafiły do bibliotek z końcem roku 2012.

"Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej."

2012-12-12  Czytamy J. K. Rowling
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Jeden z grudziądzkich klubów DKK wziął udział w pierwszej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej Dyskusyjnych Klubów Książki organizowanej przez Instytut Książki i wydawnictwo Znak. Jedna z najpopularniejszych autorek w historii, znana głównie z serii książek o Harrym Potterze – J. K. Rowling – właśnie wydała pierwszą powieść tylko dla dorosłych pt. "Trafny wybór".
Spotkanie na temat najnowszej pozycji autorki odbyło się 12 grudnia br. o godz. 18.00. Dokładnie tego dnia i dokładnie o tej godzinie, kluby biorące udział w akcji spotkały się w swoich miejscowościach, by dyskutować o "Trafnym wyborze".
Więcej o akcji można przeczytać na stronie Instytutu Książki.
   

2012-11-29  Spotkanie z Ewą Lenarczyk
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
W Bibliotece Głównej gościła autorka pochodząca z Elbląga - Ewa Lenarczyk. Jako pisarka zadebiutowała w styczniu 2010 roku powieścią "Zojda z Bieszczad", następnie wydała "Naszą Klasę i co dalej" oraz "W poszukiwaniu szczęśliwego domu". Do Grudziądza autorka przyjechała ze swoim najnowszym romansem "Kochaj mnie od morza do morza". Ewa Lenarczyk przedstawiła fabułę poszczególnych powieści oraz ich bohaterów, przytaczając co ciekawsze fragmenty. W sumie planuje opublikować 20 powieści. W przygotowaniu jest drugi tom "Naszej Klasy" oraz "Cnota dla Machu Picchu" - zabawna historyjka science fiction. Na zakończenie spotkania autorka sprzedawała książki i wpisywała dedykacje.
     
Ewa Lenarczyk - urodziła się w 1956 roku w Elblągu, gdzie mieszkała do matury w 1975 roku, później przeniosła się do Gdańska. Po ukończeniu Medycznego Studium Zawodowego pracowała w Szkole Podstawowej nr 5 na Zaspie jako higienistka szkolna. Była zatrudniona w Urzędzie Statystycznym jako ankieter. Przez dziewięć lat zarządzała Halą Targową na Gdańskiej Zaspie. Blisko 15 lat mieszkała na kaszubskiej wsi, a obecnie znów przeniosła się do Trójmiasta.
Strona autorki: www.ewalenarczyk.com.pl

2012-11-28  "Był sobie pies..."
Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Dzieci z Przedszkola Miejskiego "Śródmieście" uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w Dziale dla Dzieci i Młodzieży. Obejrzały dwie inscenizacje: "Wiersz pod psem" Wandy Chotomskiej oraz opowieść o najdłuższym jamniku. Odbyły się zabawy, podczas których dzieci naśladowały pieski. Nie obyło się bez dużej dawki humoru.
     

2012-11-27  Wystawa świąteczna
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
W Filii nr 13 czynna była wystawa ozdób świątecznych, przygotowanych przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu, członków Polskiego Związku Niewidomych oraz czytelników filii, którzy mają nieprzeciętne talenty. Jak co roku oferta ozdób jest większa i bardziej różnorodna. Prezentowane są różnego rodzaju stroiki, aniołki, mikołajki, choinki, gwiazdki, bombki i wiele innych wzorów kojarzących się z najpiękniejszymi świętami, na które wszyscy czekają z niecierpliwością.
     

2012-11-26  "Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci"
Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
26 listopada w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia w Dziale dla Dzieci i Młodzieży zorganizowano zajęcia literackie o Misiu Uszatku. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 18 razem ze swoimi pluszowymi misiami, Misiem Uszatkiem i jego zaczarowanym kółkiem przeniosły się do śnieżnej krainy, ciepłych krajów i świata Indian. Uczestnicy zajęć obejrzeli inscenizację o przygodach Uszatka. Głównym punktem programu był "uszatkowy" pokaz mody, który został przyjęty z wielkim aplauzem.
     

2012-11-23  "Jesienne nastroje"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
W piątek 23 listopada w Filii nr 13 odbył się koncert Sylwii Kosowicz. W programie koncertu były utwory m.in. Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego i Andrzeja Koryckiego.
Oprawa graficzna koncertu - Michał Kosowicz.
     

2012-11-22  Wystawa grupy "Smalta 5"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
22 listopada miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy podopiecznych Klary Stolp. Wyeksponowano prace, które powstały w czasie dwóch plenerów. Jeden z nich to plener w łasińskim Ośrodku Wypoczynkowym "Casus", gdzie powstały przede wszystkim pejzaże. Na kolejnym plenerze, który odbywał się w Europejskim Centrum Spotkań w Mogilnie, uczestnicy stworzyli prace głównie o tematyce sakralnej, ale nie tylko. Podopieczni pracowni "Smalta 5", którzy wystawili swoje dzieła, to: Ariel Brokowski, Agata Chodziutko, Aleksandra Glamowska, Aleksandra Głuchowska, Joanna Kania, Eliza Pobóg Ruszkowska, Katarzyna Radtke i Zuzanna Szpajda.
Na wystawie mogliśmy zobaczyć także prace absolwentów pracowni - studentów, którzy stworzyli grupę "RAZEM", a są wśród nich: Monika Cieszyńska (UMK), Jakub Kozak (Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański), Marta Maciejewska (Politechnika Gdańska), Mateusz Prusakowski (Politechnika Gdańska) oraz Iza Wilkos (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy).
Oprawę muzyczną podczas wernisażu przygotował Przemysław Cholewa, student Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Swoje wiersze zaprezentowała Katarzyna Grabińska, studentka Uniwersytetu Warszawskiego.
Wystawa była czynna do końca 2012 roku.
     

2012-11-16  "Moje życie z... Mozartem"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
To tytuł spotkania, podczas którego Radosław Kowalski opowiadał o swojej muzycznej fascynacji Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem. Inspiracją spotkania była książka Erica-Emmanuela Schmitta "Moje życie z Mozartem". Tym spotkaniem Filia nr 13 zamierza rozpocząć cykl spotkań muzycznych.
     

2012-11-15  "Prezentacje"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
15 listopada w Czytelni Czasopism Biblioteki Głównej odbył się wernisaż wystawy "Prezentacje" czyli corocznej wystawy prac dyplomowych absolwentów Liceum Plastycznego im. Józefa Czapskiego w Grudziądzu, przygotowywanej we współpracy z naszą biblioteką. Na ekspozycji zaprezentowano najciekawsze prace dyplomowe z rysunku i malarstwa autorstwa Agnieszki Górskiej, Joanny Dobrzyńskiej, Patrycji Pawłowskiej, Moniki Chojnowskiej oraz Iwony Kłosowicz. Wszystkie prace powstały pod opieką Iwony Liegmann.
     
   Wystawa była czynna do 15 stycznia 2013 roku.
2012-11-13  "Koziołek Matołek w Pacanowie"
13 listopada w Szkole Podstawowej nr 5 rozstrzygnięto konkurs plastyczny na kolaż przygód Koziołka Matołka, który był skierowany do uczniów szkół podstawowych klas I – III. Dzieci miały za zadanie przedstawić przygody Koziołka Matołka w technice kolażu. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Koło w Grudziądzu wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 5 – Małgorzatą Magnuszewską oraz Moniką Boryń.
Komisja konkursowa w składzie: Monika Boryń (przewodnicząca), Małgorzata Magnuszewska, Aleksandra Boryń oraz Aleksandra Szymczyk dokonała oceny prac i przyznała nagrody następującym osobom:

NAGRODA SPECJALNA - JAKUB DRABIK - kl. II a, SP nr 5

NAGRODY: Jakub Biegański - kl. II b, SP nr 16; Marta Elżbieta Goryńska - kl. II a, SP nr 7; Patrycja Babiuch - kl. III, SP nr 2; Klaudia Piasecka - kl. II a, SP nr 5; Bartłomiej Pawlikowski - kl. II b, SP nr 16; Julia Weber - kl. III, SP nr 2; Michał Juszczyński - kl. II d, SP nr 5; Eryk Dominikowski - kl. II b, SP nr 12

WYRÓŻNIENIA: Natalia Miler - kl. II d, SP nr 5; Justyna Angowska - kl. II c, SP nr 20; Jakub Dąbrowski - kl. II c, SP nr 16; Magda Moritz - kl. III a, SP nr 5; Jakub Szczepaniak - kl. III c, SP nr 20; Zosia Czerwińska - kl. III, SP nr 4

Wszystkie prace zaprezentowano w Filii nr 13 na wystawie pokonkursowej. Ekspozycja była czynna od 14 listopada do końca 2012 roku.

     

REGULAMIN KONKURSU
2012-11-12  Konkurs fotograficzny "Pocztówka z wakacji"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
12 listopada odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie pt. "Pocztówka z wakacji". Konkurs skierowany był do uczniów grudziądzkich gimnazjów. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać pocztówkę z fotografii wykonanej podczas wakacji, która miałaby zachęcać do odwiedzenia miejsca utrwalonego na zdjęciu. Jury w składzie Magdalena Bigosińska (przewodnicząca), Teresa Mazurkiewicz, Małgorzata Zielińska, Aleksandra Szymczyk dokonało oceny 27 prac, które wpłynęły na konkurs. Nagrodzono następujące osoby:
I miejsce - Karolina Łubian - Gimnazjum nr 12
II miejsce - Klaudia Stefaniak - Gimnazjum nr 1
III miejsce - Oliwia Afeltowicz - Gimnazjum nr 3

Wyróżnienia: Kamil Gottschalk - Gimnazjum nr 7, Sebastian Kozłowski - Gimnazjum nr 8, Natalia Kalinowska - Gimnazjum nr 7, Magdalena Bansen - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, Patrycja Lewandowska i Marika Neidrowska - Gimnazjum nr 11.

Fotografie można było oglądać w bibliotece do końca roku.
Honorowy patronat nad konkursem objęło "FOTO CENTRUM" Leszek Mosakowski. Firma ufundowała także wspaniałe nagrody dla laureatów.
         

2012-11-05  "Pandoktor"
Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
W ramach obchodów Roku Janusza Korczaka zorganizowano zajęcia literackie. Uczniowie podczas zajęć mieli okazję obejrzeć inscenizację o życiu w domu sierot, prowadzonym przez Panadoktora na podstawie utworów "Pamiętnik Blumki" Iwony Chmielewskiej i "Jest taka historia" Beaty Ostrowickiej. Dzieci uczestnicząc w zabawach dają upust dziecięcym marzeniom, choć przez chwilę mogą poczuć się jak król Maciuś Pierwszy, Kajtuś Czarodziej czy też Mały Dżek. Przez wspólną wędrówkę po świecie Janusza Korczaka mogą przekonać się, że pomimo młodego wieku są równie ważni jak dorośli i że zasługują na szacunek. Całemu wydarzeniu przyświeca główna myśl Janusza Korczaka: "Nie ma dzieci, są ludzie."
     
2012-10-26  "Tybet..." cz. 2
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
W Filii nr 13 odbyło się spotkanie z tybetologiem Filipem Majkowskim, doktorantem na Wydziale Orientalistycznym UW, wykładowcą języka tybetańskiego. Filip Majkowski opowiadał m.in. o religii i kulturze tybetańskiej. Uczestnicy spotkania obejrzeli zdjęcia oraz wysłuchali oryginalnej muzyki tybetańskiej; mieli również niepowtarzalną okazję posmakować mąki z prażonego jęczmienia.
        

2012-10-26  "Już spadają liście z drzew"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
Trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 11 uczestniczyli w zajęciach artystycznych zorganizowanych przez bibliotekę w Mniszku. Spotkanie rozpoczęło się pięknym czytaniem przez uczniów wierszy o tematyce jesiennej. Po omówieniu treści wierszy i wrażeń, jakie wywołały u młodych czytelników przystąpiono do wykonania prac plastycznych. Dzieci malowały farbami obrazy nawiązujące do treści utworów poetyckich. Najciekawsze prace zostały nagrodzone upominkami w postaci notesików i "czarodziejskich długopisów", które mają zachęcić młodych artystów do podjęcia próby napisania wierszyków poświęconych jesieni. Nagrody otrzymali: Maja Gadomska, Szymon Paterski, Bartosz Dąbrowski, Kacper Kraiński oraz Filip Żurawski.
     

2012-10-25  "Mistrz promocji"
Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
25 października odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na reklamę czytelnictwa i biblioteki, który zorganizował Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia naszej książnicy. Zadaniem uczestników było stworzenie pracy promującej czytelnictwo i bibliotekę. Reklama mogła być wykonana w dowolnej formie np. filmik, plakat, piosenka, utwór literacki, grafika komputerowa itd. Nie wprowadziliśmy ograniczenia wiekowego, więc udział w konkursie mógł wziąć każdy.
W sumie do konkursu zgłoszono 42 prace, a w związku z tym, że 2 z nich były wykonane zespołowo, uczestników było łącznie 50. Większość reklam przygotowana była w formie plastycznej (rysunki, plakaty), ale wśród zgłoszonych prac były także: film, gazeta, prezentacja multimedialna, gazetka ścienna, zdjęcia, wiersze. Komisja konkursowa zdecydowała, że nie ma jednej wybitnej pracy, dlatego nie przyznano I nagrody, natomiast wyróżniono 6 prac, w tym jedną zespołową. Wyróżnienia otrzymały następujące osoby:
- Jakub Bociek (SP nr 16)
- Igor Jaskulski (SP nr 20)
- Iga Majowicz (SP nr 20)
- Dominika Lipowska (Gimn. nr 9)
- Monika Sopiela (Gimn. nr 9)
oraz grupa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu: Karina Pierzchała, Dawid Kusz, Patryk Pukłacki, Adrian Piechowiak, Joanna Galikowska, Adam Kubera, Mateusz Kozielecki, Aleksandra Gapińska, Sylwia Michałek, Jarosław Gapiński.
     
Najmłodsi uczestnicy mieli po 8 lat, a najstarszy - 50. Większość osób, które przystąpiły do konkursu, to uczniowie grudziądzkich szkół. Do konkursu prace złożyły również 3 osoby dorosłe, przy czym warto dodać, że jedna z nich mieszka w Niemczech. Wystawę prac pokonkursowych można było oglądać do końca listopada.

SPONSORZY:
      
2012-10-18  "Literackie teatrałki"
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Grudziądzu już po raz czwarty realizuje Zadanie Publiczne - Kultura i Sztuka Ochrona Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tego zadania zorganizowano otwartą imprezę czytelniczą pod nazwą "Literackie teatrałki". Główny cel tegorocznego przedsięwzięcia to: rozwój kultury poprzez propagowanie czytelnictwa, wzbogacanie oferty kulturalno-edukacyjnej miasta oraz stworzenie warunków do zabawy z książką.
Pierwszą imprezą czytelniczą był "Konkurs Młodego Aktora" na podstawie wybranych wierszy Marii Konopnickiej, który odbył się w Filii nr 4 Biblioteki Miejskiej. Zamysłem członków SBP było, aby dzieci klas I-IV zaprezentowały własne interpretacje wierszy, wcieliły się w rolę prezentowanej postaci, wykorzystując przy tym elementy scenografii. Różnorodne formy sceniczne, środki teatralne stały się bogatym źródłem satysfakcji dla małych czytelników, a kontakt ze sztuką pozwolił im odkryć swoje możliwości, talenty i wzmocnił poczucie własnej wartości. Laureatką konkursu została uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 – Celina Furso.
     
Adresatem kolejnego konkursu byli grudziądzcy gimnazjaliści. Zadanie polegało na przygotowaniu prezentacji multimedialnej "Życie i twórczość Stefana Żeromskiego". Impreza odbyła się w bibliotece szkolnej Gimnazjum nr 3. Po raz kolejny próbowano pobudzić do twórczego działania tę grupę wiekową, ale mimo rozesłanych informacji do szkół, konkurs cieszył się małym zainteresowaniem. Oprócz uczniów Gimnazjum nr 3, które było współorganizatorem imprezy, honor grudziądzkich gimnazjów uratowało Gimnazjum nr 7. Najlepsza prezentacja została przygotowana przez uczennicę Gimnazjum nr 3 – Julię Simińską-Stanny.
     
W trzecim dniu zmagań pod hasłem "Literackie gry czytelnicze" do Filii nr 4 Biblioteki Miejskiej licznie przybyli uczniowie podstawówek klas V-VI. Konkurs był ściśle związany z popularyzacją literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz propagowaniem wiedzy o języku ojczystym. Rozstrzygnięty został w kilku konkurencjach: "Kto czyta nie błądzi", "Literaccy milionerzy", "Przysłowia mądrością narodu", "Kolorowe związki frazeologiczne". Zwycięską drużynę przygotowała Szkoła Podstawowa nr 21 w składzie: Marcelina Szałańska i Jakub Kucharski.  
     
Organizatorzy, członkowie SBP Koło w Grudziądzu, w czasie trwania trzydniowych zmagań konkursowych starali się stworzyć młodym czytelnikom atmosferę akceptacji i zaufania, a poprzez popularyzację książek i czytelnictwa, oddziaływać pozytywnie na zmiany osobowościowe uczniów. Stowarzyszenie nie tylko dba o rozwój intelektualny młodego pokolenia, ale również pragnie podkreślić rangę zawodu bibliotekarza, integrację środowiska bibliotekarskiego i kreować pozytywny wizerunek bibliotek w mieście.
Impreza czytelnicza "Literackie teatrałki" dofinansowana została przez Urząd Miejski w Grudziądzu, a partnerami byli: Biblioteka Miejska, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4, Szkoła Podstawowa nr 5.

2012-10-16  "Lotnictwo w Grudziądzu"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
16 października o godz. 11.00 w Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych odbyła się prelekcja prof. Czesława Szachnitowskiego, Honorowego Obywatela Grudziądza.
     
Czesław Szachnitowski
– artysta malarz, emerytowany nauczyciel, jeden z założycieli Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, wieloletni działacz Klubu Inteligencji Katolickiej, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz grudziądzkiego planetarium. Jest wielkim pasjonatem lotnictwa. Założył kółko lotnicze związane z Lotniskiem w Lisich Kątach pod Grudziądzem. Był członkiem zarządu Aeroklubu Grudziądzkiego.
Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Kopernika, odznakami za zasługi dla lotnictwa sportowego, dla Aeroklubu i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.
Jest długoletnim czytelnikiem Filii nr 13 i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych.
2012-10-10  "Świat zwierząt egzotycznych"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
10 października w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie X Ogólnomiejskiego Integracyjnego Konkursu Plastycznego oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. W tym roku na konkurs wpłynęło 121 prac. Komisja w składzie: Krzysztof Kosowski (przewodniczący), Małgorzata Zielińska, Violetta Majewicz oraz Aleksandra Szymczyk postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia łącznie 18 osobom.

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY I-III:
NAGRODY: Monika Krzepicka - SP nr 13, Bartek Garska - SP nr 13, Wiktoria Sołtysiak - SP nr 13, Krzysztof Sworowski - SP nr 7, Kacper Jarzyński - SP nr 18

WYRÓŻNIENIA: Antonina Kubicka - SP nr 7, Martyna Jagusz - SP nr 7, Jonasz Tokarski - SP nr 13, Marta Piotrowska - SP nr 9, Natalia Kucińska - SP nr 9.

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY IV-VI I GIMNAZJUM:
NAGRODY: Weronika Hinz - SP nr 21, Anna Gościnna - Gimn. nr 10, Wiktoria Długosz - SP nr 21, Karolina Sobczyk - Gimn. nr 10

WYRÓŻNIENIA: Róża Licznerska - SP nr 16, Agnieszka Boguszewska - Gimn. nr 10, Kinga Kurowska - SP nr 16, Ewa Starko - SP nr 12.
     
Konkurs zorganizowała Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych oraz Violetta Majewicz, nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych.

2012-10-05  "Grudziądz w ekslibrisie"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Od 5 października przez miesiąc czynna była ekspozycja grafik - znaków własnościowych książki wykonanych przez artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi oraz Bułgarii. Twórcy księgoznaków zastosowali różnorodne techniki graficzne, linoryt, algrafię, suchą igłę, cynkotypię, miedzioryt, offset. Ta różnorodność zastosowanych technik pozwoliła twórcom w pełni zrealizować ich artystyczną wizję. Ekslibrisy, oprócz swojej użytkowej funkcji (oznaczenie własności księgozbioru), posiadają bezsprzeczny walor artystyczny, polegający na indywidualnym, właściwym dla każdego twórcy artystycznym przetransponowaniu, w tym wypadku historii i architektury Grudziądza w dzieło sztuki. Prawie wszystkie prezentowane prace pochodziły z przełomu lat dziewięćdziesiątych XX stulecia.
       

2012-10-03  Promocja książki
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
3 października w Filii nr 13 odbyła się promocja tomiku wierszy "...sercem pisane...", którego autorką jest Marianna Chróścińska, pensjonariuszka Domu Dziennego Pobytu (DDP). W debiutanckim tomiku pani Marianna zebrała utwory, które tworzyła przez wiele lat. Ich wydanie było możliwe dzięki wsparciu ze strony Domu Dziennego Pobytu oraz posła Tomasza Szymańskiego.
Podczas spotkania promocyjnego zgromadzeni goście wysłuchali wierszy czytanych przez samą autorkę oraz Reginę Mrozińską, również pensjonariuszkę DDP. Oprawę muzyczną zapewnił Karol Kosik.
     

2012-09-23  Grudziądzka Jesień Poezji - XVII Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
Biblioteka Miejska ul. Legionów 28
Warsztaty poetyckie, organizowane przez Stanisława Raginiaka wraz z grudziądzką biblioteką, trwały trzy dni. Oficjalne otwarcie odbyło się w piątek 21 września, nieco później niż planowano około 12.30. Po południu młodzi poeci uczestniczyli w warsztatach, które poprowadzili Wojciech Kass, adiunkt Muzeum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu oraz Stanisław Raginiak, grudziądzki poeta i prozaik.
  
O 18.30 rozpoczęła się promocja najnowszego tomiku poetyckiego Stanisława Raginiaka "Niech niebo pochłonie". O utworach pochodzących z promowanego tomiku opowiadał Wojciech Kass. Zgromadzona publiczność wysłuchała kilkunastu nowych wierszy. Na zakończenie spotkania autor rozdawał autografy.
     
22 września odbyły się zajęcia w grupach, podczas których uczestnicy szlifowali swój warsztat pod kierunkiem poetów. Wieczorem czytelnicy mieli okazję spotkać się z Wojciechem Kassem.
     
Trzeciego dnia GJP Wojciech Kass opowiadał o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, jego pobycie w Praniu, mówił również o muzeum jego imienia oraz osobach nim kierujących. O godz. 12.00 odbył się Turniej Jednego Wiersza. Jury w składzie Wojciech Kass i Stanisław Raginiak, po zapoznaniu się z wierszami zgłoszonymi do konkursu, przyznało trzy nagrody:
I nagroda za wiersz "Podróżka" podpisany godłem Królik - Agnieszka Horodyska (Warszawa)
II nagroda za wiersz "Królowa ognia" podpisany godłem Rose - Jowita Kołc (Grudziądz)
III nagroda za wiersz "Niewidoma" popisany godłem Heidi - Anna Kłobukowska (Grudziądz)
oraz dwa wyróżnienia dla:
Sonii Zakrzewskiej za wiersz "Bez tytułu" oraz Wiesławy Wesołowskiej za wiersz "Lisie zaranie".
     
2012-09-17  Obchody 50-lecia Filii nr 4
Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
17 września Filia nr 4 obchodziła 50-lecie działalności. Biblioteka funkcjonuje przy ulicy Tytoniowej 1 od 15 września 1962 roku, kiedy to oddano do użytku nowy budynek z przeznaczeniem na bibliotekę. Od tamtej pory filia otwiera się na szeroką rzeszę czytelników. Ta biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, to przyjazna instytucja otwarta na nowe wyzwania, do której przychodzi się nie tylko po książkę i potrzebne informacje, ale także, aby miło i przyjemnie spędzić czas. Dzięki owocnej pracy wszystkich pracowników, mieszkańcy mają dostęp do ciekawej placówki kulturalno-oświatowej.
Kierownik Filii Maria Marczuk przywitała zaproszonych gości oraz przedstawiła działalność placówki. W dniu uroczystych obchodów goście składali na ręce pani kierownik upominki wraz z gratulacjami i życzeniami. Kolejnym punktem programu były występy artystyczne uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4. Były piosenki, monologi, gra na akoredeonie. W bibliotece zaprezentowano haft krzyżykowy dwóch czytelniczek - Jolanty Fierek oraz Ewy Leliwy, a także prace plastyczne uczniów ZSO nr 4. Zakończeniem oficjalnych uroczystości było zaproszenie gości na słodki poczęstunek.
     
     

2012-09-12  Spotkanie ze Sławomirem Krajewskim
Filia nr 3 ul. Korczaka 23
W Filii nr 3 na Strzemięcinie gościł Sławomir Krajewski, laureat tegorocznej edycji konkursu "Grudziądz Foto 2012". Zdobywca nagrody jest grudziądzaninem, który z fotografowania uczynił swoją pasję. Interesuje się przede wszystkim fotografią rodzinną, okazjonalną i portretową. Jak sam mówi dla niego najważniejsze w fotografowaniu jest uchwycić moment oddający uczucia fotografowanych osób. Drugą pasją pana Sławomira jest muzyka. W spotkaniu uczestniczyli gimnazjaliści Zespołu Szkół Ogólnokształcących na Strzemięcinie. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali fotografa oraz obejrzeli prezentację multimedialną, w której zaprezentował swoje prace. Młodzi ludzie zadawali mnóstwo pytań o warsztat fotograficzny i nie tylko.
     

2012-09-10  Europejskie Dni Dziedzictwa
Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej ul. Legionów 28; Filia nr 8 ul. Łęgi 2
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Filii nr 8 na Rządzu pracownicy grudziądzkiego Muzeum wygłosili prelekcję połączoną z prezentacją multimedialną na temat życia codziennego w średniowiecznych grodach. W bibliotece zaprezentowano również fotogramy grodzisk Grudziądza i okolicy, a także rekonstrukcję grodziska w formie makiety. Wyeksponowane zbiory pochodzą z Muzeum w Grudziądzu. Wystawę fotogramów można było oglądać do 4 października.
     
10 września w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie z księdzem kościoła prawosławnego. W bibliotece gościł ks. Mikołaj Hajduczenia.
     

2012-09-07  "Exlibris signa humanitatis"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Od 7 września do 5 października w Filii nr 13 można było oglądać księgoznaki Krzysztofa Marka Bąka. Autor prac jest bielszczaninem, absolwentem malarstwa na wrocławskiej ASP, doktorem sztuki, habilitantem, pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego. Ekslibrisem zajmuje się praktycznie - jest autorem 300 znaków - jak i teoretycznie, w pracy naukowej podejmując wątki filozofii księgoznaku. Swój dorobek prezentował na 53 indywidualnych wystawach w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA i Kuwejcie. Brał udział w ponad 120 prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem m.in.: I nagrody i wyróżnienia specjalnego na IX Międzynarodowym Konkursie na Ekslibris - Gliwice 2012, nagrody głównej "Most Excellent Exlibris" na 1st International Exlibris and Mini-prints Biennale Exhibition 2010 - Guangzhou (Chiny), II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Ekslibrisów Kościuszkowskich 2009 - Wrocław.
     
Zapraszamy do odwiedzenia strony Krzysztofa M. Bąka: www.bak.sto.com.pl

2012-08-31  Wakacje w bibliotece
W Dziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej oraz Filiach nr 1, 3, 4, 7, 8, 13, 14 dzieci mogły korzystać z księgozbioru, stanowisk komputerowych z dostępem do internetu oraz brać udział w różnego rodzaju zajęciach.

Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej
02.07 – "Origami fajna sprawa dla paluszków to zabawa" – zajęcia plastyczne
09, 16, 23.07 – "Wesoła farma"– zajęcia edukacyjne
30.07 – "Magiczny świat z papieru" – zajęcia plastyczne
06.08 – "Co nowego u Scooby’ego" – zajęcia literackie
13.08 – "Kocham Cię Polsko!" – zajęcia edukacyjne
20.08 – "Między nami robotami" – zajęcia edukacyjne
27.08 – "W zdrowym ciele zdrowy duch" – zajęcia literackie
Zajęcia w godz. 11.00-13.00.
     

Filia nr 1
12 i 19 lipca oraz 2, 9, 16, 23, 30 sierpnia – cykl zajęć dla dzieci pod hasłem "Wakacyjne spotkania ze współczesną literaturą polską dla dzieci". Głośnemu czytaniu towarzyszyły gry i zabawy oraz zajęcia plastyczne.
Zajęcia odbywały się w czwartki w godz. 12.00-13.30.
     

Filia nr 3
3.07 – "Zagadki, krzyżówki, rebusy - zgaduj zgadula" – konkurs z nagrodami
8.08 – "Patyczkowe kukiełki" – zajęcia plastyczne
Zajęcia od godz. 12.00.

Filia nr 4
Zajęcia odbywały się w poniedziałki, środy i piątki w godz. 12.00-14.00.
30.07 – "Poniedziałkowe spotkania z baśnią" – poznajemy bohaterów baśni
01.08 – Gry i zabawy stolikowe: scrabble, domino, warcaby , chińczyk, puzzle i inne
03.08 – "Fantazje małych rąk" – zajęcia z orgiami
06.08 – "Poniedziałkowe spotkania z baśnią" – poznajemy bohaterów baśni
08.08 – Krzyżówki, rebusy literackie, zgadywanki
13.08 – "Poniedziałkowe spotkania z baśnią" – poznajemy bohaterów baśni
22.08 – "Malowane bajki" – zajęcia literacko-plastyczne
27.08 – "Poniedziałkowe spotkania z baśnią" – poznajemy bohaterów baśni
31.08 – Podsumowanie wakacji

Filia nr 7
Od 16 do 20 lipca od godz. 12.00 odbywały się: zajęcia plastyczne, głośne czytanie, kalambury, gry i zabawy. Wszystkie prace plastyczne wykonane podczas wakacji wystawiono w bibliotece.

Filia nr 8
05.07 – Zabawy plastyczne: "wesołe słoneczka", "kolorowe węże", jak ozdobić zeszyty?
12.07 – Wesołe zabawy: "wymyślanki", "bingo", piszemy opowiadanie
19.07 – "Niedzielny malarz" – zabawa kolorem
26.07 – "Obrazy z papieru" – papierowe wycinanki
02.08 – "Na folii malowane" – malowanie motyli na folii
09.08 – "Magiczne kółeczka" – wykonanie kwiatów z kółek
16.08 – Zajęcia z suszonymi roślinami
23.08 – Głośne czytanie bajek oraz rysowanie ilustracji do przeczytanego tekstu
Zajęcia w godz. 12.00-14.00.

Filia nr 13
02.07 – "Dziwne zwierzaki"- żywe patyczaki i liśćce zaprezentuje ze swojej hodowli
             Natalia Połubiak ; "Wakacyjne obrazki z krepy" – zajęcia plastyczne
04.07 – "W świecie zwierząt"- zajęcia edukacyjno-plastyczne
06.07 – "Turniej gier planszowych"
Zajęcia w godz. 11.00-12.30. Od 9 do 20 lipca zajęcia odwołano!

Filia nr 14
16.07 – "W magicznym świecie bajek i baśni" – głośne czytanie
23.07 – "Letnia galeria obrazów" – konkurs plastyczny (suszone kwiaty, liście)
14.08 – "Pudełkowe stwory" – konkurs plastyczny
21.08 – "Ciekawe dlaczego" – zajęcia edukacyjne
W poniedziałki i środy – gry planszowe, puzzle
Zajęcia od godz. 12.00.
     

2012-06-21  "Cyfrowe wymiary"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
21 czerwca, w ramach obchodów jubileuszu Filii nr 13 i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych, otwarto wystawę fotografik Krzysztofa Krzemienia. Prace artysty można było oglądać do końca lipca.
Krzysztof Krzemień urodził się w Grudziądzu. Od ponad 25 lat mieszka w Żninie. Fotografią zajmuje się od dzieciństwa. Pierwsze fotomontaże wykonywał przy użyciu nożyczek i kleju. Dzisiaj jest głównie internetowym artystą fotografii, którego twórczość należy do nurtu nazywanego fotografią z wyobraźni lub wręcz fotografią wyobraźni.
     

2012-06-21  "Szczęśliwa 13-tka"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
21 czerwca odbyły się obchody jubileuszu Filii nr 13 i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych. Dokładnie 13 lat temu 21 czerwca 1999 r. oddano ją do użytku po przystosowaniu dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Uroczystości uświetniło przedstawienie pt. "W krainie fantazji" w wykonaniu grupy "CIMELIA", której członkami są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 pracujący pod opieką Małgorzaty Magnuszewskiej i Moniki Wójcik. Dla czytelników filii z tej okazji przygotowano: prezentację gier planszowych, prowadzoną przez Dorotę Weremi; naukę tańca - Akademia śmiesznych kroków; imprezy integracyjne; loterię fantową, którą poprowadziła Anna Rabanowska z Domu Dziennego Pobytu; zajęcia plastyczne metodą plakatowo-sztalugową z pytaniami odnośnie pracy bibliotekarza i działalności filii; rysowanie karykatury bibliotekarza. Oprawę muzyczną podczas imprezy zapewnił Karol Kosik.
O godzinie 17.00 na wystawie "Cyfrowe wymiary" zaprezentowano fotografiki Krzysztofa Krzemienia.
     
     

2012-06-05  "Poznajemy Grudziądz"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
W Filii nr 14 odbył się konkurs literacki i plastyczny pt. "Poznajemy Grudziądz", w którym uczestniczyli uczniowie klasy czwartej SP nr 11. Nagrody otrzymali: Natalia Kminikowska, Korneliusz Lewicki, Szymon Szympel, Jowita Więcek, Nina Ziółkowska. Drobnymi upominkami wyróżniono również: Julię Deręgowską, Jakuba Gurskiego, Wiktorię Migaszewską, Damiana Turczaka.
     

2012-06-01  Konkurs na nazwę dziecięco-młodzieżowego zespołu muzycznego  działającego przy Polskim Związku Niewidomych w Grudziądzu
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Konkurs został ogłoszony na początku maja. 18 maja osoby zainteresowane udziałem w konkursie obejrzały występ zespołu muzycznego, który poszukiwał dla siebie nazwy. Zespół składa się z 10 osób w wieku 7-16 lat i dwóch opiekunów. Członkowie zespołu to osoby niewidome i niedowidzące, należące do Polskiego Związku Niewidomych. Ich chlubą jest 7-letni perkusista. Śpiewają głównie utwory dziecięce.
     
Po obejrzeniu występu dzieci miały czas do 25 maja, żeby znaleźć dla zespołu nazwę. Każdy uczestnik mógł złożyć maksymalnie 3 swoje propozycje.
W Dzień Dziecka konkurs został rozstrzygnięty. Z 60 zgłoszonych do konkursu nazw wybrano "DZIÓBDZIÓBY" autorstwa Lucyny Kruczkowskiej. Wyróżnienia przyznano: Julii Wolniak za nazwę "Bez ograniczeń", Dominice Moszczyńskiej za nazwę "Wesoła paczka", Tomaszowi Sabatowskiemu za nazwę "Dzióbdzióbki", Joannie Sucharskiej za nazwę "Oczy Grudziądza", Julii Olszewskiej za nazwę "Dwa plus osiem".
Na uroczystości wystąpił zespół muzyczny, oczywiście już pod nazwą "Dzióbdzióby". W czasie koncertu zespołu, pomiędzy kolejnymi piosenkami pan Krzysztof Fojucik recytował napisane przez siebie zabawne wierszowane bajki o zwierzętach.
Dla wszystkich dzieci z okazji  ich święta były słodycze i balony. Nagrody w postaci planszowych gier edukacyjnych ufundował Polski Związek Niewidomych O/Grudziądz.
     
     
2012-06-01  Kiermasz z okazji Dni Grudziądza
Biblioteka Główna ul. Legionów 28
31 maja i 1 czerwca odbył się kiermasz wydawnictw grudziądzkich.
  
Można było nabyć publikacje grudziądzkie, w tym 2 najnowsze wydawnictwa:
 
"100 lat Biblioteki w Grudziądzu"
Reginy Marty Potęgi-Magdziarz


"Historia Grudziądza 1920-1945" pod redakcją naukową
prof. dr hab. Ryszarda Sudzińskiego.
2012-05-31  Wystawa malarstwa Teresy Skrockiej
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Od 31 maja do 20 czerwca w Filii nr 13 prezentowano obrazy autorstwa Teresy Skrockiej. Teresa Skrocka jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawia malarstwo sztalugowe i rysunek. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Warszawie. Swoje prace wystawia od 1984 roku. Do najważniejszych wystaw zalicza: w Muzeum w Grudziądzu, w Wiedniu, w Bratysławie, w Syke (Niemcy), w Toronto, w Mississauga (Kanada).
Artystkę trzykrotnie nagrodzono za obrazy, które brały udział w corocznym Przeglądzie Artystycznym w Lublinie.
     

2012-05-28  Grudziądzki Klub Sportowy "Olimpia"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Od 28 maja do 29 czerwca w Filii nr 13 czynna była miniekspozycja poświęcona historii miejscowego klubu. Zaprezentowano puchary, medale, dyplomy, zdjęcia drużyn oraz meczy, zarówno te współczesne, jak również z lat 70-tych.
   
Więcej o klubie sportowym można dowiedzieć się z książki "G.K.S. "Olimpia" Grudziądz : rok założenia 1923" Witolda Gostomczyka. Publikacja ukazująca historię oraz działalność sportową "Olimpii" w poszczególnych sekcjach dostępna jest m.in. w Filii nr 13.
2012-05-28  Spotkanie z Henrykiem Kamińskim
Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
28 maja w Dziale dla Dzieci i Młodzieży gościł Henryk Kamiński. Na spotkaniu zaprezentował utwory poetyckie dla dzieci. Autor odpowiadał na pytania, mówił m.in. o swojej twórczości, o pracy literackiej pisarza. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18.
     

2012-05-25  "Serie wydawnicze dla dzieci i młodzieży"
Filia nr ul. Korczaka 23
W Filii nr 3 na Strzemięcinie odbyła się prezentacja multimedialna dotycząca najnowszych serii książkowych. Zaprezentowano serie zarówno dla najmłodszej grupy czytelników, jak również dla nastolatków m.in.: "Martynka", "Kocie historie", "Dziewczyny", "Dziennik Cwaniaczka", "Klub Młodych Detektywów", "Kumpelki, randki i...". Przedstawiono serie z dziedziny fantastyki jak np. "Krąg ciemności", "Jutro" czy "Pamiętniki Wampirów", a także popularno-naukowe - "Nazywam się...", "Co i jak", "Cała Ty".
 

2012-05-24  Happening "Książka uliczna"
O godz. 16.00 przed gmachem głównym Biblioteki Miejskiej spotkali się miłośnicy książek ubrani w białe stroje. Każdy wybrał dla siebie książkę, wykonaliśmy wspólne zdjęcie. Następnie uczestnicy happeningu wyruszyli z wydawnictwami na grudziądzką Starówkę, gdzie czytali wybrane lektury.
     
2012-05-24  "100 lat Biblioteki w Grudziądzu"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Tak brzmiał tytuł jubileuszowej wystawy fotografii, którą prezentowaliśmy od dnia uroczystych obchodów 100-lecia książnicy (24 maja) do końca września. Wyeksponowano zdjęcia ukazujące Bibliotekę w początkowych latach powojennej działalności. Wystawa była dostępna w Czytelni Czasopism Biblioteki Głównej.
"100 lat Biblioteki w Grudziądzu" to także tytuł jubileuszowej publikacji. Można ją nabyć w Bibliotece Głównej.
     
2012-05-24  100-lecie Biblioteki w Grudziądzu oraz 95-lecie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Ogród Biblioteki Miejskiej ul. Legionów 28
Obchody jubileuszowe rozpoczął koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu pod kierunkiem Piotra Jankowskiego.
Dyrektor Biblioteki Aleksandra Ciżnicka oficjalnie przywitała zaproszonych gości: Prezydenta Grudziądza Roberta Malinowskiego, Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jerzego Janczarskiego, Naczelnika Wydziału Kultury, Sportu i Promocji UM Małgorzatę Sadowską-Rodziewicz, Honorowego Obywatela Grudziądza Czesława Szachnitowskiego, współorganizatorów - przedstawicieli Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i wszystkie przybyłe na uroczystość osoby.
Jubileusz grudziądzkiej biblioteki był świetną okazją do przedstawienia 100-letniej historii naszej książnicy przez Panią Dyrektor.
W dniu uroczystych obchodów gratulacje z rąk Prezydenta Miasta z okazji przyznania nagrody marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjęły Aleksandra Ciżnicka oraz Aleksandra Boryń. Ośmiu pracownikom wręczono nominacje zawodowe.
Z okazji 95-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przedstawiciele bibliotek z naszego regionu otrzymali odznaczenia i nagrody. Nasze koleżanki Grażyna Dunajska i Maria Marczuk wyróżniono Złotą Honorową Odznaką SBP, a Bibliotekę Miejską uhonorowano medalem SBP "W dowód uznania" za zasługi dla bibliotekarstwa oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Wielu zaproszonych gości zwiedziło 100-letni budynek oraz okolicznościową wystawę.
Program poetycki "Ten nasz świat" był miłym akcentem na zakończenie oficjalnych obchodów.
    
     
PATRONAT HONOROWY:                                            SPONSOR:
                                            
Marszałek Województwa        Prezydent Grudziądza
Kujawsko-Pomorskiego


PATRONAT MEDIALNY:
                            
2012-05-17  "Historia Grudziądza 1920-1945"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
17 maja w Czytelni Czasopism Biblioteki Głównej odbyła się promocja "Historii Grudziądza 1920-1945", stanowiącej kontynuację "Dziejów Grudziądza" wydanych w 1992 roku przez Grudziądzkie Towarzystwo Kultury.
"Historia Grudziądza 1920-1945" jest to dwutomowa monografia naszego miasta, stworzona przez zespół historyków z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu m.in. Zofię Waszkiewicz, Jana Szylinga, Waldemara Rezmera. Wydawcą publikacji jest Urząd Miejski w Grudziądzu.  
     

2012-05-14  Warsztaty ilustratorskie z Pawłem Wakułą
Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej ul. Legionów 28; Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
W ramach obchodów 100-lecia Biblioteki 14 maja gościł u nas PAWEŁ WAKUŁA. Pierwsze spotkanie z ilustratorem rozpoczęło się o godz. 9.00 w Dziale dla Dzieci i Młodzieży; trzy godziny później autor poprowadził warsztaty w Filii nr 1. Paweł Wakuła jest autorem i ilustratorem trzech książek: "Kajtek i Yetik", "Kajtek i Yetik podnoszą żagle" oraz "Co w trawie piszczy". Za tę ostatnią książkę (opowiadania) został w 2007 roku wyróżniony w konkursie literackim im. Astrid Lindgren organizowanym przez fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Od lat związany jest z tygodnikiem "Angora" oraz popularnym dodatkiem dla dzieci (i nie tylko) – "Angorką". Paweł Wakuła podczas spotkań opowiadał o bohaterach swoich książek, pracy w "Angorce" oraz o warsztacie pisarskim i ilustratorskim. Dzieci miały wykonać ćwiczenie polegające na narysowaniu wymyślonego przez siebie zwierzaka oraz opowiedzieć, czym się żywi, jakie ma zwyczaje itp.
     
     

2012-05-12  Rajd rowerowy z okazji 100-lecia Biblioteki
Po raz pierwszy Biblioteka Miejska zorganizowała rajd rowerowy, włączając się tym samym do akcji ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ. Uczestnicy rajdu zaczęli się zbierać przed biblioteką już około godziny 9.00. Do 10.00 przed gmachem głównym Biblioteki Miejskiej zgromadziło się 77 miłośników dwóch kółek, w tym 10 pracowników biblioteki. Po odprawie ruszyliśmy na trasę rajdu. Jechaliśmy przez Maruszę, Stary Folwark, Okonin oraz Mełno. Miejscem docelowym była Gruta, w której odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Kulerskiego, następnie przejechaliśmy do Gminnego Centrum Kultury, gdzie czekały na nas pieczone kiełbaski. Po pikniku zainicjowaliśmy akcję bookcrossing. Uczestnicy rajdu chętnie zabierali książki, zostawiali swoje i wymieniali je na inne. Odbyło się również losowanie nagród. Szczęśliwcy otrzymali m.in. książkę, kubek, puzzle oraz przewodniki rowerowe. Na zakończenie pikniku w Grucie dyrektor Aleksandra Ciżnicka podziękowała współorganizatorkom: Elżbiecie Fabińskiej (dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grucie) oraz Elżbiecie Polakowskiej-Lesińskiej (dyrektor biblioteki w Grucie), a także przewodnikowi Piotrowi Łukiewskiemu, który opowiadał nam o okolicznych zabytkach, oraz Janowi Jaskulskiemu, zabezpieczającemu nasz rajd od strony technicznej. Wspólnie przejechaliśmy 44 km. O bezpieczeństwo rowerzystów na trasie zadbali ratownicy z 10. Grudziądzkiej Drużyny Harcerskiej "Wilki".
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku!
O rajdzie czytajcie również na Grudziądzkiej Stronie Rowerowej.
     
     
Regulamin i trasa rajdu

PARTNERZY
: Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Kulerskiego w Grucie
oraz 

SPONSORZY

                 
           

PATRONAT MEDIALNY:
                            
2012-05-05  100-lecie Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu
W tym roku nasza książnica skończyła 100 lat! W ramach obchodów odbyło się wiele ciekawych przedsięwzięć:
- 12 maja zorganizowaliśmy rajd rowerowy do Gruty,
- 14 maja odbyły się warsztaty ilustratorskie z Pawłem Wakułą,
- 21 maja ogłosiliśmy konkurs na reklamę czytelnictwa i biblioteki pod hasłem "Mistrz promocji", który został rozstrzygnięty 25 października,
- 24 maja w ogrodzie Biblioteki Głównej miały miejsce uroczyste obchody jubileuszowe, w tym samym dniu odbył się również happening "Książka uliczna",
- od 25 maja do 30 września w Czytelni Czasopism Biblioteki Głównej czynna była ekspozycja fotografii przedstawiających Bibliotekę w początkowych latach powojennej działalności pt. "100 lat Biblioteki w Grudziądzu",
- w okresie letnim we współpracy z "Gazetą Pomorską" przeprowadziliśmy konkursy sms-owe dotyczące Biblioteki. Pierwszy konkurs odbył się w lipcu. Szczęście dopisało 2 osobom - p. Agnieszce Wiśniewskiej oraz p. Zbigniewowi Krasińskiemu. Kolejny konkurs zorganizowano w sierpniu. Nagrodę zdobyła p. Ewa Kostrzewska.

ORGANIZATORZY:                                      
                                              

PATRONAT HONOROWY:
                 
Marszałek Województwa
          Prezydent Grudziądza 
Kujawsko-Pomorskiego

SPONSORZY
              

PATRONAT MEDIALNY:                                 
                       

2012-04-26  Wystawa plastyczna
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
26 kwietnia w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych wykonanych pod opieką Elżbiety i Macieja Józefowiczów. Wyeksponowano prace 43 uczniów z Bursztynowa, Linowa i Lisnowa.
Z Bursztynowa zaprezentowali się: Michał Kudryń, Wojtek Kudryń, Julia Nowicka, Agata Biegajska, Zuzanna Sodel, Dominika Ciarkowska, Patrycja Kowalska, Zuzia Trembecka, Milena Chmal, Klaudia Ciarkowska, Oliwia Bielik, Wiktoria Żmuda, Bartosz Bryła.
Linowo reprezentowali: Jakub Radziszewski, Wiktoria Oles, Patrycja Krzyżanowska, Daniel Oles, Nikodem Radziszewski, Julka Rawalska, Wojtek Szymański, Paulina Krzyżanowska, Kacper Marchlewicz, Kacper Jóźwik, Szymon Jaros, Mateusz Ochociński.
Z Lisnowa swoje prace przedstawili: Weronika Ziółkowska, Iwona Broda, Emilia Zielińska, Oliwia Zielińska, Norbert Rytel, Marta Koniszewska, Karolina Januszewska, Sandra Kachel, Malwina Wiśniewska, Mateusz Dymerski, Nikola Kwaśnik, Kornelia Kachel, Maurycy Zieliński, Bartek Kulwiński, Julia Burkacka, Sonia Ziółkowska, Krystian Krachel, Dominika Zielińska.
Wystawa była czynna do 29 maja.
     

2012-04-26  "Ekologia i ja"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
Z okazji Światowego Dnia Ziemi w Filii nr 14 odbył się konkurs edukacyjny. Uczestniczyli w nim drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Mniszku. Poruszone zostały tematy ekologiczne takie jak: zbiórka makulatury, recykling, segregowanie odpadów, oszczędność wody. Uczniowie odpowiadali na pytania oraz wykonywali plakaty związane z tematem. Nagrody otrzymały następujące osoby: Martyna Szczepańska, Rafał Nowak, Mateusz Kozłowski.
   

2012-04-23  Grudziądzkie Dni Kopernikowskie
Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
"Niezwykła tajemnica srebrnego Księżyca" to tytuł zajęć edukacyjnych przygotowanych przez Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej. Uczestniczyli w nich uczniowie szkół podstawowych. Program zajęć był bardzo bogaty: dzieci bawiły się w fazy Księżyca, odbywały "podróż" na Księżyc, zbierały kamienie księżycowe, oglądały inscenizacje wierszy o Księżycu, a także rozwiązywały krzyżówkę.
     

2012-04-19  "Razem..."
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Od 19 kwietnia do 22 maja w Czytelni Czasopism czynna była wystawa prac grupy twórczej "Razem...", która współpracuje pod opieką artystyczną Klary Stolp. Zaprezentowano prace 10 zdolnych, młodych twórców:
- Moniki Cieszyńskiej - Uniwersytet Mikołaja Kopernika, kierunek: informatyka stosowana,
- Filipa Dulki - konserwator zabytków,
- Jakuba Kozaka - Politechnika Gdańska, kierunek: architektura i urbanistyka,
- Patrycji Królikiewicz - Gdański Uniwersytet Medyczny, kierunek: lekarski,
- Natalii Kucharskiej - Uniwersytet Artystyczny Poznań, kierunek: architektura wnętrz
i wzornictwo, 
- Mateusza Prusakowskiego - Politechnika Gdańska, kierunek: architektura i urbanistyka,
- Alicji Strzyżyńskiej - Politechnika Koszalińska, kierunek: architektura wnętrz,
 wzornictwo przemysłowe,
- Aleksandry Śliwińskiej - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, kierunek: architektura
 krajobrazu,
- Karoliny Wocial - Politechnika Gdańska, kierunek: architektura i urbanistyka,
- Pauliny Woźniak - Politechnika Poznańska, kierunek: architektura i urbanistyka.
     
   

O grupie młodych twórców napisała jedna z nich - Katarzyna Grabińska:
"Myślą przewodnią naszej grupy artystycznej, naszą perspektywą, jest wspólna pasja - sztuka. W naszym gronie znajdują się studenci różnych kierunków artystycznych i humanistycznych, którzy doskonalą się w dziedzinach malarstwa, rysunku, projektowania, filologii polskiej. Wszyscy od dawna oddają się swoim twórczym zainteresowaniom z wielkim zaangażowaniem, rozwijając je w autorskiej pracowni artystycznej Klary Stolp, "Smalta5". To miejsce, gdzie dzieci i młodzież próbują sił na pierwszych plenerach, wystawiają swoje młodzieńcze prace, przygotowują się do egzaminów na wyższe uczelnie. Zasady i atmosfera wprowadzane przez Panią Klarę zaowocowały zawiązaniem się grupy studentów, w której brak niezdrowej rywalizacji. Zamiast tego przyszli architekci, konserwatorzy zabytków, konstruktorzy, projektanci wnętrz i ogrodów czy literaturoznawcy doskonalą swoje umiejętności dzięki współpracy. Dzielą się doświadczeniem i spostrzeżeniami, akceptują wzajemnie swoje tempo pracy. Mimo iż studiują w różnych miastach i nie uczęszczają razem na zajęcia, mają ze sobą stały kontakt, pracują na wspólnych wyjazdach, razem prezentują swoją twórczość na wystawach."

2012-04-06  Ekspozycja ekslibrisów i prac świątecznych
Filia nr 8 ul. Łęgi 2
Od 6 do 20 kwietnia w Filii nr 8 prezentowano ekslibrisy Jana Tadeusza Czecha, które udostępnił na wystawę grudziądzki kolekcjoner Henryk Stopikowski. Prace związane tematycznie ze świętami wielkanocnymi wykonały dzieci podczas zajęć świetlicowych w okresie przedświątecznym. 
Jan Tadeusz Czech urodził się w 1950 r. w Starym Sączu.  Linorytnictwem zajmuje się amatorsko od 1978 roku. Łącznie wykonał ponad 200 znaków książki. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych m. in. w Starym i Nowym Sączu, Krakowie, Warszawie, Brodnicy. Brał również udział w wystawach zbiorowych np. w Rawiczu, Olsztynie, Grudziądzu czy Kazachstanie.
          

2012-04-05  "Tradycje Świąt Wielkanocnych"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
W Filii nr 14 odbyło się spotkanie czytelnicze o tematyce świątecznej, w którym uczestniczyli uczniowie drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 11. Poruszone zostały tematy związane z tradycjami świątecznymi, jak np.: święcenie palm wielkanocnych, przygotowanie święconki, śmigus-dyngus, malowanie jaj, pieczenie bab i mazurków. Dzieci wykonały rysunki związane z tematem pogadanki. Nagrody w postaci książek otrzymali: Jakub Sałatowski, Maja Gadomska oraz Robert Kozłowski.
     

2012-03-29  "Moja pasja"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
29 marca w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy prac uczestników zajęć z pracowni plastycznej Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Zaprezentowano dzieła ponad 20 młodych twórców w wieku od 5 do 18 lat. Tematyka i techniki wykonania prac były różnorodne. Prace powstały pod opieką Teresy Skrockiej i Anny Osickiej, instruktorek Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu. Wystawa była czynna do 25 kwietnia.
     

2012-03-21  Spotkanie z Mikołajem Łozińskim
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
21 marca w naszej bibliotece gościł Mikołaj Łoziński. Autor, mimo młodego wieku i niewielkiego dorobku literackiego, ma już na swoim koncie sporo nagród i wyróżnień. W 2006 roku zadebiutował powieścią "Reisefieber", za którą otrzymał II nagrodę literacką w Konkursie Młodych Twórców Warszawskiej Fundacji Kultury oraz Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Kolejną wydaną przez Łozińskiego pozycją są "Bajki dla Idy", napisane specjalnie z myślą o swojej bratanicy. Książka była nominowana do nagrody Książka Roku 2008 w konkursie organizowanym przez Polską Sekcję IBBY. W ubiegłym roku ukazała się powieść zatytułowana "Książka", która przedstawia historię rodziny opisaną przez pryzmat przedmiotów. Część opowieści jest prawdziwa, niektóre są fikcyjne. Autorowi chodziło o to, aby były one wiarygodne, aby czytelnik mógł się z nimi utożsamiać. Ostatnia pozycja Łozińskiego została Krakowską Książką Miesiąca, otrzymał również za nią Paszport POLITYKI w dziedzinie literatury. 
Młody twórca przyznał, że pierwszą powieść pisał 3 lata, "Książkę" - 5 lat, więc możemy przypuszczać, że kolejna powstanie za około 7 lat. Obecnie zajmuje się wychowaniem bliźniaków.
Spotkanie, które odbyło się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki (DKK), poprowadził Marek Jurowski z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
     
Mikołaj Łoziński (ur. 1980) – polski pisarz i fotografik. Ukończył socjologię w Paryżu. Publikował krótkie opowiadania, miał kilka wystaw fotograficznych. Zarabiał jako malarz pokojowy i asystent niewidomej psychoterapeutki. Był stypendystą programu Instytutu Książki i Stowarzyszenia Willa Decjusza dla pisarzy i tłumaczy Homines Urbani (jesień 2007).

2012-03-20  Wystawa i kiermasz wielkanocny
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
20 marca w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy i kiermaszu prac wielkanocnych. Zaprezentowano zajączki, koszyczki, pisanki, kurczaczki, baranki i wiele innych świąteczno-wiosennych ozdób w wesołych, słonecznych kolorach. Wykonali je pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu z ul. Piłsudskiego 111 oraz członkowie Polskiego Związku Niewidomych - Oddział w Grudziądzu. Wystawa była czynna do 6 kwietnia.
 

2012-03-16  "Polski plakat polityczny - PRL"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Od 16 marca do 18 kwietnia w Czytelni Czasopism Biblioteki Głównej prezentowana była ekspozycja zatytułowana "Polski plakat polityczny - PRL". Znalazły się na niej reprodukcje plakatów, pochodzących z teki graficznej wydanej w 1973 roku w Warszawie.
 

2012-03-01  "Co nam w duszy gra"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
Od 1 do 27 marca w Filii nr 13 można było podziwiać fotografie uczniów Joanny Zasady ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2. Na wystawie zaprezentowano prace następujących osób: Doroty Balkowskiej, Magdaleny Bansen, Roksany Boguty, Karoliny Buczyńskiej, Michała Cieszyńskiego, Alicji Klimaj, Katarzyny Metkowskiej, Dariusza Olkowskiego, Marcina Pokorskiego, Pawła Regdosza, Aleksandry Siemienieckiej, Karola Szychowskiego, Michała Szymańskiego, Klaudii Waty. Wszyscy autorzy zdjęć otrzymali drobne upominki z rąk kierownika Filii nr 13 Aleksandry Szymczyk.
     

2012-02-24  Ferie zimowe w bibliotece
Prezentujemy zdjęcia z wybranych zajęć przeprowadzonych w okresie  "Białych Wakacji":

Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej ul. Legionów 28 godz. 11.00
13.02 – "Moja słodka walentynka" – zajęcia plastyczne
14.02 – "Zmora, czy potwora – każdego dotknie strzała Amora" – walentynkowe zajęcia
literackie
15.02 – "Podróże po literaturze" – zajęcia literackie
16.02 – "Magiczny świat z koła" – zajęcia plastyczne
17.02 – "Co i jak?" – zajęcia edukacyjne
20.02 – "Kochajmy nasze miśki, prosiaczki, tygryski" – zajęcia literackie
21.02 – "Co i jak?" – zajęcia edukacyjne
22.02 – "Jak ja nie cierpię Smerfów!"– zajęcia literackie
23.02 – "Zimowe obrazki" – zajęcia plastyczne
24.02 – "Kwiatki dla Beatki, Agatki, Renatki" – zajęcia plastyczne
     

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19 – godz. 12.00
"Tajemnice świata zwierząt" – cykl zajęć dla dzieci m.in.  zdobywanie informacji poprzez zabawy z książką, rozwiązywanie rebusów, krzyżówek, zagadek, zajęcia plastyczne, gry planszowe. Zajęcia będą odbywały się codziennie.
     

Filia nr 3 ul. Korczaka 23                                                           
13.02 – "Historia książki" – dyskusja, zajęcia plastyczne – godz. 10.00
14.02 – "Walentynki" – zajęcia plastyczne – godz. 13.00
15.02 – wizyta w gmachu głównym Biblioteki Miejskiej – wyjazd godz. 8.30
20.02 – "Grudziądz – moje miasto" – zajęcia plastyczne – godz. 10.00
21.02 – wizyta w grudziądzkim Muzeum – wyjazd godz. 9.30
     

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1 godz. 12.00
Codziennie – rozwiązywanie łamigłówek, gry planszowe, układanie puzzli
14.02 – "Bezpieczne korzystanie dzieci z Internetu" – zajęcia edukacyjne
17.02 – projekcja filmu "Sieciaki"
21.02 – "Zimowe pejzaże" – zajęcia plastyczne
24.02 – "Bajkowi bohaterowie" – wykonywanie figurek z plasteliny
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33 godz. 12.00
Głośne czytanie, gry i zabawy, konkursy, zajęcia plastyczne.
Zajęcia będą odbywały się codziennie w drugim tygodniu ferii – od 20 do 24 lutego.
     

Filia nr 8  ul. Łęgi 2 – godz. 12.00
16.02 – "Zimowa wydzieranka" – zajęcia plastyczne
23.02 – Głośne czytanie bajek, baśni i poezji dziecięcej

Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 godz. 11.00
13.02 - "Zimowa przygoda" - spektakl Teatru "Zaczarowany Świat" z Torunia
14.02 – "Walentynkowe serca z papieru i laurki" – zajęcia plastyczne
15.02 – "Kochamy zwierzaki" – spotkanie z p. Małgorzatą Ziółkowską z Fundacji For Animals i jej kotem
17.02 – "Fantazyjne obrazki gazetowe" – zajęcia plastyczne
20.02 – "Zagadki, krzyżówki, rebusy, łamigłówki"
22.02 – "Dzień z wierszem" – zajęcia czytelnicze i plastyczne
24.02 – "Turnieje wiedzy, quizy edukacyjne" – komputerowe programy edukacyjne
i edukacyjne gry planszowe
     
     

Filia nr 14 ul. Mazurska 2 godz. 12.00
13.02 – "To już zima" – konkurs rysunkowy
15.02 – "Daj susa do rebusa" – rozwiązywanie krzyżówek i rebusów
22.02 – "Papierowe cuda" – orgiami płaskie – konkurs plastyczny
Codziennie – gry planszowe, puzzle
     

2012-02-16  "Dotyk zapachu"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
16 lutego w Czytelni Czasopism Biblioteki Głównej odbyło się otwarcie wystawy fotografii Doroty Tadajewskiej-Sysko.
Pani Dorota jest grudziądzanką, z wykształcenia biologiem, z wyboru wędrowcem. Zakochana w górach, szczególnie bliskie Jej sercu są Dolomity z podniebnymi via ferratami. Ze zdumieniem odkrywa piękno ściany wschodniej naszego kraju.
     
    Wystawa była czynna do 14 marca 2012 roku.

2012-02-08  "Wychowanie przez czytanie"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
W Filii nr 14 odbyło się spotkanie czytelnicze, w którym uczestniczyli uczniowie drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 11. Dzieci czytały i słuchały fragmentów książek na temat różnych sytuacji wychowawczych. Oceniały zachowania bohaterów tych sytuacji i próbowały znaleźć rozwiązania zgodne z zasadami savoir-vivre’u. Uczniowie poznali wiele nowych pojęć związanych z nienagannym sposobem bycia i kulturalnym zachowaniem. Wyjaśniali również powiedzenia dotyczące niektórych zachowań ludzi, jak np.: "mieć słomiany zapał", "rzucać słowa na wiatr", "palić za sobą mosty". Najaktywniejsi uczniowie, którzy udzielali poprawnych odpowiedzi, zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.
       

2012-02-07  "Odkrywamy świat osób niepełnosprawnych - w drodze do przełomu"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
7 lutego w Filii nr 13 odbyło się spotkanie z Agatą Krzyżanowską, wolontariuszką Fundacji "ARKA". Pani Krzyżanowska opowiadała o pracy w fundacji, jakie mają cele i założenia. Fundacja chciałaby poprzez szerzenie idei akceptacji, tolerancji i integracji społecznej przyczynić się do ulepszania tego świata, być wsparciem dla osób niepełnosprawnych i nie tylko. Zadanie trudne w czasach, gdy zapomina się o podstawowych wartościach.
Poprzez hasło "Odkrywamy Świat Osób Niepełnosprawnych" fundacja chce społeczeństwu przybliżyć niepełnosprawnych, jakich jeszcze nie znają. Umożliwi to wzajemne poznanie i zrozumienie. Poprzez "okna na świat", jakimi są dla niepełnosprawnych akcje organizowane przez fundację, dają możliwość zaprezentowania swoich jakże nietuzinkowych zdolności. Społeczeństwo może bardzo wiele nauczyć się od ludzi, którzy codziennie zmagają się z chorobą i cierpieniem, chociażby pokory i cierpliwości, o które tak trudno w życiu codziennym. Niepełnosprawni mogą być wskazówką dla tych, którzy przytłoczeni trudną codziennością zagubili sens życia. Fundacja wierzy, że małymi kroczkami przyczynią się do pełnej integracji społecznej, bez żadnych podziałów. "ARKA" zachęca do uczestnictwa w swoich przedsięwzięciach, czyli do wstąpienia na ich pokład. Strona fundacji: www.fundacja-arka.org.

Oprawę muzyczną podczas spotkania przygotował Mariusz Zakrzewski.
     

2012-02-02  "Tybet..."
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
W Filii nr 13 odbyło się spotkanie z tybetologiem Filipem Majkowskim. Podczas spotkania wyświetlono pokaz slajdów. Zgromadzeni mogli wysłuchać muzyki tybetańskiej.

Filip Majkowski - doktorant na Wydziale Orientalistycznym UW, wykładowca języka tybetańskiego. Oprowadza grupy wycieczkowe po Indiach, Tybecie, Nepalu. Przez rok mieszkał w Dharamsali, siedzibie Dalajlamy i Tybetańskiego Rządu na Uchodźstwie.
     
2012-02-01  "Pigułko z arbuza, ja nie chcę być duza"
Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
W Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia literackie o dziecięcych marzeniach w utworach Astrid Lindgren. Dzieci obejrzały inscenizację o przygodach Pippi, a potem smażyły z nią naleśniki. Wspólnie z bohaterami z Bullerbyn bawiły się w telefon. Dzieci odpowiadały również na zgadywanki Pippi Pończoszanki.
     

2012-01-20  "Nitką wyczarowane"
Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych ul. Mikołaja z Ryńska 1-7
W Filii nr 13 od 20 stycznia do 27 lutego prezentowana była wystawa robótek szydełkowych Ewy Waty. Po oficjalnym otwarciu wystawy rozpoczął się recital Przemka Cackowskiego, ubiegłorocznego laureata Grand Prix OPTAN-u.

Ewa Wata - długoletnia nauczycielka szkoły specjalnej w Grudziądzu. Lata pracy, umiejętności i serce poświęciła dzieciom specjalnej troski.
Przemek "Cacek" Cackowski - od kilku lat tworzy jednoosobowy zespół sukcesywnie rozwijających się skrajnych dewiacji muzycznych. Inspiracje czerpie z najróżniejszych źródeł muzycznych. Laureat m. in. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie i OPTAN-u w Grudziądzu.
     

2012-01-19  "Miejscowości okolic Grudziądza na starych kartach pocztowych"
Czytelnia Czasopism Biblioteki Głównej ul. Legionów 28
Od 19 stycznia do 14 lutego w Czytelni Czasopism prezentowaliśmy widokówki pochodzące ze zbiorów Zbigniewa Zawadzkiego. Podczas otwarcia wystawy pan Zawadzki przedstawił historię kart pocztowych.
Pierwsze karty do obiegu pocztowego wprowadzono już w 1869 roku w Monarchii Austro-Węgierskiej, a rok później na terenie Niemiec. Do 1880 karty zawierały tylko bardzo krótkie wiadomości, bez uprzejmości, które przy pisaniu korespondencji listowej były bezwzględnie wymagane. Dopiero w 1885 r. ustalono faktyczny wygląd karty pocztowej z wydrukowanym znakiem opłaty pocztowej - jako karty korespondencyjnej.
W 1890 wysłano w Niemczech 330,3 mln kart pocztowych. Były to karty korespondencyjne, wśród których tylko nieliczna część posiadała skromne ilustracje. W krótkim czasie zmienia się wygląd kart pocztowych. W 1896 r. w czasie wystawy berlińskiej zaprezentowano 140 tematów ilustracji kart, w 1898 już 1200 różnych tematów, a rok później w Nicei przedstawiono około 130.000 motywów.
Pod koniec XIX i na początku XX w. Europę ogarnął szał wysyłania i ich kolekcjonowania.
Jak mówi autor wystawy kolekcjonowanie widokówek to zdobywanie wiedzy o przeszłości swojego miasta i jego okolic. Niekiedy widokówki stanowią jedyny materiał ikonograficzny budynków, budowli i miejsc użyteczności publicznej miasta i okolicznych wsi.
    

2012-01-17  "Bohaterowie Kubusia Puchatka"
Filia nr 3 ul. Korczaka 23
W Filii nr 3 odbył się konkurs czytelniczy na temat książki Alana A. Milnego "Kubuś Puchatek". Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas III i IV szkoły podstawowej. Uczniowie musieli wykazać się znajomością lektury "Kubuś Puchatek". Dzieci rozwiązywały testy, zagadki i krzyżówki sprawdzające wiedzę. Nagrody w postaci książek o przygodach Kubusia Puchatka otrzymała trójka uczestników, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniami:
I miejsce – Dawid Karbowski
II miejsce – Julia Kozieł
III miejsce – Michał Broda.
Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania hipermarketowi "Real" w Grudziądzu za ufundowanie nagród.
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1690989