Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta GrudzišdzArchiwum wydarzeń 2013

2013-12-20  Dotacja finansowa z Biblioteki Narodowej
W ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" nabyliśmy 1047 woluminów o wartości 20.256 zł. Z otrzymanej dotacji byliśmy zobowiązani przeznaczyć 1/3 kwoty na zakup publikacji dla dzieci i młodzieży. W związku z powyższym zakupiliśmy 539 woluminów za kwotę 6.855,03 zł.
Pierwszy zakup z literaturą beletrystyczną dla dorosłych dotarł do Wypożyczalni Głównej oraz filii w drugiej połowie listopada. Kolejne zakupione tytuły literatury dla dzieci i młodzieży oraz literatury naukowej i popularno-naukowej trafiły do bibliotek w drugiej połowie grudnia 2013 roku.

"Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej."
2013-12-20  Orange dla bibliotek
Biblioteka wzięła udział w programie "Orange dla bibliotek". Celem programu jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez udostępnianie bibliotekom nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania tak, by biblioteki stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi.
Grudziądzka książnica otrzymała z Fundacji Orange dotację w wysokości 6.447,24 zł. Za otrzymane środki finansowe pokryliśmy roczne koszty Internetu z Orange Polska za okres od sierpnia 2012 do grudnia 2013 roku oraz zakupiliśmy program antywirusowy.
2013-12-18  Zajęcia świąteczne
18 i 20 grudnia Filia nr 13 zorganizowała zajęcia plastyczne dla dzieci. W środę 18 grudnia wykonywano kartki z życzeniami na Boże Narodzenie i dekoracje z papieru takie jak: choinki-origami oraz wianki, natomiast 20 grudnia (piątek) dzieci tworzyły ozdoby na choinkę: bałwanki, aniołki, gwiazdki, łańcuchy.
     

2013-12-17  Promocja tomiku
W Filii nr 13 zorganizowano promocję tomiku Marianny Chróścińskiej "sercem pisane II...". Jest to drugi tomik poezji pani Marianny, pensjonariuszki Domu Dziennego Pobytu w Grudziądzu. Wydanie wierszy było możliwe dzięki wsparciu senatora Michała Wojtczaka, posła Tomasza Szymańskiego oraz Domu Dziennego Pobytu.
Zaprezentowano kilka utworów ze świeżo wydanego tomiku. Zgromadzeni goście wysłuchali zarówno wierszy o charakterze refleksyjnym, jak również "frywolnych żarcików".
     

2013-12-05  "Mikołajkowy czas wesołej zabawy" 
W bibliotece przy ul. Tytoniowej odbyły się zajęcia literacko-plastyczne, w których uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 2. Dzieci zapoznały się z historią o Świętym Mikołaju z Miry i Laponii. Po wysłuchaniu wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej o Mikołaju odpowiadały na pytania i dyskutowały o zwyczajach mikołajkowych. Pierwszoklasiści wspólnie z bibliotekarzem przeczytali krótką opowieść o przygotowaniach do Dnia Świętego Mikołaja.
W drugiej części spotkania dzieci tworzyły papierowego Mikołaja metodą orgiami.
     

2013-12-04  "Exlibris - mała forma graficzna"
To tytuł trzeciej wystawy organizowanej we współpracy z Zespołem Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu. Uroczyste otwarcie odbyło się 4 grudnia. Zaprezentowano dorobek artystyczny uczniów w dziedzinie projektowania exlibrisu. Na tym polu młodzi projektanci odnosili i odnoszą sukcesy w konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Grand Prix zdobywali: Alicja Buzanowska i Katarzyna Malankowska. Nagrody i wyróżnienia przypadły Żanecie Jeziorskiej, Urszuli Kulczyk, Fabianowi Stańcowi, Annie Żuchowskiej i Danucie Schaefer. Ponad 80 prezentowanych na wystawie prac powstało na przełomie lat 2004 – 2013. Opiekę artystyczną nad uczniami sprawowały mgr Wioletta Dolewska i mgr Beata Garrett, które również przygotowały wystawę. Ekspozycja była czynna do 11 stycznia 2014 r.
     

2013-12-02  Spotkanie poetyckie
W Filii nr 13 odbyło się spotkanie pt. "Jak w pewnym człowieku narodził się Chrystus" w wykonaniu Janusza Kamińskiego, niewidomego grudziądzkiego poety i recytatora. Pan Janusz regularnie bierze udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych organizowanym w Grudziądzu, jak również w wielu innych konkursach.
W 2010 roku został zwycięzcą OPTAN-u w kategorii teatralnej, a w 2012 - zdobył II nagrodę w konkursie recytatorskim XV OPTAN-u.
     

2013-11-29  "Wróżby andrzejkowe na poważnie i na wesoło"
29 listopada Filia nr 13 zorganizowała andrzejki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Było wiele atrakcji takich jak: numerologia (poznaj swoje przeznaczenie), serca z imionami - poznaj imię przyszłej wybranki lub wybranka, wróżba z zapałek (jaki jesteś, o czym marzysz, co cię czeka), kim będę w przyszłości - poznaj swój zawód, wróżba z wykorzystaniem kostek gry (co cię czeka). Uczestnicy andrzejkowej zabawy mieli okazję wylosować ciastko z przepowiednią.
     

2013-11-28  II Ogólnopolska Dyskusja Literacka
Organizatorem jest Instytut Książki i Wydawnictwo Muza SA. Cała akcja polegała na przeczytaniu najnowszej powieści Harukiego Murakamiego "Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa" przez Dyskusyjne Kluby Książki w całym kraju. 28 listopada 2013 roku o godz. 18.00, dokładnie tego dnia i dokładnie o tej godzinie, członkowie DKK spotkali się w swoich miejscowościach, by rozmawiać o książce. Kolejnym zadaniem klubowiczów będzie zrecenzowanie powieści oraz przygotowanie relacji ze spotkania.
W naszym mieście 2 kluby przystąpiły do tej akcji - Dyskusyjny Klub Książki nr 1 (Filia nr 13) oraz Dyskusyjny Klub Pracowników Biblioteki (Biblioteka Główna). Podczas spotkania klubowicze podzielili się wrażeniami  z lektury, a w Filii nr 13 odgrywali również wybrane sceny z powieści.
     
     
Więcej o akcji na stronie Instytutu Książki:
http://www.instytutksiazki.pl/p,czasopisma,,30109,ii-ogolnopolska-dyskusja-literacka.html

2013-11-27  Wystawa ozdób świątecznych
Od 27 listopada w Filii nr 13 prezentowano ozdoby bożonarodzeniowe przygotowane przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu oraz czytelników, którzy mają nieprzeciętne zdolności i w wolnym czasie wykonują przepiękne prace. Wyeksponowano różnego rodzaju stroiki, anioły, mikołaje, choinki, gwiazdki, bombki i wiele innych wzorów kojarzących się ze świętami.
Na uroczystym otwarciu wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 pod opieką Małgorzaty Magnuszewskiej oraz pensjonariusze DDP. Oprawę muzyczną zapewnił Karol Kosik.
     

2013-11-25  Światowy Dzień Pluszowego Misia
Grupa dzieci wraz ze swoimi misiowymi przytulankami wzięła udział w zajęciach zorganizowanych w Dziale dla Dzieci i Młodzieży z okazji święta jednej z najpopularniejszych zabawek. Uczestnicy zajęć obejrzeli trzy inscenizacje: "Uciekł niedźwiedź", "Misio i Plastuś" oraz "Naprawimy misia". Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o prawdziwych i bajkowych niedźwiadkach oglądając prezentację multimedialną. Misie prezentowały się na wybiegu, wraz z opiekunami brały udział w zabawach ruchowych. Właściciele misiów odpowiadali na zagadki i dokonywali charakteryzacji swoich ulubieńców. Na zakończenie wszystkie pluszowe misie otrzymały imienne dyplomy "Super Misia".
     

2013-11-22  "Jesienne zabawy liściem malowane"
To tytuł zajęć edukacyjnych przygotowanych przez Dział dla Dzieci i Młodzieży, w których wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 18. Wykorzystując dary jesieni dzieci brały udział w zabawach takich jak: rzut ziemniakiem do worka, segregacja "koszyka rozmaitości", jesienna zgaduj-zgadula, rozwiązywanie rebusów. Uczestnicy zajęć wysłuchali bajki "Jesienne zabawy". Na zakończenie odpowiadali na pytania.
     

2013-11-21  "Malarstwo i rysunek"
21 listopada w Filii nr 13 odbyło się uroczyste otwarcie dziesiątej jubileuszowej wystawy prac plastycznych podopiecznych Klary Stolp. Zaprezentowano prace 25 podopiecznych oraz 2 gości specjalnych Pracowni Autorskiej Klary Stolp.
Współpraca między artystką a Filią nr 13 rozpoczęła się w 2001 roku i trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. W bibliotece co roku organizowane są wystawy plastyczne podopiecznych pracowni, a prezentowana na nich twórczość młodych artystów cieszy się wielkim uznaniem odbiorców. Wielu podopiecznych pracowni, którzy rozwijali swój talent pod opieką Klary Stolp, to architekci, konserwatorzy zabytków, konstruktorzy, projektanci wnętrz i ogrodów. Współpraca pomaga promować młodych ludzi i zachęcać do podejmowania działań artystycznych dla dobra sztuki oraz promocji miasta.
Wystawa była czynna do 20 stycznia 2014 roku.
     

2013-11-21  "Powstanie Styczniowe w historii i literaturze"
21 listopada w Filii Pedagogicznej odbyła się prelekcja na temat jednego z polskich powstań narodowych. Wygłosił ją Waldemar Skiwski, bibliotekarz Filii Pedagogicznej. Prelekcji towarzyszył pokaz slajdów. Zaprezentowano m.in. manifest wydany przez Komitet Centralny Narodowy ogłaszający wybuch powstania styczniowego, herb powstańczy, mapę bitew i potyczek oraz dzieła artystyczne i literackie upamiętniające historyczne wydarzenie.
Prelekcja została zorganizowana w ramach Roku Powstania Styczniowego, uchwalonego przez Senat w 150. rocznicę wybuchu. 
     

2013-11-20  "Świat w obrazkach - pająki"
W Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia edukacyjne. Dzieci poprzez prezentację multimedialną oraz różnego rodzaju zabawy zapoznały się z życiem pająków oraz ich charakterystyką. Podczas gry ruchowej Twister miały okazję poczuć się, jak prawdziwy pająk. Doskonale bawiły się oglądając inscenizację o pająku Poldku.
     

2013-11-19  "Powroty w Himalaje - Zanskar"
19 listopada w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie z podróżniczką Katarzyną Mazurkiewicz, na które przybyło około 90 osób. Pani Katarzyna zaprezentowała slajdy z Zanskaru. Opowiedziała o serdecznych i gościnnych mieszkańcach tego miejsca, o wędrówkach starymi trasami karawanowymi prowadzącymi przez niełatwe przełęcze; pokazała górskie panoramy od pustynnych gór przez ukwiecone doliny aż do ośnieżonych szczytów, a także pełne przygód przeprawy przez górskie potoki i biwaki w malowniczych miejscach.
     
Katarzyna Mazurkiewicz wraz z mężem od 1988 r. podróżuje po Himalajach. W 1994 roku założyli agencję podróżniczą Terra Incognita. Zorganizowali ponad 100 autorskich wypraw trekkingowych w Himalaje dla niewielkich grup (Indie, Nepal, Tybet, Pakistan), z których ponad 70 poprowadzili osobiście jako przewodnicy trekkingowi. Opracowali przewodnik trekkingowy "Himalaje indyjskie" oraz album  "Himalaje - szlakiem karawan i pielgrzymów", publikowali  artykuły o tematyce himalajskiej w polskiej prasie. W wielu miejscach Polski prezentowali wystawy fotograficzne oraz pokazy slajdów.
Więcej informacji: www.terra.waw.pl

2013-10-30  Spotkanie z poetką
W bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska odbyło się spotkanie z poezją Magdaleny Rutkowskiej. Autorka promowała swój debiutancki tomik zatytułowany "Refleksyjnie - melodyjnie". Poetka jest wielbicielką kotów wszelkiej maści i rasy, dobrego filmu, muzyki etnicznej z różnych krajów i kontynentów, a także prawdziwym molem książkowym. Chętnie powraca do publikacji, które czytała w dzieciństwie, szczególnie do twórczości Marii Kownackiej. Swoją przygodę z pisaniem Magdalena zaczęła w wieku jedenastu lat, prowadząc swój pamiętnik, potem przerzuciła się na prozę i poezję, próbując z powodzeniem sił w różnych konkursach literackich. Jest zdobywczynią kilku nagród i wyróżnień literackich, m.in.:
- II miejsca w Międzywojewódzkim Konkursie Ekologicznym w Lipinkach za wiersz (1997)
- I wyróżnienie w Konkursie Literackim w Myślęcinku za wiersz o tematyce jesiennej (1997)
- I miejsce w Szkolnym Literackim z okazji Dnia Matki za opowiadanie o własnej mamie (2000)
- II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym w Grudziądzu za wiersz o tematyce przyrodniczej (2002)
- III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym w Grudziądzu za wiersz o ekologii (2003)
- III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Literackim "Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością" (2005)
- III miejsce w I Niezależnym Literackim Konkursie Internetowym za opowiadanie "Cztery Wiatry" (2009)
- nagroda główna za Opowiadanie Miesiąca portalu literackiego opowiadania.pl (2010)
- wyróżnienie honorowe za opowiadanie o tematyce dowolnej w 20. Ogólnopolskim Konkursie Literackim Prozy i Poezji dla osób niepełnosprawnych (2013).
     

2013-10-28  "W świecie dinozaurów"
28 października w Filii nr 13 rozstrzygnięto XI Ogólnomiejski Integracyjny Konkurs Plastyczny oraz otwarto wystawę pokonkursową. W tym roku na konkurs wpłynęły 303 prace. Komisja w składzie: Marianna Gitner-Sawistowska (przewodnicząca), Małgorzata Zielińska, Violetta Majewicz oraz Aleksandra Szymczyk dokonała oceny prac według regulaminu i przyznała nagrody oraz wyróżnienia następującym osobom:

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY I-III:
NAGRODY: Paulina Kwiatkowska - SP nr 15, Martyna Jaszczerska - SP nr 3, Nikoleta Szyplińska - SP nr 18, Aleksandra Kastner - SP nr 20, Julia Borzych - SP nr 12, Bartosz Garska - SP nr 13, Krzysztof Sworowski - SP nr 7

WYRÓŻNIENIA: Iga Bukowska - SP nr 20, Wiktoria Miradzińska - SP nr 12, Paulina Dobrzyńska - SP nr 15, Hanna Choim - SP nr 7, Jan Burzyński - SP nr 13

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY IV-VI I GIMNAZJUM:
NAGRODY: Vanesa Regent - Gimn. nr 10, Klaudia Orłowska - SP nr 16, Monika Krzepicka - SP nr 13, Natalia Jasińska - Gimn. nr 10, Dawid Pszczółkowski - SP nr 13, Patryk Izdebski - SP nr 13, Aleksandra Dyńska - SP nr 16, Aleksandra Flisik - SP nr 21, Aida August - SP nr 15, Piotr Przeracki - SP nr 15

WYRÓŻNIENIA: Martyna Nowińska - SP nr 21, Zuzanna Małecka - SP nr 21, Karolina Rosińska - SP nr 20, Kacper Laskowski - SP nr 3, Nikoletia Nawotka - SP nr 21, Sylwia Smolińska - Gimn. nr 10, Karolina Gronek - SP nr 16, Eryk Hass - Gimn. nr 10, Agnieszka Boguszewska - Gimn. nr 10.
      
Głównym organizatorem konkursu jest Violetta Majewicz, nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych, współorganizatorem - Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych.

2013-10-24  Poezja w bibliotece
W Filii nr 1 przy ul. Nauczycielskiej 19 zorganizowano wieczorek poetycki amatora poety Romana Branickiego. Autor jest zapalonym szaradzistą, działkowiczem, miłośnikiem książek oraz pasjonatem pisania o ludziach, ich uczuciach oraz mieście, w którym żyją. Tworzy od ponad trzydziestu lat. Na spotkaniu zaprezentował kilkanaście utworów z różnych okresów twórczości. Zgromadzeni czytelnicy wysłuchali m.in. tryptyku grudziądzkiego, opowiadającego o naszym pięknym mieście; "Dla Ciebie, Mamo!", utworu poświęconego ukochanej rodzicielce; wyznania, o tym, co w życiu "Najważniejsze!", a także poezji miłosnej.
     

2013-10-23  "Strachy na lachy"
Dział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował zajęcia literackie, których tematem przewodnim były duchy. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18. Obejrzeli oni dwie inscenizacje: "Duch Ignacy" oraz "Duszek". Doskonale bawili się przy "Strasznym pokazie duchów". Dzieci miały okazję uczestniczyć w zabawach z duchami w tle.
     

2013-10-17  Jesienne zajęcia
Do Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej przybyła grupa pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2. Dzieci po raz pierwszy zawitały do jednej z publicznych placówek bibliotecznych. Uczniowie zapoznali się z działalnością biblioteki, zbiorami oraz zasadami korzystania z księgozbioru. Odbyły się także zajęcia, podczas których dzieci wysłuchały wierszy o jesieni, a później kolorowały liście.
     

2013-10-16  "Jesienne liście"
Dzieci z Przedszkola Miejskiego "Mniszek" uczestniczyły w zajęciach artystycznych, które zorganizowała osiedlowa Filia nr 14. Poprzez inscenizację słowno-muzyczną, recytację wierszy oraz rysunki, przedstawiono piękno "złotej polskiej jesieni". Przedszkolaki otrzymały nagrody książkowe oraz dyplomy.
     

2013-10-15  "Razem raźniej i przyjaźniej"
W Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia pod hasłem "Razem raźniej i przyjaźniej". Spotkanie miało formę zajęć biblioterapeutycznych. Dzieci w trzech inscenizacjach bajek terapeutycznych zobaczyły różne oblicza przyjaźni, później brały udział w zabawach wzmacniających przyjaźń. Zwieńczeniem zajęć było przyklejenie liścia ze swoim imieniem do drzewa przyjaźni.
     

2013-10-04  "Spojrzenia"
Od 4 października na plantach prezentowana była wystawa fotograficzna naszej koleżanki Teresy Mazurkiewicz. Ekspozycja składała się z 30 fotogramów prezentujących góry oraz ludzi gór. Zdjęcia powstały podczas podróży w Himalaje. Organizatorem wystawy był Wydział Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Wystawa była czynna do maja 2016 r.

Teresa Mazurkiewicz
pracuje w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych. Fotografią zajmuje się od połowy lat dziewięćdziesiątych. Jest wielką pasjonatką wędrówek z aparatem po Polsce i świecie. Jej zdjęcia mogliśmy podziwiać w wydawnictwach takich jak: krakowski miesięcznik "List", "Kalendarz Grudziądzki" czy autorski album "Grudziądzkie impresje", a także na wielu wystawach m.in. "Grudziądz od świtu..." (Biblioteka Miejska, 2006), "Moje góry i górki" (Biblioteka Miejska, 2007), "Tylko Manhattan" (Biblioteka Miejska, 2008), "Bliżej nieba" (Klub Akcent, 2010), "Grudziądz w obiektywie: Teresy Mazurkiewicz, Arkadiusza Kikulskiego, Sławomira Krajewskiego i Remigiusza Ratajczaka" (Galeria "Dwa Okna", 2013).
     
     
2013-10-03  "Szydełka i druty"
3 października w Filii nr 13 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac Doroty Gunajew oraz Ewy Waty. Wyeksponowano elementy odzieży wykonane na drutach i metodą szydełkową. Oryginalne stroje stworzone z wełny i włóczki, pochodzącej najczęściej ze sklepów z używaną odzieżą, można było podziwiać do 25 października. Wystawa została określona mianem "modowego recyklingu".

Kilka słów o autorkach prac...
DOROTA GUNAJEW przez wiele lat pracowała z książką - w Bibliotece Miejskiej w Grudziądzu, antykwariacie i księgarni. Szydełkowaniem zainteresowała się wiele lat temu, gdy przez dłuższy czas chorowała i zmuszona była do leżenia. Początkowo zajęła się robieniem serwetek. Od trzech lat szydełkuje serwetki i części garderoby.
EWA WATA – długoletnia nauczycielka Szkoły Specjalnej w Grudziądzu. Lata pracy, umiejętności i serce poświęciła dzieciom specjalnej troski. W styczniu 2012 r. na jej pierwszej wystawie "Nitką wyczarowane" w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych mogliśmy podziwiać serwetki i obrusy.
     

2013-09-29  Grudziądzka Jesień Poezji - XVIII Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
Poetycka impreza, organizowana przez naszą książnicę wspólnie ze Stanisławem Raginiakiem, rozpoczęła się oficjalnie 27 września o godz. 11.00. Od tego momentu przez trzy dni uczestnicy warsztatów doskonalili swoje zdolności literackie pod opieką poetów: Adama Ziemianina z Krakowa oraz Stanisława Raginiaka z Grudziądza. Po południu o godz. 18.00 odbyła się promocja tomiku Janusza Leppka "Zjadacze aniołów", zawierającego nieopublikowane dotąd utwory zmarłego poety z Grudziądza. W spotkaniu uczestniczyła rodzina Janusza Leppka, znajomi oraz sympatycy Jego poezji. Ernest Leppek, ojciec poety, podziękował osobom dzięki, którym opublikowano zbiór wierszy: Aleksandrze Ciżnickiej, dyrektor Biblioteki Miejskiej, i Stanisławowi Raginiakowi (redaktorowi wydania). Pan Leppek przekazał pani dyrektor kolaże wykonane przez Jego syna. Zgromadzeni goście wysłuchali kilku wierszy z promowanego tomiku.
     
     
Kolejny dzień Grudziądzkiej Jesieni Poezji to dalsze zajęcia literackie z poetami oraz dwa wieczory autorskie. O godzinie 16.30 rozpoczęło się spotkanie  z Adamem Ziemianinem, który zaprezentował zarówno swoje utwory poetyckie z tomików: "Modlitwy mojego wieku", "Przymierzanie peruki", "Co za szczęście!", jak również fragmenty prozy z książki "Z nogi na nogę". Po spotkaniu z krakowskim poetą wystąpił nasz lokalny pisarz Stanisław Raginiak ze swoją najnowszą książką "Wewnątrz leśnego czasu". Czytelnicy mieli okazję zakupić książki obu autorów oraz zdobyć ich dedykacje. 
      
     
W niedzielę (29.09) już od rana trwały warsztaty. O 9.00 Adam Ziemianin opowiadał o młodej polskiej poezji, a godzinę później odbywały się indywidualne rozmowy uczestników na temat własnej twórczości z poetami. W południe ogłoszono wyniki konkursu, który rozgrywa się pod hasłem "Turniej Jednego Wiersza". Jury w składzie: Adam Ziemianin (przewodniczący), Stanisław Raginiak i Aleksandra Ciżnicka po zapoznaniu się z wierszami zgłoszonymi do konkursu, przyznało trzy nagrody:
I nagroda - Jan Dąbrowski z Gdańska za wiersz bez tytułu podpisany godłem Dziądzgru
II nagroda - Aleksandra Florkiewicz z Łasina za wiersz "Truskawkowe pola" podpisany godłem "kobiece"
III nagroda - Olga Faleńczyk z Warlubia za wiersz bez tytułu popisany godłem "pan dama"
oraz jedno wyróżnienie za aktywność dla Stanisława Nakoniecznego z Grudziądza.
     

Grudziądzka Jesień Poezji otrzymała dofinansowanie
ze środków Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.     2013-09-19  "Mennonici - nasi holenderscy sąsiedzi"
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Filia Pedagogiczna zorganizowała spotkanie z Marią Skiwską, autorką książki "Mennonici na terenie Basenu Grudziądzkiego w XVI - XVIII wieku". W sali widowiskowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej pani Skiwska wygłosiła prelekcję na temat osadnictwa mennonickiego połączoną z prezentacją multimedialną. Zgromadzeni dowiedzieli się m. in. skąd pochodzi określenie mennonici, jakie są cechy charakterystyczne dla mennonityzmu, jakie są typy zagród olęderskich, jak mennonici w nich żyli, w jaki sposób się ubierali.
     

2013-09-12  Spotkanie z pastorem
Tradycją stało się to, że w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Dziale dla Dzieci i Młodzieży co roku gościmy przedstawiciela wybranej mniejszości wyznaniowej. 12 września młodzież gimnazjalna spotkała się z pastorem Piotrem Zawadzkim z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego z Bydgoszczy. Uczniowie zapoznali się z historią adwentyzmu w Polsce, jak i w naszym mieście. Kościół ten ma obecnie w Grudziądzu około 30 wiernych, którzy spotykają się na nabożeństwach w zborze przy ulicy Piłsudskiego. Uczestnicy spotkania mogli uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania w sferze wiary.
     

2013-09-05  "Polskie symbole narodowe"
Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa w Czytelni Czasopism Biblioteki Głównej przygotowano ekspozycję przedstawiającą powstawanie symboli narodowych na przestrzeni dziejów naszego kraju.
Hymn, barwy narodowe i polskie godło przebyły długą drogę zanim stały się oficjalnymi reprezentantami naszego narodu i państwa. Przez całe wieki i historyczne epoki symbole narodowe charakteryzowały istnienie narodu i państwa polskiego. W dniach zwycięstw i klęsk stanowiły nienaruszalną relikwię. Z całą mocą przemawiały do uczuć patriotycznych Polaków, pobudzały do działania w imię narodowej sprawy. Obecnie pełnią inną funkcję, podkreślają niezależność, dumę i sławę naszego kraju.
Prezentowane plansze pochodziły z teki opracowanej w 1988 roku przez Witolda Lisowskiego. Ekspozycja czynna była w dniach od 5 września do 2 grudnia.
       

2013-08-30  Wakacje w bibliotece
W Bibliotece Głównej oraz filiach przez całe wakacje odbywały się różnego rodzaju zajęcia dla dzieci. Poniżej prezentujemy zdjęcia z wybranych zajęć.

Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej ul. Legionów 28
01.07 - "Papierowe cudaki" - zajęcia plastyczne
     
08.07 - "Jedzie pociąg z daleka" - zajęcia literacko-plastyczne
     
15.07 - "Wakacyjne podróże po bajkowej literaturze" cz.1 - zajęcia literacko-plastyczne
     
22.07 - "Wakacyjne podróże po bajkowej literaturze" cz.2 - zajęcia literacko-plastyczne
     
29.07 - "Wakacyjne podróże po bajkowej literaturze" cz.3 - zajęcia literacko-plastyczne
     
05.08 - "Wakacyjne podróże po bajkowej literaturze" cz.4 - zajęcia literacko-plastyczne
     
12.08 - "Wakacyjne podróże po bajkowej literaturze" cz.5 - zajęcia literacko-plastyczne
     
19.08 - "Chodzą swoimi ścieżkami…" - zajęcia literacko-plastyczne
     
26.08 - "Zaopiekuj się mną" - zajęcia literacko-plastyczne
     
Zajęcia będą odbywać się w poniedziałki w godz. 11.00-13.00.

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
Cykl zajęć dla dzieci pod hasłem "Wakacyjne czwartki w bibliotece"
04.07 - "Tuwim dla dzieci" - zajęcia plastyczno-literackie
11.07 - "Kotki i kociaki" - zajęcia plastyczno-literackie
18.07 - "Zagadki Sówki dla mądrej główki" - rozwiązywanie zagadek i rebusów
25.07 - "Podróże małe i duże w literaturze" - zajęcia plastyczno-literackie
01.08 - "Barwy lata" - zajęcia plastyczno-literackie
08.08 - "Zgadywanki, rymowanki"
22.08 - "Bajkowe spotkania z Krecikiem" - zajęcia plastyczno-literackie
29.08 - "W co się bawić" - gry planszowe
Zajęcia będą odbywać się w czwartki w godz. 12.00–13.30.
     

Filia nr 3 ul. Korczaka 23
10.07 - "Wakacje z książką" - zgaduj-zgadula
16.07 - spotkanie Klubu Gier Planszowych
20.08 - "Wakacyjne wspomnienia" - zajęcia plastyczne
29.08 - spotkanie Klubu Gier Planszowych
Zajęcia od godz. 11.30.
     

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
15.07 - Rozwiązywanie rebusów i krzyżówek
22.07 - Książka na wakacje - zajęcia edukacyjne
05.08 - "Moje ulubione zwierzęta" - płaskorzeźba z plasteliny
16.08 - "Ulubiony bohater literacki" - czytanie fragmentów książki i zajęcia plastyczne
21.08 - Gry i zabawy dydaktyczne
Zajęcia będą odbywać się w poniedziałki, środy i piątki w godz. 12.00-14.00.
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33
Zajęcia dla dzieci będą odbywać się od 29 lipca do 2 sierpnia w godz. 12.00-14.00.
Będą to: zajęcia plastyczne, literackie, gry i zabawy.
     

Filia nr 8 ul. Łęgi 2
04.07 - "Bajkowy domek" - wykonanie domku z kory drzew, szyszek, kukurydzy, suszonych kwiatów itp.
11.07 - "Dywanik dla lalek" - wykonanie dywaniku z różnych resztek materiałów
18.07 - "Lato" - wyrażanie za pomocą rożnych technik plastycznych, zaobserwowanych zjawisk atmosferycznych z nastawieniem na lato
25.07 - "Baje, bajki, bajeczki" - wykonanie albumu przeczytanych bajek
01.08 - "Obrazki przestrzenne" - kompozycje z wyobraźni
08.08 - "Kolorowy deszczyk" - deszczowy dzień nie jest nudny
22.08 – "Kamyczkowe ssaki... i nie tylko" - co można wyczarować z kamyków
29.08 – "Literackie inspiracje" - zajęcia plastyczne
Zajęcia od godz. 12.00.
     

Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
01.07 - "Zabawny dzień w bibliotece" - zabawy integracyjne, zabawy słowne, kalambury itp.
03.07 - "Dziecięce fantazje - ozdoby z papieru" - zajęcia plastyczne
05.07 - "Przygody Kubusia Puchatka" - głośne czytanie bajek, zajęcia plastyczne
08.07 - "Wesołe obrazki - origami" - zajęcia plastyczne
10.07 - "Przygody w labiryntach z Bolkiem i Lolkiem" - rozwiązywanie zagadek, zajęcia czytelnicze na podstawie książki „Nowe przygody Bolka i Lolka”
12.07 - "Kwiatowe fantazje pędzlem malowane" - zajęcia plastyczne
Zajęcia będą odbywać się w poniedziałki, środy, piątki w godz. 11.00-12.30.
     
   

Filia nr 14 ul. Mazurska 2
25.06 - "Zagadki nie tylko dla Agatki" - zgaduj-zgadula
1-31.07 - "Franklin w bibliotece" - akcja głośnego czytania oraz "Kalambury, krzyżówki, gry planszowe" - zajęcia w każdy wtorek lipca
12.08 - "Barwy letniej łąki" - konkurs plastyczny
Zajęcia od godz. 12.00.
     

2013-08-01  Wystawy w Filii nr 13
W bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska prezentowano dwie wystawy: malarstwa Miry Albińskiej oraz "Kawaleria - wspomnienie...".
Mira Albińska maluje od 1989 roku, najczęściej są to kwiaty, które urzekają ją swym pięknem. Tworzy obrazy w optymistycznych, żywych barwach, które odzwierciedlają Jej pogodny charakter. 1 sierpnia podczas otwarcia wystawy artystka ogłosiła konkurs na odszukanie rośliny, przedstawionej w kolorze, w którym w rzeczywistości nie występuje w przyrodzie. Jedna z pań rozpoznała, że naparstnica nie ma niebieskich kwiatów. W nagrodę otrzymała wybrany przez siebie obraz autorki.
Mira Albińska wystawę zadedykowała swojej siostrze Ninie Lubojańskiej z Kanady, która ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i udzieliła swojej wiedzy w czasie pobytu artystki w Toronto.
     
"KAWALERIA – WSPOMNIENIE…" to wystawa fotografii autorstwa grudziądzanina Macieja Przybyłka, który jest pasjonatem historii, laureatem GRUDZIĄDZ FOTO 2013 oraz stypendystą Prezydenta Miasta Grudziądza. Wystawa miała swój debiut podczas XXV Jubileuszowego Zjazdu Kawalerzystów II RP.
     

2013-06-27  "Partyzanci"
Od 27 czerwca do 31 lipca w Filii nr 13 prezentowano fotografie Remigiusza Ratajczaka, który jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku fotografii. W jego realizacjach, jak sam to opisuje, ważna jest możliwość odkrywania i budowania relacji z drugim człowiekiem.
W 2012 roku poznał grupę "Rota", zajmującą się rekonstrukcją historyczną. Zachwyciła go ich pasja i chęć ukazywania życia partyzantów II wojny światowej. Była to dla niego niesamowita okazja, aby w dobie fotografii cyfrowej wraz z oddziałem 101 "Świerki" cofnąć się w czasie i w klasyczny sposób ukazać te chwile, które będzie można zobaczyć na wystawie.
Inspiracji poszukuje wśród przedstawicieli tradycyjnej i wojennej fotografii m.in. Augusta Sandera, Dmitrija Baltermanca.
O fotografii mówi tak:
"(...) jest ona dla mnie ciągłym poszukiwaniem, eksperymentowaniem i metodą odnajdywania innych rzeczywistości. Jest moim językiem wypowiedzi i mogę ją traktować dokumentalnie, jak i w sposób twórczy - daje mi możliwość koncentrowania się na symbolach, odczuciach i znaczeniach".
     

2013-06-19  "Same atrakcje w letnie wakacje"
W Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia literackie, których celem było promowanie wakacyjnej literatury dziecięcej. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 przekonali się, że książka może być doskonałym przyjacielem na wakacje, jak również można z nią przeżyć wspaniałą przygodę. Dzieci obejrzały inscenizację o wakacjach przygotowaną na podstawie utworu Wiesława Drabika. Poznały także najciekawsze turystycznie miejsca Polski. Uczestnicy zajęć wysłuchali krótkiego opowiadania z książki "Wakacje Mikołajka". Wzięli udział w rozmaitych zabawach: kalamburach, zgadywankach, zabawach ruchowych, które wprawiły ich w letni, wakacyjny nastrój.
     

2013-06-18  "Jak Grudziądz miastem się staje..."
Z okazji 722. urodzin miasta Dział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował zajęcia edukacyjne. Uczestnicy wysłuchali krótkiej historii Grudziądza z 18 czerwca 1291 roku. Dzieci wcielając się w role Krzyżaków, poznały obowiązki rycerzy wynikające z reguły zakonu. Poprzez zabawę przeniosły się do XIII-wiecznego Grudziądza. Dzięki temu dowiedziały się o wielu ważnych wydarzeniach mających wpływ na dzisiejszy kształt i funkcjonowanie miasta. Podsumowaniem zajęć było rozwiązywanie zagadek i układanie puzzli z panoramą współczesnego Grudziądza.
     

2013-06-14  "Wakacje moich marzeń"
W Filii nr 4 odbyły się zajęcia plastyczne dla trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2. Dzieci miały za zadanie stworzyć rysunek przedstawiający wymarzone wakacje. Najczęściej w pracach uczniów pojawiała się plaża, morze, namiot, hamak rozwieszony pomiędzy drzewami, ale były także góry, dom cioci mieszkającej za granicą czy babci na wsi. W nagrodę wszystkie dzieci otrzymały domino.
     

2013-06-13  Kiermasz wydawnictw grudziądzkich
W ramach Dni Grudziądza w dniach 13-14 czerwca przed Biblioteką Główną zorganizowano kiermasz wydawnictw grudziądzkich. Najnowszą publikacją oferowaną na kiermaszu był "Zamek w Grudziądzu. T.2" Ryszarda Kucharczyka. Z wydawnictw tego autora dostępne były dwa tomy "Grudziądza i okolic na starej karcie pocztowej".
Dni Grudziądza to doskonała okazja, żeby zaopatrzyć się w przepiękne wydawnictwa albumowe takie jak: "Grudziądz - barwy miasta" Lesława Domowicza, "Grudziądz miasto niezwykłe" Zbigniewa Szczepanka czy "Grudziądz dawniej i dziś" (Wydawnictwo Janusza Kalamarskiego).
W sprzedaży były również: "Kalendarze Grudziądzkie" oraz "Roczniki Grudziądzkie" (aktualne i wcześniej wydane), widokówki prezentujące dawny i współczesny Grudziądz, "Historia Grudziądza", "Ulice i zaułki Grudziądza" oraz wiele innych publikacji.
14 czerwca w godz. 14.00-18.00 na kiermaszu gościł KAZIMIERZ TRYBULSKI, autor powieści historycznych "Za rzeką czasu" i "Ballada o rycerzu Krzyża". Czytelnicy mieli okazję, aby porozmawiać z autorem, kupić jego książki oraz zdobyć autograf.
     
 

2013-06-08  "Odjazdowy Bibliotekarz"
8 czerwca po raz drugi zorganizowaliśmy rajd rowerowy w ramach ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy Bibliotekarz".
Przed wyjazdem odbyła się pogadanka dla dzieci na temat bezpieczeństwa na drodze, którą poprowadziła funkcjonariuszka Straży Miejskiej. O godzinie 10.00 odprawa, a następnie wyjazd kolumny rowerów do naszego celu czyli biblioteki w Rogóźnie. Przejeżdżaliśmy przez mniej znane, atrakcyjne przyrodniczo okolice Grudziądza. Po drodze zatrzymaliśmy się w Lisich Kątach, Białochowie, a także nad jeziorem zwanym "Morskim Okiem". W Rogóźnie odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę Publiczną, gdzie odbył się poczęstunek dla uczestników oraz inne atrakcje takie jak: konkursy z nagrodami, bookcrossing czyli akcję polegająca na nieodpłatnym przekazywaniu książek, promująca ideę swobodnego obiegu woluminów między ludźmi.
Szczególne podziękowania należą się: Krzysztofowi Przybyłowi - przewodnikowi, Janowi Jaskulskiemu - serwisantowi rowerów, a także Ewie Ossowskiej - dyrektorce biblioteki w Rogóźnie. O bezpieczeństwo rowerzystów na trasie zadbał "MED-SAR".
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku!
O rajdzie czytajcie również na Grudziądzkiej Stronie Rowerowej.
     
     

Regulamin i trasa rajdu


SPONSORZY LOKALNI:
   
 
SPONSORZY OGÓLNOPOLSCY:
eLibron, MOL, Aleph, Wolters Kluwer, biblioteczne.pl, Wydawnictwo PWN, libra.ibuk.pl, Wydawnictwo Dodo Editor, Wydawnictwo EZOP, Wydawnictwo Nisza

PARTNERZY:
Gminna Biblioteka Publiczna w Rogoźnie, Starostwo Powiatowe w Grudziądzu, Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu, Urząd Miejski w Grudziądzu

2013-06-06  Biblioteka w miejskim szpitalu
Dyrektor Biblioteki Miejskiej Aleksandra Ciżnicka i Dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego Marek Nowak podpisali porozumienie w sprawie kontynuacji prowadzenia działalności Filii nr 11.
W spotkaniu uczestniczyli: Karola Skowrońska, była dyrektorka miejskiej książnicy, Małgorzata Sadowska-Rodziewicz, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji oraz pracownicy filii - Anna Kowalska (kierownik) i Emilia Śliwińska. Obecni byli także zaproszeni goście - pracownicy biblioteki i szpitala.
Podczas spotkania p. Sadowska-Rodziewicz wręczyła list gratulacyjny od Prezydenta Grudziądza p. Annie Kowalskiej, uhonorowanej Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
     
Biblioteka w grudziądzkiej lecznicy powstała w 1974 roku. W 2009 zakończono budowę Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego. Większość oddziałów szpitalnych przeniesiono do nowego obiektu przy ulicy Rydygiera. Również biblioteka znalazła tam swoje miejsce.
"Szpitalna" książnica czynna jest w godz. 8.00-15.00. O godzinie 11 pracownik książnicy wyrusza z wózkiem pełnym książek na oddziały, by dostarczyć chorym lekturę. Z bogatego księgozbioru, z rozbudowanym działem medycznym, korzystają pracownicy szpitala, a także mieszkańcy Grudziądza.

2013-06-06  "Grudziądz czarno-biały"
6 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotogramów Lesława Domowicza. Prace autora przedstawiające nasze miasto w tonacji czarno-białej można było podziwiać do końca sierpnia w Czytelni Czasopism Biblioteki Głównej.

Lesław Domowicz w latach 1997-2001 był członkiem Studia Plastyków i Fotografików Amatorów Klubu Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. Uczestniczył w licznych warsztatach i plenerach fotograficznych, wystawach poplenerowych i przeglądach twórczości SPiFA. Przez cały okres służby wojskowej wykonywał dokumentację zdjęciową z wydarzeń i uroczystości jednostek wojskowych, w których służył, a od 2005 r. u całego garnizonu grudziądzkiego. Uczestniczył w warsztatach fotograficznych organizowanych przez MON.
W 2006 r. wydał swój pierwszy album autorski "Cytadela Grudziądzka", a w 2009 "Grudziądz - Barwy Miasta", w którym pokazał piękno architektury miasta i twierdzy. Od 2006 r. projektuje i wydaje kalendarze ścienne ze swoimi pracami fotograficznymi, pocztówki i foldery.
Od 2013 jest członkiem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.
     
Wystawy fotograficzne L. Domowicza:
1997 – "Przyroda w 2 cyklach: zima, jesień" – Bydgoszcz
1997 – "Miss Pomorza Nadwiślańskiego" – Grudziądz
1999 – "W zakamarkach natury" (makrofotografia) – Oleszno, Bydgoszcz
2000 – "W zakamarkach natury" (makrofotografia) – Chełmno
2006 – "Cytadela Grudziądzka w obiektywie" – Grudziądz
2007 – "Twierdza Grudziądz" – Bydgoszcz
2009 – "Barwy Miasta" – Grudziądz
2013 – "Grudziądz w technice solaryzacji" – Toruń.

2013-06-05  Medal dla jednej z naszych bibliotekarek
Podczas wojewódzkich obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, które miały miejsce w Pałacu Lubostroń, wręczono nagrody marszałka województwa kujawsko-pomorskiego oraz odznaczenia przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Okręg Kujawsko-Pomorski.
Jedna z naszych bibliotekarek ANNA KOWALSKA została uhonorowana Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest to trzecie tak zaszczytne odznaczenie w grudziądzkiej kulturze.

2013-05-29 "Ptaszenie"
Od 29 maja do 26 czerwca w Filii nr 13 czynna była wystawa fotografii Magdaleny, Jarosława i Pawła Bigosińskich. Autorzy zdjęć fotografią pasjonują się "od zawsze", jednak "ptasim pozowaniem" dopiero od kilku lat. Zauroczyło ich piękno tych stworzeń, tajemniczość, trudność obserwacji i sfotografowania. Z roku na rok doskonalą technikę. Efekty tej pracy zaprezentowali na wystawie.
     

2013-05-28  "Limeryk o Grudziądzu i nie tylko..."
Działalność kulturalna grudziądzkiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich znana jest czytelnikom od lat. Członkowie SBP organizują różnorodne formy kulturalno-społeczne, których celem jest przede wszystkim rozwijanie aktywności czytelniczej i twórczej mieszkańców. Piąte z kolei przedsięwzięcie odbyło się pod hasłem "Limeryk o Grudziądzu i nie tylko..." i trwało od 4 marca do 28 maja. W ramach projektu zostały przeprowadzone następujące działania: kampania reklamowa, ogłoszenie konkursu na limeryk o naszym mieście, ocena prac - posiedzenie jury, uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie dyplomów i nagród, spotkanie autorskie.
Ideą tego przedsięwzięcia było rozwijanie zdolności literackich i popularyzacja krótkiej anegdoty lirycznej - limeryku. Uczestnicy konkursu mieli możliwość wykazania się kreatywnością oraz znajomością jedynych w swoim rodzaju, charakterystycznych walorów Grudziądza. Do konkursu prace zgłosiło 27 osób, ocenie podlegało 26 prac, gdyż jedna wpłynęła po wyznaczonym terminie. Oceną objęto 64 limeryki nadesłane nie tylko z Grudziądza, ale z wielu miast w Polsce: Gdyni, Lublina, Gostynina, Suwałk, Brodnicy. Na szczególna uwagę zasługuje praca, która dotarła z drugiego końca świata, bo aż z Australii. Jury przyznało jedną nagrodę główną i trzy wyróżnienia. I miejsce zajął Artur Kozłowski z Ząbkowic Śląskich. Wyróżnienia otrzymali: Jowita Kołc z Grudziądza, Beata Kamińska z Grudziądza, Grzegorz Lewkowicz z Gdyni. Wyróżnienie specjalne przyznano Bogdanowi Krajewskiemu z Australii.
Miłym akcentem na zakończenie okazało się spotkanie autorskie z twórcami sztuki satyry - Marią Czubaszek i Arturem Andrusem.
Pomysł bibliotekarzy na zorganizowanie zadania został dofinansowany przez Urząd Miasta Grudziądza, a także ludzi dobrej woli, którzy rozumieją ideę krzewienia kultury w mieście.
Protokół pokonkursowy
     

2013-05-24  "Laurka i kwiatek dla Mamy"
Dzień Matki to święto obchodzone corocznie 26 maja jako wyraz szacunku i miłości dla mamy. Z tej właśnie okazji w Filii nr 13 odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których  dzieci wykonywały przepiękne laurki i kwiatki dla swoich mam, aby w dniu ich święta wręczyć własnoręcznie wykonane upominki.
   

2013-05-23  Grudziądzanie czytają
Po raz drugi zorganizowano happening pod hasłem "Ulicznica czyli książka uliczna". Tym razem miłośnicy książek i czytania spotkali się na Rynku; byli ubrani na biało lub mieli jasne elementy garderoby. Każdy z uczestników akcji wybrał sobie książkę, niektórzy nawet więcej niż jedną, a następnie przysiadł na schodkach pod pomnikiem lub na ławce i czytał przez dłuższą chwilę.
Pierwszy raz happening odbył się w ramach obchodów 100-lecia naszej książnicy.
     

2013-05-22  "Majówka z kulturą i sztuką"
8 maja rozpoczęto działania w ramach projektu "Majówka z kulturą i sztuką", który skierowany był głównie do osób niepełnosprawnych i łączył się z obchodzonym na początku maja Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. "Majówka z kulturą i sztuką" to inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego, która zrodziła się w ubiegłym roku.

Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych, będąca placówką integracyjną, przygotowała następujące propozycje:

8 maja, godz. 17.00
"Wszystko daje do myślenia" - wystawa fotografii uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 pod kierunkiem JOANNY ZASADY (wystawa czynna do 27 maja)
     

15 maja oraz 22 maja, godz. 12.00
Warsztaty integracyjne ruchowo-manualne "Emocje i uczucia", podczas których odbyły się zabawy takie jak:
- Moje imię - moja wizytówka
- Poznajmy się: radosna rozgrzewka, ekspresowe powitanie, imię i uśmiech, stonoga
- Gorące krzesło - budowanie poczucia własnej wartości, wyzwalanie pozytywnych uczuć
- Dokończ zdanie - rozpoznawanie i nazywanie emocji u siebie i innych
- Chusta animacyjna - odreagowanie napięć
- Tajemnicza torba (układanie śmiesznych historyjek) 
oraz spotkanie z niewidomą czytelniczką Izabelą Wasilewską i jej psem-przewodnikiem "Wenecją"
     
     

21 maja, godz. 11.00
"Al. 23 Stycznia – historia jednej ulicy" – prelekcja DAWIDA SCHOENWALDA z Działu Historii grudziądzkiego Muzeum
     

2013-05-15  "Lokomotywa Pana Tuwima"
Obchody Roku Juliana Tuwima stały się doskonałą okazją do zorganizowania zajęć literackich o autorze. Motywem przewodnim była właśnie tytułowa lokomotywa, która wiozła w wagonach towary - kiełbasy, banany, fortepiany, jak również szereg wierszy J. Tuwima. Dzieci bawiły się przy strofach znanych utworów takich jak: "Ptasie radio", "Murzynek Bambo", "Abecadło" czy "Rzepka". Rozwiązywały zagadki i układały scrabble z abecadła.
Inscenizacje "Lokomotywy", "Słonia Trąbalskiego" i innych znanych wierszy Tuwima wywołały w uczestnikach wiele radości. Pociąg utworzony przez dzieci, poruszający się w rytm piosenki Ryszarda Rynkowskiego "Jedzie pociąg z daleka...", kończył zajęcia.
     

2013-05-15  Tydzień Bibliotek
W dniach 8-15 maja trwał Tydzień Bibliotek. Jest to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu promocję czytelnictwa i bibliotek, integrację środowiska lokalnego, przełamywanie stereotypu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa. W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek odbyło się kilka ciekawych przedsięwzięć.

8 maja odbyły się warsztaty plastyczne z ilustratorką i projektantką graficzną MAŁGORZATĄ FLIS. Artystka wprowadziła dzieci w świat ilustracji książkowych, ubarwiając swoją wypowiedź tworzonymi na oczach widzów rysunkami. Tak powstał m.in. Smok Wawelski czy świstak Gwizdek. Uczniowie szkoły podstawowej, którzy uczestniczyli w spotkaniu w Bibliotece Głównej, otrzymali zadanie wykonania ilustracji do wybranego przez siebie fragmentu wiersza. Młodsze dzieci, uczestniczące w warsztatach w Filii nr 8, dostały zadanie zaprojektowania okładki do ulubionej książki.
godz. 9.00  Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej
     
godz. 12.00  Filia nr 8
     

10 maja, godz. 11.00
"Spełnienie marzeń, czyli jak zostać pisarzem w XXI wieku?" to tytuł wirtualnego spotkania z młodą pisarką GAJĄ KOŁODZIEJ, autorką powieści "Wystrzałowa licealistka, "Wystrzałowa maturzystka" i "Dar". Uczestnicy połączyli się z autorką przez program Skype. Spotkanie zorganizowała Filia nr 3.
      

10 maja, godz. 16.30
Dyrektor biblioteki Aleksandra Ciżnicka wręczyła wyróżnienia i upominki najaktywniejszym czytelnikom z filii i działów Biblioteki Głównej. Dorośli uczestniczyli w spotkaniu z poetką Aleksandrą Brzozowską, a młodsi czytelnicy obejrzeli inscenizację "Za górami, za lasami, w pięknej willi pod lipami", prezentującą historię gmachu głównego biblioteki.
     

10 maja, godz. 17.00
Spotkanie z poetką ALEKSANDRĄ BRZOZOWSKĄ prowadził Stefan Pastuszewski, pisarz, poeta, dziennikarz i polski polityk. Autorka przedstawiła kilkanaście swoich wierszy z debiutanckiego tomiku "Kropelka perfum Chanel". Na zakończenie spotkania można było nabyć tomik oraz zdobyć dedykację autorki.
     

15 maja, godz. 10.00
Zorganizowano warsztaty literackie dla animatorów Dyskusyjnych Klubów Książki, które prowadził literaturo- i filmoznawca Rafał Grzenia. Podczas spotkania omówiono książkę Andrzeja Stasiuka "Jadąc do Babadag". W warsztatach wzięli udział bibliotekarze z Grudziądza, Torunia i Chełmży.
     

2013-04-30  Konkurs na esej dla członków Dyskusyjnych Klubów Książki
Pani Barbara Żuchowska z Dyskusyjnego Klubu Książki Nr 1 w Grudziądzu została nagrodzona w konkursie na esej "Mój ulubiony wiersz Wisławy Szymborskiej". Z okazji 1. rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej, krakowskie wydawnictwo a5 przygotowało specjalną edycję "Wierszy wybranych" poetki, wzbogaconą o płytę CD z unikalnym, nigdy wcześniej niepublikowanym nagraniem wieczoru autorskiego w krakowskim Muzeum Manggha, a także zorganizowało konkurs na esej o ulubionym wierszu poetki.
Jury nagrodziło autorki 3 najciekawszych tekstów, w tym naszą czytelniczkę. Zwyciężczynie otrzymały komplet 3 książek Wisławy Szymborskiej wydanych nakładem a5: "Miłość szczęśliwa", "Rymowanki dla dużych dzieci" oraz "Wystarczy" z CD. Dodatkowo opiekun Klubu, z którego pochodzą nagrodzone Panie otrzymał tom "Wspólna obecność. Korespondencja Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego z Anną i Jerzym Turowiczami".

2013-04-26  "Bajkowe piosenki"
W Filii nr 13 odbył się koncert zespołu "IRYSKI", zorganizowany w ramach cyklu imprez jubileuszowych na 20-lecie Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego, obejmujących m.in. koncerty, wystawy plastyczne, fotograficzne, imprezy okolicznościowe oraz panele naukowe.
"IRYSKI" to zespół wokalno-instrumentalny, który działa w różnych składach prawie od początku istnienia Centrum. W obecnym składzie pracuje od września 2012 roku. W repertuarze mają piosenki dziecięce, kolędy, szanty oraz współczesne i dawne przeboje. Koncertują w klubach, szkołach, na festynach, konkursach itp. Skład zespołu tworzą zarówno najmłodsze dzieci, jak i te starsze, a nawet wychowawcy.
Kierownictwo artystyczne koncertu: Ireneusz Brzozowski.
     

2013-04-24  "Legendy polskie"
W Filii nr 14 odbył się konkurs literacki pt. "Legendy polskie", w którym uczestniczyli trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Mniszku. Uczniowie odbyli podróż w mityczną przeszłość naszego kraju poprzez poznane legendy takie jak: "Podanie o Lechu, Czechu i Rusie", "Podanie o  Popielu", "Wars i Sawa", "Podanie o Piaście", "Legenda o świętej Kindze" i inne. Dzieci otrzymały nagrody książkowe.
   

2013-04-19  "Medycyna tybetańska"
Spotkanie z tybetologiem Filipem Majkowskim, które odbyło się w Filii nr 13, cieszyło się sporym zainteresowaniem czytelników. Uczestniczyło w nim 50 osób. Filip Majkowski opowiadał o początkach lecznictwa w Tybecie, o kształceniu medyków, o zniszczonym przez Chińczyków ośrodku medycznym i o tym, jak bada się pacjenta na podstawie pulsu.
     

2013-04-18  "Książka na przestrzeni wieków"
Pani Regina Potęga-Magdziarz, kierownik Działu Naukowego Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu, wygłosiła prelekcję na temat historii książki. Szczególnym punktem programu była prezentacja rękopisów oraz starodruków będących w posiadaniu naszej Biblioteki. Prelekcja odbyła się w Filii nr 1 na osiedlu Lotnisko. Wysłuchali jej uczniowie trzeciej klasy Gimnazjum nr 5.
     

2013-04-18  "Emerycie! Bądź przezorny i czujny"
W sali widowiskowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej odbyło się spotkanie z policjantami, którego organizatorem była Filia Pedagogiczna. Funkcjonariusze zaprezentowali scenkę, jak mogłaby przebiegać rozmowa oszusta z potencjalną ofiarą. Omówiono sposoby działania przestępców - jakie metody stosują w celu wyłudzenia pieniędzy od osób starszych, w jaki sposób potrafią omamić ofiarę, odwrócić jej uwagę i ukraść przechowywane w domu kosztowności. Przedstawiono przykłady oszustw, które miały miejsce na terenie Grudziądza. Policjanci radzili, jak postępować, aby nie ulec manipulacji oszusta. Odpowiadali na pytania m.in. o bezpieczeństwo w mieście, przemoc w rodzinie wobec osób starszych, zabezpieczenie meczów "podwyższonego ryzyka". Na zakończenie spotkania rozdano ulotki z poradami, co należy zrobić, aby uchronić się przed działaniem przestępcy.
     

2013-04-08  "Europejskie podróże po bajkowej literaturze"
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, przypadającego w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena czyli 2 kwietnia, Dział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował zajęcia literackie, podczas których dzieci zostały zabrane w podróż do krainy bajek europejskich.
Podczas zajęć dzieci losowały z "eurobańki" wybrane kraje Europy. Miały okazję wysłuchać bajek i baśni z klasyki tego gatunku, a także opowieści nieznanych. Uczniowie odpowiadali na zagadki, wydmuchiwali i smakowali podpowiedzi, skakali w dal, zajmowali się również budowaniem sieci pająka.
Podsumowaniem zajęć była projekcja filmu animowanego pt. "Ole Zmruż-oczko" na podstawie baśni H. Ch. Andersena, wielkiego bajkopisarza, któremu zawdzięczamy obchodzone święto.
     

2013-04-03  "Kamienie krzyczą"
Od 3 kwietnia do 4 czerwca w Czytelni Czasopism Biblioteki Głównej prezentowano reprodukcje prac Bronisława Wojciecha Linkego, polskiego malarza, rysownika i grafika, tworzącego kompozycje o tematyce politycznej i społecznej. Prace pochodziły z jego najsłynniejszego cyklu "Kamienie krzyczą", który powstawał na przestrzeni lat 1946–1956. Wydano go w roku 1959 ze wstępem Marii Dąbrowskiej. Przedstawia przerażającą wizję ruin Warszawy, która jest tu symbolem wojennych zniszczeń i ludzkiej tragedii. Powstanie prac poprzedziły liczne rozmowy z warszawiakami oraz spacery artysty po zburzonej stolicy ze szkicownikiem i aparatem fotograficznym. To doświadczenie pozwoliło autorowi na stworzenie metaforycznej wizji śmierci miasta. Niebywałe jest to, że głównym tematem przedstawienia Linke uczynił monumentalne ruiny, które współodczuwają i współdziałają z ludźmi, a ludzie tak naprawdę dopełniają tylko znaczeń tego katastroficznego obrazu. Obrazy są wstrząsające i dziś po wielu latach, które upłynęły od czasu wojny niezmiennie poruszają i zmuszają odbiorcę do refleksji.
   

2013-03-27  Wystawa plastyczna
27 marca w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych uczniów z Bursztynowa, Linowa i Lisnowa. Swoje prace zaprezentowali uczniowie szkół podstawowych, którzy uczestniczą w zajęciach prowadzonych pod kierunkiem Elżbiety i Macieja Józefowiczów.
Bursztynowo reprezentowali: Agata Biegajska, Oliwia Bielik, Klaudia Ciarkowska, Milena Chmal, Patrycja Kowalska, Michał Kurdyn, Zuzanna Rembecka, Oskar Rembecki, Patrycja Sodel, Zuzanna Sodel.
Ze szkoły w Linowie swoje prace wystawili: Gracjan Dąbrowski, Szymon Jaros, Kacper Jóźwik, Patrycja Krzyżanowska, Paulina Krzyżanowska, Michał Matuszewski, Daria Piotrowska, Oliwia Piotrowska, Jakub Radziszewski, Emilia Rafalska, Dariusz Szymański oraz Wojciech Szymański.
Najliczniej zaprezentowali się uczniowie z Lisnowa: Weronika Broda, Zuzanna Broda, Kacper Brzustowski, Mateusz Dymerski, Klaudia Faffek, Karolina Januszewska, Marta Koniszewska, Wiktoria Masłowska, Paulina Murszewska, Zuzanna Napiórkowska, Dajana Niedzielska, Malwina Wiśniewska, Dominika Zielińska, Oliwia Zielińska, Zuzanna Zielińska, Sara Ziółkowska i Weronika Ziółkowska.
Prace można było oglądać do 6 maja.
     

2013-03-27  "Pierwsze wiosenne kwiaty"
Od niepamiętnych czasów wiosna zachwycała ludzi i od zawsze uroczyście ją witano. Z tej okazji Filia nr 14 zorganizowała konkurs plastyczny i recytatorski pt. "Pierwsze wiosenne kwiaty", w którym uczestniczyły dzieci z Przedszkola Miejskiego "Mniszek" oraz ich rodzice. Mamy czytały wiersze o wiośnie, a dzieci dowiadywały się, jakie są pierwsze zwiastuny tej pory roku. Przedszkolaki zostały nagrodzone książkami, upominkami i słodyczami.
     

2013-03-25  Zajęcia wielkanocne
25 marca w Filii nr 13 odbyły się wielkanocne zajęcia plastyczne. Dzieci uczestniczące w zajęciach wykonywały m.in. koszyczki z papieru, kurczaki, zajączki z rolek itp.
   

2013-03-21  "Pomyśl zanim klikniesz"
Biblioteka na osiedlu Lotnisko przygotowała spotkanie na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczestniczyły w nim dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej. Dzieci wysłuchały pogadanki oraz obejrzały film edukacyjny omawiający zasady bezpieczeństwa w Internecie. Wszyscy otrzymali zeszyt ćwiczeń "Poznaj bezpieczny Internet", opracowany przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange i stanowi element pakietu edukacyjnego dla bibliotek "Bezpieczny Internet" dystrybuowanego w ramach programu Akademia Orange dla Bibliotek. Propaguje on też stronę Sieciaki.pl, którego celem jest edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego i efektywnego korzystania z nowoczesnych mediów elektronicznych oraz promocja serwisów internetowych bezpiecznych dla dzieci.
     

2013-03-20  "Była sobie żabka mała..."
W Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się wiosenne zajęcia literackie, w których uczestniczyły cztery grupy dzieci z Przedszkola Miejskiego "Tarpno". Najmłodsi obejrzeli inscenizację o żabce i bocianie oraz wysłuchali opowieści "Żabka i obcy".
Maluchy wraz z opiekunkami uczestniczyły w wesołych zabawach takich jak: odtańczenie żabiego tańca i kumkanie po żabiemu.
     

2013-03-15  "Historia Grudziądza"
W Filii nr 1 zorganizowano pogadankę na temat historii i zabytków Grudziądza, której wysłuchały dzieci z Przedszkola Miejskiego "Lotnisko". Podczas spotkania sześciolatki poznały legendy grudziądzkie. Zaprezentowane wiadomości przyjęły z dużym zainteresowaniem. Na zakończenie otrzymały kolorowanki z wizerunkami zabytków naszego miasta. Część dzieci samodzielnie wykonywała rysunki.
     

2013-03-15  Ekspozycja prac Violetty Matuszewskiej  
Od 15 do 29 marca w Filii nr 8 na osiedlu Rządz prezentowano jajka zdobione metodą wstążeczkową. Ozdoby wyeksponowane w bibliotece przy ul. Łęgi 2 zostały wykonane ze styropianu i kolorowych wstążeczek. Ich autorką jest Violetta Matuszewska z Wąbrzeźna.
       

2013-03-07  "Babskie szefowanie"
W Filii nr 13 odbyło się spotkanie z kobietami, które piastują wysokie stanowiska, często kierownicze, w grudziądzkich instytucjach. Spotkanie prowadziła Aleksandra Szymczyk, kierownik placówki, która przygotowała ciekawy zestaw pytań. Poruszono kwestie takie jak: pogodzenie codziennych obowiązków domowych i pracy, sposób organizacji dnia, reakcja na sytuacje stresujące w miejscu pracy, co jest najtrudniejsze w "babskim szefowaniu", w czym pomaga fakt bycia kobietą. Na te i inne pytania odpowiadały: Małgorzata Sadowska-Rodziewicz - Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miejskiego, Anna Janosz - dyrektor Centrum Kultury Teatr, Małgorzata Kurzyńska - dyrektor Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, Izabela Piwowarska - dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku, Krystyna Kaczorowska - prezes grudziądzkiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, Jolanta Lotarska-Rydzińska - dyrektor Domu Dziennego Pobytu z ul. Piłsudskiego 111, Marzena Solochewicz-Kostrzewska - Rzecznik Prasowy Policji, Helena Reczek - zastępca dyrektora Zakładu Karnego Nr 1 oraz dyrektor naszej biblioteki Aleksandra Ciżnicka.
     

2013-03-06  Wystawa wielkanocna
6 marca w Filii nr 13 otwarto wystawę ozdób wielkanocnych. Na ekspozycji zaprezentowano zające, kurczaki, baranki, koszyki oraz pisanki, wykonane przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu (DDP) z ul. Piłsudskiego 111 oraz członków Polskiego Związku Niewidomych - Oddział w Grudziądzu. Podczas uroczystego otwarcia wystąpili seniorzy z DDP oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5. Oprawę muzyczną zapewnił Karol Kosik.
     

2013-03-01  "Dzieci Pana Astronoma"
Przez cały marzec Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej prowadził zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych. Zajęcia były organizowane w ramach Dni Kopernikowskich. Podczas zajęć dzieci obejrzały inscenizację utworu Wandy Chotomskiej "Dzieci Pana Astronoma", która opowiada o Słońcu, planetach, Księżycu, gwiazdach i znakach zodiaku. Bawiły się w planety, krążąc po orbitach z odpowiednikami planet. Kolejnym punktem programu była "budowa" pomnika Mikołaja Kopernika, podczas której jeden z uczestników wcielał się w postać wielkiego astronoma zakładając na głowę perukę z wełny i atłasowy niebieski płaszcz. W nawiązaniu do toruńskiego pomnika astronoma uczeń stojąc na podeście trzymał w lewym ręku astrolabium, a prawą wskazywał gwiazdy. Po zakończeniu "budowy" uczniowie ustawili się pod pomnikiem i wykonali wspólne pamiątkowe zdjęcie. Podsumowaniem zajęć było rozwiązywanie zagadek, których efektem było powstanie Układu Słonecznego.
     

2013-02-28  "Makrokosmos według Bilskiego"
28 lutego w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy zdjęć znanego grudziądzkiego fotografika Piotra Bilskiego. Na wystawie zaprezentowano piękno otaczającej nas przyrody oraz najmniejszych "mieszkańców" naszego miasta - motyle, ważki, pszczoły i inne owady. Wystawę można było oglądać do 25 marca.
Piotr Bilski jest fotoreporterem "Gazety Pomorskiej", z którą współpracuje od 1987 roku. Fotografować zaczął mając 15 lat. Był członkiem Grudziądzkiego Towarzystwa Fotograficznego "Kontrasty". Wielokrotnie był uczestnikiem i laureatem krajowych oraz zagranicznych konkursów fotograficznych. Jego prace eksponowane były m. in. w Szwecji, Niemczech, Indonezji, Singapurze, Sao Paolo, San Marino. Kilkanaście prac Piotra Bilskiego zostało zakupionych do Centralnej Fototeki Polskiej.
Jego fotografie możemy znaleźć w wielu grudziądzkich wydawnictwach m. in. "Pomnik Żołnierza Polskiego w Grudziądzu", "Grudziądz : 700-lecie nadania praw miejskich", "Grudziądz : najpiękniejsze widoki ponad 700-letniego Grudziądza", "Grudziądz : moje miasto", "Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego", "Grudziądz : miniprzewodnik" oraz w "Kalendarzach Grudziądzkich" z lat: 1997, 1999-2013.
     

2013-02-27  Spotkanie ze strażnikami miejskimi
W Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej odbyło się spotkanie z funkcjonariuszkami Straży Miejskiej w Grudziądzu. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 dowiedzieli się m.in. jak dbać o swoje bezpieczeństwo na ulicy, w jaki sposób zachować się w kontakcie z nieznajomymi osobami. Dzieci obejrzały film edukacyjny pt. "Sznupek radzi: jak być bezpiecznym na drodze", w którym przedstawiono zagrożenia czyhające na drodze, sposób bezpiecznego przejścia przez ulicę, a także numery alarmowe. Funkcjonariuszki wręczyły dzieciom kolorowanki. Na zakończenie dzieci wspólnie z SpongeBobem, bohaterem kreskówek, odpowiadały na pytania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
     

2013-02-22  "O Pik-Poku, Tolku Bananie, czyli baju, baju o Bahdaju Adamie"
Dział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował zajęcia literackie, w których uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 18. Dzieci poznały twórczość Adama Bahdaja, obejrzały fragmenty zekranizowanych powieści, a także inscenizację o Pingwinie Pik-Poku. Poprzez zabawy ruchowe takie jak: taniec czy marsz pingwinów mogły się poczuć jak prawdziwe pingwiny. Młodzi uczestnicy łowili również ryby dla pingwina, a także odpowiadali na zagadki o Adamie Bahdaju.
     

2013-02-19  "Kawaleryjski jubileusz w Grudziądzu"
Taki był tytuł prelekcji wygłoszonej w Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych przez panią Karolę Skowrońską, przewodniczącą Zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej. Pani Skowrońska przedstawiła historię zjazdów kawaleryjskich, zaczynając od pierwszego zjazdu, który miał miejsce 10 września 1989 roku.
     

2013-02-13  Walentynki
Dzień przed Świętem Zakochanych w Filii nr 13 odbyły się walentynkowe zajęcia plastyczne. Podczas zajęć dzieci wykonywały serca z masy solnej oraz laurki.
     

2013-01-31  "Wyszywane tasiemką"
Od 31 stycznia do 20 lutego w Filii nr 13 prezentowane były prace Mirosławy Sockiej.
Mirosława Socka swoją przygodę z haftem rozpoczęła od uczestnictwa w warsztatach plastycznych, których tematem był haft wstążeczkowy. Autorka była oczarowana zaprezentowanymi pracami i sama zapragnęła wykonywać prace tą techniką. Haft wstążeczkowy to bardzo stara technika, popularna w Anglii. W Polsce jest mniej znana, jednak ostatnio cieszy się u nas dużą popularnością. Jest to technika dla niecierpliwych, których nuży oczekiwanie na efekt przy tradycyjnym haftowaniu nitką.
Pani Socka samodzielnie wykonuje wszystkie elementy swoich obrazów. Praca ta sprawia jej wiele radości i satysfakcji. Zastosowanie tasiemek pozwala na szybkie wykonanie  niezwykle pięknego, subtelnego i trójwymiarowego haftu. Warto zaznaczyć, że wykonane ręcznie ściegi zawsze różnią się między sobą, więc każdy zaprezentowany kwiat jest niepowtarzalny. Na wystawie wyeksponowano nie tylko obrazy, ale także piękne ozdoby ze wstążki oraz bombki wykonane metodą filcowania.
     

2013-01-25  Ferie zimowe
W czasie ferii zimowych zorganizowaliśmy wiele ciekawych zajęć. Część z nich przedstawiamy poniżej na zdjęciach.

16 stycznia o godz. 11.00 w Filii nr 13 odbyło się przedstawienie pt. "Baśń o ołowianym żołnierzyku". Wystąpił Teatr "Zaczarowany Świat" z Torunia.
     
     

Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej ul. Legionów 28       
14.01 – "Origami fajna sprawa dla paluszków to zabawa" – zajęcia plastyczne
15.01 – "I Ty możesz zostać Królem Maciusiem I" – zajęcia literacko-plastyczne
16.01 – "Kosmici są wśród nas" – zajęcia literacko-plastyczne
17.01 – "Kochana Babciu, Kochany Dziadku…" – zajęcia plastyczne
18.01 – "Witaj śniegowa gwiazdeczko!" – zajęcia literacko-plastyczne
21.01 – "Origami fajna sprawa dla paluszków to zabawa" – zajęcia plastyczne
22.01 – "A gdyby śnieg był rubinowy?" – zajęcia literacko-plastyczne
23.01 – "W podróż dookoła świata" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
24.01 – "O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku" – zajęcia literacko-plastyczne
25.01 – "Koszmarne urwisy" – zajęcia literacko-plastyczne
     
     

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
"Podróże bez biletu" – cykl zajęć dla dzieci m.in. rozwiązywanie rebusów i krzyżówek, zajęcia plastyczne i literackie, głośne czytanie
     

Filia nr 3 ul. Korczaka 23                             
23.01 – "Omnibus" – zgaduj-zgadula
24.01 – "Indiańska osada" – zajęcia plastyczne

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1                                
"W krainie śniegu i lodu" – zajęcia plastyczne: tworzenie zimowych pejzaży, rzeźbienie w szarym mydle, układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek i rebusów

Filia nr 7 ul. Chopina 33
Zajęcia literackie, plastyczne, edukacyjne, gry i zabawy, głośne czytanie. Zajęcia odbywały się w drugim tygodniu ferii od 21 do 25 stycznia
   

Filia nr 8 przy ul. Łęgi 2 – codziennie zabawy plastyczne

Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
21.01 – "Upominek dla Babci i Dziadka" – zajęcia plastyczne
23.01 – "Ciekawostki dla dzieci ciekawych świata" – zajęcia edukacyjne
25.01 – "Zimowe origami" – zajęcia plastyczne

Filia nr 14 ul. Mazurska 2   
15.01 – "Znawca bajek" – konkurs literacki
16.01 – "Zimowy pejzaż" – konkurs rysunkowy
18.01 – "Najpiękniejsze kwiaty dla Babci i Dziadka" – konkurs plastyczny
Codziennie – gry planszowe i puzzle
     

Sponsorem gadżetów dla dzieci była firma AS-DRUK S.C., której właścicielami są: Joanna i Wojciech Strzeleccy. Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie: www.asdruk.pl

2013-01-17  Promocja książek
17 stycznia w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie z Krystyną Borucińską, podczas którego autorka promowała swoje najnowsze wydawnictwa:
  • "Europejskie szlaki Fryderyka Chopina",
  • "Krąg europejskich przyjaciół Fryderyka Chopina",
  • "Fryderyk Chopin. Zwykły człowiek w genialności",
  • "Myśli z dnia i nocy".      
Trzy pierwsze stanowią kontynuację cyklu "Bliżej Chopina", a ostatnia jest zbiorem cytatów.
     
Krystyna Borucińska jest znaną pasjonatką i popularyzatorką biografii Fryderyka Chopina. Autorka prezentuje postać słynnego kompozytora poprzez edukacyjny cykl zatytułowany "Bliżej Chopina", będący rezultatem kilkunastoletniej pracy.

2013-01-16  "Historia ubiorów"
Od 16 stycznia do końca marca w Czytelni Czasopism czynna była ekspozycja zatytułowana "Historia ubiorów". Zaprezentowano plansze, pochodzące z albumu Adolfa Rosenberga "Geschichte des Kostűms", wydanego w Berlinie w 1905 r. Album pochodzi ze zbiorów Biblioteki.
         
Internet Grudziądz
Odsłon: 1719814