Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta GrudzišdzArchiwum wydarzeń 2014

2014-12-23  Dotacja z Programu Wieloletniego KULTURA+
Grudziądzka biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 75.713,39 zł ze środków Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+, priorytet Digitalizacja na realizację zadania "Digitalizacja regionaliów Biblioteki w Grudziądzu".
W ramach projektu został zakupiony sprzęt wysokiej jakości spełniający obowiązujące standardy digitalizacyjne: skaner dziełowy formatu A3; dwa zestawy komputerowe wyposażone w odpowiednie oprogramowanie: do obsługi stanowiska skanera oraz do obsługi stanowiska kontroli, obróbki i publikacji plików w bibliotece cyfrowej. Do gromadzenia, przechowywania i udostępniania zasobów został zakupiony dedykowany serwer plików. Digitalizacji zostaną poddane wyselekcjonowane zabytki kultury piśmienniczej, zarówno w języku polskim, jak i niemieckim, mające związek z Grudziądzem o dużym znaczeniu historycznym. Większość materiałów stanowić będą zbiory z przełomu XIX i XX w. oraz z okresu międzywojnia, ze szczególnym uwzględnieniem prasy regionalnej.
Większa część kolekcji będzie udostępniana bezpłatnie na platformie Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej (KPBC). Dla części zasobów, do których biblioteka nie posiada praw autorskich, zostanie utworzone elektroniczne repozytorium cyfrowe, które będzie udostępniane w sieci wewnętrznej biblioteki.
Całkowity koszt zadania wyniósł 101.032,01 zł. Wkład własny został pokryty ze środków Urzędu Miejskiego w Grudziądzu oraz Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu.
       

   
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego KULTURA+.
2014-12-22  Konkurs grantowy "Tu mieszkam, tu zmieniam"
Grudziądzka książnica otrzymała grant na realizację projektu "Wiktor Kulerski in memoriam", który ma przybliżyć postać i dokonania naszego patrona. W 2015 r. przypada 150. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci tego wybitnego działacza społecznego i politycznego związanego z Grudziądzem. W ramach projektu odbędą się: wykłady, wystawa, rajd rowerowy, piknik, spacer po mieście, zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz konkurs plastyczny.
Dzięki Państwa głosom mieliśmy szansę na zdobycie dodatkowej nagrody wysokości: 5 tys. zł, 3,5 tys. zł oraz 2 tys. zł. Na projekt naszej biblioteki w konkursie grantowym "Tu mieszkam, tu zmieniam" zagłosowało 131 osób. Dziękujemy za wszystkie oddane na nas głosy. Niestety dodatkowych środków nie zdobyliśmy.
Szczegóły na stronie:www.bzwbk.pl/informacje-o-banku/granty/glosowanie.html  

2014-12-20  Dotacja finansowa z Biblioteki Narodowej
W ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" nabyliśmy 993 woluminy o wartości 19.708 zł. Z otrzymanej dotacji byliśmy zobowiązani przeznaczyć 1/3 kwoty na zakup publikacji dla dzieci i młodzieży. W związku z tym zakupiliśmy 536 woluminów dla najmłodszych czytelników za kwotę 7.093,07 zł.
Pierwsza partia książek dotarła do bibliotek już w drugiej połowie listopada.
       

Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
2014-12-20  Orange dla bibliotek
Biblioteka wzięła udział w programie "Orange dla bibliotek". Z Fundacji Orange otrzymaliśmy 3.246,58 zł dotacji.
Dofinansowanie zostało przeznaczone na zapewnienie dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych w Bibliotece Głównej, Filii nr 4 i Filii Pedagogicznej, a także na edukację, popularyzację i zwiększenie wykorzystania internetu wśród użytkowników bibliotek.

2014-12-18  "I Ty możesz zostać świętym Mikołajem"
18 grudnia w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbywały się świąteczne zajęcia literacko-plastyczne. Grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 18 oraz Przedszkola "Tarpno" miały okazję obejrzeć dwie inscenizacje o przygodach Świętego Mikołaja. Postać ta jest bardzo lubiana przez dzieci i wywołuje na twarzach uśmiech, zwłaszcza kiedy okazuje się, że Mikołaj, choć Święty, też ma problemy i marzenia. Pomimo licznych trosk i dylematów Świętemu Mikołajowi największą radość sprawia pomaganie innym i obdarowywanie prezentami.
Uczestnicy spotkania przekonali się, że każdy może zostać Świętym Mikołajem, pomagając tym, którzy tego potrzebują. Poprzez zabawy takie jak np. pakowanie prezentów, układanie postaci Mikołaja, strojenie choinki dzieciom udzielił się świąteczny nastrój. W atmosferze kolęd i pastorałek najmłodsi wykonali postać Świętego Mikołaja z papieru, a na zakończenie biblioteczny Mikołaj obdarował ich słodkim upominkiem.
   

2014-12-18  Spotkanie z Krzysztofem Koźbiałem
18 grudnia w Filii nr 13 odbyło się spotkanie autorskie z naszym kolegą Krzysztofem Koźbiałem, który na co dzień pracuje w Dziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej. We wrześniu tego roku ukazała się jego książka dla dzieci pt. "Tajemnicza Polana. Czarna chmura", opisująca historię małego Wojtka w fantastycznym świecie roślin i zwierząt. Autor opowiedział, jak przebiega proces powstawania książki krok po kroku (od pomysłu do księgarni/biblioteki). Zapoznał zgromadzonych gości z głównym bohaterem książki oraz przedstawił jego przygody. Były też pytania oraz zabawy związane z postaciami z "Tajemniczej Polany".
     

2014-12-09  Świąteczne czytanie
Do Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej zawitała grupa dzieci z niepublicznych placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej "Gaudium de Doctrina" oraz "Dobrego Przedszkola". Bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie pt. "Gdzie jest Mikołaj?" Davida Bedforda oraz wiersze o tematyce zimowo-świątecznej. Na zakończenie dzieci otrzymały słodki upominek.
     

2014-12-08  Wystawa rękodzieła
Od 8 do 31 grudnia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska można było obejrzeć wystawę rękodzieła Danuty Nowakowskiej. Prezentowano piękne ozdoby świąteczne, obrusy, serwetki, biżuterię, a także elementy odzieży.

Danuta  Nowakowska w wolnych chwilach zajmuje się swoją pasją, czyli robótkami ręcznymi. Jest samoukiem, a jej przygoda z szydełkiem i drutami zaczęła się bardzo dawno. W ostatnim czasie nauczyła się wykonywać prace techniką koronki czółenkowej, czyli tzw. frywolitki.
     

2014-12-05  Biblioteczny Mikołaj w przedszkolu
5 grudnia 2014 r. biblioteczny Mikołaj udał się z sąsiedzką wizytą do przedszkola przy ulicy Legionów 30, gdzie odbyło się spotkanie pod hasłem "Mikołajowe bajanie". Przedszkolaki w mikołajowych czapkach z zainteresowaniem obejrzały inscenizację bajki o Mikołaju, a także wysłuchały opowiadania "Wielka zadyma z Mikołajem".
Zabawa wprowadziła dzieci w świąteczny nastrój. Wszyscy zgodnie oświadczyli, że byli cały rok bardzo grzeczni i z utęsknieniem czekają na wizytę prawdziwego świętego Mikołaja.
     

2014-12-04  "Prezentacje"
4 grudnia w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyło się otwarcie wystawy prac uczniów grudziądzkiego Liceum Plastycznego. Była to czwarta wystawa organizowana we współpracy z Zespołem Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu. Prezentowano dzieła młodych artystów:
- Damiana Chojnackiego,
- Patrycji Czarnuch,
- Łukasza Lamperta,
- Dymitra Szymanowicza,
- Weroniki Zygmunt,
- Anny Lewickiej,
- Karoliny Dembek,
- Moniki Pawłowskiej,
- Moniki Chojnackiej,
- Martyny Budek.
Wystawa była czynna do 20 stycznia 2015 r.
   
2014-11-29  Kiermasze świąteczne
Filia nr 11 mieszcząca się w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym, Filia nr 13 przy ulicy Mikołaja z Ryńska oraz Filia nr 1 na Lotnisku zorganizowały kiermasze bożonarodzeniowe.
Asortyment świąteczny na Filii nr 11 przygotowany został przez pacjentów Oddziału Psychiatrycznego, na Filii nr 13 - przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu i czytelników, a na Filii nr 1 zaprezentowano ozdoby członkiń Klubu Kobiet Aktywnych "Lotniczanki".
Na kiermaszu dostępne było wszystko to, co kojarzy nam się ze świętami Bożego Narodzenia, czyli: choinki, mikołaje, anioły, ozdoby choinkowe, piękne stroiki i wiele innych.
     
   

2014-11-27  Wystawa grupy twórczej
27 listopada w Filii nr 13 odbyło  się uroczyste otwarcie wystawy grupy twórczej z pracowni autorskiej Klary Stolp. Swoje dzieła zaprezentowali:
- Marta Brzezicka - Politechnika Gdańska - Architektura i Urbanistyka
- Agata Chodziutko - ASP Gdańsk - Architektura Wnętrz
- Maria Drozdowska - Politechnika Gdańska - Architektura i Urbanistyka
- Tomasz Michałek - Politechnika Gdańska - Architektura i Urbanistyka
- Jakub Sokólski - Politechnika Gdańska - Architektura i Urbanistyka
- Zuzanna Szpajda - ASP Łódź - Architektura Wnętrz
- Ariel Brokowski 
- Aleksandra Glamowska 
- Artur Kowalczyk
- Bartosz Lang
- Bartosz Niewiadomski
- Jakub Raflewski 
- Maciej Witkowski
- Karolina Wojtaszek.
Prace powstały w czasie zajęć oraz na plenerze w Europejskim Centrum Spotkań Wojciech-Adalbert w Mogilnie. Wystawa była czynna do 15 stycznia 2015 roku.

Opieka artystyczna: Klara Stolp (Związek Polskich Artystów Plastyków Toruń)
Współpraca graficzna: Maciej Witkowski
     
2014-11-25  Światowy Dzień Pluszowego Misia
Dział dla Dzieci i Młodzieży gościł tłumnie uczniów młodszych klas szkół podstawowych oraz ich misie. Działo się to za sprawą obchodzonego w tym dniu święta - Światowego Dnia Pluszowego Misia. Najmłodsi wraz ze swymi kudłatymi przytulankami świetnie bawili się uczestnicząc w zajęciach literackich pt. "Paddington - miś z walizką pełną przygód".
Dzieci poprzez przygody misia - oglądane na ekranie i inscenizowane - poznały przebojowego bohatera książek Michaela Bonda. Paddington to przesympatyczny miś, który często wpada w tarapaty, ale zawsze wychodzi z nich obronną łapą. Ta zaskakująca często puenta wywoływała u dzieci najwięcej emocji i uśmiechu na twarzach. Nasi milusińcy odgadywali smaki marmolad i przez to mogli poczuć się, jak prawdziwy miś Paddington, który jest doskonałym znawcą tego słodkiego specjału.
     

2014-11-21  Światowy Dzień Kredki
Z okazji Światowego Dnia Kredki przypadającego 22 listopada grupa dzieci z Przedszkola "Tarpno" odwiedziła Dział dla Dzieci i Młodzieży i wzięła udział w zajęciach pt. "Dzień bibliotecznej kredki". Na spotkaniu dzieci poznały dwie pouczające opowieści z udziałem kredek, dzięki temu dowiedziały się jak ważna jest w życiu przyjaźń i współpraca. Po wykonaniu zadania o barwach podstawowych dokonywały eksperymentu, który doprowadził je do utworzenia nowych odcieni. Na zakończenie dzieci obejrzały jeden z odcinków bajki o zaczarowanym ołówku oraz pokolorowały wizerunek papugi, puszczając wodze wyobraźni.
     

2014-11-20  Spotkanie z Anną Klejzerowicz
20 listopada w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie autorskie z Anną Klejzerowicz. Poprowadził je Wiesław Hawełko, przewodniczący Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "Świt". Uczestnicy spotkania mieli okazję bliżej poznać pisarkę - jej sposób postrzegania świata i ludzi, oceniania wydarzeń oraz zamiłowania, które mają wpływ na jej twórczość literacką.

Anna Klejzerowicz pochodzi z Gdańska. Jest autorką dwóch autorskich tomików grozy z cyklu: "Złodziej dusz. Opowieści niesamowite", powieści kryminalnych: "Sąd Ostateczny", "Ostatnią kartą jest Śmierć", "Cień gejszy" (książka laureatka plebiscytu "Przy kominku" 2011), powieści obyczajowej "Czarownica" (powieść nagrodzona tytułem Książki Roku w konkursie portalu literackiego "Książka zamiast kwiatka"), powieści obyczajowej z przewodnim wątkiem kryminalnym "Córka czarownicy", powieści kryminalnej "List z powstania", opowiadań w licznych antologiach, m.in. "Narracje. 6 opowiadań o Gdańsku", antologia kryminału "Zatrute pióra", antologia grozy "13 ran", a także licznych tekstów w prasie. Przez wiele lat współpracowała z teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie jako fotograf i redaktor publikacji teatralnych.
Z wykształcenia magister resocjalizacji, prywatnie miłośniczka kotów, gór, książek, drzeworytu japońskiego ukiyo-e, sztuki, zabytków oraz swojego miasta.
     

2014-11-20  "Bądź bezpieczny w Internecie"
Filia nr 4 przy ul. Tytoniowej zorganizowała zajęcia edukacyjne w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczestniczyli w nich drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się m.in. jak odpowiadać na niebezpieczne pytania zadawane przez obce osoby, jakie strony www warto odwiedzać. Polecano edukacyjny serwis internetowy Sieciaki.pl. W bibliotece gościł dzielnicowy Sławomir Zieliński, który opowiedział o bezpieczeństwie w Internecie i nie tylko.
     

2014-11-14  "Jesienne liście"
W bibliotece w Mniszku przeprowadzono warsztaty plastyczne pod hasłem "Jesienne liście", w których udział wzięli uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 11. Dzieci wykonywały prace w grupach, ucząc się  ten sposób podejmowania decyzji i wzajemnej współpracy.
     

2014-11-13  "O Tove Jansson, co malowała"
Z okazji setnej rocznicy urodzin Tove Jansson w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia przybliżające sylwetkę i twórczość tej fińskiej artystki. Na spotkaniu dzieci dowiedziały się m.in. o malarstwie i życiu Tove, a także, co skłoniło artystkę do napisania książek, które przyniosły jej sławę na całym świecie. Pioruny strzelające w Hatifnatów, tajemniczy alfabet Topika i Topci, oraz wędrówki palcem po mapie Doliny Muminków doprowadziły uczestników spotkania do odpowiedzi na pytanie – kim jest mały Maciupek z kolejnej książki obrazkowej dla dzieci stworzonej przez Tove Jansson.
     

2014-11-06  Wieczór poetycki
6 listopada w Filii nr 1 na Lotnisku odbyło się spotkanie z poezją Romana Branickiego, który jest członkiem Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "Świt". Tworzy od ponad trzydziestu lat. Pisze głównie o ludziach, ich uczuciach oraz mieście, w którym żyją. Jest zapalonym szaradzistą i działkowiczem.
     

2014-11-06  Podziękowanie za głosy
Filia nr 11 Biblioteki Miejskiej, mieszcząca się w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. W. Biegańskiego w Grudziądzu, została zgłoszona do konkursu "CSR – dziesięć na dziesięć", organizowanym przez PEKAES S.A. we współpracy z Kulczyk Fundation oraz Zaczytani.org. Założeniem konkursu była pomoc lokalnym społecznościom w zapewnieniu powszechnego dostępu do książek, czasopism i wiedzy poprzez remont 10 wybranych w drodze głosowania bibliotek. PEKAES, realizując projekt, pragnął zwrócić uwagę na wagę czytelnictwa oraz podkreślić troskę o swoich pracowników.
Głosować można było do 5 listopada. Dzięki Państwa zaangażowaniu grudziądzka biblioteka zdobyła 426 głosów. Niestety jest to za mało, aby nasza placówka znalazła się wśród laureatów. Za każdy oddany na nas głos - dziękujemy!

2014-11-05  "W Plastusiowie"
Przypadająca w tym roku 120. rocznica urodzin Marii Kownackiej stała się doskonałą okazją do zorganizowania zajęć literackich pod hasłem "W Plastusiowie". Dzieci oglądając prezentację multimedialną zapoznały się z życiem i twórczością autorki. Tematem przewodnim spotkania był Plastuś, postać najbardziej znana najmłodszym spośród licznych utworów Marii Kownackiej. Uczestnicy obejrzeli inscenizację o przygodach plastelinowego ludzika. Brali udział w lepieniu Plastusia oraz poszukiwaniu zagubionych plastusiowych uszu, a także odgadywaniu, kto mieszka w Plastusiowie.
Pomimo, że Plastuś ma ponad 80 lat to nadal bawi i cieszy, nie tylko maluchy. Plastelinowy ludzik - dobry i uczynny - może być wzorem do naśladowania.
     

2014-10-29  Spotkanie z misjonarzem
29 października w bibliotece na Rządzu odbyło się spotkanie z misjonarzem Bogusławem Piesikiem, który opowiedział zgromadzonym o działalności misyjnej, którą pełnił w Afryce przez 30 lat.
     

2014-10-29  "Ilustracja ulubionego wiersza"
29 października w Filii nr 13 wręczono nagrody laureatom XII edycji Miejskiego Integracyjnego Konkursu Plastycznego dla szkół podstawowych i szkół specjalnych.
W tym roku uczestnicy mieli za zadanie przygotować prace na temat "Ilustracja ulubionego wiersza". Wpłynęły 192 prace, z czego 5 nie spełniło kryteriów regulaminowych. Komisja w składzie: Marianna Gitner-Sawistowska (przewodnicząca), Halina Kołodziejska, Violetta Majewicz oraz Aleksandra Szymczyk przyznała nagrody i wyróżnienia 31 osobom:

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY I-III:
NAGRODY: Krzyś Sworowski - SP nr 7, Maja Zaborska - SP nr 20, Filip Ziółkowski - SP nr 21

WYRÓŻNIENIA: Amelia Jesionowska - SP nr 20, Izabela Lipczyńska - SP nr 20, Krystian Dankwart - SP nr 13, Weronika Rose - SP nr 7, Patrycja Rumocka - SP nr 5, Wiktoria Miradzińska - SP nr 12, Anna Dudzik - SP nr 20, Nadia Tyburczy - SP nr 7, Szymon Kowalski - SP nr 21

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY IV-VI I GIMNAZJUM:
NAGRODY: Katarzyna Tuszyńska - Gimn. nr 10, Maksymilian Lipniewski - SP nr 13, Maciej Rydelek - Gimn. nr 10, Izabella Kowalska - Gimn. nr 10

WYRÓŻNIENIA: Emilia Templin - SP nr 21, Natalia Moga - SP nr 21, Weronika Uliszewska - SP nr 4, Zuzanna Sworowska - SP nr 5, Wiktoria Pasterska - SP nr 7, Iga Bukowska - SP nr 20, Wiktoria Garczyńska - SP nr 16, Marta Goryńska - SP nr 7, Matylda Ciborowska - SP nr 5, Adrianna Kucharska - SP nr 21, Patryk Brzeziński - Gimn. nr 10, Wiktoria Felczykowska - Gimn. nr 10

Przyznano również 3 nagrody specjalne: Annie Kozłowskiej z SP nr 5, Agnieszce Dziubek z SP nr 7, Patrycji Turek z Gimnazjum nr 10.
Po wręczeniu nagród otwarto wystawę prac pokonkursowych, która była czynna do 24 listopada br.
Głównym organizatorem konkursu jest Violetta Majewicz, nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych, współorganizatorem - Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych.
     

2014-10-21  Szkolenia dla seniorów
W czterech filiach bibliotecznych odbyły się bezpłatne szkolenia pn. "Psychologia sprzedaży, czyli jak uniknąć zawarcia niekorzystnej umowy", których organizatorem był Urząd Miejski w Grudziądzu. Podczas szkoleń seniorzy dowiedzieli się m.in. jak nie przepłacać i jak nie dać się oszukać podczas zakupów. Poza tym poruszane były tematy takie jak: zakupy na pokazach, reguły wywierania wpływu na ludzi, dokonanie niepotrzebnego zakupu np. na prezentacji lub u akwizytora.
Szkolenia miały miejsce w: Filii nr 14 (21 października), Filii nr 7 (22 października), Filii nr 13 (13 listopada) oraz Filii nr 8 (14 listopada).
   
 

2014-10-21  Prelekcja Karoli Skowrońskiej
21 października w Filii nr 13 odbyła się prelekcja pt. "XXV Jubileuszowy Zjazd Kawalerzystów II RP i co dalej…?". Prelekcję wygłosiła p. Karola Skowrońska, przewodnicząca zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej.
     

2014-10-16  Ekspozycja prac Konstantego Sopoćki
Od połowy października do końca listopada w Czytelni Czasopism prezentowano ekspozycję drzeworytów K. Sopoćki z teki pochodzącej ze zbiorów biblioteki pt. "Teka partyzancka".

Konstanty Sopoćko (1903-1992) studiował w Szkole Sztuk Pięknych - malarstwo i rysunek u Mieczysława Kotarbińskiego, drzeworyt u Władysława Skoczylasa, grafikę użytkową u Edmunda Bartłomiejczyka i u Bonawentury Lenarta, a równocześnie historię sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej u Stanisława Noakowskiego, gdzie program nauczania stwarzał młodym architektom podstawy do projektowania również plakatu. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych uzyskał w Warszawie w 1934. Był członkiem Stowarzyszenia Artystów Grafików "Ryt", Bloku Zawodowych Artystów Plastyków i Koła Artystów Grafików Reklamowych.
Konstanty Sopoćko zaprojektował kilkadziesiąt plakatów. W równej mierze co plakatem, zajmował się litografią (cykl "Siedem grzechów głównych", 1927), drzeworytem, grafiką książkową, reklamową i artystyczną, szczególnie zaś umiłował exlibris, którego jest czołowym polskim twórcą. Jeden z pierwszych ekslibrisów Sopoćki, wykonany dla księgozbioru Leny Koeppe, został nagrodzony w Los Angeles. W dziedzinie książki zadebiutował w latach dwudziestych. W 1925 wykonał okładkę dla Biblioteki Groszowej, potem pracował dla Iskier, Książnicy-Atlas (od 1927), Naszej Księgarni, Państwowych Zakładów Wydawnictw Szkolnych. Ilustrował powieści dla młodzieży autorstwa Kornela Makuszyńskiego ("O dwóch takich, co ukradli księżyc", "Przyjaciel wesołego diabła"), Marka Twaina, Mariusza Zaruskiego, zaprojektował okładkę i obwolutę do książki "Świat ssaków" Romana Poplewskiego. Jest autorem książki ksylograficznej (strony zawierające tekst i obrazki wycięte są w całości, w jednym drewnianym klocku) zaprojektowanej do tekstu Adama Mickiewicza "O kozie, kózce i wilku". Projektował również okładki czasopism. Był autorem licznych znaków graficznych m.in. gumki "Myszki", wydawnictwa Ossolineum na 150-lecie istnienia, Wydawnictwa Wiedza Powszechna, Ministerstwa Obrony Narodowej, Czołówki Filmowej Wojska Polskiego (1966), ZPAP (1961), ale także godła państwowego (1946), herbu miasta Żyrardów. Projektował także etykiety (głównie na wyroby tytoniowe i alkoholowe), druki okolicznościowe (firmowe życzenia świąteczne itp.), znaczki pocztowe.

2014-10-15  Spotkanie z ks. Adamem Bonieckim
15 października w Filii nr 13 gościliśmy ks. Adama Bonieckiego, długoletniego redaktora "Tygodnika Powszechnego". Spotkanie prowadziła Teresa Mazurkiewicz, pracownik filii. Ksiądz Boniecki odpowiadał na pytania dotyczące jego życia. W wieku 18 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów (w 1993 został przełożonym generalnym Zgromadzenia). Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku w roku 1960 otrzymał święcenia kapłańskie w tamtejszej bazylice katedralnej. W latach 1961–1964 studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a na początku lat siedemdziesiątych socjologię w Paryskim Instytucie Katolickim. Był m.in. katechetą licealnym w Grudziądzu, współpracował z duszpasterstwem akademickim na KUL-u i w kościele św. Anny w Krakowie.
Od 1964 roku związany z "Tygodnikiem Powszechnym". W latach 1979-1991, na życzenie Jana Pawła II, pełnił funkcję redaktora naczelnego polskiej edycji dziennika "L'Osservatore Romano". Po powrocie do "Tygodnika Powszechnego" w 1991 r. został jego asystentem kościelnym, a po śmierci Jerzego Turowicza - redaktorem naczelnym (1999-2011).
Jest autorem wielu książek m.in.: "Rozmowy niedokończone" (1974), "Kalendarium życia Karola Wojtyły" (1983), "Zrozumieć papieża: rozmowy o encyklikach", wraz z Katarzyną Kolendą-Zaleską (2003), "Lepiej palić fajkę niż czarownice" (2011), "Zakaz palenia (2014).
     

2014-10-13  "Stop guzom i łobuzom!"
Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej zorganizował zajęcia biblioterapeutyczne, których tematem przewodnim było przeciwdziałanie agresji i przemocy. Dzieci oglądając inscenizacje wierszy Jana Brzechwy poznały różne oblicza agresji. Poprzez zabawy ruchowe nauczyły się, jak rozładowywać złość oraz w jaki sposób walczyć z agresją.
     

2014-10-09  Spotkanie z Kazimierzem Trybulskim
9 października w bibliotece na Strzemięcinie miało miejsce spotkanie z Kazimierzem Trybulskim, autorem powieści historycznych, członkiem Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "Świt". Autor pochodzi z Więcborka, jest emerytowanym nauczycielem. W czasie swojej pracy zawodowej, posiadając I kategorię instruktora teatralnego, angażował się w ruch teatralny, prowadził amatorskie grupy odnoszące sukcesy w różnych konkursach i przeglądach krajowych. Kazimierz Trybulski wydał dwie powieści historyczne: "Ballada o rycerzu Krzyża", "Za rzeką czasu" oraz esej popularnonaukowy "Krzyżacy". Aktualnie autor pracuje nad kolejną powieścią.
     

2014-10-09  Spotkanie z Januszem Kamińskim
9 października Filia Pedagogiczna zorganizowała spotkanie z niewidomym grudziądzkim recytatorem Januszem Kamińskim, który zaprezentował zgromadzonej publiczności monodram "Wspomnienia starego człowieka".
Janusz Kamiński regularnie bierze udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych organizowanym w Grudziądzu, jak również w wielu innych konkursach. W roku 2010 został zwycięzcą OPTAN-u w kategorii teatralnej, a w 2012 - zdobył II nagrodę w konkursie recytatorskim XV OPTAN-u. Jest członkiem Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "Świt".
     

2014-10-02  "Gazeta Grudziądzka Wiktora Kulerskiego – siła oddziaływania"
2 października w Czytelni Czasopism Biblioteki Głównej zorganizowano prelekcję na temat "Gazety Grudziądzkiej". Wygłosił ją Waldemar Skiwski, pracownik Filii Pedagogicznej Biblioteki Miejskiej, miłośnik historii. Prelekcja odbyła się w dniu, w którym minęło dokładnie 120 lat od pierwszego wydania.
     
2014-09-25  Spotkanie z Ewą Lenarczyk
25 września w Bibliotece Głównej gościła Ewa Lenarczyk ze swoją najnowszą powieścią "Nasza klasa, dalsze zmagania". Autorka przedstawiła uczestnikom spotkania treść pozostałych swoich powieści oraz ich bohaterów. Mówiła o portalu społecznościowym "Nasza Klasa", płynącym z niego korzyściach, ale też zagrożeniach.

Ewa Lenarczyk
urodziła się w 1956 roku w Elblągu, gdzie mieszkała do matury w 1975 roku, później przeniosła się do Gdańska. Po ukończeniu Medycznego Studium Zawodowego pracowała w Szkole Podstawowej nr 5 na Zaspie jako higienistka szkolna. Była zatrudniona w Urzędzie Statystycznym jako ankieter. Zarządzała Halą Targową na Gdańskiej Zaspie. Blisko 15 lat mieszkała na kaszubskiej wsi, a obecnie mieszka w Trójmieście. Jako pisarka zadebiutowała w styczniu 2010 roku powieścią "Zojda z Bieszczad", następnie wydała kolejne: "Naszą Klasę i co dalej", "W poszukiwaniu szczęśliwego domu", "Kochaj mnie od morza do morza".
     

2014-09-25  "Makro-podpatrywania"
Od 25 września do 27 października w Filii nr 13 prezentowano wystawę fotografii Arkadiusza Kikulskiego.
Fotograficzna przygoda Pana Arkadiusza rozpoczęła się kilka lat temu. Mimo, iż jest amatorem, który napotyka wiele przeszkód, nie przestaje poszukiwać własnego stylu i własnej drogi. Poprzez "smakowanie" różnych dziedzin, technik i stylów fotografii stara się pokazać innym świat oczyma swojej wyobraźni, a mówi o tym tak: "Świat, który bywa przepełniony mrokiem i tajemnicą przechodzi w pastelowe barwy macro i szeroko pojętej fotografii przyrodniczej. Skrajności, które krzątają się w moim umyśle, przelewam poprzez światło na matrycę aparatu, aby poznać magię fotografii. A przede wszystkim poznać samego siebie..."
Nagrody:
- wyróżnienie w kat. debiut roku GRUDZIĄDZ FOTO 2012
- nagroda w kat. fot. artystyczna GRUDZIĄDZ FOTO 2013
- laureat GRAND PRIX GRUDZIĄDZ FOTO 2014.
     
2014-09-21  Grudziądzka Jesień Poezji - XIX Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
Po raz czwarty zorganizowaliśmy wspólnie ze Stanisławem Raginiakiem warsztaty poetyckie, odbywające się w ramach Grudziądzkiej Jesieni Poezji. Inauguracja poetyckiej imprezy miała miejsce 19 września o godz. 11.00. Następnie poeci-amatorzy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez: Stanisława Raginiaka oraz dr Radosława Siomę z Instytutu Literatury Polskiej UMK w Toruniu. Wieczorem odbyła się promocja najnowszego tomiku wierszy Stanisława Raginiaka "Przenikanie światów". Słowo wstępne o autorze i jego utworach wygłosił Radosław Sioma. Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać kilku nowych wierszy grudziądzkiego poety. Na zakończenie spotkania autor wpisywał dedykacje do książek.
Kolejny dzień GJP to dalszy ciąg warsztatów oraz spotkanie z R. Siomą, który opowiedział o Zbigniewie Herbercie i jego twórczości w 90. rocznicę urodzin poety.     
21 września od godz. 9.00 trwały indywidualne rozmowy uczestników z prowadzącymi warsztaty. W południe rozpoczął się Turniej Jednego Wiersza. Jury w składzie dr hab. Radosław Sioma oraz literat Stanisław Raginiak przyznało nagrody następującym osobom:
nagroda główna – Waldemar Chełchowski ze Świecia
druga nagroda (równorzędnie) – Karolina Domozych i Krzysztof Rebel z Grudziądza
trzecia nagroda – Olga Faleńczyk z Warlubia
Jury wyróżniło też wiersz Andrzeja Łącza z Grudziądza.
O 13.00 podsumowano i zakończono Grudziądzką Jesień Poezji.
     
     
Grudziądzka Jesień Poezji otrzymała dofinansowanie ze środków Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.
  
2014-09-18  Poezja Państwa Stajkowskich
18 września w Filii nr 7 odbył się wieczór z poezją Barbary i Aleksandra Stajkowskich.
Barbara i Aleksander Stajkowscy są małżeństwem. Oboje należą do Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT". Poza literaturą w kręgu ich zainteresowań znajduje się humanistyka, nauki ścisłe i historia. Od lat siedemdziesiątych brali czynny udział w działalności grudziądzkich kół, grup i stowarzyszeń literackich. Pierwszy był Klub Literacki przy Grudziądzkim Towarzystwie Kultury, którego prezesem był Aleksander, do czasu rozwiązania na mocy stanu wojennego, Grudziądzka Spółka Literacka "TRYNKA" przemianowana po latach na Grudziądzką Spółkę Literacko-Plastyczną "TRYNKA".
     

2014-09-11  Spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem
11 września w Filii nr 7 gościł pisarz Jan Grzegorczyk. Autor opowiadał czytelnikom o osobach, które wywarły znaczący wpływ na jego twórczość, a były wśród nich takie osobistości jak: Roman Brandstaetter, jeden z najwybitniejszych pisarzy chrześcijańskich, ojciec Jan Góra - pisarz i dominikanin czy ksiądz Jan Twardowski, poeta, przedstawiciel liryki religijnej. Jan Grzegorczyk zaprezentował pokrótce treść wybranych książek m.in. debiutu "Każda dusza to inny świat", poświęconego "Bożemu miłosierdziu, św. Faustynie, ks. Michałowi Sopoćce i dzieciom marnotrawnym", cyklu o przypadkach księdza Grosera, powieści "Chaszcze". Pisarz przeczytał fragmenty jednego ze swoich opowiadań ze zbioru "Pieśń słoneczna Róży Bluszcz". Zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać ballad Bułata Okudżawy w wykonaniu Jana Grzegorczyka. Na zakończenie autor wpisywał dedykacje do książek.

Jan Grzegorczyk - dziennikarz, redaktor i pisarz, autor scenariuszy do filmów dokumentalnych i słuchowisk radiowych, tłumacz. Współpracował z dominikańskim pismem "W drodze", publikował felietony w "Przeglądzie sportowym". Jest autorem książek o duchowości i wierze, m.in. tetralogii o przypadkach księdza Grosera: "Adieu", "Trufle", "Cudze Pole" i "Jezus z Judenfeldu", ponadto powieści "Chaszcze", "Puszczyk" oraz "Niebo dla akrobaty". W 2014 roku ukazała się jego najnowsza książka "Święty i błazen".
     

2014-09-05  Narodowe Czytanie
W tym roku odbyła się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W ubiegłym roku w ponad 700 miejscowościach odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W tym roku cała Polska czytała "Trylogię" Henryka Sienkiewicza.
Grudziądzka biblioteka po raz pierwszy włączyła się do akcji. W naszych bibliotekach publiczne czytanie miało miejsce 5 września:
    godz. 9.45 – Filia nr 3 – czytanie "Pana Wołodyjowskiego" + quiz na temat lektury
    godz. 12.00 – Filia nr 14 – czytanie "Potopu" + konkurs pięknego czytania
    godz. 14.30 – Filia nr 8 – czytanie wybranych fragmentów "Trylogii"
    godz. 15.00 – Filia nr 4 – czytanie "Ogniem i mieczem" + projekcja fragmentów filmu.
       
 

2014-09-04  "Dziedzictwo średniowiecza"
Od 4 do 12 września w Filii nr 7 prezentowano wystawę "Dziedzictwo średniowiecza", zorganizowaną w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Była to doskonała okazja, żeby zobaczyć repliki broni i strojów rycerza polskiego w średniowieczu, strojów damskich z epoki. Wszystkie eksponaty zostały wykonane i udostępnione przez członków drużyny "Wilcza Rota". Jest to grupa rekonstruktorów historycznych z siedzibą w Grudziądzu, specjalizująca się w odtwarzaniu realiów wczesnego i późnego średniowiecza.
Na wystawie zaprezentowano również książki o tematyce średniowiecznej.
Podczas otwarcia zgromadzeni goście obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą literaturze średniowiecza, którą przygotował młody miłośnik historii, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu - Robert Janowski.
     
 
2014-08-30  Wakacje w bibliotece
W Bibliotece Głównej oraz filiach przez całe wakacje odbywały się różnego rodzaju zajęcia dla dzieci. Poniżej prezentujemy zdjęcia z wybranych zajęć.

Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej ul. Legionów 28
30.06 – "Wędrówki Pyzy po Polsce" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
07.07 – "Wakacyjne hece w bibliotece" – zajęcia literacko-plastyczne
     
14.07 – "Kraina nietoperzy - spotkanie z wampirkiem Rydgierem" – zajęcia literacko-plastyczne
     
21.07 – "Sowa - ptak bez tajemnic" – zajęcia literacko-plastyczne
     
28.07 – "Flinstonowie: między nami jaskiniowcami" – zajęcia literacko-plastyczne
     
04.08 – "Papuga – kolorowa gaduła" – zajęcia literacko-plastyczne
     
Zajęcia w godz. 15.00–17.00.

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
"Wakacyjne czwartki w bibliotece" – cykl spotkań, które odbywały się w każdy czwartek lipca i sierpnia w godz. 12.00-13.30. W ramach tych spotkań przeprowadzano gry i zabawy, rozwiązywanie rebusów i krzyżówek, zajęcia plastyczne, literackie, głośne czytanie.
     

Filia nr 3 ul. Korczaka 23
15.07 – "Prawda - nieprawda" – zgaduj-zgadula
     
18.07 – "Tajemniczy ogród" – zajęcia plastyczne 
     
05.08 – Klub Gier Planszowych
     
08.08 – "Spotkanie z Koszmarnym Karolkiem" – konkurs czytelniczy
Zajęcia od godz. 11.30.

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
02.07 – Spotkanie ze Śnieżką – zajęcia literacko-plastyczne
10.07 – Wspólne czytanie bajek – zajęcia interdyscyplinarne
18.07 – W bajkowym ogrodzie – zajęcia literacko-plastyczne
25.07 – Wiersze Juliana Tuwima lekarstwem na wakacyjną nudę – zajęcia literacko-plastyczne
08.08 – Naukowcy są wśród nas – zajęcia edukacyjne
13.08 – Tworzymy sztukę w bibliotece – zabawy z masą solną i origami
28.08 – Papierowe kwiaty – zajęcia techniczne
Zajęcia w godz. 12.00-13.30.
     
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33
Letnie zajęcia dla dzieci odbywały się w dniach od 30 czerwca do 4 lipca (poniedziałek-piątek) w godz. 12.00-14.00. Były to zajęcia literackie, plastyczne, gry i zabawy związane z książką.
     

Filia nr 8 ul. Łęgi 2
Zajęcia wakacyjne dla dzieci odbywały się w każdy czwartek w lipcu i sierpniu w godz. 12.00-13.30. Były to zajęcia plastyczne, literackie, gry planszowe, głośne czytanie bajek, baśni i poezji dziecięcej.
     

Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
Zajęcia literacko-plastyczne w ramach cyklu "Sześć nietypowych krain bajkowych":
30.06 – Tam, gdzie papugi mówią
     
02.07 – Tajemnice Czarnego Lądu
     
04.07 – Spotkanie w wulkanie
     
07.07 – Tym razem za wschodem
     
09.07 – Zimna kraina rozmownego pingwina
     
11.07 – Za górami, za lasami
     
Zajęcia w godz. 11.00-13.00.

Filia nr 14 ul. Mazurska 2
01.07, godz. 12.00 – "Wymarzone wakacje" – zajęcia plastyczne
02.07, godz. 12.00 – "Kto ładnie zgadnie, tego nuda nie dopadnie" – zgaduj-zgadula
Codziennie od 1 do 14 lipca, godz. 12.00 – gry planszowe, krzyżówki
21.08, godz. 10.00 – "Dziel się z nami wakacjami" – zajęcia plastyczne
21.08, godz. 12.00 – "Bajeczny dzień w bibliotece" – głośne czytanie bajek
     

2014-08-07  Wystawa plastyczna
Od 7 sierpnia do 19 września w Filii nr 13 można było podziwiać prace grudziądzanki Kingi Łuzińskiej, studentki Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej na kierunku wzornictwo ze specjalnością komunikacja wizualna. Na swoim koncie ma performance stworzony wspólnie z Małgorzatą Sitarz na konwencie tatuażu w Kołobrzegu oraz wygraną w konkursie "Zaprojektuj własną pamięć USB". W wolnych chwilach rysuje, gra na gitarze, słucha muzyki. Jej ulubionym środkiem wyrazu jest prostota i czystość form oraz dokładność. W przyszłości planuje zająć się szeroko pojętą grafiką komputerową.
     

2014-07-01  Reprodukcje Nikifora Krynickiego
Od początku lipca do połowy października w Czytelni Czasopism dostępna była ekspozycja "Nikifor Krynicki - 12 reprodukcji". Zaprezentowano prace pochodzące z teki o tym samym tytule, wydanej w Krakowie w 1970 roku.

Nikifor Krynicki urodził się w Krynicy lub jej okolicach, prawdopodobnie w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku. O jego pochodzeniu wiadomo niewiele. Wychowywała go tylko matka, która najmowała się do pracy, by w ten sposób zapewnić utrzymanie sobie i synowi. Kontakt Nikifora ze światem zewnętrznym był mocno utrudniony, mówił bardzo niewyraźnie, a pisać właściwie nie umiał, więc plastyka była dla niego środkiem porozumiewania się ze światem zewnętrznym. Rysunkami potrafił wyrazić niemal wszystko. Nigdy nie uczył się malarstwa, nie posługiwał się perspektywą. Fascynowała go barwa i to ona była jego najmocniejszą stroną. Nikifora odkryto w latach 60-tych XX wieku i uznano za największego polskiego artystę wywodzącego się z licznej rodziny twórców zwanych "naiwnymi, prymitywistami, czystego serca lub samorzutnymi".

2014-06-26  Spotkanie z Jackiem Fedorowiczem
W ramach projektu "Komunikacja Internetowa - NetAkademia dla seniora" realizowanego przez grudziądzkie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 26 czerwca w Filii nr 13 gościł satyryk i aktor Jacek Fedorowicz. Projekt otrzymał dofinansowanie Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Jacek Fedorowicz studiował na Wydziale Malarstwa w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom uzyskał w 1960). Był jednym z założycieli i aktorów gdańskiego, studenckiego teatru Bim-Bom (1954-1960). W czasie studiów rozpoczął współpracę z gdańskim radiem jako autor i aktor, zaś jako autor i rysownik-karykaturzysta z prasą lokalną i ogólnopolską m.in. "Dookoła świata", "Po prostu", "Dziennik Bałtycki", "Szpilki".
W latach 1963-71 był współtwórcą cyklicznych programów rozrywkowych w Telewizji Polskiej takich jak: "Poznajmy się" czy "Małżeństwo doskonałe". W latach 70. był współautorem radiowego magazynu satyrycznego "60 minut na godzinę". Prowadził też w radiu poranne pogadanki. Wraz z Piotrem Skrzyneckim prowadził pierwszy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 60. i 70. często występował na estradzie, najpierw w Kabarecie Wagabunda, potem w programie "Popierajmy się", a później, do stanu wojennego, w indywidualnych wieczorach autorskich.  W 1980 wstąpił do "Solidarności", współpracował z Radiem "S" Regionu Mazowsze związku. Na początku stanu wojennego zerwał wszelkie kontakty z państwowymi środkami przekazu. Wraz z żoną Anną zaangażował się w działalność Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Występował głównie na terenach kościelnych, tam urządzał też wystawy swoich karykatur i popierających opozycję rysunków, występował z odczytami w ramach Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Powstały wówczas audycje rozprowadzane na kasetach w tzw. drugim obiegu (emitowało je także Radio Wolna Europa). Jednym z jego pomysłów z tamtych czasów było ośmieszanie reżimowego dziennika telewizyjnego. Od 1989 ponownie występuje w telewizji i publikuje w prasie, m.in. był autorem i głównym wykonawcą popularnego programu "Dziennik Telewizyjny". Od roku 1999 publikuje cotygodniowe felietony satyryczne - do kwietnia 2008 w "Gazecie Telewizyjnej" (dodatku "Gazety Wyborczej"), następnie w środowym dodatku kulturalnym "GW".
     

2014-06-13  "Rapsod miłości o świętości Jana Pawła II"
13 czerwca w gmachu głównym Biblioteki Miejskiej Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "Świt" zaprezentowała rapsod poświęcony Janowi Pawłowi II.
Wystąpili: Janusz Kamiński (fragmenty "Tryptyku Rzymskiego" pt. "Źródło" autorstwa Jana Pawła II; "Niewidomy" autorstwa Karola Wojtyły oraz "Innocenzo da Palermo" autorstwa Romana Brandstaettera), Paweł Kamiński, Wiesław Hawełko, Agnieszka Piórkowska, Roman Branicki oraz Barbara i Aleksander Stajkowscy (teksty własne).
     

2014-06-12  Dni Grudziądza
Z okazji 723. rocznicy nadania Grudziądzowi praw miejskich w dniach 12 i 13 czerwca odbył się kiermasz wydawnictw grudziądzkich.
     

11 czerwca w bibliotece przy ul. Tytoniowej 1 zorganizowano zajęcia edukacyjne dla dzieci "Grudziądz - moje miasto".
     

W dniach 17-23 czerwca uczniowie ze szkół podstawowych wzięli udział w zajęciach edukacyjnych "Dawno temu, przed wiekami, w moim mieście z Krzyżakami". Podczas krótkiej lekcji historii i patriotyzmu, którą przeprowadził Dział dla Dzieci i Młodzieży, młodzi grudziądzanie wysłuchali treści aktu lokacyjnego naszego miasta z 18.06.1291 r. Uczestnicy zajęć zapoznali się z organizacją i funkcjonowaniem zakonu krzyżackiego. Wcielając się w role Krzyżaków mogli przekonać się, jak wyglądało życie w średniowiecznym zamku. Spotkaniu towarzyszyły zabawy umysłowe, jak i ruchowe.
     

17 czerwca w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 prelekcję "Kawiarnie Grudziądza" wygłosił Henryk Kamiński.
     

2014-06-12  Spotkanie z Magdaleną Rutkowską
12 czerwca w bibliotece w Mniszku miało miejsce spotkanie z Magdaleną Rutkowską z Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "Świt". Swoją przygodę z pisaniem Pani Magdalena zaczęła w wieku jedenastu lat, prowadząc swój pamiętnik, potem przerzuciła się na prozę i poezję, próbując z powodzeniem sił w różnych konkursach literackich. Jest zdobywczynią kilku nagród i wyróżnień literackich, m.in.: II miejsca w Międzywojewódzkim Konkursie Ekologicznym w Lipinkach za wiersz (1997), III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Literackim "Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością" (2005), nagroda główna za Opowiadanie Miesiąca portalu literackiego opowiadania.pl (2010).
     

2014-06-12  "Spacerkiem po moim mieście"
12 czerwca w Filii nr 1 rozstrzygnięto ogólnomiejski konkurs plastyczny na album o Grudziądzu. Konkurs był skierowany do uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej i szkół gimnazjalnych. Zadaniem uczestników było wykonanie w dowolnej technice albumu przedstawiającego walory turystyczne, historyczne i kulturowe naszego miasta.
Na konkurs wpłynęło 35 prac z 4 grudziądzkich szkół podstawowych i 3 gimnazjów. Komisja w składzie: Marianna Gitner-Sawistowska (przewodnicząca), Barbara Labocha-Zielińska, Mirosława Socka i Jerzy Schmidt dokonała oceny prac i przyznała nagrody oraz wyróżnienia następującym osobom:

•    w  pierwszej kategorii – uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej
trzy nagrody równorzędne:
Patryk Gehfeld - SP 4 kl. IV
Anna Jankowska - SP 21 kl. IV c
Krzysztof Kłosowicz - SP 21 kl. IV d
wyróżnienia: Zuzanna Kwiatkowska - SP 21 kl. VI c, Michał Kurzyński - SP 4 kl. VI, Karolina Mioduska - SP 21 kl. IV d, Dominika Rejmus - SP 5 kl. IV a, Paweł Skonieczny - SP 5 kl. V a

•    w drugiej kategorii – uczniów klas I-III gimnazjum
trzy nagrody równorzędne:
Arkadiusz Czyściecki - Gim. 8 kl. II
Bartosz Czyściecki - Gim. 8 kl. I
Sebastian Rutyna - Gim. 5 kl. I e
wyróżnienia: Martyna Bala - Gim. 8 kl. I b, Michał Fornahl - Gim. 5 kl. I e, Kamila Kołc - Gim. 9 kl. I a, Natalia Skrzypek - Gim. 5 kl. I e
     

2014-06-05  "Kniaziowskie rody kresowe"
5 czerwca w Bibliotece Głównej odbyła się promocja książki Henryka Kamińskiego "Kniaziowskie rody kresowe". Jest to pierwsza publikacja popularno-naukowa w dorobku autora. Henryk Kamiński przedstawił w niej 11 wielkich rodów wywodzących się z bojarów litewskich i kniaziów ruskich m.in.: Czartoryskich, Czetwertyńskich, Gedroyciów, Koreckich czy Ostrogskich. Książka powstała na zamówienie wydawnictwa Bellona.

Henryk Kamiński rozpoczął pisać w 1995 roku na łamach "Gazety Pomorskiej". Do 1998 publikował tam m.in. cykle "Okolice znane i nieznane" oraz "Wypiski teatralne". W tym samym roku rozpoczął współpracę z "Gazetą Grudziądzką". Współpraca trwała do roku 1999 i zaowocowała dużą liczbą artykułów o tematyce historycznej, gdyż historia to pasja Henryka Kamińskiego. Pisał także dla ogólnopolskich miesięczników takich jak: "Spotkania z Zabytkami" i "Poznaj swój kraj". W 2001 roku zaczął pisać dla "Nowości Grudziądzkich". Spod jego pióra wyszły cykle "Zapomniany Grudziądz" oraz "Ulice, uliczki i alejki Grudziądza". W 2004 ponownie znalazł się w "Gazecie Pomorskiej". Napisał tam teksty do kolekcji "Moje miasto na starych pocztówkach" oraz prowadził do 2006 "Album grudziądzki".
Jest współautorem wydanej w roku 1997 monografii "Z dziejów teatru w Grudziądzu". Za swoje teksty otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
     

2014-06-05  "Ahoj! Czeska bajko!"
Paradnym wniesieniem bajkowej i czeskiej flagi rozpoczęły się zajęcia literackie w Filii nr 13. Uczestnicy spotkania, uwalniając ryby z brzucha rekina, odgadując zagadki związane z tajemniczą nazwą kwiatu Matricaria Chamomilla, czy szukając drogi do domu dla Żwirka i Muchomorka poznali przygody bohaterów kultowych bajek pochodzących z Czech. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 zapoznali się także z sylwetkami znanych twórców bajek dla dzieci takich jak: Milena Lukešová, Václav Čtvrtek, Zdeněk Miler. Podczas spotkania zaprezentowano również ciekawostki związane z krajem, z którego pochodzą autorzy bajek oraz czeskimi słowami, które na twarzach Polaków wywołują uśmiech.
     

2014-06-02  "W krainie bajek i czarownic"
Z okazji Dnia Dziecka Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "Świt" we współpracy z Biblioteką Miejską zorganizowała imprezę dla dzieci w szpitalu. Członkinie stowarzyszenia Danuta Jóźwiak-Rezmer i Agnieszka Piórkowska zaprezentowały autorskie utwory przed małymi pacjentami z Oddziału Endokrynologii i Kardiologii Dziecięco-Młodzieżowej. Podczas spotkania nie zabrakło dobrej zabawy i humoru. Dzieci, pomimo swojej choroby, chętnie słuchały bajek o dobrych i złych czarownicach. Śmiało powtarzały słowa piosenek towarzyszących imprezie. Najlepszym podziękowaniem dla członkiń grupy "Świt" były oklaski i zadowolone, uśmiechnięte dziecięce buzie.
     

2014-05-30  "Majówka na trawie"
To miejska impreza, która na trzy dni  - od 30 maja do 1 czerwca - zamieniła grudziądzki Rynek w zieloną wyspę, pełną zabaw i atrakcji. Były koncerty, śniadanie na trawie, eko-jarmark, warsztaty dla dzieci, seanse filmowe, a wszystko to na świeżym powietrzu w centrum miasta.
31 maja nasza książnica, jako partner "Majówki na trawie", zorganizowała dla miłośników książki akcję bookcrossing, która polega na nieodpłatnym przekazywaniu przeczytanych książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych (w naszym przypadku była to szafa), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Zachęcaliśmy mieszkańców do zabrania ze sobą książek, które już przeczytali i chcieliby, żeby trafiły one w ręce kolejnego czytelnika. 

2014-05-30  Spotkanie z Krystyną Borucińską
30 maja w Czytelni Czasopism odbyło się spotkanie z Krystyną Borucińską, autorką tomiku poezji "Fryderyk Chopin: życie jak muzyka", pasjonatką i popularyzatorką biografii słynnego kompozytora i pianisty. Oprócz tomiku wierszy poświęconych Chopinowi autorka opublikowała edukacyjny cykl "Bliżej Chopina", będący rezultatem kilkunastoletniej pracy. W ramach cyklu ukazały się m.in. "Kobiety w życiu Fryderyka Chopina", "Szkolni przyjaciele Fryderyka Chopina", "Fryderyk Chopin wśród Polaków na obczyźnie", "Schyłek życia i śmierć F. Chopina".
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu prezentacji członków Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "Świt".
     

2014-05-29  Kanonizacja Jana Pawła II
Od 25 kwietnia do 30 czerwca w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej prezentowano wystawę zatytułowaną "Jan Paweł II na znakach pocztowych świata". Była to ekspozycja ze zbiorów Zbigniewa Kłaczyńskiego, która została przygotowana z okazji kanonizacji honorowego obywatela Grudziądza Jana Pawła II.
29 maja w Bibliotece Głównej Zbigniew Kłaczyński zaprezentował wizerunek Papieża-Polaka na znakach pocztowych świata w formie prezentacji multimedialnej. 
     

Zbigniew Kłaczyński (ur. 13.02.1935 r.) do Polskiego Związku Filatelistów wstąpił w 1953. Jest założycielem Koła Miejskiego PZF w Grudziądzu, w którym do roku 1993 był sekretarzem. W latach 1993-2011 był prezesem Koła Miejskiego w Grudziądzu. Aktywnie działał w PZF m.in. był członkiem (1994-1998) i wiceprezesem (1998-2011) Zarządu Okręgu PZF w Toruniu, przewodniczącym Komisji Odznaczeń i Wyróżnień przy Zarządzie Okręgu (1998-2006). W 1998 ukończył Studium Filatelistyki PZF na podstawie pracy dyplomowej "Znaki pocztowe stosowane w Grudziądzu od XVI w. do 1920". Jest autorem opracowania "Grudziądzki ruch filatelistyczny w latach 1921-1953-2006". Organizował Okręgowe Wystawy Filatelistyczne: "Grudziądz’95", "Grudziądz 2003" oraz wiele filatelistycznych pokazów, wernisaży i konferencji. Jest rzeczoznawcą PZF.
Na wystawach międzynarodowych, krajowych i wielu okręgowych uzyskał wysokie wyróżnienia medalowe. Posiada zaawansowany zbiór Polski i Wolnego Miasta Gdańska. Za działalność filatelistyczną wyróżniony Złotą Odznaką Honorową (1994), złotą odznaką "Za zasługi dla polskiej filatelistyki" (2005), tytułem "Zasłużony dla Okręgu Toruńskiego PZF", medalem 25-lecia PZF, odznaką 50.lat i 60.lat PZF oraz wieloma listami gratulacyjnymi ZG PZF.

2014-05-29  "Ulicznica czyli książka uliczna"
Tym razem happening odbył się przed Filią nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7. Czytelnicy mieli okazję wybrać dla siebie książkę, przysiąść na chwilę w pobliżu biblioteki na rozstawionych leżakach i poczytać chwilę. Chętnych nie brakowało, jednak pogoda pokrzyżowała plany, gdy zaczęło padać czytelnicy wraz z książkami musieli przenieść się do lokalu bibliotecznego. W bibliotece, oprócz książek, uczestnicy happeningu mogli obejrzeć rzeźby Cezarego Kopika, obchodzącego w tym roku 40-lecie pracy twórczej.
     

2014-05-22  Spotkanie z Wiesławem Hawełko
22 maja w Filii nr 13 miała miejsce prezentacja poezji Wiesława Hawełki, twórcy Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "Świt".

Wiesław Hawełko (Wizo) - autor tekstów, założyciel strony "Grudziądz czyta", której celem jest propagowanie szeroko pojętego czytelnictwa i korzystanie z dóbr kultury. Współpracuje i pisze na portalu Moje Miasto Grudziądz mmgrudziadz.pl. Jest zagorzałym czytelnikiem, bibliofilem, miłośnikiem historii, zwłaszcza Grudziądza.W latach osiemdziesiątych współtworzył Grudziądzką Spółkę Literacko-Plastyczną. Wiersze autora publikowane były w prasie lokalnej i krajowej m.in. w "Faktach", "Kujawach", "Zarzewiu", "Twórczości Robotniczej".
W grudniu 2013 roku stworzył Stowarzyszenie Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "Świt". Celem Stowarzyszenia jest: integracja środowiska artystycznego-kulturalnego miasta, promocja twórców i ich twórczości, promocja życia kulturalnego miasta.
     

2014-05-21  "Podróż życia"
21 maja gościł u nas podróżnik Leszek Szczasny, który w dwóch grudziądzkich placówkach przeprowadził warsztaty dla dzieci pt. "Podróż życia". Pierwsze spotkanie miało miejsce w Dziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej o godz. 9.00, kolejne w Filii nr 14 w Mniszku (godz. 12.00). Leszek Szczasny opowiadał o swoich wyprawach, o tym, jak się do nich przygotowuje, jakie są niezbędne rzeczy, które należy ze sobą zabrać. Te i inne ciekawostki wywołały duże zaciekawienie wśród dzieci.

Dział dla Dzieci i Młodzieży
     
Filia nr 14
     

Leszek Szczasny jest raciborzaninem (ur. 1975), z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ), a z zamiłowania  m.in.  fotografem, niezależnym globtroterem, rowerzystą, animatorem kulturalnym. Wydał reporterską książkę pt. "Świat na wyciągnięcie ręki", a obecnie pisze kolejną pt. "Afrykański rytm".

2014-05-20  Szkolenie nt. Obywatelskiego Monitoringu Sądów
W Czytelni Czasopism odbyło się szkolenie Fundacji Court Watch Polska, które umożliwia włączenie się w charakterze obserwatora w program "Obywatelskiego Monitoringu Sądów". Fundacja umożliwia zaliczanie praktyk studenckich poprzez udział w programie w charakterze obserwatora-wolontariusza. Już przeszło 1000 studentów prawa, socjologii i innych kierunków wzięło udział w programie i odwiedziło łącznie ponad 18 tysięcy rozpraw i posiedzeń w sądach powszechnych. Uczestnictwo w szkoleniu otwiera drogę do zdobycia doświadczenia w największych badaniach praktyki sądowej w Polsce.
Więcej na temat programu Obywatelskiego Monitoringu Sądów na stronie: courtwatch.pl/
     

2014-05-17  "Odjazdowy Bibliotekarz"
17 maja po raz trzeci grudziądzka książnica zorganizowała rajd rowerowy w ramach akcji ogólnopolskiej "Odjazdowy Bibliotekarz".
Wystartowaliśmy o godz. 10.00 sprzed gmachu głównego Biblioteki Miejskiej. Nasza trasa wiodła przez Pieńki Królewskie, Szynych do Małego Rudnika, gdzie odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę Publiczną. Przed biblioteką odbył się poczęstunek, jednak w momencie, gdy zaczął padać deszcz przenieśliśmy się na salę Gminnego Ośrodka Kultury. Odbyły się konkursy z nagrodami oraz bookcrossing czyli nieodpłatne przekazywanie (wymiana) książek. Upominki otrzymał najmłodszy i najstarszy uczestnik rajdu. Na zakończenie dyrektor Aleksandra Ciżnicka podziękowała osobom wspomagającym nas w organizacji rajdu: Janowi Jaskólskiemu - serwisantowi rowerów, Piotrowi Łukiewskiemu - przewodnikowi oraz Monice Jolkowskiej-Przybył, dyrektorce biblioteki w Małym Rudniku, która zapewniła poczęstunek dla rowerzystów. O bezpieczeństwo na trasie zadbali ratownicy z "MED-SAR".
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku!
Regulamin i trasa rajdu
     

2014-05-14  Klub Kobiet w bibliotece
14 maja w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie z Anną Janosz, zorganizowane w ramach działalności Klubu Kobiet.
Anna Janosz, dyrektor Centrum Kultury Teatr, opowiadała o swojej wyprawie do Tajlandii, a także zaprezentowała pamiątki z podróży.
     

2014-05-14  "Czerwony Kapturek"
W Filii nr 14 dzieci z Przedszkola Miejskiego "Mniszek" wystąpiły w przedstawieniu o Czerwonym Kapturku. Bajkę obejrzeli czytelnicy i dzieci z osiedla.
     

2014-05-14  "Dziwne przypadki psów w kratki"
Filia nr 13 zorganizowała zajęcia literacko-edukacyjne, których tematem przewodnim były psy. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy drugiej SP 12. W oparciu o wiersze L. Krzemienieckiej "Kłopoty Burka z podwórka" oraz R.M. Grońskiego "Bardzo zajęte psy" dzieci dyskutowały o prawidłowej opiece nad psami, odpowiednich zachowaniach w niebezpiecznych sytuacjach związanych z psami oraz o służbie, jakie te zwierzęta wykonują wobec człowieka. Dziewczynki wcielały się w postać Kratkowanej Królewny występującej w opowiadaniu I. Landau "Zuzia i piesek w kratkę". Dzięki tej zabawie dzieci doszły do wniosku, że powiedzenie "nie szata zdobi człowieka", odnosić się może także do psów. Na zakończenie zajęć dzieci ułożyły puzzle z wizerunkiem tytułowego bohatera zajęć.
     

2014-05-12  650 lat w służbie książki
12 maja w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie z przedstawicielami zawodów związanych z książką "Bibliotekarze, drukarze, księgarze i wydawcy w służbie książki". Wydawców reprezentował Janusz Kalamarski, który w 1989 roku założył Wydawnictwo Kalamarski, mające na uwadze historię i działalność gospodarczą naszego miasta. Ojciec Henryk Ślusarczyk, werbista, dyrektor Drukarni Księży Werbistów w Górnej Grupie, przedstawił historię firmy z 80-letnią tradycją poligraficzną, jej funkcjonowanie oraz ofertę. Przedstawicielem środowiska księgarskiego była Iwona Rzymska, pracownica grudziądzkiej Księgarni Ef-Ef. Opowiedziała o zawodzie, ofercie księgarni, promowaniu literatury w lokalnej telewizji. O zawodzie bibliotekarza, stereotypach i obecnym wizerunku mówiły: Karola Skowrońska, była dyrektor Biblioteki Miejskiej, przewodnicząca Zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, oraz Justyna Zacharek, kierownik Filii Pedagogicznej.
     
O święcie
Sześć i pół wieku temu, 12 maja 1364 roku akt fundacyjny Studium Generale (późniejszy Uniwersytet Jagielloński) wymieniał wśród pracowników uczelni stacjonariusza, który organizował wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg (wówczas jeszcze rękopiśmiennych), pełniąc tym samym funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce w Polsce.
Dla upamiętnienia tej ważnej dla nauki i kultury polskiej rocznicy Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców ogłosił Jubileuszowy Rok 2014 czasem wzmożonych i zintegrowanych działań na rzecz wzrostu czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy społecznej o książce pod hasłem 650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI.
(źródło: www.sbp.pl/650)

2014-05-08  Tydzień Bibliotek
Od 8 do 15 maja w całym kraju trwał Tydzień Bibliotek czyli akcja mająca na celu promocję czytelnictwa i bibliotek. Włączając się do akcji przygotowaliśmy wiele propozycji dla grudziądzan. Nasz program Tygodnia Bibliotek przestawiał się następująco:

9 maja, godz. 10.00
Warsztaty edukacyjne "Tam gdzie mieszka książka" – Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
     

10 maja
godz. 10.30   Bajkowy Poranek – głośne czytanie dla dzieci w wieku przedszkolnym – Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
     

godz. 11.00   Spotkanie Klubu Gier Planszowych – Filia nr 3 ul. Korczaka 23
     

12 maja, godz. 17.00
650 lat w służbie książki – spotkanie z przedstawicielami zawodów związanych z książką: wydawca, drukarz, księgarz, bibliotekarz – Czytelnia Czasopism Biblioteki Miejskiej
ul. Legionów 28
Więcej informacji w osobnym artykule poniżej.

13 maja, godz. 11.00-13.00
Impreza integracyjna (seniorzy + uczniowie) – Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
     

13 maja, godz. 10.30
"Bajka i Książka" – spektakl dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Strzemięcin w wykonaniu zespołu Ogniska Pracy Pozaszkolnej pod kierunkiem Renaty Boguskiej – Filia nr 3 ul. Korczaka 23
     

15 maja
godz. 10.00   "Czytam więc jestem" – głośne czytanie połączone z konkursem plastycznym – Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
     

godz. 11.00   Filia Pedagogiczna zaprasza seniorów 60+ na prelekcję Reginy Potęgi-Magdziarz "Stare druki w zbiorach grudziądzkiej książnicy" – Czytelnia Czasopism Biblioteki Miejskiej ul. Legionów 28
     

godz. 17.00   Spotkanie autorskie z JANINĄ KRASSOWSKĄ-TARNAWSKĄ z Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "Świt" – Czytelnia Czasopism Biblioteki Miejskiej ul. Legionów 28
     

2014-05-07  Wystawa w Filii nr 13
7 maja w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych uczniów ze szkół podstawowych z Bursztynowa, Linowa i Lisnowa. Prace powstały pod opieką Elżbiety i Macieja Józefowiczów. Podczas uroczystości małym twórcom wręczono upominki.
Ekspozycja była czynna do 16 czerwca.
     

2014-04-24 Spotkanie z Katarzyną Enerlich
24 kwietnia w ramach Światowego Dnia Książki w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie autorskie z Katarzyną Enerlich.

Katarzyna Enerlich zadebiutowała artykułem w czasopiśmie dla młodzieży "Płomyk" na temat rodzinnego Mrągowa. Później publikowała w "Świecie Młodych" i "Na Przełaj". Jako uznana pisarka publikowała w prasie ogólnopolskiej m.in. w "Cogito", "VariArcie", "Bluszczu". Pracowała i współpracowała z Polskim Radiem Olsztyn, Telewizją Polską, Gazetą Współczesną, Gazetą Olsztyńską. W 2011 otrzymała Medal Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego za zasługi dla Warmii i Mazur. Jest współautorką 4 antologii poetyckich: "Próg", "Za progiem", "Tutaj się ze sobą mijamy" oraz "Harmonia dusz".
Dotychczas wydała 10 książek, w tym pięć powieści w serii Prowincja: "Prowincja pełna marzeń", "Prowincja pełna gwiazd", "Prowincja pełna słońca", "Prowincja pełna smaków", "Prowincja pełna czarów ". W swoim dorobku posiada także zbiory opowiadań: "Oplątani Mazurami" i "Czarodziejka Jezior".
     

2014-04-23  "Od kamiennej tabliczki do nowoczesnej e-książki"
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Filii nr 13 odbyły się zajęcia edukacyjno-literackie, w których wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 18. Dzieci wysłuchały opowieści o rozwoju komunikacji, pisma i książek na przestrzeni wieków, dzięki czemu przekonały się, że książka musiała pokonać długą drogę, aby osiągnąć dzisiejszy kształt. W dyskusji o współczesnych książkach uczestnicy mieli okazję uchwycić różnice pomiędzy książkami w języku Braille'a, obrazkowymi, czy powieściami przygodowymi. W kolejnej części spotkania próbowali dopasowywać ilustracje do tekstu z książki pt. "Jarzębinka" Jakowa Tajca. Dzięki tej zabawie bezsprzecznie stwierdzono, że proces powstawania książek i ich ilustrowanie jest bardzo skomplikowany. W oparciu o wiersz Jana Huszczy pt. "Skarga książki" dzieci debatowały na temat prawidłowego obchodzenia się z książkami, w taki sposób, aby służyły one człowiekowi przez długie lata.
     

2014-04-10  "Myśli malowane podczerwienią"
To tytuł spektaklu poetyckiego Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "Świt", który miał miejsce w gmachu głównym Biblioteki Miejskiej. Spektakl powstał z utworów Janiny Krassowskiej-Tarnawskiej, Agnieszki Piórkowskiej, Magdaleny Rutkowskiej, Piotra Czaplińskiego i Wiesława Hawełko. Każdy z poetów przedstawiał własne wiersze, tylko za Magdalenę Rutkowską wystąpiła córka Pani A. Piórkowskiej.
Recytacja utworów przeplatana była muzyką w wykonaniu Karola Kosika.
     

2014-04-10  "Zwyczaje i obrzędy wielkanocne"
W Filii nr 4 odbyły się zajęcia, w których uczestniczyli pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2. Dzieci poznały świąteczne zwyczaje, a także kolorowały obrazki związane ze świętami wielkanocnymi - zajączki, kurczaczki, koszyczki.
     

2014-04-10  Spotkanie z mediatorem Iloną Mroczkowską
W Filii Pedagogicznej odbyło się kolejne spotkanie dla seniorów w wieku 60+. Tym razem seniorzy wysłuchali prelekcji Ilony Mroczkowskiej, która jest mediatorem sądowym. Na spotkaniu zatytułowanym "Rozwiązywanie konfliktów w rodzinie – rola mediatora" zgromadzeni mogli dowiedzieć się, jak przebiegają mediacje, co daje skonfliktowanym stronom spotkanie z mediatorem, jak często z takiego sposobu rozstrzygnięcia sprawy korzystają sądy. Na zakończenie Pani mediator rozdała ulotki Polskiego Centrum Mediacji, które jest największym w kraju stowarzyszeniem skupiającym mediatorów.
     

2014-04-07  Wystawa malarstwa
Od 7 do 15 kwietnia w bibliotece na Rządzu dostępna była wystawa malarstwa Zenona Aniszewskiego i Lidii Stasierowskiej.
Zenon Aniszewski urodził się w 1948 roku w Grudziądzu. Uprawia malarstwo sztalugowe i akwarelowe. W swoich obrazach przedstawia najczęściej konie i ich niepowtarzalne piękno, maluje polskie dwory ziemiańskie, scenki rodzajowe, tabuny koni, konie w zaprzęgach (bałagulski, wielkopolski, rosyjskie trojki). Nazywany Gdańskim Kossakiem.
Jego prace znajdują się m.in.: w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku, w Będominie oraz w Grudziądzu, a także w zbiorach prywatnych: w Finlandii, Szwecji, Francji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wenezueli, Boliwii, Katarze, Algierii, Maroko i Japonii.
   
Lidia Stasierowska jest grudziądzanką. Przez wiele lat mieszkała w Warszawie, a obecnie mieszka w Grudziądzu. Malować zaczęła po przejściu na emeryturę. Jest to jej pierwsza wystawa.
 

2014-04-03  Spotkanie ze Zdzisławem Brałkowskim
3 kwietnia w Filii nr 3 na Strzemięcinie miało miejsce spotkanie ze Zdzisławem Brałkowskim, które odbyło się w ramach cyklu prezentacji członków Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "Świt". Autor okazał się świetnym gawędziarzem. Ze swadą i pasją opowiadał o wyjeździe na Syberię z grupą młodzieży w 1987 roku. Pan Brałkowski przeczytał również kilka swoich fraszek. Na zakończenie spotkania zainteresowani czytelnicy mogli nabyć książkę autora oraz zdobyć autograf.

Zdzisław Brałkowski urodził się w 1953 roku w Gdańsku. W Grudziądzu mieszka od 1962. Po szkole średniej pracował jako elektryk, potem zaopatrzeniowiec. Prawie 20 lat przepracował z młodzieżą w Ochotniczych Hufcach Pracy. Jednocześnie dokształcał się - ukończył studium pedagogiczne oraz studia na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie nauk politycznych. Obecnie pracuje jako nauczyciel. Od kilku lat spisuje wspomnienia z lat dzieciństwa, młodości, pracy. Pierwszą książkę "Syberia inny świat" wydał w sierpniu 2013 roku. Tworzy również limeryki i fraszki.
     

2014-04-03  "Niebo nad nami"
To tytuł spotkania, które miało miejsce w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym mieszczącym się w Zespole Szkół Technicznych przy ul. Hoffmanna 1-7. Było ono skierowane do osób powyżej 60. roku życia. Pan Sebastian Soberski, kierownik grudziądzkiego PiOA, wygłosił prelekcję oraz wyświetlił seans pod kopułą planetarium. Zaprezentował gwiazdy, Słońce, Księżyc i inne obiekty astronomiczne oraz zjawiska atmosferyczne. Seniorzy mieli również okazję odwiedzić obserwatorium.
Spotkanie zorganizowała Filia Pedagogiczna w ramach Grudziądzkich Dni Kopernikowskich.
     

2014-04-02  "Baśniowe marzenia Pana Andersena"
2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji Dział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował zajęcia literackie, podczas których dzieci poznały życie autora i przekonały się, że jego baśnie są opowieścią o nim samym. Dzieciństwo Pana Andersena nie było usłane różami. Ze strony kolegów doznał wiele przykrości. Marzył o lepszym życiu uciekając w baśniowy, magiczny świat. Był wielkim miłośnikiem książek, dlatego nie bez powodu święto książki dla dzieci ma takiego patrona. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 wędrując po baśniowej krainie poznawali mało znane opowieści jak np. "Pewna wiadomość". Bawiły się w głuchy telefon, jednocześnie wyciągając wniosek, że niesprawdzonych informacji, nie przekazuje się dalej. Dzieci obejrzały inscenizację "Calineczki", a następnie skakały jak bohaterka z kwiatka na kwiatek. Dziewczynki mogły przekonać się, która z nich jest prawdziwą księżniczką, siedząc na poduszce z ukrytym "ziarnkiem grochu". Uczestnicy zajęć szukali mamusi dla brzydkiego kaczątka i odpowiadali na zagadki.
     

2014-04-02  "Andriolli - ilustracje do Pana Tadeusza"
Od 2 do 24 kwietnia w Czytelni Czasopism prezentowano reprodukcje z teki "Andriolli - ilustracje do Pana Tadeusza".
Oryginalnie zilustrowany przez Andriolliego "Pan Tadeusz" ukazał się w 1881 r. Wydawnictwo zawierało 60 drzeworytniczych reprodukcji. Artysta ukazał obraz przeciętnego dworu szlacheckiego, jakich wiele mógł poznać podczas swoich wędrówek po Polsce. Oczom widza przenoszącego wzrok ze strof poematu na ilustracje, ukazuje się szereg prawdziwie, zgodnie z jego wyobrażeniem nakreślonych sylwetek zażywnych, rubasznych postaci szlacheckich. Wyraźnie odczuwa się zachowaną atmosferę epoki, postacie ludzkie pełne są życia i temperamentu. Ten nieprzeparty urok, jakim czarował i dziś czaruje "Pan Tadeusz" Andriolliego, wynika niewątpliwie z uchwycenia klimatu epoki, zrozumienia i przekazania jej obyczajowości. Andriolli nie ustrzegł się błędów. Mickiewicz rysując w poemacie szeroki wachlarz życia szlacheckiego przekreśla jakby stary świat, patrzy nań jako na zjawisko bezpowrotnie przemijające i przeprowadza krytykę tego świata za pomocą subtelnej ironii  i dowcipu. Wydaje się, że tej właśnie ironii i krytyki Andriolli nie dostrzegł, odczytał i zrozumiał poemat jako żal za światem, który odchodzi bezpowrotnie. Przez długie jednak lata drzeworyty Andriolliego były  praktycznie jedynymi ilustracjami do poematu. Z perspektywy czasu śmiało można zaryzykować tezę, że przy wszystkich swoich brakach były one i są do dziś  najlepszymi ilustracjami do "Pana Tadeusza".

Michał Elwiro Andriolli (1836-1893) - rysownik, ilustrator i malarz. Studiował w Moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu i Akademii w Rzymie. Epoka  Romantyzmu w znacznym stopniu ukształtowała jego twórczość i miała na nią ogromny wpływ. Andriolli tworzył liczne rodzajowe cykle rysunkowe. Malował także portrety. Wsławił się jako ilustrator czasopism "Tygodnik Ilustrowany", "Kłosy", "Tygodnik Powszechny" oraz dzieł literackich. Cykl ilustracji do "Pana Tadeusza" jest najbardziej znany i ceniony.
     

2014-03-27  "Haft, szydełko i nie tylko..."
To tytuł wystawy rękodzieła Danuty Lewandowskiej. Otwarcie wystawy odbyło się 27 marca w Filii nr 13. Ekspozycję można było oglądać do 18 kwietnia br.

Danuta Lewandowska jest grudziądzanką. Całe życie zawodowe związana była ze Szkołą Podstawową Nr 7. Obecnie jest na emeryturze i poświęca czas swoim pasjom m.in.: szydełkowaniu, haftowaniu itp. Lubi podróże, spotkania ze znajomymi, słucha muzyki klasycznej, a od trzech lat uczy się języka francuskiego, co sprawia jej wiele satysfakcji.
     

2014-03-27  Spotkanie z Romanem Branickim
27 marca w Filii nr 7 przy ul. Chopina odbyła się prezentacja poezji Romana Branickiego, członka Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "Świt". Autor tworzy od ponad trzydziestu lat. Na spotkaniu zaprezentował swoje utwory z różnych okresów twórczości.
Pan Branicki jest zapalonym szaradzistą, działkowiczem, miłośnikiem książek oraz pasjonatem pisania o ludziach, ich uczuciach oraz mieście, w którym żyją.
    

2014-03-27  "Czytam w podróży... Herberta"
Nasza biblioteka wzięła udział w II edycji ogólnopolskiej akcji "Czytam w podróży... Herberta", której celem jest upowszechnienie spuścizny twórczej poety oraz zachęcenie do czytania jego utworów np. podczas podróży. Akcja miała miejsce 27 marca. Miłośnikom literatury i wszystkim zainteresowanym wręczaliśmy w tym dniu zakładki z fragmentami wybranych utworów Zbigniewa Herberta. Organizatorem akcji jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta.

2014-03-26  Wystawa ozdób wielkanocnych
Od 26 marca do 18 kwietnia w Filii nr 13 czynna była wystawa ozdób wielkanocnych. Na ekspozycji zaprezentowano zające, kurczaki, pisanki, koszyczki i inne ozdoby wykonane przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu (DDP) z ul. Piłsudskiego 111, uczestników warsztatów integracyjnych, a także czytelników filii.
26 marca w dniu otwarcia wystawy instruktorzy i pensjonariusze z DDP zorganizowali dla dzieci warsztaty manualne, podczas których nauczyły się, jak własnoręcznie wykonać ozdoby wielkanocne.
     

2014-03-26  "Przyjście wiosny"
W Filii nr 14 odbyło się spotkanie integracyjne dzieci z Przedszkola Miejskiego "Mniszek" oraz klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 11, które przedstawiły inscenizację słowno-muzyczną. Dzieci wcieliły się w bohaterów zwiastujących wiosnę: jaskółkę, skowronka, bociana oraz recytowały wiersze o pierwszych wiosennych kwiatach: przebiśniegach, krokusach, sasankach, które znajdują się pod ochroną. Maluchy również za pomocą tańca pokazały, jak z nasiona wyrastają piękne rośliny. Na zakończenie zaśpiewały piosenkę o wiośnie.
     

2014-03-25  Spotkanie z Wojciechem Kuczokiem
W ramach projektu "Dyskusyjne Kluby Książki" w Filii nr 13 gościł Wojciech Kuczok, pisarz, scenarzysta, speleolog, laureat Nagrody Literackiej NIKE i Paszportu Polityki za powieść "Gnój". Spotkanie z autorem prowadził Grzegorz Giedrys, dziennikarz toruńskiej redakcji "Gazety Wyborczej". Pisarz opowiadał m.in. o swojej twórczości, zamiłowaniu do jaskiń oraz odkryciach, jakich dokonał. Czytelnicy mieli okazję wysłuchać dwóch wierszy z arkusza poetyckiego "Larmo" (1998), opublikowanych w 1999 roku w miesięczniku "Twórczość".

Wojciech Kuczok napisał kilkanaście książek, w tym powieści "Senność" (2008), "Spiski. Przygody tatrzańskie" (2010); zbiory opowiadań "Szkieleciarki" (2002), "Widmokrąg" (2004), "Obscenariusz" (2013), a także zbiory esejów czy felietonów "To piekielne kino" (2006) i "Moje projekcje" (2009). Jest autorem scenariuszy do filmów Magdaleny Piekorz "Pręgi" (Złote Lwy w Gdyni 2004) oraz "Senność". Jako speleolog ma wyjątkowe szczęście do odkrywania nowych, dużych jaskiń w Polsce. Za swoje dokonania podziemne otrzymał wyróżnienie w nagrodzie podróżniczo-eksploracyjnej Kolos 2013.
     

2014-03-25  "Uśmiechnięty świat. Uśmiechnięta Polska"
Od 25 marca do 7 kwietnia w Filii nr 13 prezentowano wystawę uśmiechów zgromadzonych przez Marka Wysoczyńskiego, pomysłodawcę projektu "Światowe Archiwum Uśmiechu".

Marek Wysoczyński jest dyrektorem Biura Promocji Kultury w Gdańsku, w ramach którego organizuje różnorodne koncerty i wystawy na całym świecie. Jego pasją jest kolekcjonowanie klasycznych oraz "uśmiechniętych" autografów. Dotychczas zgromadził ich ponad 25 tysięcy. Od ponad 10 lat "wesołe" podpisy gromadzi z myślą o dzieciach. W tym celu stworzył "Światowe Archiwum Uśmiechu", które ma przede wszystkim wywoływać radość na twarzach chorych dzieci znajdujących się w szpitalach czy w domach dziecka.
Więcej o samym projekcie oraz o kolekcji autografów można dowiedzieć się ze strony: www.promocjakultury.pl
     

2014-03-20  Akademia Seniora Energa
Energa Obrót S.A. zorganizowała w grudziądzkiej Bibliotece Miejskiej nieodpłatne szkolenie komputerowe pod hasłem "Akademia Seniora", które skierowane było do osób powyżej 50. roku życia. Szkolenie składało się z 4 spotkań (20 i 27 marca, 3 i 10 kwietnia) trwających około 1,5 godziny. Spotkania odbywały się raz w tygodniu – w czwartek o godz. 12.00 – w Czytelni Głównej Biblioteki Miejskiej na II piętrze. Na kolejnych spotkaniach seniorom przybliżono następujące tematy:
Spotkanie 1: budowa komputera – podstawowe pojęcia, podstawy budowy komputera
Spotkanie 2: podstawowe definicje związane z Internetem – zasoby i usługi Internetu, najpopularniejsze przeglądarki stron www, iterfejs przeglądarki i jego główne opcje
Spotkanie 3: strony www – wyszukiwanie informacji, nawigowanie po stronach www, wyświetlanie, drukowanie, zapisywanie
Spotkanie 4: poczta elektroniczna e-mail, korzystanie z eBOK Energa, bezpieczeństwo w sieci, sklepy internetowe
Po ukończeniu "Akademii Seniora" każdy uczestnik otrzymał certyfikat.
     

2014-03-20  Spotkanie z Januszem Kamińskim
20 marca w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie z Januszem Kamińskim. Niewidomy poeta i recytator zaprezentował publiczności monodram zatytułowany "Spowiedź Piłata". Było to kolejne spotkanie w ramach cyklu prezentacji członków Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "Świt".

Janusz Kamiński regularnie bierze udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych organizowanym w Grudziądzu, jak również w wielu innych konkursach. W 2010 roku został zwycięzcą OPTAN-u w kategorii teatralnej, a w 2012 - zdobył II nagrodę w konkursie recytatorskim XV OPTAN-u. Jest członkiem GGL-K "Świt".
     

2014-03-13  Spotkanie z Kazimierzem Trybulskim
13 marca w Bibliotece Głównej odbyła się trzecia prezentacja twórczości jednego z członków Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "Świt". Tym razem czytelnicy spotkali się z Kazimierzem Trybulskim, autorem powieści historycznych: "Ballada o rycerzu Krzyża" i "Za rzeką czasu". Była to okazja do bliższego zapoznania się z twórczością autora, jego planami wydawniczymi, a także okresem średniowiecza. Spotkanie uświetniły postacie z epoki: rycerz zakonny i rycerz świecki. W postacie wcielili się członkowie bractw rycerskich z Radzynia Chełmińskiego - Mieczysław Łata oraz Paweł Smoliński. Podczas spotkania czytelnicy mogli nabyć książki autora, porozmawiać z nim, uzyskać autograf.

Kazimierz Trybulski (ur. 1946) pochodzi z Więcborka, a obecnie mieszka w Grudziądzu. Emerytowany już nauczyciel w czasie swojej pracy zawodowej, posiadając I kategorię instruktora teatralnego, angażował się z zapałem w ruch teatralny, prowadził amatorskie grupy odnoszące sukcesy w różnych konkursach i przeglądach krajowych. Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. dyplom Towarzystwa Upowszechniania Kultury Teatralnej (1980), nagrodę specjalną Ministra Oświaty i Wychowania "za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej" (1983), dyplom Prezydenta Miasta Grudziądza "za wkład pracy oraz zaangażowanie w upowszechnianie kultury" (1986). W 1991 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Autor prowadzi blog o średniowieczu: kazimierztrybulski.bloog.pl/
     

2014-03-12  Prelekcja Sebastiana Soberskiego
W ramach obchodów 42. Grudziądzkich Dni Kopernikowskich w Filii nr 13 odbyła się prelekcja połączona z pokazem slajdów pt. "Słońce i Kopernik", wygłoszona przez Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.
Pan Soberski opowiadał o Mikołaju Koperniku oraz ciekawych zjawiskach związanych ze Słońcem takich jak: zaćmienie, mimimum Maundera, ruch dobowy i roczny, tranzyt Merkurego i Wenus. Uczestnicy spotkania wysłuchali fascynujących dźwięków kosmosu m.in. odgłosów zorzy polarnej, których efektem jest "geomagnetyczny syk", "chórek" i "gwizd zorzowy" oraz odgłosów słonecznych elektronów.
     

2014-03-11  "Przygody Koziołka Matołka"
Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w zajęciach literacko-plastycznych przygotowanych przez Filię nr 4 przy ul. Tytoniowej. Podczas zajęć dzieci wysłuchały opowieści o Koziołku Matołku i odpowiadały na liczne pytania związane z jego podróżą. Odgadywały zwierzęta, które poznał koziołek podczas wędrówki do Pacanowa oraz dyskutowały o jego przygodach. Wykrzykując: "kapusta!", każdy z uczestników miał szanse powiedzieć, co sądzi o zachowaniach koziołka w niebezpiecznych lub śmiesznych wydarzeniach. Z liter ukrytych pod obrazkami zwierząt zbudowały hasło: "Kornel Makuszyński". W drugiej części spotkania dzieci przystąpiły do wykonywania prac plastycznych różnymi technikami. Efektem tego były obrazki przedstawiające koziołka ruszającego w dalszą podróż.
     

2014-03-07  Spotkanie z Hanną Cygler
7 marca w Bibliotece Głównej gościła Hanna Cygler, autorka powieści obyczajowych. Do naszego miasta zawitała w ramach promocji najnowszej powieści zatytułowanej "Grecka mozaika". Podczas spotkania, które prowadziła Małgorzata Magnuszewska, czytelnicy mogli się dowiedzieć m.in. kto był pierwowzorem Jannisa Kassalisa, głównego bohatera "Greckiej mozaiki", w jaki sposób autorka tworzy, ile sprawia jej to radości, jak rodzina ocenia jej twórczość, dlaczego książki podpisuje nazwiskiem panieńskim. Spośród zgromadzonej publiczności autorka wylosowała osobę, która otrzymała książkę z jej autografem. Na zakończenie czytelnicy ustawili się z książkami po dedykację i autograf pisarki.

Hanna Cygler urodziła się w Gdańsku. Ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Pracowała w gdańskim oddziale Polskiej Agencji Informacyjnej i na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1993 roku zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności - czytelników i swojej - pisze powieści (nie tylko dla kobiet). Dotychczas napisała 15 powieści. Pierwszą z nich była książka "3 razy R", która ukazała się w 2003 nakładem Wydawnictwa Cztery Strony Świata. W latach 2004-2005 opublikowała w Wydawnictwie Kurpisz kilka powieści w serii "Nie tylko o Miłości", w tym tryptyk: "Tryb warunkowy", "Deklinacja męska/żeńska" i "Przyszły niedokonany" oraz dwuksiąg: "Głowa anioła" i "Dwie głowy anioła". Obecnie Hanna Cygler współpracuje z wydawnictwem Dom Wydawniczy REBIS, który opublikował książki takie jak np.: "Odmiana przez przypadki", "Dobre geny", "Bratnie dusze", "W cudzym domu".
Strona autorki: www.hannacygler.pl
     

2014-03-05  "Podróż wokół Słońca"
W ramach Grudziądzkich Dni Kopernikowskich w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia edukacyjne, podczas których uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 18 wybrali się w tytułową podróż rakietą ustawioną z krzeseł. Z ważnym biletem na przejazd rozpoczęto wielkie odliczanie. Dzieci poznawały Układ Słoneczny oglądając krótkie filmy edukacyjne i uczestnicząc w różnorodnych zabawach. Młodzi astronauci bawili się w "parzące Słońce", atakowali meteorytami Merkurego, szukali najwyższego szczytu na Marsie, udawali szybkiego Jowisza, stroili w pierścienie: Saturna, Jowisza, Urana i Neptuna. Uczestnicy zajęć przekonali się, jak to jest być planetą krążącą wokół Słońca. Na zakończenie w myśl powiedzenia "mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus" rozegrano zawody w przeciąganiu liny. Pojedynek zakończył się liczebną przewagą chłopców.
     

2014-02-28  "Moja Afryka"
28 lutego w Filii nr 13 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotografii Adama Jędrzejewskiego. Ekspozycję można było podziwiać do 19 marca.
18 marca autor zdjęć opowiedział o wyprawach do Afryki, podczas których stworzył wspaniałe prace.

Adam Jędrzejewski fotografuje od 1958 roku. Pierwsze kroki stawiał w Grudziądzkim Młodzieżowym Domu Kultury pod kierunkiem znakomitego pedagoga Henryka Wyczyńskiego. W 1964 roku po raz pierwszy uczestniczył w zbiorowej wystawie fotografii w grudziądzkim Muzeum. Na przestrzeni wielu lat uczestniczył w krajowych i zagranicznych wyprawach turystycznych, speleologicznych i alpinistycznych, zawsze z nieodłącznym sprzętem fotograficznym. Pokłosie wypraw do Maroka można było oglądać na wystawie "Moja Afryka".

otwarcie wystawy
     
prelekcja
     

2014-02-21  Spotkanie z Agnieszką Piórkowską
21 lutego w Filii nr 13 miało miejsce spotkanie z poezją Agnieszki Piórkowskiej, która zaprezentowała swoje wiersze wspólnie z córką. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu prezentacji członków Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "Świt".

Agnieszka Piórkowska urodziła się 24 października 1966 r. w Grudziądzu. Swoje dziecięce lata spędziła w domu rodzinnym w Mełnie. Od 1994 zamieszkała na stałe w Grudziądzu, założyła rodzinę i przez kilka lat zajmowała się wychowywaniem 4 dzieci. Pracuje w jednej z grudziądzkich firm z branży obuwniczej.
Jej przygoda z poezją rozpoczęła się kilka lat temu i rozkwitła dzięki portalowi www.cytaty.info. Autorka publikuje tam swoje utwory pod pseudonimem "misiek45". Teksty Pani Agnieszki można też znaleźć na Facebook'u otwartej grupy "Poezja wśród nut". W 2013 roku poetka wydała dwie książki: "Perły wśród róż" oraz "Poezja - serce na dłoni".
     

2014-02-18  "W Pacanowie kozy kują..."
130. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego stała się doskonałą okazją do zorganizowania zajęć literackich dla dzieci. W Dziale dla Dzieci i Młodzieży uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 zapoznali się z życiem i twórczością autora. Obejrzeli także inscenizację 120 przygód gapowatego, ale bardzo lubianego Koziołka Matołka. Dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach: próbowały odnaleźć właściwą drogę do Pacanowa, szukały złotej podkowy dla Koziołka, zbierały na czas kapustę dla Matołka i rzucały podkową do celu. Uczestnicy zajęć doskonale bawili się podczas oglądania fragmentów bajki telewizyjnej oraz odpowiadając na zagadki. Najwięcej radości sprawiło im wydawanie matołkowych odgłosów: beee, beee.
     

2014-02-03  "Białe Wakacje w bibliotece"
Na czas ferii zimowych od 3 do 14 lutego przygotowaliśmy bogatą ofertę zajęć. Wybrane prezentujemy na zdjęciach poniżej.

Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej – godz. 11.00
3.02 – "O leniwym kocie, który lasagne je w locie" – zajęcia literacko-plastyczne
4.02 – "Gdyby dinozaury żyły dziś na świecie… czyli drogie dzieci co o nich wiecie?" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
5.02 – "Baw się z nami w oriami!" – zajęcia plastyczne
6.02 – "Dymy mówią… czyli indiańskie bajanie" – zajęcia literacko-plastyczne
7.02 – "W Bałwankowie" – zajęcia literacko-plastyczne
10.02 – "Aby ferie mieć bajeczne, muszą one być bezpieczne!" – spotkanie
z przedstawicielami Straży Miejskiej w Grudziądzu oraz ogłoszenie konkursu plastycznego
11.02 – "Opowieści z pajęczej sieci" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
12.02 – "Eureka! Jaka wesoła ta nasza biblioteka!" – gry i zabawy planszowe
13.02 – "Aby ferie mieć bajeczne, muszą one być bezpieczne!" – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowanego przez Straż Miejską w Grudziądzu
14.02 – "Zobacz kotku, co mam w środku?" – walentynkowe zajęcia literacko-plastyczne
     
        
     

Filia nr 1 – godz. 12.00
Cykl zajęć dla dzieci: gry i zabawy, rozwiązywanie rebusów i krzyżówek, zajęcia plastyczne i literackie, popularyzowanie literatury poprzez głośne czytanie i zabawy z książką.
Zajęcia będą odbywać się codziennie.
     

Filia nr 3 – godz. 11.30                        
3.02 – "Lepimy bałwany" – zajęcia w plenerze
7.02 – "Postaci z moich bajek" – lepienie figurek z masy solnej
10.02 – "Postaci z moich bajek" – kolorowanie figurek z masy solnej
13.02 – "Literackie łamigłówki" – konkurs czytelniczy
     

Filia nr 4 – godz. 12.00
3.02 – "Z bajkową wróżką w krainie baśni" – zajęcia literackie
7.02 – "Nasza zima zła" – quiz o zimie
10.02 – "Coś z niczego" – zajęcia plastyczne origami
13.02 – "Dzień bezpiecznego Internetu"  – wspólnie odkrywamy cyfrowy świat
bez przykrych niespodzianek
14.02 – Wykonanie walentynki dla swojej sympatii
     

Filia nr 7 – godz. 12.00
Zajęcia literackie, plastyczne, edukacyjne, gry i zabawy, głośne czytanie związane z zimą i zbliżającymi się Walentynkami. Zajęcia odbywały się w pierwszym tygodniu ferii od 3 do 7 lutego. 
   

Filia nr 8 – godz. 12.00
6.02 – zajęcia plastyczne "Wesołe bałwanki"
13.02 – zajęcia plastyczne "Na nartach"

Filia nr 13 – godz. 10.30
3.02 – "Ozdoby z krepy" – zajęcia plastyczno-manualne
5.02 – "Walentynkowe upominki" – zajęcia plastyczne
7.02 – "Pamiątka z Grudziądza" – warsztaty manualne z instruktorami Domu Dziennego Pobytu
11.02 – "Bezpieczeństwo dzieci podczas ferii zimowych i nie tylko…' – spotkanie
z przedstawicielami Straży Miejskiej
     
     
13.02, godz. 12.00 – "Na ziemi i niebie" – spektakl dla dzieci w wykonaniu teatru "Zaczarowany Świat" z Torunia
     

Filia nr 14, godz. 11.00
3.02 – "Zimą wkoło jest wesoło" – konkurs plastyczny   
4.02 – "Baśniowa kraina" – głośne czytanie i malowanie ulubionej postaci
11.02 – "Walentynki" – laurki i karty
Codziennie – "Raz, dwa, trzy – graj i Ty" – gry edukacyjne
     

Sponsor:

2014-01-24  Impresje muzyczno-satyryczne
24 stycznia w Filii nr 13 odbyło się spotkanie z księdzem kanonikiem Jerzym Wincentym Sobotą, który przedstawił swoje utwory. Podczas spotkania wystąpił chór The G Singers.

Ksiądz Jerzy Sobota urodził się 5 kwietnia 1931 roku w Działdowie. Z Grudziądzem związany jest od 1972 roku, w którym został mianowany wikariuszem parafii farnej św. Mikołaja w Grudziądzu. W 1980 mianowano go rektorem ośrodka duszpasterskiego przy kościele Ducha Świętego w Grudziądzu, a rok później powierzono mu obowiązki pierwszego proboszcza nowoutworzonej parafii Ducha Świętego.
Ksiądz Sobota jest autorem wielu utworów patriotycznych oraz religijnych. Miłość do naszego miasta sprawiła, że jest również autorem "Pieśni o Grudziądzu". Ksiądz znany jest w naszym mieście z głoszenia pięknych, porywających kazań oraz pasji muzycznych, literackich, w szczególności satyrycznych.
     

2014-01-23  Wystawa w Filii nr 13
23 stycznia odbyło się otwarcie wystawy prac wykonanych przez uczestników zajęć plastycznych w Centrum Kultury Teatr. Na wystawie zaprezentowano dzieła młodych artystów biorących udział w zajęciach Pracowni Plastycznej CK Teatr. Prace powstały pod opieką Marianny Gitner-Sawistowskiej.
Wystawa prac plastycznych była czynna do 25 lutego 2014 r.
     

2014-01-17  Poezja Piotra Czaplińskiego
W bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska odbyło się spotkanie poetyckie, podczas którego swoją poezję zaprezentował Piotr Czapliński, jeden z członków Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "Świt" (GGL-K). Słowo wstępne o poecie i jego twórczości wygłosił Wiesław Hawełko, twórca tejże grupy.
Poeta przedstawił m.in. wiersze będące podsumowaniem pewnego etapu życia, utwory miłosne adresowane do ukochanej żony, a także poezję, którą stworzył będąc daleko od rodziny, pracując za granicą.

Piotr Czapliński urodził się w 1967 roku w Świeciu n. Wisłą. Od czasów szkoły średniej swoje życie związał zarówno z poezją, jak i Grudziądzem. Tu znalazł miłość i założył rodzinę. Jest pracownikiem Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni w Grudziądzu, pomimo wykształcenia technicznego (inżynier mechatronik) swoje myśli, poszukiwania, niepewności i miłość opisuje w poezji. Jego wiersze są obrazem poszukiwania drogi przez życie i miejsca w rzeczywistości, często kontestowanej. Innym nurtem jego twórczości, a zarazem wynikiem odnalezionej miłości, są erotyki, w których w dość wysublimowany sposób prowadzi czytelnika w świat fantazji, a może rzeczywistości…
     

2014-01-15  Klub Kobiet w bibliotece
15 stycznia w Filii nr 13 odbyło się spotkanie z Teresą Mazurkiewicz, które zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie MIASTO KULTURY w ramach działalności Klubu Kobiet.
Teresa Mazurkiewicz, pasjonatka fotografii i podróży, bibliotekarka z Filii nr 13, opowiedziała na spotkaniu o swojej wyprawie na Borneo.
     

2014-01-13  "Kartony Powstańcze 1863"
Od 13 stycznia do 29 marca w Czytelni Czasopism prezentowano reprodukcje grafik Artura Grottgera, malarza i rysownika, autora cyklu "kartonów" o powstaniu styczniowym.

Artur Grottger studiował w uczelniach artystycznych Lwowa, Krakowa i Wiednia. Jego życie i działalność realizowały się w niezwykle trudnym dla Polski okresie historycznym. Troska o chleb powszedni zmuszała często młodego artystę, pełnego ognia i życia do pracy dla zarobku. Tak więc podejmował współpracę z wieloma pismami ilustrowanymi, wydawnictwami, wykonując dla nich zamówione ryciny i winiety. Artysta czuł jednak, że w pełni może się realizować tylko w poważnych i większych tematach.
Wybuch powstania narodowego w 1863 roku stanowił przełom w rozwoju talentu młodego Grottgera, który od tego momentu nabrał niejako samodzielnego, wybitnie narodowego kierunku. Walki i cierpienia Polski natchnęły wrażliwego artystę do dzieł będących narodowymi epopejami, które w cyklach znanych pod tytułami: "Polonia", "Lituania", "Padół Płaczu", "Warszawa"  i "Wieczory zimowe" przyniosły artyście prawdziwe uznanie i sławę. Patriotyczna wymowa tych arcydzieł sztuki rysunkowej powodowała, że ich odbitki i fotografie znane były w kraju jak i poza granicami Polski.
Na ekspozycji prezentowano kartony z trzech cykli: "Padół Płaczu", "Lituania" oraz "Polonia". Wszystkie prace zostały przez artystę nazwane i podpisane, tak więc ekspozycja jest swoistą opowieścią o niezwykle trudnych i dramatycznych losach ludzi i XIX-wiecznej Polski.
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1719843