Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta GrudzišdzArchiwum wydarzeń 2015
2015-12-21  Dotacja finansowa z Biblioteki Narodowej
W ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" nabyliśmy 1.078 woluminów o wartości 24.148 zł.
Pierwsza część zakupionych książek dostępna była dla czytelników w działach Biblioteki Głównej i filiach w połowie listopada. Pozostałe wydawnictwa trafiły do bibliotek z końcem 2015 r.
       

Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

2015-12-18  Promocja tomiku poezji
18 grudnia w Filii nr 13 odbyła się promocja nowego, czwartego już tomiku wierszy Marianny Chróścińskiej pt. "sercem pisane... IV". Spotkanie rozpoczęło się od kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu. Specjalnie dla autorki Grażyna Jurkowska, instruktorka Domu Dziennego Pobytu, zaśpiewała piosenkę "Jej portret". Pani Marianna zaprezentowała wiersze z najnowszego tomiku.
     

2015-12-18  "Baju, baju Mikołaju"
14 i 18 grudnia kilka grup ze szkół podstawowych i pobliskich przedszkoli gościło w bibliotece na zajęciach literacko-plastycznych o Świętym Mikołaju, postaci lubianej przez wszystkie dzieci. Każde oczekuje od niego wymarzonych prezentów, a okazuje się, że Mikołaj jest wielkim gapą - pierze listy z prośbami od dzieci albo gubi po świecie prezenty. Najmłodsi, oglądając inscenizację o św. Mikołaju, mogli przekonać się, że pomimo wielu problemów zawsze wychodzi cało z opresji. Każda bajka kończy się dobrze - szczęściem i radością dzieci. Na zajęciach uczestnicy stroili "zagadkową choinkę" i bawili się w mikołajowe zabawy. Podsumowaniem każdego spotkania było wykonanie ozdoby - papierowego Mikołaja.
     

2015-12-17  Konkurs recytatorski
17 grudnia w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbył się konkurs recytatorski "Świąteczne wierszowanie". Wzięło w nim udział 89 uczniów z 11 szkół podstawowych z Grudziądza i okolic.

NAGRODY:
I miejsce: Bartosz Stawicki SP 9
II miejsce: Dominika Gendig SP 3
III miejsce: Dominika Kryształ SP Grupa

WYRÓŻNIENIA:
Nikola Jankowska SP Nowa Wieś
Szymon Guttmann SP Nowa Wieś
Maciej Jonac SP Grupa
Wiktoria Michalska SP 5
Filip Kaczorowski SP 2
Marta Druch SP Piaski

Laureaci I, II, III miejsca otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Wyróżniono 6 uczniów, którzy otrzymali pamiątkowe książki z dyplomami. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a nauczyciele podziękowania.
     

2015-12-15  Wieczór poezji
15 grudnia w Filii nr 13 gościł Roman Branicki, członek Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT". Autor tworzy od ponad trzydziestu lat. Pisze głównie o ludziach, ich uczuciach oraz mieście, w którym żyją. Pan Branicki zaprezentował wybrane utwory.
     

2015-12-04  "Mikołajowe bajanie"
"Kto w Mikołaja wierzy Świętego, zawsze prezent dostanie od niego" - pod takim hasłem odbyło się coroczne Mikołajkowe spotkanie Biblioteki Miejskiej z przedszkolakami. Tym razem w dniu 4 grudnia odwiedziłyśmy sąsiadujące z nami przedszkole "Tarpno", by poczytać dzieciom piękną opowieść o Świętym Mikołaju. Dodatkowo za pomocą krótkich i zabawnych inscenizacji pokazałyśmy, że warto wierzyć w Świętego Mikołaja i magię Świąt nawet jak się jest dorosłym. Nie kosztowne prezenty są najważniejsze, lecz wspólnie spędzony czas z rodziną. Jak co roku wszystkie dzieci były bardzo grzeczne i same też przygotowały uroczy program artystyczny dla Świętego Mikołaja.
     

2015-12-03  Promocja tomiku
3 grudnia w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbył się wieczór autorski i promocja tomiku poezji Aleksandra Stajkowskiego, członka Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT". Tomik poezji nosi tytuł "Skrzyżowania". Autor zaprezentował kilkanaście utworów, które sam nazywa "wierszydłami". Jest to zaledwie ułamek jego twórczości, gdyż Pan Stajkowski tworzy od 1966 roku i napisał kilka tysięcy wierszy.

Aleksander Stajkowski - w okresie od stycznia 1978 r. do 13 grudnia 1981 r. był prezesem Klubu Literackiego przy Grudziądzkim Towarzystwie Kultury. Od listopada 1982 r. członek Grudziądzkiej Spółki Literackiej "Trynka". Debiutował w 1976 w dwutygodniku "Nowa Wieś". Wiersze publikował w prasie lokalnej i krajowej. Autor wierszy publikowanych w almanachach: "Remanent 85", "Grudziądzka Spółka Literacka "Trynka".
     

2015-12-03  Spotkanie z Andrzejem Antonim Kaczmarkiem
W Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej 1 odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Antonim Kaczmarkiem i promocja jego najnowszej książki pt. "Sny przerażacze". Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Mój sen", w którym udział wzięli uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 2.
     

2015-12-01  Kiermasze świąteczne
Otwarcie "Świątecznego kramiku" w Filii nr 1 na Lotnisku odbyło się 1 grudnia o godz. 10.00. Ozdoby wystawione w filii zostały wykonane przez panie należące do Klubu Kobiet Aktywnych "Lotniczanki".
     
Bożonarodzeniowe ozdoby w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 dostępne były od 2 grudnia. Asortyment świąteczny przygotowali pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu oraz czytelnicy filii.
     
W Filii nr 11, mieszczącej się w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym, 9 grudnia wystawiono świąteczne ozdoby przygotowane przez pacjentów Oddziału Psychiatrycznego Dziennego. 
     

2015-11-26  "Obcy niebezpieczny" - spotkanie ze strażnikiem miejskim
W Filii nr 13 odbyły się zajęcia edukacyjne, które poprowadziła dla uczniów z SP nr 5 funkcjonariuszka Bogumiła Leśniewicz. Pani strażnik przekazała informacje na temat niebezpieczeństw, które im grożą w różnych sytuacjach życiowych. Dzieci dowiedziały się nie tylko, jak powinny zachować się wobec niebezpieczeństw czyhających na nie w świecie wirtualnym i realnym, ale także jak ich unikać i im przeciwdziałać. Pytań do gościa było wiele. Uczniowie podjęli ze strażniczką krótką dyskusję o aktualnych zmianach dotyczących prawa w ruchu drogowym, a w szczególności poruszania się rowerem.
     

2015-11-25  Światowy Dzień Pluszowego Misia
"O czym marzą misie?" to tytuł tegorocznych zajęć zorganizowanych przez Dział dla Dzieci i Młodzieży w dniu święta wszystkich misiów. Liczne grupy dzieci z pobliskich przedszkoli i szkół podstawowych mogły świętować razem ze swoimi misowymi przytulankami. Uczestnicy zajęć zgodnie stwierdzili, że miśki marzą: o przytulaniu, o tym, żeby nie zostały porzucone i zapomniane przez dzieci. Każdy miś mógł poczuć się tego dnia wyjątkowy. Pluszaki tańczyły, chodziły po wybiegu jak prawdziwi modele. Od tych sympatycznych postaci, które występują w bajkach, możemy się czegoś nauczyć. Misie są dobre i pragną przyjaźni. Pokazują, że nie warto się gniewać i obrażać. Poprzez przygody misia Kazimierza dzieci dowiedziały się, jak ważne są te wartości w życiu. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć misiowe inscenizacje, brać udział w misiowych zabawach i poczuć się jak prawdziwe pluszowe misie.
     

2015-11-24  "Kłótnia kolorów guzikowych"
Z okazji Światowego Dnia Kredki przypadającego na dzień 22 listopada, już po raz drugi w Bibliotece Miejskiej zorganizowano zajęcia o kolorach. Spotkanie pod hasłem "Kłótnia kolorów guzikowych" odbyło się w Filii nr 13. Wzięły w nim udział dzieci z Przedszkola Kuntersztyn. Szukanie guzików w piecach, zabawa w guzikowego ślimaka, żyrafa, którą źle pokolorowano w kolorowance - to tylko niektóre zabawy, w których uczestniczyły przedszkolaki, aby dojść do zagadnień o tworzeniu i łączeniu kolorów oraz starej i aktualnej prawdy "o nieocenianiu  kogoś po wyglądzie".
     

2015-11-19  Wystawa grupy twórczej
19 listopada w Filii nr 13 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac grupy twórczej z pracowni autorskiej Klary Stolp.
Zaprezentowano prace najmłodszych twórców z pracowni pani Stolp: Soni Garbowskiej, Ewy Grabowskiej, Szymona Grabowskiego, Mikołaja Kropidłowskiego, Bartosza Michała Kuskowskiego, Michała Gabriela Kuskowskiego, Huberta Kwiatkowskiego, Zofii Lewandowskiej, Klaudii Lorbietzkiej, Leonarda Mederskiego, Karoliny Niedzielskiej, Adama Niedzina, Macieja Pająka, Zuzanny Rejowskiej, Aleksandry Stachowskiej, Marty Antoniny Strublewskiej, Maksymiliana Szulca, Martyny Szulc.
Wystawa była czynna do 14 stycznia 2016 roku.
   

2015-11-19  Wystawa w Filii nr 4
19 listopada w Filii nr 4 przy ulicy Tytoniowej 1 została otwarta wystawa rzemiosła artystycznego Katarzyny Kowalskiej i Anny Uziałło. Obie panie są amatorkami, od lat zajmującymi się rzemiosłem artystycznym. Specjalnością Katarzyny Kowalskiej są lalki tilda i anioły wykonywane różnymi technikami, natomiast Anna Uziałło szydełkiem wyczarowuje zabawki i maskotki. Na wystawie zaprezentowano również dzieła innych wytwórców. Prace można było podziwiać do 30 listopada.
     

2015-11-12  Spotkanie z Magdaleną Witkiewicz
12 listopada w Filii nr 1 na Lotnisku gościła pisarka Magdalena Witkiewicz. Autorka jest absolwentką kilku uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów. Jest miłośniczką literatury oraz dzieci (w szczególności swoich - Lilianki i Mateuszka). Pisze o poważnych sprawach w lekkim, a czasem nawet bardzo lekkim stylu. Rozśmiesza i wzrusza. Dla dzieci i dla dorosłych. Jej pierwsza powieść, "Milaczek", poprawiła humor tysiącom czytelników. Poza tym wydała powieści takie jak np.: "Ballada o ciotce Matyldzie", "Opowieść niewiernej", "Szkoła żon", "Zamek z piasku", "Pensjonat marzeń" oraz "Pierwsza na liście".
Strona autorki:  magdalenawitkiewicz.pl/
     

2015-11-12  Szkolenia dla seniorów
W filiach bibliotecznych odbyły się bezpłatne szkolenia prowadzone przez prawnika na temat testamentów. Przedsięwzięcie w ramach cyklu "Spotkania przy kawie" zorganizował Urząd Miejski w Grudziądzu.
Szkolenia przeprowadzono w: Filii nr 8 (17 listopada), Filii nr 3 (19 listopada), Filii nr 4 (24 listopada), Filii nr 1 (26 listopada) oraz Filii nr 13 (1 grudnia).
Podczas szkoleń seniorzy dowiedzieli się m.in. jakie są rodzaje testamentów oraz zasady ich sporządzania.
   

2015-11-06  "Pani Janina o folklorze przypomina"
To tytuł zajęć literackich przygotowanych przez Dział dla Dzieci i Młodzieży. Utwory Janiny Porazińskiej od wielu lat towarzyszą dzieciom dodając radości w młodych latach. Ponadczasowe prawdy i wartości w nich zawarte przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dzięki autorce dzieci znają kołysanki i wiersze, które kiedyś opowiadali sobie ich rodzice i dziadkowie. Janina Porazińska nie tylko bawi, ale też uczy poszanowania dla folkloru polskiej wsi.
Podczas zajęć dzieci poznają twórczość autorki oraz dowiadują się, czym jest folklor. Charakter zajęć jest różnorodny od prezentacji multimedialnych, opowiadań i wierszy aż do wspólnej zabawy.
     

2015-11-05  "Plakat konkursowy"
5 listopada w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyło się otwarcie wystawy prac uczniów grudziądzkiego Liceum Plastycznego.
Tegoroczna wystawa była piątą ekspozycją, organizowaną we współpracy z Zespołem Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu. Tym razem zaprezentowano plakaty uczniów, którzy brali udział w konkursie organizowanym przez Urząd Patentowy RP. Myślą przewodnią tegorocznej edycji konkursu są dwie sentencje: "Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie" Petera Druckera oraz "Choć może nie zawsze to sobie uświadamiamy, to właśnie postęp nauki zmienia oblicze świata" ks. prof. Michała Hellera. Spośród 160 prac nadesłanych na konkurs Jury przyznało pierwszą nagrodę uczennicy Liceum Plastycznego - Patrycji Becker.
Wystawę można było podziwiać do 31 stycznia 2016 roku.
     

2015-11-03  "Literatura w kinie, kino w literaturze"
We współpracy z Kinem Helios w Grudziądzu Filia nr 13 zorganizowała spotkanie dla miłośników literatury i kina. Gościem specjalnym był Jerzy Rębisz, który kierował studyjnym Kinem Helios. Zgromadzona publiczność wysłuchała opowieści o dostarczaniu kopii filmów do naszego miasta, ich projekcji oraz o popularności niektórych filmów. Na spotkaniu wyświetlono prezentację na temat ekranizacji klasycznych dzieł literatury. Dyrektor Kina Helios Weronika Rydzińska opowiedziała o współczesnym kinie, a Adam Wydra - o Kinie Konesera.
Odbyło się kilka losowań nagród m.in. darmowych wejściówek do kina oraz książek.
     

2015-10-26  "Magiczny ogród"
26 października w Filii nr 13 rozstrzygnięto XIII Miejski Integracyjny Konkurs Plastyczny dla szkół podstawowych i specjalnych oraz otwarto wystawę prac pokonkursowych. W tym roku na konkurs wpłynęło 150 prac. Komisja w składzie: Marianna Gitner-Sawistowska (przewodnicząca), Krzysztof Koźbiał oraz Aleksandra Szymczyk przyznała nagrody i wyróżnienia następującym osobom:

W  KATEGORII  SZKÓŁ  PODSTAWOWYCH - KLASY  I-III:
NAGRODY: Amelia Rzeszowska -  SP nr 16, Kinga  Korczewska - SP nr 7, Zuzanna Aleksandrowicz - SP nr 7, Julia  Wołodźko - SP nr 7, Amelia  Muzalewska - SP nr 12, Magdalena Rutkowska - SP nr 20

WYRÓŻNIENIA: Szymon Foryś - SP nr 7, Dorian Sieniawski - SP nr 7, Adam Pieczonka - SP nr 7, Aleksandra Mykowska - SP nr 20, Nadia Krause - SP nr 7, Martyna Paczkowska - SP nr 15

W  KATEGORII  SZKÓŁ  PODSTAWOWYCH - KLASY  IV-VI I GIMNAZJUM:
NAGRODY: Patrycja Wiloczyńska -  Gim. nr 10, Joanna Laskowska - Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna nr 2, Maja Hoahg Dinh - SP nr 16, Maciej Rydelek - Gim. nr 10, Maksymilian Lipniewski - SP nr 13, Klaudia Malinowska - SP nr 12, Martyna Maćkowiak - SP nr 7

WYRÓŻNIENIA: Leonard Mederski - SP nr 20, Natalia Kostewicz - SP nr 20, Kamil Chodowski - Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna nr 2, Maja Szczepańska - SP nr 3, Weronika Gabrychowicz - Gim. nr 10, Kornelia Ochelska - SP nr 7.

Po wręczeniu nagród otwarto wystawę prac pokonkursowych, która była czynna do 18 listopada br.
Głównym organizatorem konkursu jest Violetta Majewicz, nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych, współorganizatorem - Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych.
     

2015-10-26  "Telemeleopowieści, w których coś szeleści"
W Filii nr 13 znowu kłopoty! Jak nie ostry chrzan szczypie w oczy, to zapatrzony w siebie paw odchodzi bez słowa; słoń, który psuje platformę dokerów w porcie i bąk, który zakłóca Elemelkowi połączenie telefoniczne… - „Co jeszcze?”-  zapytali uczniowie z SP nr 16, słuchając skomplikowanych opowieści i bardzo szeleszczących wyrazów. Dyskusje i zabawy w zajęciach promujących twórczość Hanny Łochockiej, znanej, polskiej twórczyni dzieł literackich dla dzieci, sprowadziły uczestników spotkania do wniosku, że niekiedy kłopoty można zamienić nawet na śmiech.
     

2015-10-22  Poetycko w bibliotece
W Filii nr 1 na Lotnisku odbył się wieczór poezji autorów z Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT". Na spotkaniu mieliśmy okazję wysłuchać utworów Romana Branickiego, Piotra Czaplińskiego, Aleksandra  Stajkowskiego.
     

2015-10-22  "Bon czy ton"
22 października odbył się konkurs edukacyjny pt. "Bon czy ton - czyli dobre wychowanie", w którym udział wzięły dzieci klasy drugiej SP nr 11. Dobre maniery i wychowanie na co dzień, poprawne zachowanie w różnych sytuacjach, etykieta na oficjalnych spotkaniach oraz konwenanse i kurtuazja, oto tematy, o których bibliotekarze rozmawiali z dziećmi. Uczniowie poznali przysłowia i porzekadła związane z dobrym wychowaniem np. "Gdy wyrazisz żal za błędy – zyskasz sobie innych względy", "Zamknij usta swe na kluczyk, by dyskrecji je nauczyć", "To uprzejmość bez wątpienia atmosferę wokół zmienia", "Wszelka pomoc i współpraca zawsze bardzo się opłaca". Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.
     

2015-10-22  "Rodzina Chopina"
22 października w Filii nr 3 miało miejsce spotkanie z Krystyną Borucińską, autorką edukacyjnego cyklu "Bliżej Chopina". Na spotkanie przybyli uczniowie klasy czwartej Szkoły Podstawowej nr 7 na Strzemięcinie. Pani Borucińska opowiedziała dzieciom o relacjach w rodzinie kompozytora z Żelazowej Woli. Na zakończenie przeczytała kilka wierszy o Fryderyku Chopinie.  
     

2015-10-20  O jaskiniach...
20 października w Filii nr 13 odbyła się prelekcja Adama Jędrzejewskiego, zorganizowana na zakończenie wystawy fotografii "Moje Jaskinie".
Adam Jędrzejewski zaprezentował zdjęcia zrobione w skalnych przestrzeniach, opowiedział o celach swoich wypraw, sposobach poruszania się w jaskiniach oraz sposobach wykonania fotografii.
    

2015-10-19  "Jakie to kłopoty mają borowiki i klekoty?"
Nadeszła jesień. Bociany szykują się do wielkiej podróży do Afryki, a borowiki rosną w lesie jak na drożdżach. W Filii Nr 13 przedszkolaki z Przedszkola Kuntersztyn i Sióstr Elżbietanek wcieliły się w małych aktorów grających bohaterów z opowiadania B. Czarnik, którzy uciekli przed deszczem pod wielką parasolkę-kapelusz gościnnego borowika. Czy uciekniemy w październiku przed deszczem jesiennym? A może tak jak bociany-polecimy za słońcem do Afryki? Zbieranie grzybów i ciekawe jesienne opowieści, sprawiły, że dla przedszkolaków nie taka jesień straszna…
     

2015-10-15  "Okolice Grudziądza na starej pocztówce"
W Bibliotece Miejskiej odbyła się promocja kolejnego albumu Ryszarda Bogdana Kucharczyka. W publikacji zebrano ponad 100 kart pocztowych z okolicznych gmin: Gruta, Rogóźno, Radzyń, Łasin, Świecie nad Osą, Grudziądz. Wydawnictwo powstało ze zbiorów: Ryszarda Kucharczyka, Henryka Przerwy i Mirosława Gąski. Kolekcjonerzy widokówek zaprezentowali album, mówili o swoich zbiorach i planach wydania następnych publikacji.
     

2015-10-15  "Karpackie gry"
15 października w Filii nr 1 gościł Marcin Majchrowski, szósty w historii samotny zdobywca Łuku Karpat. Podróżnik opowiadał o wędrówce trwającej 98 dni, o trudnościach napotkanych na trasie, przekraczaniu granic, spotkaniach z pasterzami i zwierzętami. Pokonał ponad 2000 kilometrów przez 7 krajów: Rumunię, Ukrainę, Węgry, Polskę, Słowację i Czechy.
     

2015-10-14  "O miłym niedźwiadku - Kubusiu Puchatku"
Kubuś Puchatek jest częstym tematem zajęć w Dziale dla Dzieci i Młodzieży. 14 października ten najstarszy miś książkowy obchodził swoje 89. urodziny. Dzieci z klasy "0" Szkoły Podstawowej nr 16 z radością uczestniczyły w tym święcie. Wszyscy uczestnicy odśpiewali solenizantowi sto lat. Dzieci zapaliły symboliczne świeczki na torcie i złożyły Kubusiowi życzenia. Zajęcia "O miłym niedźwiadku - Kubusiu Puchatku" miały również wymiar literacki. Zerówkowicze obejrzeli dwie inscenizacje oraz uczestniczyli w zabawach ruchowych.
     

2015-10-13  "Zdarzyło się w bibliotece..."
13 października w Filii nr 13 ogłoszono wyniki konkursu literackiego "Zdarzyło się w bibliotece...", zorganizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Grudziądzu. Konkurs był przeznaczony dla dzieci i młodzieży do lat 16. Zadaniem uczestników było napisanie opowiadania. Wpłynęło 36 prac. Komisja w składzie: Alina Brzozowska, Krzysztof Koźbiał i Aleksandra Ciżnicka, dokonała oceny prac i przyznała:

I NAGRODĘ - Oliwii Pieniak
oraz
WYRÓŻNIENIA dla:
- Krzysztofa Kłosowicza
- Weroniki Lewińskiej
- Kasi Tłuścik.
     
Po rozstrzygnięciu konkursu odbyło się spotkanie z Hanną Cygler pod hasłem "Babskie gadanie". Rozmowę z autorką prowadziły: Małgorzata Magnuszewska i Teresa Mazurkiewicz. Czytelnicy mieli okazję nabyć najnowszą powieść pisarki "Złodziejki czasu" oraz wcześniej wydane książki, a także audiobooki.
     
Impreza została dofinansowana z Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.
Partnerzy: Biblioteka Miejska, Studio Grafiki Komputerowej.

2015-10-08  "Bo wszystko przez te nogi stonogi"
Bohaterem kolejnych zajęć w Dziale dla Dzieci i Młodzieży była stonoga. To taka zabawna postać występująca w wielu bajkach. Boryka się ona z wieloma problemami, których powodem są liczne nogi. Dzieci, oglądając inscenizację oraz słuchając bajek o stonodze, dochodziły do wniosku: "Bo wszystko przez te nogi stonogi!". Najmłodsi podczas zajęć bawili się w stonogę, liczyli jej nogi oraz sznurowali buty. Nie zabrakło dobrej zabawy, której towarzyszyły uśmiechnięte buzie uczestników.
     

2015-10-07  Ekspozycja w Filii nr 8
W bibliotece na Rządzu prezentowano prace grudziądzanki Agnieszki Jabłońskiej, stałej czytelniczki Filii nr 8. Autorka prac maluje od 10 lat, głównie martwą naturę, kwiaty i krajobrazy. Ekspozycja czynna była od 7 do 30 października.
     

2015-10-01  "Jesień w bibliotece"
1 października w Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej 1 odbyły się zajęcia o tematyce jesiennej. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 wykonywały prace plastyczne o jesieni.
     

2015-10-01  "Szlembark"
W październiku w Czytelni Czasopism dostępna była ekspozycja grafik Tadeusza Kulisiewicza "Szlembark" (1931), będąca pozostałością po Bibliotece Towarzystwa Czytelni Ludowych, która działała w gmachu przy ul. Legionów 28 w okresie międzywojennym. To wybitne dzieło polskiego twórcy pokazywane jest raz na kilka lat. Ciekawa jest proweniencja tego wydawnictwa. Teka z 12 drzeworytami została przekazana do zbiorów TCL przez  Fundusz Kultury Narodowej, który został utworzony z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w 1928 roku. Jego ideą było wspieranie polskiej kultury i nauki. Fundusz zakupił 100 sygnowanych  i ostemplowanych pieczęcią FKN egzemplarzy "Teki", które trafiły do różnych instytucji kultury m.in. do Biblioteki TCL w Grudziądzu. Egzemplarz grudziądzki jest sygnowany, posiada pieczęć FKN oraz wybity numer 76.

Tadeusz Kulisiewicz (1899-1988) - studiował w Poznaniu i Warszawie m.in. u Miłosza i Mieczysława Kotarbińskich oraz Władysława Skoczylasa. Obiektem jego artystycznych działań stał się Szlembark – jego domy, okolice i przede wszystkim ludzie. Od 1926 r. był członkiem Stowarzyszenia Artystów Grafików "Ryt" i w tymże roku na wystawie tego stowarzyszenia debiutował publicznie jako grafik. W 1928 otrzymał pierwszą nagrodę na Salonie Grafiki Polskiej w Warszawie, rok później w Poznaniu, a potem w Krakowie. Już pierwsze pobyty w Szlembarku zaowocowały licznymi szkicami, a następnie drzeworytami, zebranymi potem w pierwszej tece drzeworytów zatytułowanej "Szlembark". Jej publikacja stała się w świecie artystycznym wielkim wydarzeniem, była długo i zwykle pozytywnie komentowana, a autorowi przyniosła sławę. Około 1965 roku rozstał się ze Szlembarkiem i wybudował sobie domek na Rysulówce koło Kir w Kościelisku. Tam powstały cykle "Pejzaże górskie" (1968) i "Krajobrazy spalone" (1979). Zmarł 18 sierpnia 1988 r. w Warszawie.

2015-09-30  "Wiktor Kulerski in memoriam" w 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci
Grudziądzka książnica zdobyła grant w wysokości 10.000 zł w konkursie "Tu mieszkam, tu zmieniam" Fundacji BZ WBK na realizację projektu "Wiktor Kulerski in memoriam", który miał przybliżyć postać i dokonania patrona Biblioteki Miejskiej, wybitnego działacza społecznego i politycznego związanego z Grudziądzem. Przedsięwzięcie rozpoczęło się 20 marca i trwało do końca września 2015 roku. Całkowity koszt zadania wyniósł 16.115 zł, z tego 6.115 zł stanowiło dofinansowanie z Urzędu Miejskiego.
Imprezy zorganizowane w ramach projektu podzielono na trzy części:
1. Część popularnonaukowa obejmująca wykłady, wystawę, konferencję naukową oraz przygotowanie folderu informacyjnego o bibliotece i Wiktorze Kulerskim.
2. Część rekreacyjna, w której zabawa była pretekstem do poznania dokonań Wiktora Kulerskiego. Odbyły się imprezy takie jak: rajd rowerowy, piknik oraz spacer po mieście z przewodnikiem.
3. Część edukacyjna dla dzieci, w ramach której zorganizowano zajęcia i konkurs.

W dniu rocznicy urodzin naszego patrona - 20 marca - o godzinie 11.00 złożono kwiaty pod pomnikiem Wiktora Kulerskiego na Plantach Al. 23 Stycznia. Godzinę później w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci pt. "Być wzorem za Wiktorem". O godz. 17.00 rozpoczął się wykład inauguracyjny połączony z prezentacją multimedialną "Wiktor Kulerski – droga do narodzin idei >>Gazety Grudziądzkiej<<" Reginy Potęgi-Magdziarz, kierownika Działu Naukowego Biblioteki Miejskiej. Wykład był poprzedzony występem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu.
     
     

16 kwietnia o godz. 17.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Wiktor Kulerski -  życie i dzieło". Ekspozycję prezentowano w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej do końca września 2015 roku.
     

W maju zrealizowaliśmy następujące przedsięwzięcia:
•    4 maja ogłosiliśmy konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych "Aby Polska Polską była - w Wiktorze Kulerskim siła" (rozstrzygnięcie miało miejsce 17 czerwca)
•    14 maja, godz. 17.00 – wykład "Wiktor Kulerski jakiego nie znamy" wygłoszony przez Waldemara Skiwskiego, bibliotekarza Filii Pedagogicznej
     
•    16 maja, godz. 10.00 – rajd rowerowy "Śladami Wiktora Kulerskiego"
Trasa rajdu wiodła przez miejscowości związane z głównym bohaterem: Grudziądz, Owczarki, Dusocin. W każdym z punktów postoju miały miejsce krótkie pogadanki wyjaśniające związek danej miejscowości z Wiktorem Kulerskim.
     
•    28 maja – piknik biblioteczny z zaproszonymi bibliotekarzami z powiatu grudziądzkiego w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej
Podczas pikniku odbyło się otwarcie "Zakątka Kulerskiego", miejsca upamiętniającego patrona biblioteki, oraz występ Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT". W "Zakątku" ustawiono gablotę informującą o życiu i działalności W. Kulerskiego, ławeczki oraz regał z książkami. W okresie od maja do sierpnia "Zakątek Kulerskiego" będzie pełnił funkcję letniej czytelni, do której każdy w wolnym czasie będzie mógł przyjść poczytać.
     
     

W pierwszą niedzielę czerwca (7.06.2015) odbył się spacer po mieście z przewodnikiem PTTK "Śladami Wiktora Kulerskiego". Spacer rozpoczął się przy Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Moniuszki 8 (dawny BAZAR), a zakończył w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów 28.
     

W dniu rocznicy śmierci patrona Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu czyli 18 września zorganizowano w Ratuszu konferencję naukową "Wiktor Kulerski – ocalić od zapomnienia", podczas której wykłady wygłosili: prof. dr hab. Szczepan Wierzchosławski  (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), mgr Janusz Dargacz (Muzeum Historyczne Miasta Gdańska), dr Tomasz Krzemiński (Polska Akademia Nauk Oddz. Toruń),  dr hab. Teresa Astramowicz-Leyk, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).
Na zakończenie całego projektu w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej wystąpił grudziądzki chór The G Singers.
     

  ORGANIZATOR:                                          GRANTODAWCY:     
                                    

      PATRONAT HONOROWY:
                 
Marszałek Województwa          Prezydent Grudziądza 
Kujawsko-Pomorskiego         Robert Malinowski
Piotr Całbecki

2015-09-29  Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodziliśmy XV Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W Dziale dla Dzieci i Młodzieży przez cały dzień gościliśmy liczne grupy dzieci z pobliskich przedszkoli. Tematem spotkań było bezpieczeństwo, któremu przyświecało hasło: "Nie rozmawiaj z nieznajomym!". Dzieci bawiły się słuchając utworów terapeutycznych m.in. Małgorzaty Strzałkowskiej.
     

2015-09-27  Grudziądzka Jesień Poezji
Podczas tegorocznej Jesieni Poezji obchodzono dwa jubileusze: 20-lecie Ogólnopolskich Warsztatów Poetyckich oraz 25-lecie pracy literackiej Stanisława Raginiaka. Oficjalne otwarcie trzydniowej, poetyckiej imprezy odbyło się 25 września o 11.00. Adepci pióra uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez literata Stanisława Raginiaka oraz profesora Zbigniewa Chojnowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Benefis Pana Raginiaka miał miejsce w Restauracji Leśniczówka. Uroczystość prowadzili wspólnie Benefisant wraz ze swoją córką Elżbietą. W części artystycznej wystąpili: grudziądzki chór The G Singers, Zbigniew Poliszczuk i jego podopieczna Sonia Głowacka, skrzypaczka Agata Misiak z Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. Podczas benefisu promowany był najnowszy, dwujęzyczny tomik "Poesie", wydany we Włoszech. Na zakończenie wzniesiony był toast na cześć Benefisanta. 
     
     
W sobotę 26 września od godziny 9.30 trwały warsztaty, a po południu o 18.00 rozpoczął się wieczór autorski Zbigniewa Chojnowskiego, poety, prozaika, eseisty. Autor opowiedział o swojej twórczości oraz przeczytał kilka wierszy.
     
Ostatni dzień GJP to indywidualne rozmowy uczestników z poetami oraz Turniej Jednego Wiersza. Do konkursu przystąpiło 12 osób, większość z Grudziądza. Jury, któremu przewodniczył Zbigniew Chojnowski, po zapoznaniu się z wierszami przyznało nagrody i wyróżnienia następującym osobom:
nagroda pierwsza – Julia Lubiejewska z Grudziądza (studentka IV roku sztuk pięknych, malarka)  
nagroda druga (dwie równorzędne) – Mirela Gromalska z Turznic i Klaudia Andrzejewska z Grudziądza (uczennice I LO w Grudziądzu)
wyróżnienia (trzy równorzędne) – Agnieszka Horodyska z Warszawy (studentka IV roku Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale polonistki), Dariusz Wiśniewski z grudziądzkiego Domu Pomocy Społecznej z ul. Nadgórnej i Edward Watkowski z Grudziądza.
Miłym akcentem zakończonego spotkania młodych poetów było wręczenie pamiątkowych koszulek przez Aleksandrę Ciżnicką, dyrektor Biblioteki Miejskiej.  
     
                                    
                                              Patronat medialny:
                         

2015-09-24  "Moje Jaskinie"
24 września w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy fotografii Adama Jędrzejewskiego. Na wystawie zaprezentowano m.in. Jaskinię Czarną, Jaskinię Mylną oraz Jaskinię Niedźwiedzią. Ekspozycję można było podziwiać do 23 października.
Adam Jędrzejewski fotografuje od 1958 roku. Pierwsze kroki stawiał w Grudziądzkim Młodzieżowym Domu Kultury pod kierunkiem znakomitego pedagoga Henryka Wyczyńskiego. W 1964 roku po raz pierwszy uczestniczył w zbiorowej wystawie fotografii w grudziądzkim Muzeum. Na przestrzeni wielu lat uczestniczył w krajowych i zagranicznych wyprawach turystycznych, speleologicznych i alpinistycznych, zawsze z nieodłącznym sprzętem fotograficznym. W ubiegłym roku w Filii nr 13 zaprezentował fotografie z wyprawy do Maroka na wystawie "Moja Afryka".
     

2015-09-21  Spotkanie z pastorem
21 września w Dziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie z pastorem Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Grudziądzu - Wawrzyńcem Markowskim. Spotkanie odbyło się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
     

2015-09-18  "Wiktor Kulerski - ocalić od zapomnienia"
Dokładnie w 80. rocznicę śmierci Wiktora Kulerskiego w Ratuszu odbyła się konferencja naukowa poświęcona patronowi Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu, wydawcy "Gazety Grudziądzkiej", politykowi, społecznikowi, obrońcy polskości. Konferencja zgromadziła ponad 120 osób, w tym nauczycieli i uczniów grudziądzkich szkół, bibliotekarzy oraz miłośników historii. W konferencji uczestniczyli m.in. Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, Małgorzata Sadowska-Rodziewicz, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji oraz wnuk i prawnuk Wiktora Kulerskiego.
Zgromadzona publiczność wysłuchała następujących wykładów:
  • "Elity polityczne i społeczne w czasie zaboru pruskiego" - wykład prof. dr. hab. Szczepana Wierzchosławskiego, UMK Toruń
  • "Sopocka działalność Wiktora Kulerskiego w świetle pruskich materiałów policyjnych" - wykład mgr. Janusza Dargacza, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
  • "Dlaczego Wiktor Kulerski popierał Niemcy. Postawa wydawcy "Gazety Grudziądzkiej" w czasie wojny światowej (1914-1918)" - wykład dr. Tomasza Krzemińskiego, PAN Oddz. Toruń
  • "Ciągłość i zmiana aksjologiczna w przekazie międzypokoleniowym rodu Kulerskich" - wykład dr hab. Teresy Astramowicz-Leyk, UW-M Olsztyn.      
O godzinie 18.00 w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej wystąpił grudziądzki chór The G Singers.

Przedsięwzięcia odbyły się w ramach projektu "Wiktor Kulerski in memoriam" w 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci. Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji BZ WBK oraz Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Grudziądza Robert Malinowski.
     
     

2015-09-17  "Historia książki na przestrzeni wieków z uwzględnieniem zbiorów Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu"
17 września w bibliotece na Rządzu odbył się wykład na temat historii książki, który wygłosiła Pani Regina Potęga-Magdziarz, kierownik Działu Naukowego Biblioteki Miejskiej. W trakcie wykładu zaprezentowano wybrane starodruki znajdujące się w zasobach naszej Biblioteki.
Spotkanie zorganizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
     

2015-09-11  Wystawa płaskorzeźb
Od 11 do 30 września w Filii nr 8 na Rządzu prezentowano płaskorzeźby Mariusza Florkiewicza.
Mariusz Florkiewicz urodził się w Grudziądzu. Jest pasjonatem historii i autorem tekstów muzycznych. Od dwóch lat pasjonuje się rzeźbiarstwem. Tworzy płaskorzeźby z motywami heraldycznymi.
     

2015-09-10  "O czym mówią lustra?"
W Filii nr 13 pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 16 poznały historię dziwnego zajączka oraz niesfornego Piotrusia z opowiadania "Zajączek z rozbitego lusterka" H. Bechlerowej. Książka, w której zajączek pojawia się i znika mówi o przebaczaniu oraz szacunku do innych. Wymyślne zabawy: odbijanie w lusterkach kolorowych zająców czy "kręcenie marchewkami" ułatwiły dzieciom dyskusję na temat ukrytych w książce wartości. Na zakończenie spotkania nawiązała się dyskusja o sposobach naprawy skutków niewłaściwego postępowania, przy której dzieci odnajdowały kolorowe elementy "rozbitego zajączka".
     

2015-09-05  Narodowe Czytanie
W ramach 4. edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 5 września w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej czytano "Lalkę" Bolesława Prusa. Wybrane fragmenty lektury czytali:
- Karola Skowrońska, prezes Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej,
- Piotr Jezierski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza,
- Emilia Markot, pracownik grudziądzkiego Muzuem,
- Damian Pieczonka, dziennikarz Radia Eska,
- członkowie grupy "ŚWIT": Janina Tarnawska, Zdzisław Brałkowski i Piotr Czapliński.
Z myślą o dzieciach przygotowaliśmy kilka atrakcji. Pierwszą z nich był pokaz lalek z Teatrzyku "Miszmasz". O jego działalności opowiedziała Renata Boguska. Następnie najmłodsi uczestnicy akcji rysowali kredą na płytach wymarzone lalki. Autorzy najładniejszych rysunków otrzymali drobne nagrody. Dzieci brały udział w tworzeniu zakładek do książki w kształcie lalki oraz tworzeniu biżuterii z masy solnej. Zarówno dla dorosłych, jak i dzieci zorganizowano akcję bookcrossing, w ramach której uczestnicy mogli wybrać dla siebie książki.
Podczas Narodowego Czytania można było uzyskać okolicznościowy stempel we własnym egzemplarzu "Lalki". Prezentowano także dorobek literacki Bolesława Prusa.
     
     

2015-08-31  Wakacje w bibliotece
Przez całe wakacje w Bibliotece Głównej oraz filiach odbywały się zajęcia dla dzieci. Poniżej prezentujemy zdjęcia z wybranych zajęć.

Dział dla Dzieci i Młodzieży ul. Legionów 28
Zajęcia literacko-plastyczne w każdy poniedziałek wakacji w godz. 11.00-13.00.
29.06.2015 – "Kukuryku wakacje!"
     
06.07.2015 – "O większego trudno zucha, czego bał się Burczymucha"
     
13.07.2015 – "Witaj morska przygodo!"
     
20.07.2015 – "Detektywi na wakacjach"
     
27.07.2015 – "Chociaż bardzo się różnimy, to się mocno przyjaźnimy"
     
03.08.2015 – "Jak się żyło, gdy nas jeszcze nie było"
     
10.08.2015 – "Olaboga, motyla noga!"
     
17.08.2015 – "Chochoły, dzyndzyboły"
     
24.08.2015 – "Historia pewnego statku"
     

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
"Wakacyjne czwartki" – zajęcia literacko-plastyczne oraz gry i zabawy w każdy czwartek wakacji w godz. 12.00-13.30.
     
     
     

Filia nr 3 ul. Korczaka 23
Zajęcia od godz. 11.30.
22.07.2015 – "Zgaduj – Zgadula, w której ręce złota kula" – zagadki, rebusy, krzyżówki
28.07.2015 – "Kolaże" – zajęcia plastyczne
19.08.2015 – "Zgaduj – Zgadula, w której ręce złota kula" – zagadki, rebusy, krzyżówki
26.08.2015 – "Kolaże" – zajęcia plastyczne
     
     

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
Zajęcia w każdy wtorek wakacji w godz. 12.00-14.00.
07.07.2015 – "Ori – Dino, czyli Park Jurajski z papieru" – projektowanie parku papierowych dinozaurów
14.07.2015 – "Planszowe wariacje, czyli zbijamy pionki na różne sposoby" – nieznane gry planszowe z różnych zakątków świata
21.07.2015 – "Koszyk z makulatury?" – technika plecionkarska z wykorzystaniem gazet, tzw. wiklina papierowa
28.07.2015 – "Jak to się w zamku mieszkało" – opowieści o życiu codziennym na średniowiecznym zamku, składanie modelu zamku
04.08.2015 – "Zostań Mistrzem Gry" - projektowanie własnej gry planszowej
11.08.2015 – "O czerwonym kapturku i siedmiu samurajach, czyli stare bajki pisane na nowo" – znane bajki pisane na nowo
18.08.2015 – "Domino-day" – gramy w domino
25.08.2015 – "Piękna jestem niesłychanie" – tworzenie biżuterii z masy solnej
     
     
     
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33
Zajęcia dla dzieci: głośne czytanie, zajęcia literackie, plastyczne, edukacyjne, pogadanki, zabawy związane z książką w dniach 29.06 – 03.07.2015 r. w godz. 12.00-14.00.
     
     

Filia nr 8 ul. Łęgi 2
W każdy czwartek wakacji od godz. 12.00 do 13.30.
Zajęcia dla dzieci: zajęcia plastyczne, gry planszowe, głośne czytanie literatury dziecięcej.
     
     

Filia nr 14 ul. Mazurska 2
Zajęcia od godz. 12.00.
02.07.2015 – "Barwy letniej łąki" – zajęcia plastyczne
07.07.2015 – "Wakacyjna mania czytania" – głośne czytanie bajek
08.07.2015 – "Poznajemy ptaki" – pogadanka i zajęcia rysunkowe
09.07.2015 – Gry planszowe, puzzle, rozrywki umysłowe
                

Podczas wakacji w godzinach otwarcia bibliotek dzieci mogą korzystać z księgozbioru oraz dostępnych stanowisk komputerowych i sieci Wi- Fi.

2015-08-17  Koncert w Ogrodzie Biblioteki Głównej
W ramach festiwalu "Lato na Starym Mieście 2015", 15 sierpnia w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej im. W. Kulerskiego odbył się koncert Ritual Art Orchestra.
         

2015-08-06  Wystawa prac Piotra Polaszka
Od 6 sierpnia do 18 września w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 czynna była wystawa prac Piotra Polaszka, malarza-amatora.

Piotr Polaszek - urodził się w 1944 r. we wsi Skurgwy (gm. Rogóźno) jako dziesiąte dziecko w rodzinie rolniczej. Całe życie zawodowe pracował w wyuczonym zawodzie - malarz-tapeciarz, prowadząc firmę usługową dla ludności. W wolnych zajmował się malowaniem obrazów. Wymalował wnętrze kościoła pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Strzelcach.
     

2015-07-31  Dotacja z Fundacji Orange
Grudziądzka książnica wzięła udział w programie "Orange dla bibliotek". Otrzymaliśmy z Fundacji Orange dotację w wysokości 2.046,02 zł.
Celem programu "Orange dla bibliotek" było wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez udostępnianie bibliotekom nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania tak, by biblioteki stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi.
Otrzymane środki finansowe zostały wykorzystane w celu zwiększenia wykorzystania Internetu przez użytkowników bibliotek, w szczególności na zapewnienie bezpłatnego dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych w Bibliotece Głównej oraz filiach.

2015-06-27  Piknik Chopinowski
Z okazji 205. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej zorganizowaliśmy imprezę poświęconą kompozytorowi. Zaprezentowano inscenizację pt. "Mały Frycek", która opowiadała o życiu i twórczości Chopina. Odbyło się wiele rozmaitych konkursów i zabaw z nagrodami m.in. rysowanie Fryderyka grającego na fortepianie, malowanie kredą na płytach chodnikowych, taniec w parach na gazecie, rozpoznawanie instrumentów, głośne czytanie wierszy Wandy Chotomskiej przez rodziców. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszyło się stoisko, w którym malowano twarze.
Podczas pikniku Pani Krystyna Borucińska, pasjonatka i popularyzatorka biografii polskiego pianisty, wygłosiła wykłady dla dzieci oraz dorosłych. Uczestnicy pikniku wysłuchali utworów Chopina w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki.
Sponsorem wydarzenia był Bank Zachodni WBK S.A.
     
     


www.bzwbk.pl


2015-06-23  Wystawa w Filii nr 13
23 czerwca w Filii nr 13 otwarto wystawę plastyczną, na której prezentowane były prace uczestników konkursu "Autoportret, czyli portret własny" oraz podopiecznych artysty malarza Marka Fijałkowskiego.
Organizatorem konkursu było Ognisko Pracy Pozaszkolnej. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży szkolnej, a także uczestników zajęć w placówkach wychowania pozaszkolnego. Celem konkursu było stworzenie swojego autoportretu i opowiedzenie o sobie. Autoportret miał przedstawiać zarówno cechy fizyczne, jak i pokazywać osobowość osoby sportretowanej.
Na wystawie w bibliotece wyeksponowane były również prace uczestników zajęć prowadzonych przez Marka Fijałkowskiego w pracowni plastycznej Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu.
Wystawa była czynna do końca lipca br.
     
2015-06-19  Kiermasz wydawnictw grudziądzkich
W ramach Dni Grudziądza w dniach 18-19 czerwca w Bibliotece Głównej odbył się kiermasz wydawnictw grudziądzkich. Najnowszymi publikacjami oferowanymi na kiermaszu były: "Spichrze nad Wisłą" (Wyd. Kalamarskiego), "Grudziądzki Pitawal zbrodnia i kara sprzed lat" Janusza Hinza oraz książki członków Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT": "Dogonić blask dnia" Piotra Czaplińskiego i "Syberia, inny świat" Zdzisława Brałkowskiego. Dostępne były także wydawnictwa prezentujące twórczość innych członków grupy "ŚWIT": Krystyny Borucińskiej, Agnieszki Piórkowskiej, Wiesława Hawełko oraz tomiki zbiorcze. Wśród grudziądzkich publikacji nie zabrakło wydawnictw albumowych takich jak: "Grudziądz - barwy miasta" Lesława Domowicza oraz "Grudziądz miasto niezwykłe" Zbigniewa Szczepanka. Do nabycia były również: "Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej" Ryszarda Kucharczyka, "Kalendarze Grudziądzkie" oraz "Roczniki Grudziądzkie" (aktualne i wcześniej wydane), widokówki prezentujące dawny i współczesny Grudziądz, "Historia Grudziądza", "Ulice i zaułki Grudziądza".
     
2015-06-17  Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
17 czerwca w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Aby Polska Polską była - w Wiktorze Kulerskim siła!", który był adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Wpłynęło 13 prac. Komisja w składzie: Krystyna Janowska, Danuta Jóźwiak-Rezmer i Barbara Labocha-Zielińska przyznała nagrody 4 osobom:

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:
I nagroda: Magdalena Czeladka - SP 2
II nagroda: Patrycja Małaczewska - SP Piaski
III nagroda: Adam Jażdżewski - SP 4

W KATEGORII SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH:
I nagroda: Klaudia Stefaniak - Gim. 1
II i III nagroda - nie przyznano

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali karty podarunkowe do Empiku o różnej wartości. Konkurs zorganizowano w ramach projektu "Wiktor Kulerski in memoriam" w 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Wiktora Kulerskiego. Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji BZ WBK oraz Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Grudziądza Robert Malinowski.
     
  regulamin w pdf

2015-06-15  Spotkanie ze Zdzisławem Brałkowskim
16 czerwca w Filii nr 8 na Rządzu miało miejsce spotkanie ze Zdzisławem Brałkowskim, w którym uczestniczyli uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego. Autor promował swoją książkę "Syberia, inny świat" (II wyd.). Opowiadał o wyjeździe na Syberię w ramach obustronnej wymiany młodzieży, o tym, co tam wspólnie przeżyli i jak sobie poradzili w trudnych warunkach.
  
Zdzisław Brałkowski urodził się w 1953 roku w Gdańsku. W Grudziądzu mieszka od 1962. Po szkole średniej pracował jako elektryk, potem zaopatrzeniowiec. Prawie 20 lat przepracował z młodzieżą w Ochotniczych Hufcach Pracy. Od kilku lat spisuje wspomnienia z lat dzieciństwa, młodości, pracy. Pierwszą książkę "Syberia, inny świat" wydał w sierpniu 2013 roku. Tworzy również limeryki i fraszki. Jest członkiem Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT".
     
2015-06-07  "Śladami Wiktora Kulerskiego"
W niedzielę 7 czerwca zorganizowaliśmy spacer po mieście z przewodnikiem PTTK. Trasa wiodła od Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Moniuszki 8, przez Plac Stycznia, Planty, Plac Niepodległości, ulicę Groblową, Rynek Główny, ulicę Wybickiego i Legionów. Ostatnim punktem była Biblioteka Miejska. Grupę prowadził przewodnik Piotr Łukiewski, który przedstawiał dzieje Grudziądza. O związkach Wiktora Kulerskiego z poszczególnymi miejscami opowiadał Waldemar Skiwski, bibliotekarz Filii Pedagogicznej. Uczestnicy spaceru dowiedzieli się m.in. gdzie Wiktor Kulerski pobierał nauki, jakie zdobył wykształcenie, w którym miejscu znajdowała się siedziba "Gazety Grudziądzkiej", kiedy ukazał się jej pierwszy numer, w którym miejscu mieściły się Grudziądzkie Zakłady Graficzne im. Wiktora Kulerskiego.
Spacer zorganizowano w ramach projektu "Wiktor Kulerski in memoriam" w 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Wiktora Kulerskiego. Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji BZ WBK oraz Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Grudziądza Robert Malinowski.
     
2015-05-30  "Majówka na trawie"
30 maja w ramach "Majówki na trawie" Biblioteka Miejska zorganizowała akcję BOOKCROSSING, polegającą na nieodpłatnym przekazywaniu książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych oraz miejscach celowo utworzonych np. półkach bookcrossingowych, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Tym razem miejscem, w którym można było zostawić książkę i wziąć następną, był Rynek Główny, zamieniony na 3 dni w zieloną wyspę.
     
2015-05-29  "Kulturalne foto-rozmowy"
Od 29 maja do 22 czerwca w Filii nr 13 czynna była wystawa fotograficzna, będąca podsumowaniem warsztatów prowadzonych przez artystów fotografików. Warsztaty prowadzili Joanna Zasada i Remigiusz Ratajczak. Uczestnicy warsztatów poznali tajniki warsztatu fotografa oraz odbyli ćwiczenia praktyczne w plenerze m.in. na Dworcu PKP oraz na Starym Mieście. Na wystawie prezentowane są fotografie wykonane przez uczestników.
Organizatorem przedsięwzięcia było Grudziądzkie Towarzystwo Kultury.
     
2015-05-28  Prasa i książki w "Zakątku Kulerskiego"
28 maja podczas pikniku bibliotecznego w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej odbyło się otwarcie "Zakątka Kulerskiego", miejsca upamiętniającego patrona naszej biblioteki. W "Zakątku" ustawiono gablotę informującą o życiu i działalności Wiktora Kulerskiego, ławeczki oraz regał z książkami. Czytelnicy mieli możliwość wypożyczenia prasy z Czytelni Czasopism. Jednorazowo można było wypożyczyć dwa tytuły: jeden lokalny oraz inny wybrany. W okresie letnim do tego zacisznego miejsca mógł przyjść każdy, by przysiąść, odpocząć, poczytać.
"Zakątek Kulerskiego" powstał w ramach projektu "Wiktor Kulerski in memoriam" w 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Wiktora Kulerskiego. Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji BZ WBK oraz Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Grudziądza Robert Malinowski.
     
2015-05-22  "Ulicznica"
Po raz czwarty Filia nr 13 zorganizowała happening pod hasłem "Ulicznica czyli książka uliczna", który odbył się 22 maja na Górze Zamkowej.
Każdy z uczestników akcji wyszukał dla siebie książkę, później przysiadł z wybraną lekturą i przez chwilę czytał.
     
2015-05-20  Warsztaty z Iwoną Całą
20 maja w Bibliotece Głównej oraz w Filii nr 3 na Strzemięcinie odbyły się warsztaty ilustratorskie z Iwoną Całą. Autorka opowiadała dzieciom o swojej pracy, o tym, jak powstaje książka, kto jest zaangażowany w proces jej tworzenia. Zaprezentowała również narzędzia ilustratora. Po części teoretycznej dzieci otrzymały zadanie wykonania książki przestrzennej na dowolny temat. Uczniowie, zgodnie ze wskazówkami plastyczki, wykonali bardzo ciekawe prace. Na zakończenie warsztatów dzieci ustawiły się w kolejce po autograf ilustratorki.

Dział dla Dzieci i Młodzieży
     
Filia nr 3
     
Iwona Cała jest rodowitą łodzianką. Z wykształcenia jest architektem. Od 2003 roku zajmuje się również ilustrowaniem książek oraz obmyśla dobre przestrzenie dla dzieci. Prowadzi warsztaty plastyczne i architektoniczne. Jest autorką ilustracji do wielu książek m.in.: "Bajki z 1001 dobranocy" Wandy Chotomskiej, "Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom" Agnieszki Frączek, "Liczydełko" Marcina Brykczyńskiego, "Niesforny alfabet" Grzegorza Kasdepke, "Dżok" Barbary Gawryluk, "Czy pisarzom burczy w brzuchu?" Pawła Beręsewicza, "Piosennik Ciotki Klotki" Ewy Chotomskiej.

2015-05-20  Nagroda dla bibliotekarki
Nasza koleżanka Teresa Mazurkiewicz otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za zasługi dla rozwoju czytelnictwa, promocji książek i bibliotek.
Nagrody Marszałka oraz odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej" wręczono podczas wojewódzkich obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, które odbyły się 20 maja w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Bibliotekarze odebrali nagrody z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego oraz wicewojewody Elżbiety Rusielewicz.

 
 
TERESA MAZURKIEWICZ pracuje w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych. Jest wielką pasjonatką wędrówek z aparatem po Polsce i świecie. Jej zdjęcia mogliśmy podziwiać w wielu wydawnictwach oraz na wielu wystawach. Prowadzi dwa Dyskusyjne Kluby Książki, w tym jeden dla osób niedowidzących. Jest inicjatorką happeningu "Ulicznica czyli książka uliczna".

2015-05-19  "Wiktor Kulerski jakiego nie znamy"
19 maja w Filii nr 13 odbył się wykład Waldemara Skiwskiego, bibliotekarza Filii Pedagogicznej. Wykład pana Skiwskiego miał na celu pokazanie wielu barw Wiktora Kulerskiego oraz przełamanie schematycznego myślenia na jego temat.
     
2015-05-18  Wystawa lalek
W Filii nr 13 wyeksponowano lalki z Teatrzyku "Miszmasz", którego opiekunem jest Renata Boguska, laureatka Nagrody Aleksandra Gąssowskiego 2015. "Miszmasz" działa od października 2004 roku na scenie kameralnej Centrum Kultury Teatr. Na swoim koncie ma 16 premier i 146 zagranych spektakli stworzonych w różnych konwencjach teatru lalek.
Wystawa była czynna od 18 do 31 maja.
     
2015-05-16  "Śladami Wiktora Kulerskiego"
W tym roku "Odjazdowy Bibliotekarz" czyli rajd organizowany w ramach ogólnopolskiej akcji, pojechał trasą wiodącą przez Tuszewo, Owczarki, Dusocin - miejsca związane z patronem Biblioteki Miejskiej. Tegoroczna impreza odbyła się w ramach projektu "Wiktor Kulerski in memoriam" w 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Wiktora Kulerskiego, założyciela i redaktora "Gazety Grudziądzkiej", działacza społecznego i politycznego.
Wystartowaliśmy o godz. 10.00 sprzed gmachu głównego Biblioteki Miejskiej przy ul. Legionów 28. Przejechaliśmy przez miejscowości związane z głównym bohaterem. Na zakończenie rajdu w ogrodzie Biblioteki czekały różne atrakcje: poczęstunek, konkursy z nagrodami, akcja bookcrossing. Pan Waldemar Skiwski opowiedział o życiu i działalności Wiktora Kulerskiego. Dyrektor Biblioteki Aleksandra Ciżnicka podziękowała osobom, które pomogły w organizacji rajdu: Janowi Jaskólskiemu, który zabezpieczył rajd od strony technicznej, oraz przewodnikowi Mikołajowi Żeżyńskiemu.
Rajd odbył się w ramach projektu "Wiktor Kulerski in memoriam" w 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Wiktora Kulerskiego. Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji BZ WBK oraz Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Grudziądza Robert Malinowski.
Regulamin i trasa rajdu

     
SPONSOR LOKALNY                             PARTNER
                           
ul. Pańska 4                                            Starostwo Powiatowe w Grudziądzu
2015-05-12  "W 80. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego"
12 maja w Filii nr 7 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "W 80. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego", nad którym patronat objął senator Michał Wojtczak. Wpłynęły tylko 4 fotografie od dwóch grudziądzanek: Aliny Aleksandrowicz oraz Ewy Dudzińskiej. Pan senator wręczył obu Paniom równorzędne nagrody w postaci wyjazdu do Warszawy połączonego ze zwiedzaniem Sejmu i Senatu. Biblioteka Miejska i Grudziądzkie Towarzystwo Kultury ufundowały nagrody książkowe dla uczestniczek konkursu.
Wręczono również nagrody uczniom szkół ponadgimnazjalnych, którzy wzięli udział w konkursie wiedzy o marszałku Józefie Piłsudskim.
     
regulamin konkursu fotograficznego
2015-05-11  Wystawa malarstwa
Od 11 do 29 maja w Filii nr 8 na Rządzu prezentowano obrazy Danuty Tabasz-Karwowskiej. Autorka tworzy od 10 lat. Tematem przewodnim Jej prac jest przyroda: kwiaty z ogrodu, otaczające rośliny i krajobrazy. Swoje dzieła wykonuje głównie techniką olejną i akwarelą, rzadziej stosuje ołówek. 
Oprócz obrazów tworzy również rękodzieła takie jak: kartki świąteczne i okazjonalne, jajka wielkanocne.
     
2015-04-30  "Majowe raz, dwa, trzy"
Dział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował zajęcia edukacyjne o świętach przypadających w pierwszych dniach maja. Podczas zajęć Dział zamienił się w wielką planszę do gry historycznej. Gracze, zmieniając pola zgodnie z zasadami gry, zapoznawali się z wydarzeniami, które miały miejsce 129 i 224 lata temu. Dzieci poprzez zabawę uczyły się szacunku do symboli narodowych. Nie obyło się bez konkurencji sprawnościowych jak np. przeciąganie flagi. Uczniowie wykonali własnoręcznie biało-czerwone kotyliony, które towarzyszą świętom narodowym.
     

2015-04-27  Konkurs na hasło promujące czytanie
27 kwietnia w Filii nr 1 nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu, w którym zadaniem było stworzenie oryginalnego hasła promującego czytanie książek. Konkurs był adresowany do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz uczniów klas I-III gimnazjum.
Na konkurs wpłynęło 59 prac od 37 osób. Komisja w składzie: Alina Brzozowska (przewodnicząca), Hanna Czerlińska i Barbara Labocha-Zielińska, dokonała oceny i przyznała nagrody następującym osobom:

* w kategorii szkół podstawowych:
I nagroda - Patrycja Bochra SP 12, kl. V za hasło "Czy to horror, czy komedia - z książką jest zabawa przednia"
II nagroda - Barbara Włodarska SP 16, kl. VI za hasło "Po przeczytaniu książki skontaktuj się z bibliotekarką, gdyż częste czytanie może prowadzić do pozytywnego literackiego nałogu"
III nagroda - Paulina Stefańska SP 9, kl. V za hasło "Kto czyta książkę każdego dnia, ten jak Ania Shirley bujną wyobraźnię ma"
wyróżnienia:
Klaudia Kocięba SP 9, kl. VI za hasło "Najciekawszą rzeczą, jaką można było stworzyć, nie jest telefon czy komputer, lecz książka"
Wiktor Wińczewski SP 4, kl. V za hasło "Czytaj książki, dinozaury nie czytały i powymierały"
Zuzanna Niegórska SP 4, kl. IV za hasło "Czytaj książki i bądź gość"

* w kategorii gimnazjum:
I nagroda - nie przyznano
II nagroda - Maja Kruczkowska Gim. 7, kl. I za hasło "Książki? Zero ograniczeń wyobraźni"
III nagroda - Natalia Lentz Gim. 7, kl. III za hasło "Pozwól książkom prowadzić się przez życie"
     
Regulamin w pdf

2015-04-23  Światowy Dzień Książki
23 kwietnia w ramach Światowego Dnia Książki zorganizowaliśmy 2 spotkania autorskie oraz prezentację na temat historii książki.
Do Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej 1 przybył Andrzej Antoni Kaczmarek, który spotkał się z najmłodszymi czytelnikami. Autor zaprezentował utwory z książek dla dzieci takich jak: "Przygody Sary", "Historyjki i bajeczki z Lasu Rudnickiego" oraz swoją najnowszą książkę pt. "Dziadek, czy Halloween to grzech?".
     
W Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej miało miejsce spotkanie ze Zdzisławem Brałkowskim, który promował książkę "Syberia, inny świat". Zgromadzeni goście wysłuchali fraszek i limeryków autora. Gościnnie wystąpił Oleg Iwanenko z repertuarem Włodzimierza Wysockiego. Na zakończenie spotkania zainteresowani czytelnicy mogli nabyć książkę oraz zdobyć autograf. Spotkanie zorganizowano we współpracy z Grudziądzką Grupą Literacko-Kulturalną "ŚWIT".
     
W Filii nr 3 na Strzemięcinie uczniowie szkoły podstawowej obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą dzieje książki.

2015-04-16  "Wyprawa na Księżyc"
Któż z nas nie marzy o dalekich podróżach w kosmos? Dział dla Dzieci i Młodzieży zabrał najmłodszych na "Wyprawę na Księżyc". Spotkanie zaczęło się od wielkiego startu rakiety. Dzieci spacerując po Księżycu, zbierały kamienie księżycowe, wykorzystując zjawisko nieważkości. Miały też okazję bawić się w fazy Księżyca i zrozumieć, jak ważną rolę odgrywają w życiu. Uczniowie poznając szczegóły misji Apollo 11, w której uczestniczyli: Neil Armstrong, Edwin Aldrin i Michael Collins, uświadomili sobie, dlaczego "był to mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości".
     

2015-04-15  Wieczór autorski dr Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej
15 kwietnia w Bibliotece Miejskiej odbył się wieczór autorski dr Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej, psychologa, terapeuty uzależnień. Spotkanie zainaugurowało Grudziądzkie Dni Trzeźwości 2015. Pani doktor mówiła o uzależnieniach, m.in. o tym, jacy ludzie częściej popadają w nałóg, jaka na przestrzeni lat nastąpiła zmiana obyczajowości związanej z piciem alkoholu oraz o tym, jak ważna jest edukacja.

Ewa Woydyłło-Osiatyńska ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie w Poznaniu oraz podyplomowe studium dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Wykształcenie psychologiczne zdobyła w Antioch University w Los Angeles, doktorat z psychologii uzyskała w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1987 roku związana z Ośrodkiem Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Pracuje w Fundacji im. Stefana Batorego, gdzie koordynuje Regionalny Program Przeciwdziałania Uzależnieniom. Działa w Fundacji ABCXXI "Cała Polska Czyta Dzieciom". Od 1965 związana ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich, a od 1987 - z Polskim Towarzystwem Psychologicznym. Jest autorką wielu książek m. in.: "Wybieram wolność, czyli rzecz o wyzwalaniu się z uzależnień", "Zaproszenie do życia", "Podnieś głowę", "Sekrety kobiet", "My - rodzice dorosłych dzieci", "W zgodzie ze sobą", "Rak duszy. O alkoholizmie".

Organizatorzy:
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
Oddział Terapeutyczny dla Skazanych Uzależnionych od Alkoholu w ZK Nr 1 w Grudziądzu,
Biblioteka Miejska im. W. Kulerskiego w Grudziądzu.
     
2015-04-15  Wystawa plac plastycznych
Od 15 kwietnia do 15 maja w Filii nr 13 dostępna była wystawa prac uczniów szkół podstawowych z Bursztynowa i Lisnowa.
Ze szkoły w Bursztynowie swoje prace zaprezentowali: Agata Biegajska, Oliwia Bielik, Milena Chmal, Klaudia Ciarkowska, Wiktoria Czarnecka, Maja Krupa, Daniela Nadworna, Venesa Nasyrzewska, Zuzanna Rembecka, Oskar Rembecki, Patrycja Sodel, Malwina Szulc.
Uczniowie z Lisnowa, których prace były wyeksponowane, to: Sara Broda, Kasper Brzustowski, Klaudia Faffek, Laura Gajda, Ola Goetz, Wiktoria Jankiewicz, Oskar Kazimierczak, Nikola Kłodkowska, Maja Laskowska, Marta Maleszewska, Wiktoria Masłowska, Nikola Mosiołek, Gabryś Mroziński, Izabela Murszewska, Zuzanna Napiórkowska, Oliwia Ochockia, Weronika Rodak, Malwina Wiśniewska, Oliwia Zielińska, Weronika Ziółkowska.
Prace uczniów powstały pod kierunkiem Macieja Józefowicza.
     
Relacja w TVSM
2015-04-09  "Przedtem, Misiu, spójrz koniecznie, czy na jezdni jest bezpiecznie!"
W Dziale dla Dzieci i Młodzieży miały miejsce zajęcia literacko-edukacyjne oparte na podstawie książki "Miś i Tygrysek chodzą po mieście" autorstwa Janoscha. Razem z bohaterami Misiem i Tygryskiem dzieci poznały zasady bezpieczeństwa na drodze. Podczas części literackiej poznały postać autora oraz jego twórczość, a w części edukacyjnej, składającej się z gier i zabaw, nauczyły się, jak rozpoznawać znaki drogowe oraz jak rozsądnie poruszać się w ruchu ulicznym.
     

2015-03-24  Spotkanie z Jackiem Dehnelem
We wtorek 24 marca w Filii nr 13 gościł Jacek Dehnel. Spotkanie z pisarzem poprowadziła Paulina Błaszkiewicz, dziennikarka "Nowości". Jacek Dehnel jest autorem książek poetyckich, opowiadań i powieści. Debiutował w 1999 r. zbiorem opowiadań "Kolekcja". W następnych latach rozgłos przyniosły mu tomiki poetyckie: "Żywoty równoległe" (2004), "Wyprawa na południe" (2005), "Wiersze" (2006), "Brzytwa okamgnienia" (2007). W roku 2006 ukazała się powieść "Lala", a rok później zbiór opowiadań "Rynek w Smyrnie".
Dehnel jest laureatem licznych nagród literackich, m.in. Nagrody Kościelskich (2005), Paszportu "Polityki" (2006), nagrody "Śląski Wawrzyn Literacki" (2008), nagrody kulturalnej miasta Gdańsk Splendor Gedanensis (2009). W listopadzie 2008 otrzymał od Rady Języka Polskiego tytuł Honorowego Ambasadora Polszczyzny, a w maju 2011 r. tytuł Młodego Ambasadora Polszczyzny. Był trzykrotnie nominowany do Nagrody Nike za "Balzakiana" (2009), "Ekran kontrolny" (2010), "Saturna" (2012).
W latach 2006-2009, wspólnie z muzykiem Tymonem Tymańskim i dziennikarzem Maciejem Chmielem, prowadził w Telewizji Publicznej program kulturalny "ŁOSssKOT".
Zasiada w Radzie Programowej Galerii Zachęta. Jest felietonistą portalu Wirtualna Polska i tygodnika "Polityka".
Spotkanie z autorem odbyło się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.
     
2015-03-24 Warsztaty fotograficzne
W Filii nr 13 odbyły się warsztaty fotograficzne dla amatorów "Kulturalne foto-rozmowy". Organizatorem przedsięwzięcia było Grudziądzkie Towarzystwo Kultury.
Warsztaty poprowadzili Joanna Zasada i Remigiusz Ratajczak. Spotkanie podzielone było na dwie części: spotkanie w bibliotece, wprowadzające w tajniki warsztatu fotografa, oraz ćwiczenia praktyczne w terenie.
     
2015-03-20  "Być wzorem za Wiktorem"
Z okazji 150. rocznicy urodzin patrona naszej biblioteki Dział dla Dzieci i Młodzieży przygotował zajęcia edukacyjne pt. "Być wzorem za Wiktorem". Podczas tej krótkiej lekcji patriotyzmu dzieci dowiedziały się, z jaką wytrwałością i determinacją walczono o polskość. Urodzinom Wiktora Kulerskiego towarzyszył symboliczny biało-czerwony "Wiktort", który krył w sobie wiele niespodzianek. Uczestnicy zajęć, odgadując rebusy patriotyczne, poznali sylwetkę i cel dążenia tego wielkiego grudziądznina. Najmłodsi wcielając się w role redaktorów, tworzyli jeden numer czasopisma dla dzieci o pierwotnym tytule "Przyjaciel Dziatwy", stanowiącym dodatek do "Gazety Grudziądzkiej". Urodzinowi goście Wiktora uświadomili sobie, że dbając współcześnie o piękno mowy ojczystej mogą "być wzorem za Wiktorem".
Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Wiktor Kulerski in memoriam", organizowanego w 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci patrona Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu.
     

2015-03-17  Ozdoby świąteczne
Od 17 marca do 3 kwietnia w Filii nr 1 przy ul. Nauczycielskiej 19 czynny był świąteczny kramik, na którym prezentowano ozdoby przygotowane przez członkinie Klubu Kobiet Aktywnych "Lotniczanki".
     
2015-03-04  Wystawa wielkanocna
Od 4 marca do 3 kwietnia w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska czynna była wystawa wielkanocna. Na ekspozycji prezentowano zające, kurczaki, baranki, koszyczki oraz pisanki, wykonane przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu (DDP) z ul. Piłsudskiego 111 oraz przez mieszkańców Grudziądza. Wystawiono również prace Marka Popielarskiego.
     
2015-03-03  Spotkanie z Henrykiem Kamińskim
3 marca w Filii nr 8 na osiedlu Rządz gościł Henryk Kamiński, autor książek takich jak: "Kniaziowskie rody kresowe" i "Cienie minionego czasu". Spotkanie zorganizowano we współpracy z Grudziądzką Grupą Literacko-Kulturalną "ŚWIT".
Henryk Kamiński jest wielkim pasjonatem historii oraz miłośnikiem literatury historycznej i francuskiej. Przez wiele lat pisał o historii naszego miasta na łamach grudziądzkich gazet: "Gazety Pomorskiej", "Gazety Grudziądzkiej" oraz "Nowości". Stworzył cykle takie jak: "Okolice znane i nieznane", "Wypiski teatralne", "Zapomniany Grudziądz" czy "Ulice, uliczki i alejki Grudziądza". Pisał również dla ogólnopolskich pism: "Spotkania z Zabytkami" oraz "Poznaj swój kraj". Henryk Kamiński jest współautorem monografii "Z dziejów teatru w Grudziądzu" oraz autorem zbioru opowiadań "Polskie ostatki, czyli Kubuś w fabryce gumek". Za swoje teksty otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. w 2006 zdobył I miejsce w V Konkursie Literackim Uniwersytetu Gdańskiego na prozę za pięć opowiadań: "Anioł Stróż", "Inteligencja", "Po ryju", "Wczorajsza Lala" i "Śmierć Einsteina". Opowiadania te znalazły się we wspomnianym zbiorze.
     
2015-02-26  Promocja tomiku
26 lutego w Filii nr 13 odbyła się promocja najnowszego tomiku autorów Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT". Tomik "Fraszki i słowne igraszki" zawiera utwory: Krystyny Borucińskiej, Zdzisława Brałkowskiego, Wiesława Hawełko, Pawła Kamińskiego, Tadeusza Palczewskiego, Magdaleny Rutkowskiej, Aleksandra Stajkowskiego, Barbary Stajkowskiej oraz Janiny Tarnawskiej. Podczas spotkania autorzy zaprezentowali wybrane utwory.
Wydawnictwo jest wzbogacone ilustracjami: Jadwigi Hawełko-Biedzińskiej, Wiesława Pełecha oraz uczniów grudziądzkiego Liceum Plastycznego - Jakuba Murszewskiego i Joanny Ostrowskiej. Zainteresowane osoby mogły nabyć tomik i zdobyć autografy od zgromadzonych autorów grupy "ŚWIT".
   

2015-02-16  "Białe Wakacje 2015"
W czasie ferii zimowych w bibliotekach odbyły się różnego rodzaju zajęcia.

17 LUTEGO, GODZ. 12.00 - Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
Przedstawienie "Legenda o smoku wawelskim" – wystąpi Teatr "Zaczarowany Świat" z Torunia
     

Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej ul. Legionów 28 – godz. 11.00
16.02 - "Śmiechu warte" – zajęcia literacko-plastyczne
17.02 - "Papierowe szaleństwo" – zajęcia plastyczne
18.02 - "Tatry, górale i zbójnicy. Podróż do zimowej stolicy" – zajęcia literacko-plastyczne           
19.02 - "Co nam podpowie Świerszczyk?" – zajęcia literacko-plastyczne
20.02 - "Malowanki, wycinanki nie tylko dla Anki" – zajęcia plastyczne
23.02 - "O małpach opowieści wesołe, psoty, figle i swawole" – zajęcia literacko-plastyczne
24.02 - "Bajkowe wielkoludy" – zajęcia literacko-plastyczne
25.02 - "Afryka nie tylko Kazika" - zajęcia literacko-plastyczne
26.02 - "Abracadabra! Origami to magia" – zajęcia plastyczne
27.02 - "Przyjaciele z zimowej krainy" – zajęcia literacko-plastyczne
     
     
     

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19 – godz. 12.00
17.02 - "W krainie rosyjskich bajek i baśni" – zajęcia plastyczno-literackie
18.02 - "Pomyśl zanim odpowiesz" – rozwiązywanie zagadek, kalamburów, krzyżówek
19.02 - "Magiczny świat wróżek, smoków i krasnoludków" – zajęcia plastyczno-literackie
24.02 - "Ferie z książką" – słuchanie wybranych utworów z literatury dla dzieci z nośników cyfrowych oraz głośne czytanie książki tradycyjnej
25.02 - "Zagraj z nami" – gry i zabawy planszowe
26.02 - "Zakładka do książki" – zajęcia plastyczne metodą quillingu
     
     

Filia nr 3 ul. Korczaka 23 – godz. 11.30                          
17.02 - "Zagadki dla Jacka i Agatki" – zagadki, rebusy, krzyżówki
20.02 - "Płaskie origami" – warsztaty nauki składania papieru prowadzone przez czytelników: Kacpra i Michała
24.02 - "Raz, dwa, trzy, gonisz ty" – gry i zabawy ruchowe
27.02 - "Czarownicy, piraci i inne bajkowe postaci" – zajęcia plastyczne
     
      

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1 – godz. 12.00
17.02 - "Zaczarowany koci świat" – zajęcia literacko-plastyczne z okazji Światowego Dnia Kota
20.02 - "Hu, hu, ha, zima nie musi być taka zła" – zajęcia literacko-plastyczne
23.02 - "Bob Budowniczy – bawi i uczy" – zajęcia literacko-plastyczne
25.01 - "Nie taki dinozaur straszny jak go malują" – zajęcia literacko-plastyczne
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33 – godz. 12.00
Zajęcia literackie, plastyczne, edukacyjne, gry i zabawy związane z książką. Zajęcia będą się odbywać od 16 do 20 lutego.
     

Filia nr 8 ul. Łęgi 2 – godz. 12.00
Zajęcia literackie, plastyczne oraz głośne czytanie literatury dziecięcej.
Zajęcia będą się odbywać w dniach 17, 19, 24 i 26 lutego.
     

Filia nr 14 ul. Mazurska 2 – godz. 12.00
17.02 - "Zimowe pejzaże" – konkurs plastyczny
19.02 - "Zagadki, krzyżówki i rebusy" – zgaduj-zgadula
   
   

2015-02-11  "Bezpieczne ferie"
11 lutego w bibliotece przy ul. Tytoniowej 1 odbyły się zajęcia edukacyjne poświęcone zasadom bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych. Poprowadził je dzielnicowy Sławomir Zieliński. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, po wysłuchaniu uwag i wskazówek policjanta, rozwiązywały krzyżówki o bezpiecznych zabawach na śniegu.
     

2015-02-09  "Dalibóg, przyjaźń jak rwetes"
Ten trudny i jakże dziwny tytuł spotkania, odnosi się do równie dziwnego Pettsona i jego kota Findusa, czyli głównych bohaterów książek Svena Nordqvista. Sylwetkę tego pisarza oraz perypetie bohaterów jego książek poznali w Dziale dla Dzieci i Młodzieży uczniowie klasy drugiej SP nr 9 w Grudziądzu. Jak zdobyć mąkę, aby upiec dla kota naleśnikowy tort urodziny? Czy potrzebny jest do tego gramofon i wędka? Co zrobić, kiedy kot chce posadzić w warzywniku klopsiki, zamiast cebuli? Może trudno w to uwierzyć, ale te właśnie pytania dały uczestnikom spotkania odpowiedzi, nawiązujące do rozważań o prawdziwej przyjaźni.
     

2015-02-04  "Ogon nad ogony, czyli Szelmostwa Lisa Witalisa"
Wiersze Jana Brzechwy wciąż bawią i uczą, nie tylko najmłodszych. Lis Witalis stał się tematem zajęć literackich pt. "Ogon nad ogony, czyli Szelmostwa Lisa Witalisa". Uczestnicy poznali szelmostwa lisa oglądając inscenizację o jego przygodach. Przekonali się, że cwane zachowanie nie popłaca i nie można czerpać korzyści z czyjegoś nieszczęścia. Lisy, mimo wszystko, to jednak zwierzęta bardzo lubiane przez dzieci. Uczniowie, chętnie naśladując rude stworzenia, łapali kury w kurniku oraz rozwiązywali zagadki i rebusy. Zabawa w "Chodzi lisek koło drogi", pomimo sędziwego wieku, wciąż wzbudza dużo emocji i uśmiechu na twarzach naszych milusińskich.
     

2015-01-29  Wystawa fotografii
29 stycznia w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy fotografii Janusza Dębskiego "Pałace i dwory Ziemi Zawkrzeńskiej". O wystawie napisał portal naszamlawa.pl .

Janusz Dębski wśród mławskich twórców zajmuje miejsce szczególne. Potrafi przełożyć swoje przemyślenia i stosunek do otaczającego nas świata, przyrody i historii na uniwersalny język fotografii, który jest z łatwością odczytywany. Podejmuje różnorodne działania społeczne na rzecz lokalnego środowiska. Tworzy fotograficzne wystawy dokumentalne i przyrodnicze, które już dziś stanowią wartościowe zbiory z regionalizmu. Od 1998 r. opracował ponad 60 tematycznych wystaw, na których zaprezentował ponad 3.000 zdjęć. Jego prace pokazywane były na kilkudziesięciu ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych w całej Polsce m.in.: Mławie, Ciechanowie, Pile, Działdowie, Przasnyszu, Krakowie, Olsztynie, Ostródzie, Brodnicy, Nowym Mieście Lubawskim. Jest twórcą i opiekunem artystycznym "Galerii 13" w Mławie, promującej początkujących artystów - amatorów. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Autorów Polskich - Oddział w Mławie. Sam debiutował opowiadaniami w almanachu pt. "Okno na świat" (2001). Jest także autorem wielu artykułów i prac o tematyce regionalnej ukazujących dorobek historyczny tych ziem.
     
2015-01-23  "Grudziądz 1920 roku"
Od 23 stycznia do 13 kwietnia w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej prezentowana była ekspozycja fotogramów "Grudziądz 1920 roku". Zdjęcia pochodziły ze zbiorów książnicy i przedstawiały wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym mieście w dniu 23 stycznia 1920 roku.
Grudziądz po prawie 148 latach pruskiej dominacji odzyskał niepodległość i powrócił w granice państwa polskiego. Na fotografiach można obejrzeć m.in. wymarsz z miasta wojsk niemieckich poprzedzony pożegnaniem na Rynku oraz uroczyste powitanie Polskiej Armii, wprowadzonej do miasta przez gen. Stanisława Pruszyńskiego.
        
2015-01-15  "Biało-czarne mruczando-murmurando"
Koty to temat bardzo lubiany przez dzieci i wielokrotnie podejmowany przez bibliotekę. Tym razem Dział dla Dzieci i Młodzieży przygotował zajęcia literackie, których bohaterami były kociaki, ale tylko białe i czarne. Tak ubarwione kudłate stworzenia występują  licznie w utworach Sławomira Grabowskiego, Marka Nejmana, Ludwika Jerzego Kerna. Dzieci oglądając inscenizację, mogły przekonać się, że w przyrodzie zdarzają się czasami niespodzianki i w czarnej kociej rodzinie może urodzić się biały kot. Uczestników spotkania bawiły postacie Bonifacego, Filemona czy też kota Sylwestra. Uczniowie chętnie brali udział w rozwiązywaniu rebusów, a także wcielali się w koty łapiąc myszy. Na koniec odśpiewano kocie mruczando-murmurando.
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1719810