Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta GrudzišdzArchiwum wydarzeń 2017
2017-12-18  "Moje spotkania ze zwierzętami"
W poniedziałek 18 grudnia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska odbyło się otwarcie wystawy fotografii Adama Jędrzejewskiego. Barwne prace można było oglądać w godzinach otwarcia biblioteki do 26 stycznia 2018 roku.

Adam Jędrzejewski
- podróżnik, fotograf, przyjaciel zwierząt. Fotografią zajmuje się od niepamiętnych czasów. Niniejsza wystawa to pokłosie wielu wypraw krajowych i zagranicznych, gdzie na swych trasach spotykał ciekawe, czasami groźne, duże zwierzęta, jak i maleńkie owady.
     
2017-12-14  Spotkanie świąteczne w Filii nr 7
14 grudnia w bibliotece przy ul. Chopina 33 odbyło się świąteczne spotkanie dla czytelników biblioteki. Gościem specjalnym spotkania była Ukrainka, czytelniczka biblioteki, która opowiedziała o tradycjach bożonarodzeniowych w swoim kraju, prezentowała też najsłynniejsze ukraińskie kolędy. Goście mieli możliwość spróbowania kutii - tradycyjnej potrawy wigilijnej.
 

2017-12-14  Spotkanie z Klarą Stolp
W ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom" w Filii nr 13 odbyło się spotkanie z Klarą Stolp. Artystka snuła przepiękną opowieść o swoich obrazach. Zgromadzeni goście dowiedzieli się, skąd czerpie inspiracje, w jaki sposób tworzy, jak czasochłonna jest to praca.

Klara Stolp
- absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy i Studium Nauczycielskiego w Warszawie. Zadebiutowała  w 1975 roku wystawą indywidualną w Grudziądzu i do tej pory bardzo aktywnie uczestniczy w działaniach artystycznych jak: plenery międzynarodowe, ogólnopolskie, wystawy i inne spotkania twórcze. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastele, akwarelę. Ilustruje tomiki poetyckie oraz prozę. Prowadzi Plastyczną Pracownię Autorską. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Warszawie oraz Związku Polskich Artystów Plastyków.
Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i poza jego granicami (Szwecja, Czechy, Słowacja, Węgry, Belgia, Rosja, Litwa, Niemcy i Stany Zjednoczone). Otrzymała również liczne nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych.
     

2017-12-14  Spotkanie autorskie i promocja tomiku
14 grudnia w Bibliotece Miejskiej gościliśmy Wiesława Hawełko-Wizo, który promował swój najnowszy tomik poezji "Po przedwieczny czas". Autor zaprezentował również wiersze z poprzednich tomików "Słowa myślą kreślone" oraz " To było wczoraj". 

Wiesław Hawełko-Wizo
(ur. w 1954 r. w Lisewie) z Grudziądzem jest związany od roku 1968. Z wykształcenia jest metalurgiem, jednak życie poświęcił literaturze, kulturze i sztuce. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku współtworzył Grudziądzką Spółkę Literacko-Plastyczną "Trynka". Wiersze publikował w prasie lokalnej i krajowej: "Kujawy", "Fakty", "Zarzewie", "Twórczość Robotników". Większe zbiory z tamtego okresu ukazały się w almanachach: w roku 1985 - "Remanent 85", w roku 1986 - "Grudziądzka Spółka Literacka Trynka".
W 2012 roku założył stronę "Wizo-czyta", której celem jest propagowanie szeroko pojętego czytelnictwa i korzystanie z dóbr kultury. W 2013 roku założył Stowarzyszenie Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", którego celem było promowanie środowiska literacko-artystycznego miasta Grudziądza, organizacja spotkań, wieczorów literacko-artystycznych, wystaw, koncertów, publikacji oraz działalność wydawnicza. W 2015 roku powołał do życia Galerię "Wizo-Art". Stała się ona miejscem wernisaży, wystaw, recitali wokalno-muzycznych, ciekawych spotkań literacko-poetyckich.
Jest autorem tomików poezji: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie", "Słowa myślą kreślone", "To było wczoraj". Opublikował również wiersze w almanachach: "Myśli malowane podczerwienią", "Fraszki i słowne igraszki", "Almanach Członków Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej ŚWIT".
W przyszłym roku planuje wydać: "Grudziądzkie reminiscencje", zbiór felietonów i esejów poświęconych grudziądzanom i historii Grudziądza;  "Hawełczyzna", zbiór miniatur literackich; "TRYNKA Remanent 85 86", wiersze członków Grudziądzkiej Spółki Literackiej TRYNKA, historia grupy; "Teatrzyki Nonsensacji", zbiór miniaturowych, satyrycznych scenek dramatycznych oraz "Haiku", tomik wierszy.
     

2017-12-08  Warsztaty filozoficzne
8 grudnia w Czytelni Głównej Biblioteki Miejskiej odbyły się drugie warsztaty filozoficzne, zorganizowane przez Fundację na rzecz rozwoju świadomości ATARAXIA i Ogród Artium Liberalium. Głównym celem warsztatów jest dążenie do rozwoju samoświadomości, osiągnięcia spokoju umysłu i szczęścia poprzez poznanie samych siebie oraz prawdy o świecie.
Warsztaty poprowadzili:
Dr Michał Nowicki - historyk i pedagog, pracownik UAM i absolwent I LO w Grudziądzu
mgr Joanna Markowska - pedagog
Lic. Remigiusz Stępak - politolog i (prawie) pedagog
Lic. Piotr Goździewicz - pedagog i (prawie) filolog ang.
Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/526716887663152/
Kontakt:
www.facebook.com/FundacjaATARAXIA/
fundacja.ataraxia@gmail.com

2017-12-07  "Worek Świętego Mikołaja"
W okresie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia Dział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował zajęcia literackie pt. "Worek Świętego Mikołaja". Worek to nieodłączny atrybut każdego Mikołaja. W nim bowiem znajdują się prezenty, na które czekają wszystkie dzieci. A co by było gdyby nie było worka i jego zawartości? Na pewno byłoby trochę smutno. Trzeba jednak wybaczyć Św. Mikołajowi, który też czasami bywa roztargniony i zdarza się, że rozpruwa worek, gubi prezenty, gubi na nie zamówienia. Miejmy nadzieję, że nikt nie pozostanie nieobdarowany. Dzieci słuchając opowieści i oglądając inscenizacje o gapowatych Mikołajach, wiedzą, że to tylko bajki. Jednak żeby nie dopuścić do katastrofy, bardzo chętnie brały udział w łataniu worka Świętego Mikołaja i szukaniu pogubionych prezentów. Chociaż każde dziecko czeka na wymarzony podarunek, to i tak zgodnie przyznały, że to nie one są najważniejsze, ale rodzinna atmosfera i to, że wszyscy są razem.
     

2017-12-01  Filia nr 1 po modernizacji
1 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie Filii nr 1 po realizacji projektu w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Dziękujemy mieszkańcom za oddane głosy. Od 4 grudnia placówka została otwarta dla czytelników.
W ramach realizacji projektu "Biblioteka dla każdego - modernizacja pomieszczeń Filii nr 1 Biblioteki Miejskiej im. W. Kulerskiego w Grudziądzu", którego wnioskodawcą był Łukasz Kowarowski, wyremontowano i zmieniono aranżację pomieszczeń bibliotecznych. Placówka została wyposażona w funkcjonalne regały przesuwne i stacjonarne oraz nowe meble modułowe: szafy, biurka, stoliki i krzesła. Ponadto, w ramach zadania wymieniona została stara instalacja C.O., okno i drzwi wejściowe oraz przeprowadzone zostały inne drobne prace budowlane niezbędne w realizacji przedstawionego przedsięwzięcia.
     

2017-11-30  Dotacja z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Grudziądzka książnica otrzymała środki finansowe w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1 Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.
Zakupiliśmy 1.035 woluminów o wartości 22.679 zł, w tym 51 audiobooków za kwotę 1.133,69 zł. Książki trafiły do działów Biblioteki Głównej oraz filii na terenie miasta.
Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
   
          

2017-11-29  Wystawy bożonarodzeniowe
Jak co roku filie biblioteczne zorganizowały wystawy świąteczne. Pierwsza z wystaw została otwarta w Filii nr 13 w środę 29 listopada. Zaprezentowane zostały ozdoby świąteczne przygotowane przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu oraz mieszkańców Grudziądza i okolic.
     
Od 6 grudnia w Filii nr 1 można było podziwiać ozdoby wykonane przez panie należące do Klubu Kobiet Aktywnych "Lotniczanki".
     
Również od 6 grudnia w Filii nr 8 na Rządzu wyeksponowano prace świąteczne Marleny Panter, Grażyny Andrych i Anny Treichel. Dodatkowo zaprezentowano prace M. Panter wykonane techniką pergaminową.
     
2017-11-27  Wystawa poplenerowa podopiecznych Klary Stolp
27 listopada w Filii nr 13 została otwarta poplenerowa wystawa prac podopiecznych pracowni autorskiej Klary Stolp.
Na wystawie zaprezentowano prace uczniów:
- Soni Abramowskiej
- Ariela Brokowskiego
- Mileny Bruskiej
- Malwiny Jabłońskiej
- Michała Gabriela Kuskowskiego
- Huberta Kwiatkowskiego
- Leonarda Mederskiego
- Karoliny Niedzielskiej
- Lady Razdolskiej
oraz studentów:
- Agaty Chodziutko (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
- Aleksandry Glamowskiej (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
- Zuzanny Szpajdy (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)
Opiekun artystyczny: Klara Stolp (Związek Polskich Artystów Plastyków, okręg toruński)
Kurator wystawy: Aleksandra Szymczyk
     

2017-11-22  Spotkanie "Już niewielu pamięta"
Ośrodek KARTA oraz Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu zaprosili mieszkańców na spotkanie "Już niewielu pamięta" – historie lokalne w wymiarze uniwersalnym, które odbyło się 22 listopada w siedzibie Biblioteki przy ul. Legionów 28. Było to ostatnie w tym roku spotkanie w ramach akcji promocyjnej wydawnictwa.
Celem akcji było uświadomienie, jak ważne są historie jednostek, pojedyncze wspomnienia, dla stworzenia szerokiej panoramy historycznej. W takim ujęciu historie lokalne przestają być istotne tylko dla miejscowej społeczności, ale nabierają uniwersalności.
W ramach spotkań w różnych polskich miastach czytane są fragmenty publikacji wydawnictwa Ośrodka KARTA, dotyczące zdarzeń z danego regionu; prezentowane są książki oparte wyłącznie na tekstach źródłowych, odbywają się rozmowy z uczestnikami i zaproszonymi gośćmi oraz przywoływane są  prace nagrodzone w ogólnopolskim konkursie historycznym dla młodzieży "Historia Bliska". W tym roku Ośrodek odwiedził już Starachowice, Gorzów Wielkopolski, Legnicę i Łowicz. Jednym z elementów akcji było zapraszanie na spotkania artystów, bezpośrednio związanych z danym regionem, którzy odczytywali  fragmenty książek.

Podczas spotkania 22 listopada w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego, miały miejsce:
•    prezentacja książki "Wasserpolacken. Relacja Polaka w służbie Wehrmachtu" Joachima Cerafickiego. Fragmenty tej publikacji czytał Zbigniew Kulwicki, reżyser i aktor grudziądzkiego Centrum Kultury Teatr;
•    rozmowa o innych wydawnictwach historycznych Ośrodka KARTA;
•    przekazanie pakietu publikacji bibliotece.

Spotkanie poprowadziła dyrektor wydawniczy Ośrodka KARTA — Aleksandra Janiszewska.
     
Akcja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


ORGANIZATORZY: 
                   
2017-11-20  "Do serca przytul misia"
W dniach 20-30 listopada Dział dla Dzieci i Młodzieży świętował jak co roku Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci z grudziądzkich przedszkoli i szkół podstawowych uczestniczyły w tym radosnym święcie razem ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi. Do wspólnej zabawy nie trzeba było nikogo namawiać. Misie jak zawsze wspaniale prezentowały się na wybiegu, tańczyły  razem ze swoimi opiekunami. Największym marzeniem misiów jest to, aby były jak najczęściej przytulane, więc właściciele nie szczędzili im czułości. Uczestnicy wcielając się w role misiów wykonywali polecenia, a pluszaki były bacznymi obserwatorami. Dzieciom i misiom było bardzo miło ,kiedy z uśmiechem oglądały inscenizację o misiu, który był chory z powodu braku miodu. Święto takie jak to, chciałoby się obchodzić codziennie, bo przecież "dzieci lubią misie, misie lubią dzieci".
     
     

2017-11-17  Warsztaty filozoficzne
17 listopada w Czytelni Głównej Biblioteki Miejskiej odbyły się warsztaty filozoficzne, organizowane przez Fundację na rzecz rozwoju świadomości Ataraxia i Ogród Artium Liberalium. Organizatorzy pragną stworzyć przestrzeń do swobodnej wymiany myśli i zaspokajania naturalnej każdemu człowiekowi ciekawości poznawczej. Poszukują ludzi chcących dzielić się swymi wyobrażeniami, doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat otaczającej nas rzeczywistości, wierzymy bowiem, iż perspektywa każdego człowieka jest unikatowa i warta poznania. W ramach warsztatów oferujemy:
- przyjazne, bezpieczne i swobodne środowisko wymiany myśli,
- cykl zajęć skupiających się na różnych dylematach filozoficznych,
- materiały i treści o tematyce filozoficznej takie jak filmy, wyselekcjonowane fragmenty dzieł filozoficznych,
- wspólne wyjazdy, które mogą zostać wykorzystane na poznawanie siebie, przyjaciół, natury albo na medytację,
- dobrą zabawę w miłej atmosferze.
Głównym celem warsztatów jest dążenie do rozwoju samoświadomości, osiągnięcia spokoju umysłu i szczęścia poprzez poznanie samych siebie oraz prawdy o świecie.
Warsztaty prowadzili:
Dr Michał Nowicki - historyk i pedagog, pracownik UAM i absolwent I LO w Grudziądzu
Lic. Remigiusz Stępak - politolog i (prawie) pedagog
Lic. Piotr Goździewicz - pedagog i (prawie) filolog ang.

Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/125028378180542/   
Kontakt:
www.facebook.com/FundacjaATARAXIA/
fundacja.ataraxia@gmail.com
   

2017-11-17  Filia nr 13 po modernizacji
17 listopada odbyło się uroczyste otwarcie Filii nr 13 i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych po realizacji projektu w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Dziękujemy mieszkańcom za oddane głosy. Od 20 listopada placówka została otwarta dla czytelników.
W ramach realizacji projektu "Wyposażenie Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej w sprzęty do realizacji przedsięwzięć kulturalno-oświatowych", którego wnioskodawcą był Tadeusz Rauchfleisz, zakupiono wyposażenie 3 działów biblioteki w nowoczesne urządzenia, niezbędne do organizacji i przeprowadzania różnorodnych wydarzeń kulturalnych, integracyjnych oraz oświatowych. Oddział dla Dzieci wyposażono w projektor multimedialny, ekran, komputer przenośny z oprogramowaniem, urządzenie wielofunkcyjne i  20 nowych, kolorowych krzeseł składanych. Dział dla Dorosłych wzbogacił się o 22 sztalugi wystawowe, 20 ram wystawowych, 30 składanych krzeseł, sprzęt nagłaśniający i aparat fotograficzny do dokumentacji wszystkich przedsięwzięć wykonywanych w tej placówce. Dla Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych, działającego w bibliotece, zakupiono komputer stacjonarny z programem czytania tekstów dla czytelników z wadą wzroku, 30 krzeseł biurowo-konferencyjnych oraz 4 stoły kwadratowe. Zamontowano również nowe oświetlenie oraz zaciemniające rolety na oknach.
     

2017-11-16  "Prezentacje"
16 listopada w gmachu głównym Biblioteki Miejskiej odbył się wernisaż VII edycji wystawy z cyklu "Prezentacje". Na ekspozycji, organizowanej we współpracy z Zespołem Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu, zaprezentowano szkice rysunkowe i malarskie uczniów Liceum Plastycznego. Szkic jest specyficzną, szybką notatką plastyczną, najbardziej spontaniczną formą zapisu swoich spostrzeżeń, wrażeń lub zachwytów…
Wystawa była czynna do 15 stycznia 2018 r.
     

2017-11-16  Spotkanie z Leszkiem Leliwą
16 listopada w Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej 1 odbyło się spotkanie z poezją Leszka Leliwy, organizowane w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".

Leszek Leliwa
pierwsze próby literackie podejmował w czasie służby wojskowej. Zainteresował się teatrami poezji i startował w konkursach recytatorskich. W kolejnych latach studiował na Politechnice Warszawskiej i UMK oraz pracował. Do pisania wrócił po przejściu na emeryturę. W 2016 roku wydał dwa tomiki wierszy: "Czarna Inez" i "Zrozumieć kobiety". W Turnieju Jednego Wiersza organizowanym w ramach Grudziądzkiej Jesieni Poezji 2016 zdobył pierwszą nagrodę za wiersz "Spóźniona miłość".
     

2017-11-07  Spotkanie z Barbarą Włodarczyk
7 listopada w Bibliotece Miejskiej gościła dziennikarka Barbara Włodarczyk. Autorka promowała zbiór reportaży "Nie ma jednej Rosji". Przybliżyła kulisy pracy reportera i korespondenta zagranicznego. Swoje opowieści przeplatała wieloma anegdotami i dowcipami.

Barbara Włodarczyk
jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1985 pracuje jako dziennikarka w redakcji publicystyki międzynarodowej w TVP. Zajmuje się tematyką krajów byłego ZSRR. Od grudnia 2004 do grudnia 2009 r. była korespondentką TVP w Moskwie. W latach 2000-2004 i 2010 do 2012 tworzyła autorski cykl reportaży pt. "Szerokie tory". Od września 2013 jest autorką programu "Sąsiedzi" na antenie TVP Info.
     

ORGANIZATORZY: 
                           


SPONSOR :


2017-11-03  "Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek"
W piątek 3 listopada Dział dla Dzieci i Młodzieży zamienił się w bajkową krainę. Dzieci z pobliskich przedszkoli wzięły udział w zajęciach pt. "Witajcie w naszej bajce". Miały okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi bohaterami, a to za sprawą obchodzonego Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Przedszkolaki gimnastykowały się z żywym Kubusiem Puchatkiem. Pozwoliły się zaczarować przez sympatyczną czarownicę. Lis Witalis bawił się z najmłodszymi w "Chodzi lisek koło drogi...", a żółw Franklin tańczył i jeździł pociągiem. Dzieci z wielkim entuzjazmem przyjmowały kolejnych gości-zmieniające się postaci, a znajomość bajek i bohaterów świadczy o tym, że do czytania nie trzeba ich szczególnie namawiać.
     

2017-11-02  Życie i działalność św. Brata Alberta
2 listopada w Dziale dla Dzieci i Młodzieży otwarto wystawę poświęconą życiu i działalności św. Brata Alberta Chmielowskiego. Materiały przedstawione na ekspozycji pochodziły z kolekcji grudziądzanina Mariana Sołobodowskiego. Opracowania dokonała Katarzyna Lipska-Ziębińska, artysta plastyk, menedżer kultury.
Wystawę, zorganizowaną w ramach Roku św. Brata Alberta, można było oglądać do połowy listopada w gmachu Biblioteki Miejskiej.
     
2017-10-25  "Bajka o drzewie"
Drzewa odgrywają wielką rolę na ziemi. Wytwarzają tlen, oczyszczają powietrze, dają schronienie wielu gatunkom zwierząt. Wygląd drzew zmienia się w ciągu roku, a jesienią wyglądają szczególnie pięknie i kolorowo. Stało się to inspiracją do zorganizowania zajęć w Dziale dla Dzieci i Młodzieży. Inscenizacja "Bajki o drzewie" Elizy Piotrowskiej opowiada o przeobrażeniach, jakie przechodzi drzewo w czasie czterech pór roku. Natura zatacza koło, ale drzewu z każdym rokiem przybywa lat i słoi. Dzieci ubierały drzewa w jesienne, kolorowe liście, rozpoznawały ich nazwy, szukały żołędzi schowanych przez sójkę, karmiły wiewiórkę, naśladowały szum drzew, rozpoznawały wiek drzew po liczbie słoi. Na zakończenie wszystkie zgodnie przyznały, że należy dbać o drzewa, żeby żyło nam się zdrowiej i przyjemniej. Najmłodsi mają świadomość, że drzewa wszystkim są potrzebne i nie można ich niszczyć.
     

2017-10-19  "Bliskie spotkania z poezją... Zbigniewa Herberta"
19 października w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbył się wieczór poetycki poświęcony twórczości Zbigniewa Herberta, twórcy słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito". Zgromadzeni goście wysłuchali utworów poety w interpretacji Krzysztofa Rotnickiego, reżysera Teatru Rodzinnego w Grudziądzu.

Zbigniew Herbert
(1924-1998) – poeta, eseista, autor utworów dramatycznych i słuchowisk, kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków.
      

2017-10-16  Konkurs fotograficzny
16 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Zaczytani są wśród nas", którego organizatorem była Wypożyczalnia Główna. Konkurs adresowany był do osób powyżej 15 roku życia. Aby wziąć w nim udział należało wykonać zdjęcie osobie czytającej. Liczyła się pomysłowość uczestników, którzy w ciekawy sposób udowodnią, że czytanie jest pasją niezależnie od miejsca i czasu.
Na konkurs wpłynęło 21 prac. Komisja w składzie: Aleksandra Ciżnicka, Ewa Grzeszczuk, Arkadiusz Kikulski oraz Małgorzata Kochańska dokonała oceny prac i przyznała nagrody następującym osobom:
I miejsce - Anna Jaskulska
II miejsce - Lilia Maksimowa
III miejsce - Jonasz Krajewski
wyróżnienie - Robert Tomaszewski
     
Regulamin konkursu
ORGANIZATORZY: 
                           


SPONSOR NAGRODY GŁÓWNEJ:S
PONSORZY:
     
       
            

2017-10-05  Wieczór poezji
5 października w Filii nr 14 w Mniszku odbył się wieczór poezji Dariusza Dłużyńskiego. Autor zaprezentował swoje wiersze m.in. z tomiku "Schody życia" przy akompaniamencie przyjaciela Mariusza Florkiewicza. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".

Dariusz Dłużyński
tworzy od ponad 20 lat. Swoje utwory publikuje na portalu społecznościowym Facebook. Jego poezja jest różnorodna - od poważnej, mrocznej przez miłosną do fraszek, krótkich zabawnych i często pisanych pod wpływem chwili (np. jakieś wydarzenie polityczne lub społeczne). W 2017 roku wydał tomik poetycki "Schody życia".
   

2017-10-02  "Abecadło w rymy wpadło"
W piątek 29 września w ramach XVII Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie pt. "Abecadło w rymy wpadło". Gośćmi spotkania były dzieci z pobliskiego przedszkola, które m.in. wysłuchały wierszy: Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek; obejrzały inscenizację "Abecadła" Juliana Tuwima; układały alfabet z palców; ćwiczyły wymowę powtarzając trudne sekwencje.
     

2017-10-01  Akcja "Przerwa na wspólne czytanie"
Ideą akcji było popularyzowanie idei wspólnego czytania dorosłych i dzieci. Biblioteki z największą liczbą głosów obdarowane zostaną zestawami książek i wygodnymi pufami.
Do akcji zostaliśmy zgłoszeni przez jednego z czytelników za co serdecznie dziękujemy. Wspólnie możemy wygrać 250 książek dla biblioteki.
Aby zagłosować należało wejść na stronę: https://www.wspolneczytanie.pl/biblioteki, zarejestrować się, zalogować, wybrać województwo, wpisać miejscowość lub nazwę biblioteki i zagłosować. Głosować można było codziennie od 2 do 31 października.
Nagrody dla bibliotek to:
- dla 20 zwycięskich bibliotek, które otrzymają największą liczbę głosów przewidziane są zestawy 250 książek z kolekcji Kinder Mlecznej Kanapki i 2 pufy do wspólnego czytania,
- dla kolejnych 100 bibliotek zestawy 50 książek z kolekcji Kinder Mlecznej Kanapki.
Niestety nie znaleźliśmy się w gronie zwycięskich bibliotek.
Dziękujemy za każdy oddany głos!

2017-09-27  "Posprzątajmy nasze lasy"
W Filii nr 14 w Mniszku odbył się konkurs ekologiczny pt. "Posprzątajmy nasze lasy". Dzieci odpowiadały na pytania: jak chronić lasy, co to jest ekologia, recykling, smog, dziura ozonowa oraz jak być eko? Rozmawiały również o pomnikach przyrody, roślinach i zwierzętach chronionych.
 

2017-09-26  "Paczka literacka"
Wypożyczalnia Główna oraz filie Biblioteki Miejskiej (Filia nr 4, 13 i 14) zakwalifikowały się do akcji "Paczka literacka". Każda z bibliotek otrzymała 21 książek oraz 2 audiobooki. Akcja organizowana jest przez Wydawnictwo Agora oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). Dzięki niej biblioteki wzbogaciły się o:
- "Kontener" K. Boni i W.Tochmana;
- "Polonez na polu minowym" D.Wodeckiej;
- "Polska ogórkowa" M.Ogórka;
- "Polska mistrzem Polski" K.Vargi;
- "Władysław Anders. Życie po Monte Cassino" E.Berberyusz;
- "Anoda" P.Lipińskiego;
- "Powrót do Sulejówka" W.Kalickiego;
- "Rozpoznani. Prawdziwe historie ludzi z powstańczych kronik z 1944 roku";
- "Wszyscy ludzie Prezydenta" C.Bernsteina i B.Woodwarda;
- "Zdrowy apetyt" A.Jelonek i D.Frontczak;
- "Moskaliki" J.Szczęsnej;
- "Reporterka" J.Antczaka (Rozmowy z H.Krall);
- "Portrety z Łagru" M.Chodorkowskiego;
- "Muzyka mojego życia" R.Janowskiego;
- "Tadeusz Nalepa. Breakout absolutnie" W.Królikowskiego;
- "Bim bam bom, mogę wszystko! Historia Bogusława Meca" M.Wasilewskiego;
- "Nie wierzę w życie pozaradiowe" M.Niedźwieckiego;
- "Zapraszamy do Trójki" E.Winnickiej i C.Łazarkiewicza;
- "Hitman" J. Machulskiego;
- "Andrzej Wajda. Podejrzany" W.Beresia i K.Burnetki;
- "Siła bezsilnych i inne eseje" V.Havla
oraz audiobooki:
- "Laska nebeska" M.Szczygła (czyta autor);
- "Ja, urbanator" A.Makowieckiego (czyta Andrzej Chyra).
   

2017-09-26  "Tamta rzeczywistość. Zsyłka do Kazachstanu"
26 września w Filii nr 14 w Mniszku miało miejsce spotkanie z Krystyną Borucińską, autorką książki "Zsyłka do Kazachstanu 1940-1946. Tamta rzeczywistość". Zgromadzeni goście wysłuchali wspomnień K. Borucińskiej z pobytu na zesłaniu w sowchozie nad rzeką Irtysz.

Krystyna Borucińska
jest emerytowaną nauczycielką II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu. Jest znaną pasjonatką i popularyzatorką biografii Fryderyka Chopina. W 2003 r. wydała "Grudziądzkie Szkice Poetyckie".
     

2017-09-21  "Aby nieść dzieciom radość…"
21 września obchodzony jest Światowy Dzień Orderu Uśmiechu. To doskonała okazja do zorganizowania zajęć o Wandzie Chotomskiej w bibliotece. Pani Wanda to autorka wielu wierszy, opowiadań, teksów piosenek dla dzieci oraz pierwszej dobranocki pt. "Jacek i Agatka". Była również inspiracją do utworzenia jedynego odznaczenia, nadawanego dorosłym przez dzieci – Orderu Uśmiechu.
"Aby nieść dzieciom radość…" to nie tylko tytuł zajęć w bibliotece, ale również przesłanie dla wszystkich, którzy pracują z najmłodszymi. Podczas spotkań uczniowie szkół podstawowych zapoznali się twórczością Wandy Chotomskiej. Utwory tej autorki są po części znane i lubiane, bo występują w podręcznikach szkolnych. Dzieci z entuzjazmem reagowały oglądając inscenizację "Wierszy pod psem". Uczestniczyły w zabawach zainspirowanych literaturą Chotomskiej takich jak: "literkowe pranie", "taniec węża". Układały z puzzli Order Uśmiechu. Na koniec otrzymały pamiątkową naklejkę z wizerunkiem tego zaszczytnego odznaczenia. Widok dziecięcych, uśmiechniętych buź świadczył o tym, że tytułowe przesłanie zostało osiągnięte.
     

2017-09-15  Grudziądzka Jesień Poezji - XXII Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
15 września w Bibliotece Miejskiej rozpoczęła się kolejna Grudziądzka Jesień Poezji, a wraz z nią XXII Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie, które prowadzili współorganizator wydarzenia Stanisław Raginiak oraz Wojciech Kass, poeta, eseista, kierownik Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Po uroczystym otwarciu w programie było: spotkanie z Wojciechem Kassem w II Liceum Ogólnokształcącym w Grudziądzu, a po południu - pierwsza tura warsztatów w Bibliotece.
Wieczorem w Czytelni Czasopism odbyła się promocja najnowszej książki Stanisława Raginiaka "Wiktoria". Książkę zrecenzował Wojciech Kass. Jest to 41 opowiastek o relacjach z ukochaną wnuczką autora. Podczas promocji zgromadzeni goście chętnie kupowali książkę, by następnie ustawić się w kolejce po autograf Stanisława Raginiaka oraz głównej bohaterki książki.
     
     
Drugi dzień Grudziądzkiej Jesieni Poezji to dalszy ciąg zajęć literackich z poetami oraz wieczór autorski. O godz. 18.00 rozpoczęło się spotkanie z Wojciechem Kassem "Pamięć. Światło. Życie duchowe". Autor zaprezentował wiersze z kilku tomików: "Czterdzieści jeden. Wiersze. Głosy", "Przestwór. Godziny", "Pocałuj światło. 89 wierszy". Na zakończenie wpisywał dedykacje do książek.
     
W niedzielę 17 września odbyła się ostatnia część warsztatów poetyckich. W południe rozpoczął się Turniej Jednego Wiersza. Poziom konkursu był bardzo wysoki, więc jury w składzie Stanisław Raginiak i Wojciech Kass postanowiło przyznać następujące nagrody:
GRAND PRIX - Jarosław Westermark za wiersz Mężczyzna
I nagroda - Marcin Lewiński za wiersz pogrążenia (z Herberta i innych mitów)
II nagroda - Klaudia Chudowolska za wiersz Schowek na trupki
III nagroda ex aequo - Joanna Chachuła za wiersz umarł wróbel
                               Barbara Kasica-Kołomyjska za wiersz kobieta z sąsiedztwa
wyróżnienie - Magdalena Koehna za wiersz Chłopiec z kamienicy
     

ORGANIZATORZY                                        
             LITERAT STANISŁAW RAGINIAK
                                        
PATRONAT OGÓLNOPOLSKI    
 

PATRONAT LOKALNY
        

2017-09-14  Spotkanie z przedstawicielem mniejszości wyznaniowej
W Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyła się odbyła się kolejna prezentacja mniejszości wyznaniowej w Grudziądzu. Tym razem uczniowie z Gimnazjum nr 9 spotkali się z ks. Karolem Niedobą, wikariuszem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Kościół Ewangelicko-Augsburski jest najstarszym i największym Kościołem ewangelickim (protestanckim) w Polsce i obecnie jedynym Kościołem luterańskim w Rzeczypospolitej Polskiej. W Grudziądzu jest kilkudziesięciu wyznawców. Nabożeństwa odbywają się w Kościele św. Jana przy ul. Szkolnej 10.
Spotkanie zorganizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
     

2017-09-13  Spotkanie z Szymonem Hołownią
13 września w Bibliotece Miejskiej gościł dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia. Spotkanie poprowadził Szymon Gurbin, pracownik Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.

Szymon Hołownia
-
dyrektor programowy kanału Religia.tv (2007-2012), felietonista "Newsweeka" i "Tygodnika Powszechnego", współpracuje z telewizją TVN. Dwukrotny laureat nagrody "Grand Press" - w kategorii wywiadu oraz w kategorii dziennikarstwa specjalistycznego. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. ks. bpa Jana Chrapka, otrzymał ją w 2007 roku. Znany jako prowadzący programy "Mam talent" oraz "Ludzie na walizkach". Autor książek takich jak: "Kościół dla średnio zaawansowanych", "Tabletki z krzyżykiem", "Ludzie na walizkach", "Monopol na zbawienie", "Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie" czy "Święci codziennego użytku".
Podczas spotkania czytelnicy mieli możliwość nabycia książek Szymona Hołowni. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest dla podopiecznych Fundacji Dobra Fabryka m.in. w ośrodku dożywiania w Ntamugendze w Kongo, wiosce trędowatych w Togo czy hospicjum w Rwandzie.
     

ORGANIZATORZY:                                          SPONSOR:
                 
   
WSPÓŁORGANIZATOR:
            
                                      
PATRONAT MEDIALNY   
      

2017-09-09  10. urodziny Klubu Przyjaciół Franklina
W sobotę 9 września w Dziale dla Dzieci i Młodzieży świętowano 10-lecie Klubu Przyjaciół Franklina. W programie było: głośne czytanie opowieści o sympatycznym żółwiu, liczne konkursy z nagrodami m.in. plastyczny i wiedzy o przygodach Franklina, zabawy ruchowe oraz wiele niespodzianek. Przybyłych gości poczęstowano pysznym tortem i innymi łakociami. Wielką atrakcją dla maluchów było spotkanie z żółwiem Franklinem oraz wykonanie wspólnego zdjęcia.
     
     

ORGANIZATORZY: 
                            

SPONSORZY:      
          

       

2017-09-02  Narodowe Czytanie
Grudziądzka książnica po raz czwarty przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, odbywającej się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W sobotę 2 września w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyło się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Wybrane fragmenty dramatu Wyspiańskiego czytali:
- wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora,
- radni Rady Miejskiej Grudziądza: Krystyna Nowak, Edyta Ogonowska, Małgorzata Ossowska-Neumann, Wojciech Chyła, Marek Czepek, Michał Czepek, Maciej Glamowski, Szymon Gurbin, Piotr Rohde,
- reżyser Krzysztof Rotnicki.
Na skrzypcach zagrała Paulina Jezierska.
Podczas Narodowego Czytania można było uzyskać okolicznościowy stempel we własnym egzemplarzu "Wesela".
     
     

2017-09-01  "Daniel Chodowiecki - Reprodukcje"
Po raz pierwszy w Bibliotece Miejskiej zaprezentowano reprodukcje malarza i rysownika Daniela Chodowieckiego, które pochodzą z albumu wydanego przez wydawnictwo "Sztuka" w 1953 roku. Album zawiera 64 reprodukcje, które pozwalają poznać postawę i zmysł spostrzegawczy artysty: co dostrzegał, co go ciekawiło, co budziło w nim pogodny sentyment, czy uśmiech zgryźliwej ironii, wreszcie co go wzruszało. Grafik nie był w swej sztuce jednolity. Obok alegorii, ckliwych scen religijnych, czy pompatycznych i teatralnych scen historycznych pojawiają się prace bardzo realistyczne powstałe z wnikliwej obserwacji otaczającej rzeczywistości. Jako swobodny obserwator Daniel Chodowiecki był twórcą prawdziwych obrazów swego środowiska i swoich czasów.
Ekspozycję można było oglądać w Czytelni Czasopism od września do połowy listopada.
   

2017-08-31  Wakacje w bibliotece
Przez całe wakacje dzieci uczestniczyły w zajęciach wakacyjnych organizowanych w placówkach Biblioteki Miejskiej.

Dział dla Dzieci i Młodzieży ul. Legionów 28
godz. 11.00
26.06 – "O sowie, mądrości, czytaniu i radości" – zajęcia literacko-plastyczne        
     
03.07 – "Arabska noc jak arabski dzień" – zajęcia literacko-plastyczne
     
10.07 – "Las wita nas" – zajęcia literacko-plastyczne
     
17.07 – "Papierowo i kwiatowo" – zajęcia plastyczne
     
24.07 – "Pac, pac, pac…" – zajęcia literacko-plastyczne          
       
31.07 – "Kurtyna w bok" – zajęcia literacko-plastyczne
     
07.08 – "Kawałek do kawałka" – zajęcia plastyczne
     
14.08 – "W kraju kwitnącej wiśni" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
   
21.08 – "Przyjaciele z wiklinowej doliny" – zajęcia literacko-plastyczne
     

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
godz. 12.00
26, 27, 28.06 oraz 28, 29, 30.08 – zajęcia literacko-plastyczne oraz gry i zabawy pod hasłem "Z książką na wakacyjnym szlaku"
30.08 zajęcia odwołane z powodu remontu!
   
                                                                                         
Filia nr 3 ul. Korczaka 23
godz. 11.00
04.07 – "Andersenada" – zabawa czytelnicza, rysowanie z zamkniętymi oczami, gry i zabawy stolikowe
18.07 – "Gry planszowe" – pokaz gier planszowych poprowadzony przez instruktora ze Stowarzyszenia "Grajmy"
08.08 – "Andersenada" – zabawa czytelnicza, rysowanie z zamkniętymi oczami, gry i zabawy stolikowe
22.08 – "Gry planszowe" – pokaz gier planszowych poprowadzony przez instruktora ze Stowarzyszenia "Grajmy"
   

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1                                                           
godz. 12.00
26-30.06; 24.07-18.08 – w każdy dzień tygodnia zajęcia wakacyjne: gry edukacyjne, zajęcia plastyczne i zabawy ruchowe
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33
godz. 12.00
21-25.08 – głośne czytanie, zajęcia literackie, plastyczne, edukacyjne, zabawy związane z książką
     
 
Filia nr 8 ul. Łęgi 2
godz. 12.00
W każdy czwartek wakacji: zajęcia edukacyjne, rozwiązywanie krzyżówek, głośne czytanie literatury dziecięcej
       
     

Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
godz. 10.00
28.06, 30.06, 4.07, 6.07 – zajęcia literacko-plastyczne
     
     
     
 
Filia nr 14 ul. Mazurska 2
godz. 11.00
31.07-04.08 – zajęcia literacko-plastyczne oraz czytanie literatury dziecięcej
     

W godzinach pracy bibliotek czytelnicy mogą korzystać z księgozbioru, komputerów, internetu oraz dostępnych gier.

2017-08-10  Wystawa malarstwa Michała Hawełko
Od 10 sierpnia do 10 września w Filii nr 13 prezentowano malarstwo Michała Hawełko.
Przygodę z malarstwem Michał Hawełko rozpoczął w 1998 roku. Maluje głównie techniką olejną obrazy o tematyce martwej natury i pejzaży. Z czasem oprócz techniki olejnej włączył również pastel. Swoje prace wystawiał na wielu przeglądach twórczości artystycznej m.in.: Triennale Jednego Dzieła, Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych w Grudziądzu, Bibliotece Miejskiej im. W. Kulerskiego w Grudziądzu oraz na Międzynarodowym Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.
Obrazy przedstawiające chatki, widoki mazurskie z motywami łodzi, pomostów, młyny nad potokami, wiosenne łąki są pogodne i radosne. Inspiracje i wenę czerpie ze spacerów oraz zdjęć wykonanych przez siebie, znajomych. Malowanie jest jego pasją.
Na stronie http://www.obrazy.grudziadz.com.pl/  oraz na kanale  YouToube https://www.youtube.com/channel/UC9W-JpkAm3T6S49xJ_j2lrw można obejrzeć prace i filmiki z ostatnich wystaw Michała Hawełko.
     

2017-08-05  "Lato na Starym Mieście"
W sobotę 5 sierpnia w Bibliotece Miejskiej odbył się wykład ks. Karola Niedoby (z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Jana) pt. "500 lat Reformacji - historia i podstawowe zasady wiary" oraz koncert zespołu Kolegium Muzyki Ewangelickiej z Krakowa. Uczestnicy mieli okazję wysłuchania muzyki dawnej w wykonaniu: Blanki Dembosz - sopran, Łukasza Laxy - wiolonczela, Dominika Matczaka - skrzypce.
Spotkanie odbyło się w ramach "Lata na Starym Mieście".
     

2017-07-28  Książki dla biblioteki w szpitalu
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu w ramach ogólnopolskiej kampanii "Zaczytani" pozyskał książki dla pacjentów z oddziałów pediatrycznych. Książki przekazane zostały do działającej na terenie szpitala Filii Nr 11 Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu.
     

2017-07-24  Obrazy Cecylii Szymańskiej
W Filii nr 8 na osiedlu Rządz dostepna była ekspozycja obrazów Cecylii Szymańskiej, emerytowanej nauczycielki plastyki.
Autorka ukończyła Liceum Pedagogiczne w Grudziądzu w klasie o profilu plastycznym. Dalszą edukację kontynuowała w Studium Nauczycielskim w Bydgoszczy oraz na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące i Łobdowie. Tematyka jej prac jest bardzo różnorodna m.in. kwiaty, pejzaże oraz martwa natura. W jej dorobku artystycznym znajdują się obrazy olejne, akwarele i rysunki. Swoje prace wystawiała m.in. w Wąbrzeskim Domu Kultury i Muzeum.
Obrazy prezentowano do 14 sierpnia w godzinach otwarcia biblioteki.
     

2017-07-15  "Lato na Starym Mieście"
W sobotę 15 lipca w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie z autorem, publicystą i podróżnikiem Krzysztofem Petkiem. Autor w ciekawy sposób opowiedział zgromadzonym gościom o wyprawach krajoznawczych i prawdziwie survivalowych m.in. do Rumunii, Brazylii, nad Amazonkę czy na Syberię. Dzięki  podróżom autor opowiada w książkach o autentycznym świecie, bez powielania stereotypów i stosowania uproszczeń.
W ogrodzie biblioteki Krzysztof Petek przeprowadził z uczestnikami zajęcia dotyczące sztuki przetrwania w trudnych warunkach. Dzieci tworzyły małe obozowisko, rozkładały namioty, a także poznały techniki samoobrony. Warsztaty survivalowe miały na celu pokazanie dzieciom aktywnego i twórczego sposobu spędzenia wolnego czasu.
Spotkanie odbyło się w ramach "Lata na Starym Mieście".
     
     

2017-06-28  Spektakl w Filii nr 13
W środę 28 czerwca w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 wystawiono spektakl "Szkoła przetrwania dla mężczyzn i kobiet, czyli jak sobie radzić z płcią przeciwną i nie zwariować". Komediowe przedstawienie Krzysztofa Rotnickiego o relacjach damsko-męskich i odwiecznej walce płci zaprezentował grudziądzki Teatr Rodzinny.
     

2017-06-26  Obrazy Teresy Głowackiej
Od 26 czerwca do 14 lipca w Filii nr 8 na Rządzu prezentowano obrazy Teresy Głowackiej, mieszkanki osiedla. Autorka prac jest artystką samoukiem. Tworzy od 7 lat. W bibliotece zaprezentowała obrazy namalowane na płótnie farbami akrylowymi o tematyce głównie przyrodniczej.
   

2017-06-22  "Grudziądz piktorialnie"
22 czerwca w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy fotografii Izabeli Fijałkowskiej. Fotografie prezentowane na wystawie stanowiły cykl oparty na zasadach modern piktorializmu, odbiegając od tradycyjnej fotografii w kierunku indywidualnej inwencji twórczej. Przedstawiały one widoki Grudziądza, jego zabytkowej części, ukazując piękno i malowniczość miejsc.
Autorka jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, kierunków konserwatorstwo i muzealnictwo oraz Bydgoskiej Akademii Fotografii przy Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Prace można było oglądać do 9 sierpnia.
     

2017-06-16  Kiermasz wydawnictw grudziądzkich
W piątek 16 czerwca w Bibliotece Miejskiej odbył się kiermasz wydawnictw grudziądzkich, zorganizowany z okazji Dni Grudziądza.
Najnowszą publikacją oferowaną na kiermaszu był tomik Agnieszki Piórkowskiej "Ósmy kolor tęczy". Do nabycia były także albumy, "Kalendarze" i "Roczniki Grudziądzkie", widokówki oraz wydawnictwa o tematyce militarnej m.in. o forcie Wielka Księża Góra oraz Cytedeli.
     

2017-06-08  Wystawa florystyczna
8 czerwca w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy kompozycji florystycznych z kwiatów żywych. Swoje prace zaprezentowały słuchaczki Akademii III Wieku z TEB Edukacji (kierunek florystyka i bukieciarstwo 50+). Kompozycje wykonane z żywych kwiatów zdobiły bibliotekę tylko do 9 czerwca.
     

2017-06-03  Noc Bibliotek 2017
Biblioteka Miejska po raz drugi przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom". Przygotowany przez nas program adresowany był do starszych i młodszych grudziądzan.
CZYTELNIA CZASOPISM
18.00  Uroczyste rozpoczęcie - Najaktywniejsi Czytelnicy
18.30  Prapremiera monodramu Kazimierza Trybulskiego "Ślepiec" w wykonaniu Janusza Kamińskiego 
     
OGRÓD BIBLIOTEKI / CZYTELNIA CZASOPISM
19.30  Koncert zespołu wokalnego "Wrzosy"  
             
WYPOŻYCZALNIA GŁÓWNA                                                             
18.00-21.30  Akcja "Przygarnij książkę – na tropie książki"
Każdy uczestnik otrzyma wskazówki, które pomogą mu odnaleźć książkę na półce. Będzie mógł zabrać ją do domu lub wymienić na inną.
19.00-20.00  "Ubierz się w książkę" – Sleeveface
Zabawa, która polega na pozowaniu do zdjęć z wybraną książką. Będzie można zrobić sobie zdjęcie z zasłoniętą przez okładkę częścią ciała. Najciekawsze zdjęcia umieścimy na stronie internetowej za zgodą Czytelnika (na życzenie prześlemy zdjęcia na skrzynkę mailową).  
18.00-22.00  
* Wypożyczanie książek
* Akcja bookcrossingowa
* "Odstresuj się, pokoloruj Bibliotekę" - osoby odwiedzające Książnicę otrzymają kolorowanki z ekslibrisem biblioteki i innym motywem na odwrocie
     
DZIAŁ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
 "Nocą w lesie wieść się  niesie…"                                
18.00  Zabawy inauguracyjne - gra biblioteczna "Na tropie"
19.00  Przedstawienie Teatrzyku Lalek "Miszmasz" Renaty Boguskiej pt. "Czerwony Kapturek"
19.30-21.00  Gry, zabawy, konkurs plastyczny, głośne czytanie, oglądanie bajek
      
       
CZYTELNIA NAUKOWA
18.00-22.00 
* Wystawa współczesnych i międzywojennych publikacji o Grudziądzu
* Grajmy razem! Gry planszowe oraz przeprowadzenie eliminacji do mistrzostw Polski w grę Domek
     
ORGANIZATORZY: 
                           

SPONSORZY:      
                                        

2017-05-31  "Nadwiślańskie pejzaże"
31 maja w Filii nr 3 na Strzemięcinie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Nadwiślańskie pejzaże", zorganizowanego z okazji Roku Rzeki Wisły. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z Grudziądza. Zadaniem uczestników było przedstawienie najładniejszych zakątków rzeki Wisły w naszym mieście. Na konkurs wpłynęło 21 prac z 5 szkół. Dwuosobowa komisja, składająca się z Gabrieli Murach-Pyszory (przewodnicząca) oraz Lilianny Majewskiej, dokonała oceny prac i przyznała nagrody następującym osobom:
I nagroda (ex aequo) – Kacper Fajkowski (SP 3, kl. IV) i Dominika Słupkowska (SP 7, kl. V)
II nagroda – Paweł Poliński (SP 7, kl. IV)
III nagroda – Wiktoria Sołtysiak (Zespół Szkół Specjalnych, kl. V)
wyróżnienia – Karolina Kowalska (SP 7, kl. IV) oraz Julia Świeciak (SP 12, kl. V).
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.
     
Do pobrania:
Regulamin
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2

2017-05-27  "Majówka na trawie"
26 i 27 maja w ramach "Majówki na trawie" zorganizowaliśmy akcję bookcrossing, polegającą na nieodpłatnym przekazywaniu książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych oraz miejscach celowo utworzonych, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Tym razem miejscem, w którym można było "uwolnić" książkę i wziąć następną, był Rynek Główny, zamieniony w zieloną wyspę.
     

2017-05-25  "Czytelnia Wiślana"
Z okazji Roku Wisły 25 maja przy Flisaku na Błoniach Nadwiślańskich odbył się happening czytelniczy pod hasłem "Czytelnia Wiślana". Mole książkowi z miasta i okolic po raz szósty mieli okazję do wyboru książek i poczytania w pięknym zakątku Grudziądza.  Organizatorem przedsięwzięcia była Filia nr 13.
     

2017-05-25  Zajęcia z okazji Dnia Matki
W bibliotece na Rządzu odbyły się zajęcia z okazji zbliżającego się święta wszystkich mam. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 przeczytali wiersze na Dzień Matki oraz wykonali laurki-serca dla mam. Na zakończenie dwoje uczestników odegrało krótki skecz przedstawiający rozmowę matki z dzieckiem na temat zakupu nowej konsoli.
    

2017-05-24  "Tamta rzeczywistość. Zsyłka 1940-1946"
24 maja w Filii nr 8 gościła Krystyna Borucińska. Autorka opowiedziała zgromadzonym gościom o zesłaniu do sowchozu w Kazachstanie. Odczytała kilka wierszy opublikowanych wraz z Jej wspomnieniami w książce pt. "Zsyłka do Kazachstanu 1940-1946. Tamta rzeczywistość".

Krystyna Borucińska
jest emerytowaną nauczycielką II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu. Jest znaną pasjonatką i popularyzatorką biografii Fryderyka Chopina. W 2003 r. wydała "Grudziądzkie Szkice Poetyckie".
     

2017-05-24  "Laurka dla Mamy"
W Filii nr 14 w Mniszku zorganizowano zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonały karty dla swoich mam. Ozdobiły je różnymi kwiatami i serduszkami oraz wypisały piękne życzenia np. "Mamo droga, słuchaj, proszę. Dziś życzenia Ci przynoszę…", "Kochana Mamusiu! W dniu twojego święta bądź zawsze uśmiechnięta!".
   

2017-05-22  Spotkanie poświęcone edukacji alternatywnej
22 maja w Czytelni Głównej Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie z cyklu poświęconego edukacji alternatywnej i samorozwojowi. Spotkanie prowadzili:
- Remigiusz Stępak – współtwórca Fundacji na rzecz rozwoju świadomości Ataraxia oraz Kolektywu Edukacyjnego. Współzałożyciel i mentor w przedszkolu domowo-leśnym i wolnej szkole Na Bosaka, współpracownik szkoły Otwarte Drzwi w Poznaniu wspierającej m.in. edukację domową i szkoły alternatywne.
- dr Michał Nowicki – pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pedagog, historyk wychowania. Zajmuje się badaniem dziejów filozofii edukacji, zwłaszcza celów i metod nauczania oraz historią szkolnictwa staropolskiego. Prowadzi warsztaty dla młodych pedagogów z zakresu samokształcenia, rozpoznawania celu wychowania i dostosowywania metod do indywidualnych potrzeb ucznia.
Organizatorzy: Fundacja na rzecz rozwoju świadomości ATARAXIA oraz Stowarzyszenie Kolektyw Edukacyjny.

2017-05-18  "Bliskie spotkania z poezją... Bolesława Leśmiana"
18 maja w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie poetyckie poświęcone twórczości Bolesława Leśmiana, jednego z najważniejszych i najbardziej oryginalnych poetów pierwszej połowy XX w. Zgromadzeni goście wysłuchali wybranych utworów poety w interpretacji Krzysztofa Rotnickiego, reżysera Teatru Rodzinnego w Grudziądzu. Zaprezentowano m.in. "Balladę chłopską", "Dwoje ludzieńków", "Urszulę Kochanowską", "Dziewczynę" oraz erotyki, w tym jeden z najbardziej znanych "W malinowym chruśniaku".
      

2017-05-16  "Majówka z kulturą i sztuką"
Biblioteka przy ul. Mikołaja z Ryńska po raz kolejny przyłączyła się do projektu "Majówka z kulturą i sztuką", którego celem jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnością bezpłatnego skorzystania z oferty przygotowanej przez instytucje kulturalne regionu. 16 maja w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych odbyły się warsztaty integracyjne pod hasłem "Rozśpiewana Biblioteka". Spotkanie zorganizowano przy współpracy Warsztatów Terapii Zajęciowej "TO-MY" oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 i nr 12 w Grudziądzu.
Szczegółowy program "Majówki z kulturą i sztuką" dostępny na stronie:
http://niepelnosprawni.kujawsko-pomorskie.pl/600/majowka-z-kultura-i-sztuka-2017
     

2017-05-15  Wystawa fotografii
15 maja w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy fotografii "Kulturalne foto-rozmowy". Na wystawie zaprezentowano prace uczestników cyklicznych warsztatów fotograficznych, organizowanych przez Grudziądzkie Towarzystwo Kultury. Pani Małgorzata Ambrosius-Okońska, prezes GTK, podziękowała wszystkim uczestnikom, instytucjom współpracującym, a w szczególności osobom prowadzącym warsztaty czyli Joannie Zasadzie, Bartłomiejowi Zadrażyńskiemu oraz Remigiuszowi Ratajczakowi.
Podczas otwarcia ekspozycji biblioteka była udekorowana kompozycjami z kwiatów ciętych, wykonanymi przez słuchaczki II roku Policealnej Szkoły Centrum Nauki i Biznesu "ŻAK" w Grudziądzu (kierunek florysta).
Fotografie prezentowano do 21 czerwca.
     

2017-05-12  Spotkanie ze strażakami
Filia nr 4 przy ul. Tytoniowej zorganizowała spotkanie ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu. Dzieci z Przedszkola Niepublicznego "Kubuś" oraz  Szkoły Podstawowej nr 2 miały okazję obejrzeć wóz strażacki i poznać jego wyposażenie. Wielką atrakcją dla dzieci była możliwość wypróbowania węża strażackiego.
     

2017-05-11  "Bliskie spotkania z poezją... Juliana Tuwima"
11 maja w Filii nr 8 przy ul. Łęgi 2 odbyło się spotkanie poświęcone twórczości Juliana Tuwima, znakomitego poety, autora skeczy i tekstów piosenek. Wybrane utwory Tuwima zaprezentował reżyser Krzysztof Rotnicki. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom", realizowanego we współpracy z Grudziądzką Radą Seniorów.
 

2017-05-11  Ogłoszenie wyników w ramach GBO
11 maja br. ogłoszono zadania, które wygrały w tegorocznej edycji Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Projekty, które uzyskały dofinansowanie:
- "Wyposażenie Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej w sprzęty do realizacji przedsięwzięć kulturalno-oświatowych" w okręgu nr 2 Kuntersztyn - Tuszewo
Wnioskodawca: Tadeusz Rauchfleisz
- Projekt okręgowy "Biblioteka dla każdego - modernizacja pomieszczeń Filii nr 1 Biblioteki Miejskiej im. W. Kulerskiego w Grudziądzu" w okręgu nr 7 Lotnisko - Węgrowo - Kobylanka
Wnioskodawca: Łukasz Kowarowski
- Projekt okręgowy "Dokończenie budowy kompleksu rekreacyjno-kulturalnego mieszkańców osiedla Chełmińskie" w okręgu nr 5 Kopernika - Chełmińskie
Wnioskodawca: Artur Dorau

Projekt ogólnomiejski "Renowacja klatki schodowej w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu oraz zakup ekspozytorów" niestety nie uzyskał odpowiedniej liczby głosów, a tym samym dofinansowania. Zdobyliśmy poparcie 737 grudziądzan i zajęliśmy trzecie miejsce. Do szczęścia zabrakło nam około 130 głosów.
Dziękujemy za wszystkie oddane przez Państwa głosy!

2017-05-11  "Z kulturą na co dzień"
W Filii nr 14 w Mniszku odbyły się zajęcia edukacyjne, podczas których dzieci poznały wiele wyrazów związanych z kulturą np. savoir-vivre, bon-ton, konwenanse, kurtuazja, etykieta, maniery i netykieta. Poruszane były tematy m.in. dobre maniery na co dzień, mały słownik uprzejmości, w przyjaźni z prawdą, strój to moja wizytówka, tolerancja itp. Na zakończenie dzieci czytały różne powiedzenia związane z kulturą np. "Witaj wszystkich do woli, bo grzeczność nie boli", "Gdy wyrażasz żal za błędy - zyskasz sobie innych względy", "Obycie umila życie".
   

2017-05-09  Spotkania autorskie z Agnieszką Frączek
W Dziale dla Dzieci i Młodzieży oraz Filii nr 7 odbyły się spotkania autorskie z Agnieszką Frączek, autorką książek dla najmłodszych, popularyzujących wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach ("Kanapka i innych wierszy kapka"), homofonach ("Jedna literka, a zmiana wielka"), frazeologizmach ("Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom") i przysłowiach ("Gdy przy słowie jest przysłowie"). Autorka czytała fragmenty swoich utworów. Rozmawiała z dziećmi o błędach językowych, specyfice języka polskiego. Utwory A. Frączek są znane uczniom grudziądzkich szkół podstawowych m.in. z podręczników szkolnych. W ramach podziękowania dzieci wyrecytowały wiersze autorki.

Dział dla Dzieci i Młodzieży
     

Filia nr 7
     

2017-05-06  "Odjazdowy Bibliotekarz"
6 maja po raz szósty zorganizowaliśmy rajd rowerowy w ramach ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy Bibliotekarz". Tym razem punktem docelowym była plaża nad Jeziorem Dużym w Grucie. Trasa 28-kilometrowego rajdu wiodła m. in. przez Wielkie i Małe Lniska, Nicwałd, Annowo. W Grucie odbył się piknik, pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz akcja bookcrossing. Z powodu deszczu nie przeprowadzono konkursów. Nagrody przyznano poprzez losowy wybór numerów uczestników. Na zakończenie dyrektor biblioteki Aleksandra Ciżnicka podziękowała współorganizatorom i sponsorom.
       
     
Regulamin i trasa rajdu
 

ORGANIZATORZY:                                                                                                                  
                
   
PATRONAT:                                                                                                         


  Halina Kowalkowska
  Wójt Gminy Gruta                                                               


SPONSORZY LOKALNI:
            
         ul. Rapackiego 19                      ul. Pańska 4           ul. Chełmińska 121

PARTNER   

2017-05-05  "Płynie Wisła, płynie..."
Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej zorganizował zajęcia z okazji obchodów Roku Rzeki Wisły. Uczestnicy mogli się przekonać, jak wielką rolę odgrywa Wisła. Jest ona nie tylko najdłuższą rzeką przepływającą przez nasz kraj, ale także jest dla nas Polaków symbolem, obserwatorką wielu wydarzeń na przestrzeni wieków. Dzieci grając w grę planszową miały okazję dowiedzieć się, że żeglowanie nie jest łatwe i nie każdy zawsze dociera do celu. Bawiły się we flisaków i spławiały zboże do Gdańska. Były też tropicielami przyrody nadwiślańskiej: szukały ptaków i łowiły ryby. Część literacką zajęć wypełniały utwory: "Warkocz królewny Wisły", "Płynie Wisła, płynie…" oraz  "Wisła".
     

2017-04-28  "Grudziądz w 35-leciu PRL"
Od maja do końca sierpnia w Czytelni Czasopism prezentowano materiał zdjęciowy, pochodzący z albumu fotograficznego "Grudziądz w 35-leciu PRL". Celem wystawy było przeniesienie w mentalną podróż, w "tamtą rzeczywistość", która jeszcze 28 lat temu wydawała się jedyną i niezmienną. Szczęśliwie stało się inaczej i obecnie z pewnej już perspektywy i co tu ukrywać z lekkim przymrużeniem oka, a może raczej z pewną dozą przestrogi prezentujemy oryginalną zawartość tego albumu. Na ekspozycji znalazły się plansze ze zdjęciami oraz "karta tytułowa" albumu, będąca zarazem tablicą tytułową ekspozycji (pomimo jej mocno nieestetycznego wyglądu). Album był prawdopodobnie "dziełem" bibliotekarzy, choć dziś  nie do końca wiadomo z czyjej inspiracji powstał. Możliwe, że był zadaniem zleconym przez Komitet Miejski PZPR, a może po prostu był naturalną konsekwencją funkcjonowania instytucji w tamtym okresie, wszak Biblioteka od czasów powojennych była swojego rodzaju "agendą" propagandową socjalistycznego systemu. Organizowane wystawy, prelekcje, a nawet gromadzony księgozbiór miały służyć kształtowaniu postaw socjalistycznych.
Zawarty w albumie materiał zdjęciowy przedstawia polityczno-społeczne wydarzenia miejskie, których inicjatorami, scenarzystami i głównymi bohaterami "jedynie" słusznych działań byli przedstawiciele ówczesnej grudziądzkiej władzy. Materiał choć mocno niekompletny, oddaje klimat PRL-u i Grudziądza lat 70. XX wieku.  Pod pozornym okresem "spokoju i radości" ewidentnie widoczny był już kryzys polityczny i gospodarczy, który próbowano przykrywać mocno rozpowszechnioną propagandą sukcesu.                  
       

2017-04-28  "Lecą pszczoły - będzie miód"
Uczestnikom kolejnego spotkania zorganizowanego przez Filię nr 13 udzielił się bardzo wiosenny nastrój. Przedszkolaki z Przedszkola Puchatek poznały tym razem wiersze i opowiadanie o bardzo pracowitych owadach, dzięki którym mamy różne rodzaje miodu. Były też konkurencje: rzucania nektaru do ula, odróżniania jednej pszczoły od drugiej, układania plastrów miodu, które przedszkolaki wykonały z wielką radością. Spotkanie było doskonałym przykładem połączenia dobrej zabawy z literaturą. 
     

2017-04-27  Wystawa plastyczna
27 kwietnia w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych uczniów z  Bursztynowa i Lisnowa. Prace powstały podczas warsztatów prowadzonych przez artystę plastyka Macieja Józefowicza. Wystawę można było oglądać do 12 maja.
     

2017-04-26  "Rehabilitacja słuchu w XXI wieku"
Biblioteka Miejska we współpracy z firmą Amplifon zorganizowała dla seniorów cykl spotkań na temat rehabilitacji słuchu. Uczestnicy wysłuchali prelekcji dyplomowanego protetyka słuchu Agnieszki Kopeć oraz skorzystali z bezpłatnego przesiewowego badania słuchu i porad specjalisty.
Spotkania odbyły się:
* 23 marca o godz. 15.00 w Filii nr 7 przy ul. Chopina 33
* 4 kwietnia o godz. 11.00 w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
* 19 kwietnia o godz. 12.00 w Filii nr 8 przy ul. Łęgi 2
* 26 kwietnia o godz. 16.00 w Filii nr 14 przy ul. Mazurskiej 2.
     

2015-04-25  Wizyta przedszkolaków w Filii nr 1
Czterolatki z Przedszkola Miejskiego "Lotnisko" odwiedziły Filię nr 1. Dzieci wysłuchały bajeczki Anity Głowińskiej "Kicia Kocia zostaje policjantką" oraz kilku wierszy Danuty Wawiłow. Przedszkolaki wykazały się nie tylko dużą uwagą w słuchaniu, ale również dużą aktywnością w rozwiązywaniu zagadek zaczerpniętych z książki Zbigniewa Dmitroci pt. "Księga zagadek na wszelki wypadek".
     

2017-04-24  "Płynie Wisła, płynie"
2017 rok został nazwany Rokiem Rzeki Wisły. Z tej okazji Filia nr 13 przyłączyła się do działań promujących tę Królową Polskich Rzek. Uczniowie klasy trzeciej SP 12 zapoznali się z legendą o powstawaniu rzeki. Razem z falą, ćwiczyli równowagę, tak ważną podczas podróży po Wiśle. W tej podróży od źródła do ujścia nie zabrakło ciekawych bohaterów: smoka wawelskiego, który przeszedł na dietę oraz bardzo odważną warszawską syrenkę. Na zakończenie spotkania, wszyscy stwierdzili zgodnie, że Wisła jest piękną rzeką, którą warto poznawać, podziwiać i chronić.
     

2017-04-20  Spektakl w Bibliotece Miejskiej
20 kwietnia w Czytelni Czasopism grudziądzki Teatr Rodzinny zaprezentował spektakl "Szkoła przetrwania dla mężczyzn i kobiet, czyli jak sobie radzić z płcią przeciwną i nie zwariować". Komediowe przedstawienie o relacjach damsko-męskich i odwiecznej walce płci wyreżyserował Krzysztof Rotnicki.
     

2017-04-18   Głosowanie w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego
Od 29 marca do 16 kwietnia zachęcaliśmy grudziądzan do głosowania na projekty dotyczące bibliotek.

1) PROJEKT OGÓLNOMIEJSKI "Renowacja klatki schodowej w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu oraz zakup ekspozytorów"
Wnioskodawca: Karola Skowrońska

Projekt zakłada wykonanie prac konserwatorsko-restauratorskich w gmachu głównym Biblioteki Miejskiej w celu przywrócenia wysokich wartości zabytkowych i artystycznej wnętrzom (wiatrołapu, reprezentacyjnego holu i klatki schodowej). Odtworzona zostanie pierwotna forma i kolorystyka oraz odkryta dawna sztukateria i polichromia. Ponadto w ramach zadania przeprowadzone będą prace: demontaż boazerii ściennej, położenie gładzi oraz malowanie sufitów i ścian, przeprowadzenie renowacji kutych balustrad, przeprowadzenie prac konserwatorsko-restauratorskich stolarki drzwiowej. Niezbędny będzie również zakup: ekspozytorów do plakatów, wywieszanych dotychczas w holu Biblioteki na boazerii ściennej, szafy przeszklonej do ekspozycji wydawnictw grudziądzkich i regału bookcrossingowego.
     
2) Projekt okręgowy "Wyposażenie Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej w sprzęty do realizacji przedsięwzięć kulturalno-oświatowych" w okręgu nr 2 Kuntersztyn - Tuszewo
Wnioskodawca: Tadeusz Rauchfleisz

Planowany jest zakup profesjonalnych urządzeń i sprzętów niezbędnych do organizacji oraz przeprowadzania wydarzeń kulturalnych, integracyjnych i oświatowych w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu. Efektem tego ma być dalszy rozwój dotychczasowych działań biblioteki tj. wystaw, prelekcji, pogadanek, odczytów, spotkań integrujących środowiska osób starszych i niepełnosprawnych, zajęć plastycznych i literackich dla dzieci, współpracy z przedszkolami i szkołami oraz inicjowanie nowych działań w pomieszczeniach biblioteki wyposażonej w nowe urządzenia.

3) Projekt okręgowy "Biblioteka dla każdego - modernizacja pomieszczeń Filii nr 1 Biblioteki Miejskiej im. W. Kulerskiego w Grudziądzu" w okręgu nr 7 Lotnisko - Węgrowo - Kobylanka
Wnioskodawca: Łukasz Kowarowski

Projekt zakłada remont i zmianę aranżacji pomieszczeń bibliotecznych. Placówka zostanie
Wyposażona w funkcjonalne regały przesuwne i stacjonarne oraz nowe meble modułowe: szafy, biurka, stoliki i  krzesła. Ponadto wymieniona zostanie stara instalacja C.O., okno  i drzwi wejściowe oraz przeprowadzone będą inne drobne prace budowlane niezbędne w realizacji przedsięwzięcia.

4) Projekt okręgowy "Dokończenie budowy kompleksu rekreacyjno-kulturalnego mieszkańców osiedla Chełmińskie" w okręgu nr 5 Kopernika - Chełmińskie
Wnioskodawca: Artur Dorau

W ramach realizacji zadania planuje się wykonanie: naprawy i malowania elewacji Filii nr 4 Biblioteki Miejskiej przy ul. Tytoniowej 1, rozbudowę siłowni plenerowej o 4 urządzenia i stół do tenisa stołowego wraz z wykonaniem podłoża z trawy syntetycznej pod powierzchnią siłowni, wyposażenie siłowni w 3 ławki parkowe i 3 kosze na śmieci, demontaż starego i montaż nowego płotu wraz z bramą przy siłowni plenerowej i filii Biblioteki wzdłuż ulicy Tytoniowej, budowę trybuny 3-rzędowej o długości 15 metrów oraz łącznika chodnikowego o długości 7 metrów.

Głosowanie odbywało się przez Internet na stronie haszgru.pl oraz w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie całego miasta.

2017-04-06  "Kolorowa Wielkanoc"
6 kwietnia Filia nr 3 na Strzemięcinie zorganizowała dla seniorów warsztaty plastyczne, podczas których wykonywano ozdoby świąteczne. Lilianna Majewska, kierownik placówki, opowiedziała o księgozbiorze i działalności filii. Następnie seniorzy zajęli się tworzeniem koszyków wielkanocnych z kolorowych pasków papieru. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".
     

2017-04-03  Spotkanie z Leszkiem Leliwą
Jak co roku, w pierwszych dniach kwietnia w Filii nr 13 spotykają się dzieci, aby rozmawiać o książkach dla dzieci i pomysłach na tworzenie książek. W poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie z SP 5 i SP 12 wzięli udział w spotkaniu autorskim z grudziądzkim poetą. Pan Leszek Leliwa zaprezentował cztery utwory adresowane do dzieci. Opowiedział o swoich inspiracjach i wenie, którą znajduje często na leśnych spacerach. Nie brakowało przy tym pytań o wyobraźnię oraz wielu zabawnych zadań związanych z bohaterami utworów pana Leszka. Spotkanie odbyło się w ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.
     

2017-03-30  "Warsztat świątecznej kartki"
30 marca w Filii nr 1 na Lotnisku zorganizowano warsztaty, podczas których uczestnicy tworzyli ozdobne kartki wielkanocne. Zajęcia prowadzone były przez panie należące do Klubu Kobiet Aktywnych "Lotniczanki".
     

2017-03-30  Kiermasze świąteczne
W bibliotece przy ul. Nauczycielskiej 19 wyeksponowano dekoracje świąteczne przygotowane przez panie należące do Klubu Kobiet Aktywnych "Lotniczanki".
     
W bibliotece na Rządzu na kiermaszu można obejrzeć ozdoby wielkanocne przygotowane przez czytelniczki filii.
     
W Filii nr 13 wystawione są oryginalne i barwne ozdoby wykonane przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu z ul. Piłsudskiego oraz mieszkańców naszego miasta.
     

2017-03-30  Wielkanocny zajączek
30 marca dzieci z Zespołu Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych w Grudziądzu odwiedziły bibliotekę na Lotnisku. Tematem przewodnim zajęć był wielkanocny zajączek. Uczniowie wysłuchali opowiadania na temat wielkanocnego zajączka, rozwiązywali zagadki o Świętach Wielkanocnych oraz wykonywali zajączka z papieru. Dodatkową atrakcją było oglądanie wystawy rękodzieła, na której prezentowane są: kolorowe pisanki, szydełkowe kurczaczki, wielkanocne koszyczki oraz wiele ozdób robionych różnymi technikami.
     

2017-03-30  "Zwiastuny wiosny"
30 marca w Filii nr 14 odbył się konkurs recytatorski i rysunkowy pt. "Zwiastuny wiosny". Dzieci z Przedszkola "Mniszek" wykonały rysunki oraz recytowały wiersze o wiośnie, której zwiastunami są m.in. topienie marzanny, kwitnące przebiśniegi, krokusy, hiacynty, żonkile oraz przylatujące ptaki: szpaki, żurawie, bociany. Przedszkolaki otrzymały nagrody książkowe i różne gadżety.
   

2017-03-24  "Wiosenna łąka, tu żuczek, tam biedronka"
Do Działu dla Dzieci i Młodzieży zawitała wiosna, a wraz z nią żuczki i biedronki. "Wiosenna łąka, tu żuczek, tam biedronka" to propozycja zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzieci podczas spotkania mają okazję porozmawiać o pierwszych oznakach wiosny, o roślinach, zwierzętach, ale też o przyjaźni. Literacką stronę zajęć wypełnia wiersz  Jana Brzechwy "Biedronka i żuk" oraz rymowana opowieść o Żuczku Samouczku. Wspólne czytanie wierszy, dopasowywanie kropek, szukanie pod listkami biedronek i żuczków to tylko niektóre z zabaw przygotowanych dla najmłodszych.
     

2017-03-22  "O rodzinie Fryderyka Chopina"
22 marca w Filii nr 8 na Rządzu odbyło się spotkanie z Krystyną Borucińską, pasjonatką i popularyzatorką biografii Fryderyka Chopina, autorką tomiku wierszy "Fryderyk Chopin. Życie jak muzyka". Wydała cykl edukacyjny "Bliżej Chopina", będący rezultatem kilkunastoletniej pracy. Na spotkaniu opowiedziała o rodzinie znakomitego kompozytora i pianisty.
     

2017-03-21  "O Tove Jansson, co malowała"
W bibliotece ponownie zagościła twórczość Tove Jansson. Tym razem w Filii nr 13 uczniowie z SP nr 2 poznały twórczość fińskiej malarki, ilustratorki i twórczyni książek o Muminkach. Podczas spotkania, strzelały pioruny, krążyły czarne chmury, a litery F wkradały się do tytułów książek, w których mieszkają trolle. Dzięki takim atrakcjom, dzieci świetnie się bawiły, poznając przy tym historię małej Tove, która wykradała smakołyki ze spiżarni, a potem stworzyła Muminka i jego przyjaciół.
     

2017-03-17  "Stacja kolejowa Grudziądz"
17 marca w Filii nr 8 przy ul. Łęgi 2 odbyło się spotkanie z Maciejem Wiśniewskim, autorem książki "Stacja kolejowa Grudziądz". W swojej książce, wydanej w 2017 roku, zawarł nie tylko historię stacji, ale także stacje węzła grudziądzkiego, bocznice kolejowe oraz ciekawostki z nimi związane. Zaprezentował również krótki przekrój historyczny taboru kolejowego jaki pracował i pracuje w naszym mieście. Materiały do publikacji gromadził przez ostatnie 15 lat. Podczas spotkania autor przedstawił proces powstawania książki oraz jej zawartość. Prelekcję wzbogacił pokazem slajdów.
     

2017-03-16  Wystawa decoupage
Od 16 marca do 18 kwietnia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 można było oglądać wystawę decoupage autorstwa Ewy Kurdyn.

Ewa Kurdyn
jest mieszkanką powiatu grudziądzkiego (Białobłoty, gm. Świecie n/Osą). Przygoda z decoupagem zbiegła się z trudnym okresem w życiu autorki, aż w końcu stała się Jej pasją. Pierwsze ozdoby były eksperymentalne i  niedoskonałe. W swoich pracach stawia na użytkowość.
Swoją pierwszą indywidualną wystawę dedykuje Liliannie Lewandowskiej, której zawdzięcza zainteresowanie tą formą sztuki. 
Decoupage to technika zdobienia polegająca na przyklejaniu na dowolnym przedmiocie np. z drewna czy szkła motywów z papieru.
      

2017-03-13  Grudziądzkie Dni Kopernikowskie 2017
Biblioteka Miejska włączyła się w obchody 45. Grudziądzkich Dni Kopernikowskich.
9 marca w Dziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Legionów 28 odbyły się zajęcia edukacyjne pt. "Bajka o Słońcu", w których udział wzięły przedszkolaki z Owczarek oraz uczniowie szkół podstawowych. Uczestnicy zajęć obejrzeli inscenizację na podstawie książki Elizy Piotrowskiej "Bajka o słońcu". Poprzez radosne zabawy edukacyjne dzieci przekonały się, że bez słońca nie byłoby życia na ziemi. Na początek musiały poruszyć ziemię, czyli zbić ją piłką z centrum wszechświata. Potem bawiły się w planety, krążąc wokół słońca, malowały świat, ładowały baterie słoneczne i udawały tęczę. Na koniec uciekały przed parzącym słońcem i szukały litery D, którą oznaczona jest witamina – bardzo ważna dla dzieci, aby zdrowo rosły.
Propozycja jest aktualna w kolejnych miesiącach dla zainteresowanych grup.
Kontakt: Dział dla Dzieci i Młodzieży ul. Legionów 28, tel. 56 46 202 01
     
Filia nr 3 na Strzemięcinie zorganizowała dla uczniów z pobliskiej szkoły spotkanie z pracownikiem Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. 13 marca Grzegorz Rycyk wygłosił w bibliotece prelekcję zatytułowaną "Dzieciństwo i młodość Mikołaja Kopernika".
     

2017-03-10  Porozmawiajmy... o Seniorach
10 marca w Filii nr 13 odbyło się spotkanie z senatorem RP Mieczysławem Augustynem, wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Pro-Senior. Na spotkanie zaprosili: poseł na Sejm RP Tomasz Szymański, Doradca Senatora RP Krzysztof Stasiak oraz Paweł Napolski, radny Rady Miejskiej Grudziądza.
     

2017-03-09  "Sławne Polki"
9 marca w Filii nr 1 przy ulicy Nauczycielskiej 19 Krystyna Borucińska wygłosiła prelekcję zatytułowaną "Sławne Polki". Prelegentka opowiedziała o życiu dwóch kobiet: matce Fryderyka Chopina - Tekli Justynie Chopin z domu Krzyżanowskiej oraz działaczce oświatowej, siłaczce Stefana Żeromskiego - Faustynie Morzyckiej.

2017-03-07  "Bliskie spotkania z poezją miłosną"
7 marca w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych zorganizowano spotkanie poetyckie. Reżyser Krzysztof Rotnicki zaprezentował utwory miłosne poetów polskich oraz europejskich m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Aleksandra Fredry, Charlesa Baudelaire'a i Francoisa Villona.
     

2017-03-02  "Grajmy razem"
W ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom" w Filii nr 1 odbyło się spotkanie pod hasłem "Grajmy razem". Spotkanie prowadziła Agnieszka Pączek ze Stowarzyszenia GRAJMY! Jego celem jest popularyzacja różnego rodzaju "zabaw stolikowych", łamigłówek i gier bez prądu. Prezentując różnego typu nowoczesne gry planszowe i karciane zachęcają do ćwiczenia szarych komórek i integracji. Dysponują własnym zbiorem kilkudziesięciu tytułów, o których więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej projektgrajmy.blogspot.com.
Podczas spotkania seniorzy poznali gry takie jak: Dixit, Tres, Qwirkle, Duuuszki, Pędzące żółwie czy Kamelot. Zaprezentowano również gry utrzymane w klimacie PRL-u.
Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom", realizowanego we współpracy z Grudziądzką Radą Seniorów.
     

2017-03-01  "Grudziądz 1945 roku"
Od 1 marca do końca kwietnia w Czytelni Czasopism dostępna była ekspozycja zdjęć ukazujących zniszczenia miasta powstałe podczas działań wojennych. Grudziądz 1945 roku był miastem zamienionym w wielkie gruzowisko. Wysadzone w powietrze mosty i wiadukty, zniszczone wodociągi, gazownia i elektrownia, zrujnowana sieć urządzeń komunalnych przedstawiały obraz tragiczny. Grudziądz obok Warszawy, Wrocławia i Gdańska należał do najbardziej zniszczonych miast w Polsce. Zniszczenia obejmowały ponad  60% miejskiej zabudowy.
Przedstawiony materiał zdjęciowy pochodził ze zbiorów Biblioteki (trafił tu przekazywany w różnym czasie przez instytucje, organizacje i osoby prywatne) i prezentowany był po raz pierwszy.
   

2017-02-23  "Seniorzy dzieciom"
W ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom" 23 lutego w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się głośne czytanie pod hasłem "Seniorzy dzieciom". W spotkaniu wezmą udział grupy przedszkolne z zaprzyjaźnionych placówek. Zabawne historyjki z książki "Wścibscy" Doroty Gellner przeczytają dzieciom członkowie Grudziądzkiej Rady Seniorów: Lidia Chmielewska i Krzysztof Rotnicki oraz podopieczni Domu Dziennego Pobytu z ul. Piłsudskiego.
     

2017-02-21  Wieczór poezji oraz wystawa płaskorzeźb w Filii nr 8
21 lutego w bibliotece na osiedlu Rządz odbyło się spotkanie z poezją Dariusza Dłużyńskiego oraz wystawa płaskorzeźb Mariusza Florkiewicza. Poeta zaprezentował swoje wiersze przy akompaniamencie przyjaciela M. Florkiewicza.

Dariusz Dłużyński
pisze od ponad 20 lat. Swoje utwory publikuje na portalu społecznościowym Facebook. Jego poezja jest różnorodna - od poważnej, mrocznej przez miłosną do fraszek, krótkich zabawnych i często pisanych pod wpływem chwili (np. jakieś wydarzenie polityczne lub społeczne). Był członkiem Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT".
Mariusz Florkiewicz urodził się w Grudziądzu. Jest pasjonatem historii i autorem tekstów muzycznych. Od ponad trzech lat pasjonuje się rzeźbiarstwem. Tworzy płaskorzeźby z motywami heraldycznymi.
     

2017-02-17  Wystawa florystyczna
17 lutego w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy prac florystycznych słuchaczek Policealnej Szkoły "Żak" w Grudziądzu. Prace zostały przygotowane przez słuchaczki I i II semestru kierunku florysta podczas zajęć dydaktycznych w ramach przedmiotu "wykonywanie kompozycji florystycznych", w bloku tzw. przedmiotów kształcenia zawodowego praktycznego. Są to efekty 85-godzinnej pracy w pracowni florystycznej, a tym samym w zdobywaniu umiejętności zawodowych.
Na wystawie zaprezentowano różnego rodzaju kompozycje florystyczne okolicznościowe m.in.: wiązanki pogrzebowe, bukiety ślubne oraz dekoracje florystyczne będące oryginalnym elementem wystroju wnętrz: stroiki świąteczne, stroiki na stoły, wianki, florystyczne dekoracje ścienne czy elementy florystyczne wystroju sal okolicznościowych. Kompozycje kwiatowe można było oglądać do 3 marca br.
     

2017-02-16  "Bliskie spotkania z poezją... Juliana Tuwima"
16 lutego w Bibliotece Miejskiej odbył się wieczór poświęcony twórczości Juliana Tuwima, jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zgromadzeni goście wysłuchali wybranych utworów Juliana Tuwima w interpretacji Krzysztofa Rotnickiego. Spośród znakomitych wierszy Tuwima, odznaczających się specyficznym humorem, ironią i mistrzowskim warsztatem, usłyszeliśmy m.in.: fragmenty "Kwiatów polskich", "Pogrzeb Słowackiego", "Piotr Płaksin", "Sen złotowłosej dziewczynki" czy "Chrystus miasta".
     

2017-02-14  "Franciszek po uszy zakochany"
Dział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował zajęcia walentynkowe dla najmłodszych. Po wysłuchaniu interpretacji utworu o tym samym tytule dzieci chętnie uczestniczyły w radosnych zabawach, wzbudzających wiele emocji.
Walentynki to święto lubiane przez wszystkich, a jego ideą jest okazywanie uczuć osobom, które cenimy. Nawet maluchy zdają sobie sprawę z tego, że każdy ma swoją drugą połowę. Poprzez zabawę, dzieciom przypomniały się zakochane pary, które znają z bajek. Bawiły się także w Amora strzelającego strzałami w serce.
14 lutego to dzień wzajemnych podarunków i w związku z tym dzieci dostały walentynkowe zakładki do książek, a przedszkolaki odwzajemniły się ofiarując bibliotekarkom torcik w kształcie serca.
     

2017-02-10  "Białe Wakacje w bibliotece"
W okresie ferii zimowych Biblioteka Miejska oraz jej filie następujące zajęcia:

01.02, godz. 12.00 - Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska
Przestawienie "Królowa Śniegu" - wystąpi Teatr "Zaczarowany Świat" z Torunia
     

Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej ul. Legionów 28 

godz. 11.00
30.01 – "Opowieści z mchu i paproci" – zajęcia literacko-plastyczne
     
31.01 – "Skoczkowie – zimowi bohaterowie" – zajęcia literacko-plastyczne
01.02 – "Opowieści z kopca" – zajęcia literacko-plastyczne
02.02 – "Odpoczywanie i leniuchowanie" – zajęcia literacko-plastyczne
     
03.02 – "W to ze mną zagraj" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
06.02 – "Sweet foczki" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
07.02 – "Papierozoo" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
08.02 – "Ha, ha, ale psikus" – zajęcia literacko-plastyczne
09.02 – "Papierowa wiklina" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
10.02 – "Coś miłego na Świętego Walentego" – zajęcia literacko-plastyczne

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19

godz. 12.00
Zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci w każdy poniedziałek, wtorek, środę ferii zimowych.
     

Filia nr 3 ul. Korczaka 23

godz. 11.00                        
31.01 – "50 prac plastycznych na zimę – ozdoby z makaronu" – zajęcia plastyczne
03.02 – "Spotkanie ze Śnieżką" – czytanie baśni Andersena, zagadki, rebusy, zgaduj-zgadula
07.02 – "50 prac plastycznych na zimę – przyciski do papieru" – zajęcia plastyczne
10.02 – "Spotkanie z Disneyem" – czytanie bajek
     
     

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1

godz. 12.00
Zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci w każdy poniedziałek, wtorek, środę ferii zimowych.
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33

godz. 12.00
Zajęcia plastyczne, gry i zabawy edukacyjne dla dzieci w pierwszym tygodniu ferii od 30 stycznia do 3 lutego.
     

Filia nr 8 ul. Łęgi 2

godz. 12.00
Zajęcia plastyczne oraz głośne czytanie literatury dziecięcej będą się odbywać w czwartki: 2 i 9 lutego.
     

Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7

godz. 14.30
Zajęcia plastyczne będą się odbywać w środy: 1 i 8 lutego.

Filia nr 14 ul. Mazurska 2

godz. 11.00
30.01 – "To już zima" – zajęcia plastyczne
01.02 – "Ukryte obrazki" – zgaduj-zgadula
02.02 – "Ale draka rysuję zwierzaka" – zajęcia rysunkowe
03.02 – "Litery znam, więc czytam sam" – głośne czytanie
06.02 – "Ćwiczenia z myślenia" – rebusy, krzyżówki, zagadki
07.02 – "Zimowe obrazki" – zajęcia plastyczne
   
   

2017-02-02  Wieczór autorski Leszka Leliwy
2 lutego w Filii nr 13 zorganizowano wieczór autorski Leszka Leliwy, który prowadziła Izabela Wasilewska. Zgromadzeni goście wysłuchali wybranych wierszy poety w wykonaniu: Beaty Kucharskiej-Kociemby, Mirosławy Kowalskiej i Urszuli Adachowskiej.

Leszek Leliwa
- ur. 30 grudnia 1947 r. w Grudziądzu. Ukończył Technikum Chemiczne i Elektryczne (wydział radiowy). W czasie służby wojskowej podejmował pierwsze próby literackie, zainteresował się teatrami poezji i startował w konkursach recytatorskich. W kolejnych latach studiował na Politechnice Warszawskiej i UMK oraz pracował. Do pisania wrócił po przejściu na emeryturę, traktując tę czynność jako rehabilitację umysłu, jednak utwory trafiały "do szuflady". Przypadek zdecydował, że ujawnił swoje wiersze. W 2016 r. wydał dwa tomiki wierszy: "Czarna Inez" i "Zrozumieć kobiety". W Turnieju Jednego Wiersza wieńczącym Grudziądzką Jesień Poezji 2016 zdobył pierwszą nagrodę za wiersz "Spóźniona miłość".
     

2017-02-01  "Grudziądzkie szkice poetyckie"
1 lutego w Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej odbyło się spotkanie z Krystyną Borucińską na temat Jej debiutanckiego tomiku "Grudziądzkie szkice poetyckie". Autorka jest znaną pasjonatką i popularyzatorką biografii Fryderyka Chopina. Najgłębszą pasją jej życia jest twórczość literacka. Jest autorką m.in. wspomnień "Tamta rzeczywistość. Zsyłka 1940-46", tomiku wierszy "Fryderyk Chopin. Życie jak muzyka" oraz cyklu edukacyjnego "Bliżej Chopina".
     

2017-01-27  "Arabeska"
27 stycznia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska odbyło się spotkanie wspomnieniowe o klubo-kawiarni "Arabeska", która mieściła się w pomieszczeniach obecnie zajmowanych przez bibliotekę. W spotkaniu uczestniczyły osoby związane z kawiarnią m.in. Jerzy Rębisz, Zenon Kufel, Andrzej Urban oraz Janusz Chojnowski. W gablocie wyeksponowano fotografie i artykuły związane z "Arabeską".
     

2017-01-26  "Rehabilitacja słuchu w XXI wieku"
26 stycznia w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyła się prelekcja dyplomowanego protetyka słuchu Agnieszki Kopeć pt. "Rehabilitacja słuchu w XXI wieku". Uczestnicy spotkania skorzystali z możliwości przesiewowego badania słuchu oraz porad specjalisty.
Spotkanie zorganizowano we współpracy z firmą Amplifon.
     

2017-01-25  "Bezpieczne ferie"
W Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej zorganizowano spotkanie z policjantem Sławomirem Zielińskim, który wygłosił pogadankę na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Wysłuchali jej uczniowie klas I-III Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4.
     

2017-01-24  Wystawa fotografii i malarstwa
24 stycznia w Filii nr 8 przy ul. Łęgi 2 odbyło się otwarcie wystawy fotografii Eweliny Kaliszczak i malarstwa Michała Hawełko. Prace artystów można było podziwiać do 15 lutego 2017 r.

Ewelina Kaliszczak
mieszka w Wąbrzeźnie. Fascynacja fotografią zaczęła się już w liceum. Brała udział w różnych warsztatach. Ukończyła szkołę w kierunku fototechnik. Zdobyła doświadczenie w zakładzie fotograficznym. Fotografowanie przyrody, roślinności sprawia jej największą satysfakcję. Na wystawie w bibliotece zaprezentuje wybrane zdjęcia z okresu kilku lat.
Michał Hawełko pochodzi z Grudziądza. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczął w 1998 r. Maluje techniką olejną oraz pastelami. Obecnie maluje miniatury - pejzaże przedstawiające m.in. wiejskie chaty. Inspirację czerpie ze zdjęć swoich, jak i znajomych. Swoje prace prezentował na wielu przeglądach twórczości artystycznej i wystawach m.in. na Triennale Jednego Dzieła w Grudziądzu, Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych w Grudziądzu, Międzynarodowym Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, w grudziądzkich instytucjach - Bibliotece Miejskiej oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego.
     

2017-01-23  Jasełka w Filii nr 13
23 stycznia w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 wystawiono spektakl Krzysztofa Rotnickiego zatytułowany "Jasełka na nowo opowiedziane". Aktorzy Teatru Rodzinnego w Grudziądzu zaprezentowali przedstawienie, które zdecydowanie odbiega od tradycyjnego ujęcia jasełek.
      

2017-01-19  "Gdzie się podziały tamte prywatki"
19 stycznia w Filii nr 7 przy ul. Chopina 33 odbył się występ dzieci z Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego. Dzieci zaprezentowały przeboje z lat 60. i 70. XX wieku. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom", realizowanego we współpracy z Grudziądzką Radą Seniorów.
     

2017-01-12  "Jasełka na nowo opowiedziane"
12 stycznia Czytelnia Czasopism Biblioteki Miejskiej zamieniła się w małą scenę teatralną. Teatr Rodzinny zaprezentował autorski spektakl Krzysztofa Rotnickiego "Jasełka na nowo opowiedziane", o której twórca mówi tak: To zupełnie inna bajka niż tradycyjne jasełka. Mocno zwariowana. Gwarantujemy dobrą zabawę.
Teatr Rodzinny w Grudziądzu istnieje od ponad roku. Jego inicjatorem jest reżyser Krzysztof Rotnicki. Obecnie zespół teatralny liczy prawie 20 osób. Większość aktorów to osoby w wieku dojrzałym, ale jest też kilkoro dzieci. 
     

2017-01-05  "2017 - Rok Józefa Piłsudskiego"
Od początku stycznia do końca lutego w Czytelni Czasopism prezentowano reprodukcje historycznych zdjęć oraz wydawnictwa z lat 20. i 30. XX wieku, dokumentujące pobyt Józefa Piłsudskiego w Grudziądzu.
Rok 2017 został ogłoszony jako rok Józefa Piłsudskiego. Była to doskonała okazja, by przypomnieć tę historyczną, wyjątkową postać, a szczególnie związki Marszałka z naszym miastem. Józef Piłsudski odwiedził Grudziądz wprawdzie tylko jeden raz w 1921 roku, ale echa tej wizyty pobrzmiewały w mieście jeszcze przez długi czas. Marszałkowi stawiano pomniki, wmurowano pamiątkową tablicę, a ówczesna prasa i wydawnictwa wielokrotnie wracały do tych odwiedzin.      
       
Internet Grudziądz
Odsłon: 1719844