Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta GrudzišdzArchiwum wydarzeń 2018
2018-12-13  Filia nr 3 po modernizacji
13 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie Filii nr 3 po realizacji projektu w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Dziękujemy mieszkańcom za oddane głosy. Od 14 grudnia placówka została otwarta dla czytelników.
W ramach realizacji projektu "Biblioteka w nowym wymiarze - modernizacja pomieszczeń w Filii nr 3 Biblioteki Miejskiej im. W. Kulerskiego w Grudziądzu", którego wnioskodawcą był Jacek Bartoszewski, wyremontowano i zmieniono aranżację pomieszczeń bibliotecznych. Placówka została wyposażona w funkcjonalne regały przesuwne i stacjonarne, meble systemowe: szafy, biurka, stoliki, krzesła i siedziska. Ponadto, w ramach zadania przebudowany został wiatrołap, wymieniona została stara podłoga, drzwi do zaplecza i toalety oraz przeprowadzone zostały inne drobne prace budowlane niezbędne w realizacji powyższego przedsięwzięcia.
     

2018-12-12  Poezja Marianny Chróścińskiej
12 grudnia w Filii nr 13 odbyło się spotkanie z poezją Marianny Chróścińskiej.
Pani Marianna Chróścińska, pensjonariuszka Domu Dziennego Pobytu przy ul. Piłsudskiego 111, wydała sześć tomików wierszy. Wszystkie tomiki noszą ten sam tytuł "Sercem pisane...". Tematyka jej utworów jest bardzo różnorodna. Pisze o ojczyźnie, przyrodzie, Bogu i seniorach, czasem na zamówienie z okazji różnych okoliczności i jubileuszów.
       

2018-11-26  Wystawy bożonarodzeniowe
Jak co roku filie biblioteczne zorganizowały wystawy świąteczne. Pierwsza z wystaw została otwarta w Filii nr 1 w poniedziałek 26 listopada; kolejna - 28 listopada w Filii nr 13.
W Filii nr 1 można było podziwiać ozdoby wykonane przez panie należące do Klubu Kobiet Aktywnych "Lotniczanki" oraz czytelników do dnia 21 grudnia.
     
W Filii nr 13 prezentowano ozdoby świąteczne przygotowane przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu oraz mieszkańców Grudziądza i okolic. Wystawa była czynna do 24 grudnia.
     

2018-11-26  Wystawa poplenerowa podopiecznych Klary Stolp
26 listopada w Filii nr 13 odbył się wernisaż wystawy poplenerowej Grupy Twórczej z Autorskiej Pracowni Klary Stolp. Prezentowano prace:
- Soni Abramowskiej,
- Mileny Bruskiej,
- Agaty Chodziutko, studentki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy,
- Aleksandry Glamowskiej, studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,
- Szymona Grabowskiego,
- Malwiny Jabłońskiej,
- Marty Krupy, 
- Michała Gabriela Kuskowskiego,
- Leonarda Mederskiego, 
- Karoliny Niedzielskiej, 
- Adama Niedzina,
- Agaty Zięby.
Opiekun artystyczny: Klara Stolp (Związek Polskich Artystów Plastyków, okręg toruński)
Kurator wystawy: Aleksandra Szymczyk
Wystawę można było oglądać w godzinach pracy biblioteki do 11 stycznia 2019 roku.
     

2018-11-22  "Z pamiętnika podróżnika"
22 listopada w Filii nr 1 odbyło się spotkanie z podróżniczką Jolantą Kufel, pochodzącą ze Świecia. Rowerową przygodę rozpoczęła od kilku wypraw na Bałkany. Potem przyszła kolej na bardziej odległe szlaki. Pełnię egzotyki rowerowej odkrywała w Gruzji, Turcji, Sri Lance, Tajlandii, Kambodży, Meksyku, Wietnamie, Japonii i wielu innych krajach. W 2018 wyprawiła się na czerwoną wyspę - Madagaskar. Uśmiech i szacunek wobec spotykanych na szlakach ludzi sprawiają, iż wielki świat staje się bliski i przyjazny. Spotkania i rozmowy z mieszkańcami odwiedzonych krajów uświadamiają, że choć wygląd i styl życia nas różnią, to radości i smutki są podobne pod każdą szerokością geograficzną. Okazuje się, że wystarczy marzenie o swobodzie, zgoda na niewygody i trudy pedałowania na rowerze, a los pozwoli odkryć urodę życia. 
     

2018-11-20  Spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem
20 listopada w bibliotece przy ulicy Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem, podróżnikiem, odkrywcą, reporterem. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

Jacek Pałkiewicz od 40 lat przemierza peryferie świata. Jest twórcą survivalu w Europie, powszechnie uznawanym autorytetem w dziedzinie przetrwania. Mieszka trochę we Włoszech, trochę w Polsce. W 1975 r. pokonał w łodzi ratunkowej Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA, zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.
Dwa lata pływał jako oficer na statkach "tanich bander", pracował w afrykańskich kopalniach złota i diamentów. Od połowy lat 70. kierował wieloma ambitnymi wyprawami w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei. Jest weteranem Sahary, poznał najdalsze kresy Syberii. Najczęściej podróżował w stylu XIX-wiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami. W 1994 r. dotarł w Górnym Orinoko do Janomami nie utrzymujących kontaktu z zachodnią cywilizacją.
Z rekomendacji Thora Heyerdahla, w 1994 r. elitarne Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie przyjęło go do swojego grona.
W roku 1996 naukowa ekspedycja Pałkiewicza ustaliła źródło Amazonki, rozwiewając tym samym kontrowersje, co do miejsca narodzin największej rzeki świata. W 15 lat później władze peruwiańskie wzniosły tam obelisk z tablicą upamiętniającą odkrycie, a prezydent Włoch nadał odznaczenie Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.
Jego dorobek to ponad 40 publikacji książkowych, w tym wiele wznowień, nie tylko w języku polskim, ale też włoskim, rosyjskim i angielskim. W 1998 r. otrzymał  główną nagrodę "Bursztynowy Motyl" za najlepszą książkę podróżniczą roku.
Więcej informacji na stronie: www.palkiewicz.com.    
     

2018-11-16  Spotkanie z Bartkiem Sabelą w ramach GBO
16 listopada w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 gościł Bartek Sabela, podróżnik, reporter, fotograf. Rozmowę z podróżnikiem na temat jego książek poprowadziła Teresa Mazurkiewicz, pracownik Biblioteki Miejskiej. Bartek Sabela opowiedział o wyprawie do Uzbekistanu oraz dramatycznej historii zanikającego Jeziora Aralskiego, zwanego przez miejscowych Morzem. Swoje opowieści wzbogacił przepięknymi fotografiami oraz muzyką uzbecką.
Spotkanie autorskie zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2018 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).

Bartek Sabela (ur. 1982) – w wykształcenia architekt, a z zamiłowania fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką "Może (morze) wróci". Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka "Wszystkie ziarna piasku". Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii został nagrodzony przez fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej. W kwietniu 2017 ukazała się jego trzecia książka "Afronauci" - reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu, miał marzenie by zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu. Obecnie podróżuje do Demokratycznej Republiki Konga, gdzie pracuje nad nowym tematem. Współpracuje z "Kontynentami", "Dużym Formatem" Gazety Wyborczej oraz magazynem "Pismo".
     

2018-11-15  Poezja Zbigniewa Herberta
15 listopada w bibliotece przy ul. Chopina 33 zorganizowano spotkanie poetyckie poświęcone twórczości Zbigniewa Herberta. Wybitny poeta, eseista, dramaturg pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką. Pisał o współczesnym człowieku, świecie, cywilizacji. Ważnym tematem jego wierszy jest wspomnienie wojny, konspiracji, poległych żołnierzy. Autor często odwołuje się do historii, tradycji, literatury, religii. Jego twórczość charakteryzuje: dystans, umiar, humor, ale też gorzka ironia.
Reżyser Krzysztof Rotnicki zaprezentował wybrane utwory poety m.in.: "Sprawozdanie z raju", "17 IX", "U wrót doliny", "Guziki", "Siódmy anioł", "Pan Cogito o cnocie", "Kura", "Mysz kościelna" i "Niedźwiedzie". Przeczytano również fragment eseju z tomu "Barbarzyńca w ogrodzie". Spotkanie odbyło się w ramach Roku Zbigniewa Herberta.
     

2018-11-13  "Cymelia grudziądzkiej Biblioteki"
Od 13 listopada w Czytelni Czasopism prezentowano cymelia Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu. Cimelia (cymelia) to, za Encyklopedią wiedzy o książce, "obiekt lub zbiór szczególnej wartości…". W grudziądzkiej książnicy definicję tą można odnieść do zbioru regionalnego, starodruków oraz księgozbioru po Stadtbibliothek Graudenz oraz Towarzystwie Czytelni Ludowych. Do najcenniejszych druków należy z pewnością odbitka Kronika ziemie pruskiey… z drukarni krakowskiej Mikołaja Loba. Księga IV poświęcona Prusom jest częścią dzieła Aleksandra Gwagnina Sarmatiae Europeae descriptio. Starodruk zawiera genezę Prus, opis wierzeń przedchrześcijańskich, charakterystykę księstw, prowincji i krain oraz wykaz Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego.
Po raz pierwszy wyeksponowano rękopis Privelegium und Gilde Brief der Tuchmacher… z roku 1776. Sporządzona w języku niemieckim kopia przywileju dla sukienników zawiera 33 artykuły regulujące działalność rzemieślników zajmujących się wytwarzaniem tkanin z wełny.
Największą kolekcję lokalnego dorobku wydawniczego stanowią książki i czasopisma drukowane przez Wiktora Kulerskiego. W 1927 r. nakładem czasopisma Muzyk Wojskowy ukazał się Informator Muzyczny Muzyków Wojskowych. Drukiem czasopisma i informatora zajęły się Zakłady Graficzne i Wydawnicze Wiktora Kulerskiego.
W 1829 roku w oficynie Carla Gothilfa Roethego wytłoczono Pieśni mszalne i inne nabożne…, książeczkę, która stanowi najstarszy w zbiorach biblioteki druk wykonany w Grudziądzu.
W okresie międzywojennym w gmachu na Lipowej 28 (obecnie Legionów) służbę w oświacie i kulturze pełniła biblioteka i muzeum Towarzystwa Czytelni Ludowych. We wrześniu 1939 hitlerowcy spalili polski księgozbiór. Zachowało się jednak świadectwo stanu księgozbioru w postaci drukowanego katalogu biblioteki TCL z 1934 r. 
W 100-lecie odzyskania niepodległości zaprezentowano wybrane wydawnictwa odnoszące się do tego wzniosłego czasu. Legionową legendę opiewa Rok bojów na Polesiu; walki o ustanowienie granic Obrona Lwowa 1-22 listopada 1918 i wydrukowany przez Wiktora Kulerskiego Pokój ryski. W specjalnym wydaniu Gońca Nadwiślańskiego z 11.11.1928 r. przeczytamy o prezydencie Ignacym Mościckim, marszałku Józefie Piłsudskim, dorobku dziesięciolecia oraz obchodach rocznicowych w Grudziądzu i na Pomorzu.
Ekspozycja była czynna do 2 lutego 2019 roku.
     

2018-11-12  Wystawa jubileuszowa Macieja Józefowicza
12 listopada w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy jubileuszowej artysty Macieja Józefowicza, grudziądzanina z urodzenia i wyboru. Tworzy grafikę głównie wklęsłodrukową: akwaforty, akwatinty, czasem suchą igłę czy miękki werniks. Od 1995 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków okręg toruński. Przez prawie trzydzieści lat był instruktorem grafiki w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.
Natura jako podstawowy punkt odniesienia dla człowieka, od zawsze była ważną inspiracją dla wielu artystów. I w tej małości swojego istnienia człowiek podziwia piękne widoki, zachwyca się bogactwem form przyrody i świata, ale także czerpie inspiracje. W twórczości Macieja Józefowicza możemy znaleźć wiele prac przedstawiających fragmenty architektury, pejzaży i detali przyrody. W pracach interesujące jest również to, że tematyczny realizm podąża delikatnie w stronę abstrakcji, nie gubiąc uroku i uczuć drzemiących w "portretowanym" otoczeniu. Można by powiedzieć, że widać w tych pracach pasję i serce artysty, dla którego plastyka jest sposobem na życie. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. Wielokrotnie bywał za swoją twórczość nagradzany.
Wystawa była czynna do 23 listopada.
     

2018-11-08  "Polska Niepodległa 1918-2018"
8 listopada Filia nr 4 zorganizowała zajęcia edukacyjne dla dzieci pt. "Polska Niepodległa 1918-2018". Uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej nr 4 wysłuchali krótkiej lekcji historii o zmianie granic naszego państwa na przestrzeni wieków. Dzieci m.in. wysłuchały piosenek "Co to jest niepodległość?" i "Jestem Polakiem", wymieniały symbole narodowe, ułożyły nasz herb z puzzli oraz rozwiązywały krzyżówkę.
     

2018-11-06  Spotkanie z Anną Sakowicz
6 listopada w Filii nr 11, mieszczącej się w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym, gościła pisarka Anna Sakowicz. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 2 D Szkoły Podstawowej nr 21. Autorka rozmawiała z dziećmi na temat jej książki pt. "Leniusiołki".
Spotkanie zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2018 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).
     

2018-11-05  "100-lecie Państwa Niepodległego"
5 listopada w Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej 1 odbyły się zajęcia edukacyjne pod hasłem "100-lecie Państwa Niepodległego". Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej nr 7 obejrzeli krótką prezentację o rozbiorach Polski i utracie niepodległości. Poznali polskie pieśni patriotyczne, które pretendowały do miana hymnu narodowego, oraz państwa, których symbolem jest flaga w barwach biało-czerwonych lub godło z orłem. Dowiedzieli się, jakie flagi używane są przez siły zbrojne i służby mundurowe, a także, w jaki sposób prawidłowo eksponować flagę.
Siódmoklasiści wspólnie rozwiązywali krzyżówkę oraz test wiedzy o Polsce i jej symbolach narodowych.
     

2018-10-25  Impresje poetyckie
25 października w Filii nr 1 przy ulicy Nauczycielskiej 19 odbył się wieczorek poetycki Barbary Stajkowskiej i Romana Branickiego.

Utwory Barbary Stajkowskiej były publikowane w prasie, w almanachach, a także czytane na antenie radia PIK. Autorka pisze fraszki, próbuje sił w prozie poetyckiej i opowiadaniach. 7 czerwca br. odbyła się promocja debiutanckiego tomiku "Odrodzone źródło".

Roman Branicki tworzy wiersze od ponad trzydziestu lat. Pisze głównie o ludziach, ich uczuciach oraz o mieście, w którym żyją.

Oboje należeli do Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT".
     

2018-10-25  "100 lat niepodległości Polski"
25 października w Filii nr 13 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XVI Miejskiego Integracyjnego Konkursu Plastycznego. Komisja w składzie: Marianna Gitner-Sawistowska (przewodnicząca), Aleksandra Szymczyk, Teresa Mazurkiewicz dokonała oceny 114 prac i przyznała nagrody następującym osobom:

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY I-IV:
NAGRODY:
Marcelina Bergmańska – SP nr 7, Zofia Piotrowska – SP nr 7, Jakub Plewa – SP nr 18, Maciej Sobótka – SP nr 18, Marta Banaszewska – SP nr 20, Julia Urban – SP nr 18, Przemysław Lange – SP nr 13

WYRÓŻNIENIA:
Tymoteusz Tyburczy – SP nr 7, Krzysztof Chejnowski – SP nr 13, Mateusz Rakoczy – SP nr 18

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY V-VIII:
NAGRODY:
Agata Gomułka – SP nr 20, Mateusz Osiński – SP nr 20, Zuzanna Winnicka – SP nr 7, Julia Lewandowska – SP nr 7, Agata Kaniecka – SP nr 4, Tomasz Spychalski – SP nr 13, Daria Marchlik – SP nr 13, Dawid Madej – SP nr 13, Michał Dziubek – SP nr 18, Marcel Ławrukajtis – SP nr 2

WYRÓŻNIENIA:
Adrian Dębowski – SP nr 15, Agnieszka Brzezińska – SP nr 13, Natalia Ptaszyńska – SP nr 7, Magdalena Rutkowska – SP nr 20

Prace można było oglądać do 8 listopada.
     

2018-10-22  Wystawa plastyczna
22 października w bibliotece przy ulicy Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie debiutanckiej wystawy prac Karoliny Niedzielskiej. Rysunek, malarstwo oraz maski weneckie młodej artystki były eksponowane do 9 listopada.

Karolina Niedzielska jest grudziądzanką, uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu, a przede wszystkim uczestniczką zajęć w Pracowni Autorskiej "SMALTA 5" Klary Stolp, artystki malarki należącej do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Toruńskiego.

Karolina – wrażliwa i bystra obserwatorka otaczającego świata. Dostrzega, to co inni mijają w pośpiechu. Estetka w świecie sztuki i mody. Jest zafascynowana malarstwem baroku, a szczególnie dziełami Caravaggia. Podejmujące próby artystyczne, najchętniej posługuje się ołówkiem, kredkami i farbą akrylową. Od kilku lat tworzy też oryginalne maski weneckie. Karolinę, oprócz talentu, cechuje pracowitość i rzadko już dziś spotykana cierpliwość podczas wykonywania zadań. Z uporem i pokorą dąży do osiągnięcia swoich wymarzonych celów artystycznych. Znajduje się na początku tej drogi, ale Jej pasja i systematyczność mogą być gwarancją sukcesów.
                                                                                                   /Katarzyna Bartos/
     

2018-10-18  Poezja Leszka Leliwy
18 października w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się spotkanie z poezją Leszka Leliwy. Wybrane wiersze autora czytał Marek Wachonin.

Leszek Leliwa - grudziądzanin, swoje wiersze zaczął publikować 3 lata temu. W 2016 roku wiersz autora zatytułowany "Spóźniona miłość" wygrał Turniej Jednego Wiersza podczas Grudziądzkiej Jesieni Poezji. Opublikował 2 tomiki pt. "Czarna Inez" i "Zrozumieć kobiety". Na wydanie czeka zbiór bajek.
     

2018-10-18  "Rodzina Fryderyka Chopina"
18 października w bibliotece przy ul. Mazurskiej 2 gościła Krystyna Borucińska, autorka tomiku wierszy "Fryderyk Chopin. Życie jak muzyka" oraz edukacyjnego cyklu "Bliżej Chopina", składającego się z kilku tomów m.in.: "Szkolni przyjaciele Fryderyka Chopina", "Europejskie szlaki Fryderyka Chopina". Pani Borucińska opowiedziała o rodzinie wybitnego kompozytora i pianisty. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".
    

2018-10-17  "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa"
Biblioteka otrzymała dotację w wysokości 22.790 zł w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1 Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.
Książki trafiły na półki Wypożyczalni Głównej i filii bibliotecznych. Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych w Filii nr 13 wzbogacił się o nowe audiobooki.

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
            

2018-10-16  Spotkanie z Hanną Cygler w ramach GBO
16 października w Filii nr 13 odbyło się spotkanie autorskie z Hanną Cygler, które zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2018 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).

O autorce
Hanna Cygler - z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności pisze powieści obyczajowe.  Przez dziennikarzy i krytyków literackich okrzyknięta polskim Jeffreyem Archerem w spódnicy. Cygler jest autorką ciekawą świata i ludzi. W swoich powieściach chętnie wykorzystuje historie z życia wzięte, tworząc opowieści z gatunku romansu, kryminału czy sensacji.
Napisała kilkanaście książek m.in.: "Kolor bursztynu", "Bratnie dusze", "Pokonani", "Złodziejki czasu", "Za cudze grzechy", "Tylko kochanka" oraz najnowsza "Nowe niebo".
     

2018-10-11  Promocja książki oraz wystawa
11 października w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyła się promocja tomiku poezji Wiesława Hawełko "Cela" oraz wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Parzęckiej. "Cela" to zbiór 28 wierszy osnutych wokół życia, życia jako celi życia. Jest to tomik o strąconych aniołach, skazanych na byt w ciałach ludzi, ilustrowany wspaniałymi obrazami Magdaleny Parzęckiej. Okładkę zaprojektował Wojtek Chróściński. Cykl obrazów "Ważki" można było podziwiać do 9 listopada.

Wiesław Hawełko-Wizo - współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", twórca Galerii "Wizo-Art", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych, członek Koła Miłośników Dziejów Grudziądza. Na portalu społecznościowym prowadzi stronę "Wizo-czyta", której celem jest propagowanie czytelnictwa i korzystania z dóbr kultury. Wiersze publikował w prasie lokalnej i krajowej oraz w almanachach. Dotychczas wydał drukiem: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie" (2003), "Słowa myślą kreślone" (2015), "To było wczoraj" (2017), "Po przedwieczny czas" (2017), "Grudziądzka Spółka Literacka Trynka. Remanent 84,85" (2018).

Magdalena Parzęcka ukończyła Nową Szkołę Oddechu, szkolenia masażu, Vedic Art., Gentle Bio-Energetics. Doświadczenie zdobyła poprzez pracą systemową Berta Hellingera, sesje indywidualne integracji oddechem, pracę z polem narodzin, taniec oraz wiele seminariów rozwoju osobistego. Jest terapeutką integracji oddechem, Łagodnej Bio-energetyki dr Evy Reich, Doulą, masażystką, doradcą noszenia dzieci w chuście, nauczycielką malowania intuicyjnego wg metody Vedic Art. Z ciekawością siebie na nowo otwiera kolejne drzwi, by odkrywać w sobie nowe pasje. W ten sposób życie stało się dla Niej podróżą, której doświadcza każdego dnia przez pryzmat duszy, emocji, ciała i umysłu.
     

2018-10-05  "Akademia kropelkowego mokradełka"
Samodzielne eksperymentowanie i wykonywanie doświadczeń to fascynująca, a zarazem pouczająca przygoda dla każdego dziecka. W piątek 5 października mali badacze z Przedszkola Miejskiego "Tarpno", wstąpili do Akademii kropelkowego mokradełka, w którą przemienił się Dział dla Dzieci i Młodzieży. Warsztaty edukacyjne stały się ekscytującą wodną przygodą, procentującą zdobyciem wiedzy oraz odkryciem wielu zagadek. Pod czujnym okiem bibliotekarza, uczestnicy wykonali doświadczenia takie jak: uciekający pieprz, tańczące rodzynki, kolorowy talerzyk, magiczny ziemniak, niepękające bańki. To ostatnie wzbudziło u dzieci najwięcej radości. Każdy chciał pobawić się swoją supermocną bańką mydlaną i zapamiętać przepis na stworzenie płynu o niesamowitych właściwościach. Na zajęciach nie mogło oczywiście zabraknąć literackiego akcentu, jakim było wysłuchanie utworu M. Terlikowskiej pt. "Przygody kropli wody".
     

2018-10-01  "Mała książka - wielki człowiek"
Biblioteka Miejska przyłączyła się do pilotażowego projektu dla trzylatków (rocznik 2016) realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała książka - wielki człowiek".
Akcja miała zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy 3-latek, który przyszedł do biblioteki, otrzymał w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze wiersze dla…" oraz Kartę Małego Czytelnika.
Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzymał naklejkę, a po zebraniu dziesięciu został uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W Wyprawce było również coś dla rodziców. "Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka" to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.
Dzięki akcji dziecko poznało ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostało pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

W projekcie brały udział:
- Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej przy ul. Legionów 28
- Filia nr 1 przy ul. Nauczycielskiej 19
- Filia nr 3 przy ul. Korczaka 23
- Filia nr 4 przy ul. Tytoniowej 1
- Filia nr 7 przy ul. Chopina 33
- Filia nr 8 przy ul. Łęgi 2
- Filia nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
- Filia nr 14 przy ul. Mazurskiej 2.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają. Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl
     

2018-09-21  Europejskie Dni Dziedzictwa
21 września w Dziale dla Dzieci i Młodzieży gościł przedstawiciel kościoła prawosławnego pop Mikołaj Hajduczenia. W spotkaniu, organizowanym w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 9.
     

2018-09-20  "Grudziądzkie tradycje kawaleryjskie"
20 września w Filii nr 1 na Lotnisku odbyła się prelekcja Karoli Skowrońskiej na temat tradycji kawaleryjskich w naszym mieście.

Karola Skowrońska – była dyrektor grudziądzkiej Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu, długoletnia prezes Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury, przewodnicząca zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Fundacja nawiązuje do tradycji przedwojennego Centrum Wyszkolenia Kawalerii i organizuje doroczne Zjazdy Kawalerzystów II RP. Z inicjatywy Karoli Skowrońskiej w grudziądzkim Muzeum powstały Sale Tradycji Jazdy Polskiej. Pod jej redakcją ukazały się także wspomnienia Zygmunta Podhorskiego, generała brygady Wojska Polskiego, ułana, pisane przez niego od marca do października 1939 roku. Za swe zasługi w pielęgnowaniu historii jazdy polskiej K. Skowrońska otrzymała honorowe członkostwo dziewięciu pułków kawalerii II RP i jako jedyna kobieta – tytuł Honorowego Rotmistrza.
   

2018-09-18  "Ozdabiamy domy kwiatami"
18 września w Filii nr 13 odbyło się podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu kwiatowego, organizowanego przez Grudziądzkie Towarzystwo Kultury.
     

2018-09-17  "Pchła Szachrajka"
"Pchła Szachrajka" to pierwsza propozycja zajęć literackich w nowym roku szkolnym w Dziale dla Dzieci i Młodzieży. Oferta skierowana jest do przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Dzieci poprzez inscenizację, głośne czytanie, film zapoznają się z szachrajstwami owej Pchły, która jest kłamliwa, podstępna i oszukuje wszystkich naokoło.
Aby wczuć się w klimat bajki, uczestnicy wchodzą w rolę tytułowej bohaterki – wydmuchują krem z rurek, grają w pchełki. Mają świadomość, że nie należy się zachowywać tak jak Pchła Szachrajka, więc zgadzają się naprawić szkody przez nią wyrządzone. Sztukują kwiatki na tkaninie, wklejają nuty na partyturze. Pomimo wielu szachrajstw Pchły, tę postać da się lubić, bo jest również zwariowana i zabawna. W końcu, kiedy odpowiedziała przed sądem za swoje czyny, przyrzekła od tej pory żyć przykładnie i należycie. I słowa dotrzymała.
   

2018-09-16  Grudziądzka Jesień Poezji - XXIII Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
Wspólnie ze Stanisławem Raginiakiem zorganizowaliśmy XXIII Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie w ramach Grudziądzkiej Jesieni Poezji. Zajęcia prowadzone były przez dr. Radosława Siomę z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Stanisława Raginiaka. Uczstniczyła w nich zarówno młodzież, jak i dorośli.
W piątek wieczorem (14.09) odbyła się promocja dwóch książek: debiutanckiego tomiku wierszy Jacka Jaszczyka "Tańczą w nas życia geniusze" oraz zbioru opowiadań Stanisława Raginiaka "Różne światy" . Zgromadzeni goście wysłuchali kilku wierszy z tomiku oraz fragmentu jednego z opowiadań. Na zakończenie spotkania autorzy wpisywali dedykacje do książek.
     
     
15 września to kolejny dzień zajęć literackich. W ramach obchodów Roku Zbigniewa Herberta zorganizowano wieczór poświęcony życiu i twórczości wybitnego poety, twórcy cyklu "Pan Cogito". Postać i dorobek Herberta przybliżył dr hab. Radosław Sioma.
     
Ostatni dzień jest podsumowaniem warsztatów, podczas którego trwają indywidualne rozmowy uczestników na temat własnej twórczości z poetami, refleksje o poezji. Na zakończenie odbył się Turniej Jednego Wiersza. Jury w składzie Radosław Sioma i Stanisław Raginiak, po zapoznaniu się z utworami, podjęło następującą decyzję:
I nagroda - nie przyznano
II nagroda (dwie równorzędne) - Magdalena Koehna i Jadwiga Seroczyńska z Grudziądza
III nagroda - Julia Zasadowska z Radzynia Chełmińskiego
wyróżnienia - Natalia Gołębicka z Grudziądza; Anita Siebert, grudziądzanka (mieszka w Londynie); Dariusz Wiśniewski z Domu Pomocy Społecznej z ul. Nadgórnej w Grudziądzu.    
     

ORGANIZATORZY                                        
             LITERAT STANISŁAW RAGINIAK
                                        

PATRONAT LOKALNY
        

2018-09-08  Narodowe Czytanie
Grudziądzka książnica po raz piąty przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, odbywającej się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem akcja odbyła się w drugą sobotę września. Goście zgromadzeni w Czytelni Czasopism wysłuchali wybranych fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w wykonaniu:
- absolwentek II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu,
- reżysera Krzysztofa Rotnickiego,
- Marka Wachonina,
- bibliotekarzy.
Podczas Narodowego Czytania można było uzyskać okolicznościowy stempel we własnym egzemplarzu "Przedwiośnia".
     

2018-09-03  "Zjazdy Kawalerzystów II RP w Grudziądzu 1989-2009"
Od 3 września do 19 października w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska prezentowano wystawę fotografii "Zjazdy Kawalerzystów II RP w Grudziądzu 1989-2009". Wyeksponowano fotografie autorstwa Piotra Bilskiego, Michała Bilskiego, Gerarda Szukaya. Zdjęcia pochodziły ze zbiorów Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej.

2018-09-03  Przewodniki turystyczne, mapy i plany Grudziądza
Od 3 września do 10 października w Czytelni Czasopism czynna była wystawa prezentująca historyczne i współczesne przewodniki turystyczne, mapy i plany Grudziądza.
W zbiorach regionalnych Biblioteki Miejskiej istotną część stanowią wydawnictwa ukazujące walory turystyczne Grudziądza. Przewodniki turystyczne popularyzują wiedzę o mieście zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Prezentują najciekawsze zabytki, informacje o znanych ludziach oraz wydarzeniach z historii miasta, nie brakuje też informacji o współczesności. Przewodniki zawierają propozycje tras, fotografie, mapy i plany, spisy ulic czy niezbędne informacje praktyczne. Wystawiono zarówno wydawnictwa historyczne z przełomu XIX i XX wieku, okresu międzywojennego, tzw. Polski Ludowej oraz współczesne.
Najstarszym przewodnikiem po Grudziądzu jest wydany 1893 r. "Führer durch Graudenz und Umgebung" napisany przez historyka i archiwistę Xaverego Froelicha, autora wiekopomnej dwutomowej historycznej monografii powiatu grudziądzkiego. Natomiast pierwszy polski przewodnik został wydany przez Wikora Kulerskiego w 1913 r.
Zbiory kartograficzne biblioteki zaprezentowane na wystawie to oryginalne plany miasta z początku XX wieku, wydane jako załączniki do przewodników F. Fischera i I. Żnińskiego. Z okresu II RP przedstawiono, wykonany w pracowni litograficznej Otto Heringa przy ulicy Wybickiego, plan miasta z oznaczonym miejscem Pierwszej Pomorskiej Wystawy Rolniczo-Przemysłowej odbywającej się w lipcu 1925 r. Szczególnie ciekawy wydaje się być najnowszy nabytek biblioteki - niemiecka mapa z końca roku 1944 z zaznaczonym mostem wojennym.
Warto wspomnieć o dwóch atlasach historycznych wydanych w 1997 i 2017 przez UMK i Muzeum Miejskie, których reprodukcje map często udostępniamy czytelnikom biblioteki. Z atlasów pokazano dwie mapy z końca XVIII wieku oraz mapy współczesne z końca XX i początku XXI wieku, ukazujące duże zmiany w układzie przestrzennym miasta.

2018-09-03  Narodowe Czytanie "Przedwiośnia"
3 września w Filii nr 8 na Rządzu odbyło się Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom". Zgromadzeni goście czytali wybrane przez siebie fragmenty lektury, rozmawiali o literaturze oraz sprawach seniorów.
     

2018-08-31  Odwiedź "Zakątek Kulerskiego"
W okresie letnim zapraszaliśmy Czytelników do odwiedzania "Zakątka Kulerskiego" w ogrodzie Biblioteki Miejskiej. Do tego zacisznego miejsca mógł przyjść każdy, by przysiąść, odpocząć, poczytać. "Zakątek" czynny był w godzinach otwarcia Biblioteki.
Czytelnicy mieli możliwość wypożyczenia prasy z Czytelni Czasopism. Jednorazowo można było wypożyczyć dwa tytuły: jeden lokalny oraz inny wybrany. Można również oddać się lekturze wybranej przez siebie książki.

2018-08-31  Wakacje w bibliotece
Przez całe wakacje dzieci uczestniczyły w zajęciach wakacyjnych organizowanych w placówkach Biblioteki Miejskiej.

Dział dla Dzieci i Młodzieży ul. Legionów 28
25.06 - "Kolorowe cuda natury" – zajęcia literacko-plastyczne
     
02.07 - "Wszędzie dobrze, ale w błocie najlepiej" – zajęcia literacko-plastyczne
     
09.07 - "Machiną przez Chiny" – zajęcia literacko-plastyczne
     
16.07 - "Z wizytą na zamku" – zajęcia literacko-plastyczne
23.07 - "W świecie iluzji" – zajęcie edukacyjno-plastyczne
     
30.07 - "Muszelkowe sekrety" – zajęcia literacko-plastyczne
     
06.08 - "O mandze i anime" – zajęcia literacko-plastyczne
     
13.08 - "Nie ma wody na pustyni" – zajęcia literacko-plastyczne
     
20.08 - "Najpiękniejsza wśród pięknych" – zajęcia literacko-plastyczne
     
Początek zajęć godz. 11:00.

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
02-06.07 oraz 27-31.08, godz. 12:00
Cykl spotkań dla dzieci "Książka i słońce na wakacyjne miesiące"
     

Filia nr 3 ul. Korczaka 23
07.08 - "Wyspa skarbów" – głośne czytanie połączone z zabawą
14.08 - "Kalambury" – odgadywanie rysunków
21.08 - "Zabawa z alfabetem" – gry i zabawy, zajęcia plastyczne
     
24.08 - "Kalambury" – odgadywanie rysunków
Początek zajęć godz. 11:00.

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
25-29.06.2018 oraz 30.07-17.08, godz. 12:00
Zajęcia dla dzieci: gry edukacyjne, zajęcia plastyczne i zabawy ruchowe
     
Filia nr 7 ul. Chopina 33
9-13.07, godz. 12:00
Zajęcia literacko-plastyczne 

Filia nr 8 ul. Łęgi 2
05.07-30.08 (każdy czwartek), godz. 12:00
Zajęcia literacko-plastyczne, głośne czytanie literatury dziecięcej
     

Filia nr 14 ul. Mazurska 2
02.07 - "Lato, tuż, tuż…" – zajęcia rysunkowe
03.07 - "Malujemy zjawiska przyrodnicze" – zajęcia rysunkowe
04.07 - "Czy znam ptaki" - pogadanka i zajęcia rysunkowe 
05.07 - "Wesołe chwile w bibliotece" – głośne czytanie 
06.07 - "Magiczne kółeczka" – origami płaskie 
Początek zajęć godz. 11:30.
W godzinach pracy bibliotek czytelnicy mogli korzystać z księgozbioru, komputerów, internetu oraz dostępnych gier.

2018-07-26  Spektakle teatralne dla małych pacjentów
Na zaproszenie Filii nr 11 Biblioteki Miejskiej w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym gościli aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa. Zaprezentowali 2 spektakle teatralne dla pacjentów przebywających na Oddziale Dziecięcym oraz Oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Pierwsze przedstawienie dla młodszych odbiorców "Opowieści z teczki profesora Książeczki" miało na celu promocję czytelnictwa, zaś kolejne "Na końcu świata... Przygody Misia i Kacpra pirata" opowiadało o przyjaźni i tolerancji.
Spektakle zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2018 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).
     

2018-07-09  Lato na Starym Mieście: Spektakl
W sobotę 7 lipca w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej odbył się spektakl "Ostatnie drzewo" w wykonaniu Teatru Lalek "Zaczarowany Świat".
Spektakl opowiada historię małej wioski, której mieszkańcy żyją z produktów pracy. Położona jest ona wśród przepięknych i bogatych lasów. Któregoś dnia do wioski przychodzi kupiec, który proponuje mieszkańcom za jedno wycięte drzewo złotą monetę. Mieszkańcy zaczynają wycinać drzewa. Na początku robią to wspólnie, współpracując, zaś po pewnym czasie są coraz bardziej skonfliktowani, bo każdy chce zarobić więcej. Mała dziewczynka – Selinka, znajduje szyszkę i sieje nasiona, z których wyrasta jedno drzewo. Gdy dorośli wycinają kolejne drzewa, Selinka dba o swoje drzewko w ogródku, podlewa je i ochrania. W końcu wszystkie drzewa wokół wioski zostają wycięte, ptaki i zwierzęta uciekają, a ziemia zamienia się w piasek. Kupiec natomiast nie wywiązuje się z finansowego zobowiązania i ucieka. Mieszkańcy widzą, jak bardzo zniszczyli swoją wieś. Może jednak istnieje szansa na jej uratowanie.
Spektakl uczy jak ważne jest, by dbać o przyrodę, jak ważne jest sadzenie drzew, które dają schronienie ptakom, a człowiekowi cień i tlen, którym oddychamy.
     

2018-06-27  Wystawa w Filii nr 13
Od 27 czerwca do 31 lipca w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska prezentowano wystawę prac pacjentów Dziennego Oddziału Psychiatrycznego, mieszczącego się w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej. Ekspozycja stanowiła przeplatankę różnych technik:
- quilling - technika zdobienia polegająca na zwijaniu wąskich pasków papieru i komponowaniu z nich rozmaitych ozdób,
- decoupage - technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego papieru lub serwetki papierowej,
- collage - wycinanie, wyklejanie, wydzieranie z papieru i tworzenie pracy łączonej różnymi technikami,
- szydełkowanie i robienie na drutach,
- szycie ręczne i maszynowe,
- haft krzyżykowy,
- wyklejanie wełną,
- technika wstążeczkowa,
- malowanie farbami akrylowymi, lakierami,
- rysowanie kredkami ołówkowymi, ołówkiem, węglem,
- papieroplastyka: origami, wiklina papierowa,
- ozdoby z różnych materiałów.
     

2018-06-26  "O finansach w bibliotece"
Nasza biblioteka zorganizowała cykl bezpłatnych spotkań edukacyjnych "O finansach w bibliotece", składający się z pięciu 3-godzinnych szkoleń poświęconych wybranym usługom finansowym. Uczestnikami szkoleń były osoby po 50. roku życia.
Celem projektu było zwiększenie u osób dorosłych mieszkających na terenach wiejskich i w miastach do 100 tysięcy mieszkańców umiejętności korzystania z usług finansowych, w tym bankowości elektronicznej. W rezultacie uczestnicy takich zajęć:
•    nauczyli się, jak korzystać z bankowości elektronicznej,
•    przekonali się, w jaki sposób racjonalnie planować swoje domowe wydatki i jak inwestować zaoszczędzone pieniądze,
•    zdobyły nowe umiejętności związane z korzystaniem z komputerów i Internetu.

Harmonogram spotkań:

28.05.2018 (poniedziałek)  12:00-14:00    Spotkanie organizacyjne

05.06.2018 (wtorek)  10:00-13:00    I spotkanie edukacyjne
Moduł 1: Jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym?

11.06.2018 (poniedziałek)  10:00-13:00    II spotkanie edukacyjne
Moduł 2: Bank przez Internet

19.06.2018 (wtorek)  10:00-13:00    III spotkanie edukacyjne
Moduł 3: Lokaty, kredyty i karty – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?

25.06.2018 (poniedziałek)  10:00-13:00    IV spotkanie edukacyjne
Moduł 4: Ubezpieczenia

26.06.2018 (wtorek)  10:00-13:00    V spotkanie edukacyjne
Moduł 5: Bank centralny a inne banki

Spotkania odbywały się w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy ulicy Curie-Skłodowskiej 22/24.

Informacji na temat kursu udzielały:
Barbara Labocha-Zielińska, tel. 56 46 202 01 wew. 33, email: bibl.inst@grudziadz.pl
Małgorzata Kochańska, tel. 56 46 202 01 wew. 28, email: bibl.wypoz@grudziadz.pl

Projekt "O finansach w bibliotece" jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a jego założenia są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek.
     

2018-06-21  Promocja książki Kazimierza Trybulskiego "Chrystian"
21 czerwca w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyła się promocja książki Kazimierza Trybulskiego "Chrystian". Powieść "Chrystian" mówi o działalności założyciela miasta Grudziądza, wielkiego Apostoła Prusów - biskupa Chrystiana. Akcja tej książki rozgrywa się w latach dwudziestych XIII wieku na terenie Grudziądza oraz sąsiadującej z ziemią chełmińską Pomezanii.
W programie:
- występ Janusza Kamińskiego w monodramie "Ślepiec",
- rozmowa z autorem o powieści "Chrystian",
- możliwość zakupu publikacji.
     

2018-06-20  Wystawa fotografii
20 czerwca w Filii nr 13 otwarto wystawę "Dziewięć spojrzeń na fotografię", na której wyeksponowano prace uczniów i nauczycieli szkoły Teb Edukacja Oddział w Grudziądzu.

Kolekcja ukazywała różne podejście do fotografii, zarówno jej treści, jak i samej formy. W prezentowanej kolekcji  ujrzeć można było klasyczne podejście do wykonywanych zdjęć, jak również zupełnie nowatorskie wykonanie prac. Projekt przeplata młodość i doświadczenie, teraźniejszość i przeszłość, biel, czerń i kolor, klasyczne techniki fotograficzne i cyfrową rzeczywistość otaczającego nas świata. Zestawienie prac uczniów i nauczycieli to doskonała okazja do pokazania nieprzemijającego trwania fotografii jako dziedziny sztuki oraz jako rejestracji i interpretacji otaczającego nas świata. Kolekcja to dla widza doskonała okazja do zobaczenia i odpowiedzenia sobie na pytanie, dokąd zmierza dzisiejsza fotografia. Na wystawie dziewięciu autorów zaprezentowano zupełnie odmienne podejście do budowania obrazu fotograficznego. 

Autorzy prac:
Magdalena Jeziorska
Klaudia Jędrzejczak
Maciej Kastner
Paweł Piórkowski
Katarzyna Przekopowicz
Kuba Stajchrzak
Iga Stankiewicz
Natalia Szczepańska
Kinga Wajer
     

2018-06-18  Kiermasz wydawnictw grudziądzkich
14 i 15 czerwca w Bibliotece Miejskiej odbył się kiermasz wydawnictw grudziądzkich organizowany z okazji Dni Grudziądza. 14 czerwca w godzinach od 10:00 do 12:00 Kazimierz Trybulski podpisywał swoją najnowszą książkę "Chrystian".  

Na kiermaszu dostępne były m.in. albumy "Grudziądz na bursztynowym szlaku", "Grudziądz - panorama miasta", "Grudziądz na starej karcie pocztowej", "Cymelia grudziądzkiej fotografii". Do nabycia były tytuły takie jak: "Zamki krzyżackie powiatu grudziądzkiego", "Tajemnice klasztoru benedyktynek", "Od klasztoru do więzienia. Historia Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu", "Kalendarze Grudziądzkie", "Roczniki Grudziądzkie" (zarówno najnowsze, jak i starsze), a także książki o twierdzy Grudziądz, poezja i proza lokalnych autorów oraz wiele innych.
   

2018-06-14  Wystawa prac Magdaleny Kamińskiej
14 czerwca w Bibliotece Miejskiej odbyło się otwarcie wystawy prac Magdaleny Kamińskiej, uczennicy Liceum Plastycznego.
Magdalena Kamińska, uczennica III klasy Liceum Plastycznego, wielokrotnie kwalifikowała się na wystawy pokonkursowe, które organizowały Licea Plastyczne pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej. W 2018 r. zakwalifikowała się na wystawę Ogólnopolskiego Konkursu Projektowego KALENDARZ AUTORSKI - "DOM", organizowanego przez Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu i Centrum Edukacji Artystycznej. Konkurs ten na stałe wpisany jest do Kalendarza Ogólnopolskich Imprez Szkolnictwa Artystycznego.
Otrzymała też nagrodę w konkursie organizowanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Grudziądzu, nagrodę w Konkursie Plastycznym "Obrona Cywilna Wokół Nas", a w szkole podstawowej w Międzynarodowym Konkursie "Zawsze zielono zawsze niebiesko ", organizowanym przez Galerię i Ośrodek Twórczości Dziecka w Toruniu.
Największym jej osiągnięciem jest zdobycie III nagrody w Ogólnopolskim Przeglądzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w makroregionie północno-zachodnim, czym zakwalifikowała się do walki o indeks na wyższą uczelnię. Właśnie uczestniczy w III etapie konkursu w Dłużewie wśród 29 uczniów klas III, najlepszych ze wszystkich Liceów Plastycznych w Polsce. Jest to ogromne wyróżnienie zarówno dla uczennicy, jak i szkoły.
Wystawa była czynna do końca sierpnia.
     

2018-06-14  Spotkanie z Wiesławem Hawełko-Wizo
14 czerwca w bibliotece przy ul. Korczaka 23 gościł Wiesław Hawełko-Wizo, współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych. Autor zaprezentował swoją poezję. Rozmawiano także o innych poetach m.in.: Wisławie Szymborskiej, Zbigniewie Herbercie, Ryszardzie Milczewskim-Brunie, Rafale Wojaczku.
Spotkanie odbyło się w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki.
   

2018-06-09  "Noc w bibliotece"
9 czerwca (sobota) w godz. 19:00-22:00 w Filii nr 3 przy ul. Korczaka 23 zorganizowano dla dzieci w wieku 6-10 lat "Noc w bibliotece" w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. W programie:
- projekcja bajki,
- konkurs rysunkowy z nagrodami,
- wizyta niespodziewanego gościa (czytanie bajki, quiz z nagrodami oraz pamiątkowe zdjęcia),
- układanie puzzli,
- zabawy ruchowe,
- gry planszowe.
     

2018-06-08  Noc Bibliotek 2018 w Bibliotece Miejskiej
Grudziądzka biblioteka po raz trzeci dołączyła do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. W piątek 8 czerwca książnica była czynna dla odwiedzających w godz. 18:00-22:00. Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta" - w wyjątkowym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości.

Program Nocy Bibliotek

CZYTELNIA CZASOPISM
18:30-20:00  Spotkanie autorskie z Robertem MAŁECKIM
20:30-21:30  Spektakl Teatru Rodzinnego "Bunt czarownic w krainie bajek"
   
      

WYPOŻYCZALNIA GŁÓWNA  
- wypożyczanie książek "w ciemno"
- "Czytamy polską literaturę" - czytelnik wybiera z listy dowolny numer, pod którym ukrywa się książka polskiego autora i następnie ją wypożycza
- rozsypanka  książkowa - uczestnik otrzyma kopertę, na której będzie napisane nazwisko polskiego pisarza. Zadanie będzie polegało na ułożeniu jednowyrazowego tytułu jego książki z pojedynczych liter
- literacka para - łączenie w pary autora książki i odpowiedniego tytułu
     
                                                 
DZIAŁ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
18:00-21:00
"Jesteśmy Polką i Polakiem, fajną dziewczynką i chłopakiem" - wieczór z grami i konkursami dla dzieci o tematyce patriotycznej
W programie:
- gra biblioteczna pt. "Polsko, gdzie jesteś?",
- konkurs plastyczny,
- zabawy,
- niespodzianki.
     
     

CZYTELNIA GŁÓWNA
18:00  Uroczyste rozpoczęcie - Najaktywniejsi czytelnicy
Wystawa "Józef Piłsudski Architekt Polskiej Państwowości w 1918 roku"
Na wystawie znajdą się portrety i wydawnictwa poświęcone J. Piłsudskiemu, pochodzące ze zbiorów Biblioteki. Ekspozycję uzupełni mapa Polski z 1918 roku.
   

2018-06-07  Promocja tomiku Barbary Stajkowskiej
7 czerwca w Bibliotece Miejskiej odbyła się promocja debiutanckiego tomiku Barbary Stajkowskiej "Odrodzone źródło". Autorka zaprezentowała swoje wiersze oraz prozę poetycką. Na zakończenie spotkania poetka wpisywała pamiątkowe dedykacje do książek.

Barbara Stajkowska jest rodowitą grudziądzanką, autorką wierszy od lat młodości. Jej utwory były publikowane w prasie, w almanachach m.in. almanachu zbiorczym wydanym przez Bibliotekę Miejską w Grudziądzu, a także czytane na antenie radia PIK. Autorka pisze także fraszki. Próbuje sił w prozie poetyckiej i opowiadaniach. Należała do Klubu Literackiego przy Grudziądzkim Towarzystwie Kultury, Grudziądzkiej Spółki Literackiej Trynka, Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT". Interesuje się nauką o społeczeństwie, psychologią. Lubi dobrą prozę, ambitne kino i ogrody. Kocha poezję i swoje rodzinne miasto.
     

2018-06-06  Warsztaty prac ręcznych
W Filii nr 4 zorganizowano warsztaty prac ręcznych w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom". Uczestniczki dowiedziały się m.in. co można "wyczarować" z włóczki. Zajęcia prowadziły: nasza koleżanka Anna Uziałło i czytelniczka Ewa Leliwa.
     

2018-05-28  Wystawa fotografii
28 maja w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych odbyło się otwarcie wystawy fotografii "Kulturalne foto-rozmowy. Pomówmy o Grudziądzu obrazami". Na wystawie zaprezentowano prace uczestników cyklicznych warsztatów fotograficznych, organizowanych przez Grudziądzkie Towarzystwo Kultury. Fotografie można było oglądać w godzinach otwarcia biblioteki do 15 czerwca.
Wystawa zorganizowana w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".
     

2018-05-26 "Majówka z kulturą i sztuką"
Filia nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska po raz kolejny przyłączyła się do projektu "Majówka z kulturą i sztuką", którego celem jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnością bezpłatnego skorzystania z oferty przygotowanej przez instytucje kulturalne regionu. W ramach projektu "Majówka z kulturą i sztuką 2018" biblioteka zorganizuje:

08.05, godz. 11:00
Majowe spotkanie z poezją Agnieszki Piórkowskiej – promocja tomiku wierszy "Grudziądz tęczą malowany"
     

23.05, godz. 10:00
Spotkanie integracyjne: przedstawienie teatralne "Uśmiechnij się" w wykonaniu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych "TO-MY" oraz  uczniowie SP nr  12  i  SP nr 5
     

24.05, godz. 15:00
Happening czytelniczy "…., czyli książka uliczna"
     

25-26.05
Bookcrossing – akcja biblioteczna w ramach „Majówki na trawie” – Rynek Główny w Grudziądzu

Więcej informacji o projekcie "Majówka z kulturą i sztuką" na stronie: http://niepelnosprawni.kujawsko-pomorskie.pl/226820/kultura-i-sztuka-nie-ma-barier-2

2018-05-23  Wizyta bibliotekarek w oddziale przedszkolnym
Pani Danusia i Pani Ala, bibliotekarki z Działu dla Dzieci i Młodzieży, odwiedziły oddział przedszkolny SP nr 4, gdzie zaprezentowały program artystyczny o wścibskości. Głównym punktem spotkania było głośne czytanie utworów Doroty Gellner pod wspólnym tytułem "Wścibscy". Liczne rekwizyty pozwoliły uświadomić dzieciom, że wścibstwo to nic dobrego. Nadmierna ciekawość może doprowadzić do przerostu: uszu, oczu, a nawet nosa. Wszyscy świetnie się bawili w głuchy telefon czy podglądanie przedmiotów przez dziurkę od klucza.
     

2018-05-22  Spotkanie z Ojcem Leonem Knabitem
22 maja w Bibliotece Miejskiej gościł Ojciec Leon Knabit, benedyktyn, publicysta i autor książek. Ojciec Leon jest osobą niezwykle otwartą i bezpośrednią. Potrafi rozmawiać na trudne tematy bez zbędnego patosu, zwraca uwagę na to, co w życiu ważne, zachęca do refleksji. Swoje rozważania przeplata anegdotami i żartami. Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość nabycia publikacji oraz uzyskania pamiątkowej dedykacji autora.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

Leon Knabit OSB - ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu. Prowadził programy telewizyjne takie jak: "Ojciec Leon zawodowiec", "Salomon" czy "Credo". W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii "Profesjonalne". Znany ze swojej otwartości i poczucia humoru. Jest autorem kilkunastu publikacji m.in.: "Nikt nie jest byle jaki", "Ojca Leona różowe okulary", "Młodość to nie tylko wiek. Młodość to stan ducha", "Przestań narzekać, zacznij żyć" (cz. I i II).
     

2018-05-18  Warsztaty filozoficzne
18 maja w Bibliotece Miejskiej odbyło się piąte spotkanie z cyklu warsztatów filozoficznych. Tematem przewodnim było powstawanie namysłu filozoficznego, związanego z problemem cierpienia człowieka w świecie, szukaniem jego przyczyn i możliwości przezwyciężenia. Za przykład i punkt wyjścia do dyskusji posłużyło jedno z najwspanialszych dzieł filozoficznej literatury indyjskiej - "Asztawakragita", stanowiąca rozwinięcie myśli filozoficznej jogi. W pierwszej części spotkania dr Michał Nowicki, pracownik Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wygłosił referat wprowadzający. Zostały w nim ukazane podstawowe problemy, przedstawione w tym dziele, jak np. niewiedza, namiętności, strach. Zasadniczą częścią spotkania była swobodna dyskusja nad zagadnieniami, które poruszono w referacie.
Wydarzenie zorganizowane przez Fundację na rzecz rozwoju świadomości ATARAXIA oraz Stowarzyszenie Kolektyw Edukacyjny.
   

2018-05-17  Spotkanie z Łukaszem Gapińskim
17 maja w Filii nr 8 przy ul. Łęgi 2 odbyło się spotkanie z Łukaszem Gapińskim. Autor zaprezentował treść poszczególnych tomów trylogii "Człowieku znikąd": Tom I Księga Welesa; Tom II Tarcza Słońca; Tom III Zakon Jakuba Sprawiedliwego. W swoich powieściach pisarz stara się przybliżyć czytelnikom kulturę i wierzenia Słowian.

Jako pisarz zadebiutował w 2013 r. Wtedy wydawnictwo Goneta podjęło się publikacji e-booka "Człowiek Znikąd. Księga Welesa". Wkrótce powieść, dzięki głosom internautów, wygrała konkurs "Najlepsza książka na jesień 2013" w kategorii thriller, ogłoszony przez portal granice.pl. Wiosną 2015 książka wyszła nakładem Wąbrzeskich Zakładów Graficznych i cieszyła się sporym zainteresowaniem na rynku lokalnym. Druga część trylogii najpierw została wydana w formie e-booka i została nagrodzona przez internautów serwisu granice.pl tytułem "Najlepszej książki na jesień 2015".
W latach 2000-2008 autor występował i pisał teksty w zespole hip-hopowym AWGD. Ukończył studia na kierunku kształtowanie i ochrona środowiska na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Od kilku lat pracuje w Urzędzie Gminy w Wąbrzeźnie.
     

2018-05-16  Promocja książki Wiesława Hawełko oraz wystawa
16 maja w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyła się promocja książki Wiesława Hawełko pt. Grudziądzka Spółka Literacka "Trynka". Remanent 84,85. Spotkaniu towarzyszyła wystawa malarstwa Lucjana Czapulaka. Obrazy były wyeksponowane do 13 czerwca.

Wiesław Hawełko-Wizo - współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych.

Lucjan Czapulak - uprawia malarstwo, głównie - collage, rysunek w tuszu i ołówku, oprawy graficzne, formy przestrzenne, grafika, collage komputerowe, fotografia. Prowadzi zajęcia plastyczne z młodzieżą szkolną. Swoje prace prezentował na wielu wystawach krajowych m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Warszawie, Grudziądzu, Inowrocławiu, Brodnicy, Tucholi.
     

2018-05-15  Tydzień Bibliotek 2018
W ramach TYGODNIA BIBLIOTEK (8-15 maja), odbywającego się w tym roku pod hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA, zorganizowaliśmy dla młodszych i starszych grudziądzan cykl wydarzeń.

07.05, godz. 13:30   
Zajęcia plastyczne dla dzieci "Motyle – ozdoba łąk"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2

07.05, godz. 18:00   
"Biblioteka od kuchni" – zwiedzanie biblioteki z Panią Karolą Skowrońską
Biblioteka Miejska ul. Legionów 28
     

09.05
Spotkanie autorskie i warsztaty literackie z JOANNĄ WACHOWIAK
godz. 9:00   Biblioteka Miejska ul. Legionów 28
     
godz. 11:30  Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
     

11.05, godz. 16:00   
Spotkanie Klubu Przyjaciół Franklina
Biblioteka Miejska ul. Legionów 28
     

12.05, godz. 10:00
VII Rajd "Odjazdowy Bibliotekarz" – kierunek: Dragacz
Start: Biblioteka Miejska ul. Legionów
     

15.05, godz. 11:00   
Prelekcja Krystyny Borucińskiej z okazji Dnia Matki
Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
     

15.05, godz. 17:00    
Majowe spotkanie z poezją Agnieszki Piórkowskiej – promocja tomiku wierszy "Grudziądz tęczą malowany"
Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
     

2018-05-12  "Odjazdowy Bibliotekarz"
12 maja o godz. 10 po raz siódmy wyruszył rajd rowerowy w ramach ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy Bibliotekarz", organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Rowerowy Grudziądz. W tym roku naszym celem była Gminna Biblioteka Publiczna w Dragaczu. Trasa 30-kilometrowego rajdu wiodła m. in. przez Michale, Krusze, Wielki Lubień. W drodze do celu posililiśmy się drożdżówkami. Uczestnicy obejrzeli bibliotekę zlokalizowaną w mennonickiej chacie oraz wzięli udział w konkursach takich jak: test o bibliotece, najwolniejsza jazda na rowerze czy przejście dystansu z książką na głowie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku!
     
     

Regulamin rajdu


ORGANIZATORZY:                                                                                                                  
                     
                                                 
SPONSORZY LOKALNI:
            
         ul. Rapackiego 19                      ul. Pańska 4         

PARTNERZY
:

  

2018-04-28  "Groch z kapustą"
26 kwietnia w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy prac grupy artystycznej "Chleb Kompozytowy". Grudziądzka grupa twórców w składzie: Sara Pankowska, Nikodem Lazurek, Zuzanna Zamyślewska i Zuzanna Szumiłowska zaprezentowała w Filii nr 13 swoje wytwory wizualne. Młodzi artyści z II Liceum Ogólnokształcącego wyeksponowali fotografie, grafiki, malarstwo oraz kolaże. Wystawę można było podziwiać do 25 maja.
     

2018-04-25  "Bunt czarownic w krainie bajek"
25 kwietnia w Filii nr 13 grudziądzki Teatr Rodzinny wystąpił z nowym autorskim spektaklem Krzysztofa Rotnickiego. "Bunt czarownic w krainie bajek" opowiada o zbuntowanych czarownicach, które postanawiają zepsuć szczęśliwe zakończenia kilku znanych powszechnie bajek. Przedstawienie wbrew pozorom nie jest skierowane do małych dzieci, lecz do widzów obojga płci powyżej 12. roku życia.
     

2018-04-19  "Przechodniem byłem między Wami..."
19 kwietnia w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbył się wernisaż wystawy fotografii Lesława Domowicza. "Przechodniem byłem między Wami..." jest to cykl portretów przedstawiających ludzi w żaden sposób nie związanych ze sobą, obcych, napotkanych podczas wędrówek autora z aparatem. Zaprezentowano zdjęcia ludzi wykluczonych, artystów, inżynierów, emerytowanych lekarzy i prawników oraz ludzi, którzy codzienną ciężką pracą fizyczną zarabiają na życie. Każdy z nich opowiedział swoją historię życiową, czasem smutną, czasem tragiczną, czasem zabawną. Był to cały repertuar często pogmatwanych ludzkich ścieżek życia. Zawsze na koniec rozmowy zdjęcie, bez zaskoczenia, pozowane. Fotograf starał się pokazać ich uczucia i pragnienia, odsłonić najskrytsze zakamarki duszy. Czy osiągnął cel, czy te twarze przedstawiają swoistą mapę życia każdego z portretowanych? Fotografie można było podziwiać do 15 maja.
Lesław Domowicz - grudziądzki artysta i fotografik, uczestnik licznych warsztatów i plenerów fotograficznych, wystaw poplenerowych i przeglądów twórczości SPiFA. Autor albumów: "Cytadela Grudziądzka" (2006), "Grudziądz - Barwy Miasta" (2009).
     

2018-04-19  "Biblioteka dla seniora"
19 kwietnia Biblioteka Miejska zorganizowała dla seniorów spotkanie pod hasłem "Biblioteka dla seniora". Pracownik Świata Książki zaprezentował ofertę sklepu. Następnym punktem programu była wycieczka po gmachu głównym. Pani dyrektor Aleksandra Ciżnicka przybliżyła historię książnicy oraz pokazała bibliotekę "od kuchni": działy biblioteki, magazyny książek i czasopism, strych. Po zwiedzaniu zachęcano seniorów do zabawy Sleeveface czyli "Ubierz się w książkę". Sleeveface to akcja polegająca na zrobieniu fotografii osobie z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem. Zdjęcia z książkami wykonywał fotograf Piotr Bilski.
Dodatkową atrakcją była akcja bookcrossing, polegająca na "uwalnianiu" książek. Biblioteka wystawiła książki, spośród których uczestnicy wydarzenia mogli wyszukać interesującą dla siebie pozycję.
     

2018-04-19  GBO 2018 - wyniki
19 kwietnia ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Z radością informujemy, że dzięki Państwa głosom wszystkie nasze projekty uzyskały dofinansowanie!
Na zadanie ogólnomiejskie nr 3/2018 "Renowacja klatki schodowej w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu oraz zakup ekspozytorów" (wnioskodawca: Karola Skowrońska) głosowało 1214 grudziądzan.
Zadanie ogólnomiejskie nr 2/2018 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza" (wnioskodawca: Piotr Rohde) uzyskało 1180 głosów.
Zadanie okręgowe nr 7/2018 "Biblioteka w nowym wymiarze - modernizacja pomieszczeń w Filii nr 3 Biblioteki Miejskiej"  w okręgu nr 8 Strzemięcin (wnioskodawca: Jacek Bartoszewski) zdobyło 349 głosów.
Serdecznie dziękujemy za wszystkie oddane przez Państwa głosy!

2018-04-19  "W zielonej krainie przygoda Was nie ominie!"
To kolejna propozycja zajęć edukacyjnych w Dziale dla Dzieci i Młodzieży.
"Zielona kraina" to kraina roślin, która zewsząd nas otacza. Właśnie mamy wiosnę, podczas której rośliny budzą się do życia. Tym razem tematem przewodnim są warzywa. Jak się okazuje dzieci znają mnóstwo warzyw, a do ich jedzenia nie trzeba specjalnie zachęcać. Chętnie brały udział w zabawach proponowanych podczas zajęć. Uczestnicy przez całe spotkanie wcielali się w różne zielone przysmaki. Bycie marchewką, pomidorkiem, czy ogórkiem to wielka frajda. Każda zabawa niosła ze sobą mnóstwo emocji i radości. Dzieci wchodziły do garnka lub miski i stawały się składnikiem zupy lub sałatki. Ogóreczki koniecznie chciały być zakiszone, więc przepychały się, aby jak najszybciej znaleźć się w słoiku. Pomidorki natomiast dały się zbić piłką i nie miały nic przeciwko, aby stać się ketchupem. Najmłodsi kisili również kapustę na czas i sadzili ziemniaczki. Całemu spotkaniu towarzyszyły inscenizowane wiersze znanych i lubianych poetów - Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.
     

2018-04-11  "Od złości do radości"
Emocje są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Istotna jest umiejętność wyrażania ich w odpowiedni sposób. 11 kwietnia w Dziale dla Dzieci i Młodzieży po raz pierwszy odbyły się zajęcia pt. "Od złości do radości", na których dzieciom przybliżona została tematyka emocji podstawowych oraz złożonych, zdolności przeżywania i reagowania na różne stany emocjonalne. Jednym z celów było uświadomienie młodym uczestnikom konieczności doświadczania nie tylko emocji przyjemnych, ale także tych nieprzyjemnych. Spostrzegawczość pozwoliła dzieciom odgadnąć tytuł spotkania, gdyż na holu gmachu biblioteki rozstawione były "emotikonowe plansze". Uczniowie SP nr 12 mieli przyjemność poznać zainscenizowaną "Bajkę o smutnym mieście" oraz jedną z przygód Bolka i Lolka pt. "Podniebna przygoda", przedstawioną w ciekawej i atrakcyjnej formie teatrzyku Kamishibai. Nie mogło zabraknąć gier i zabaw m.in. przywracającej małemu Tomkowi zagubione emocje gry podłogowej, "uczuciowego" domina, labiryntu buziek i wzbudzającego największe emocje drużynowego odnajdywania par wymalowanych ekspresji na twarzach. Podczas dramy dzieci mogły się wcielić w wymyślone przez siebie role, poćwiczyć jednocześnie rozmaite sposoby reakcji na towarzyszące przedstawianym postaciom emocje, a po ich odegraniu podjąć dyskusję o tym, jak się czuły w trakcie scenek. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały, gdyż zapytane o emocje końcowe z uśmiechami na twarzach wymieniały radość, choć niektóre skrycie przyznały o odczuwanym strachu przed zbliżającym się sprawdzianem.
     

2018-04-10  "Przedwojenne kawiarnie Grudziądza"
10 kwietnia w Filii nr 13 odbyła się prelekcja pt. "Przedwojenne kawiarnie Grudziądza", którą wygłosił Dawid Schoenwald, pracownik grudziądzkiego Muzeum. Oprawę muzyczną prelekcji zapewniła Agnieszka Seweryniak.
Prelekcja odbyła się w ramach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.
     

2018-04-06  Warsztaty filozoficzne
6 kwietnia w Bibliotece Miejskiej odbyło się czwarte spotkanie z cyklu warsztatów filozoficznych organizowane przez Fundację na rzecz rozwoju świadomości Ataraxia oraz Stowarzyszenie Kolektyw Edukacyjny. Tematem przewodnim spotkania był epikurejski model szczęścia, znany powszechnie z nazwy, ale często błędnie łączony z hedonizmem. W pierwszej części spotkania dr Michał Nowicki, pracownik Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wygłosił referat wprowadzający. Ukazane w nim zostały podstawy teorii Epikura z Samos, zwłaszcza zagadnienia takie jak: cel życia ludzkiego i możliwość jego realizacji czy potrzeby poznawcze człowieka i skutki ich zaspokojenia.
Przedstawiony referat był wstępem do zasadniczej części spotkania, czyli dyskusji nad zagadnieniami szczęścia i jego związku z edukacją, niekoniecznie związaną ze szkołą. Bardziej tą, która wypływa z naturalnej ciekawości człowieka i która prowadzi do zrozumienia otaczającego nas świata.
   

2018-03-28  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Od 28 marca w Dziale dla Dzieci i Młodzieży obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Chociaż święto przypada 2 kwietnia, w rocznicę urodzin największego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, to tytuł zajęć jest przewrotny "U książki na imieninach…". Właśnie książka obchodzi swoje święto, jest szczególnie w tych dniach traktowana, to o niej dzieci śpiewają piosenkę. Uczestnicy zajęć składali książce życzenia. Sami tworzyli książkę kolorując jej fragment. Brali udział w grach i zabawach związanych z baśniami Andersena, np. grając w grę planszową, szukają kwiatowej żony dla motyla. Dzieci próbowały chodzić z książką na głowie, budowały książkowy tort. Imieniny książka mogłaby obchodzić codziennie, ale największym jej marzeniem jest, aby była jak najczęściej czytana, bo "książki się uśmiechają, kiedy je dzieci czytają".
     

2018-03-22  "Ludzie i ich pasje: Jerzy Schmidt, rzeźbiarz i malarz"
W czwartek 22 marca w bibliotece na Lotnisku gościł artysta Jerzy Schmidt. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".

Autor o sobie:
"Znajomość ze znanym grudziądzkim artystą rzeźbiarzem stała się inspiracją dla mojej przygody z rzeźbą. Stopniowo byłem coraz bardziej zafascynowany możliwością stworzenia czegoś ze zwykłego kawałka drewna. Sposobem na zrealizowanie swoich zamierzeń było zorganizowanie odpowiedniego zaplecza w postaci narzędzi i warsztatu. Mając to, angażując swoją wyobraźnię i czas, mogłem poświęcić się swojej nowo odkrytej pasji, która trwa już od przeszło 20 lat. Najchętniej wykonuję rzeźby o tematyce sakralnej, ale nie unikam innych tematów. Próbuję również swoich sił w malarstwie pastelowym."
     

2018-03-15  "Przywołaj wyobraźnię"
Od 15 marca do 24 kwietnia w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska można było oglądać fotografie Wojciecha Chróścińskiego.
Wojciech Chróściński to rodowity grudziądzanin. Jedną z jego pasji jest fotografia, którą zajmuje się wyłącznie amatorsko. W marcu 2015 roku zaprezentował swoje prace na wystawie autorskiej w kawiarni Staromiejskiej w Grudziądzu. W tym samym roku jedna z jego fotografii została wykorzystana jako ilustracja tomiku poezji Marianny Chróścińskiej "…sercem pisane IV…". W roku 2017 inna fotografia znalazła się na okładce kolejnego tomiku poezji w/w autorki "…sercem pisane V…". W konkursie fotograficznym Grudziądz Foto 2017, organizowanym przez Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, otrzymał jedno z wyróżnień. Kilka z jego prac było prezentowanych na wystawie pokonkursowej w Galerii Akcent. W październiku 2017 roku jego prace zostały zaprezentowane podczas wernisażu twórców zaproszonych przez Dariusza Dłużyńskiego. Wernisaż odbył się w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Grudziądzu. Dzięki zaproszeniu do realizacji projektu i współpracy ze znaną poetką Agnieszką Piórkowską kilka jego fotografii znalazło się w tomiku "Grudziądz tęczą malowany". Wojciech Chróściński niektóre z fotografii prezentuje na swoim koncie w fotograficznym serwisie społecznościowym – Instagram, czasem na Facebooku.    
     

2018-03-12  Głosowanie w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego
Od 12 marca do 2 kwietnia zachęcaliśmy grudziądzan do głosowania na projekty dotyczące bibliotek. Głosowanie odbywało się przez internet na stronie gbo.grudziadz.pl oraz w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie całego miasta.

Zadanie ogólnomiejskie nr 3/2018 "Renowacja klatki schodowej w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu oraz zakup ekspozytorów"
Wnioskodawca: Karola Skowrońska

Projekt zakłada wykonanie prac konserwatorsko-restauratorskich w gmachu głównym Biblioteki Miejskiej w celu przywrócenia wysokich wartości zabytkowych i artystycznych wnętrzom (wiatrołapu, reprezentacyjnego holu i klatki schodowej). Odtworzona zostanie pierwotna forma i kolorystyka oraz odkryta dawna sztukateria i polichromia. Ponadto w ramach zadania przeprowadzone zostaną prace: demontaż boazerii ściennej, położenie gładzi, malowanie sufitów i ścian, przeprowadzenie renowacji kutych balustrad, przeprowadzenie prac konserwatorsko-restauratorskich stolarki drzwiowej. Niezbędny będzie również zakup: ekspozytorów do plakatów, szafy przeszklonej do ekspozycji wydawnictw grudziądzkich, regału bookcrossingowego, tablicy informacyjnej na hol, tabliczek na drzwi poszczególnych działów.
     
Zadanie ogólnomiejskie nr 2/2018 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza"
Wnioskodawca: Piotr Rohde

Projekt skierowany jest do mieszkańców Grudziądza. Jego celem jest uatrakcyjnienie oferty proponowanej przez grudziądzkie biblioteki. Składa się z dwóch grup zadań. Pierwsza obejmuje zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego. Druga grupa prac związana jest z działaniami kulturalno-edukacyjnymi. Środki z GBO planuje się rozdzielić następująco:
Grupa 1: zakup sprzętu komputerowego dla Filii nr 3, 7, 8, 14; zakup sprzętu multimedialnego dla Filii nr 1; wymianę ogrodzenia w Filii nr 4.
Grupa 2: zakup kartonowych plansz z obrazkami i tekstem odpowiadającym założeniom tzw. teatru obrazkowego dla Filii nr 1; przeprowadzenie dwóch spotkań autorskich w Filii nr 13; zorganizowanie spektaklu teatralnego dla pacjentów przebywających na Oddziale Dziecięcym w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. Wł. Biegańskiego (Filia nr 11).


Projekt okręgowy nr 7/2018 „Biblioteka w nowym wymiarze - modernizacja pomieszczeń w Filii nr 3 Biblioteki Miejskiej”  w okręgu nr 8 Strzemięcin
Wnioskodawca: Jacek Bartoszewski

Projekt zakłada zmianę aranżacji pomieszczeń bibliotecznych. Placówka zostanie wyposażona w funkcjonalne regały przesuwne i stacjonarne, meble systemowe: szafy, biurka, stoliki, krzesła i siedziska. W ramach zadania przebudowany zostanie wiatrołap, wymieniona będzie stara podłoga, drzwi do zaplecza i toalety oraz przeprowadzone będą inne drobne prace budowlane niezbędne w realizacji przedsięwzięcia.

2018-03-07  "Wyprawa na Marsa"
Na tegoroczne obchody Grudziądzkich Dni Kopernikowskich Dział dla Dzieci i Młodzieży przygotował zajęcia edukacyjne pt. "Wyprawa na Marsa". Uczestnicy mieli wielką frajdę spacerować po tej Czerwonej Planecie, choć wiadomo, że  żaden człowiek jeszcze na  niej nie stanął. Poprzez różnego rodzaju gry i zabawy dzieci mogły zgłębić wiedzę o Marsie. Między innymi szukały bazy kosmicznej, omijając kratery, kaniony i doliny. Przerzucały wodę na Marsa. Brały udział w burzy piaskowej. Próbowały trafić meteorytami w marsjańskie kratery. Wspinały się na najwyższą górę Układu Słonecznego, Olympus Mons, szukając do niego właściwej drogi w labiryncie wyschniętych dolin rzecznych. Uczniowie udawali także roboty, zabierając z Marsa próbki marsjańskich kamieni. Spotkanie dostarczyło ogromnej dawki wiedzy, ale też dobrej zabawy.
     

2018-03-06  "Mikołaj Kopernik"
W Filii nr 14 gościli uczniowie klasy VI a Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Jana Heweliusza, którzy wzięli udział w konkursie pt. "Mikołaj Kopernik". Uczniowie odpowiadali na pytania związane z życiem i dorobkiem znanego astronoma. Konkurs zrealizowano w ramach Grudziądzkich Dni Kopernikowskich.
     

2018-03-05  Wystawy wielkanocne
Od 5 marca w Filii nr 1 na Lotnisku czynna była ekspozycja, na której swoje dekoracje zaprezentowali czytelnicy filii.
     
Od 12 marca w Filii nr 8 na Rządzu można było podziwiać prace świąteczne Grażyny Adrych, Anny Treichel, Barbary Grzelak i Aleksandry Kurzawiak.
     
14 marca w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy ozdób wielkanocnych, przygotowanych przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu oraz czytelników biblioteki.
     
Ekspozycje były dostępne do Świąt Wielkanocnych.

2018-03-03  "Jak z dyslektyka zrobić czytelnika?"
W sobotę 3 marca w Dziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej odbyła się prelekcja "Jak z dyslektyka zrobić czytelnika?", która była adresowana głównie do nauczycieli oraz rodziców dzieci, które mają problemy z czytaniem.
Spotkanie prowadziła Dorota Werner, magister filologii angielskiej. Prelegentka ukończyła studia podyplomowe w dziedzinie terapii pedagogicznej. Od 25 lat prowadzi własne kursy językowe, na których szczególną uwagę zwraca na dzieci dyslektyczne. Zajmuje się szkoleniem lektorów oraz wspieraniem rodziców, nauczycieli i wszystkich, chcących pomóc dzieciom, którym czytanie i nauka języków nie przychodzą z łatwością.
     

2018-03-02  Warsztaty filozoficzne
2 marca o godz. 16:30 w Dziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej rozpoczęły się kolejne warsztaty filozoficzne, organizowane przez Fundację Ataraxia. "Poznaj samego siebie, o idei samokształcenia" to temat przewodni spotkania. Starożytne wezwanie, maksyma "poznaj samego siebie" wyryte na świątyni Apolińskiej w Delfach stanowi fundamentalne wyzwanie dla ludzkości. Słowa te są wielką pochwałą dla człowieka, istoty obdarzonej rozumem, wyobraźnią, samoświadomością. Składowe te są narzędziami do samopoznania, tworzą możliwości samokształcenia.
Uczestnicy rozmawiali o idei wolnej edukacji, idei samokształcenia jako świadomego procesu poznania własnych możliwości, potrzeb, myśli czy emocji.
Na spotkaniu wygłoszony został referat Remigiusza Stępaka, współtwórcy jednego z pierwszych w Polsce leśnych przedszkoli i wolnej demokratycznej szkoły, o którym można przeczytać na stronie: http://ladnebebe.pl/jesien-lesnych-ludzi/
   

2018-03-01  "Miejskie Wariacje"
1 marca w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy fotografii "Miejskie Wariacje". Zaprezentowano prace pokonkursowe dzieci z Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego. Placówka, rozwijając talenty i wrażliwość dzieci, zachęca je do udziału w różnych przedsięwzięciach, dzięki którym mogą poszerzać swoje zainteresowania i pasje. Udział w konkursie brały dzieci z CPDiPR oraz dzieci z Placówek Wsparcia Dziennego w Grudziądzu. Podczas otwarcia wystawy zgromadzeni goście mieli okazję posłuchać występu zespołu "Iryski". Fotografie można było podziwiać do 14 marca 2018 r.
     

2018-02-23  "Białe Wakacje w bibliotece"
W czasie ferii zimowych w Bibliotece Miejskiej i jej filiach zorganizowano szereg różnorodnych zajęć: literackich, plastycznych, edukacyjnych.

Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej ul. Legionów 28
12.02 – "Czas goni nas" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
13.02 – "Bądź moją Walentynką" – zajęcia literacko-plastyczne
     
14.02 – "Zawiłości miłości" – zajęcia literacko-plastyczne
     
15.02 – "Dom, doom, dom" – zajęcia literacko-plastyczne
     
16.02 – "Ni dorsz, ni flądra" – zajęcia literacko-plastyczne
     
19.02 – "Smocze opowieści" – zajęcia literacko-plastyczne
     
20.02 – "Pomponiaki" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
21.02 – "Polarna eskapada" – zajęcia literacko-plastyczne
     
22.02 – "Wio koniku, wio" – zajęcia literacko-plastyczne
     
23.02 – "Spotkanie z magią" – pokaz magicznych sztuczek
     
Początek zajęć godz. 11.00.
     
Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
Cykl imprez dla dzieci pod hasłem "W świecie bajek":
12.02 – "Czytam i rysuję"
13.02 – "Czytam i gram"
14.02 – "Czytam i rozwiązuję zagadki"
Początek zajęć godz. 12.00.       
        
                                                                          
Filia nr 3 ul. Korczaka 23
13.02 – "Rebusy, zgadywance i inne głowy łamańce" – rebusy, zagadki, krzyżówki
15.02 – "Zimowe bajanie" – zajęcia plastyczne
20.02 – "Rebusy, zgadywance i inne głowy łamańce" – rebusy, zagadki, krzyżówki
23.02 – "Zimowe bajanie" – zajęcia plastyczne
Początek zajęć godz. 11.00.
    

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
12.02-16.02, godz. 12.00
Zajęcia plastyczne, gry i zabawy stolikowe, konkursy, zajęcia manualne origami oraz głośne czytanie
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33
19.02-22.02, godz. 12.00 – głośne czytanie, zajęcia plastyczne, zabawy    
23.02, godz. 16.00 – Klub Przyjaciół Książki (zajęcia tematyczne, podczas których dzieci wysłuchują bajek, wykonują prace plastyczne, biorą udział w zabawach)
     

Filia nr 8 ul. Łęgi 2
15.02 oraz 22.02, godz. 12.00
Głośne czytanie literatury dziecięcej połączone z zajęciami plastycznymi
     

Filia nr 14 ul. Mazurska 2
12.02 – "Walentynkowe upominki" – zajęcia plastyczne
13.02 – "Jadą goście jadą" – zajęcia plastyczne
14.02 – "Poznajemy różne zawody" – pogadanka, zajęcia plastyczne 
16.02 – "Wychowanie przez czytanie" – głośne czytanie
19.02 – "Kot, kotek, kiciuś" – zajęcia plastyczne
Początek zajęć godz. 11.30.
     

2018-02-22  "Słowo i obrazy"
22 lutego br. w Filii nr 13 odbyło się spotkanie "Słowo i obrazy", podczas którego swoją twórczość zaprezentowali  Krystyna Murawska i Jan Raczyński.
Zgromadzeni goście wysłuchali wierszy Krystyny Murawskiej oraz obejrzeli obrazy Jana Raczyńskiego. Oboje są członkami Polskiego Związku Niewidomych.
Spotkanie zorganizowano we współpracy z PZN Koło Grudziądz.
        

2018-02-16  Malarstwo autorskie i reprodukcje
16 lutego w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Henryka Sternickiego. Obrazy można było oglądać do końca lutego.

Henryk Sternicki – rodowity grudziądzanin. Jego pasje to malarstwo i muzyka. Jest dekoratorem-plastykiem. Maluje pejzaże, akty, kompozycje współczesne, a także reprodukcje. Zamiłowanie do muzyki sprawiło, że posiada w domu szafy pełne płyt: od klasyków rocka po najnowsze trendy. Jest licencjonowanym prezenterem, prowadzi imprezy taneczne dla ludzi w różnym wieku. Zaczynał w popularnym "Kaloszu". Pracował także w klubie "Arabeska". Jego credo życiowe: szanuj gusta innych.
     

2018-02-15  "Wileńszczyzna w miniony czas"
15 lutego w Bibliotece Miejskiej gościliśmy Zdzisława Brałkowskiego, promującego swoją najnowszą książkę "Wileńszczyzna w miniony czas". Jest to zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się w czasach od okresu okupacji aż do lat 70-tych minionego wieku. Dzieje bohaterów rzucone są na tło wielkiej polityki, z wszystkimi z tego wynikającymi konsekwencjami. Podobne losy przeżywały inne polskie rodziny żyjące od pokoleń na wileńskiej ziemi; historia wyrywała ich korzenie i rozłączała krewnych. Podczas spotkania autor opowiadał m.in. o powstawaniu książki oraz zaprezentował fotografie, które zachowały się w rodzinnych zbiorach.

Zdzisław Brałkowski przepracował kilkadziesiąt lat: najpierw w fabryce, później wychowując i ucząc trudniejszą młodzież. Osobiste wspomnienia są skarbnicą, z której zaczął czerpać kilka lat temu, kiedy rozpoczął przygodę z literaturą. W 2015 r. wydał książkę "Syberia, inny świat". Rok później ukazała się "Młodości szczęśliwa", pierwsza z cyklu "Zza zasłony czasu".
Oprócz wspomnień, autor pisze również poezję, zwłaszcza lżejszą, żartobliwą – fraszki, limeryki, facecje, satyrę, teksty piosenek. Część utworów ukazała się w tomiku "Fraszki. Limeryki i inne żarciki" w 2016 roku oraz w kilku almanachach i antologiach.
     

2018-02-08  Walentynkowy maraton
8 lutego Filia nr 11, mieszcząca się w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym , zorganizowała dla seniorów zajęcia plastyczne. Podczas zajęć uczestnicy wykonywali ozdoby walentynkowe z papieru metodą origami.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".
     

2018-02-07  "Pod wiejską strzechą"
7 lutego w Filii nr 13 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XV Miejskiego Integracyjnego Konkursu Plastycznego. Komisja w składzie: Marianna Gitner-Sawistowska (przewodnicząca), Aleksandra Szymczyk, Teresa Mazurkiewicz dokonała oceny 88 prac i przyznała nagrody następującym osobom:

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY I-III:
Julia Kozicka – SP nr 3, Zofia Olszewska – SP nr 3, Gabriel Brejt – SP nr 13, Michał Chyła – SP nr 18, Wiktor Bernacki – SP nr 18, Kamila Opertowska – SP nr 21, Jakub Domachowski – SP nr 21, Patrycja Miklikowska – SP nr 12, Filip Wolan – SP nr 12, Laura Samojeden – SP nr 12

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY IV-VI I GIMNAZJUM:
Adam Jażdżewski – SP nr 4, Maria Oluszczyk – SP nr 15, Julia Ochendal – SP nr 16, Anna Paluszkiewicz – SP nr 16, Kacper Kurowski – SP nr 16, Anna Kurzyńska – SP nr 13, Dominika Moszczyńska – SP nr 13, Aleksandra Kernstein – SP nr 7, Martyna Maćkowiak – SP nr 7, Marta Goryńska – SP nr 7, Remigiusz Czaja – SP nr 7, Patrycja Nowakowska – SP nr 7, Karolina Soliwoda – SP nr 7, Zuzanna Simińska – SP nr 7. 
     

2018-02-02  Spotkanie z poezją Barbary Zabroń
W czwartek 1 lutego w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie z poezją Barbary Zabroń. Autorka zaprezentowała wiersze zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tematyka utworów jest bardzo różnorodna – o życiu, wierze, naszym mieście, papieżu-Polaku. Podczas spotkania gościnnie zaśpiewał Jakub Frygier. Wyeksponowane zostały rękodzieła Patrycji Bartoszewskiej.

Barbara Zabroń – miłośniczka poezji i natury. Uwielbia Mickiewicza. Pierwsze wiersze stworzyła ponad 20 lat temu. Początkowo były to utwory okazjonalne, ale z czasem poezja i pisanie wierszy na stałe zagościły w życiu B. Zabroń.
   

2018-02-01  Ekspozycja z okazji Dni Kopernikowskich
Od 1 lutego do 17 kwietnia w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej prezentowano cykl gwaszy Jana Marcina Szancera "Mikołaj Kopernik". Album powstał w 1953 roku, który był Rokiem Kopernika, ogłoszonym przez Światową Radę Pokoju. W tym czasie w Polsce i na świecie powstało wiele prac artystycznych, wydawnictw i filmów, których tematem był Mikołaj Kopernik i Jego Dzieło. Z okazji 400. rocznicy śmierci Kopernika i wydania Jego Dzieła, J. M. Szancer przygotował album, składający się z 15 plansz graficznych, które razem tworzą barwną opowieść o ważniejszych wydarzeniach z życia Astronoma. Ta ilustrowana historia powstała z myślą o młodym odbiorcy, który odnajdzie w grafikach drogę dwunastoletniego chłopca, wiodącą przez kolejne ważne etapy jego życia oraz determinację młodego człowieka, a potem uczonego w dążenie do wiedzy, która w konsekwencji doprowadziła do rewolucyjnej zmiany myślenia  o wszechświecie. W całej opowieści uwagę zwraca plansza XII z akcentem grudziądzkim, bo to w naszym mieście Mikołaj Kopernik  w 1522 r. wygłosił rozprawę "O poprawie monety".

Jan Marcin Szancer (1902-1973) - jeden z najwybitniejszych polskich rysowników XX w., nazywany "Królem ilustratorów" i "malarzem dziecięcych marzeń". Malarz, aktor, felietonista i satyryk, znawca teatru, muzyki, literatury, scenograf teatralny, filmowy, telewizyjny, pierwszy szef artystyczny Telewizji, profesor warszawskiej ASP.
     

2018-01-29  Wystawa kolaży Zbigniewa Smolińskiego
29 stycznia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy kolaży Zbigniewa Smolińskiego.

Zbigniew Smoliński - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Studia ukończył z dyplomem z malarstwa i grafiki. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastel suchy, pastel olejny, collage, grafikę warsztatową, grafikę użytkową oraz fotografię. Wziął udział w ponad 70 wystawach, w tym w 28 indywidualnych, m. in.: Spadkobiercy Rembrandta - 30 artystów z Holandii, Niemiec i Polski. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Watykańskiego, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i Muzeum Miejskiego im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, a także w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
     

2018-01-25  Słowa piórem i pędzlem malowane
W czwartek 25 stycznia w bibliotece przy ul. Nauczycielskiej 19 odbyło się spotkanie autorskie z grudziądzkim prozaikiem i poetą Wiesławem Hawełko-Wizo. Spotkaniu towarzyszyła wystawa malarstwa Michała Hawełko. Podczas spotkania autor zaprezentował swoje wiersze z kilku tomików, a także rozmawiał z gośćmi o literaturze, kulturze.

Wiesław Hawełko-Wizo – współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych, wystaw, koncertów. Od 2012 r. prowadzi stronę "Wizo-czyta", której celem jest propagowanie szeroko pojętego czytelnictwa i korzystania z dóbr kultury. Posiada bogaty dorobek literacki. Jest autorem tomików poezji: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie", "Słowa myślą kreślone", "To było wczoraj". Jego wiersze ukazały się w prasie lokalnej i krajowej oraz w almanachach m.in.: "Grudziądzka Spółka Literacka Trynka", "Myśli malowane podczerwienią", "Fraszki i słowne igraszki".

Michał Hawełko – przygodę z malarstwem rozpoczął 20 lat temu. Maluje głównie martwą naturę i pejzaże techniką olejną oraz pastelami. Swoje prace prezentował na wielu przeglądach twórczości artystycznej m.in.: Triennale Jednego Dzieła, Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych w Grudziądzu, a także na wystawach indywidualnych.
     

2018-01-23  "Wolność to wielki dar"
23 stycznia Dział dla Dzieci i Młodzieży rozpoczął obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Rok 2018 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Niepodległej. Nasz kraj uzyskał wolność w listopadzie 1918 roku, jednak Grudziądz musiał na nią jeszcze trochę poczekać. Rocznica powrotu naszego miasta do macierzy stała się doskonałą okazją do zorganizowania zajęć edukacyjnych dla dzieci pt. "Wolność to wielki dar". Uczniowie młodszych klas szkół podstawowych wysłuchali krótkiej lekcji historii o losach naszego państwa na przestrzeni wieków. Aby łatwiej zrozumieć tę trudną tematykę dzieci wcielały się w różne role. Były zaborcami ograbiającymi nasz kraj zabierając puzzle, które stanowiły część ówczesnej mapy Polski. Grały w grę historyczną występując w rolach Polaków walczących o niepodległość.
Już najmłodsi wiedzą, że wolność to ważna sprawa i z pełną świadomością powtarzali słowa "Wolność to wielki dar, więc pielęgnuję ją ze wszech miar!". Na koniec uczestnicy zajęć wykonali biało-czerwone kotyliony i tak świątecznie przystrojeni w postawie na baczność odśpiewali "Mazurek Dąbrowskiego".
     

2018-01-18  Koncert "Chcemy być sobą"
W czwartek 18 stycznia w Filii nr 7 przy ul. Chopina 33 odbył się koncert pt. "Chcemy być sobą" w wykonaniu dzieci z Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu. Tematem przewodnim była muzyka lat 80. XX wieku. Był to drugi koncert młodych artystów w bibliotece. W ubiegłym roku dzieci wykonały utwory z lat 60. i 70.
Koncert zorganizowano w ramach akcji "Biblioteka przyjazna seniorom".
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1719530