Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta GrudzišdzArchiwum wydarzeń 2019
2019-12-23  "Przerwa na wspólne czytanie"
Grudziądzka biblioteka znalazła się w gronie 300 zwycięskich bibliotek, które zebrały najwięcej głosów w II edycji akcji "Przerwa na wspólne czytanie". Otrzymaliśmy dwie pufy oraz książki o wartości 300 zł. Zdobyte nagrody zostały przekazane do Działu dla Dzieci i Młodzieży oraz Filii nr 8. Dziękujemy za zaangażowanie w akcję i oddane głosy.
   

2019-12-18  "Przyjaciele Świętego Mikołaja"
We środę w Filii nr 13 odbyły się zajęcia świąteczne poprowadzone przez Panią Mikołajową dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej nr 8 w Grudziądzu. Dzieci wysłuchały wiersza Edyty Wygonik-Barzyk pt. "Przyjaciele Świętego Mikołaja", wykonały zadania dotyczące wiersza, wzięły udział w zabawie ruchowej Taniec Pingwina. Zajęcia zakończyło samodzielne tworzenie karty świątecznej.
     

2019-12-16  Hol i klatka schodowa po remoncie
16 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie klatki schodowej i holu po realizacji projektu "Renowacja klatki schodowej w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu oraz zakup ekspozytorów" w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. W budynku przeprowadzono prace konserwatorsko-restauratorskie w celu przywrócenia wysokich wartości zabytkowych i artystycznych wnętrzom. Odtworzono pierwotną formę i kolorystykę oraz odkryto dawne sztukaterie i polichromie.
Ponadto w ramach zadania wykonano:
- demontaż boazerii ściennej,
- położenie gładzi oraz malowanie sufitów i ścian,
- przeprowadzenie renowacji kutych balustrad,
- przeprowadzenie prac konserwatorsko-restauratorskich stolarki drzwiowej.
Zakupiono ekspozytory do plakatów, szafę przeszkloną do ekspozycji wydawnictw grudziądzkich oraz regał bookcrossingowy. Dotacja z GBO wyniosła ponad 222.000 zł.
Prace konserwatorskie polichromii wykonano dzięki dotacji Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego (30.000 zł) oraz Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (10.000 zł).
Dziękujemy mieszkańcom za oddane głosy.

Po remoncie
      
Przed remontem
     

2019-12-05  "Imaginacja"
W czwartek 5 grudnia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy fotografii Mateusza Cywińskiego.
Fotografia to jego miłość. Zajmuje się nią amatorsko od 2003 roku. Zdobył wyróżnienie w konkursie pt. "Zabytki cmentarza farnego w Grudziądzu". Miłośnik fantastyki. Na co dzień spełnia się w zawodzie fizjoterapeuty, a w wolnym czasie lubi jeździć na rowerze, znajdując nowe miejsca do zdjęć.
Wystawa była prezentowana do 17 stycznia 2020 roku.
     

2019-12-05  "W baśniowym królestwie braci Grimm"
W grudniu obchodzimy 160. rocznicę śmierci Wilhelma Grimma. Z tej okazji do propozycji warsztatów literackich, odbywających się w Dziale dla Dzieci i Młodzieży, dołączyły zajęcia "W baśniowym królestwie braci Grimm", oparte na czytaniu wrażeniowym wybranych utworów. Dnia 5 grudnia uczestniczyły w nich dzieci z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety. Maluchy zapoznały się z takimi baśniami jak: "Wilk i siedem koźlątek" oraz "O rybaku i złotej rybce". W trakcie licznych zadań przedszkolaki mogły utożsamić się z bohaterami najbardziej znanych dzieł baśniopisarzy. Największą radość i ekscytację wzbudziły działania z użyciem chusty animacyjnej, które polegały na łapaniu koźlątka przez wilka oraz ratowaniu dobytku znajdującego się na statku w trakcie sztormu. Całość dopełniła zabawa pantomimiczna, podczas której poszukiwane były leśne zwierzątka.
     

2019-12-03  Spotkanie z Martą Boraczyńską
We wtorek 3 grudnia w Dziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Legionów 28 odbyło się spotkanie dla młodych czytelników z Martą Boraczyńską, autorką książki "Rudy, Agata i ja". Spotkanie zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2019 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).

Marta Boraczyńska – filolożka, nauczycielka, malarka Vedic Art, joginka, konsultantka psychobiologii. Przez wiele lat współpracowała z Pomorskim Studiem Wdrożeń Dydaktycznych, tworząc autorskie gry i projekty, m.in. Klub Przyjaciół Ortofrajdy. Swoje innowacyjne podejście do pedagogiki prezentowała podczas wielu konferencji i warsztatów. Jej artykuły ukazywały się na łamach czasopism pedagogicznych. Od lat wspiera akcje promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.
     

2019-12-02  Seniorzy czytają dzieciom
W ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom" 2 grudnia w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się głośne czytanie pod hasłem "Seniorzy dzieciom". W spotkaniu wzięły udział grupy przedszkolne z zaprzyjaźnionych placówek.
     

2019-11-28  Promocja książki Wiesława Hawełko
28 listopada w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej przy ul. Legionów 28 odbyła się promocja najnowszej książki Wiesława Hawełko "Hawełczyzna". Jest to publikacja, na którą składa się dwadzieścia jeden tekstów osnutych wokół losów rodziny, jednych z wielu tysięcy kresowian, którzy przeżyli to, co im zgotował los. Książkę zilustrowała Jadwiga Biedzińska. Okładkę zaprojektował Grzegorz Piotrowski, grafikę na okładce - Michał Hawełko.

Wiesław Hawełko-Wizo - współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", twórca Galerii "Wizo-Art", członek Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury i Koła Miłośników Dziejów Grudziądza. Na portalu społecznościowym prowadzi stronę "Wizo-czyta", której celem jest propagowanie czytelnictwa i korzystania z dóbr kultury. Wiersze publikował w prasie lokalnej, krajowej oraz w almanachach. Autor wielu książek m.in.: "Po przedwieczny czas", "Cela", "Grudziądz, jakim go widzę", "Facecje. W sowim lesie".
     

2019-11-27  Wystawy świąteczne
W bibliotekach grudziądzanie mogli podziwiać oryginalne i urokliwe ozdoby prezentowane na wystawach bożonarodzeniowych.
27 listopada w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie ekspozycji, na której wystawiono ozdoby świąteczne przygotowane przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu oraz mieszkańców Grudziądza i okolic. Oprawę muzyczną podczas otwarcia zapewnił zespół Tendo.
     
Od 2 do 20 grudnia w bibliotece na Lotnisku prezentowano ozdoby wykonane przez czytelników filii.
     

2019-11-27  Spotkanie dla dzieci z Anną Sakowicz
27 listopada w Dziale dla Dzieci i Młodzieży gościła Anna Sakowicz, autorka książki "Leniusiołki". W spotkaniu uczestniczyły dwie klasy ze Szkoły Podstawowej nr 18. Autorka rozmawiała z dziećmi na temat swojej książki o sympatycznych, ale bardzo leniwych stworkach zwanych Leniusiołkami. Dzieci chętnie odpowiadały na zadawane pytania, układały rymy do wybranych fragmentów tekstu oraz kolorowały leniwe stworzonka. Każda z klas otrzymała od autorki podarunek w postaci pluszowego Leniusiołka.
Spotkanie zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2019 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza, wnioskodawca: Piotr Rohde).
     

2019-11-26  Małgorzata Warda w Grudziądzu
W Bibliotece Miejskiej gościła pisarka Małgorzata Warda. Spotkanie odbyło się 26 listopada o godz. 17:00 w ramach projektu "Spotkanie na żądanie". Rozmowę z autorką poprowadziła Beata Kastner, redaktorka Magazynu Qltura. 

Małgorzata Warda - z wykształcenia rzeźbiarka, z zamiłowania pisarka nurtu literatury obyczajowej - na jednym i na drugim polu odnosi sukcesy. Dwukrotnie nominowana do nagrody głównej Festiwalu Literatury Kobiet, w roku 2013 otrzymała nagrodę za powieść o tematyce wykluczenia, a w 2016 roku odebrała grand prix dla najlepszej powieści napisanej przez kobietę za "Najpiękniejszą na niebie". W 2015 zadebiutowała jako pisarka dla młodzieży, zdobywając za swoją pierwszą młodzieżową powieść nagrodę IBBY. Za tę samą powieść otrzymała prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie literackie White Ravens 2016. Powieść "5 sekund do Io" znalazła się wśród książek roku 2016 polecanych przez Internationale Jugendbibliothek, International Youth Library. Jest także autorką kilku tekstów zespołu Farba, a na polu artystycznym twórczynią cenionych portretów i obrazów, wykonanych w jej indywidualnym stylu oraz oryginalnych elementów wyposażenia wnętrz.
     
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
    
        
     

2019-11-25  Spektakl dla dzieci w Filii nr 13
25 listopada Teatr Vaška z Torunia zaprezentował spektakl dla dzieci zatytułowany "Konik Garbusek". Jest to historia zaczerpnięta z baśni rosyjskich. Dzięki zawartemu w niej morałowi była pierwowzorem dla wielu filmów i spektakli teatralnych. Spektakl wystawiono w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2019 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).
     

2019-11-22  "Bajki"
W piątek 22 listopada w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyła się promocja książki dla dzieci "Bajki" autorstwa Leszka Leliwy. W spotkaniu uczestniczyła również ilustratorka książki Ewa Szulc-Goławska. Bajki przeczytał Marek Wachonin.
     

2019-11-21  "Fascynacje"
W czwartek 21 listopada w Filii nr 13 odbył się wernisaż wystawy fotografii uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2. Fotografie wykonano pod opieką nauczycieli Joanny Zasady i Remigiusza Ratajczaka. Ekspozycja była czynna do 3 grudnia.

2019-11-21  Wiklina papierowa
21 listopada w Filii nr 11 w Szpitalu odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonali choinkę z wikliny papierowej. Zajęcia zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka Przyjazna Seniorom".
   

2019-11-20  Spotkanie z Tomaszem Sekielskim w Klubie Akcent
20 listopada odbyło się spotkanie z Tomaszem Sekielskim, będące zwieńczeniem projektu "Tylko nie mów nikomu - historia pewnego dokumentu", dofinansowanego przez Urząd Miejski w Grudziądzu. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Grudziądzu. Spotkanie miało się odbyć w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie przeniesiono je do Klubu Akcent.

Tomasz Sekielski - polski dziennikarz radiowy i telewizyjny. Twórca filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, a także autor książek. Scenarzysta i reżyser filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu", dotyczącego wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele katolickim w Polsce, który wywołał ogólnokrajową dyskusję. Wraz z Andrzejem Morozowskim był współgospodarzem programu "Teraz my!" w TVN. W trakcie swojej kariery zawodowej Sekielski związany był z redakcjami TVN, TVN24, TVP1, TVP Info, Wprost, Nowej TV, Wirtualnej Polski i Onetu. W 2018 roku zapoczątkował własny kanał na YouTube. Otrzymał szereg nagród dziennikarskich, w tym Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego, Wiktora, Grand Press (2006), Telekamery (2007, 2008) i MediaTory (2010). 
     
Impreza dofinansowana przez:


Partnerzy:

    
   

2019-11-19  Mariusz Szczygieł w Grudziądzu
W Klubie Akcent przy ul. Wybickiego 38/40 gościł reporter i pisarz Mariusz Szczygieł. Spotkanie odbyło się 19 listopada (wtorek) o godz. 18:00 w ramach projektu "Spotkanie na żądanie". Poprowadziła je Beata Kastner, redaktorka Magazynu Qltura. Na spotkanie obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Mariusz Szczygieł - mieszka w Warszawie. Miłośnik czeskiej Pragi. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za "Gottland" zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku "Na przełaj". W latach 90. znany z prowadzenia talk-show "Na każdy temat". Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach ("Gottland", "Zrób sobie raj", "Laska nebeska"). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku "100/XX". Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki "Szczygieł poluje na prawdę" w tygodniku reporterów "Duży Format" – dodatku do "Gazety Wyborczej". Jesienią 2018 ukazała się jego książka reporterska pt. "Nie ma", za którą 6 października 2019 zdobył Nagrodę Literacką "Nike".
     
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
    
        
     

2019-11-15  "Mała Ojczyzna w obiektywie"
15 listopada w Filii nr 13 odbyło się  rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Mała Ojczyzna w obiektywie", zorganizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Grudziądzu. Komisja w składzie: Arkadiusz Kikulski, Mariusz Nasieniewski oraz Piotr Bilski dokonała oceny prac i przyznała nagrody oraz wyróżnienia następującym osobom:

I nagroda
- Piotr Wiśniewski
II  nagroda - Magdalena Solińska
III nagroda - Joanna Skorek
wyróżnienie - Natalia Buchaj.

Konkurs został zorganizowany w ramach realizacji zadania "Tylko nie mów nikomu – historia pewnego dokumentu".                                                                                                
Regulamin konkursu
       
Impreza dofinansowana przez:


Partnerzy:

    
   

2019-11-09  Koncert patriotyczny w Bibliotece Miejskiej
W sobotę 9 listopada w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbył się koncert patriotyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wykonaniu zespołu muzycznego Tendo z III LO i CK Teatr. Zgromadzeni goście usłyszeli pieśni takie jak: "Rota", "Marsz, marsz Polonia" itd. Młodzież zaprezentowała także wiersze o tematyce patriotycznej. Całemu wydarzeniu przygrywała Orkiestra Dęta z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu.
     

2019-11-08  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Biblioteka otrzymała dotację w wysokości 22.076 zł w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1 Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. Zakupiliśmy 998 woluminów, w tym 42 audiobooki. Książki trafiły na półki Wypożyczalni Głównej oraz filii bibliotecznych. Nowe tytuły książki mówionej wzbogaciły zasób Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych w Filii nr 13.

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
            

2019-11-08  Konkurs na Facebooku
Biblioteka Miejska zorganizowała konkurs na Facebooku "Spotkanie na żądanie z Mariuszem Szczygłem". Zadanie konkursowe polegało na odpowiedzi na pytanie: Mariusz Szczygieł często mówi: „Trudno jest pisać pięknie, nie podkoloryzować, nie zmyślać, ale używać literackiej formy. Trzeba mieć zdolność zapamiętywania szczegółów. Zdolność ich kojarzenia, a czasami umiejętność odległych skojarzeń, żeby reportaż miał chociaż troszeczkę artystyczny, ponadczasowy charakter.” Który z reportaży naszego Gościa zapadł Wam w pamięci i dlaczego? Napisz kilka zdań na ten temat.
Odpowiedź należało wysłać w wiadomości prywatnej na Fanpage Biblioteki. Konkurs trwał od 08.11.2019 r. od godz. 00:01 do 14.11.2019 r. do godz. 23:59.
Nagrodę w postaci bonu upominkowego o wartości 50 złotych oraz wejściówkę na spotkanie z pisarzem zdobyli: Marcin Stański oraz Piotr Wiśniewski. Wyróżniono również 4 osoby, które otrzymały wejściówkę na spotkanie: Anna Danko, Barbara Flaczyńska, Mariusz Mrozek i Paulina Anastazja Tadrowska.
Konkurs zorganizowano w ramach projektu "Spotkanie na żądanie" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Regulamin konkursu

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"


Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
             
   


2019-11-07  "Z pamiętnika podróżnika"
7 listopada w bibliotece przy ul. Nauczycielskiej 19 gościła podróżniczka Jolanta Kufel, która przedstawiła relację z wyprawy do Japonii, kraju kwitnących wiśni, majestatycznych wulkanów i gigantycznych nowoczesnych miast, kryjących uliczki ze starymi świątyniami, teatrami kabuki i gejszami. Pani Jolanta przemierzała szlaki Japonii wraz z koleżanką przez dwa miesiące rowerowej wyprawy. Kraj ten zachwyca, onieśmiela i migocze, stanowi wyzwanie dla przybysza - gaijina. Podróżniczka opowiedziała, jak poradziła sobie w krainie automatów do wszystkiego, najszybszych pociągów na świecie, najgrzeczniejszych ludzi na Ziemi witających się ukłonami.
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka Przyjazna Seniorom".
      

2019-11-07  Spacer z przewodniczką turystyczną
W czwartek 7 listopada odbył się spacer z przewodniczką Jolantą Szulc, podczas którego uczestnicy odwiedzili grób grudziądzkiego poety Ryszarda Milczewskiego-Bruna. Pani Jolanta przedstawiła historię grudziądzkiej nekropolii oraz pokazała nagrobki zasłużonych grudziądzan. Po powrocie do biblioteki przewodniczka wygłosiła prelekcję o życiu i twórczości poety. Organizatorem wydarzenia była Filia nr 7 przy ul. Chopina 33.
     

2019-11-04  "Przerwa na wspólne czytanie"
Od 27 września zachęcaliśmy do głosowania na Bibliotekę Miejską im. W. Kulerskiego w Grudziądzu w ramach akcji "Przerwa na wspólne czytanie".
Nagrodzonych zostanie 300 bibliotek, które zbiorą najwięcej głosów. 50 bibliotek otrzyma 5000 zł na zakup książek do wspólnego czytania z dzieckiem, następne 250 dostanie książki o wartości 300 zł, z tych które zdobyły najwięcej głosów w rankingu. Dodatkowo zwycięskie biblioteki otrzymają po 2 pufy, dzięki którym będą mogły urządzić w bibliotece kącik do wspólnego czytania.
Głosowanie na biblioteki trwało do 4.11.2019 roku na stronie:
https://www.kinder.com/pl/pl/xp/wspolneczytanie/glosowanie

Można było oddawać jeden głos dziennie.
2019-10-30  Spektakl w bibliotece
W środę 30 października w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 wystawiono spektakl zatytułowany "Opowieść o naszym miasteczku". Przedstawienie w reżyserii Krzysztofa Rotnickiego zaprezentowali aktorzy Teatru Rodzinnego w Grudziądzu.
     

2019-10-28  Prelekcja w Filii nr 4
28 października w bibliotece przy ul. Tytoniowej 1 odbyła się prelekcja "Dziady czy Halloween. Tradycje wspominania zmarłych w krajach świata". Prelekcję wygłosiła Anna Uziałło w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".
     

2019-10-24  Spotkanie z gen. Bogusławem Packiem
24 października w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów 28 odbyło się spotkanie z gen. Bogusławem Packiem, który promował swoje dwie najnowsze książki: "Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP" oraz "Wojnę hybrydową na Ukrainie".

Bogusław Pacek - generał dywizji w stanie spoczynku, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, doktor habilitowany nauk wojskowych. Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej. Zastępca dowódcy operacji wojskowej Unii Europejskiej w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej.  Asystent szefa Sztabu Generalnego generała Franciszka Gągora ds. Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych. Doradca ministrów obrony narodowej Bogdana Klicha i Tomasza Siemoniaka. Rektor komendant Akademii Obrony Narodowej. Doradca NATO ds. reformy edukacji wojskowej na Ukrainie. Założyciel i pierwszy prezes Federacji Organizacji Proobronnych. Twórca oddziałów specjalnych Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, Mińsku Mazowieckim i Gliwicach. Inicjator i autor wstępnej koncepcji utworzenia jednostki specjalnej Agat. Wyróżniony tytułem Lidera Bezpieczeństwa Narodowego przez Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego (2015). Honorowy Obywatel m. Rypina (2012). Laureat plebiscytu Homo Popularis – Najpopularniejszy Pomorzanin Roku 2015. Autor 20 monografii i ponad 200 artykułów o tematyce związanej z bezpieczeństwem.
Od 1.03.2018 roku profesor Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
     

2019-10-23  "Debiuty" II edycja
W środę 23 października w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy plastycznej podopiecznych Pracowni Autorskiej Klary Stolp. Na ekspozycji zaprezentowano prace: Karoliny Niedzielskiej, Marty Krupy, Soni Abramowskiej oraz Malwiny Jabłońskiej.
Ekspozycję można było podziwiać do 19 listopada.
     

2019-10-22  Andrzej Pilipiuk w Grudziądzu
W Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 gościł Andrzej Pilipiuk, autor literatury fantastycznej. Spotkanie odbyło się 22 października (wtorek) o godz. 18:00 w ramach projektu "Spotkanie na żądanie". Prowadziła je Beata Kastner, redaktorka Magazynu Qltura. Na spotkanie obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Andrzej Pilipiuk
- urodzony w 1974 roku w Warszawie, obecnie mieszkaniec Krakowa, rodzinnie związany z Wojsławicami w powiecie chełmskim. Archeolog z wykształcenia. Literat, publicysta, bloger i regionalista. Patriota, społecznik i zdecydowany antykomunista. Debiutował w 1996 r. na łamach miesięcznika "Fenix".
Autor przeszło 50 książek wydawanych pod nazwiskiem i pod pseudonimem Tomasz Olszakowski. Przeważnie wydaje zbiory opowiadań tworzące długie cykle tematyczne. W swojej twórczości eksploruje głównie fantastykę bliskiego zasięgu. Znaczna część jego dorobku to utwory humorystyczne i satyryczne.
     
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
    
        
   

2019-10-22  Spotkanie z Anną Jaklewicz
22 października br. w Filii nr 11 przy ul. Rydygiera 15/17 (Szpital) odbyło się spotkanie z Anną Jaklewicz pt. "Indonezja. Po drugiej stronie raju" - relacja z samotnej, dziewięciomiesięcznej podróży po Indonezji. Spotkanie zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2019 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza, wnioskodawca: Piotr Rohde).

Anna Jaklewicz
- z zamiłowania podróżniczka i antropolog, z wykształcenia archeolog. Podróżuje od kilkunastu lat. Najpierw, podczas misji archeologicznych w Sudanie, poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Potem odkrywała przed turystami tajemnice starożytnego Egiptu. Po Afryce przyszedł czas na Azję. W Chinach, gdzie przez niemal dwa lata pracowała jako przewodnik, wędrowała po Wielkim Murze, w rezerwacie Wolong opiekowała się pandami i przemierzała pogranicze Tybetu. Miłość do Azji zaowocowała kolejnymi wyprawami do Wietnamu, Laosu, Kambodży, Indii, Malezji, Mongolii i Indonezji. Jej debiutancka książka "Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta" była nominowana do nagrody Czwarty Żywioł w kategorii ‘Najlepsza podróżnicza książka 2013’ XI edycji Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie. Ostatnia wyprawa zaprowadziła ją w odległe rejony Indonezji i zaowocowała kolejną książką "Indonezja. Po drugiej stronie raju" oraz nominacją do nagrody TRAVELERY 2014 w kategorii ‘PODRÓŻ ROKU’. Nagroda ta przyznawana jest dorocznie przez National Geographic. Pokaz slajdów z odwiedzonych miejsc zdobył nagrodę publiczności na 17. Festiwalu Podróżników i Żeglarzy KOLOSY. Jej relacje z podróży publikuje m.in. National Geographic TRAVELER oraz Magazyn Podróżników TamTam.
www.annajaklewicz.pl
 
   

2019-10-21  "Konik Garbusek"
W Filii nr 8 na Rządzu Teatr Vaška z Torunia wystawił spektakl "Konik Garbusek". Dzieci z Przedszkola Miejskiego "Rządz" obejrzały historię o naiwnym, ale dzielnym i bardzo szlachetnym Iwanie, któremu niepozorny, magiczny konik garbusek pomaga pokonać liczne przeciwności losu, ożenić się z piękną księżniczką oraz zostać carem Rosji.
Spektakl zaprezentowany w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2019 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).
     

2019-10-18   Spotkanie z Marietą Marecką
17 października w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów 28 gościliśmy Marietę Marecką, prowadzącą program na kanale Kuchnia+ "ABC gotowania" oraz "365 obiadów Mariety Mareckiej", autorką książki "ABC gotowania". Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

Marieta Marecka od 6 lat prowadzi swoje autorskie programy kulinarne na kanale Kuchnia+ pt. "ABC gotowania", a od 3 lat "365 obiadów Mariety Mareckiej". Na rynku wydawniczym ukazały się jej książki z serii "ABC gotowania". Jest zbieraczką i czytelniczką wszelkich publikacji kulinarnych. Od czasu do czasu publikuje felietony i przepisy kulinarne w różnych magazynach kobiecych oraz na portalach tematycznych. Zakochana w kuchni, wszystkich sprzętach kuchennych, przepisach, smakach i zapachach. Ciągle poszukująca nowego, głodna podróżniczka pełna poczucia humoru i dużego dystansu do własnej osoby. Rodowita szczecinianka, od września 2011 roku mieszka w Warszawie. Z wykształcenia jest magistrem zarządzania i marketingu, a pracę licencjacką i magisterską dla odmiany pisała o modzie na gotowanie.
     

2019-10-18  Spotkanie z Kapitanem Żeglugi Wielkiej
17 października w Filii nr 7 przy ul. Chopina 33 odbyło się spotkanie z Dorotą Pobóg-Ruszkowską, Kapitanem Żeglugi Wielkiej.

Dorota Pobóg-Ruszkowska zaprezentowała zdjęcia, filmy oraz opowiedziała o pracy na morzu i swoich przygodach.
     

2019-10-11  Wyniki GBO 2020
10 października ogłoszono wyniki przyszłorocznej edycji Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Z radością informujemy, że dzięki Państwa głosom trzy zadania obejmujące działaniami naszą Bibliotekę uzyskały dofinansowanie!
Na zadanie ogólnomiejskie nr 2/2020 "Biblioteka w nowej odsłonie - aranżacja pomieszczeń Wypożyczalni Głównej" (wnioskodawca: Piotr Rohde) głosowało 775 grudziądzan.
Zadanie miękkie nr 3/2020 "Aktywizacja mieszkańców Grudziądza" (wnioskodawca: Piotr Rohde) uzyskało 1191 głosów.
Zadanie miękkie nr 67/2020 "Koncert Życie jest miłością”  (wnioskodawca: Zilia Tomaszewska) zdobyło 949 głosów.
Serdecznie dziękujemy za wszystkie oddane przez Państwa głosy!
2019-10-11  Konkurs na Facebooku
Biblioteka Miejska zorganizowała konkurs na Facebooku "Spotkanie na żądanie z Andrzejem Pilipiukiem". Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu w formie literackiej (w maksymalnie 5 zdaniach) bądź graficznej (rysunek/fotografia): Jak powinien, Twoim zdaniem, wyglądać bohater książek Andrzeja Pilipiuka – "bezczelny dziadyga, terminator napędzany samogonem, człowiek, który nie przepuści ani martwemu, ni żywemu"? Prace należało wysłać w wiadomości prywatnej na Fanpage Biblioteki. Konkurs trwał od 11.10.2019 r. od godz. 00:01 do 17.10.2019 r. do godz. 23:59.
Spośród nadesłanych prac nagrodzono dwie najciekawsze. Ich autorkami były Magdalena Rutkowska oraz Marta Guz, które otrzymały nagrodę w postaci bonu upominkowego o wartości 50 złotych oraz wejściówkę na spotkanie z pisarzem.
Konkurs zorganizowano w ramach projektu "Spotkanie na żądanie" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Regulamin konkursu

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"


Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
             
   

2019-10-10  Spotkanie z Barbarą Stajkowską
10 października br. w Filii nr 3 przy ul. Korczaka 23 odbyło się spotkanie z Barbarą Stajkowską, autorką tomików "Odrodzone źródła" i "Drzewa życia mego owoce". Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".

Barbara Stajkowska jest rodowitą grudziądzanką, autorką wierszy. Jej utwory prezentowane były na antenie Radia PIK, a także publikowane w prasie, almanachach. Była członkiem Klubu Literackiego przy Grudziądzkim Towarzystwie Kultury, a także członkiem Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka" i Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT".
      

2019-10-05  Noc Bibliotek 2019
Grudziądzka książnica po raz czwarty włączyła się w ogólnopolską akcję NOC BIBLIOTEK. W tym roku akcja odbyła się w sobotę 5 października 2019 r. w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów 28; Filii nr 3 przy ul. Korczaka 23 oraz Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7.
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

BIBLIOTEKA MIEJSKA
godz. 18:00-22:00

CZYTELNIA CZASOPISM (parter)
18:00  Spotkanie autorskie z Anną Sakowicz (prowadzenie: Justyna Gross)
19:30  Zwiedzanie gmachu Biblioteki z dyrektorem
21:00  "Opowieść o naszym miasteczku" - spektakl Teatru Rodzinnego w Grudziądzu
      

     
     

WYPOŻYCZALNIA GŁÓWNA (I piętro)
• Zabawa "Szukaj-znajdź- zabierz"
     

DZIAŁ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY (I piętro) godz. 18:00-21:00
• Gra biblioteczna "Na tropie książki"
• Głośne czytanie
• Zabawy
• Konkursy (literacki, plastyczny)
Dzieci mogą zabrać ze sobą poduszki do siedzenia.
     
     
CZYTELNIA GŁÓWNA (II piętro)
• Rozgrywki gier planszowych udostępnionych przez Stowarzyszenie Grajmy!
• Pomoc w wyborze ciekawej planszówki i wyjaśnianie zasad
     

DODATKOWO:
* Malowanie twarzy dla dzieci
* Kawiarenka dla Roberta - zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie leczenia Roberta Rezmera, męża naszej Koleżanki
     

ORGANIZATORZY: 
                       

SPONSORZY:      
       
                          
 
FILIA NR 3
godz. 18:00-21:00
• głośne czytanie,
• quizy
• zajęcia plastyczne.
Liczba miejsc ograniczona do 15 osób. Wymagane wcześniejsze zgody rodziców. Do udziału zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 11 lat.
     

FILIA NR 13
godz. 18:00-22:00
18:00  Międzypokoleniowa rywalizacja - kącik gier planszowych
19:00  Występ zespołu Tendo
20:00  "Jesienne broszki" - międzypokoleniowe zajęcia manualne
21:00  Międzypokoleniowe głośne czytanie
Akcja bookcrossing

       

2019-10-03  "Wiersze na niepogodę"
W czwartek 3 października w Filii nr 1 na Lotnisku odbył się wieczór poetycki Barbary i Aleksandra Stajkowskich.
Pan Aleksander zadebiutował w 1976 w dwutygodniku "Nowa Wieś". Wiersze publikował w prasie lokalnej i krajowej oraz w almanachach: "Remanent 85", "Grudziądzka Spółka Literacka "Trynka". Wydał tomik "Skrzyżowania". Wiersze pani Barbary były prezentowane na antenie Radia PIK, na łamach prasy i w almanachach. Opublikowała dwa zbiory poezji: "Odrodzone niebo" i "Drzewa życia mego owoce".
Jak sami o sobie mówią:
"Jesteśmy tylko ludźmi piszącymi. My nie tworzymy wierszy, tylko wierszydła."
   

2019-09-30  "Wirtualna podróż z Małym Księciem"
Dorośli nieustannie starają się rozbudzać w dzieciach pasję do czytania i miłość do książek. Lektury wzbogacane są np. w elementy interaktywne i rozkładane, mają tekturowe lub nieprzemakalne strony, można ich słuchać w postaci audiobooków, cieszyć się widokiem niewielkich stron dopasowanych do małych rączek, lub wpatrywać w wielkie stronice rozkładane na całym stole. Wszystko to służy zwiększeniu atrakcyjności książki w oczach małego czytelnika. W dobie cyfrowych technologii książki niekiedy zawierają także elementy rozszerzonej rzeczywistości. Korzystając z tego typu rozwiązania na zajęciach zorganizowanych 30 września 2019 r. w Dziale dla Dzieci i Młodzieży wspólnie z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego Sióstr Św. Elżbiety wyruszyliśmy w "Wirtualną podróż z Małym Księciem". Uczestnicy poznali baśniowy świat powiastki filozoficznej Antoine’a de Saint-Exupéry'ego, poprzez wykorzystanie efektu AR. Przedszkolaki bawiły się także tradycyjnymi grami planszowymi, w trakcie  tworzenia asteroidy B 612 dla Małego Księcia  oraz podczas wyprawy na Ziemię. Na zakończenie dzieci w goglach VR eksplorowały świat wirtualny poszukując planety bohatera zajęć.
     

2019-09-29  Głosowanie w ramach GBO 2020
Od 16 do 29 września 2019 grudziądzanie mogli głosować na zadania zgłoszone w ramach przyszłorocznego Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie odbywało się przez Internet na stronie gbo.grudziadz.pl oraz w 3 punktach stacjonarnych na terenie miasta.
W ramach edycji GBO 2020 wśród pozytywnie zaopiniowanych projektów znalazły się trzy obejmujące działaniami naszą Bibliotekę. Pierwszy, ogólnomiejski (zadanie 2/2020), przewiduje przearanżowanie Wypożyczalni Głównej w nowocześnie i funkcjonalnie urządzoną przestrzeń. Kolejne dwa projekty, tzw. miękkie, zakładają działania aktywizujące naszych mieszkańców. Środki jednego z zadań (3/2020) przeznaczone będą na warsztaty artystyczne, spotkania autorskie, dofinansowanie festynu rodzinnego oraz na przedstawienia teatralne i animacje dla dzieci. Drugi projekt (67/2020) obejmuje zorganizowanie koncertu w ogrodzie Biblioteki Miejskiej.
Wnioskodawcami projektów są Piotr Rohde (aranżacja Wypożyczalni Głównej oraz warsztaty i spotkania w filiach) i Zilia Tomaszewska (koncert). 
2019-09-24  "Na naszej wesołej farmie"
W Filii nr 3 gościli aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa. Wspólnie z dziećmi z Przedszkola Miejskiego "Strzemięcin" bawili się w mieszkańców farmy. Zanim dzieci zostały pełnoprawnymi farmerami sprawdzono ich wiedzę podczas quizu o zwierzętach. Pytania były ukryte w balonach. Za poprawną odpowiedź maluchy otrzymywały słodki upominek. Były również zabawy integracyjne z chustą animacyjną oraz wesołe tańce z Kogutem i Krówką. Na pożegnanie z farmą zorganizowano dla dzieci pokaz wielkich baniek mydlanych.
Spotkanie zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2019 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).
     

2019-09-13  Grudziądzka Jesień Poezji - XXIV Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
13 września w "Letniej Czytelni" w ogrodzie Biblioteki Miejskiej rozpoczęła się kolejna Grudziądzka Jesień Poezji, a wraz z nią XXIV Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie. Uczestnicy warsztatów przez 3 dni doskonalili swoje umiejętności literackie pod opieką poetów Kazimierza Brakonieckiego oraz Stanisława Raginiaka.
     
Podczas tegorocznej GJP zorganizowano 2 spotkania autorskie połączone z promocją książek. 13 września odbyła się promocja poematu Stanisława Raginiaka "Moje Crow River", a w kolejnym dniu odbyła się promocja książki poetyckiej Kazimierza Brakonieckiego.
     
     
W niedzielę 15 września zgromadzeni goście wysłuchali refleksji K. Brakonieckiego o współczesnej poezji polskiej. Odbyły się indywidualne rozmowy uczestników na temat własnej twórczości z poetami, a na zakończenie  Turniej Jednego Wiersza. Jury w składzie Kazimierz Brakoniecki oraz Stanisław Raginiak, po zapoznaniu się z 8 utworami, podjęło następującą decyzję:
I i II nagroda – nie przyznano
III nagroda – Aneta Kurczewska-Hołtyn za wiersz "Złodziej w bibliotece"
wyróżnienia:
* Małgorzata Hołtyn za wiersz "Dzieje się szarość (Jesień)",
* Natalia Kuska za wiersz "Przyszła nocą".
     
     
ORGANIZATORZY                                        
             Literat Stanisław Raginiak 

PATRONAT LOKALNY
       

2019-09-11  Spotkanie autorskie z Patrycją Machałek
11 września w "Letniej Czytelni" Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie autorskie z Patrycją Machałek. Podczas spotkania rozmawiano o tradycji robienia przetworów, o tym, że receptury rodzinne są ważne, trochę o historii przetworów. Nie zabrakło tematu o ziołach. Autorka sama połączyła tradycję i nowoczesność. Spotkaniu towarzyszyła promocja najnowszej książki "Przetwory z pomysłem". Uczestnicy mieli okazję degustować przetwory wykonane przez autorkę.

Autorka o sobie:
"Z wykształcenia slawistka, z zawodu bibliotekarka, w czasie wolnym człowiek-chaos. W zeszłym roku próby uporządkowania zamętu notatek zaowocowały wydaniem "Siły ziół", w tym roku przyszedł czas na porządki w przetworowym przepiśniku.
Prywatnie wielka fanka relaksu i odprężenia: hoduje niewielki, ale własny ogródek, bezładnie obsadzony ziołami, kwiatami i krzewami owocowymi. Niestrudzona chomikara przepisów, pomysłów i prostych projektów ogrodniczych i kulinarnych, odtwarzanych później w kuchennym laboratorium."
     

2019-09-11  "Kwiaty z organzy"
W bibliotece na osiedlu Rządz odbyły się warsztaty plastyczne zatytułowane "Kwiaty z organzy", które zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka Przyjazna Seniorom". Zajęcia poprowadziła Marlena Panter.
     

2019-09-07  Narodowe Czytanie
Grudziądzka książnica po raz szósty przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, odbywającej się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką zaproponowali do czytania 8 nowel polskich.
Akcja odbyła się 7 września o godz. 12:00 w ogrodzie Biblioteki Miejskiej przy ul. Legionów 28. Zgromadzeni goście wysłuchali wybranych nowel:
* członkowie Grudziądzkiej Grupy Literackiej Kwadryga: Dariusz Dłużyński, Sandra Elwertowska, Lena Koehna, Tadeusz Palczewski przeczytali "Katarynkę" Bolesława Prusa,
* Kinga Grablis odczytała "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") Brunona Schulza,
* Krzysztof Rotnicki, reżyser Teatru Rodzinnego w Grudziądzu, zaprezentował "Sawę" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego.
     
Narodowe Czytanie odbyło się również w Filii nr 3 oraz w Filii nr 8.
    

2019-09-06  Gry dla miłośników planszówek
Dwie placówki biblioteczne wzbogaciły się o nowe gry planszowe.

Filia nr 1 na Lotnisku od 2017 roku prowadzi Klub Gier Planszowych Seniora. Spotkania odbywają się w drugą środę miesiąca o godz. 11:00. Klub ten działa dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem "Grajmy". Agnieszka Pączek, przedstawicielka stowarzyszenia, pozyskuje dla biblioteki gry planszowe i edukacyjne.
Bogaty zbiór Filii nr 1 rozrósł się o kolejne pozycje: Big Fat Burger, Kieszonkowe kasyno, Mob Town, Owce na manowce, Rzutem do mety, Szóstki, Wirus, Wirus 2 Ewolucja, Zaczarowane drzewo, Zamki z piasku. 
Od września w bibliotece działa Klub Gier Planszowych Juniora. Pierwsze spotkanie odbyło się 7 września 2019 r. o godz. 11:30 (po "Bajkowym Poranku").

Filia nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska otrzymała w darze od Piotra Litwica ponad 40 gier planszowych m.in.: Fantazja, Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie, Hobbit: Wyprawa po skarb, Straszny dwór, Gwiezdny wyścig, Atak Zombie, Zostań stylistką, Ciasteczkowe potworki, Poszukiwacze przygód, Tutti Frutti, Znajdź różnicę, Rurka wodna, Owce na wypasie, Zaplątana sawanna, Wyspa dinozaurów, Pingolo, Na wsi, Domowe zwierzaki, Moja rodzina.
Piotr Litwic – grudziądzanin, absolwent II LO, fotografuje od 20 lat. Przygodę z fotografowaniem zaczął w grudziądzkich "Nowościach". W roku 2000, trafił do Filii nr 13, gdzie dokumentował wydarzenia kulturalno-edukacyjne, które placówka organizowała dla mieszkańców miasta. Piotr Litwic od 15 lat jest fotosistą na planach filmowych, serialowych, sztuk teatralnych i teledysków. Dokumentuje pracę ekip filmowych i tworzy materiały promocyjne, wykorzystywane w kampaniach reklamowych.

Naszym darczyńcom bardzo dziękujemy, a miłośników planszówek zachęcamy do korzystania z gier.
     

2019-09-02  Rysunki piórem Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza
Od 2 września w Czytelni Czasopism eksponowano reprodukcje rysunków Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza, pochodzących z teki "Rysunki Piórem". Wystawę przygotowano z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Stanisław Bohusz Siestrzeńcewicz (1869-1927) - malarz, rysownik, ilustrator, wykładowca na Wydziale Plastycznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Kształcił się w Szkole Rysunku w Wilnie, ASP w Petersburgu, Académie Julian w Paryżu i Monachium, gdzie zetknął się z Józefem Brandtem. Tworzył sceny rodzajowe z litewskich miasteczek i wsi, ukazujące targi, zaprzęgi końskie, pracę w polu, postacie chłopów, Żydów, szlachty zaściankowej.
Wydany pierwotnie w Wilnie w 1912 r. i wznowiony w 1928 r.  album z reprodukcjami rysunków oddaje jego styl i mistrzostwo ukazaniu dynamiki życia polskich kresów wschodnich.
Teka jest pozostałością po Bibliotece Towarzystwa Czytelni Ludowych, która działała w okresie międzywojennym w gmachu przy ul. Lipowej 28 obecnie Legionów. Nieliczne ocalałe z wojennej pożogi eksponaty stanowią nasze lokalne dziedzictwo kulturowe. Album z reprodukcjami został przekazany do zbiorów Towarzystwa Czytelni Ludowej przez Fundusz Kultury Narodowej, który został utworzony z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w 1928 roku. Jego ideą było wspieranie polskiej kultury i nauki. Fundusz w styczniu 1930 r. zakupił za kwotę 9000 zł od krewnego artysty 300 egzemplarzy "Rysunków Piórem", które następnie przekazano do instytucji kultury m.in. do Biblioteki TCL w Grudziądzu. Egzemplarz ze zbiorów Działu Naukowego Biblioteki Głównej jest sygnowany numerem 279, posiada pieczęć FKN i TCL. W katalogu Biblioteki TCL "Rysunki" sygnowane są numerem 7219.
Wystawa była prezentowana do 31 grudnia.

2019-07-18  "Świat na pocztówkach"
18 lipca w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy pocztówek z kolekcji Henryki Koperwas.
Deltiologia inaczej filokartystyka czyli hobby polegające na zbieraniu pocztówek od 36 lat zajmuje Henrykę Koperwas. Kolekcjonerka ma w swoich zbiorach ok. 4500 kart, zarówno z Polski, jak i z całego świata. Swój zbiór uzupełnia w czasie swoich wyjazdów turystycznych, a także korzysta z uprzejmości przyjaciół.
Karty można było oglądać w bibliotece do 30 sierpnia.
     

2019-07-08  Promocja książki Wiesława Hawełko
W poniedziałek 8 lipca odbyła się promocja najnowszej książki Wiesława Hawełko-Wizo "Facecje. W sowim lesie". Spotkanie miało mieć miejsce w "Letniej Czytelni", jednak z powodu niesprzyjającej aury przeniesiono je do Czytelni Czasopism. Autor zaprezentował zgromadzonym gościom wybrane facecje z tomiku oraz pokazał przepiękne zdjęcia autorstwa Ewy Grzeszczuk. Okładkę zaprojektowała Karolina Zaręba.

Wiesław Hawełko o swojej nowej książce:
Tym razem frywolnie i zabawnie. Wakacyjna kanikuła sprzyja rozrywce, dowcipowi i żartom.
Dżungla ludzka z jej przywarami, wadami, złośliwościami i podłości została zastąpiona bliżej niezidentyfikowanym lasem i jej mieszkańcami.
Jak autor pisze: „Wszelkie podobieństwo do osób fizycznych jest przypadkowe i niezamierzone. To czysta fikcja literacka”
i „Mądrej głowie dość dwie słowie”
Adam Mickiewicz

Wiesław Hawełko-Wizo - współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych. Od 2012 r. prowadzi stronę "Wizo-czyta". Dotychczas wydał drukiem m.in.: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie", "Słowa myślą kreślone", "To było wczoraj", "Po przedwieczny czas", "Cela".
     

2019-06-27  Fotografie Weroniki Drozd w Filii nr 13
Od 27 czerwca w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska odbyło się otwarcie wystawy fotografii Weroniki Drozd, uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego.

Weronika Drozd chciała pokazać, jak spędza wolny czas. Zaprezentowała fotografie, uwieczniające ważne dla niej chwile. Wyeksponowała osoby, które są jej najbliższe, oraz miejsca, które wraz z nimi zwiedziła. Kocha śpiewać. Ma już za sobą kilka koncertów ze świetnym zespołem. Podczas otwarcia ekspozycji sama wystąpiła wraz z grupą Tendo. Wśród występujących była również jedna z przedstawicielek zespołu Bel canto.
Fotografie Weroniki można było oglądać do 17 lipca.
     

2019-06-25  Spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską
W ramach projektu "Spotkanie na żądanie" w Bibliotece Miejskiej gościliśmy wrocławską pisarkę Agnieszkę Lingas-Łoniewską. Spotkanie odbyło się w poniedziałek 24 czerwca o godz. 18:00. Poprowadziła je Beata Kastner, redaktorka Magazynu Qltura.

Agnieszka Lingas-Łoniewska - autorka ponad 30 bestsellerowych powieści, stanowiących elektryzujący miks gatunkowy romansu, dramatu i sensacji. Kocha zwierzęta, ma cztery koty i psa. Zwana przez swoich czytelników Dilerką Emocji. Od lat prowadzi autorską akcję "Karma zamiast Kwiatka" i na licznych spotkaniach autorskich zbiera karmę dla zwierzaków, którą potem przekazuje do wrocławskich fundacji. W 2016 r. zajęła II miejsce w plebiscycie "Gazety Wrocławskiej" Kobieta Wpływowa, a od 2017 r. jest członkinią Kapituły Literackiego Debiutu Roku. W wolnym czasie, kiedy nie pisze (a zdarza się to czasami), kocha czytać i oglądać seriale kryminalne, jej pasją są także nordic walking i robótki ręczne.
Na spotkanie obowiązywały bezpłatne wejściówki.
     
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
    
        
   

2019-06-24  Wakacje w bibliotece
Przez całe wakacje dzieci uczestniczyły w zajęciach wakacyjnych organizowanych w placówkach Biblioteki Miejskiej.

Dział dla Dzieci i Młodzieży ul. Legionów 28
Zajęcia będą odbywać się poniedziałki w "Letniej Czytelni" w ogrodzie Biblioteki (w razie niepogody w Dziale dla Dzieci i Młodzieży)
godz. 11:00-13:00
24.06 – "O żyrafie co chrapała w szafie" – zajęcia literacko-plastyczne
     
01.07 – "Kolorowo, soczyście i zdrowo" – zajęcia literacko-plastyczne
     
08.07 – "Flamingowo i różowo" – zajęcia literacko-plastyczne
     
15.07 – "Wysoko, stromo i pięknie" – zajęcia literacko-plastyczne
     
22.07 – "O krokodylu znad Nilu" – zajęcia literacko-plastyczne
        
29.07 – "Jaki jestem piękny, ach…" – zajęcia literacko-plastyczne
     
05.08 – "Dobrze widzi się tylko sercem" – zajęcia literacko-plastyczne
    
12.08 – "I jak tu nie kochać psa?" – zajęcia literacko-plastyczne
                          
19.08 – "Talizmany szczęścia" – zajęcia literacko-plastyczne - ZAJĘCIA ODWOŁANE!

Dodatkowo 9 sierpnia zorganizowano zajęcia plastyczne w ramach Dnia Miłośników Książki.
     

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
W każdy czwartek od 4 lipca do 29 sierpnia (oprócz święta 15.08), godz. 12:00-14:00
"Kącik gier planszowych" – wspólne gry, zabawy dla dzieci młodszych i starszych
       
 

Filia nr 3 ul. Korczaka 23
godz. 11:00-13:00
25.06 – "Dzień indiański w bibliotece" – czytanie legend indiańskich i wykonywanie lalek
28.06 – "Zagubiona Dinopatia" – gra tematyczna związana z dinozaurami
02.07 – "Obrazki z kolorowej bibuły" – zajęcia plastyczne
05.07 – "Dzień kraju kwitnącej wiśni" – czytanie legend japońskich i wykonywanie lalek
20.08 – "Co wiemy o elfach" – gra tematyczna związana z bajkowymi skrzatami
23.08 – "Dzień kraju piramid" – czytanie legend egipskich i wykonywanie lalek
     
     
Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1                                                          
W każdy wtorek od 2 lipca do 13 sierpnia, godz. 12:00-14:00
Zajęcia plastyczne i gry edukacyjne dla dzieci
    
     
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33
godz. 16:00 
28.06 – Klub Przyjaciół Książki – zajęcia tematyczne, podczas których dzieci wysłuchują bajek, wierszy, wykonują prace plastyczne, biorą udział w zabawach, mogą podzielić się wrażeniami na temat czytanych książek, wypożyczyć lektury polecone przez bibliotekarza
     

Filia nr 8 ul. Łęgi 2
W czwartki 4 lipca; 1, 22 i 29 sierpnia, godz. 12:00-13:30
Zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci
   
   
   

Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
02.07, godz. 12:00 – "Mój robot" – zajęcia z nowej technologii prowadzone przez Pawła Plisa z Fundacji Kreatywny Umysł
     
09.07, godz. 11:00 – "Bezpieczne wakacje" – zajęcia prowadzone przez funkcjonariusza Straży Miejskiej
       
06.08, godz. 11:00 – Łamigłówki dla każdej główki
     
13.08, godz. 11:00 – "Ciekawostki Kuntersztyna" – spacer z przewodnikiem GTK Tadeuszem Rauchfleiszem
     
20.08, godz.11:00 – "Zrób to sam" – tworzymy własnoręcznie zabawkę
     
27.08, godz.11:00 – "Planszówkowy zawrót głowy" – tworzymy własne gry planszowe

W godzinach pracy bibliotek czytelnicy mogli korzystać z księgozbioru, komputerów, internetu oraz dostępnych gier.

2019-06-17  "Widoki Grudziądza"
Od 17 czerwca do 30 sierpnia w Czytelni Czasopism można było obejrzeć ekspozycję zbiorów ikonograficznych i wydawnictw związanych z naszym miastem.
Wystawa została przygotowana z okazji Dni Grudziądza. Prezentowany materiał ilustracyjny przedstawia panoramę miasta, wybrane ulice i ważniejsze obiekty architektoniczne. Znaczącą część ekspozycji stanowią polskie druki z pierwszej połowy XX wieku, wydawane w Grudziądzu, ukazujące miasto tamtego okresu. Wystawione są m.in. album fotograficzny "Królewskie Miasto Grudziądz" z 1932 r.; przewodnik turystyczny ks. Władysława Łęgi, "Grudziądz i okolica" z 1923 r.; czasopismo wydawane przez Wiktora Kulerskiego "Gość Świąteczny" z 1914 r.
Fotografie Grudziądza ilustrowały też wydawnictwa informacyjne jak "Przewodnik po Wystawie Miast i Związku Miast Polskich" z 1929 r. czy propagujące "piękno przyrody, pomniki pracy, zabytki dziejów - Cuda Polski" – "Morze i Pomorze" J. Smoleńskiego.
Uzupełnieniem ekspozycji jest zbiór oprawnych grafik przedstawiających miasto w dłuższej perspektywie czasowej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Czytelni Głównej oraz Czytelni im. Adama Wolnikowskiego.
2019-06-15  "Tu, gdzie jesteśmy"
W sobotę 15 czerwca odbył się spacer po najbliższej okolicy Filii nr 7 z przewodniczką turystyczną Jolantą Szulc. Chętni zebrali się w bibliotece przy ul. Chopina 33. Uczestnicy poznali historię osiedla Kawalerii Polskiej oraz pomniki umiejscowione w tym rejonie miasta. Na zakończenie w bibliotece odbył się koncert skrzypcowy uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu Lidii Stróżyk.
      

2019-06-14  Kiermasz wydawnictw grudziądzkich
13 i 14 czerwca w Bibliotece Miejskiej odbył się kiermasz wydawnictw grudziądzkich, zorganizowany z okazji Dni Grudziądza. Podczas kiermaszu dostępnych było wiele publikacji o Grudziądzu, albumów, przewodników, kalendarzy, roczników, broszur i widokówek. Do nabycia były nowe tytuły takie jak: "Grudziądz. Historia lotniska i zdjęć lotniczych miasta 1904-1945" Andrzeja Gawlaka, Włodzimierza Grabowskiego, Dawida Schoenwalda, "Grudziądz, jakim go widzę" Wiesława Hawełko i powieść "Jeszcze się kiedyś spotkamy" Magdaleny Witkiewicz.
13 czerwca kiermasz był czynny w godz. 9:00-14:00, natomiast 14 czerwca od 9:00 do 18:00.
     

2019-06-12  Wystawa "13&13"
12 czerwca w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy fotografii uczniów i nauczycieli szkoły Teb Edukacja Oddział w Grudziądzu. Swoje prace zaprezentowali: Natalia Becker-Dziadzio, Paulina Bonin, Zuzanna Cieślińska, Klaudia Czubkowska, Anna Hendrych, Aleksandra Hulewicz, Marek Jagielski, Maciej Kastner, Kamila Kojak, Natalia Mądrzejewska, Anna Mroczkowska, Julia Mroczkowska oraz Kuba Stajszczak. Fotografie można było podziwiać do 25 czerwca.

Maciej Kastner o wystawie:
"Kolekcja pokazuje różne podejście do fotografii, zarówno jej treści, jak i samej formy. W prezentowanej kolekcji  ujrzeć można klasyczne podejście do wykonywanych zdjęć, jak również zupełnie nowatorskie wykonanie prac. Projekt przeplata młodość i doświadczenie, teraźniejszość i przeszłość, biel, czerń i kolor, klasyczne techniki fotograficzne i cyfrową rzeczywistość. Zestawienie prac uczniów i nauczycieli to doskonała okazja do pokazania nieprzemijającego trwania fotografii jako dziedziny sztuki oraz jako rejestracji i interpretacji otaczającego nas świata. Kolekcja to dla widza doskonała okazja do zobaczenia i odpowiedzenia sobie na pytanie, dokąd zmierza dzisiejsza fotografia. Na wystawie trzynastu autorów zaprezentuje zupełnie odmienne podejście do budowania obrazu fotograficznego prezentując swoje prace w Filii biblioteki nr 13."
     

2019-06-08  "Letnia Czytelnia"
W sobotę 8 czerwca odbył się festyn czytelniczy, będący inauguracją projektu "Letnia Czytelnia", który otrzymał dofinansowanie w wysokości 10.000 zł ze środków Fundacji Santander Bank Polska S.A.
"Letnia Czytelnia", zlokalizowana w ogrodzie Biblioteki Miejskiej, była wyposażona w: przestrzenny namiot, stoliki, leżaki oraz kącik dla malucha. Do dyspozycji odwiedzających były książki, czasopisma z oferty bookcrossingowej, gry planszowe i edukacyjne.
Działalność "Letniej Czytelni" rozpoczęliśmy festynem czytelniczym, podczas którego zorganizowano szereg atrakcji m.in.:
- spektakl "Piernikowe potyczki" – Teatr Vaška z Torunia
- występy młodych artystów z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, III LO oraz z MDK w Bydgoszczy
- głośne czytanie
- konkurs malowania kredą
- warsztaty czerpania papieru, prowadzone przez pracowników grudziądzkiego Muzeum
- ozdabianie drewnianych skrzynek
- prezentacja lokalnego rękodzieła
- akcja uwalniania książek czyli bookcrossing
- rozgrywki gier planszowych.

W okresie wakacji (24 czerwca-19 sierpnia) w poniedziałki organizowano dwugodzinne zajęcia literacko-plastyczne oraz edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które prowadzili pracownicy Biblioteki. Harmonogram zajęć:
24.06 – "O żyrafie co chrapała w szafie" – zajęcia literacko-plastyczne
01.07 – "Kolorowo, soczyście i zdrowo" – zajęcia literacko-plastyczne
08.07 – "Flamingowo i różowo" – zajęcia literacko-plastyczne
15.07 – "Wysoko, stromo i pięknie" – zajęcia literacko-plastyczne
22.07 – "O krokodylu znad Nilu" – zajęcia literacko-plastyczne             
29.07 – "Jaki jestem piękny, ach…" – zajęcia literacko-plastyczne
05.08 – "Dobrze widzi się tylko sercem" – zajęcia literacko-plastyczne
12.08 – "I jak tu nie kochać psa?" – zajęcia literacko-plastyczne
19.08 – "Talizmany szczęścia" – zajęcia literacko-plastyczne - ZAJĘCIA ODWOŁANE!

Dodatkowo 9 sierpnia zorganizowano zajęcia plastyczne w ramach Dnia Miłośników Książki.
 
W pozostałe dni "Letnia Czytelnia" była dostępna dla wszystkich zainteresowanych w godzinach pracy Biblioteki Miejskiej. Odwiedzający mogli korzystać z dostępnych w bibliotece czasopism, książek i planszówek. Dla dzieci przygotowano kącik z materiałami plastycznymi. Z czytelni można było korzystać do 13 września.
    
     
     
     
 
Organizatorzy                                                             Partner
     
                           
2019-06-08  Konkurs na Facebooku
Biblioteka Miejska zorganizowała konkurs na Facebooku "Spotkanie na żądanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską". Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytanie: Agnieszka Lingas – Łoniewska nazywana jest Dilerką Emocji. Która z Jej książek wywołała w Tobie, drogi Czytelniku, największe emocje i dlaczego? Opisz nam te przeżycia w max. 6 zdaniach. Odpowiedzi należało przesyłać w wiadomości prywatnej na Fanpage Biblioteki. Konkurs trwał od soboty 08.06.2019 r. od godz. 00:01 do 17.06.2019 r. do godz. 23:59.
Spośród nadesłanych odpowiedzi wybraliśmy dwie najciekawsze. Nagroda w postaci bonu upominkowego o wartości 50 złotych oraz wejściówka na spotkanie z pisarką trafiły do: Martyny Włoszczyńskiej oraz Mileny Gutowskiej.
Konkurs zorganizowano w ramach projektu "Spotkanie na żądanie" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Regulamin konkursu

 "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"


Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
             
   
2019-06-05  Katarzyna Grochola w Grudziądzu
W ramach projektu "Spotkanie na żądanie" w Bibliotece Miejskiej gościła jedna z najpopularniejszych polskich pisarek Katarzyna Grochola. Spotkanie odbyło się w środę 5 czerwca o godz. 18:00. Poprowadziła je Beata Kastner, redaktorka Magazynu Qltura.

Katarzyna Grochola
zadebiutowała w 1997 roku, wydając powieść "Przegryźć dżdżownicę". Cztery lata później w księgarniach pojawiła się jedna z najgłośniejszych książek pisarki "Nigdy w życiu!". Na podstawie powieści powstał film w reżyserii Ryszarda Zatorskiego z Danutą Stenką i Arturem Żmijewskim w rolach głównych. Powieść przyniosła autorce nagrodę AS Empiku, a duża popularność publikacji przyczyniła się do wydania jej również w przekładach na języki obce (m.in. niemiecki, rosyjski, włoski i węgierski). "Nigdy w życiu!" otworzyła cykl powieściowy "Żaby i anioły". Kolejne jego części to: "Serce na temblaku",  "Ja wam pokażę!" oraz "A nie mówiłam!". Napisała kilka sztuk teatralnych i telewizyjnych, opublikowała kilka zbiorów opowiadań.
Jej książki sprzedały się w nakładzie blisko 5 milionów egzemplarzy, a każda z nich zajmowała najwyższe miejsca na listach bestsellerów. Jest laureatką licznych nagród, wielokrotnie uhonorowana została Bestsellerami Empiku w kategorii literatura polska, ostatnio za wydaną w 2016 roku powieść "Przeznaczeni". O jej popularności najlepiej świadczy raport Biblioteki Narodowej za lata 2000-2017, gdzie wśród najczęściej czytanych polskich autorów znalazła się w pierwszej trójce z Henrykiem Sienkiewiczem i Adamem Mickiewiczem.
Na spotkanie obowiązywały bezpłatne wejściówki.
     
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
    
        
   

2019-06-01  "Wybory 4 czerwca 1989"
Od 1 do 12 czerwca w holu Biblioteki Miejskiej można było oglądać wystawę zatytułowaną "Wybory 4 czerwca 1989".

W 30. rocznicę wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 r. w Bibliotece Miejskiej prezentowana jest wystawa okolicznościowa. Na holu zobaczyć można autentyczne materiały wyborcze Komitetu Obywatelskiego "Solidarność": ulotki i plakaty kandydatów na posłów i senatorów z okręgu wyborczego nr 99 województwo toruńskie: Witysława Wiktora Dys-Kulerskiego (wnuka Wiktora Kulerskiego), Alicji Grześkowiak i Stanisława Dębińskiego. Legalną prasę okresu reprezentują tytuły z dwóch stron barykady: opozycję demokratyczną pierwsze numery "Gazety Wyborczej" i "Tygodnika Solidarność"; stronę partyjno-rządową lokalne dzienniki "Gazeta Toruńska" i "Nowości". Z wydawnictw drugoobiegowych eksponowane są m.in. wydanie wyborcze grudziądzkiego "Biuletynu Informacyjnego Solidarność" czy toruński "Przegląd Pomorski".
Prezentowane materiały pochodzą ze zbiorów Działu Naukowego i Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej. Część z nich można przeglądać w formie cyfrowej na Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej: http://kpbc.umk.pl/publication/214313.
       

2019-05-30  Wystawa breloczków
30 maja w Filii nr 13 odbyło się otwarcie kolekcjonerskiej wystawy breloczków Wojciecha Chróścińskiego.

Wojciech Chróściński
to rodowity grudziądzanin, fotograf-amator. Swoje prace prezentował w kawiarni Staromiejskiej, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Grudziądzu, na wystawie pokonkursowej Grudziądz Foto 2017 w Galerii Akcent. Jego fotografie zostały wykorzystane jako ilustracja tomików poezji Marianny Chróścińskiej oraz Agnieszki Piórkowskiej.
Tym razem W. Chróściński zaprezentował w bibliotece kolejną swoją pasję, jaką jest kolekcjonowanie breloczków.
Wystawa była czynna do 28 czerwca.
     

2019-05-23  Spotkanie z Wiesławem Hawełko-Wizo
23 maja w Filii nr 1 przy ul. Nauczycielskiej 19 odbyło się spotkanie z Wiesławem Hawełko, autorem książki "Grudziądz, jakim go widzę". Publikacja zawiera osiemnaście esejów, które przedstawiają głębokie przemyślenia i refleksje autora na temat małej Ojczyzny - Grudziądza. 
  
Wiesław Hawełko-Wizo – współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych. Od 2012 r. prowadzi stronę "Wizo-czyta". Dotychczas wydał drukiem m.in.: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie", "Słowa myślą kreślone", "To było wczoraj", "Po przedwieczny czas", "Cela".
     

2019-05-23  Konkurs na Facebooku
Biblioteka Miejska zorganizowała konkurs na Facebooku "Spotkanie na żądanie z Katarzyną Grocholą". Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytanie (w maksymalnie 5 zdaniach): Która książka Katarzyny Grocholi najbardziej zapadła mi w pamięć i dlaczego? Odpowiedzi należało przesyłać w wiadomości prywatnej na Fanpage Biblioteki. Konkurs trwał od 23.05.2019 r. od godz. 00:01 do 29.05.2019 r. do godz. 23:59.
Spośród nadesłanych odpowiedzi wybraliśmy dwie najciekawsze. Ich autorkami były Anna Fabrykiewicz i Sylwia Leissa, które otrzymały nagrodę w postaci bonu upominkowego o wartości 50 złotych oraz wejściówkę na spotkanie z pisarką.
Konkurs zorganizowano w ramach projektu "Spotkanie na żądanie" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Regulamin konkursu

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
    
        
   

2019-05-22  Haft Temari - warsztaty
22 maja w Filii nr 8 na Rządzu gościliśmy Panie z Fabryki Nici "Ariadna" S.A. z Łodzi. Kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu Monika Sternik oraz Anna Baranowicz poprowadziły warsztaty ozdabiania techniką haft Temari. Sztuka wykonywania i dekorowania Temari pochodzi z Chin.
     

2019-05-20  Wystawa fotografii w Filii nr 13
20 maja w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy fotografii "Kulturalne foto-rozmowy".
"Kulturalne foto-rozmowy" to wystawa fotograficzna Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury, będąca podsumowaniem czwartego roku zajęć warsztatowych. Jest to spotkanie kilku pokoleń amatorów fotografii zakochanych w swoim mieście. Tematyka fotografii będzie dotyczyć spotkań od października do maja, realizowanych na terenie Grudziądza we współpracy z fotografami Joanną Zasadą i Remigiuszem Ratajczakiem. Zaprezentowane zostaną również fotografie wykonane prywatnie przez uczestników dzięki wskazówkom zdobytym podczas warsztatów.

Podczas warsztatów szczególny nacisk kładziony jest na tworzenie więzi między uczestnikami oraz włączanie do działań osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Każdego roku do współpracy zapraszane są: środowiska osób starszych działających w Radzie Senioralnej, w placówkach typu Domy Dziennego Pobytu, młodzież ucząca się zawodu fotograf w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 i młodzież działająca w fotograficznym kole zainteresowań w Zespole Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych w Grudziądzu. Spotkania osób, które łączy pasja do fotografii, są ponad pokoleniami i barierami. Ukoronowaniem całorocznych spotkań jest wystawa w maju, będąca dla wszystkich uczestników nagrodą; pokazująca, że amatorzy mogą być twórcami wydarzenia kulturalnego.
Wystawę można było oglądać w godzinach pracy biblioteki do 7 czerwca.
    

2019-05-17  Magdalena Witkiewicz w Grudziądzu
17 maja w Bibliotece Miejskiej gościliśmy Magdalenę Witkiewicz, promującą swoją najnowszą książkę "Jeszcze się kiedyś spotkamy". Jest to wzruszająca historia o różnych obliczach miłości wykradzionych wojnie, życiowych wyborach i rodzinnych tajemnicach, które mają większy wpływ niż nam się wydaje. Fabuła książki osadzona jest w przedwojennym Grudziądzu. Opowieść zainspirowana jest rodzinną historią pisarki.
Patronat honorowy nad książką objął Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Magdalena Witkiewicz - polska autorka, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów i studiów MBA. Z zawodu analityk marketingowy, specjalista od modeli ekonometrycznych, z pasji pisarka. Uwielbiana przez kobiety, od lat wzrusza i motywuje swoje czytelniczki, nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jej książki czytają kobiety na trzech kontynentach. W swych powieściach porusza trudne tematy samotności, poszukiwania sensu życia, dokonywania niełatwych wyborów, miłości. Nazywana specjalistką od szczęśliwych zakończeń, opowiada o poważnych sprawach w lekkim stylu. Pisze dla dzieci i dla dorosłych.
W 2014 roku Magdalena Witkiewicz reprezentowała Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Literatury Europejskiej w Hanoi. Jej powieść "Szkoła żon" wkrótce zostanie zekranizowana.
W maju 2017 roku jej powieść "Czereśnie zawsze muszą być dwie" była festiwalową premierą Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof. Została też Najlepszą Książką Roku 2017 portalu Lubimyczytac.pl.
     

2019-05-16  Wystawa malarstwa intuicyjnego
16 maja w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbył się wernisaż wystawy malarstwa intuicyjnego. Prezentowane obrazy można było podziwiać do 15 czerwca.
"Wystawa jest niepowtarzalna, ponieważ wyjątkowi są jej autorzy, którzy inspirowani chęcią zmian w swoim życiu skorzystali z techniki Vedic Art. Zgromadzone prace są efektem ubocznym procesu, który towarzyszył w transformacji każdej osoby. W Vedic Art. nie ma miejsca na końcową ocenę, tutaj skupiamy się na doświadczaniu bycia stwórcą na płótnie. Obcowanie z tą techniką czyni nasze zmysły elastycznymi, otwierając nas na bezmiar nieorganicznego kosmosu, którego jesteśmy cząstką. Vedic Art. pokazuje nam, że sztuka i życie jest jednym, a 17 zasad wedyjskich, z którymi pracuje się w trakcie kursu, sprawdza się w życiu codziennym."
- Magdalena Parzęcka -

Autorzy prac:
  • Marta Boraczyńska: "Vedic Art. to rewolucja, zerwanie tamy blokującej przepływ rzeki życia."
  • Daria Łuczak Leszka: "Vedic Art to tworzenie … to podróż w głąb siebie …to droga, która jest celem."
  • Agnieszka Nowicka: "Czym jest dla mnie Vedic Art? Pozwolił mi dostrzec to czego szukałam, a co było tak blisko..."
  • Katarzyna Agnieszka Panter: "Dla mnie Vedic Art jest procesem odkrywania własnej przestrzeni i miejscem bycia ze sobą."
  • Karolina Zaręba: "…Vedic Art był dla mnie jak gotowanie aromatycznej potrawy. Każda z zasad Wedyjskich była jak przyprawa, dzięki której mogłam jeszcze bardziej rozsmakować się w rzeczywistości, jaka mnie otacza."
  • Anna Siemińska: "Vedic Art jest dla mnie spotkaniem ze sobą, wyrażeniem siebie poprzez koło i kreskę, tego co w sercu i duszy… To cudowna przygoda, która nigdy się nie skończy."
  • Agata Płoszańska: "Vedic dla mnie to wymalowana farbami emocja, droga. To tworzenie w kolorach, kształtach, formach, które przez zabawę przenika do życia."
  • Magda Rydzińska: "Vedic Art pozwolił mi w ciszy i skupieniu pobyć bliżej siebie, bliżej prawdy."
     

2019-05-15  Nagroda dla bibliotekarki
Nasza koleżanka Maria Marczuk otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za zasługi dla rozwoju czytelnictwa i bibliotek. Serdecznie gratulujemy!
Doroczne nagrody zarządu województwa wręczono 12 zasłużonym bibliotekarzom podczas wojewódzkich obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, które miały miejsce w nowej siedzibie Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wąbrzeźnie. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wojewódzkich bibliotek publicznych w Bydgoszczy i Toruniu oraz reprezentacje gminnych i powiatowych książnic z całego regionu. Oprócz nagród marszałka województwa wyróżniający się bibliotekarze odebrali przyznane przez prezydenta RP Złote Medale za Długoletnią Służbę.

Maria Marczuk jest absolwentką Policealnego Studium Bibliotekarskiego. W zawodzie pracuje od 1983 roku. Pierwszą pracę podjęła w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łasin, zaś od roku 2004 została pracownikiem Biblioteki Miejskiej im. W. Kulerskiego w Grudziądzu, gdzie od 2005 r. pełni funkcję kierownika Filii nr 4.
W kierowanej przez siebie placówce organizuje szereg imprez czytelniczych: DKK, spotkania autorskie, wystawy, prelekcje, pogadanki, lekcje biblioteczne. Ściśle współpracuje z pobliskimi szkołami, przedszkolami na osiedlu organizując wspólne spotkania oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży. Organizuje także czas wolny młodym czytelnikom w ferie i wakacje letnie. Chętnie włącza się w organizację działań ogólnobibliotecznych: Narodowe Czytanie czy Noc Bibliotek. Podejmuje także współpracę z instytucjami miejskimi: organizuje kiermasze wydawnictw grudziądzkich podczas Jarmarku Mikołajkowego oraz bookcrossing podczas "Majówki na trawie". Jest aktywnym członkiem SBP.
   

2019-05-15  Dzień Niezapominajki - zajęcia odwołane
Z przykrością informujemy, że warsztaty plastyczne dla seniorów z okazji Dnia Niezapominajki, które miały się odbyć 15 maja o godz. 11:00 w Filii nr 14 w Mniszku, zostały odwołane.

2019-05-13 "Odjazdowy Bibliotekarz"
11 maja odbył się ósmy rajd rowerowy, zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy Bibliotekarz". W tym roku wyruszyliśmy do Okonina.
Wystartowaliśmy o godz. 10:00 sprzed gmachu głównego Biblioteki Miejskiej przy ul. Legionów 28. Około 33-kilometrowa trasa wiodła m.in. przez Linarczyk, Skarszewy, Plemięta do Okonina. Odwiedziliśmy bibliotekę, odbył się piknik, pieczenie kiełbasek oraz mecz koszykówki z lokalną drużyną.
       
         
ORGANIZATORZY:                                                                                                                  
                                                                
    
SPONSORZY LOKALNI:
            
 ul. Rapackiego 19                                    ul. Pańska 4         

Naszą rowerową imprezę wsparli również: Gminna Biblioteka Publiczna w Grucie, Sołectwo Okonin, Sołectwo Gruta, Masarnia Jana Neumanna z Gruty.

PARTNERZY:
  

2019-05-08  Spotkanie autorskie z Izabellą Klebańską
7-8 maja gościła u nas Izabella Klebańska, autorka książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek. W telewizji zadebiutowała w programie 5-10-15. Jest twórczynią programów telewizyjnych dla dzieci. Spotkania zostały zorganizowane w ramach Tygodnia Bibliotek.
Podczas spotkania autorka wprowadziła uczniów do świata muzyki, zapoznała z podstawowymi terminami muzycznymi. Dzieci m.in. odśpiewały gamę C-dur, rozwiązywały quiz ze znajomości instrumentów muzycznych, wysłuchały utworu granego na skrzypcach przez autorkę.
Filia nr 8
     
Dział dla Dzieci i Młodzieży
     

2019-05-07  "Majówka z kulturą i sztuką"
Filia nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska po raz kolejny przyłączyła się do projektu "Majówka z kulturą i sztuką", którego celem jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnością bezpłatnego skorzystania z oferty przygotowanej przez instytucje kulturalne regionu. 7 maja biblioteka zorganizowała imprezę integracyjną, podczas której odbyły się:
- warsztaty z filcowania, prowadzone przez uczniów Zespołu Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych (uczestnicy wykonali broszki na Dzień Matki);
- warsztaty z papieroplastyki - scrapbooking, które poprowadzi Pracownia Papieroplastyczno-Dekoratorska z Warsztatu Terapii Zajęciowej "TO-MY" (uczestnicy wykonali kartki z życzeniami na Dzień Matki).
Słodki poczęstunek dla wszystkich przygotowała Pracownia Kulinarno-Kelnerska z Warsztatu Terapii Zajęciowej "TO-MY". Oprawę muzyczną zapewnił zespół Tendo (uczniowie III LO).
     

2019-04-29  "Eko kodowanie"
Z okazji obchodzonego Światowego Dnia Ziemi, w Dziale dla Dzieci i Młodzieży zorganizowane zostały zajęcia pod hasłem "Eko kodowanie". 29 kwietnia brały w nich udział dzieci z Niepublicznego Przedszkola Puchatek. W świat postaw proekologicznych wprowadził przedszkolaków sympatyczny, zabawny i cały zielony Ekoświrek – tytułowy bohater bajki ekologicznej autorstwa Katarzyny Terechowicz. W ramach spotkania poprzez zabawy i doświadczenia z kodowaniem uczestnicy rozwijali zdolność analitycznego, logicznego oraz kreatywnego myślenia. Dzieci rozmieszczały i sprzątały śmieci według  wskazanej lub stworzonej samodzielnie formuły, układały kolorowe kosze na odpady kierując się instrukcją i odszyfrowywały przyjazne środowisku hasła. Wcielały się w role rozmaitych surowców wtórnych poruszających się po kratownicy, zgodnie z zaleceniami koleżanek i kolegów koderów, celem poznania drogi recyklingu poszczególnych materiałów. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z wykonaniem wszystkich zadań i w nagrodę każde dziecko otrzymało tytuł i odznakę eko dzieciaka.
     

2019-04-25  "Cyfrowy senior"
W kwietniu rozpoczęliśmy cykl działań edukacyjno-warsztatowych "Cyfrowy senior", które były skierowane do osób w wieku 50+. Spotkania, organizowane w ramach projektu "Biblioteka Przyjazna Seniorom", odbywały się w Bibliotece Miejskiej w ostatni czwartek miesiąca o godz. 14:00. Tematyka spotkań dotyczyła m.in. internetowych źródeł informacji, usług on-line bibliotek, zasobów cyfrowych i digitalizacji. Celem projektu było podniesienie kompetencji komputerowych i internetowych osób w wieku 50+.

Harmonogram kolejnych spotkań przedstawia się następująco:
25.04 - spotkanie organizacyjne
30.05 - Internet / przeglądarki / wyszukiwarki
27.06 - Biblioteka w Internecie / strona www / katalogi / szukam książki
26.09 - Biblioteki cyfrowe / Academica / Ibuk Libra / FBC …
31.10 - Digitalizacja / pracownia / sprzęt skanery - oprogramowanie - procesy
28.11 - Digitalizacja / pracownia / aparat fotograficzny / grafika rastrowa podstawy
19.12 - Audiobooki, ebooki, multimedia w Internecie, muzyka i film - kultura w Internecie
     

2019-04-25  Wizyta bibliotekarek w "Dobrym Przedszkolu"
Pani Danusia i Pani Ala, bibliotekarki z Działu dla Dzieci i Młodzieży, odwiedziły "Dobre Przedszkole", gdzie zaprezentowały program artystyczny o wścibskości. Najmłodsi wysłuchali zabawnych utworów Doroty Gellner pod wspólnym tytułem "Wścibscy". Liczne rekwizyty pozwoliły uświadomić dzieciom, że wścibstwo to nic dobrego. Nadmierna ciekawość może doprowadzić do przerostu: uszu, oczu, a nawet nosa. Wszyscy świetnie się bawili w głuchy telefon czy podglądanie przedmiotów przez dziurkę od klucza.
     

2019-04-25  GBO 2019 - wyniki
25 kwietnia ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Z radością informujemy, że projekt "Biblioteka dla każdego" został wybrany do realizacji! Serdecznie dziękujemy za oddane przez Państwa głosy!
Dzięki dofinansowaniu z GBO zorganizujemy dla mieszkańców spotkania autorskie i przedstawienia teatralne; zakupimy nowości wydawnicze oraz sprzęt niezbędny do realizacji działań kulturalno-edukacyjnych. Wnioskodawcą zadania był Piotr Rohde.
2019-04-23  Ekspozycja "Tłocznie polskie XVI stulecia"
Od 23 kwietnia do 15 maja w Czytelni Czasopism prezentowano ekspozycję "Tłocznie polskie XVI stulecia: monografie i podobizny zasobów drukarskich". Reprodukcje drzeworytów drukarni Floriana Unglera zostały wydane nakładem Ossolineum w cyklu "Polonia Typographica Saeculi Sedecimi".
Działalność wydawnicza tej krakowskiej oficyny ma dla polskiej kultury i książki znaczenie szczególnie. W 1513 r. Florian Ungler wydał pierwszą książkę drukowaną w języku polskim "Raj duszy". Z jego pras drukarskich wyszło w sumie 168 pozycji, w tym kilka autorstwa związanego z Grudziądzem Jana Dantyszka. Warsztat typograficzny Unglera na ekspozycji w bibliotece reprezentują drzeworyty ilustrujące druki tłoczone w latach 1510-1516. Grafiki w większości przedstawią motywy chrystologiczne, a także heraldyczne i astronomiczne.
Prezentowane tablice pochodziły ze zbiorów Działu Naukowego Biblioteki Miejskiej.
       

2019-04-19  Podsumowanie ankiet oraz happeningów
W ramach projektu "Spotkanie na żądanie" zakończyliśmy podliczanie ankiet oraz głosów zebranych podczas 2 happeningów w Alfie. Ankietowani odpowiedzieli na pytanie, z jakim autorem polskim chcieliby się spotkać.
W sondażach uczestniczyło ponad 700 osób. Wytypowano aż 233 nazwiska polskich pisarzy. Przedstawiamy ranking najpopularniejszych autorów w czterech kategoriach:

Kryminał / sensacja
1)    Mróz Remigiusz – 135
2)    Bonda Katarzyna – 65
3)    Lingas-Łoniewska Agnieszka – 43
4)    Puzyńska Katarzyna – 42
5)    Czornyj Max – 39
6)    Miszczuk Katarzyna Berenika – 30
7)    Miłoszewski Zygmunt – 26
8)    Klejzerowicz Anna – 12
9)    Chmielarz Wojciech – 11
10)  Krajewski Marek – 10

Literatura obyczajowa
1)    Grochola Katarzyna – 59
2)    Witkiewicz Magdalena – 29
3)    Michalak Katarzyna – 28
4)    Cieluch Monika – 27
5)    Tokarczuk Olga – 20
6)    Bator Joanna – 13
7)    Grabowska Ałbena – 12
8)    Jax Joanna – 12
9)    Mirek Krystyna – 12
10)  Twardoch Szczepan – 12

Literatura faktu
1)    Wojciechowska Martyna – 45
2)    Szczygieł Mariusz – 44
3)    Wołoszański Bogusław – 19
4)    Górski Artur – 13
5)    Tochman Wojciech – 12
6)    Pawlikowska Beata – 12
7)    Kopińska Justyna – 9
8)    Łazarewicz Cezary – 8
9)    Grzebałkowska Magdalena – 7
10)  Stasiuk Andrzej – 7

Inne
1)    Sapkowski Andrzej – 36
2)    Pilipiuk Andrzej – 11
3)    Cejrowski Wojciech – 10
4)    Kasdepke Grzegorz – 7
5)    Hendel Paulina – 6
6)    Nosowska Katarzyna – 5
7)    Cherezińska Elżbieta – 5
8)    Lew-Starowicz Zbigniew – 5
9)    Kisiel Marta – 4
10)  Kuczok Wojciech – 4
11)  Kościelski Krzysztof – 4
12)  Malec Kamila – 4
13)  Nowak Ewa – 4
14)  Raczek Tomasz – 4
15)  Smoleński Paweł – 4

W pierwszej kolejności zaprosimy tych autorów, którzy zdobyli największą liczbę głosów w danej kategorii. W momencie, gdy nie uda nam się zorganizować spotkania ze zwycięzcą danego gatunku literackiego - z przyczyn od nas niezależnych - zaprosimy kolejną osobę z listy. Spotkania autorskie zostaną zorganizowane w okresie od maja do listopada 2019 roku. Łącznie rozdamy 500 wejściówek.

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
    
        
   

2019-04-19  Konkurs "Wiosenna krzyżówka dla Seniora"
Od 18 marca do 19 kwietnia grudziądzanie 60+ uczestniczyli w zabawie szaradziarskiej "Wiosenna krzyżówka dla Seniora". 23 kwietnia w Światowy Dzień Książki rozstrzygnięto konkurs.
W Wypożyczalni Głównej na ul. Legionów 28 dostępna była krzyżówka, którą należało wypełnić i podać prawidłowe hasło, a także odpowiedzieć na pytanie otwarte. Spośród wielu odpowiedzi wybraliśmy trzy najciekawsze. Laureatkami tej edycji zostały Panie:
1. Bożena Majchrowska,
2. Maria Woźniak,
3. Wanda Baczyńska.
Gratulujemy wygranej i zapraszamy po odbiór nagród, które ufundował Poseł na Sejm RP, pan Tomasz Szymański.
Zabawę zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka Przyjazna Seniorom".
Regulamin konkursu
   

2019-04-15  Wystawa fotografii Mireli Dziedziech
15 kwietnia w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbył się wernisaż wystawy fotografii Mireli Dziedziech. Prace można było podziwiać do 17 maja. Wystawę zorganizowano w pierwszą rocznicę śmierci Artystki.

Mirela Dziedziech
(1970-2018) była malarką z powołania, fotografowała przy okazji. Fotografia służyła Jej jako rodzaj szkicownika. Fotografowała, by później przenieść na płótno, to co zaobserwowała, zapamiętała i sfotografowała. Nie znaczy to, że fotografia nie sprawiała Jej przyjemności, potrafiła bawić się tym, co robi i wydobywać w swoich zdjęciach niewidoczne na pierwszy rzut oka szczegóły.
Strona Mireli Dziedziech: www.mirela.misiadam.pl/
     

2019-04-13  Warsztaty kreatywne
W sobotę 13 kwietnia Filia nr 14 zorganizowała pierwsze kreatywne warsztaty rodzinne. Za pomocą kreatywnych drucików dzieci wraz z opiekunami wykonywały m.in. kurczaczki i zajączki.
     

2019-04-11  Prelekcja Mariusza Żebrowskiego
11 kwietnia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 po raz kolejny odbyła się prelekcja grudziądzkiego historyka Mariusza Żebrowskiego pt. "Duchy i upiory Słowiańszczyzny". Po raz pierwszy prelekcja została wygłoszona w bibliotece 5 marca. Na życzenie czytelników zorganizowano ją po raz kolejny, tym razem w godzinach popołudniowych.
  

2019-04-09  "Biblioteka Przyjazna Seniorom"
9 kwietnia w Filii nr 13 odbyło się spotkanie dla aktywnych seniorów, podczas którego została przedstawiona działalność Grudziądzkiej Rady Seniorów. O inicjatywach Rady opowiedziała Danuta Strzechowska-Micorek.
Zgromadzeni seniorzy wysłuchali prelekcji Krystyny Borucińskiej "Kazimiera Iłłakowiczówna - poetka, działaczka, sekretarka Piłsudskiego". Prelegentka zaprezentowała również swoje publikacje oraz prace zwane "borutkami".
Czytelniczka filii Krystyna Murawska wyrecytowała kilka wierszy z autorskiego tomiku "Pamiętnik zapisany w pamięci".
     

2019-04-04  Zajęcia wielkanocne
4 kwietnia w bibliotece na Rządzu odbyły się zajęcia nawiązujące do Wielkiej Nocy. Dzieci z Przedszkola "Kraina Marzeń" wykonały kartki świąteczne i posłuchały opowiadania o Zajączku Wielkanocnym.
     

2019-04-02  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz urodziny duńskiego pisarza i poety Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji w bibliotekach organizowano zajęcia dla małych czytelników.
Filię nr 8 odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego na Rządzu. Zuchy i Krasnale wysłuchały baśni "Brzydkie kaczątko", recytowały wierszyki oraz śpiewały piosenki.
     
W Filii nr 7 odbyły się zajęcia literackie. Placówkę odwiedzili pierwszoklasiści z pobliskiej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Uczniowie uczestniczyli w zabawach literackich takich jak: rozsypanka wyrazowa, głuchy telefon, układanie książek od najmniejszej do największej, rozwiązywanie zagadek. Dzieci dowiedziały się jaka jest droga powstania książki oraz wysłuchały fragmentu z "Panny Kreseczki" Wandy Chotomskiej.
     

2019-04-02  Zajęcia edukacyjne z okazji obchodów Grudziądzkiego Roku Błękitnej Pamięci
Jaki kolor ma wolność? Dla każdego Polaka na pewno biały i czerwony, a dla Grudziądzanina – dodatkowo błękitny. Barwa błękitna związana jest z kolorem mundurów żołnierzy, którzy wkroczyli do Grudziądza 23 stycznia 1920 roku, na znak powrotu naszego miasta do Macierzy.
Dział dla Dzieci i Młodzieży rozpoczął właśnie obchody 100. rocznicy tego wzniosłego wydarzenia i proponuje uczniom szkół podstawowych zajęcia edukacyjne pt. "Wolność w kolorze błękitu". Choć to niełatwe treści, młody odbiorca poprzez zabawę jest w stanie zrozumieć, jak ważna jest wolność i polskość dla każdego Polaka. Uczniowie uczestniczą w godzinnej lekcji historii, tak jakby sami byli uczestnikami wydarzeń w owym czasie. Mają okazję wcielić się w role budowniczych cytadeli. Biorą udział w szturmie wojsk napoleońskich na pruskie oddziały stacjonujące w twierdzy w 1807 roku. Poprzez liczne zabawy, niosące wiele radości i emocji, dzieci mogą przekonać się, że historia może być ciekawa, zwłaszcza takiego miasta jakim jest Grudziądz. Nasze miasto jest piękne, chociaż wiele przeszło i wszyscy wiedzą, że trzeba o nie dbać. Uczestnicy w pełni świadomi, powtarzali słowa: "Grudziądz dzisiaj wolny mamy i nikomu go nie oddamy!"
     

2019-03-25  "Spotkanie na żądanie"
Biblioteka Miejska w Grudziądzu pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 14.700 zł na realizację projektu "Spotkanie na żądanie".
W ramach zadania zorganizujemy cztery spotkania autorskie. Ich bohaterowie zostaną wyłonieni na podstawie dwóch akcji happeningowych oraz ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Grudziądza. Dodatkowym działaniem będą konkursy na Facebook’u.
Badania ankietowe przeprowadziliśmy w okresie od 25 marca do 5 kwietnia. Kwestionariusz ankiety można było wypełnić wirtualnie poprzez stronę internetową grudziądzkiej książnicy oraz Facebook’a, a także w formie papierowej w placówkach bibliotecznych, szkołach, domach dziennego pobytu. Pozwoliło nam to na określenie preferencji czytelniczych i zorganizowanie pod tym kątem zaplanowanych w projekcie spotkań autorskich.
Kolejnymi działaniami były dwa happeningi w Centrum Handlowym Alfa. Akcje zrealizowano 26 i 30 marca w godz. 12:00-18:00. Bibliotekarze zachęcali grudziądzan do wytypowania ulubionych pisarzy polskich, którzy staną się gośćmi późniejszych spotkań. Podczas happeningu propagowano ideę bookcrossingu. Każdy uczestnik miał możliwość wyboru udostępnionych przez nas książek.
       
Wyniki ankiety oraz akcji happeningowych opublikowano na stronach internetowych Biblioteki Miejskiej. Następnie rozpoczęliśmy przygotowania do organizacji spotkań autorskich. Spośród zebranych nazwisk z każdej kategorii sporządzono ranking najpopularniejszych autorów. W pierwszej kolejności zaprosiliśmy tych, którzy zdobyli największą liczbę głosów w danej kategorii. W momencie, gdy nie udało nam się zorganizować spotkania ze zwycięzcą danego gatunku literackiego - z przyczyn od nas niezależnych - zapraszaliśmy kolejną osobę z listy. Spotkania autorskie odbędą się w okresie od maja do listopada 2019 roku. Rozdysponujemy na nie 500 wejściówek.
Przed każdym spotkaniem zostanie ogłoszony konkurs na Facebook’u związany z twórczością danego pisarza. Spośród osób, które wezmą udział w konkursie, zostanie wyłonionych dwoje zwycięzców. Laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody i wejściówki na spotkanie.
Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w projekcie!

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
    
        
     

2019-03-25  Wystawy wielkanocne
25 marca w Filii nr 1 na Lotnisku wyeksponowano dekoracje wielkanocne przygotowane przez czytelników biblioteki.
        

27 marca odbyło się otwarcie wystawy świątecznej w Filii nr 13. Większość ozdób, wystawionych w bibliotece, wykonali pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu z ul. Piłsudskiego i z Lotniska, ale były także ozdoby przygotowane przez czytelników filii oraz utalentowanych mieszkańców Grudziądza.
     

Od 3 kwietnia w Filii nr 8 na Rządzu dostępna była wystawa wielkanocna, na której zaprezentowano prace Grażyny Adrych, Teresy Głowackiej oraz Anny Treichel.
   
Wystawy można było oglądać w godzinach pracy bibliotek do 19 kwietnia.

2019-03-25  Głosowanie w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego
Od 25 marca do 6 kwietnia zachęcaliśmy grudziądzan do głosowania na zadanie ogólnomiejskie nr 2/2019 "Biblioteka dla każdego". Głosowanie odbywało się przez Internet na stronie gbo.grudziadz.pl oraz w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie miasta.
Projekt składa się z 3 grup zadań. Pierwsza obejmuje organizację różnego rodzaju imprez, np. spotkań autorskich, koncertów czy przedstawień teatralnych. Druga grupa zadań to zakup nowości wydawniczych dla poszczególnych placówek. Trzecia grupa to zakup sprzętu potrzebnego do działalności kulturalno-edukacyjnej, np. multimedialnego, drukarek oraz zakup krzeseł, stojaka do krzeseł i wózka bibliotecznego w Filii nr 4. Środki z GBO planuje się rozdzielić następująco:
Grupa 1:
- spotkania autorskie w Dziale dla Dzieci Biblioteki Miejskiej i Filii nr 11
- przedstawienia teatralne w Filii nr 3, 8 i 13
- koncert w Filii nr 13
Grupa 2:
- zakup książek dla Filii nr 1, 7, 8 oraz książek medycznych dla Filii nr 11
Grupa 3:
- rzutnik i drukarka ze skanerem dla Filii nr 3
- drukarka ze skanerem dla Filii nr 8
- sprzęt multimedialny (ekran + rzutnik) dla Filii nr 14
- gry planszowe dla Filii nr 14
- krzesła, stojak do krzeseł i wózek biblioteczny dla Filii nr 4.
Działania w ramach grupy 1 uatrakcyjnią ofertę kulturalno-edukacyjną grudziądzkich bibliotek, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych czytelników. Zorganizowanie spotkań autorskich i spektakli teatralnych ma za zadanie ukazanie biblioteki jako szeroko pojętej instytucji kultury, w której można nie tylko wypożyczyć książkę, ale także spotkać ciekawych ludzi czy wziąć udział w przedstawieniu. Celem drugiej grupy zadań jest wzbogacenie księgozbioru placówek bibliotecznych w większą liczbę nowości wydawniczych. W efekcie wzrośnie liczba wypożyczanych książek oraz liczba czytelników. Zakup sprzętu pozwoli na uatrakcyjnienie zajęć kulturalno-edukacyjnych oraz da możliwość wprowadzenia nowych usług, np. skanowanie materiałów bibliotecznych. Gry planszowe dla dzieci i dorosłych dla Filii nr 14 urozmaicą jej ofertę, co pozwoli na przyciągnięcie nowych użytkowników.
Wnioskodawca: Piotr Rohde
2019-03-22  Spektakl w bibliotece
22 marca w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej został wystawiony spektakl "Bunt czarownic w krainie bajek" w wykonaniu Teatru Rodzinnego w Grudziądzu. Przedstawienie opowiada o zbuntowanych czarownicach, które postanawiają zepsuć szczęśliwe zakończenia kilku znanych powszechnie bajek. Spektakl wbrew pozorom nie jest skierowany do małych dzieci, lecz do widzów obojga płci powyżej 12. roku życia. Autorem i reżyserem przedstawienia jest Krzysztof Rotnicki.
     

2019-03-19  Ekspozycja malarstwa Teresy Głowackiej
Od 19 marca w Filii nr 8 na osiedlu Rządz czynna była ekspozycja malarstwa Teresy Głowackiej. Obrazy można było podziwiać do 15 kwietnia.

Teresa Głowacka jest samoukiem, swoje prace maluje farbami akrylowymi. Jest mieszkanką osiedla Rządz. Tematyką malarstwa jest martwa natura, przyroda.
   

2019-03-13  Spotkanie z poezją Rafała Mroza
13 marca br. w Filii nr 13 odbyło się spotkanie z poezją Rafała Mroza, który promował debiutancki tomik pt. "Krzyk". Autor pisze głównie o emocjach targających życiem człowieka w sposób prosty i przystępny, nie bojąc się języka, który uchodzi za wulgarny. Wojownik w walce z imperatywem kategorycznym - jak mówi o sobie.

Rafał Mróz
- literat urodzony 22 listopada 1979 roku w Grudziądzu. Zaczął pisać w szkole podstawowej, zafascynowany poezją Wojaczka, Bukowskiego i Jesienina, za arcymistrza mając jednak Herberta. Kiedyś wagabunda, zjeździł autostopem prawie całą Polskę. Spędził ponad dekadę na emigracji, by ponownie osiąść w rodzinnym mieście. Jest członkiem Grudziądzkiej Grupy Literackiej "Kwadryga".
Więcej informacji oraz prezentacja utworów na stronie autora: www.rafalmroz.pl .
     

2019-03-11  "Pomorski szlak kopernikowski"
Od 11 marca do 19 kwietnia w Czytelni Czasopism prezentowano cykl akwafort Cecylii Wiśniewskiej. Grafiki przedstawiały obiekty architektoniczne miast związanych z życiem i działalnością  Mikołaja Kopernika m.in. Toruń, Chełmno, Grudziądz, Malbork, Elbląg, Gdańsk. Akwaforty pochodziły z teki "Pomorski szlak kopernikowski", wydanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Grudziądzu z okazji obchodów 500. urodzin Mikołaja Kopernika oraz 450. rocznicy pobytu astronoma w Grudziądzu. Ekspozycja została przygotowana z okazji Dni Kopernikowskich.

Cecylia Wiśniewska (1928-1999)
Urodziła się 14.09.1928 r. w Grudziądzu. Tam spędziła dzieciństwo i młodość oraz ukończyła Liceum Humanistyczne. W latach 1948-53 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie osiadła na stałe po ukończeniu studiów. Kierowała Gabinetem Sztuki Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Swoje prace graficzne zamykała w cyklach tematycznych, m.in.: "Pomorze", "Grudziądz", "Toruń", "Pomorski szlak kopernikowski". W latach 1960-61 brała udział w rejsach po Morzu Śródziemnym i do Afryki Zachodniej, co zaowocowało serią grafik z Turcji, Egiptu, Libii, Tunisu, Grecji, Włoch. Artystka stosowała metalowe techniki trawione - akwafortę i akwatintę, suchą igłę, eksperymentowała z metodą tzw. odprysku i obróbką kliszy metalowej. Tworzyła także grafikę użytkową - ilustracje, okładki do książek dziecięcych, plakaty. Wielokrotnie wystawiała w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się w wielu zbiorach polskich i zagranicznych m.in.: Ossolineum we Wrocławiu, Biblioteki PAN w Kórniku, British Museum w Londynie i Bibliotheque Nationale w Paryżu.
          

2019-03-11  Spotkanie autorskie z Karoliną Kowalską
11 marca w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska odbyło się spotkanie autorskie z Karoliną Kowalską, autorką książki "Córka kwiaciarza".

Karolina Kowalska ma 18 lat. Pierwszą książkę wydała dwa lata temu. Jest uczennicą brodnickiego liceum o profilu medialno-dziennikarskim, a swoją przyszłość wiąże z pisarstwem. Interesuje się literaturą, muzyką i rysunkiem.
Autorka o powstaniu powieści:
"Chęć napisania książki przyszła do mnie po lekturze "Doliny szkieletów". Jest to książka o zupełnie odmiennej tematyce, ale właśnie ona natchnęła mnie do pisania. Początkowo pisałam wiersze, ale to mi nie wystarczało. Przyszedł moment, kiedy powiedziałam "chcę napisać książkę". Jednego wieczoru napisałam krótkie opowiadanie, następnego dnia, dopisałam kolejne strony i tak się zaczęło. Moja powieść początkowo miała być romansem, w trakcie pisania przerodziła się w przygodę, a następnie w pełen szaleńczego tempa kryminał."
     

2019-03-07  Poezja miłosna z okazji Dnia Kobiet
7 marca w Filii nr 7 przy ulicy Chopina 33 zorganizowano spotkanie poetyckie. Reżyser Krzysztof Rotnicki zaprezentował utwory miłosne poetów polskich oraz europejskich. Było to pierwsze w tym roku spotkanie w ramach projektu "Biblioteka Przyjazna Seniorom".
     

2019-03-06  "Najlepsza drużyna to moja rodzina"
Tematem nowych zajęć literackich w Dziale dla Dzieci i Młodzieży jest rodzina. O rozpaczliwych poszukiwaniach rodziny przez małego jeża spod miasta Zgierza, opowiada inscenizacja na podstawie utworu Wandy Chotomskiej. W końcu ten mały zwierzak znajduje szczęście w domku pod jeżyną razem z żoną najeżoną i rodziną. Odtąd już nigdy nie jest smutny, smętny i markotny.
Dzieci często mają świadomość, że rodzina jest ważna, że trzeba o nią dbać i pielęgnować wzajemne więzy. To bliscy, na których można liczyć oraz dobrze się z nimi czuć. Właśnie taką rodzinną, radosną atmosferę można było odczuć podczas zajęć w bibliotece. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7, pokonując przeszkody, miały okazję podążać śladami jeża do miasta Zgierza. Zbierały też jeżową rodzinę. Najwięcej emocji przyniosła zabawa "Wygraj rodzinę", podczas której wyłoniona została rodzina składająca się z zupełnie przypadkowych osób.
Zajęcia przyniosły najmłodszym wiele radości, a na zakończenie wszyscy przyrzekli, że po powrocie do domu, przypomną swoim najbliższym, jak są dla nich ważni. 
     

2019-03-05  Prelekcja Mariusza Żebrowskiego
5 marca w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyła się prelekcja grudziądzkiego historyka Mariusza Żebrowskiego pt. "Duchy i upiory Słowiańszczyzny".
     

2019-03-01  "W krainie polarnego misia"
1 marca w Filii nr 4 zorganizowano zajęcia edukacyjne zatytułowane "W krainie polarnego misia". Uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej nr 4 dowiedzieli się, gdzie leży Arktyka i Antarktyda oraz jakie żyją tam zwierzęta. Dzieci uczestniczyły w zabawach takich jak: przemieszczenie się z jednego lądu na drugi z "pingwinim" jajem, rozwiązywanie krzyżówki, gra planszowa "uwolnij pingwina".
     

2019-02-28  Prelekcja Krystyny Borucińskiej
28 lutego w Filii nr 3 na Strzemięcinie odbyła się prelekcja Krystyny Borucińskiej na temat powrotu Grudziądza w granice Rzeczypospolitej. Pisarka zaprezentowała utwory z "Grudziądzkich szkiców poetyckich" m.in.: "Powrót do Macierzy", "Ballada o Mikołaju z Ryńska". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 15.
     

2019-02-22  Promocja książki oraz wystawa malarstwa
22 lutego w Filii nr 8 na Rządzu odbyła się promocja książki Wiesława Hawełko-Wizo "Grudziądz, jakim go widzę" oraz wystawa malarstwa Michała Hawełko. Ekspozycję można było oglądać do 14 marca.

Wiesław Hawełko-Wizo – współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych. Od 2012 r. prowadzi stronę "Wizo-czyta". Jest autorem tomików poezji: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie", "Słowa myślą kreślone", "To było wczoraj", "Po przedwieczny czas", "Cela". Jego wiersze ukazały się również w almanachach m.in.: "Almanach Członków Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej ŚWIT", "Myśli malowane podczerwienią", "Fraszki i słowne igraszki".

Michał Hawełko – przygodę z malarstwem rozpoczął w 1998 roku. Maluje głównie martwą naturę i pejzaże techniką olejną oraz pastelami. Swoje prace prezentował na wielu przeglądach twórczości artystycznej m.in.: Triennale Jednego Dzieła, Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych w Grudziądzu, Międzynarodowym Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, a także na wystawach indywidualnych.
     

2019-02-21  Wieczór poezji Barbary Stajkowskiej
21 lutego w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbył się wieczór poezji Barbary Stajkowskiej, podczas którego autorka promowała najnowszy tomik "Drzewa życia mego owoce".

Barbara Stajkowska jest rodowitą grudziądzanką, autorką wierszy. Jej utwory prezentowane były na antenie Radia PIK, a także publikowane w prasie, almanachach. Wydała dwa zbiory poezji: "Odrodzone niebo" (2018) i "Drzewa życia mego owoce" (2019). Była członkiem Klubu Literackiego przy Grudziądzkim Towarzystwie Kultury, a także członkiem Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka" i Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT". Lubi dobre kino, ambitną prozę, ogrody. Interesuje się nauką o społeczeństwie i psychologią. Kocha poezję i rodzinne miasto Grudziądz.
     

2019-02-21  "Z książką zdrowiej"
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu otrzymał ponad 200 nowych książek w ramach akcji "Z książką zdrowiej". Pozyskany księgozbiór został przekazany do Filii nr 11 Biblioteki Miejskiej, mieszczącej się w szpitalu. Placówka służy głównie personelowi lecznicy oraz hospitalizowanym. Swoje zbiory udostępnia od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15. Codziennie pomiędzy godziną 11 a 13 bibliotekarz dostarcza chorym książki bezpośrednio na oddziały. Ze zbiorów mogą korzystać również pozostali mieszkańcy miasta.

Projekt "Z książką zdrowiej" objął prawie 500 szpitali z oddziałami dziecięcymi lub onkologicznymi, a na półki bibliotek trafiły m.in. powieści obyczajowe, kryminały, biografie oraz literatura dla młodszych i starszych dzieci. Pomysłodawcami akcji są: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowy Instytut Wydawniczy.
     

2019-02-15  Spotkanie autorskie z Moniką Wiśniewską
15 lutego w Filii nr 13 gościła Monika Wiśniewska, autorka książki "Polska dziewczyna. W pogoni za angielskim snem".

Monika Wiśniewska
urodziła się w Grudziądzu w 1979 r. Po kilku latach przeprowadziła się z rodziną do Chełmży. Jest nauczycielką języka angielskiego z tytułem magistra. Wyjechała do Anglii w roku 2004, krótko po tym, jak Polska weszła do Unii Europejskiej i zaczęła pracować od podstaw kariery zawodowej, aby w końcu zostać odnoszącą sukcesy specjalistką w dziedzinie rozwoju biznesu i marketingu. W roku 2018 napisała i wydała swoją pierwszą książkę "Polska dziewczyna. W pogoni za angielskim snem". W swoich wspomnieniach odważnie ujawniła trudną rzeczywistość, z którą miała do czynienia, gdy przybyła do Anglii jako emigrantka. Podzieliła się także niezliczoną ilością refleksji na temat życia, miłości i związków. Opisała w niej swoją podróż do samopoznania, wykorzystując przykłady z własnych doświadczeń życiowych, pokazując tym samym, że każdy może poczuć bezwarunkową miłość do siebie oraz cieszyć się spokojem ducha i szczęściem. Obecnie mieszka koło Windsoru w Wielkiej Brytanii.
Strona autorki:
https://monikawisniewskaauthor.com/
     

2019-02-07  "Sekretne życie prac z szuflady"
7 lutego w Bibliotece Miejskiej odbył się wernisaż VIII edycji wystawy z cyklu "Prezentacje", organizowanej we współpracy z Liceum Plastycznym im. Józefa Czapskiego w Grudziądzu.
Na ekspozycji prezentowano prace: Sandry Kulisz, Bartosza Błędowskiego, Lady Razdolskiej, Dominiki Iwickiej, Katarzyny Lidke, Magdaleny Małkowskiej, Zuzanny Spychalskiej, Oliwii Kot, Julii Nowackiej, Marty Żuchowskiej oraz Marii Domżalskiej. Fotografie, szkice i rysunki uczniów można było podziwiać do 8 marca w godzinach otwarcia biblioteki.
     

2019-01-24  Promocja książki Wiesława Hawełko
W czwartek 24 stycznia w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów 28 odbyło się spotkanie autorskie z Wiesławem Hawełko i promocja książki "Grudziądz, jakim go widzę". Książka to zbiór osiemnastu esejów, które przedstawiają głębokie przemyślenia i refleksje autora na temat małej Ojczyzny - Grudziądza.  

Wiesław Hawełko-Wizo - współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", twórca Galerii "Wizo-Art", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych, członek Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury i Koła Miłośników Dziejów Grudziądza. Na portalu społecznościowym prowadzi stronę "Wizo-czyta", której celem jest propagowanie czytelnictwa i korzystania z dóbr kultury. Wiersze publikował w prasie lokalnej i krajowej oraz w almanachach. Dotychczas wydał drukiem m.in.: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie" (2003), "Słowa myślą kreślone" (2015), "To było wczoraj" (2017), "Po przedwieczny czas" (2017), "Grudziądzka Spółka Literacka Trynka. Remanent 84,85" (2018), "Cela" (2018).
     

2019-01-18  Wieczór autorski Sary Damaziak
18 stycznia w Filii nr 1 na Lotnisku gościła Sara Damaziak, rodowita grudziądzanka, obecnie mieszkająca w Trójmieście. Jest absolwentką filologii germańskiej. Jej największą pasją są języki obce i muzyka. Na co dzień pracuje w dziale finansowym jednej z gdańskich firm transportowych. W wolnym czasie dużo czyta i pisze własne historie.
Wieczór autorski zorganizowany w bibliotece był pierwszym spotkaniem autorki z czytelnikami. Sara Damaziak promowała swoją debiutancką powieść "Na pięciolinii słów", wydaną dzięki współpracy z Wydawnictwem Novae Res z Gdyni. Rozmowę z autorką poprowadziła Hanna Czerlińska, kierownik filii.
     

2019-01-14  Wystawa malarstwa Piotra Lewandowskiego
W poniedziałek 14 stycznia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Piotra Lewandowskiego.

Piotr Lewandowski
– rodowity grudziądzanin, od najmłodszych lat interesował się rysunkiem i malarstwem. Pierwszy obraz wykonał dla rodziców w wieku 7 lat. Od tego czasu kształcił swój warsztat malarski pod okiem lokalnych mistrzów malarstwa i rysunku. Tworzy w kilku technikach, jednak ulubioną jest malarstwo olejne. Tworzy zarówno martwą naturę, jak i abstrakcję, pejzaże, sceny rodzajowe i portrety.
     
12 lutego odbył się finisaż, podczas którego można było po raz ostatni obejrzeć obrazy malarza.
     

2019-01-14  Ferie zimowe w bibliotece 2019
W okresie ferii zimowych od 14 do 25 stycznia Biblioteka Miejska organizowała dla dzieci zajęcia literackie, plastyczne i edukacyjne.

Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej ul. Legionów 28

14.01 – "Jak piąte koło u wozu…" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
       
15.01 – "Co nas cieszy, co nas bawi?" – zajęcia literacko-plastyczne
       
16.01 – "Adam AS i jego magia" – pokaz magicznych sztuczek
        
17.01 – "Morsy i morsowanie" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
18.01 – "Wesołe jest życie staruszka" – zajęcia literacko-plastyczne
     
21.01 – "Ale wkoło kolorowo" – zajęcia literacko-plastyczne
     
22.01 – "Tajemnicza gąsienica" – zajęcia literacko-plastyczne
     
23.01 – "Potworki i stworki" – zajęcia literacko-plastyczne
       
24.01 – "O świstaniu i gwizdaniu" – zajęcia literacko-plastyczne
       
25.01 – "Pieniądze to nie wszystko" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
   
Początek zajęć godz. 11:00.

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
14, 15 oraz 21, 22 stycznia, godz. 11:00
Zajęcia literacko-plastyczne pod hasłem "Co czytali nasi dziadkowie"
     

Filia nr 3 ul. Korczaka 23

15.01 – "Solne figurki" – zajęcia plastyczne
18.01 – "To już wiem" – zgaduj-zgadula
22.01 – "Plastelinowy świat" – zajęcia plastyczne
25.01 – "To już wiem" – zgaduj-zgadula
Początek zajęć godz. 11:00.
       

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1

14 - 18 stycznia, godz. 12:00
Zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym m.in. zajęcia plastyczne, gry i zabawy stolikowe, konkursy, zajęcia manualne z origami oraz głośne czytanie
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33
21 - 24 stycznia, godz. 12:00
Zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci
25.01, godz. 16:00 – Klub Przyjaciół Książki (zajęcia tematyczne, podczas których dzieci wysłuchują bajek, wykonują prace plastyczne, biorą udział w zabawach)
     

Filia nr 8 ul. Łęgi 2
17 oraz 24 stycznia, godz. 12:00
Głośne czytanie literatury dziecięcej połączone z zajęciami plastycznymi
     

Filia nr 14 ul. Mazurska 2
14.01 – "Zimowe krajobrazy" – zajęcia plastyczne
16.01 – "Spotkanie z książką" – głośne czytanie i zajęcia plastyczne
18.01 – "Bajkowy świat origami – Kubuś Puchatek i przyjaciele" – zajęcia plastyczne
21.01 – "Nasze Babcie i Dziadkowie" – zajęcia plastyczne
Początek zajęć godz. 11:00.
     

W godzinach pracy poszczególnych placówek młodzi czytelnicy mogą także: korzystać z bogatego  księgozbioru, dostępnych gier oraz stanowisk komputerowych.
Internet Grudziądz
Odsłon: 1719817